Terminal LNG gotowy... do rozruchu technicznego
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 พ.ย. 2024
- W piątek, 11 grudnia 2015 roku przed godziną 11.nastąpiła pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujścia. Metanowiec Al Nuaman dostarczył surowiec przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji - ok. 210 tysięcy metrów sześciennych LNG. Jednostka typu Q-flex to jeden z największych statków tego typu na świecie o wymiarach 315 na 50 m.
O pierwsze wrażenia, po powrocie z terminala LNG zapytaliśmy prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza. Mamy nadzieję, ze precyzyjne określenie uruchomienia gazoportu, przez
Gaz -System S.A. co wiąże się z należnymi dla miasta podatkami, nie będzie trzeba rozstrzygać na drodze postępowania sądowego.
Wszystko zaczęło się 19 sierpnia 2008 r. kiedy Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której budowa terminalu LNG w Świnoujściu uznana została za inwestycję strategiczną dla interesu naszego kraju, zgodną z planami dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Uruchomienie eksploatacyjne terminalu LNG umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.
Zróżnicowanie źródeł dostaw przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Terminal LNG w Świnoujściu to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas).
Na potrzeby inwestycji zostały zbudowane rurociągi do odbioru gazu skroplonego ze statków, zbiorniki LNG oraz instalacje do regazyfikacji. Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów do odbiorców.
W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz, możliwe będzie zwiększenie zdolności wysyłkowej do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstał terminal. W terminalu LNG w Świnoujściu wybudowano dwa zbiorniki o standardowej wielkości - takich, jakie są stosowane w innych terminalach na świecie, tj. o pojemności 160 tys. metrów sześciennych.
Inwestorem projektu jest Polskie LNG - spółka powołana dla budowy i eksploatacji terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego. Spółka rozpoczęła działalność w maju 2007 roku, a jej właścicielem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.