Uprawa warzyw zimą. Jakie warzywa możemy uprawiać zimą?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • Czy można uprawiać warzywa w środku zimy? Okazuje się, że można. Oczywiście nie w sposób tradycyjny. Ale wszyscy, którzy kochają uprawę roślin oraz Ci, którzy uwielbiają gotować, mogą uprawiać kiełki, a także mogą zająć się tzw. pędzeniem warzyw. Przedstawiam zatem mój kuchenny parapet, a raczej blat, pełen świeżej zieleniny i zapraszam na pierwszy w roku 2022 roku odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”.
    A pędzić możemy m.in. cebulę i pietruszkę, to chyba gatunki najbardziej popularne. Ponadto do pędzenia nadają się też selery, buraki i czosnek. Niektórzy pędzą też marchew, której akurat u mnie brakuje.
    Ale nie brakuje u mnie buraków. Już jesienią odkładam zawsze kilka niewielkich warzyw, które przechowuję w szklarni, gdzie temperatura nie spada poniżej 4 stopni lub w chłodnym garażu. Gdy jest taka potrzeba, przenoszę je do ciepłej kuchni, sadzę w doniczce, która służy mi tu przez całą zimę do pędzenia roślin, są one na bieżąco w niej wymieniane, podlewam i czekam na młode liście.
    Warto pamiętać, że liście buraków ćwikłowych są jadalne, przecież wczesną wiosną często kupujemy w sklepach pęczki tzw. botwiny, czyli młodych buraków z liśćmi. Tego typu zielenina, choć nie do końca zielona, może z powodzeniem zastąpić sałatę na kanapkach. Można je także wykorzystać do przygotowania sałatek i dekorowania dań. Można też, gdy już część nadziemna tych roślin się rozwinie, przygotować z nich zupę botwinkową.
    Najmniejsze buraki sadzę w doniczkach przed zimą. Tak prezentują się zaraz po przeniesieniu do domu. Wystarczy je teraz zacząć regularnie podlewać i już niedługo na pewno zaczną mocno przyrastać.
    Kolejną rośliną, którą możemy pędzić, gdy na dworze mróz, jest seler. Swoje zeszłoroczne zbiory tego warzywa przechowuję w tym samym miejscu co buraki. Gdy potrzebuję selerów do zupy, nie obieram ich jednak w tradycyjny sposób, ale odkrawam część zieloną razem z kawałkiem korzenia selera jeszcze przed myciem. I tę końcówkę umieszczam w naczyniu z wodą. Dzięki temu wykorzystuję to warzywo całkowicie, korzeń od razu ląduje w zupie, a z soczystych, młodych liści selera można korzystać nawet kilka miesięcy.
    Tu przykład. To fragment selera, który odcięłam ok. 3-4 tygodnie temu. Nawet zaczął wypuszczać mikro korzonki, liście przyrastają na bieżąco. Nie są one pokaźnych rozmiarów, bo nie są w stanie takie wyrosnąć jedynie z fragmentu korzenia, ale przecież na tym nam nie zależy. Najsmaczniejsze są właśnie młode, delikatne, niewielkie liście, które można poszatkować i dodać do sosów na ciepło lub zimno lub do sałatek, zwłaszcza jeżeli ktoś przepada za selerem.
    Można też sadzić oczywiście seler całości w doniczkach z ziemią. Tu przykład takiej uprawy, założonej jesienią, które do tej pory były trzymane w chłodnym miejscu. Teraz zostały przeniesione do ciepłej kuchni i od teraz wymagają one już regularnego podlewania.
    I pora przejść do pietruszki, którą możemy pędzić na smaczną i zdrową nać. Dużo łagodniejsze w smaku są liście pietruszki naciowej, którą często zalicza się do ziół i którą uprawia się tylko na liście. Ale młode zielone przyrosty pietruszki korzeniowej też są delikatne i wspaniale smakują. Wcale nie ustępują bardzo pietruszce naciowej.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #warzywa #uprawa #warzywnik #zima #ogród #ogrod_na_co_dzien

ความคิดเห็น • 38

  • @lostlogical4490
    @lostlogical4490 2 ปีที่แล้ว +15

    Niech już będzie wiosna .. tyle do zrobienia A tu mróz zimno i nudno. Ten kanał zawsze poprawia nastrój i daje myśl do pracy! Miłego dnia :)

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Oj... też czekam na wiosnę 😊

  • @elzbietaberndt6474
    @elzbietaberndt6474 2 ปีที่แล้ว +5

    Milego dnia pozdrawiam 🤗 👍👍👍

  • @Moniiiiii
    @Moniiiiii 2 ปีที่แล้ว +5

    Mnóstwo cennych porad. Świetny filmik👏🙂

  • @ewamariamaroszek8097
    @ewamariamaroszek8097 2 ปีที่แล้ว +2

    Milo sie Pania słucha i wprowadza cenne rady w praktykę, ja właśnie posadziłam cebulki na szczypior, i kocówki pietruszki dałam do wody, odcinam tez nasadę Salat i wkładam do wody, wypuszczają nowe listki. Sprawia mit to Weile radości. Dziękuję za pomysł zu botwinka. Pozdrawiam serdecznie

  • @wilczyca8803
    @wilczyca8803 2 ปีที่แล้ว +5

    Wielkie dzięki za ten odcinek 🤗😘

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski7652 2 ปีที่แล้ว +6

    Super filmik jak zwykle. Czekam na kolejny.

  • @aniab4166
    @aniab4166 2 ปีที่แล้ว +3

    Miłego dnia pani Izo🌺🤭👍🥰

  • @antekszopa2561
    @antekszopa2561 2 ปีที่แล้ว +3

    Tęskniłem za tym formatem :) Pozdrawiam !

  • @lorak719
    @lorak719 ปีที่แล้ว +1

    Super film!
    Dziękuję za rady i pozdrawiam.
    Łapa w górę

  • @ogrodoweprodukty7627
    @ogrodoweprodukty7627 2 ปีที่แล้ว +2

    Super 👍😊

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 2 ปีที่แล้ว +2

    Muszę zacząć uprawę doniczkową zimą , ponieważ bardzo lubię zieleninę, dziękuję za przydatny filmik. Już nie mogę się doczekać wiosny.Pozdrawiam 🤗

  • @halinagodzinska5776
    @halinagodzinska5776 2 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za super pomysłowy odcinek, pozdrawiam 👍🥰

  • @jackscott8642
    @jackscott8642 2 ปีที่แล้ว +2

    Co za piękny głos :) Z tą pietruszką i selerem to bardzo dobry pomysł. U mnie rosną jeszcze na polu - twardziele, nie boją się zimy. Ciekawe jak by o tej porze roku rosły pod niskim tunelem foliowym :)

  • @magdalenadural3304
    @magdalenadural3304 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam super pomysł,już nie mogę się doczekać aż znów zacznę sądzić siać miły odcinek !!!

  • @STAS777ish
    @STAS777ish 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję😊 Smacznego;)🌱🌱🌱🥬🥕🥦

  • @klaudialudziejewska1500
    @klaudialudziejewska1500 2 ปีที่แล้ว +7

    Witam, warzywa sklepowe podobno są traktowane środkiem przeciw kielkowaniu i chyba coś w tym jest prawdy bo juz nie pierwszy raz cebula ze sklepu wcale nie puszczala szczypiorku( prędzej zgnila)- ogrodkowa za to szła jak burza:)

    • @katiren9190
      @katiren9190 2 ปีที่แล้ว

      Do suszana ,,glifosatem.. i nie wypuszcza szczypioru?

  • @eloszniczek
    @eloszniczek 2 ปีที่แล้ว +1

    U mnie natka pietruszki rośnie całą zimę w ogrodzie. Rośnie to dużo powiedziane, ale jest zielona i smaczna całą zimę ;)

  • @celinaszypryt5551
    @celinaszypryt5551 2 ปีที่แล้ว

    W sierpniu 2021 wsadzilam do skrzyni na balkonie, gdzie mialam pomidory koktailowe jeden korzen selera.Byl nie za duzy,moze o srednicy 7 cm. Teraz mamy luty a ja od lata ciesze sie tym selerem. Nie straszne mu zimno i wiatr. Ciagle wypuszcza nowe liscie. Musze uwazac, bo mam dwa kotki, ktore uwielbiaja calkiem mlode listki od tego selera i ciagle probuja podjadac. Zabezpieczylam wiec szklana szybka,jednak nie na calej skrzyni,gdyz powietrze musi dochodzic. Nie myslalam, ze ta mi bedzie pieknie rosl i to na dworzu,nie w kuchni. Probowalam miec w kuchni pietruszke, czy seler, ale mi nie wychodzi. Gdy wloze odnozki do ziemi, to raczej gnija niz cos wypuszczaja. Pozdrawiam i dziekuje za odcinek.

  • @villcevin2839
    @villcevin2839 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak pisała poprzedniczka- sklepowe cebule są traktowane środkiem zapobiegającym kiełkowaniu.
    Ja zwykle poluję w sklepie na takie, które już mają zielone kiełki (podobnie z czosnkiem)- to zwiększa szanse na sukces (najłatwiej takie znaleźć pod koniec zimy i wczesną wiosną). Dodatkowo warto obrać cebulę z zewnętrznych łusek, w których ten środek przeciwkiełkowy "siedzi"- zwłaszcza w szczytowej partii cebuli, tylko trzeba uważać, żeby nie uszkodzić "stożka wzrostu", jeśli tak można to nazwać...

  • @joannachmielowiecszawara4208
    @joannachmielowiecszawara4208 2 ปีที่แล้ว +4

    Super, zdrowiutko😊 A która metoda podpedzania według Pani jest szybsza, w której szybciej pojawiają się nowe liście, w wodzie czy w ziemi??

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Obie metody są skuteczne 🙂 pędzenie w wodzie jest na pewno czystsze 😉 ale ja lubię ziemię, więc raczej częściej pędzę rośliny w doniczkach 😊

  • @pelagia4911
    @pelagia4911 2 ปีที่แล้ว +1

    Czosnek hiszpański jest niesmaczny, ma zapach piwnicy. I wysadzilam kilka razy. Ale rośnie słabo albo wcale. Najlepszy jest polski. I do jedzenia i do sadzenia.

  • @renatamaecka9789
    @renatamaecka9789 2 ปีที่แล้ว +1

    Cóż to za odmiana pietruszki taka piękna i gruba?

  • @urbexiaradolnoslaska5645
    @urbexiaradolnoslaska5645 2 ปีที่แล้ว

    Dlatego ja zawsze przycinam górę cebulki szybciej się przebija szczypior ❤️

  • @tytan7772
    @tytan7772 ปีที่แล้ว

    Podobno boćwina jest osobnym rodzajem np. słyszałam o chard 🙃

  • @tytan7772
    @tytan7772 ปีที่แล้ว

    Na pewno wykorzystam ❤

  • @karoljaroch2390
    @karoljaroch2390 ปีที่แล้ว

    Jak przygotować ziemię pod rośliny uprawiane w domu ?

  • @iwonagierczak3806
    @iwonagierczak3806 2 ปีที่แล้ว +3

    A jak wyeliminować mszyce lub inne intruzy chodzi mi o naturalne sposoby bez chemi?

    • @maza5898
      @maza5898 2 ปีที่แล้ว +1

      Też się podpinam do pytania bo na moich selerach rosnących w garażu bzauważyłam mszyce ☹️☹️

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Jeżeli chodzi o pędzone warzywa... to w przypadku zauważenia mszyc po prostu zabieram doniczkę pod kran z wodą i dokładnie myję wszystkie liście. Potem przed podaniem na talerz, dokładnie sprawdzam zieleninę jeszcze raz 😉 Zabieg ten należy powtarzać np. co 3 dni, bo za pierwszym razem może nam się nie udać zmyć wszystkich nieproszonych gości. Z naturalnych preparatów, które można nabyć w sklepach i które nadają się do stosowania w przypadku tego typu upraw, mamy np. spraye na bazie oleju rydzowego lub wielocukrów, bo w ich przypadku nie ma żadnego okresu karencji.

    • @iwonagierczak3806
      @iwonagierczak3806 2 ปีที่แล้ว +2

      @ dziękuje za odpowiedź 😍😍

    • @maza5898
      @maza5898 2 ปีที่แล้ว +2

      @ dziękuję bardzo za informację. Pozdrawiam ☺️

    • @beata5475
      @beata5475 2 ปีที่แล้ว

      @ a

  • @tomaszstaszewski7652
    @tomaszstaszewski7652 2 ปีที่แล้ว +5

    Pierwszy znowu.

  • @ankadabrowska5016
    @ankadabrowska5016 2 ปีที่แล้ว

    Żadnych. Bo jest tak ciemno że o trzynastej trzeba światło zapalać w domu. Chyba ze kupisz specjalne żarówki. Ale wtedy policja może się zacząć przyglądać bo zwykle używane są przez hodowców pewnego ziółka.

    • @villcevin2839
      @villcevin2839 2 ปีที่แล้ว +1

      Mam nimi oświetlone pół chałupy, co widać z ulicy. Nigdy mnie policja nie odwiedziła, choć wcale się nie boję-doświetlam nimi niewinne papryki i kaktusy.
      Do doświetlania świetnie nadają się też żarówki ledowe o barwie 6500k- u mnie się sprawdzają, przy okazji dając sporo światła.