Ďakujem za Vaše skúsenosti. Niečo som sa zase naučil. Moje 57 ročné skúsenosti sú tieto: Najlepší bude asi plastový rámik namiesto voskovej medzi stienky. Pri drevo voskovom rámiku: Drôtikovať rámiky vždy ako výplet t.j. ako rošt. Max oká 8/10cm a 2 cm od okraja rámika. Lepšie menej. Treba zaviesť zvislý stredový závesový drôtik 1-3 max. po á max. 15 cm. Alebo pridávať prídavný vlnkovaný "V" drôt ako stredový záves.To je proti zosúvaniu včelieho diela. Používať jedine nerezový hrubší drôt. Vlnkovanie drôtu by malo byť od začiatku používania rámikov. Znižuje zosúvanie. Drôtik nevyrezávať. Úľ s rámikmi by mal byť dedičný. Drôt by mal byť povrchove drsný. Zrušiť kondenzačný spôsob včelárenia. T.j. zimovanie v pare a chlade. To sú stropné fólie a zimovania v celých neobsadených nad stavkoch. /Aj studené úle./Včely neznášajú stropnú fóliu a milujú drevené medzerníky. Medzerník nikdy nerozhrýzajú. Fóliu áno. /Pri fólii sú krajné neobsadené plásty v zime vlhké, na jar plesnivé a rámiky práchnivejú, drôtiky hrdzavejú, atď./ Nezvyšovať hr. hornej latky rámika nad 12-15 mm. Výšku rámikov je treba upraviť tak, aby dielo pod hornou latkou bolo preplodované./t.j. prirodzené vystuženie./T.j. 20-27 cm./ Vtedy možno drôtikovanie zjednodušiť./ Dobré drôtikovanie umožňuje rýchle vytáčanie bez poškodenia plástov. Robí nám dobrú prosperitu. Ja mám 3 vodorovné a 5 ks zvislé drôtiky. Rámik 37/30cm. Je to výplet a je overené 45 rokov. Jednosmerné drôtikovanie nikdy. Zatavovať len teplú medzistienku. Treba novú dobrú knihu o základoch včelárenia podľa praxe od rozumných ľudí uznávajúcich skutočnosti pre túto a prichádzajúcu dobu. Pozdravujem a ďakujem za Vaše video.
Paráda! :)
Ďakujem za Vaše skúsenosti. Niečo som sa zase naučil.
Moje 57 ročné skúsenosti sú tieto:
Najlepší bude asi plastový rámik namiesto voskovej medzi stienky.
Pri drevo voskovom rámiku:
Drôtikovať rámiky vždy ako výplet t.j. ako rošt.
Max oká 8/10cm a 2 cm od okraja rámika. Lepšie menej.
Treba zaviesť zvislý stredový závesový drôtik 1-3 max. po á max. 15 cm. Alebo pridávať prídavný vlnkovaný "V" drôt ako stredový záves.To je proti zosúvaniu včelieho diela.
Používať jedine nerezový hrubší drôt.
Vlnkovanie drôtu by malo byť od začiatku používania rámikov. Znižuje zosúvanie.
Drôtik nevyrezávať. Úľ s rámikmi by mal byť dedičný.
Drôt by mal byť povrchove drsný.
Zrušiť kondenzačný spôsob včelárenia. T.j. zimovanie v pare a chlade. To sú stropné fólie a zimovania v celých neobsadených nad stavkoch.
/Aj studené úle./Včely neznášajú stropnú fóliu a milujú drevené medzerníky. Medzerník nikdy nerozhrýzajú. Fóliu áno.
/Pri fólii sú krajné neobsadené plásty v zime vlhké, na jar plesnivé a rámiky práchnivejú, drôtiky hrdzavejú, atď./
Nezvyšovať hr. hornej latky rámika nad 12-15 mm.
Výšku rámikov je treba upraviť tak, aby dielo pod hornou latkou bolo preplodované./t.j. prirodzené vystuženie./T.j. 20-27 cm./
Vtedy možno drôtikovanie zjednodušiť./
Dobré drôtikovanie umožňuje rýchle vytáčanie bez poškodenia plástov. Robí nám dobrú prosperitu. Ja mám 3 vodorovné a 5 ks zvislé drôtiky. Rámik 37/30cm. Je to výplet a je overené 45 rokov. Jednosmerné drôtikovanie nikdy. Zatavovať len teplú medzistienku.
Treba novú dobrú knihu o základoch včelárenia podľa praxe od rozumných ľudí uznávajúcich skutočnosti pre túto a prichádzajúcu dobu.
Pozdravujem a ďakujem za Vaše video.
Согласен с вами полностью 💯