Uzgoj matica za vlastite potrebe (novozelandska metoda) - pčelarstvo
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 12 ธ.ค. 2024
- Uskoro započinju glavne medne paše, a pri kraju tog razdoblja idealno je vrijeme za uzgoj vlastitih matica. Za početnike pčelare i kolegice i kolege sa manje iskustva i sa relativno malim brojem košnica, ovo je idealna metoda uzgoja matica za vlastite potrebe.
Koja je razlika izmedju opisanog nacina dobijanja maticnjaka i prisilnih maticnjaka rusenjem zatvorenih maticnjaka 6ti dan.Hvala vam mnogo.
Može se reći da su sve metode uzgoja iz "prisilnih" matičnjaka komplementarne. No velika je rasprava o tome koja metoda osim prirodnog rojenja, nije "prisilna". Metoda šestog dana suštinski nije metoda uzgoja matica, već samo način selekcije, odabira matičnjaka za koje možemo biti sigurni da su larvice cijelo vrijeme hranjene matičnom mliječi, što je uvjet za dobivanje "kvalitetnih" matica. Vidite koliko sam navodnika morao staviti.
Opisana metoda zamjenjuje komplicirane zahvate u pripremi startera, odgajivačkog društva i ostalih peripetija za koje treba više jakih zajednica. Ovdje je dovoljna jedna dobro razvijena košnica. A nije potrebno posebno veliko znanje i iskustvo.
Uzgoj matica je posebna disciplina i može se o njoj puno pričati, ali za to ovdje nema mjesta ni vremena. Koga to posebno zanima ima mnogo dobrih knjiga i video klipova, ali na engleskom, što je mala prepreka. No uz google se i to može riješiti. Pozdrav!🙂🙂
Kako ovo primeniti na DB12?
iii brrreee
pa bolje raditi na gradjevini 5 dana i za tih 5 dana kupiti jednu maticu od 200e i imas maticu nego toliko komplikovano raditi za jednu obicnu maticu
a postoji milijon laksih nacina za proisvodnju matica
all to je tvoj sistem i srecno ti zelim