Dílna čtení 8. ročník
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 22 ม.ค. 2025
- Záznam z dílny čtení v 8. ročníku nám ukáže, jak se při dílně čtení dá zapojit i poučení poměrně „teoretické“ - pochopení toho, jaký význam pro čtenáře a čtení mají některé nejzákladnější pojmy. V této hodině žáci ke své slušné znalosti třídění druhů a žánrů krásné literatury přidávají osobní zkušenost s tím, jak jsou žánrové rysy v textech vyjádřeny, jak je možné si jich povšimnout a jak podle nich probíhá čtení i prožitek.
Žáci po vstupní rekapitulaci znalosti o literárních druzích a žánrech dostali k volné četbě v 15 minutách komplexní úkol: Přepsat ho jako pohádku, nebo jako baladu, anebo jako bajku. Svou znalost rysů žánru a jejich prostředků uplatnit pro svůj úsek textu, tedy nejen je vyjmenovat, ale skutečně z nich tvořit.
Tato hodina s dílnou čtení je příkladem toho, jak je možné propojit ve výuce jednak rozvoj skutečného čtenářství (skrze četbu žákem vybraného vlastního textu) s poskytováním poznatků obecných, které však mohou a mají žákovo čtení dál obohacovat a posouvat ho na vyšší úroveň čtenářského rozvoje.¨
"Pomáháme školám k úspěchu" je nezávislý projekt Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, který je zaměřený na zvyšování kvality výuky ve veřejných základních školách s důrazem na individuální přístup učitelů k žákům.
Projekt probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Analýza videa (Ondřej Hausenblas)
00:00-2:18
Učitel po uvítání oznámil, čím se v hodině bude třída zabývat. Zjišťuje od žáků, jaké znají druhy literatury, a píše je na tabuli, žáci diktují řadu názvů žánrů. Na tabuli vzniká přehledné třídění. Z něho učitel žákům zdůraznil tři: pohádku, baladu, bajku.
3:50-4:28
Při charakterizaci balady učitel doplňuje i slova pro vyjádření smutného rázu: truchlivý, pochmurný - a napovídá k vystižení poměru dobra a zla.
4:29-4:36
Žákyně se snaží vystihnout poměr dobra a zla v baladě výrokem „Zlo vítězí nad dobrem“ - učitel tuto možnost označil jako přesný opak pohádky a nechává třídě, aby to sama posoudila. Žáci to však neodmítají, věc zůstala otevřená.
4:40-5:55
Učitel vyzval žáky, aby vzpomněli, které balady znají, a doplňuje výraz „tragický konec“. Velmi krátce vysvětluje pojem viny a trestu na příkladu z Polednice. Připojuje dnešní pohled na takové kruté tresty.
8:10-9:08
Učitel zahajuje uvedení do DČ na 15 minut: Úkolem bude číst a pak si vybrat jeden ze tří žánrů a převést, co se stalo v jejich knize, do podoby, jakou by to mělo v pohádce, baladě, bajce. Učitel dává konkrétní příklad.
10:51
Učitel nabízí příklad provedení záznamu z četby a modeluje: krátce uvedl děj a uvažuje, jak začít takovou pohádku, jak by do pohádky obsadil postavy a kouzelný prvek. Předvádí i to, jak hledá znění baladického podání (10:41) a pak také podobu bajky. Žákům se to líbí, jsou pobaveni. Zadání k práci je napsané i na tabuli.
12:38-13:02
Učitel dává dvě možnosti - upozorňuje, že na zpracování celého textu nebude v hodině dost času a že je možné si text jen načrtnout, během 7 minut. Žáci opět okamžitě začínají psát, soustředí se.
15:51-17:20
Žák předčítá spolužačce své znění textu, ujišťuje se pohledem na tabuli, jak postupovat. Podle instrukce z tabule se střídají.
17:40-18:03
Učitel v sezení v kroužku pod tabulí vysvětluje další postup, v němž žák přečte svou verzi a ostatní budou odhadovat, co se v jeho knize stalo.
18:04-18:59
Žákyně předčítá své znění, patrně z jakési fantasy. Žáci odhadují, zda jde o pohádku, podle rysů, které vyslechnuté převyprávění mělo - podle šťastného vyústění.
19:52
Učitel hledá, kdo slyšel ve dvojici zajímavý převod.
20:13-20:40
Žákyně předčítá svůj text, jejž spolužačka označila jako zajímavý.
20:45
Zvoní a žáci ještě tipují, že jde o baladu, a uvádějí, podle čeho to odhadli. Učitel upozorňuje na smutný tón podání. Žákyně doplňuje, co ve výchozím textu napovídalo k pojetí coby balady.
21:33-21:59
Poslední otázka pro žáky: Co to dělá s vámi jako čtenáři, když víte, který to je žánr?
22:01-22:07
Žák odpovídá, že může předvídat povahu konce příběhu.
22:10
Učitel shrnuje význam rozpoznávání žánru pro čtenáře, včetně toho, jak čtenáře překvapí, když není žánrová podoba dodržena.