Zmontowałem szlifierkę uniwersalna na takim mówienie że ta prądnica jest nie ważna to trochę nie halo. W konstrukcjach amatorskich jest bardzo ważna. Są dwa układy do sterowania tda 1085 z gotowym obwodem prądnicy albo u2008 gdzie trzeba trochę pokombinować ale się da to zrobić. Ucinanie tego silnika triakiem powoduje spadek momentu i obrotów i silnik będzie wyhamowywał i do tego właśnie jest ta prądnica jak silnik pod obciążeniem zaczyna hamować to spada napięcie na prądnicy to zmienia się kąt otwarcia triaka i silnik wyrównuje obroty . W konstrukcji takich maszyn jak szlifierki czy tokarki czy piły gdzie zasadność obróbki zależy od stałej prędkości skrawania czy szlifowania to jest ważne.
Zgadza się ( tak naprawdę nie mówiłem że jest nieważna tylko tyle że na etapie uruchomienia możemy o niej zapomnieć ) Mam nadzieje że ta prądniczka jeszcze odegra role w moim projekcie o ile starczy mi wiedzy :). Dziękuje za merytoryczny komentarz Pozdrawiam :)
@@chinhvannguyen1685 It depends how is damaged. If damaged by overvoltage then be short circuit and 14 000rpm. If is damaged by current they be break and not work. They can be check by the multimeter and 9v battery
@@taniemajsterkowanie No to teraz trzeba przekonać żonę że obecna lodówka czy tam zamrażarka jest stara, brzydka i że trzeba nową, a z wyciągniętego kompresora zrobić jakąś mini pompę ciepła :)
Jakiś czas temu znalazłem na złomie starą pralkę i wykręciłem z niej silnik bezszczotkowy 1.2kw 2800 RPM i wstawiłem go do chińskiej minitokarki 7x14" i działa świetnie
Może zabrzmi to niecodziennie ale jakieś 3 dni temu dostałem tego typu silnik oraz koło pasowe bebna od przyjaciela. Zastanawiałem się jakiś czas do czego by go zastosować ale dzisiaj tak intensywniej i co proszę samo przyszło, słuchałem pewnych treści zupełnie nie w tym temacie i automatycznie po zakończeniu poprzednich treści pojawił mi się Twój materiał. Mogę powiedzieć, że dosłownie "spadłeś mi z nieba" Dziękuję bo teraz poradzę sobie z tym bezbłędnie. Czuj Duch!
no cóż , jak dla mnie ,starego ramola to Adam Słodowy 21 wieku .Na tamtym programie się wychowałem a na tym będę pogłębiał swoją mizerną techniczną wiedzę. Wszedłem przez przypadek i natychmiast zasubskrybowałem .Ekstra !
Tego potrzebowałem akurat mi leży jeden silnik z myślą o jakimś urządzeniu DIY. Wyjaśniłeś w tak prosty dla mnie sposób że sobie poradzę z jego okablowaniem. Teraz tylko poczekam na to co zamówiłeś żeby wiedzieć co dokupić do niego. Dałem SUBA;-)
Super. Fajnie, że ostrzegłeś przed podłączaniem tego typu silnika na dłużej. Mało kto wie, że bardzo go łatwo zniszczyć na "sucho". Najprostszym zabezpieczenie jest podpięcie silnika do jakiegoś urządzenia. Samo tarcie w mechanizmach stabilizuje silnik. Jest to rozwiązanie prymitywne, ale jak to się mawia:" po co psuć, jak działa...". Jeżeli nie jest ktoś przekonany do takich silników proponuję zobaczyć jakie fajne urządzenia robi Matthias Wandel. Działanie, budowę, wady i zalety różnych konfiguracji silników fajnie tłumaczy The Post Apocalyptic Inventor. Można też znaleźć u niego wiele gotowców typu "soft start", a nawet cyfrowej regulacji obrotów. W sumie pierwszy przekonuje, że w domu można zrobić własne narzędzia, a drugi jak je napędzać. Jak by połączyli siły .... 😉 Hehehe
Taki silnik (szeregowy komutatorowy na 230V) luzem można podłączyć do napięcia stałego ok 12V i powinien powoli ruszyć. Sam się tak kiedyś bawiłem odkurzaczem (wtedy były bez elektroniki, sam wyłącznik) i ruszył zasilany z transformatora do kolejki elektrycznej FZ1 :).
Dziękuje - z racji kłopotów z dostawą części ten odcinek pojawi się pod koniec miesiąca ( ale oczywiście w między czasie będą inne filmy :) ) Pozdrawiam
@@taniemajsterkowanie ach panie,mam miesiąc na wymontowanie silnika,rodzina moja się ucieszy,że wreszcie pralka nie będzie stała w pokoju hahaha przy piciu kawy
super filmik, proszę o wskaźnik ze strzałką i tak jak inni pisali - Adam Słodowy 😁👌🇵🇱, brakuje mi tylko prostego rysunku tj. jak łączyć stojan z wirnikiem i cała reszta, większość ludzi jest wzrokowcami ! i będzie gitara, pozdrawiam
Świetny film i rewelacyjny pomysł na film. Mam 2 takie silniki i nigdy nie wiedziałem jak to podpiąć. Teraz się uda. WIELKIE DZIĘKI!! Jeszcze prośba w następnych filmach o linki do części, które trzeba dokupić - soft start i regulator obrotów. Jeszcze raz wielkie dzięki, super film!!!
Mam taki silnik po podłączeniu pulsacyjnym dostał tak wysokich obrotòw i głośnej pracy ze bałem się że rozleci się. Ma 300 Wat ale szaleje niesamowicie.
A ja jako fachowiec podpowiem tylko że ten przewód to zielono-żólty( tak się to poprawnie określa PE) a tą część tylna to prądniczka tachometryczna. Świetny materiał przedstawiony bardzo przystępnie. Adam Słodowy był by dumny,taki żarcik. A zapomniałem wcześniej dopisać że ten termik w uzwojeniu można podłączyć szeregowo z uzwojeniem to nam zabezpieczy to uzwojenie bez programatora.
Trochę z innej beczki: jeśli chodzi o programator elektroniczny do pralki bardzo często w tym wieku pralki wysychają kondensatory elektrolityczne na płytkach drukowanych programatorów. Wystarczy je wymienić na nowe i za parę złotych w sumie i odrobinę czasu na lutowanie pozbywamy się problemu zakupu nowej, utylizacji starej i niestety nie pozyskujemy silnika do majsterkowania. Ale środowisko na pewno zyskuje, chińskie fabryki tracą.
Stała pralka na śmietniku pod blokiem, to wyciągnąłem silnik (razem z kondensatorem takim dużym białym, wyglądał na potrzebny). Teraz wiem, że dobrze zrobiłem. :)
Ja sie nie czuje mocny, ale się podjąłem..podjęcie trwało do momentu, gdy po dotknięciu obudowy, probówka zaswieciła. Tesla tego dnia chodził wesoły...
Moim zdaniem powinno się odpalac też na listwe z wlacznikiem ale też powinno się go porządnie gdzieś do czegoś zamocowac, ŻEBY SIE NIE PRZEMIESZCZAŁ I NIE NA ROBIŁ BALAGANU!! ORAZ POD ŻADNYM POZOREM NIE DOTYKAĆ GDY JEST PODCZAS PRACY LUB POD PRĄDEM!!!!
Kilka uwag: -przy uruchomieniu takiego zestawu/bez obciążenia/ Koniecznie przypiąć silnik do stołu jakimś ściskiem-albo dać go w imadło -uruchamianie bez obciążenia /bez odbioru mocy/ stosować środki BHP - okulary. Normalnie silnik nie pracuje z takimi obrotami i jeśli podczas demontażu do środka dostały się jakieś luźne frakcje-to można się nieźle zdziwić potem. -dla bezpieczeństwa można silnik dodatkowo zerować-jeszcze jednym przewodem -"do ziemi" Wówczas w przypadku przebicia/lub jakieś wewnętrznej usterki możemy liczyć nie tylko na "0" z sieci ale i własny solidny uziom. Pytanie: Czemu silnik zniszczy się pracując z takimi obrotami?
Nigdy tego nie sprawdziłem ale teoretycznie- taki silnik bez obciążenia będzie ciągle przyspieszał co może doprowadzić do jego rozerwania przez siłę odśrodkową - swoją drogą można by nagrać jak długo taki silnik ' pochodzi '
@@grzegorzwrocawski6304 bzdura. Poczytaj o silnikach asynchronicznych. Jego obroty ustabilizują się na prędkości konstrukcyjnej, która jest wielokrotność częstotliwości sieci minus delikatny poślizg i ilości uzwojeń. Rozbierać to mogą się silniki na prąd stały czyli np. rozrusznik samochodowy.
nie jestem pewny czy taki silnik by się uszkodził przy takiej pracy ciągłej :) mimo wszystko raczej uruchomiony już silnik powinien móc pracować na tych właśnie obrotach :) w końcu znamionowo 230~ no i pralka też wiruje jednak :)
Tak jak autor fimu opowiadał silnik nie może pracować w ten sposób. Silnik w pralce pracuje pod obciążeniem, co kontroluje jego obroty. Bez obciążenia może w niekontrolowany sposób przekroczyć jego max obroty i uszkodzić mechanicznie choćby łożyska.
@@misiek068 najbardziej narażone jest uzwojenie na wirniku. Nie bez powodu jest solidnie zabezpieczone sznurkiem i lakierem. Jeżeli ten sznurek nie wytrzyma siły odśrodkowej to uzwojenie może się rozerwać, albo odłączyć od komutatora i po silniku.
Hey. Fajnie pokazane. Czy aby ten srodkowy niebieski przewod to nie jest odczep z uzwojenia stojana? Poczatek to glowne a druga czesc pomocnicze uzwojenie? Wyglada ze podpieto oba w szereg.
Super film Nie wiem jak w tym ale zwykle w silnikach montowane są termistory NTC a nie termopary Pewnie dlatego że układy pomiarowe do termopar a i same termopary są droższe
Ehh właśnie ja walczę z pralką , wczoraj zaczęła się przycinać przy kręceniu bębnem i w końcu snął silnik . Dodam ,że bęben obraca się swobodnie, wszystko działa poza silnikiem . Póki co zamówiłem nowe szczotki , bo stare kaput . mam nadzieję ,że to będzie przyczyną . Choć rozebrałem sterownik i widzę ,że trzeba poprawić luty ,ale i sprawdzę pojemność kondensatorów.
Filmik fajny, tylko o co chodzi z tym uszkodzeniem od siły odśrodkowej? Jeżeli podałeś napięcie znamionowe to będzie jego prawidłową prędkość obrotowa.
Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy mozna sprawdzić działanie i następnie korzystac z silnika (chodzi mi o bezpieczne uzytkowanie podobnego silnika, mozliwość porażenia itp.), jeśli uzwojenie , a dokładniej 2-3 druty (obok siebie) uzwojenia stojana są zarysowane (zdarłem lakier i widać surową miedź) ?
@@Lechoslowianin praktycznie raz w tygodniu widzę na złomie takie silniki 😉 mój tata zrobił swego czasu szlifierkę z silnika ze starej pralki (PRL polskiej a może radzieckiej)może Kiedyś pokaże 😁
tak podlaczylem i mam ponad 30 tys obrotow (jak je zmniejszyc?)- pozdrawiam -(po paru miesiącach dostalem regulator z tachometrem z aiexpres za 70zl i silnik dziala jak nalezy )Dziekuje za szczegolowe wyjasnienie polaczen
Witam, posiadam silnik od pralki (Beco), który ma cztery wyprowadzenia przewodów z uzwojenia stojana. Dwa przewody to wejście i wyjście obwodu z jednej ze szczotek (jeden to wyprowadzenie ze szczotki do uzwojenia stojana, drugi to wyprowadzenie z uzwojenia stojana na kostkę połączeniową). Dwa pozostałe oznaczone kolorami mają również wyprowadzenia z uzwojenia stojana na kostkę połączeniową (te zaś przewody mają zamknięty obwód - pomiar dokonany multimetrem). Jak zatem rozumieć taki sposób wyprowadzenia przewodów?
Dużo osób ma dylemat , że silnik ma za wysokie obroty.Na wałku jest małe koło pasowe , więc z drugiej strony należy zastosować odpowiednio większe , powodując dużą redukcję tychże obrotów
Witam mam taki problem :( Silnik od pralki niestety nie widać gdzie są szczotki, nie mogłem zlokalizować kabli od nich. Podłączyłem powiecmy według Pana schematu i silnik ruszył ale bardzo powoli. Zacząłem kombinować i w końcu jestem na etapie takim że mam 2 kable podłączone jeden do + a drugi do - pozostałe 2 kable są nie podpięte i teraz jak dotne nimi do + to silnik zaczyna się obracać powoli, ale jak je rozłączę to wchodzi na szybkie obroty ale nie ma mocy, mogę go zatrzymać dając mu obciążenie i już przestaje się kręcić. Jak te 2 kable dam do - to jest to samo ale silnik kręci się w odwrotną stronę. Silnik to TIPO * M51.20:03.03AS 1~ 220V-230V/240V 50 Hz Cl.F POLI 2 12 HP 0.16 0.14 Mile widziana jakaś wskazówka jak to mogę poprawnie podłaczyć:) Pozdrawiam
nareszcie udalo mi sie trafic na konkretnego,, rzeczowego i dobrze przekazujäcego ... dziekuje i pozdrawiam.
...mówisz: krótko, jasno i bez upierdliwego hałasu (pseudomuzyki), kciuk w górę !!!!
Zmontowałem szlifierkę uniwersalna na takim mówienie że ta prądnica jest nie ważna to trochę nie halo. W konstrukcjach amatorskich jest bardzo ważna. Są dwa układy do sterowania tda 1085 z gotowym obwodem prądnicy albo u2008 gdzie trzeba trochę pokombinować ale się da to zrobić. Ucinanie tego silnika triakiem powoduje spadek momentu i obrotów i silnik będzie wyhamowywał i do tego właśnie jest ta prądnica jak silnik pod obciążeniem zaczyna hamować to spada napięcie na prądnicy to zmienia się kąt otwarcia triaka i silnik wyrównuje obroty . W konstrukcji takich maszyn jak szlifierki czy tokarki czy piły gdzie zasadność obróbki zależy od stałej prędkości skrawania czy szlifowania to jest ważne.
Zgadza się ( tak naprawdę nie mówiłem że jest nieważna tylko tyle że na etapie uruchomienia możemy o niej zapomnieć ) Mam nadzieje że ta prądniczka jeszcze odegra role w moim projekcie o ile starczy mi wiedzy :). Dziękuje za merytoryczny komentarz Pozdrawiam :)
Nie znam się kompletnie na elektryce ale twoj komentarz wydaje się mądry pozdrawiam ;)
Hi, if triac died washing motor run 14.000 rpm or motor not work? I DIY bench grinder. Tks
@@chinhvannguyen1685 It depends how is damaged. If damaged by overvoltage then be short circuit and 14 000rpm. If is damaged by current they be break and not work. They can be check by the multimeter and 9v battery
Świetnie prowadzona prezentacja. Od czasu "zrób to sam" najlepsza. Gratulacje!
Dziękuje bardzo :)
@@taniemajsterkowanie No to teraz trzeba przekonać żonę że obecna lodówka czy tam zamrażarka jest stara, brzydka i że trzeba nową, a z wyciągniętego kompresora zrobić jakąś mini pompę ciepła :)
@@JanJan-fs8mw 🤣
Dík. Čekáme na pokračování snad i na tu loduvku. 😀🇨🇿
@@taniemajsterkowanie l
Dzięki, wreszcie mi to ktoś jasno wyjaśnił
NAJLEPSZY film jak podłączyć w internecie!! Prosto, jasno, bez trudnych słów. Tak trzymać. Wkoncu wiem o co chodzi o czuje ze będzie bezpiecznie
Jakiś czas temu znalazłem na złomie starą pralkę i wykręciłem z niej silnik bezszczotkowy 1.2kw 2800 RPM i wstawiłem go do chińskiej minitokarki 7x14" i działa świetnie
krótko, "węzłowato" i na TEMAT. 👍DZIĘKI🍀
Może zabrzmi to niecodziennie ale jakieś 3 dni temu dostałem tego typu silnik oraz koło pasowe bebna od przyjaciela.
Zastanawiałem się jakiś czas do czego by go zastosować ale dzisiaj tak intensywniej i co proszę samo przyszło, słuchałem pewnych treści zupełnie nie w tym temacie i automatycznie po zakończeniu poprzednich treści pojawił mi się Twój materiał. Mogę powiedzieć, że dosłownie "spadłeś mi z nieba"
Dziękuję bo teraz poradzę sobie z tym bezbłędnie.
Czuj Duch!
Jestem elektrykiem i gratuluję dobrego wykonania pracy, pełen profesjonalizm
no cóż , jak dla mnie ,starego ramola to Adam Słodowy 21 wieku .Na tamtym programie się wychowałem a na tym będę pogłębiał swoją mizerną techniczną wiedzę. Wszedłem przez przypadek i natychmiast zasubskrybowałem .Ekstra !
Dziękuje ale przesadzacie z tym Adamem Słodowym ( chciałbym mieć chociaż połowę jego pomysłów i wiedzy ) Pozdrawiam Serdecznie :)
Bardzo dobry i wartościowy materiał. Wszystko wytłumaczone szczegółowo, oby wiecej takich filmów!
Super film, moja pralka jest już na wykończeniu, tym bardziej czekam na ciąg dalszy
Tego potrzebowałem akurat mi leży jeden silnik z myślą o jakimś urządzeniu DIY. Wyjaśniłeś w tak prosty dla mnie sposób że sobie poradzę z jego okablowaniem.
Teraz tylko poczekam na to co zamówiłeś żeby wiedzieć co dokupić do niego.
Dałem SUBA;-)
Dzień dobry, jak miło trafić na tak cenny kanał. Leci subek i widzimy się każdego południa, muszę nadrobić :)
Człowieku! Ty mnie życie ratujesz! :) Mam takie dwa, tylko ta ilość przewodów w kostce mnie przeraziła. Pozdrawiam.
No to jestem drugi 😉
Hehehe uważajcie z tym życiem :P
Fajny film jestem zainteresowany oby więcej, dziękuję za wiedzę. Pozdrawiam z C.K.
Jesteś bardzo mądrym człowiekiem pozdrawiam ❤️
Dziękuję - sam chciałbym mieć o sobie takie zdanie 😉 Pozdrawiam
Super film wyjaśnione i wytłumaczone jak przysłowiowy " chłop krowie na rewie ".
Czekamy na odc. 2.
Pozdrawiam.
Super. Fajnie, że ostrzegłeś przed podłączaniem tego typu silnika na dłużej. Mało kto wie, że bardzo go łatwo zniszczyć na "sucho". Najprostszym zabezpieczenie jest podpięcie silnika do jakiegoś urządzenia. Samo tarcie w mechanizmach stabilizuje silnik. Jest to rozwiązanie prymitywne, ale jak to się mawia:" po co psuć, jak działa...". Jeżeli nie jest ktoś przekonany do takich silników proponuję zobaczyć jakie fajne urządzenia robi Matthias Wandel. Działanie, budowę, wady i zalety różnych konfiguracji silników fajnie tłumaczy The Post Apocalyptic Inventor. Można też znaleźć u niego wiele gotowców typu "soft start", a nawet cyfrowej regulacji obrotów. W sumie pierwszy przekonuje, że w domu można zrobić własne narzędzia, a drugi jak je napędzać. Jak by połączyli siły .... 😉 Hehehe
Taki silnik (szeregowy komutatorowy na 230V) luzem można podłączyć do napięcia stałego ok 12V i powinien powoli ruszyć. Sam się tak kiedyś bawiłem odkurzaczem (wtedy były bez elektroniki, sam wyłącznik) i ruszył zasilany z transformatora do kolejki elektrycznej FZ1 :).
Najpierw rok zbierania narzędzi . To teraz można robić. Fajny film.Pozdrawiam
Coś w tym jest ;)
Super. Czekam na dalsza część jak będziesz podłączał softstart i regulator obrotów
Dziękuje - z racji kłopotów z dostawą części ten odcinek pojawi się pod koniec miesiąca ( ale oczywiście w między czasie będą inne filmy :) ) Pozdrawiam
@@taniemajsterkowanie ach panie,mam miesiąc na wymontowanie silnika,rodzina moja się ucieszy,że wreszcie pralka nie będzie stała w pokoju hahaha przy piciu kawy
I pożytecznie i sympatycznie. Pozdrawiam!
Witam od kilku lat mam taki w tokareczce pozdrawiam
Ja od niedawna również th-cam.com/video/UJH1u6efP7Y/w-d-xo.html Pozdrawiam serdecznie 🙂
Super wyjaśniłeś wszystko aż dałem suba z ciekawością czekam na kontynuację 😁 aha no i jeszcze jedno... Moja pralka ma już 11 lat!... Huehuehue
Dzięki! Super film. Czekam na następny z niecierpliwością.
super filmik, proszę o wskaźnik ze strzałką i tak jak inni pisali - Adam Słodowy 😁👌🇵🇱,
brakuje mi tylko prostego rysunku tj. jak łączyć stojan z wirnikiem i cała reszta, większość ludzi jest wzrokowcami !
i będzie gitara, pozdrawiam
Świetny film i rewelacyjny pomysł na film. Mam 2 takie silniki i nigdy nie wiedziałem jak to podpiąć. Teraz się uda. WIELKIE DZIĘKI!! Jeszcze prośba w następnych filmach o linki do części, które trzeba dokupić - soft start i regulator obrotów. Jeszcze raz wielkie dzięki, super film!!!
Mam taki silnik po podłączeniu pulsacyjnym dostał tak wysokich obrotòw i głośnej pracy ze bałem się że rozleci się.
Ma 300 Wat ale szaleje niesamowicie.
bardzo dobre prowadzenie programu przypomina mi sie program "Zrob to sam" super gratulacje
Super komentator, krótko, fachowo i na temat. Komplement !!!
Bardzo jasny i czytelny instruktaż-brawo !
No w końcu cos o tych silnikach pralkowych😁
Zapowiada się super seria , tak trzymaj 😄👍, pozdrawiam
Czekam na kolejne odcinki. Mam 3 silniki w domu, które się kurzą czekając na inspirację co i jak z nich można zrobić.
Kup betoniarkę, wywal fabryczny silnik, wstaw Z pralki :-)
Dzięki za fajny film. Teraz wszystko jest jasne :-). Pozdrawiam.
Fajnie Mam podobny silnik tylko inne kolory i inne rozmieszczenie kabli ale teraz wiem na co patrzeć i 5 minut i silnik już kręci łapka w górę! 😁
Super materiał i śqietnie wytłumaczony. 👏👍
I silnik i w lewo i prawo obroty idoo. Lux
Świetnie dziękuję za ten film :) będę robił ,,betoniarke,, do czyszczenia baków od motocykli PRL w środku . Wsypie nakrętki i niech się pierze ;)
Super materiał 👷👍
Tak właśnie czekałem i wreszcie pralka się zepsuła .Spalił się silnik.
Łączę się w bólach ;), pech to pech.
Nie chcę tu zdradzać jeszcze szczegółów ale w takim razie nie wyrzucaj jeszcze bębna wraz z obudową i kołem pasowym ;)
@@taniemajsterkowanie czarodziejem moze zostac kazdy wystarczy chciec :)
No fajnie aż cały obejrzałem
Dziękuję ! Mam takie silniki i nie wiedziałem jak je podłączyć.
Polecam na początek podłączyć 12v jeśli ktoś nie jest w temacie . 230 to groźne napięcie!
Super kanał...
Super prezentacja dzięki za film
Dobry poradnik! 👍
Dzięki, działa 👍 nawet mamy podobne silniki
Bardzo fajnie wytłumaczono tak jak dla laika mi pomogło. Czekam z niecierpliwością na filmik bo. Na pewno mi się przyda
Czekam na następne filmiki z tego kanału brawo 😀
A ja jako fachowiec podpowiem tylko że ten przewód to zielono-żólty( tak się to poprawnie określa PE) a tą część tylna to prądniczka tachometryczna. Świetny materiał przedstawiony bardzo przystępnie. Adam Słodowy był by dumny,taki żarcik. A zapomniałem wcześniej dopisać że ten termik w uzwojeniu można podłączyć szeregowo z uzwojeniem to nam zabezpieczy to uzwojenie bez programatora.
Dziękuje :)
Trochę z innej beczki: jeśli chodzi o programator elektroniczny do pralki bardzo często w tym wieku pralki wysychają kondensatory elektrolityczne na płytkach drukowanych programatorów. Wystarczy je wymienić na nowe i za parę złotych w sumie i odrobinę czasu na lutowanie pozbywamy się problemu zakupu nowej, utylizacji starej i niestety nie pozyskujemy silnika do majsterkowania. Ale środowisko na pewno zyskuje, chińskie fabryki tracą.
Czekamy na ten projekt z silnikiem👍
Stała pralka na śmietniku pod blokiem, to wyciągnąłem silnik (razem z kondensatorem takim dużym białym, wyglądał na potrzebny). Teraz wiem, że dobrze zrobiłem. :)
Super film 😁. Teraz brakuje jeszcze odcinka w którym budujesz z tego szlifierkę 😉
Będzie ale nie szlifierka ( o ile wcześniej go nie Spale podczas testów 😉)
Ja sie nie czuje mocny, ale się podjąłem..podjęcie trwało do momentu, gdy po dotknięciu obudowy, probówka zaswieciła. Tesla tego dnia chodził wesoły...
Czyli się poddałeś?
Zaciekawiło mnie to leci sub i łapka w górę.Pozdrawiam
Dziękuję - będę się starał nie zawieść 🙂
Super film, b.przydatna wiedza - pozdrawiam.
Jak podłączyć? Bardzo proste😊😊😊
Moim zdaniem powinno się odpalac też na listwe z wlacznikiem ale też powinno się go porządnie gdzieś do czegoś zamocowac, ŻEBY SIE NIE PRZEMIESZCZAŁ I NIE NA ROBIŁ BALAGANU!!
ORAZ POD ŻADNYM POZOREM NIE DOTYKAĆ GDY JEST PODCZAS PRACY LUB POD PRĄDEM!!!!
Kilka uwag:
-przy uruchomieniu takiego zestawu/bez obciążenia/ Koniecznie przypiąć silnik do stołu jakimś ściskiem-albo dać go w imadło
-uruchamianie bez obciążenia /bez odbioru mocy/ stosować środki BHP - okulary.
Normalnie silnik nie pracuje z takimi obrotami i jeśli podczas demontażu do środka dostały się jakieś luźne frakcje-to można się nieźle zdziwić potem.
-dla bezpieczeństwa można silnik dodatkowo zerować-jeszcze jednym przewodem -"do ziemi" Wówczas w przypadku przebicia/lub jakieś wewnętrznej usterki możemy liczyć nie tylko na "0" z sieci ale i własny solidny uziom.
Pytanie:
Czemu silnik zniszczy się pracując z takimi obrotami?
Nigdy tego nie sprawdziłem ale teoretycznie- taki silnik bez obciążenia będzie ciągle przyspieszał co może doprowadzić do jego rozerwania przez siłę odśrodkową - swoją drogą można by nagrać jak długo taki silnik ' pochodzi '
@@grzegorzwrocawski6304 bzdura. Poczytaj o silnikach asynchronicznych. Jego obroty ustabilizują się na prędkości konstrukcyjnej, która jest wielokrotność częstotliwości sieci minus delikatny poślizg i ilości uzwojeń. Rozbierać to mogą się silniki na prąd stały czyli np. rozrusznik samochodowy.
@@tyramisiu To nie jest silnik asynchroniczny tylko szeregowy - inaczej uniwersalny.
@@tomaszt388 no tak, mea culpa.
Elegancko. Jakiego zmniejsza obrotów trzeba by użyć.
Działa dzięki wielkie a wie Pan może jak zbudowac i czy można zbudowac do tego baterie żeby ten silnik był mobilny
Super film czeka na nowe odcinki 🙂 Pozdrawiam BS CAR POLSKA
Wszystko super tylko do czego można wykorzystać taki silnik
nie jestem pewny czy taki silnik by się uszkodził przy takiej pracy ciągłej :) mimo wszystko raczej uruchomiony już silnik powinien móc pracować na tych właśnie obrotach :)
w końcu znamionowo 230~ no i pralka też wiruje jednak :)
Tak jak autor fimu opowiadał silnik nie może pracować w ten sposób. Silnik w pralce pracuje pod obciążeniem, co kontroluje jego obroty. Bez obciążenia może w niekontrolowany sposób przekroczyć jego max obroty i uszkodzić mechanicznie choćby łożyska.
@@misiek068 najbardziej narażone jest uzwojenie na wirniku. Nie bez powodu jest solidnie zabezpieczone sznurkiem i lakierem. Jeżeli ten sznurek nie wytrzyma siły odśrodkowej to uzwojenie może się rozerwać, albo odłączyć od komutatora i po silniku.
SPRYTNE BRAVO
Subek poleciał
Hey. Fajnie pokazane. Czy aby ten srodkowy niebieski przewod to nie jest odczep z uzwojenia stojana? Poczatek to glowne a druga czesc pomocnicze uzwojenie? Wyglada ze podpieto oba w szereg.
Super film
Nie wiem jak w tym ale zwykle w silnikach montowane są termistory NTC a nie termopary Pewnie dlatego że układy pomiarowe do termopar a i same termopary są droższe
Dobre🤗🤗🤗
Można pokazać taki film jak to zrobić
Ehh właśnie ja walczę z pralką , wczoraj zaczęła się przycinać przy kręceniu bębnem i w końcu snął silnik . Dodam ,że bęben obraca się swobodnie, wszystko działa poza silnikiem . Póki co zamówiłem nowe szczotki , bo stare kaput . mam nadzieję ,że to będzie przyczyną . Choć rozebrałem sterownik i widzę ,że trzeba poprawić luty ,ale i sprawdzę pojemność kondensatorów.
Najlepszego w 2021
Z wzajemnością :)
Oooo widzę fajny kanał się otwiera
Filmik fajny, tylko o co chodzi z tym uszkodzeniem od siły odśrodkowej? Jeżeli podałeś napięcie znamionowe to będzie jego prawidłową prędkość obrotowa.
Może nie może długo pracować na 100%
Są to silniki szeregowe. Silniki te nie mogą pracować bez obciążenia
Hi! I have a Nidec motor - will it work when I wire it with the same method?
Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy mozna sprawdzić działanie i następnie korzystac z silnika (chodzi mi o bezpieczne uzytkowanie podobnego silnika, mozliwość porażenia itp.), jeśli uzwojenie , a dokładniej 2-3 druty (obok siebie) uzwojenia stojana są zarysowane (zdarłem lakier i widać surową miedź) ?
Bardzo dobry merytoryczny material👍👍
A może pan dać linki do wszystkich potrzebnych kabelków i innych rzeczy
Ja czekam kiedy znajdę na śmietniku pralkę z nie wykręconym silnikiem 😉
Powodzenia 😉
na złomowisku kupisz za parę groszy
@@Lechoslowianin praktycznie raz w tygodniu widzę na złomie takie silniki 😉 mój tata zrobił swego czasu szlifierkę z silnika ze starej pralki (PRL polskiej a może radzieckiej)może Kiedyś pokaże 😁
tak podlaczylem i mam ponad 30 tys obrotow (jak je zmniejszyc?)- pozdrawiam -(po paru miesiącach dostalem regulator z tachometrem z aiexpres za 70zl i silnik dziala jak nalezy )Dziekuje za szczegolowe wyjasnienie polaczen
Widziałem ze są nowocześny silnik... mi chodzi z pralki polar 500w co ma kontesator jak go przyrobic na prądnice z magnesem lub BEŻ..
A jak silnik bez szczotkowych
Jakiś kolesw bloku rozbiera silniki z miedzi i wyżuca na śmietnik, wnerwia mnie bo za cały silnik więcej dostanie niż za złom a komuś by się przydał😢.
Bardzo dobry prosty sposób
Nareszcie coś ciekawego ;)
Mam inne określenie na odcinek. Nie nareszcie a jak zwykle... Doceniam inwencję, poświęcony czas. Szacunek.
@@rafag6558 Dziękuje - mam nadzieję że nie zawiodę przy dalszych etapach tej serii :)
@@rafag6558 co innego testy a co innego "słodowy"
Witam, posiadam silnik od pralki (Beco), który ma cztery wyprowadzenia przewodów z uzwojenia stojana. Dwa przewody to wejście i wyjście obwodu z jednej ze szczotek (jeden to wyprowadzenie ze szczotki do uzwojenia stojana, drugi to wyprowadzenie z uzwojenia stojana na kostkę połączeniową). Dwa pozostałe oznaczone kolorami mają również wyprowadzenia z uzwojenia stojana na kostkę połączeniową (te zaś przewody mają zamknięty obwód - pomiar dokonany multimetrem). Jak zatem rozumieć taki sposób wyprowadzenia przewodów?
film pierwsza klasa ,....ale wkręt językowy "aczkolwiek" ranił boleśnie moje uszy.
Też to robiłem. Zrobiłem z tego szlifierkę. Polecam zobaczyc
Dużo osób ma dylemat , że silnik ma za wysokie obroty.Na wałku jest małe koło pasowe , więc z drugiej strony należy zastosować odpowiednio większe , powodując dużą redukcję tychże obrotów
O fajny filmik 😁 a można bez uziemienia podłączyć? Nie mam uziemienia w gniazdkach
Dać się da - tyle że w razie jakiejś afery będzie mniej bezpiecznie ;)
Zrobiłem tak jak pan kazał i silnik wydzielał dym i kręcił sie z małą prendkością
Ponieważ może być to innego typu silnik
Prąd podłączam, rym cym cym, nic nie widzę, ino dym !?
tam gdzie Pan założył mostek można zamontować opornik suwakowy odpowiednej mocy będzie regulacja obrotów
A teraz w drugą stronę, jak zrobić z niego prądnicę , z neodymami
Witam mam taki problem :(
Silnik od pralki niestety nie widać gdzie są szczotki, nie mogłem zlokalizować kabli od nich.
Podłączyłem powiecmy według Pana schematu i silnik ruszył ale bardzo powoli.
Zacząłem kombinować i w końcu jestem na etapie takim że mam 2 kable podłączone jeden do + a drugi do - pozostałe 2 kable są nie podpięte i teraz jak dotne nimi do + to silnik zaczyna się obracać powoli, ale jak je rozłączę to wchodzi na szybkie obroty ale nie ma mocy, mogę go zatrzymać dając mu obciążenie i już przestaje się kręcić.
Jak te 2 kable dam do - to jest to samo ale silnik kręci się w odwrotną stronę.
Silnik to
TIPO * M51.20:03.03AS
1~ 220V-230V/240V 50 Hz Cl.F
POLI 2 12
HP 0.16 0.14
Mile widziana jakaś wskazówka jak to mogę poprawnie podłaczyć:)
Pozdrawiam
Witam , ja tez rozebrałem swoją uszkodzoną pralke i tak patrze co z tym silnikiem zrobić bo fajny jest :) Pozdrawiam
Super filmik tez bede chcial podlaczyc tylko gdzie mozna dostac ten maly kabelek (mostek) bo szukalem w internecie i nie moglem znaleźć
Taki kabelek najlepiej samemu sobie zrobić, wystarczy kawałek izolowanego przewodu i 2 końcówki które można kupić w sklepach elektrycznych. Pozdrawiam
@@taniemajsterkowanie dziękuję ,tak zrobie
witam jak zrobić z tejgo silnika generator pradu