Witam! zauważyłem że po założeniu cegieł, ścianka za cegłami przy palniku robi się chropowata. Nie wiem czy to od temperatury czy od czegoś innego. Mam dom 150m2 i spalam 500kg miesięcznie. Podałbyś mi link do swojego sterownika? I drugie moje pytanie to czy takim piecu można palić peletem?
Witam! Mam pytanie odnośnie węgla. Dobrze się spala ten pieklorz? Sprawdzony produkt? W zeszłym sezonie grzewczy testowałem różne ekogroszki. Pol sezonu testowałem Chwałowice na początku pięknie się spaliła i po miesiącu chyba inne złoże i koksowal się. Także lepiej palić sprawdzonym. Dlatego piszę w tej sprawie. Pozdrawiam PS. Super film o cegłach. Zamierzam zastosować.
Ja niestety mam niedobre doświadczenia w tym temacie. W ubiegłym sezonie miałem całą partię od jednego dostawcy, w identycznych workach, a opał był nierówny i też miałem problemy. Taka jest niestety uroda tego opału i nic nie da się z tym zrobić... jak kombajn weźmie ścianę taki jest potem opał. Żeby było śmieszniej to najrówniej palił mi się czeski "młody kamienny" z Ledvic. No ale kaloryczność miał za małą i musiałem co 3 dni fedrować do zasobnika. No i cena w tym roku nieatrakcyjna z racji mocnej korony.
Szanowny kolego pracuje w o.b.r.i robiliśmy podobne badania owszem szamot ale w ściankach kotła tak się jusz robi wygięła się panu osłona drzwiczek to proszę sobie wyobrazić jak cierpi piec wniosek zły obieg ciepła
Chyba sie koledze specjalizacje pomylily, bo ogrzewnictwo zajmuje sie kotlami, nie piecami. Moze kolega sie specjalizuje w odlewnictwie? Tam sa piece... ad meritum: 1) oslona drzwiczek sie wygiela bo nie ma chlodzenia woda. Blachy wymiennika sa chlodzone woda i im to nie grozi. 2) ta sama blacha ze stali kotlowej stosowana w kotlach nadkrytycznych wytrzymuje o kilka rzedow wielkosci wieksze obciazenia temperaturowe i cieplne. 3) producent kotla w jego nowszej wersji zastosowal dokladnie takie samo rozwiazanie. Projektant kotla - IChPW uznalo ze jest ono niezle.
Spotkał się Pan ,Widział wersję m ? Chcę taki piec 20kw OEP20M połączyć z istniejącym buforem 2000l. Po naładowaniu całego do około 85-90 stopni piec zostanie odłączony od zasilania .Powrót wody do pieca podczas ładowania bufora sterowany termostatem z kapilarą za pompką - około 65 stopni-sprawdzone przy starym piecu, działa. Mam wszędzie tylko podłogówkę 200m2 więc rozładowanie bufora trwa do osiągnięcia 30 stopni przez mieszacz na buforze , chyba, że wcześniej braknie ciepłej wody to piec rozpalam.Zasobnik ciepłej wody 150l ładowany automatycznie z bufora.2000 litrów to około 150kw energii czyli 7-8 godzin ciągłej pracy kotła.Zimą bufor starcza na 2/3 dni.Czy ciągła praca na pełnej mocy tego pieca, niezależnie czy na polu -10 czy +10 czy latem +30 przełoży się na sprawność i oszczędność tego rodzaju pieca z podajnikiem?Wszystkie patenty z regulatorem ciągu założę .Jedynym problemem będzie rozpalanie .
Poukładajmy to trochę żebym dobrze zrozumiał: W tej chwili masz kocioł zasypowy i bufor 150kWh. Palisz w nim raz na 2-3 dni i to starczy żeby w domu było ciepło, czyli potrzebujesz jakieś 50kWh na dzień, co się przekłada na moc ciągłą na poziomie 2kW. Czyżby dom prawie pasywny? Rekuperacja? Ile spalasz opału w sezon? I wreszcie czemu chcesz wymienić kocioł zasypowy skoro obsługujesz go raz na kilka dni? Jeżeli chodzi o wygodę to wystarczy do kotła, który masz wstawić palnika na pelet. Jest to koszt kilku tysięcy złotych, a palniki na pelet mają możliwość samoczynnego rozpalania. Przy danych jakie podajesz wyżej powinno wyjść 2 tony peletu na sezon więc koszty do zniesienia. Przy zasobniku na 4 worki peletu będziesz tam zaglądał raz na tydzień żeby popiół wyrzucić. P.S. wstawienie kotła 20kW do domu z zapotrzebowaniem 2kW to jak jeżdżenie do pracy ferrari. Tyle że kotła kolegom nie pokażesz...
Witaj l4vd0. Jaki metraż grzejesz że aż 6 ton opalu potrzebujesz? Możesz podać takie podstawowe parametry ogrzewanego domu? Metraż ocieplenie ilość grzejników itd.
Szym Piet Dom ma 300m4. Zbudowany z pustaka i ocieplony 5cm styropianu w ścianie. Jedna ściana docieplona 10cm. Do tego CWU na 6 osób. Jak na ten dom i technologie to nie jest zły wynik, przynajmniej wg. wyliczeń z cieplowlasciwie.pl
300m2 i tylko 16kW piec ? Ja mam 280m2 dom, podobnie jeśli chodzi o docieplenie i według cieplowlasciwie.pl wychodzi mi że muszę mieć piec 22kW i to bez CW. Wątpię, żeby u Pana wystarczał piec 16kW
125kg to około 800kWh. ale to zależy od mocy kotła (mniejsza = gorzej). Szczegółowe wskazania ciepłomierza w komentarzach do zasypów na esterownik.pl/statystyki/7590
Witam, przejrzałem Pana filmy i przyznam że świetnie skręcone :) Podobnie jak Pan przeglądałem masę różnych filmików na YT i starałem się robić różne modernizację. M. In. Dołożyłem bardzo podobnie cegły szamotowe i od 2 lat ta modernizacja przynosi wymierne korzyści :) dodatkowo ostatnio zauważyłem że są stosowane takie cegły przez niektórych producentów kotłów :) Polecił bym jednak małą zmiankę (zrobiłem to u siebie i jest lepiej). Nie wiem jaki ma Pan rozkład wody na ściankach przy palnikiu w swoim piecu ale polecam zrobienie małego stelaża zamiast bocznych cegieł(4 małe słupki np. z prętu fi 12mm). Temperatura wtedy nie jest blokowana przez te cegły i nie uderza w znacznym stopniu na drzwiczki które się tak Panu wypaliły tylko rozkłada się ona na 4 strony palnika a poprzez zamieszczone cegły na tym stelażu tak czy inaczej dopalamy wszystkie resztki węgla (miałem podobną sytuację z tymi drzwiczkami który wyeliminowałem przez ten stelaż). Ja mam u siebie w piecu akurat ścianki z wodą tak jak Pan postawił cegły na palniki dlatego doszedłem do wniosku że lepszym jest stelaż, dzięki któremu teraz te ścianki są dosłownie opalane płomieniem.
Wszystko fajnie. ale obejrzałam twoje filmiki i nadal nie wiem, czy zmiany wprowadzone mają adekwatny wpływ na zmniejszenie spalania ekogroszku. To z tymi cegłami, to fajne i wypróbuje u siebie. Też przerabiałem u siebie piec, ale większość zimy to paliłem drewnem na ruszcie awaryjnym. Zima była słaba i spaliłem 800 kg węgla i 10 m drewna dębowego. Czy mi się opłacało, to nie wiem.
Świadomie zrezygnowałem z zawory 4D. Z trzech powodów: 1) eCoal v2.1 nie obsługiwał zaworów a nie chciałem kolejnego odrębnego sterownika bo 2) moja instalacja jest zaprojektowana na wysokie temperatury i nie mam podłogówki więc jej obniżanie nie ma sensu 3) ochronę powrotu załatwiłem pompą mieszającą bo jest tańsza i stanowi gorącą rezerwę pompy głównej.
#1 Skończ z czeskim. Przy aktualnym kursie korony się nie opłaca. #2 Wapno nie pomoze. Albo masz bardzo mokry wegiel (czeski bardzo pije wodę), albo źle ustawione spalanie Reguła jest taka, że czeski nie powinien smolić.
l4vd0 czeski wychodzi taniej, cały rok 2t starczają (latem woda grzana piecem). Polski na lato za bardzo kaloryczny, uciekał by kominem. 2t czeskiego mam za 1120zl. Węgiel suchy.
Wg. danych producenta twój kocioł projektowano do pracy z mocami w zakresie od 4kW do 14kW. Przy zapotrzebowaniu 2-4kW jakie generuje twój dom, kocioł cały czas idzie w trybie podtrzymania. Palnik kotła węglowego nie jest dostosowany do pacy z tak małą mocą i dlatego masz problemy. Lepiej nie będzie, bo porównując do auta to jeździsz sześciolitrową V8 po mieście. Sprzedaj ten kocioł i wstaw kocioł na pelet. Jeśli nie chcesz sprzedawać kotła to wymień sam palnik na peletowy. Kotły na pelet mają możliwość wygaszania i rozpalania palnika, więc mogą pracować w pełnym zakresie mocy z modulacją. P.S. przetrzep skórę instalatorowi który wstawił tobie taki kocioł
Witam dziś zakupiłem 6 całych cegieł i 5 połówek ułożyłem jak na filmie i ku mojemu zdziwieniu jeszcze by weszły kolejne 4 pelne. Jak ułożyłeś ruszta na czymś ????
Różnica polega na mocy kotła ja mam 25kw więc jest wyższy od 16kw u mnie wchodzi 8 pełnych i 2 połówki na ruszta Zastanawia mnie tylko waga czy nie jest za duża ok. 30kg
wiąże tlenek siarki , działa też jak katalizator - jest stosowane w przemysłowych procesach spalania i oczyszczania spalin. Sam polecam , mogę powiedzieć że ma też wpływ na wilgotność spalin i problemy ze skraplaniem w starych nieocieplonych kominach.
Alek jaki konkretnie masz kocioł pytam bo ja się rozglądam właśnie za defro a mam do ogrzania 90m/2 i waham się co wybrać ekogroszek czy pellet napisz coś więcej jak to u Ciebie wygląda
Witam! zauważyłem że po założeniu cegieł, ścianka za cegłami przy palniku robi się chropowata. Nie wiem czy to od temperatury czy od czegoś innego. Mam dom 150m2 i spalam 500kg miesięcznie. Podałbyś mi link do swojego sterownika? I drugie moje pytanie to czy takim piecu można palić peletem?
witam jakie efekty dały cegły na zakończenie sezonu grzewczego ,chodzi mi czy zmniejszylo sie ilosc spalania ? pozdrawiam
Witam! Mam pytanie odnośnie węgla. Dobrze się spala ten pieklorz? Sprawdzony produkt? W zeszłym sezonie grzewczy testowałem różne ekogroszki. Pol sezonu testowałem Chwałowice na początku pięknie się spaliła i po miesiącu chyba inne złoże i koksowal się. Także lepiej palić sprawdzonym. Dlatego piszę w tej sprawie. Pozdrawiam PS. Super film o cegłach. Zamierzam zastosować.
Ja niestety mam niedobre doświadczenia w tym temacie. W ubiegłym sezonie miałem całą partię od jednego dostawcy, w identycznych workach, a opał był nierówny i też miałem problemy. Taka jest niestety uroda tego opału i nic nie da się z tym zrobić... jak kombajn weźmie ścianę taki jest potem opał.
Żeby było śmieszniej to najrówniej palił mi się czeski "młody kamienny" z Ledvic. No ale kaloryczność miał za małą i musiałem co 3 dni fedrować do zasobnika. No i cena w tym roku nieatrakcyjna z racji mocnej korony.
Szanowny kolego pracuje w o.b.r.i robiliśmy podobne badania owszem szamot ale w ściankach kotła tak się jusz robi wygięła się panu osłona drzwiczek to proszę sobie wyobrazić jak cierpi piec wniosek zły obieg ciepła
Chyba sie koledze specjalizacje pomylily, bo ogrzewnictwo zajmuje sie kotlami, nie piecami. Moze kolega sie specjalizuje w odlewnictwie? Tam sa piece...
ad meritum:
1) oslona drzwiczek sie wygiela bo nie ma chlodzenia woda. Blachy wymiennika sa chlodzone woda i im to nie grozi.
2) ta sama blacha ze stali kotlowej stosowana w kotlach nadkrytycznych wytrzymuje o kilka rzedow wielkosci wieksze obciazenia temperaturowe i cieplne.
3) producent kotla w jego nowszej wersji zastosowal dokladnie takie samo rozwiazanie. Projektant kotla - IChPW uznalo ze jest ono niezle.
Spotkał się Pan ,Widział wersję m ? Chcę taki piec 20kw OEP20M połączyć z istniejącym buforem 2000l. Po naładowaniu całego do około 85-90 stopni piec zostanie odłączony od zasilania .Powrót wody do pieca podczas ładowania bufora sterowany termostatem z kapilarą za pompką - około 65 stopni-sprawdzone przy starym piecu, działa. Mam wszędzie tylko podłogówkę 200m2 więc rozładowanie bufora trwa do osiągnięcia 30 stopni przez mieszacz na buforze , chyba, że wcześniej braknie ciepłej wody to piec rozpalam.Zasobnik ciepłej wody 150l ładowany automatycznie z bufora.2000 litrów to około 150kw energii czyli 7-8 godzin ciągłej pracy kotła.Zimą bufor starcza na 2/3 dni.Czy ciągła praca na pełnej mocy tego pieca, niezależnie czy na polu -10 czy +10 czy latem +30 przełoży się na sprawność i oszczędność tego rodzaju pieca z podajnikiem?Wszystkie patenty z regulatorem ciągu założę .Jedynym problemem będzie rozpalanie .
Poukładajmy to trochę żebym dobrze zrozumiał:
W tej chwili masz kocioł zasypowy i bufor 150kWh. Palisz w nim raz na 2-3 dni i to starczy żeby w domu było ciepło, czyli potrzebujesz jakieś 50kWh na dzień, co się przekłada na moc ciągłą na poziomie 2kW. Czyżby dom prawie pasywny? Rekuperacja? Ile spalasz opału w sezon? I wreszcie czemu chcesz wymienić kocioł zasypowy skoro obsługujesz go raz na kilka dni?
Jeżeli chodzi o wygodę to wystarczy do kotła, który masz wstawić palnika na pelet. Jest to koszt kilku tysięcy złotych, a palniki na pelet mają możliwość samoczynnego rozpalania. Przy danych jakie podajesz wyżej powinno wyjść 2 tony peletu na sezon więc koszty do zniesienia. Przy zasobniku na 4 worki peletu będziesz tam zaglądał raz na tydzień żeby popiół wyrzucić.
P.S. wstawienie kotła 20kW do domu z zapotrzebowaniem 2kW to jak jeżdżenie do pracy ferrari. Tyle że kotła kolegom nie pokażesz...
Witam. Rozumiem,że użytkował Pan już kocioł z tymi cegłami. Jak efekty?
fikus 69 Tak. Cały poprzedni sezon miałem je zamontowane i jestem zadowolony. Szczegóły znajdzie Pan w jednym z filmów na moim kanale.
Witaj l4vd0.
Jaki metraż grzejesz że aż 6 ton opalu potrzebujesz? Możesz podać takie podstawowe parametry ogrzewanego domu? Metraż ocieplenie ilość grzejników itd.
Szym Piet Dom ma 300m4. Zbudowany z pustaka i ocieplony 5cm styropianu w ścianie. Jedna ściana docieplona 10cm. Do tego CWU na 6 osób. Jak na ten dom i technologie to nie jest zły wynik, przynajmniej wg. wyliczeń z cieplowlasciwie.pl
300m2 i tylko 16kW piec ? Ja mam 280m2 dom, podobnie jeśli chodzi o docieplenie i według cieplowlasciwie.pl wychodzi mi że muszę mieć piec 22kW i to bez CW. Wątpię, żeby u Pana wystarczał piec 16kW
@@onlinemaster u mnie potrzebuje ok 50w na m2
Czy węgiel który masz w kotłowni to oryginalny pieklorz z kwk bobrek czy to jest pieklorz z firmy bio-pol?
Podobno oryginalny, ale kupowany lokalnie...
Ile KWh energii cieplnej uzyskujesz np. ze 100 kg węgla ?
125kg to około 800kWh. ale to zależy od mocy kotła (mniejsza = gorzej). Szczegółowe wskazania ciepłomierza w komentarzach do zasypów na esterownik.pl/statystyki/7590
Witam, przejrzałem Pana filmy i przyznam że świetnie skręcone :) Podobnie jak Pan przeglądałem masę różnych filmików na YT i starałem się robić różne modernizację. M. In. Dołożyłem bardzo podobnie cegły szamotowe i od 2 lat ta modernizacja przynosi wymierne korzyści :) dodatkowo ostatnio zauważyłem że są stosowane takie cegły przez niektórych producentów kotłów :) Polecił bym jednak małą zmiankę (zrobiłem to u siebie i jest lepiej). Nie wiem jaki ma Pan rozkład wody na ściankach przy palnikiu w swoim piecu ale polecam zrobienie małego stelaża zamiast bocznych cegieł(4 małe słupki np. z prętu fi 12mm). Temperatura wtedy nie jest blokowana przez te cegły i nie uderza w znacznym stopniu na drzwiczki które się tak Panu wypaliły tylko rozkłada się ona na 4 strony palnika a poprzez zamieszczone cegły na tym stelażu tak czy inaczej dopalamy wszystkie resztki węgla (miałem podobną sytuację z tymi drzwiczkami który wyeliminowałem przez ten stelaż). Ja mam u siebie w piecu akurat ścianki z wodą tak jak Pan postawił cegły na palniki dlatego doszedłem do wniosku że lepszym jest stelaż, dzięki któremu teraz te ścianki są dosłownie opalane płomieniem.
Adam Osipowski dzięki
czy mozesz podrzucic zdjecie? laudo@wp.pl
Jasne - odezwę się na maila (może uda mi się jeszcze dziś)
adam mogłbys na maila wysłac modernizacje z cegieł tez mam chec tak zrobic jak ty pozdrawiam. kusy63@o2.pl
@@adamosipowski3680 Poproszę również zdjęcia na maila kamil19887@wp.pl
i jak wyniki spalania po zastosowaniu tych cegieł?
witam i jak te cegiełki pomogły??
Witam.Jak sie sprawuje piecyk z szamotówkami mam taki sam model pale w nim 2 sezon moge polecic z czystym sumieniem .Pale w automacie ogrzewam 140m2.
Dobrze, choć nie jest to jakaś kolosalna różnica.
Witam . Mam pytnie odnosnie ustawien Pana piec. Czy byla y mozliwosc nagrania takiego filmu ??
maram maram Wszystkie ustawienia można zobaczyć tutaj: device.esterownik.pl/device/7590/
Wszystko fajnie. ale obejrzałam twoje filmiki i nadal nie wiem, czy zmiany wprowadzone mają adekwatny wpływ na zmniejszenie spalania ekogroszku. To z tymi cegłami, to fajne i wypróbuje u siebie. Też przerabiałem u siebie piec, ale większość zimy to paliłem drewnem na ruszcie awaryjnym. Zima była słaba i spaliłem 800 kg węgla i 10 m drewna dębowego. Czy mi się opłacało, to nie wiem.
czesc jaka pow ogrzewasz? jaki budynek?
Bidon Bidonbidon ponad 300m2. Szczegóły w jednej z odpowiedzi poniżej.
instalowales zawor 4D Z SILOWNIKIEM?
kotly-plonka.pl/pomoc-i-porady/jak-wyglada-schemat-instalacji-co-cwu-dla-prawidlowej-pracy-trybu-automatycznego-z-zaworem-mieszajacym
Przygotowuje sie do podlaczenia nowego OEP16kW. jakies sugestie co do w/w schematu?
Świadomie zrezygnowałem z zawory 4D. Z trzech powodów: 1) eCoal v2.1 nie obsługiwał zaworów a nie chciałem kolejnego odrębnego sterownika bo 2) moja instalacja jest zaprojektowana na wysokie temperatury i nie mam podłogówki więc jej obniżanie nie ma sensu 3) ochronę powrotu załatwiłem pompą mieszającą bo jest tańsza i stanowi gorącą rezerwę pompy głównej.
można o link do pana piecyka na esterownik??
Ż
Ja się nie myle życzę powodzenia ende
Alek Radajewski Dziękuję. Powodzi się.
Witam, jakie wapno ile itp ? Mam problem że na czeskim nie tyle osadza mi się sadza co piec wewnątrz pokrywa się asfaltem. Czy wapno pomoże?
#1 Skończ z czeskim. Przy aktualnym kursie korony się nie opłaca.
#2 Wapno nie pomoze. Albo masz bardzo mokry wegiel (czeski bardzo pije wodę), albo źle ustawione spalanie
Reguła jest taka, że czeski nie powinien smolić.
l4vd0 czeski wychodzi taniej, cały rok 2t starczają (latem woda grzana piecem). Polski na lato za bardzo kaloryczny, uciekał by kominem. 2t czeskiego mam za 1120zl. Węgiel suchy.
A jaki masz kocioł? jakiej mocy?
l4vd0 OEP+ 10kw, średnia z roku to 2kw. A z zimy 3-3,5 kw, dom mały i konkretnie ocieplony z kominkiem z płaszczem.
Wg. danych producenta twój kocioł projektowano do pracy z mocami w zakresie od 4kW do 14kW. Przy zapotrzebowaniu 2-4kW jakie generuje twój dom, kocioł cały czas idzie w trybie podtrzymania. Palnik kotła węglowego nie jest dostosowany do pacy z tak małą mocą i dlatego masz problemy. Lepiej nie będzie, bo porównując do auta to jeździsz sześciolitrową V8 po mieście.
Sprzedaj ten kocioł i wstaw kocioł na pelet. Jeśli nie chcesz sprzedawać kotła to wymień sam palnik na peletowy. Kotły na pelet mają możliwość wygaszania i rozpalania palnika, więc mogą pracować w pełnym zakresie mocy z modulacją.
P.S. przetrzep skórę instalatorowi który wstawił tobie taki kocioł
Witam dziś zakupiłem 6 całych cegieł i 5 połówek ułożyłem jak na filmie i ku mojemu zdziwieniu jeszcze by weszły kolejne 4 pelne. Jak ułożyłeś ruszta na czymś ????
Konrad Goszczynski ruszta leżą na oryginalnych mocowaniach, tylko do góry nogami.
Różnica polega na mocy kotła ja mam 25kw więc jest wyższy od 16kw u mnie wchodzi 8 pełnych i 2 połówki na ruszta Zastanawia mnie tylko waga czy nie jest za duża ok. 30kg
Konrad Goszczynski rzeczywiście trochę dużo. U mnie na palniku leżą tylko dwie połówki. Reszta na rusztach.
no właśnie , jak z czyszczeniem...
Dominik K jest wapno, nie ma czyszczenia
pytanie co daje to wapno ?
mikkei NIC
zaiste
No
wiąże tlenek siarki , działa też jak katalizator - jest stosowane w przemysłowych procesach spalania i oczyszczania spalin. Sam polecam , mogę powiedzieć że ma też wpływ na wilgotność spalin i problemy ze skraplaniem w starych nieocieplonych kominach.
dziękuję kolego - a daje to jakis efekt przy paleniu drewnem ?
Uważam ten pomysł za zły piec się bardzo żużywa inż. Systemów ogrzewania
Alek Radajewski A co konkretnie się zużywa i czemu?
Witam zrozumiałem że spaliłeś. 6 ton groszku za sezon ja mam defro 100 m. Do ogrzania wystarcza mi 2 tony coś nie tak parametry
Alek jaki konkretnie masz kocioł pytam bo ja się rozglądam właśnie za defro a mam do ogrzania 90m/2 i waham się co wybrać ekogroszek czy pellet napisz coś więcej jak to u Ciebie wygląda
Kolego tylko że on ogrzewa 300m2 a Ty 100m2 spala tyle samo co ty w sezonie