Judita Laššáková: Ficovi sa nijaká vláda nerozpadla, dovládne do roku 2027

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025
  • Diskusia na palete s poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SSD Juditou Laššákovou. Začiatok rozhovoru patril ceste premiéra Roberta Fica do Moskvy, ktorú vníma pozitívne a podľa nej dokazuje, že je vynikajúcim krízovým manažérom. Zdôraznila, že to bola logická reakcia na rozhodnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že protiprávne zastaví dodávky plynu z Ruska, keďže záväzok prepravovať energie z ruského územia Ukrajine predpisuje asociačná dohoda s EÚ. Dodala, že SR si svoje záväzky plní, keďže Ukrajine dodáva až 25 percent jej spotreby elektrickej energie.
    Ako dodala, Zelenskyj si neželá skončenie vojny, keďže je “vojnový prezident”, ktorý dnes vzhľadom na absenciu volieb už nie je legitímnou hlavou štátu, preto sa za také môžu považovať aj jeho rozhodnutia. Výrok prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý vyzval premiéra, aby mu vysvetlil svoje rokovanie s Vladimirom Putinom, považuje za diplomatický odkaz, že k tejto udalosti nezaujme stanovisko skôr, ako bude hovoriť s Robertom Ficom.
    Naopak, kriticky hodnotila vyjadrenie poslanca NR SR Za Hlas-SD Samuela Migaľa, ktoré aj moderátorovi pripomínalo slovník šéfa PS Michala Šimečku. Migaľ znevažujúco reagoval na moskovské rozhovory slovenského predsedu vlády s ruským prezidentom a tvrdil, že ruský plyn môžeme plnohodnotne nahradiť azerbajdžanským, čo Laššáková vyvrátila. Vyjadrila sa i k výdrži súčasnej vládnej koalície, ktorá čelí istému vnútornému napätiu. Podľa europoslankyne sa Robertovi Ficovi ešte nerozpadla nijaká vláda, preto je presvedčená, že koalíciu povedie až do konca volebného obdobia v roku 2027, hoci v tomto smere nevylučuje ani vznik menšinovej vlády.
    V ďalšej časti rozhovoru komentovala situáciu v Sýrii, ktorá nepochybne vyvolá ďalšiu vlnu imigrácie do Európy, ale aj povolebné udalosti v Gruzínsku. To čelí protestom už tradične podporovaným Západom, ako aj sankciám za údajné marenie demokracie. Dôvodom má byť zvolenie politickej garnitúry, ktorá sa nebráni spolupráce s Ruskom. Vyslovila sa proti mentorovaniu zo strany EÚ voči spomenutej krajine, ktoré je faktickým zasahovaním EÚ do jej vnútorných záležitostí. Zdôraznila, že výber vo voľbách je výsostnou záležitosťou občanov Gruzínska. Ako doplnila, podobný vývoj registruje aj v Rumunsku, kde sa dokonca po nátlaku zo strany Západu opakovali voľby.
    Keď moderátor otvoril tému dezinformácií, ktorú často využíva západná propaganda, Laššáková uviedla, že je šokovaná, že v europarlamente sa niekoľko hodín diskutovalo o tom, ako potlačiť čínsky TikTok, ktorý vraj šíri dezinformácie. “A prečo iba TikTok? Na TH-cam, Facebooku alebo X-ku nie sú nijaké dezinformácie?” položila rečnícku otázku. Takisto sa dotkla diania v EÚ a hlasovania o novom personálnom zložení Európskej komisie.

ความคิดเห็น •