ãāļāļēāļāļĒāđāđāļāļĒãāļŠāļēāļ§āđāļāđāđāļāļ§āļąāļāļāļ°āļāļđāļāļāļĢāļ°āļŦāļēāļĢāļāļĩāļ§āļīāļ āđāļāđāđāļāļāļĄāļĩāļāļēāļāļ°āļāļĩāđāđāļĄāđāļāļĢāļĢāļĄāļāļē āļāļ·āļāļāļĢāļ°āļĢāļēāļāļāļļāļāļĢāļĩāđāļāđāđ āļāļāļāļāļĢāļ°āļĢāļēāļāļē!
1:31:16
56g/mol ma tylko wÄglowodÃģr o wzorze sumarycznym C4H8. Wystarczy tylko masa molowa i info, Åže o wÄglowodÃģr chodzi.
GratulujÄ wybiÃģrczoÅci i tak selektywnego myÅlenia. Z pewnoÅciÄ przyda Ci siÄ na Twojej maturze :)
Niestety, ale w trzecim tygodniu nauki ze mnÄ , kiedy uczniowie nie przerobili jeszcze chemii organicznej nie mogÅem od nich wymagaÄ tak zaawansowanego patrzenia na wzory. Tego po prostu trzeba siÄ nauczyÄ - chociaÅžby za pomocÄ przykÅadÃģw, ktÃģre dla Ciebie sÄ juÅž oczywiste bez dodatkowego rozkminiania :)
@@KruczkiChemiczne nie ma czego gratulowaÄ, takie rzeczy widzÄ od razu.
@@szymekf5663 Dla Ciebie moÅže to byÄ oczywiste, ale nie dla kaÅždego maturzysty, ktÃģry do mnie przychodzi. StÄ d pozostaje mi tylko winszowaÄ :)
@Szymek F i jak tam poszla maturka z chemii madralo :) ?
pV=nRT jest w karcie wzorÃģw wiÄc po co ta mnemotechnika? Poza tym przeliczenie jednostek R wykonaÅeÅ w mocno naciÄ gany sposÃģb.
Mnemotechniki stosuje siÄ w celu zapamiÄtania konkretnej informacji bez nadmiernego obciÄ Åžania pamiÄci.
IdÄ c Twoim tropem Szymku nie ma sensu zapamiÄtywaÄ liczby Avogadro czy objÄtoÅci jednego mola w warunkach normalnych. A jednak maturzyÅci to zapamiÄtujÄ . Dlaczego? PoniewaÅž jeÅželi przerobisz odpowiedniÄ liczbÄ zadaÅ z uwzglÄdnieniem tych wartoÅci uzyskujesz pewnego rodzaju wprawÄ, ktÃģra nie zmusza CiÄ do zerkania w karty za kaÅždym razem w celu sprawdzenia wartoÅci liczby Avogadro. Z rÃģwnaniem Clapeyrona oprÃģcz analogicznego podejÅcia istotne moÅže byÄ zapamiÄtanie tego wzoru podczas nauki na studiach, gdzie nie masz juÅž do dyspozycji kart wzorÃģw. W takiej sytuacji kaÅžda mnemotechnika jest na wagÄ zÅota :)
SposÃģb przeliczenia jednostek R nie jest w Åžaden sposÃģb naciÄ gany - podaÅem na streamie co z czego siÄ bierze w najprostszy moÅžliwy sposÃģb.
@@KruczkiChemiczne czytasz? Masz to w karcie wzorÃģw, tej samej w ktÃģrej polecasz znaleÅšÄ wartoÅÄ staÅej gazowej.
@@KruczkiChemiczne Serio? Jak przeliczyÅeÅ J/(mol*K) na hPa*dm3/(mol*K)?
@@szymekf5663 Szymku, pozwolÄ zacytowaÄ to czego nie przeczytaÅeÅ z mojego poprzedniego komentarza, bo widzÄ, Åže sam nie doczytaÅeÅ go "Z rÃģwnaniem Clapeyrona oprÃģcz analogicznego podejÅcia istotne moÅže byÄ zapamiÄtanie tego wzoru podczas nauki na studiach, gdzie nie masz juÅž do dyspozycji kart wzorÃģw. W takiej sytuacji kaÅžda mnemotechnika jest na wagÄ zÅota".
Nie przeliczaÅem jednego wzoru na drugi - J/(mol*K) wyciÄ gnÄ Åem z kart wzorÃģw, natomiast druga jednostka hPa*dm3/(mol*K) wynika z zastosowania tych danych, ktÃģre byÅy na starszych arkuszach podawane na maturze. Nie pokazaÅem korelacji miÄdzy wzorami tylko podaÅem rÃģÅžnicÄ w wartoÅci w kartach wzorÃģw i tej wynikajÄ cej z zastosowania jednostek maturalnych - bezmyÅlne przepisanie wartoÅci z kart wzorÃģw przy stosowaniu drugiej jednostki skutkuje bÅÄdem w wyniku i jeden rzÄ d wielkoÅci. TÅumaczÄ to na nagraniu, wystarczy siÄ przysÅuchaÄ przed wyciÄ ganiem pochopnych wnioskÃģw.
NiezÅÄ defÃŽnicjÄ warunkÃģw normalnych wymyÅliÅeÅ. W nieskoÅczenie wielu warunkach p, T 1 mol gazu zajmuje 22.4 dm3. I tylko jedne z tych warunkÃģw to warunki normalne.
WidaÄ Åže nie posÅuchaÅeÅ Szymku tego co mÃģwiÄ chociaÅž do koÅca zdania :)
Niczego nie wymyÅliÅem, poprosiÅem uczestnikÃģw streama o podanie temperatury i ciÅnienia warunkÃģw normalnych na czacie w celu usystematyzowania wiedzy, co odczytujÄ dosÅownie kilkanaÅcie sekund pÃģÅšniej :)
To Åže powiedziaÅem, Åže w warunkach normalnych 1 mol gazu ma objÄtoÅÄ 22,4dm3 nie zakÅada, Åže sÄ to JEDYNE warunki, w ktÃģrych gaz moÅže mieÄ takÄ objÄtoÅÄ tak jak Ty zaÅoÅžyÅeÅ po wyrwaniu z kontekstu mojej wypowiedzi.
Naciskam, Åže w warunkach normalnych gaz ma objÄtoÅÄ 22,4dm3, co jest istotne w wielu rÃģÅžnych zadaniach wykorzystujÄ cych prawo gazu doskonaÅego i jest rÃģwnieÅž cennÄ informacjÄ do skojarzenia dla maturzysty.
@@KruczkiChemiczne posÅuchaj co mÃģwisz od 6:21.
@@szymekf5663 PosÅuchaÅem juÅž wczeÅniej i nadal podtrzymujÄ moje zdanie :)