Hvala Vam puno na objašnjenjima i strpljivosti tko je želio od Vas je mogao zaista naučiti, hvala još jednom što svoje znanje i iskustvo prenosite na mlade naraštaje👍👏👏
Zahvaljujem Vam što ste pogledali moj video zapis i pozitivno ga ocijenili.Hvala Vam na lijepim željama. I ja Vama želim svako dobro. Pozdrav iz Osijeka!
Dobro jutro, molim Vas ako mozete da mi obijasnite kako ste istucali te Pupove to mi nije jasno.Dali ste ih nečim udarali ili seckali,to mi nije jasno? Unapred hvala na odgovoru, Pozdrav iz Frankfurta Erko
Ja sam stavljao pup na tvrdu podlogu, i lagano udarao čekićem, da se na tom mjestu stabljika malo raskoli na dva ili tri dijela. Kod toga treba biti pažljiv, jer ako se previše rastuca, na tom mjestu stabljika može istrunuti. Pozdrav Zeljo!
Da li se na ovaj nacin moze primiti/uzgojiti reznica tek odsecena sa vinove lose u prolece? Novi sam u ovome pa ne znam ima li razlike izmedju reznica koje se cuvaju sa jeseni i reznica sa proleca? Unapred hvala
Hvala Vam na komentaru i pitanju.Reznice koje sam ja sadio i pokazao na video zapisu odrezane su dan ranije kod rezidbe vinograda.Nema potrebe rezati reznice u jesen i čuvati do proljeća.Bolje je da prezime na čokotu. Ako se rezidba obavlja puno ranije dok se reznice još ne mogu saditi radi hladnoće, može se potreban broj loza ostaviti na čokotu do vremena sadnje. Ako dobijete ili narežete reznice, a ne možete ih odmah posaditi stavite ih u vodu do momenta sadnje. Pozdrav Zeljo!
Svaka čast na iscrpnom objašnjenju...i strpljenju da svakom date pravi odgovor....možda ne bi bilo loše da snimite drugi deo gde ćete detaljno pokazati sve od početka...vidite da se većina spopliće oko tog okca ...pupa...koljena...i tog tucanja...pa da mi ne lutamouzmite jedan primerak gde ćete to objasniti...i dopada mi se predlog u nekom komentaru da se ostavi grančica na vrhu...to vam nije nadam se problem..hvala .šaljem vam pozdrave iz kišovitog Beograda.🌿🍓🍒♥️🍀💖
Jesenska sadnja voćnih sadnica ima prednost pred proljetnom, jer imaju dobro razvijen korijen, pa se do početka zime prime, i time u proljeće imaju bolji start. Nasuprot tome reznice nemaju razvijen korijen, nego ga moraju tek stvoriti. Jesenskom sadnjom ulaze u period mirovanja vegetacije, i u zimske uvjete ( niske temperature tla i zraka ), pa bi teško razvile korijen. Uostalom i sadnja vinograda kalemovima u kontinentalnom dijelu obavlja se u proljeće. Pozdrav Zeljo!
...lp, ma moram vas zamoliti za odgovor, pojašnjenje zapravo, i ja imam sad te ožiljene sadnice-reznice stare oko 14 mjeseci, ne znam kad i kako ih vaditi iz zemlje, šta uraditi s njima prije sadnje na novo, željeno mjesto...Hvala .
Hvala Vam što ste pogledali moj video zapis. Ja sam sve svoje sadnice sadio u trećem mjesecu.Jame za sadnju trebaju biti barem 50x50 cm i toliko duboke.Gornji sloj zemlje odvojiti posebno, i ubaciti ga na dno jame, a sa ostalom zemljom zatrpati sadnicu.Vađenje sadnica ovisi o njihovoj dubini. Vaditi ih pažljivo, da se ne ošteti stabljika, korijen i izboji. Uređenje sadnice odnosi se uglavnom na uklanjanje slabih izboja, a ostavlja se najbolji. Pozdrav Zeljo!
Ja sam stavljao pup na tvrdu podlogu i lagano udario čekićem, da se na tom mjestu stabljika malo raskoli na dva, tri dijela. Kod toga treba biti pažljiv, jer ako se previše rastuca, na tom mjestu može istrunuti. Pozdrav Zeljo!
Ja sam stucao pup. Mislim da sam malo zezno stvar, ali nema veze. Malo sam eksperimentisao pa sam sadio i na jedan i na drugi način i treći bez skidanja pupova.
Svaka sorta grožđa i svaki uzgojni oblik zahtijeva određeni način rezidbe, naročito u prvih nekoliko godina, dok se potpuno ne formira željeni uzgojni oblik. Ovim putem je to teško objasniti. Pokušajte to saznati možda razgovorom sa nekim vinogradarom ili preko interneta (dobar video snimak i komentar uz to). Želim Vam svako dobro! Pozdrav Zeljo!
Hvala na pohvali za video. Što se tiče prijenosa svojstava sa originala, pa tako i potencijala rodnosti, nema razlike između sadnice od reznice i kalemljene sadnice. Koliko će se iskoristiti potencijal rodnosti pojedine sorte ovisi o uzgajivaču. Na visinu prinosa utječu tehnološki zahvati, naročito rezidba, a zatim gnojidba, zaštita protiv bolesti i štetnika, pa i vremenske prilike ( kiša, mraz, led ). Što se tiče vijeka trajanja mogu reći slijedeće: ja sam reznicama razmnožio desetak varijeteta loze iz moga sela da ih sačuvam. Od jedne crne loze podigao sam lugoš prije oko 35 godina. I danas još proizvodim vino bijelo i crno za svoje potrebe. Loza je dugovječna biljka. U Sloveniji u Mariboru postoji loza dokazano stara preko 400 godina, koja je upisana u Guinessovu knjigu rekorda, kao najstarija loza na svijetu. I sada svake godine daje oko 25 litara vina. ( pogledajte na internetu ). Ako biste podizali veće nasade, onda je radi sigurnosti bolje saditi kalemljene sadnice. Pozdrav Zeljo i želim Vam svako dobro!
Hvala na komentaru. Ove sadnice daju isti plod kao i loza od koje ste uzeli reznice. I na kalemljenim dobijete plod, kao što je plod u loze od koje ste uzeli reznicu za kalemljenje. Reznice možete saditi i na mjesto gdje će ostati trajno. Kalemljenje je zaštitna mjera. O tome sam pisao opširnije u jednom od mojih komentara. Želim Vam svako dobro. Pozdrav Zeljo!
Koje se sorte vinove loze mogu razmnožiti putem zeznica direktno bez kalemljenja, cjepljena i da li znate gđe bi mogao da nađem Bijelo Otelo i ostale stare sorte 🙂
Na ovaj način mogu se razmnožavati sve vrste i sorte vinove loze, jer se loza lako prima.Međutim, ako imate namjeru podizati veći nasad , bilo bi dobro da se konzultirate sa nekim od stručnjaka za vinogradarstvo.Gdje možete nabaviti sortu Bijelo Otelo nije mi poznato. Pozdrav Zeljo !
Reznice su zatrpane i pokrivene zemljom u obliku humke, kako se to vidi i na snimku.Prvo oko je isto pokriveno oko 2cm zemljom, da se zaštiti od isušivanja, dok pup ne izađe van.Dalje je važno redovito pljevljenje, okopavanje i zalijevanje.
Hvala na komentaru.Ovdje je pokazan vegetativni način razmnožavanja reznicama, koji je pogodan i praktičan za razmnožavanje starih domaćih vrsti grožđa,koje se još mogu naći po našim selima.Za sadnju plemenitih, selekcioniranih sorti svakako je najbolje upotrijebiti kvalitetne kalemljene sadnice.
@@stanastosic7674 U osnovi nema razlike, jer u oba slučaja sadnje dobijete original sorte koju ste željeli. Kalemljenje vinove loze počelo je u 19. stoljeću zbog filoksere, koja je gotovo uništila evropsko vinogradarstvo, a radi sigurnosti zadržalo se do danas. Pozdrav Zeljo!
Ja sam u video zapisu rekao da sam probao sa tucanjem predzadnjeg pupa, samo to nisam pokazao, jer tada nisam ni mislio da će to stići na you tube.Ja sam to učinio tako, da sam taj pup stavio na tvrdu podlogu, i čekićem ga lagano udario nekoliko puta. Ne smije se tucati prejako, da se na tom mjestu loza jako ne raspukne.
Ja sam u video zapisu rekao da sam probao sa tucanjem predzadnjeg pupa, samo to nisam pokazao, jer tada nisam ni mislio da će to stići na you tube.Ja sam to učinio tako, da sam taj pup stavio na tvrdu podlogu, i čekićem ga lagano udario nekoliko puta. Ne smije se tucati prejako, da se na tom mjestu loza jako ne raspukne. Sada sam tek pročitao Vaše pitanje. Pozdrav Zeljo!
Na žalost ja na video zapisu nisam pokazao kako sam tucao predzadnji pup. No i u narodnom srpskom postoji riječ tucati, što znači udarati po nečem s nekim predmetom , u ovom slučaju pažljivo čekićem po mjestu gdje je pup, dok se loza malo ne raskoli. Pozdrav Zeljo!
Hvala Vam puno na objašnjenjima i strpljivosti tko je želio od Vas je mogao zaista naučiti, hvala još jednom što svoje znanje i iskustvo prenosite na mlade naraštaje👍👏👏
Hvala Vam na komentaru.
Želim Vam svako dobro. Pozdrav Zeljo!
Hvala za video, pozdrav iz Vrnjacke Banje
Hvala i Vama na komentaru.
Pozdrav iz Osijeka
Hvala na savjetu 👍
Bravo majstore, živ i zdrav bio. Pozdrav iz Lukavca.
Zahvaljujem Vam što ste pogledali moj video zapis i pozitivno ga ocijenili.Hvala Vam na lijepim željama. I ja Vama želim svako dobro. Pozdrav iz Osijeka!
Хвала...живели ! 🌞
Hvala na komentaru. Drago mi je, ako će Vam to
koristiti.
Pozdrav Zeljo!
Hvala vam!
Prelijepo objašnjeno
Zahvaljujem na lijepom komentaru.Želim Vam
Sretnu Novu 2020. Godinu. Pozdrav Zeljo.
Probajte da ostavite na kraju reznice mali deo visegodisnje grane i videcete veoma veliku razliku. Radnja vec u sledecoj godini
Hvala Vam na komentaru.To što Vi savjetujete je sigurno bolje, no ja u ovom slučaju nisam mogao drugačije, jer sam dobio takve reznice.
Pozdrav Zeljo!
@@zeljovideoproduction
O
@@zeljovideoproduction .9
Jeli treba v tom primeru isto tucati reznicu i dvogodišnju granu-šparon? Hvala
Dobro jutro, molim Vas ako mozete da mi obijasnite kako ste istucali te Pupove to mi nije jasno.Dali ste ih nečim udarali ili seckali,to mi nije jasno?
Unapred hvala na odgovoru,
Pozdrav iz Frankfurta
Erko
Ja sam stavljao pup na tvrdu podlogu, i lagano udarao čekićem, da se na tom mjestu stabljika malo raskoli na dva ili tri dijela. Kod toga treba biti pažljiv, jer ako se previše rastuca, na tom mjestu stabljika može istrunuti.
Pozdrav Zeljo!
Da li se na ovaj nacin moze primiti/uzgojiti reznica tek odsecena sa vinove lose u prolece? Novi sam u ovome pa ne znam ima li razlike izmedju reznica koje se cuvaju sa jeseni i reznica sa proleca?
Unapred hvala
Hvala Vam na komentaru i pitanju.Reznice koje sam ja sadio i pokazao na video zapisu odrezane su dan ranije kod rezidbe vinograda.Nema potrebe rezati reznice u jesen i čuvati do proljeća.Bolje je da prezime na čokotu. Ako se rezidba obavlja puno ranije dok se reznice još ne mogu saditi radi hladnoće, može se potreban broj loza ostaviti na čokotu do vremena sadnje. Ako dobijete ili narežete reznice, a ne možete ih odmah posaditi stavite ih u vodu do momenta sadnje.
Pozdrav Zeljo!
Svaka čast na iscrpnom objašnjenju...i strpljenju da svakom date pravi odgovor....možda ne bi bilo loše da snimite drugi deo gde ćete detaljno pokazati sve od početka...vidite da se većina spopliće oko tog okca ...pupa...koljena...i tog tucanja...pa da mi ne lutamouzmite jedan primerak gde ćete to objasniti...i dopada mi se predlog u nekom komentaru da se ostavi grančica na vrhu...to vam nije nadam se problem..hvala .šaljem vam pozdrave iz kišovitog Beograda.🌿🍓🍒♥️🍀💖
Savjeti su na svom mjestu svaka cast
Hvala Vam na komentaru. Pozdrav !
Može li sve to da se posadi u novembru ...jer sam čula da može i da se tako zatrpaju kao što ste vi zatrpali...pozdrav iz Beograda🙋🍓🍒🌶️🍅
Jesenska sadnja voćnih sadnica ima prednost pred proljetnom, jer imaju dobro razvijen korijen, pa se do početka zime prime, i time u proljeće imaju bolji start. Nasuprot tome reznice nemaju razvijen korijen, nego ga moraju tek stvoriti. Jesenskom sadnjom ulaze u period mirovanja vegetacije, i u zimske uvjete ( niske temperature tla i zraka ), pa bi teško razvile korijen. Uostalom i sadnja vinograda kalemovima u kontinentalnom dijelu obavlja se u proljeće.
Pozdrav Zeljo!
...lp, ma moram vas zamoliti za odgovor, pojašnjenje zapravo, i ja imam sad te ožiljene sadnice-reznice stare oko 14 mjeseci, ne znam kad i kako ih vaditi iz zemlje, šta uraditi s njima prije sadnje na novo, željeno mjesto...Hvala .
Hvala Vam što ste pogledali moj video zapis. Ja sam sve svoje sadnice sadio u trećem mjesecu.Jame za sadnju trebaju biti barem 50x50 cm i toliko duboke.Gornji sloj zemlje odvojiti posebno, i ubaciti ga na dno jame, a sa ostalom zemljom zatrpati sadnicu.Vađenje sadnica ovisi o njihovoj dubini. Vaditi ih pažljivo, da se ne ošteti stabljika, korijen i izboji. Uređenje sadnice odnosi se uglavnom na uklanjanje slabih izboja, a ostavlja se najbolji. Pozdrav Zeljo!
Zeljo, hvala druže, koristilo mi je...hvala i srdačan pozdrav.
Јел се други пуп стуца чекићем или већ како ?
Najlakše je stucati čekićem, ali je moguće i nekim drugim prikladnim predmetom.
Pozdrav Zeljo!
Poštovanje, kako se vrši tucanje prezadnjeg pupoljka. HVALA
Ja sam stavljao pup na tvrdu podlogu i lagano udario čekićem, da se na tom mjestu stabljika malo raskoli na dva, tri dijela. Kod toga treba biti pažljiv, jer ako se previše rastuca, na tom mjestu može istrunuti.
Pozdrav Zeljo!
Ja sam stucao pup. Mislim da sam malo zezno stvar, ali nema veze. Malo sam eksperimentisao pa sam sadio i na jedan i na drugi način i treći bez skidanja pupova.
Dali znate kako se orezuje muskatni hamburg. Prosle godine sam posadio i izbila su dva lastara.Jedan je duzine 1m, a drugi 30ak cm. Tanki su dosta...
@@dejandamnjanovic3569 To je dobro, jer ćete se sami uvjeriti što je najbolje.
Pozdrav Zeljo!
Svaka sorta grožđa i svaki uzgojni oblik zahtijeva određeni način rezidbe, naročito
u prvih nekoliko godina, dok se potpuno ne formira željeni uzgojni oblik. Ovim putem je to teško objasniti. Pokušajte to saznati možda razgovorom sa nekim vinogradarom ili preko interneta (dobar video snimak i komentar uz to).
Želim Vam svako dobro!
Pozdrav Zeljo!
Jako edukativan video. Da li se razlikuje kalem koji ste vi napravili i kalem koji je kupljen po prinosu i veku trajanja? Hvala
Hvala na pohvali za video. Što se tiče prijenosa svojstava sa originala, pa tako i potencijala rodnosti, nema razlike između sadnice od reznice i kalemljene sadnice. Koliko će se iskoristiti potencijal rodnosti pojedine sorte ovisi o uzgajivaču. Na visinu prinosa utječu tehnološki zahvati, naročito rezidba, a zatim gnojidba, zaštita protiv bolesti i štetnika, pa i vremenske prilike ( kiša, mraz, led ).
Što se tiče vijeka trajanja mogu reći slijedeće: ja sam reznicama razmnožio desetak varijeteta loze iz moga sela da ih sačuvam. Od jedne crne loze podigao sam lugoš prije oko 35 godina. I danas još proizvodim vino bijelo i crno za svoje potrebe.
Loza je dugovječna biljka. U Sloveniji u Mariboru postoji loza dokazano stara preko 400 godina, koja je upisana u Guinessovu knjigu rekorda, kao najstarija loza na svijetu. I sada svake godine daje oko 25 litara vina. ( pogledajte na internetu ).
Ako biste podizali veće nasade, onda je radi sigurnosti bolje saditi kalemljene sadnice.
Pozdrav Zeljo i želim Vam svako dobro!
@@zeljovideoproduction hvala na detaljnom odgovoru. Svako dobro zelim. Pozdrav
Reznice jos duze zive od kalemova posebno ako se ne skida nijedan pup ,
Je li tucani pup podrazumeva očenjeni ili odstranjeni pup. Inače se na reznici ostavlja samo gornji pup ili okce...ostale treba očenjiti...LP
Na reznici ostaviti gornji i donji pup.Tucati treba koljence iznad donjeg pupa.
@@zeljovideoproduction HVALA...LP
Na reznici treba ostaviti gornji i donji pup, a rastuca se koljence iznad donjeg pupa.
Pozdrav, hvala na dobrim savjetima.
Zelim znati da li se na ovim sadnicama dobije plod ili se ipak moraju kalemiti?
Hvala za odgovor
Hvala na komentaru. Ove sadnice daju isti plod kao i loza od koje ste uzeli reznice. I na kalemljenim dobijete plod, kao što je plod u loze od koje ste uzeli reznicu za kalemljenje. Reznice možete saditi i na mjesto gdje će ostati trajno. Kalemljenje je zaštitna mjera. O tome sam pisao opširnije u jednom od mojih komentara.
Želim Vam svako dobro.
Pozdrav Zeljo!
@@zeljovideoproduction Hvala na vasem odgovoru i odvojenom vremenu za odgovor.
Neka vam sreca i zdravlje budu saputnici u vasem zivotu. Veliki pozdrav
@@jasminamisirli176 Hvala.
Koje se sorte vinove loze mogu razmnožiti putem zeznica direktno bez kalemljenja, cjepljena i da li znate gđe bi mogao da nađem Bijelo Otelo i ostale stare sorte 🙂
Na ovaj način mogu se razmnožavati sve vrste i sorte vinove loze, jer se loza lako prima.Međutim, ako imate namjeru podizati veći nasad , bilo bi dobro da se konzultirate sa nekim od stručnjaka za vinogradarstvo.Gdje možete nabaviti sortu Bijelo Otelo nije mi poznato.
Pozdrav Zeljo !
Rastucati predzadnji pup sa čekićem ili sa čime i koliko snažno to napraviti? Unapred zahvaljujem na odgovoru
Rastucati sa čekićem na tvrdoj podlozi da se ne polomi koljence.Tucati lagano da se u koljencu stabljika malo raskoli.
Hvala !
@@boskogvero3084 , donje koljence treba samo izgrebati uzduž cca 1 cm...
@@pierpierre60 koja je svrha toga šta se postiže ?
@@stanastosic7674 , to loza vidi kao ranu pa krene sa samoliječenjem...kalusiranje, a uz svu komociju (vlažno tlo) krenu i korjenčići...🍀😊
Pozdrav, jako lijepo izgleda..
Dal ste reznice skroz zatrpali u zemlju ili ste ostavili prvo oko vani?
Reznice su zatrpane i pokrivene zemljom u obliku humke, kako se to vidi i na snimku.Prvo oko je isto pokriveno oko 2cm zemljom, da se zaštiti od isušivanja, dok pup ne izađe van.Dalje je važno redovito pljevljenje, okopavanje i zalijevanje.
Svaka čast na trudu majstore zdravi bili
Zeljo kalemljene pust sadnice kalem brze prorodi😉
Hvala na komentaru.Ovdje je pokazan vegetativni način razmnožavanja reznicama, koji je pogodan i praktičan za razmnožavanje starih domaćih vrsti grožđa,koje se još mogu naći po našim selima.Za sadnju plemenitih, selekcioniranih sorti svakako je najbolje upotrijebiti kvalitetne kalemljene sadnice.
@@zeljovideoproduction u čemu je razlika između vaše sadnje i kalemljenih loza...???
@@stanastosic7674 U osnovi nema razlike, jer u oba slučaja sadnje dobijete original sorte koju ste željeli. Kalemljenje vinove loze počelo je u 19. stoljeću zbog filoksere, koja je gotovo uništila evropsko vinogradarstvo, a radi sigurnosti zadržalo se do danas.
Pozdrav Zeljo!
Kod kijih 10 reznica je bio razvijeniji korijenov sustav...LP
Hvala Vam što ste pogledali moj videozapis.Razvijeniji korijen je bio kod natucanih reznica.Nažalost o tome nisam napravio videozapis. Pozdrav!
šta znači tucati okice?
Ja sam u video zapisu rekao da sam probao sa tucanjem predzadnjeg pupa, samo to nisam pokazao, jer tada nisam ni mislio da će to stići na you tube.Ja sam to učinio tako, da sam taj pup stavio na tvrdu podlogu, i čekićem ga lagano udario nekoliko puta. Ne smije se tucati prejako, da se na tom mjestu loza jako ne raspukne.
@@zeljovideoproduction znaci u zemlju idu dva pupa i gornji se tuca a donji se ostavi ?
@@novicaarheolog4006 Tako je.
Pozdrav Zeljo!
Ja sam u video zapisu rekao da sam probao sa tucanjem predzadnjeg pupa, samo to nisam pokazao, jer tada nisam ni mislio da će to stići na you tube.Ja sam to učinio tako, da sam taj pup stavio na tvrdu podlogu, i čekićem ga lagano udario nekoliko puta. Ne smije se tucati prejako, da se na tom mjestu loza jako ne raspukne.
Sada sam tek pročitao Vaše pitanje.
Pozdrav Zeljo!
@@zeljovideoproduction izvinite koja je svrha ,,tucanja pupa,,
znaci nista bez tucanja ..ha ha ha
Vjerojatno ste mlad čovjek. Bez ha, ha, ha!
Stari snimi kako radis sa hondom frezanje oranje voznja drva i sl jer to ljude vise zanima vec vinova loza ili sta ti ja znam
O
Šta tucaš objasni na narodnom Srpskom
Na žalost ja na video zapisu nisam pokazao kako sam tucao predzadnji pup. No i u narodnom srpskom postoji riječ tucati, što znači udarati po nečem s nekim predmetom , u ovom slučaju pažljivo čekićem po mjestu gdje je pup, dok se loza malo ne raskoli.
Pozdrav Zeljo!