Miałem przyjemność zwiedzać śluzę w 2016 roku. Bardzo ciekawa budowla. Kojarzyła mi się z grą komputerową "Return to Castle Wolfenstein". Tak odbieram ten klimat. Warto pojechać i zwiedzić.
Byłem dawniej, niż skomercjalizowano śluzę. Naprawdę jest ogromna i monumentalna. Jednak bardziej zainteresowały mnie bunkry Mauerwalde. W dodatku oprowadzał mnie wspaniały przewodnik Wojtek Różewicz. Naprawdę warto zobaczy ć nie tylko śluzę, ale i umocnienia.
@@puciorex5060 Po wojnie w polskiej literaturze i gazetach słowo Niemiec, Niemcy itd. pisano z małej litery, wychwalano Stalina itp. Nie dowodzi to, aby mimo wszystko, ale godło trywializować w nazwie. Przy okazji pamiętam swoją wyprawę ze wspaniałym przewodnikiem Wojciechem Rużewiczem. Później też odwiedzałem te miejsca z Mauerwalde włącznie.
Cały czas jest dużo legend na temat tego kanału a prawda jest taka że służyć miał do transportu towarów jednostkami płaskodennymi więc kanał miał być stosunkowo płytki. Co się tyczy tej gapy na ślużie to nigdy tam nie była zamontowana jedynie było przygotowane na nią miejsce. Polecam śluzę Guja czynną podlegającą pod Inspektorat Wodny w Giżycku i istnieje możliwość jej zwiedzenia a nie opodal jej znajduje się zabytkowy jaz walcowy.Pozdrawiam .
Śluza Piaski (Sandow) obok miejscowości Guja jest jedyną w pełni ukończoną śluzą na kanale. Śluza Bajory jest nieukończona. Wejście na działająca śluzę jest ogólnie zabronione ale nie niemożliwe. Byłem na niej wielokrotnie, znałem śluzowego a kiedy zmarł to jego żonę. Dawne czasy. Pozdrawiam
@@Nielot1966 To nawiasem najbardziej niezwykłe miejsce pracy (super fucha!). "Śluzowy" na nieczynnej ("ślepej") śluzie. Smarujesz, zabezpieczasz, ale wiesz, że tu nic nigdy nie dopłynie. Masz za to pensję, mieszkanie (cały dom z małym gospodarstwem), emeryturę i... święty spokój! A latem turyści chętnie coś kapną za pokaz działania wrót. Które i tak trzeba czasem ruszyć...
@@jerzyo. No tak ale górne wrota trzymają poziom jeziora Rydzówka więc jest to ważne, można trochę wody upuścić na pola po drugiej stronie śluzy ;) Jaz walcowy tzw. beczka to tylko działa wtedy kiedy serwisują śluzę. Pozdrawiam
Bardzo interesujący materiał historyczno-publicystyczny no i oczywiście niesamowity wprost podkład muzyczny. Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora i Osoby komentujące,
Kanał aż się prosi o uruchomienie połączenia pomiędzy Jeziorem Przystań, a Jeziorem Rydzówka. Ta śluza jest "na trasie". To byłby hit turystyczny, ale władzom lokalnym brakuje wyobraźni, żeby to przeprowadzić.
Uwielbiam Pańskie filmy. Lubię historię,zwłaszcza województwa w którym się wychowałem. Względem kanału...nie wierzę,że cała budowla miała zamysły wyłącznie cywilne i turystyczne😉 U-Booty czy inne tego typu okręty to gruba fantazja,ale biorąc pod uwagę, jakie pieniądze Niemcy pompowali w budowę siedzib sztabów poszczególnych rodzajów wojsk, jak również w siedzibę naczelnego wodza, to i inwestycje w kanał prowadzący z morza w bliskie okolice siedzib sztabów wydają się uzasadnione😃 Prawdy w temacie "co autor miał na myśli" projektując i budując,raczej nigdy się nie dowiemy tak,jak i względem wielu innych historycznych aspektów, wiedzę na temat których często opieramy na domysłach.
Jest książka o kanale Mazurskim, o jego aspektach technicznych i gospodarczych w odniesieniu do gospodarki i polityki handlu Prus Wschodnich gdzie dokładnie autor opisał cel powstania kanału. Można ją było kiedyś dawno temu kupić w Mamerkach kiedy to były dziewicze tereny z jednym namiocikiem z pamiątkami , kiedy parking był polem a po schronach chodziło się bez biletu ;)
To tak jak z Sowietami. W zamyśle mówiących o Sowietach czy Związku Sowieckim ma to zohydzać wojsko i obywateli ZSRR. Tymczasem efekt jest odwrotny, każdy Rosjanin może powiedzieć "to nie ja to Sowieci". Głupota zaślepionych nienawiścią.
Świetny materiał. Jesienna aura dodaje tajemniczości a jednocześnie pozwala zobaczyć więcej przez brak liści na drzewach. Ujęcia z drona fajnie pokazują rozmiar tego przedsięwzięcia. Czekam na kontynuację o kolejnych śluzach.
Serdecznie dziękuje Panie Przemku za merytoryczne przekazywanie wiedzy i historii i za Pana pasję...... Na pewno obejrzałem cały Pański materiał - wszystkie odcinki i jestem pod ogromnym wrażeniem....... Pozdrawiam i zdrówka życzę z całego ❤️!
Dziękuję za znakomity odcinek. Tuż po wojnie pojawił się na Mamrach mały okręt podwodny. Wybuchła wielka afera w komunistycznych służbach, tylko nikt sobie zadawał pytania skąd on się tam wziął. Tą opowieść znam od nieżyjącego już milicjanta z Węgorzewa. Serdecznie pozdrawiam.
Cały film czekałem aż prowadzący za kolejnym załomem zwietrzałego betonu podejdzie do przygotowanego stołu i powie, że właśnie w tym kanale występują wyjątkowe ryby które właśnie teraz przyrządzi z muchomorami i samogonem od okolicznego dziada. Makłowicz jak żywy!
Andrzejszysz. Pogódź się sam że sobą i będzie dobrze. Riposta Pana prowadzącego jest nawet zbyt grzeczna i wyważona w stosunku do Twojego głupawego komentarza.
Byliśmy 3 lata temu na wakacjach. Córka śmigała po parku linowym, który tam latem działa, a ja obszedłem śluzę dookoła i "znalazłem" kanał, tonący w gęstej zieleni. Budowla zaiste majestatyczna:)
A kilka dni temu zastanawiałem się, gdzie autor zniknął. W związku z miejscem, które mieliśmy odwiedzić, a w którym ktoś widział krzyże niemieckich kapelanów wojskowych 😉 Niedaleko śluzy jest jeszcze kilka ciekawych miejsc. W lesie ukryta wieża obserwacyjna. Nie pamiętam teraz nazwy*, ale o istnieniu takich budowli dowiedzialem się właśnie z tego kanału;) * wieża Bismarcka.
Świetny materiał, jak zwykle. Ciekawym faktem jest to, iż okazuje się, że spotkaliśmy się ostatnio osobiście z ojcem Przemysławem. Niestety nie poznałem, chodź przyznaje, cały czas miałem wrażenie, ze już się widzieliśmy. No i sposób opowiadania o kościołach które można kupić i innych ciekawostkach. Berlin, Kolęda nadziei, żałuje, że nie poznałem. Byłem jednym z obsługi technicznej, dźwięk.
Można, można. Tu można pewnie sporo powiedzieć o rozwiązaniach technicznych, które widać szczególnie przy innych urządzeniach hydrotechnicznych, które powstały na kanale, ale tu jeszcze sam muszę się oczytać przed kolejną wyprawą na kolejne śluzy. Pozdrawiam!
"statek" to jednostka pływająca o przeznaczeniu cywilnym a "okręt o jednostka pływająca o przeznaczeniu militarnym . Pojęcie "schron" i "bunkier. Słowo "bunkier powstało w epoce statków i okrętów napędzanych para. Bunkier to postawiony w porcie magazyn węgla. I z tego wywodzi się słowo "bunkrowanie" czyli załadowywania jednostki pływającej węglem.
Jaka tajemnicza , zwykła śluza na kanale w budowie zaczętym jeszcze za cesarstwa , i nie statki tylko OKRĘTY , to była normalna inwestycja w transport na terenie prus
Dla każdego kto tam jest pierwszy raz i nie zna historii tego miejsca na pewno mocno tajemnicza. Co do statków, łodzi, Okrętów to oczywiście ma Pan racje
9:32 poprawiłeś się ale nie jestem pewien, czy to nie był przypadek ... 😊 Okręty podwodne, "okrety", Niemcy nie budowali statków podwodnych, nie wiem czy ktokolwiek budował. Dzięki za materiał. Z przyjemnością ogladam Twoje audycje. 👍
Okręty nie statki... Statki są cywilne. Byłem tam i przyznam że nie starczyło mi wyobraźni by zrozumieć gdzie będà wpływać te jednostki. Nie wiedziałem że dalej jest kanał. Bardzo proszę o pokazanie następnych śluz!
Statki czy okręty to nie jest tak takie proste 🤣 Były dyskusje na ten temat wśród lingwistyków. Generalnie masz rację czyli statek handlowy i okręt wojenny. Ale wydział na politechnice to „okrętownictwo” dla wszystkiego co pływa 😂
@@adboroutdoor..7662 Faktycznie, nie brzmi dobrze. Z ciekawości sprawdziłem definicję batyskafu i widzę „statek głębinowy” albo „statek do badań podwodnych”. Jak ognia unikają określenia „statek podwodny”.
Dzień dobry piękne relikty po lll Rzeszy nie wykorzystanie mogły by dawno spełnić pożyteczne funkcje jak z Królewcem no i z Polską , duże obopólne korzyści płynęły by.
Ja urodziłem się niedaleko i w 90tych latach faktycznie krążyła legenda o ludziach, którzy chcieli ją pozyskać i spadła na dno... Dziś jednak myślę, że to nieprawda, ponieważ brak śladów jej wymontowania. Raczej byłaby solidnie osadzona i bez kucia wokół nie dałoby się jej wyjąć. A do tego mowa o latach 70 tych czy wcześniejszych, gdzie jedynymi narzędziami były młotki i łomy. Poza tym prędzej ruscy po zdobyciu tych terenów, po pijaku by strzelali do tego z jakiegoś działa, żeby zniszczyć.
Ten kanał jest płytki, U-Boot mógłby płynąć jedynie wynurzony. Woda jest brunatna od zalegających na dnie liści ale przejrzysta. Od Mamr można wpłynąć, ale dopływa się nie do grobli przed śluzą, wcześniej kanał przegradza jaz.
Niemcy produkowali okręty podwodne w fabrykach na terenie całego kraju, często bardzo daleko od morza. U-boty były budowane "w plastrach", na tyle małych by był możliwy transport, na barkach, kanałami i rzekami do nadmorskich stoczni gdzie były finalnie montowane. Nic więc dziwnego, że powstała taka wersja przeznaczenia kanału mazurskiego. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż ludzie wracający z robót przymusowych w Niemczech prawdopodobnie widzieli takie transporty śródlądowe na własne oczy.
Prześledziłem na mapie google te kanały ,ciągnie się do REKA LAVA i śluzy można zobaczyć na fotografiach, niektóre mają tak zwane po mojemu bramy do zamykania :P
Aktualnie ewentualna dalsza budowa Kanału Mazurskiego jest niepoprawna politycznie. Chyba, żeby Obwód Królewiecki znowu stał się zależny od Polski, a w porcie Královec stacjonowałaby czeska marynarka wojenna, z flagowym lotniskowcem Karel Gott na czele.
Szczęść Boże czy temat piertszej wojny światowej i bitwy zwiazane z tą że wojną będą kontynuowane czy to już koniec pozdrawiam i dziękuje bardzo za ten film.
Szkoda ze to nigdy nie zostalo ukonczone, widac ze wiekszosc prac niemcy juz zrobili na tym kanale 🙂 kto wie moze jeszcze szansa istnieje w przyszlosci, przeciez towary nadal mozna przewozic barkami PS bylem na tej tamie w 2012 roku i na tym parkingu rozmawialem z pania wlascicielka gruntow, bardzo mila pani. pozdrawiam serdecznie z Melbourne 🙂
Podwodne ( jak do tej pory ) bywają tylko OKRĘTY . Statki to jednostki pływające , które nie służą do celów wojskowych . Niemieckie U-Booty były zdecydowanie okrętami . Służyły Kriegsmarine czyli hitlerowskiej marynarce wojennej .
Gapa poleciała razem z naziolami .... A możliwe że ktoś to zagospodarował bo takie ozdoby robił z mosiądzu lub innych kolorowych metali ...od cała legenda ... Kiedyś taką gapę widziałem na pchlim targu ... Różne cuda były ... Koleś chciał za nią krocie a ciężkie to było jak cholera jakieś 2 metry długości ... Tamta była z miedzi cały odlew a wiatraczek pozłacany ... ( Niby znaidka z starej stodoły)
Miałem przyjemność zwiedzać śluzę w 2016 roku. Bardzo ciekawa budowla. Kojarzyła mi się z grą komputerową "Return to Castle Wolfenstein". Tak odbieram ten klimat. Warto pojechać i zwiedzić.
Coraz ciekawsze te Mazurskie Tajemnice. Super.
Byłem dawniej, niż skomercjalizowano śluzę. Naprawdę jest ogromna i monumentalna. Jednak bardziej zainteresowały mnie bunkry Mauerwalde. W dodatku oprowadzał mnie wspaniały przewodnik Wojtek Różewicz. Naprawdę warto zobaczy ć nie tylko śluzę, ale i umocnienia.
Rużewicz
@@puciorex5060
Po wojnie w polskiej literaturze i gazetach słowo Niemiec, Niemcy itd. pisano z małej litery, wychwalano Stalina itp. Nie dowodzi to, aby mimo wszystko, ale godło trywializować w nazwie.
Przy okazji pamiętam swoją wyprawę ze wspaniałym przewodnikiem Wojciechem Rużewiczem. Później też odwiedzałem te miejsca z Mauerwalde włącznie.
Cały czas jest dużo legend na temat tego kanału a prawda jest taka że służyć miał do transportu towarów jednostkami płaskodennymi więc kanał miał być stosunkowo płytki. Co się tyczy tej gapy na ślużie to nigdy tam nie była zamontowana jedynie było przygotowane na nią miejsce. Polecam śluzę Guja czynną podlegającą pod Inspektorat Wodny w Giżycku i istnieje możliwość jej zwiedzenia a nie opodal jej znajduje się zabytkowy jaz walcowy.Pozdrawiam .
Śluza Piaski (Sandow) obok miejscowości Guja jest jedyną w pełni ukończoną śluzą na kanale. Śluza Bajory jest nieukończona. Wejście na działająca śluzę jest ogólnie zabronione ale nie niemożliwe. Byłem na niej wielokrotnie, znałem śluzowego a kiedy zmarł to jego żonę. Dawne czasy. Pozdrawiam
Mieszkam tam 26 lat nie miałem o tym pojecia
TaM😅 w Buczyncu moja ekipa robila piaskowa😅nie i Malowanie🎉😢😢. Korsarz
@@Nielot1966 To nawiasem najbardziej niezwykłe miejsce pracy (super fucha!). "Śluzowy" na nieczynnej ("ślepej") śluzie. Smarujesz, zabezpieczasz, ale wiesz, że tu nic nigdy nie dopłynie. Masz za to pensję, mieszkanie (cały dom z małym gospodarstwem), emeryturę i... święty spokój! A latem turyści chętnie coś kapną za pokaz działania wrót. Które i tak trzeba czasem ruszyć...
@@jerzyo. No tak ale górne wrota trzymają poziom jeziora Rydzówka więc jest to ważne, można trochę wody upuścić na pola po drugiej stronie śluzy ;) Jaz walcowy tzw. beczka to tylko działa wtedy kiedy serwisują śluzę. Pozdrawiam
Kapitalna lekcja historii .Pozdrawiam.
Długo czekałem na kolejny odcinek Mazurskich Tajemnic. No, i doczekałem się. Miłość wymaga poświęceń.
Czas jest relatywny, ale czy miesiąc to dlugo?
Filmik wpadł mi przypadkiem. Muszę powiedzieć że gestykulacją i niekiedy nawet głosem pan prowadzący przypomina mi Makłowicza !
Bardzo interesujący materiał historyczno-publicystyczny no i oczywiście niesamowity wprost podkład muzyczny.
Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora i Osoby komentujące,
Honory Panie Przemku też za regionalne słowa .
Super prowadzony dokument.
Gratuluję i pozdrawiam.
Czekałam i się doczekałam! Mój Dolny Śląsk jakże jest podobny do Mazur z ich tajemnicami, mitami, opowieściami. Pozdrawiam i proszę częściej
Kanał aż się prosi o uruchomienie połączenia pomiędzy Jeziorem Przystań, a Jeziorem Rydzówka. Ta śluza jest "na trasie". To byłby hit turystyczny, ale władzom lokalnym brakuje wyobraźni, żeby to przeprowadzić.
Chylę czoła Panie Przemku. Tak rozpoczętą niedzielę to rozumiem.Pozdrawiam
Uwielbiam Pańskie filmy. Lubię historię,zwłaszcza województwa w którym się wychowałem. Względem kanału...nie wierzę,że cała budowla miała zamysły wyłącznie cywilne i turystyczne😉 U-Booty czy inne tego typu okręty to gruba fantazja,ale biorąc pod uwagę, jakie pieniądze Niemcy pompowali w budowę siedzib sztabów poszczególnych rodzajów wojsk, jak również w siedzibę naczelnego wodza, to i inwestycje w kanał prowadzący z morza w bliskie okolice siedzib sztabów wydają się uzasadnione😃 Prawdy w temacie "co autor miał na myśli" projektując i budując,raczej nigdy się nie dowiemy tak,jak i względem wielu innych historycznych aspektów, wiedzę na temat których często opieramy na domysłach.
Jest książka o kanale Mazurskim, o jego aspektach technicznych i gospodarczych w odniesieniu do gospodarki i polityki handlu Prus Wschodnich gdzie dokładnie autor opisał cel powstania kanału. Można ją było kiedyś dawno temu kupić w Mamerkach kiedy to były dziewicze tereny z jednym namiocikiem z pamiątkami , kiedy parking był polem a po schronach chodziło się bez biletu ;)
Fajny kanał. Oglądam z zaciekawieniem wszystkie odcinki. Proszę tylko nie nadużywać mitycznych "Nazistów". Niemcy to byli i koniec, kropka.
To tak jak z Sowietami. W zamyśle mówiących o Sowietach czy Związku Sowieckim ma to zohydzać wojsko i obywateli ZSRR. Tymczasem efekt jest odwrotny, każdy Rosjanin może powiedzieć "to nie ja to Sowieci". Głupota zaślepionych nienawiścią.
Już myślałam, że Mikołaj zapomiał o prezencie.😊 Dziękuję.
Dzięki za kolejny odcinek. Byłem w tym roku w tej miejscówce. Niby zwykła śluza, ale fakt, robi wrażenie.
Miejscówce?
Byłem ,widziałem, robi wrażenie , polecam .......!
Bardzo dobrze wyjaśniona budowa omawianej śluzy . Pozdrawiam.
Tematyka zwiazana z latami 1933 - 45 jest dla mnie najciekawsza!
Jak zwykle profesjonalne wytłumaczenie tego miejsca. Miły prezent na końcówkę roku. Pozdrawiam z czarnej Nidy.
Dziękuję Przemku za ten temat. Ilekroć tam jestem, jej ogrom robi wrażenie na mnie.
Piękny film, dziękujemy i czekamy na nowy😀
Świetny materiał. Jesienna aura dodaje tajemniczości a jednocześnie pozwala zobaczyć więcej przez brak liści na drzewach. Ujęcia z drona fajnie pokazują rozmiar tego przedsięwzięcia.
Czekam na kontynuację o kolejnych śluzach.
Super odcinek, dzieki! Moja mapa na Mazurach jest zielona od "pinezek" po ogladaniu Mazurskich Tajemnic :)
Jak zwykle petarda pozdrawiam
Serdecznie dziękuje Panie Przemku za merytoryczne przekazywanie wiedzy i historii i za Pana pasję...... Na pewno obejrzałem cały Pański materiał - wszystkie odcinki i jestem pod ogromnym wrażeniem....... Pozdrawiam i zdrówka życzę z całego ❤️!
Dziękuję za znakomity odcinek. Tuż po wojnie pojawił się na Mamrach mały okręt podwodny. Wybuchła wielka afera w komunistycznych służbach, tylko nikt sobie zadawał pytania skąd on się tam wziął. Tą opowieść znam od nieżyjącego już milicjanta z Węgorzewa. Serdecznie pozdrawiam.
Cały film czekałem aż prowadzący za kolejnym załomem zwietrzałego betonu podejdzie do przygotowanego stołu i powie, że właśnie w tym kanale występują wyjątkowe ryby które właśnie teraz przyrządzi z muchomorami i samogonem od okolicznego dziada. Makłowicz jak żywy!
Tak zrobię następnym razem 😉😀
Andrzejszysz. Pogódź się sam że sobą i będzie dobrze. Riposta Pana prowadzącego jest nawet zbyt grzeczna i wyważona w stosunku do Twojego głupawego komentarza.
Super program.
każdy temat w dychę,wiem że kolejny też mnie pozytywnie zaskoczy
Panie Przemku , jak zawsze świetny materiał !👍
Byliśmy 3 lata temu na wakacjach. Córka śmigała po parku linowym, który tam latem działa, a ja obszedłem śluzę dookoła i "znalazłem" kanał, tonący w gęstej zieleni. Budowla zaiste majestatyczna:)
A kilka dni temu zastanawiałem się, gdzie autor zniknął. W związku z miejscem, które mieliśmy odwiedzić, a w którym ktoś widział krzyże niemieckich kapelanów wojskowych 😉
Niedaleko śluzy jest jeszcze kilka ciekawych miejsc. W lesie ukryta wieża obserwacyjna. Nie pamiętam teraz nazwy*, ale o istnieniu takich budowli dowiedzialem się właśnie z tego kanału;)
* wieża Bismarcka.
Świetny materiał, jak zwykle. Ciekawym faktem jest to, iż okazuje się, że spotkaliśmy się ostatnio osobiście z ojcem Przemysławem. Niestety nie poznałem, chodź przyznaje, cały czas miałem wrażenie, ze już się widzieliśmy. No i sposób opowiadania o kościołach które można kupić i innych ciekawostkach. Berlin, Kolęda nadziei, żałuje, że nie poznałem. Byłem jednym z obsługi technicznej, dźwięk.
😉samo życie. Kto wie, może następnym razem! 😎
imponujące zdjęcia, ciekawa historia
Witam, super odcinek 👍 dziękuję, więcej proszę, pozdrawiam Robert
Jak zawsze odcinek pełen wartościowych i wyczerpujących informacji. Chyba więcej już nie można dodać. Pozdrawiam serdecznie. 😊👍👏
Można, można. Tu można pewnie sporo powiedzieć o rozwiązaniach technicznych, które widać szczególnie przy innych urządzeniach hydrotechnicznych, które powstały na kanale, ale tu jeszcze sam muszę się oczytać przed kolejną wyprawą na kolejne śluzy. Pozdrawiam!
Czekamy
jak zwykle ciekawy i pouczający materiał,dzięki
Cześć.
Jak zwykle super się ogląda i słucha.
Przypomniałeś stare czasy mazurskie :)
Tylko Jedna uwaga...sorry.
Leśniewo dolne. Nie małe ;)
Pozdrawiam.
Racja
Warto też pamiętać o nazwie niemieckiej.
Teraz trzeba czekać na odcinek z resztą śluz :)
Dziękuję! Ciekawy filmik!
Byłem,widziałem,nie wiedziałem.Dzięki Panu już wiem 🙂🙃😉 Dziękuje , pozdrawiam
Cześć.
Czekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam!
uwielbiam oglądać filmy z tego kanału, mają one swój klimat
Wielkie dzięki, Dobrodzieju!
Uwielbiam pana ogląda a jeszcze bardziej słuchać ❤
Jak zwykle klasa 🫵 Dzięki za wyjaśnienie tematu U-Botów.
Świetny i ciekawy odcinek ! Pozdrawiam . Bóg zapłać 👍
Dzięki za film
"statek" to jednostka pływająca o przeznaczeniu cywilnym a "okręt o jednostka pływająca o przeznaczeniu militarnym .
Pojęcie "schron" i "bunkier.
Słowo "bunkier powstało w epoce statków i okrętów napędzanych para. Bunkier to postawiony w porcie magazyn węgla. I z tego wywodzi się słowo "bunkrowanie" czyli załadowywania jednostki pływającej węglem.
Super. Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.
Jaka tajemnicza , zwykła śluza na kanale w budowie zaczętym jeszcze za cesarstwa , i nie statki tylko OKRĘTY , to była normalna inwestycja w transport na terenie prus
Dla każdego kto tam jest pierwszy raz i nie zna historii tego miejsca na pewno mocno tajemnicza. Co do statków, łodzi, Okrętów to oczywiście ma Pan racje
@@MAZURSKIETAJEMNICE To miejsce się ciągnie od j. Mamry do Pregoły w okręgu Królewieckim,
Byłem, widziałem, zadziwiłem się, skakałem na wahadle, dziękuje za przypomnienie! 😄
Dzięki za interesujący odcinek!
Dziękujemy za film
Jak zwykle starannie opracowany materiał.
Pozdrawiamy z NYC
Super odcinek ,chcemy więcej. 😅
9:32 poprawiłeś się ale nie jestem pewien, czy to nie był przypadek ... 😊
Okręty podwodne, "okrety", Niemcy nie budowali statków podwodnych, nie wiem czy ktokolwiek budował. Dzięki za materiał. Z przyjemnością ogladam Twoje audycje. 👍
Niemcy budowali łodzie podwodne 😉
@@MAZURSKIETAJEMNICE W rzeczy samej, istotnie, o łodziach zapomniałem ... zwracam honor 🙃
Hej gościu Dobry filmik.W tamtym roku byłem w tych rejonach i odwiedziłem ta służę.Jest naprawdę duża Warto zwiedzić Polecam
Nareszcie nowy odcinek,swietny tak trzymac
Supcio🎉 super kanał! Szczęść Boże!
Najlepszy odcinek !
Okręty nie statki... Statki są cywilne. Byłem tam i przyznam że nie starczyło mi wyobraźni by zrozumieć gdzie będà wpływać te jednostki. Nie wiedziałem że dalej jest kanał.
Bardzo proszę o pokazanie następnych śluz!
Statki czy okręty to nie jest tak takie proste 🤣 Były dyskusje na ten temat wśród lingwistyków. Generalnie masz rację czyli statek handlowy i okręt wojenny. Ale wydział na politechnice to „okrętownictwo” dla wszystkiego co pływa 😂
@@adboroutdoor..7662 Faktycznie, nie brzmi dobrze. Z ciekawości sprawdziłem definicję batyskafu i widzę „statek głębinowy” albo „statek do badań podwodnych”. Jak ognia unikają określenia „statek podwodny”.
Wzdłuż kanału można dojść od śluzy w Leśniewie do Mamerek kwatery OKH . Kwatera naczelna dowództwa wojsk lądowych. Trochę zarośnięta.
Przydał by się film o pozostałych śluzach bo ta jest najbardziej znana. I głównie z powodu legend najczęściej pokazywana.
W przyszłym roku jesienią wyruszę
@@MAZURSKIETAJEMNICE będę oczekiwał z ciekawością.
świetny kanał!!!
Super film, dzięki!
Kozak 👌
Łapsko w górę 👍👍👍
Chyba najlepszy odcinek 🎉
Fajny odcinek bylem robi wrażenie
Ale fart 👍moja
Odcinek jak zwykle bardzo ciekawy ale mala uwaga obwod Krolewiecki a nie Kaliningradzki
Świetne!
Bardzo fajne komentarze i opisy
Dzień dobry piękne relikty po lll Rzeszy nie wykorzystanie mogły by dawno spełnić pożyteczne funkcje jak z Królewcem no i z Polską , duże obopólne korzyści płynęły by.
Fajny odcinek.... pozdrawiam
Jak zwykle b.ciekawy film.Dziękuję.
Przemku, czy wiadomo coś na temat tej gapy ? czy ona była kiedyś zamontowana czy nie zdążyli jej założyć? pozdrawiam z Krakowa !
z tego co kiedys czytalem na ten temat ale i tez na youtubie kilka doku bylo realizowanych, Gapa nigdy nie zostala zamontowana.
Ja urodziłem się niedaleko i w 90tych latach faktycznie krążyła legenda o ludziach, którzy chcieli ją pozyskać i spadła na dno... Dziś jednak myślę, że to nieprawda, ponieważ brak śladów jej wymontowania. Raczej byłaby solidnie osadzona i bez kucia wokół nie dałoby się jej wyjąć. A do tego mowa o latach 70 tych czy wcześniejszych, gdzie jedynymi narzędziami były młotki i łomy. Poza tym prędzej ruscy po zdobyciu tych terenów, po pijaku by strzelali do tego z jakiegoś działa, żeby zniszczyć.
git jak zawsze
Ten kanał jest płytki, U-Boot mógłby płynąć jedynie wynurzony. Woda jest brunatna od zalegających na dnie liści ale przejrzysta. Od Mamr można wpłynąć, ale dopływa się nie do grobli przed śluzą, wcześniej kanał przegradza jaz.
I tak blisko do zamku w Barcianach i pałacu w Drogoszach😮😮
Byłam tam jest ogromna pozdrawiam
Niemcy produkowali okręty podwodne w fabrykach na terenie całego kraju, często bardzo daleko od morza. U-boty były budowane "w plastrach", na tyle małych by był możliwy transport, na barkach, kanałami i rzekami do nadmorskich stoczni gdzie były finalnie montowane. Nic więc dziwnego, że powstała taka wersja przeznaczenia kanału mazurskiego. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż ludzie wracający z robót przymusowych w Niemczech prawdopodobnie widzieli takie transporty śródlądowe na własne oczy.
Zacny komentarz. Pozdrawiam!
Stocznia w Gizycku. Montaz w Krolewcu.
@@martinfadek3747 tak by pewnie było gdyby kanał ukończono przed wojną. Choć nie wiem czy tam w pobliżu jest wystarczająco durzy producrnt stali.
Prześledziłem na mapie google te kanały ,ciągnie się do REKA LAVA i śluzy można zobaczyć na fotografiach, niektóre mają tak zwane po mojemu bramy do zamykania :P
Pozdrawiam ze Śląska 😊❤U nas jest kanał Gliwicki , który też miał być dluzszy ale wojna pokrzyżowała te niemieckie plany.😊
W okolicy placu Piastów gdzie dziś leci obwodnica był kanał i pływały śródlądowe jednostki.
Czy bedzie kontynuacja tematu odnosnie pozostałych śluz?
Mam taki plan, ale nie obiecam na kiedy
Śluza Guja jest skończona i wyposażona. Kiedyś można ją było zwiedzać, może jeszcze można. I jeżeli się nie mylę wystąpiła ona w czterech pancernych.
Aktualnie ewentualna dalsza budowa Kanału Mazurskiego jest niepoprawna politycznie. Chyba, żeby Obwód Królewiecki znowu stał się zależny od Polski, a w porcie Královec stacjonowałaby czeska marynarka wojenna, z flagowym lotniskowcem Karel Gott na czele.
To może być szybko. Wystarczy, że Wielmożny Pan Hołownia wdepce Putina w ziemię.
Kurcze, moje tereny. Jezioro Rydzówka.
Pozdor z Allensteina ;)
Szczęść Boże czy temat piertszej wojny światowej i bitwy zwiazane z tą że wojną będą kontynuowane czy to już koniec pozdrawiam i dziękuje bardzo za ten film.
Będą kontynuowane. Mam 4 odcinki o cmentarza z I Wojny. Powoli je wypuścimy.
Świetny odcinek !!!!.
Ale może częściej z tymi odcinkami P. Przemku......
Raz w miesiącu to szczyt moich możliwości.
Myślałem że co tszy miesiące....Dziękuję i Pozdrawiam
O obozie w okolicy tanenberg czy jak to tam, nagrałeś film...
Witam. Byłam na śluzie w lutym w tym roku. Ogromna budowla. Może kiedyś uda się że będą płynąć statki tędy. Pozdrawiam 😊
Szkoda ze to nigdy nie zostalo ukonczone, widac ze wiekszosc prac niemcy juz zrobili na tym kanale 🙂
kto wie moze jeszcze szansa istnieje w przyszlosci, przeciez towary nadal mozna przewozic barkami
PS bylem na tej tamie w 2012 roku i na tym parkingu rozmawialem z pania wlascicielka gruntow, bardzo mila pani.
pozdrawiam serdecznie z Melbourne 🙂
Ten kanał nie zostanie dokończony, bo (teraz) nie ma sensu.
raczej chyba nie ma to szans ogromne koszty i jaki uzysk jako atrakcja moze no i on wchodzi do rosji dalej czyli problem
Zostanie ukończony gdy niemcy odzyskają swoje ziemie.
Witam panie Przemku czekam na ciąg dalszy o reszcie śluz
Pozdrawiam
A ile elektrowni wodnych można by wybudować , na tym projekcie , pozd.
Podwodne ( jak do tej pory ) bywają tylko OKRĘTY . Statki to jednostki pływające , które nie służą do celów wojskowych . Niemieckie U-Booty były zdecydowanie okrętami . Służyły Kriegsmarine czyli hitlerowskiej marynarce wojennej .
Słusznie, słusznie - ciągle muszę się korygować 😉nauki nigdy dosyć
Gapa poleciała razem z naziolami .... A możliwe że ktoś to zagospodarował bo takie ozdoby robił z mosiądzu lub innych kolorowych metali ...od cała legenda ... Kiedyś taką gapę widziałem na pchlim targu ... Różne cuda były ... Koleś chciał za nią krocie a ciężkie to było jak cholera jakieś 2 metry długości ... Tamta była z miedzi cały odlew a wiatraczek pozłacany ... ( Niby znaidka z starej stodoły)