Nejčastější chyby běžců

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 12

  • @radeknovotny7350
    @radeknovotny7350 3 ปีที่แล้ว +4

    Díky za tohle video! Fakt. Hodně běžců zapomíná na to, co bylo řečeno úplně na závěr - běhání má bavit, přinášet radost, pomáhat, zlepšovat zdraví. Má to být dobrodružství, hra.
    A až vedlejším produktem je zlepšování kondice, času, tempa, laktátového prahu a tak podobně. Když se běžec hned od začátku upne jen na čísla ze sporttesterů a počty lajků ze sociálních sítí, tak to nevede k dobrým koncům.

  • @3mobilman
    @3mobilman 4 ปีที่แล้ว +3

    perfektni informace pro bezce! Bez zbytecnych okecavacek.

  • @alenasykorova1989
    @alenasykorova1989 4 ปีที่แล้ว +3

    Přesně jsem se v tom našla, běhám zbytečně rychle, bez jakékoli koncepce a leckdy tam zbytečně chybí i ta radost 😄🤦🏽‍♀️. Díky za stručné a jasné informace 👍.

  • @alenakubova9800
    @alenakubova9800 4 ปีที่แล้ว +2

    Zajímavé a výstižné video.. Já jsem ,,hodně pomalý běžec,, zmíněné průměrné časy jsou mi hodně vzdalene 😀, ale běhání mě baví a video mi bylo přínosem do dalších tréninku a km.

  • @jirismid7411
    @jirismid7411 4 ปีที่แล้ว +1

    Děkuji za video. Poučné - rozhodně zkusím běhat pomalejší tempo - neboť dle doporučení běhám na recovery běh zbytečně rychle - zatím jsem s tím neměl problém, ale pokud se povede, že po zpomalení při recovery běhu budu následně schopen zrychlit na kratších úsecích, tak spokojen...

  • @tomasvolny4392
    @tomasvolny4392 4 ปีที่แล้ว +2

    Ja bezel 1/2 maraton za 1:45 coz je cca 5 min/km,nejak si nedovedu predstavit ze bych treba 5 km nebo 10 km beh, bezel v tempu 6:30,to uz mi prijde skoro jako rychlejsi chuze 😀. Ale video podarene a poucne👌👍

  • @danielpanek9540
    @danielpanek9540 4 ปีที่แล้ว +2

    Nejlepší na to stanovení správného tempa je zajít na zátěžový test, kde se stanovují prahy. A pak opakovat. Alespoň 1x ročně, ideálně 2x. Pro ty co běh myslí alespoň výkonnostně. To samé cyklistika. A ještě k těm tepům. Jsou i nízko tepci (v populaci lidí cca 10-15%) jako třeba já. Mám maximálku 167tepů. Víc mi srdce nejede. Takže i na to je ten zátěžák ideální, protože ukáže i takovou informaci :)

    • @danielpanek9540
      @danielpanek9540 4 ปีที่แล้ว +1

      Ještě bych dodal k tomu kdo je vysoko tepec a nízko tepec. Psal jsem na to i dotaz panu profesoru J.Pirkovi a ten mi odpověděl: Lidé u kterých převládá vagové(parasympatické nervy)mají pomalou tepovou frekvenci a s převahou sympatického nervstva rychlou. Nemá to žádný vliv na výkonnost jedince. :)

  • @pavelkana4987
    @pavelkana4987 4 ปีที่แล้ว +2

    Super video, které přináší velmi cenné informace. Jen sem se chtěl zeptat proteinový koktejl hned po tréninku? Někde doporučují 2h až po tréningu a argumentují tím že tělo vylučuje do těla po tréningu růstový hormon a když se člověk hned “nají” tak zastaví vylučování toho hormonu do těla.

    • @jakubpanyr
      @jakubpanyr 4 ปีที่แล้ว +2

      Ahoj, no to je poměrně složitá otázka (nebo spíš jednoduchá otázka se složitou odpovědí). Víceméně to závisí na tolika faktorech, že máš nejlepší si to vyzkoušet sám na sobě, dělat si poznámky a sledovat, jak na to reaguješ (nejlépe v kombinaci s tím, že si přečteš něco o sportovní výživě a zároveň se budeš snažit držet podmínky pokusu co nejpodobnější). V podstatě záleží na tom, v jaké fázi tréninkového cyklu jsi (tedy co je tvým cílem v daném období, a to třeba s ohledem na to, jestli (ne-)chceš hubnout/přibírat, atd.), jak jsi jedl a trénoval ve dnech před oním tréninkem po němž rozvažuješ podání nápoje a podobně. Záleží i na tom, co ještě budeš jíst ten den nadále, co budeš jíst druhý den (je-li kupříkladu trénink navečer), co budeš trénovat druhý den. Co se týče role podávání potréninkových nápojů mrkni třeba na www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358528/. Možná tě to zavede i na jiné články, ono je to prostě obecně desně složitá problematika. Když to zjednoduším, tak z mého pohledu, v případě že trénuji v podstatě nespecificky, tj. obecně - nepřipravuji se na konkrétní závod (snad chápeš, co tím myslím), což je v tomhle období poměrně pravděpodobné, a v případě, že nechci hýbat s hmotností ani nemám potřebu nějak suplementovat dopředu (tj. platí, že ono potréninkové jídlo není posledním jídlem dne, a tedy neplatí, že by na tom závisel třeba ranní trénink nalačno), a v případě několika dalších předpokladů považuju - mám na sobě ozkoušené - za rozumné si dát třeba nějaký kakao nebo banánový koktejl nejvýše do půl hodiny po tréninku. Do další hodiny (třeba) bych se najedl normálně, a tím to hasne. Ale opravdu to chce vyzkoušet sám na sobě.

    • @pavelkana4987
      @pavelkana4987 4 ปีที่แล้ว

      @@jakubpanyr mooooooc děkuji za odpověď.

  • @jannovak4623
    @jannovak4623 ปีที่แล้ว

    hlasitost, srozumitelnost - zlepšit