60. UPDATE - 12 tygodni od startu, czyli dojrzewanie akwarium morskiego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 30

  • @aquazal3554
    @aquazal3554 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Piękne akwarium, konkretne informacje, cieszy cała seria filmów o tym zbiorniku, życzę dalszych sukcesów i satysfakcji.

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Dzięki serdeczne :) Staram się zrobić możliwie jak najciekawszy i wartościowy materiał. Na tyle na ile potrafię działam. Teraz trochę przystopuję - zaczynam sezon w pracy i w samym akwarium mniej już się dzieje, ale będzie jeszcze kilka ciekawych filmów na pewno :)

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua ปีที่แล้ว

    Oczywiście że miłość do Salariasa od pierwszych 3 minut :D Ja swojego uwielbiam i do niego gadam

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      No jest spoko ten ziomek :) sposób jak je rozwala na łopatki. Szczególnie taki maluch który robi takie zamachy zeby dziabnąć kawałek glona 🤣

  • @igorsowa1
    @igorsowa1 ปีที่แล้ว

    no to odliczamy:)

  • @zipo8
    @zipo8 ปีที่แล้ว

    Powoli zaczyna to wyglądać. Wspominasz o aminokwasach - jakie konkretnie lejesz ?

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Dzięki :) Korallen Zucht Amino Acid Concentrate w tej chwili ale ja co jakiś czas zmieniam aminokwasy żeby było bardziej różnorodnie. :)

  • @silesiaaquarium9083
    @silesiaaquarium9083 ปีที่แล้ว

    Zbiornik już teraz robi wrażenie. Jakie lejesz amino ?

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Dzięki :) jeszcze daleko do perfekcji i efektu z wcześniejszego zbiornika ale idzie w dobrą stronę wszystko. W tej chwili leję Korallen Zucht Amino Acid Concentrate, staram się je zmieniać co jakiś czas (podobnie jak z bakteriami) żeby korale miały różnorodność

  • @pawerucki1575
    @pawerucki1575 ปีที่แล้ว

    Cześć. Na tym etapie używasz jakieś absorbenty . Czy tylko bakterie .

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Hello, zero absorberów. W całym systemie jest: skała, węgiel aktywny, odpieniacz i rollermat. Leję ballinga Smart Components z Reef Factory, aminokwasy z Korallen Zucht, uzupełniam pierwiastki na podstawie ICP i bakterie. Zero absorberów, wkładów do filtracji bilogicznej (kulek itp.) pokarm suchy z Aqaforest, mrożonki i algi z Ocean Nutrition

  • @badwolf7886
    @badwolf7886 ปีที่แล้ว

    Cześć, pytanie. Jeśli smart testy Reff Factory informuje mnie po wpisaniu pomiaru KH które jest za wysokie bo mam 10.3 , że ma zrobić 6 podmian po 15 %, to znaczy że codziennie po jednej podmianie ? czy że jednego dnia mam zrobić 6 podmian ?

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว +1

      Ja bym to bardziej traktował jako 6 podmian co tydzień po 15%. Nie rób zbyt szybko, zbyt dużych podmian, zachwieje Ci się biologia w akwarium. W tym czasie bardzo możliwe, że konsumpcja w akwarium wzrośnie, kh spadnie i nie będzie potrzeby robienia kolejnych tak dużych podmian.

  • @kamaquamen
    @kamaquamen ปีที่แล้ว

    Cześć
    Czym czyścisz szyby 😉
    Czy błazenki dostaną Ukwiał 😍

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว +1

      Helo, mam taki już trochę stary czyscik Tunze. Wersja Strong z tego co pamietam

    • @kamaquamen
      @kamaquamen ปีที่แล้ว +1

      @@acroholic-pl ok sprawdzę muszę tylko piasek odsunąć od szyb 😉😎😎

  • @obartek86
    @obartek86 ปีที่แล้ว

    mówiłeś o aminokwasach - jakie konkretnie lejesz ?

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว +1

      Ale wszyscy zaciekawieni aminokwasami :) czytam właśnie komentarze i chyba z 4 zapytanie o to. Nie pomyślałem, że może to wywołać ciekawość :) W tej chwili leję Korallen Zucht Amino Acid Concentrate, jednak aminokwasy zmieniam co jakiś czas żeby była różnorodność. :)

    • @obartek86
      @obartek86 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl Dzięki ! Generalnie ten temat jest mało poruszany. Chętnie posłuchałbym co sądzisz o wszystko mikro, makro, amino itp. elementach.

  • @izabelaskruch1849
    @izabelaskruch1849 ปีที่แล้ว

    Mandaryn to nie jest specjalista pokarmowy. Specjalistą jest np berghia, która żywi się tylko i wyłącznie aiptasia, sam mówiłeś że Twój mandaryn zjada mrożonki więc specjalistą nie jest.
    Ściągnąłem Twój preset jakoś strasznie słabo swiecisz, to w ramach oszczędności czy coś? Ja świece na max i dalej jakoś mi za ciemno

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Według mnie mandaryn jest specjalistą pokarmowym, mój je mrożonki ale wiele Mandarynów je tylko robactwo, które znajdzie na skale. Filmu oglądają osoby na różnym poziomie wiedzy, specjalnie ostrzegam początkujących akwarystów, żeby nie kupowali takiej ryby jako jednej z pierwszych. Co do światła- w starym akwarium mialem jeszcze nizej lampy i przy 40% mocy wystarczało żeby acropory rosły całkiem fajnie. Tutajpo zrobieniu testów PAR 50% mocy daje mi pokrycie na poziomie 200-500 PAR, czyli tyle, żeby było ok dla zwierzaków. Więcej nie daje bo nie ma w moim przypadku takiej potrzeby. Acropory w zależności od gatunku potrzebują od około 200 do około 500 PAR, stąd decyzja o 50% mocy przy tym co mam :)

    • @izabelaskruch1849
      @izabelaskruch1849 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl Nie chce żebyś odebrał to jako jakiś atak czy coś bo bardzo Cię lubię ale niestety myślisz się, nie zrozumiałeś czym jest "specjalista pokarmowy" nie chodzi tu o rybę czy inne zwierzę, które ciężko nauczyć jeść pokarm zastępczy jak mandaryn czy chelmon. Specjalistą pokarmowym jest zwierzę które żywi się tylko i wyłącznie jednym typem pokarmu tak jak wspomniana wcześniej berghia lub krewetka harlequin, która to żywi się tylko i wyłącznie rozgwizdami czyli nie zjada nic innego po za tym, tak jak berghi nie nakarmisz mrożonkami czy jakimś innym pokarmem. Reasumując byłbyś specjalista pokarmowym gdyś jadł dla przykładu same gruszki, nic po za tym, żadne jabłka, ziemniaki czy schabowy tylko i wyłącznie gruszki, brak gruszek oznaczał by dla Ciebie śmierć głodową mimo dostępu do innej żywności. Mam nadzieję, że rozjasnilem nieco temat 😉a na koniec ciekawostka, mam kolegę, który z powodzeniem nauczył krewetkę harlequin zjadać krewetki, czyli można tu stwierdzić, że nie jest już zaliczana do specjalistów pokarmowych ponieważ udało się zastąpić jedyny pokarm, którym się żywiła, nie wiem czy jest to odosobniony przypadek ale na pewno jest to coś niesamowitego. Istnieje sporo gatunków ślimaków, które żywią się jednym typem pokarmu, zjadają np tylko i wyłącznie gąbki, ciężko jest utrzymać specjalistę pokarmowego bo zazwyczaj zdycha z głodu jak skonsumuje dany typ pożywienia w akwarium. Mandaryn żywi się różnego typu robactwem, da się go też nauczyć przyjmowania pokarmów zastępczych więc nie zalicza się absolutnie do specjalistów pokarmowych a jedynie do ryb, które bardzo ciężko przestawić na mrożonki.
      Jeszcze takie pytanko jaki wymiar akwarium, bo u mnie takie same oświetlenie przy 150x60x60 z tym że świece na 100%

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว +1

      @@izabelaskruch1849 rozumiem Cię w 100%, nawet się zgadzam. :) ok nie jest specjalistą pokarmowym. Ale oboje wiemy, że jest to ryba bardzo trudna do utrzymania w nowym akwarium. W wypowiedzi w filmie moim jedynym założeniem jakie sobie postanowiłem odnośnie mandaryna było to, żeby zniechęcić nowych adeptów do zakupu tej ryby. Znam wiele osób, które kupiły ją zbyt szybko i tych ryb już nie ma. Zgodzę się z Tobą, chociaż wiadomo, często mówi się na mandaryna czy chelmona, że są specjalistami pokarmowymi jako skróty myślowe od ryb trudnych do utrzymania. :) jest dużo osób, które kupują te ryby bo są ładne nie mając do końca świadomości co kupują. Jak się uda tym filmem chociaż jednego mandaryna uratować to mimo błędu będzie to sukces :)

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว +1

      @@izabelaskruch1849 akwarium ma rozmiar dna 150x65 wysokie jest na 55cm. Woda jest wysoka na okolo 52cm.

    • @izabelaskruch1849
      @izabelaskruch1849 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl od mandaryna zaczęła się moja przygoda z akwarium morskim, tak mi się spodobała ta ryba że w zasadzie dla niej założyłem morskie, na szczęście mimo wtedy jeszcze, swojej niewiedzy mandaryn od razu zaczął przyjmować mrożonki i tak przeżył u mnie sporo lat, niestety przy przesiadce na większe akwa wyskoczył ponieważ nie mailem jeszcze korony a coś go w nocy wystraszyło.
      Jeszcze w temacie bialobrodego, sugeruje wpuścić jako ostatnia ryba. Miałem kilka nigdy mi żaden nie padł, piękna ryba, niestety nie toleruje nowo wpuszczanych ryb do akwa, raczej tych większych jak pokolce bo na małe nie zwraca uwagi.

  • @AquaAmator
    @AquaAmator ปีที่แล้ว

    Bajeczka :)

  • @reefp5816
    @reefp5816 ปีที่แล้ว

    polylab medic na ospę nie działa pomimo, że producent bardzo by chciał 🤣 (wypróbowane a i jak będą rybki chore czosnek też nie pomaga tak dla obalenia mitu ). Młodym słonym, a tacy z pewnością oglądają, pewnie w przewadze, powinieneś przekazać wiedzę o kwarantannie, a raczej jej podstawie - ja również popełniłem błąd i tu rybka tam nowa rybka i oczywiście ostatnia rybka z ospą potem wyławianie zwłok (z 12 szt. 2 przeżyły) potem akwa 2 miesiące bez rybek ot cała historia "nie chce mi się" ustawiać małego akwarium kwarantannowego i trzymać tam aż 1,5 miesiąca nowe ryby... Od tamtego czasu wszystko idzie na kwarantannę łączeni ze ślimorami i krewetkami

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  ปีที่แล้ว

      Tak, kwarantanna to temat idealny. Co do PolypLab - pytałem kilku osób i polecali, że warto przy bialobrodym go mieć. Nigdy nie stosowałem niestety więc swojego zdania nie mam. Wracając do tematu kwarantanny super byłoby ją mieć, jednak realia są jakie są i praktycznie nie znam osób, które by je miały. Z kolejnej strony mała kwarantanna nie będzie gorsza dla takiego bialobrodego niż główne akwarium? Pod bialobrodego przydałaby się kwarantanna z 300l i tu się robią kolejne problemy techniczne. Podejdę do tej ryby na tyle ostrożnie na ile mogę ale co będzie to trudno przewidzieć.