Nagyon szívesen hallgatom a tanácsaidat! Régóta foglalkoztat a gondolat, hogy hobby szinten elkezdjem az alapoktól, ezért minden információt gyűjtök! Ami miatt eddig nem kezdtem el, az az időjárás.Külföldön élek, kertes házban, lombos, vegyes erdő a közvetlen "szomszédom", Naturpark! A kitartást illetően ideálisnak tűnik, de sajnos az év nagyrészében több a hűvös, es napok száma, mint a napsütéses! Ez egy kicsit lassítja az elhatarozásom, kérdésem, hogy Te mit javasolsz! Köszönöm a válaszod!
Személy szerint 5 éve járok a legjobb cimboráméknak mint szállítani, mint pergetni de nem vállalnák még családot mert kemény szakma. Hálisten sokat tudok már de ajánlom én is a jó mestert/(eseetemben) mestereket! Jók a videóid így tovább!!!!!
Kedves Levente! Fantasztikus ez a sorozatod (is)!!!!! Nagyon klasszul és követhető részletességgel magyarázol szerintem! Mostmár tudom, hogy mi a különbség a raj és a család között:)
@ Nézd, az a kb. 1.000 Ft különbség jó helyre került szerintem. Nagyon jó az, amit és ahogy csinálsz! Örülök, hogy támogatni tudom a munkádat! Először szerintem a patreonon olvastam egy üdvözlő levelet Tőled, aztán e-mailben ás átjött nekem ugyanaz az üzenet; ha jól emlékszem.
Hello. Erdekelne több téma, ha lehet: 1. Mikortól kellene a vastagtakarást feltenni ? 2. Mikortól lehet bővíteni a fehér lépekkel ? 3. Mindent lehet olvasni a tavaszi szirupról, végülis miből készítsük? Olvastam, hogy jobb az ásványvíz a csapvíznél. Mások gyógyteára eskünnének, és van aki hagymát, fokhagymát meg "szalmakrumplit" 😁 is tesz bele. Mi legyen benne, és fontos lenne megértsük, hogy minek mi lenne a szerepe ? Köszönöm szépen ! Üdv, Zsolt.
A takarást akkor tudod, meg érdemes feltenni mikor már az atlag hömérséglet 10 fok körül van oktober vege november eleje. Bőviteni akkor érdemes mikor mar a mehek a bent maradt lépeket takarják, letakarították. Már ha összel kiszrdted a felesleges lépeket. De altalaban az első atvizsgalaskor mikor a fenék dedzkat takarítod mar lehet adni építeni egy műlépet. Szemelyszerint masodik lépnek szoktam tenni. Azért minden szart nem kell adni azoknak a bogaraknak. Ha adsz nekik porcukrot meg feherjét vitamint[ sörélesztőt] az is megteszi.
@@zsolttepesi5686 köszi ! Ami a vastagtakarást illeti, a téli szellőző takarás átcserélésére gondoltam a tavaszi vastag takarásra. Köszönöm válaszaid, hasznos lett volna ha Levente is válaszolt volna, még amikor az ideje volt, na de ez van.
Üdvözlöm! Láttam ,hogy használ polisztirol lapot,takarásra,és a kaptáron belül is. Érdekelne a vélemenye a polisztirol kaptárakról ,valamit mi a véleménye a polisztirolból felszabaduló gázok káros hatásáról . Sok sikert a munkájához. Köszönöm a válaszát.
5 ปีที่แล้ว
Üdvözlöm. A szigetelésre használt xps polisztirolbol készült kaptárakat 1-2 év alatt a méhek át rágják, a madarak meg bontják, csipegetnek belőle. Az egerek is hamar bemennek ha akarnak. Én rajládának használtam, telelni nem. Viszont ezzel az anyaggal szigetek kaptáron belül, oldalról, mivel sokkal lassabban rágják át mint az eps-t. A felszabaduló gázak hatásáról nem tudok semmit mondani, én semmilyen negatív hatást nem tapasztaltam amióta használom. A gyári polisztirol kaptárak más anyagból vannak, sokkal keményebb. Arról azt mondják a méhészek, akik használták, hogy nincs baj az egerekkel, madarakkal, és a méhek sem rágják meg.
Jo napot kivanok! Vettem egy 2 csalados dadan kaptart. Az egyik ismerosom (mehesz) azt kerdezte ki van e fozve viaszban, mert ha nincs akkor legalabb kenjem ki belulrol konyhai etolajjal. Szeretnem megkerdezni hagyjam igy nyersen a fat (a kaptart) vagy kenjem ki etolajjal? Az igazsag az, hogy egy kicsit felek, hogy atvernek engem ezzel az etolajos dologgal. Gondoltam inkabb megkerdezem. Elore is koszonom!
5 ปีที่แล้ว +2
Szia, Én nem főztem ki soha étolajban vagy parafinban a kaptárakat így erről nincs tapasztalatom. Viszont lenolajjal kentem le festés előtt kb 25 kaptárt. Nem igazán láttam érdemleges különbséget azokkal szemben, ami csak festve volt. Egy a lényeg. Minőségi, száraz deszkából legyen készítve, hozzáértő asztalos keze által, aki tudja, hogy kell kaptárt gyártani, mire kell figyelni. Ha van időd, lehet pepecselni bármivel :) én tavaly nyáron találkoztam egy méhésszel aki asztalos is, betonfestékkel festette le a kaptárakat, azt hittem idei kaptárak... De nem. Pár éves. Tudta milyen anyagból kell, és hogyan kell osszerakni. Egy repedés sem volt rajta :)
Szia Levente! Pár éve volt két méhcsaládom, de sajnos meg kellett válnom tőlük, de már akkor tudtam hogy szeretnék majd a jövőben még foglalkozni méhekkel. Jövőre szeretnék is ismét belevágni. Azért még elég kezdő vagyok, amit egy kezdőknek készülő videóban én fontosnak találnék, pl. hogy helyezkedjenek el a keretek a kaptárban ezen a fias, mézes, virágporos illetve az építendő kereteket értem. Még amit fontosnak tartok az a betegségek kezeléséről egy videó, illetve mikor kell az atka elleni védekezést elvégezni.Előre is köszönöm a segítséget, nagyon jók az eddigi videók.
Szia. Nekem lennne egy olyan problemam, hogy a kaptar belseje es a fedolecek peneszesek, es nedves a kaptar oldala is. Probaltam levenni a szigetelesbol de meg peneszesebb lett. Vegso megoldaskent atraktam a csaladot egy masik kaptarba. Mi a teendo ha peneszes a kaptar es jo otlet volt a koltoztetes (13-14 fok volt kint). Valaszodat elore is koszonom.
4 ปีที่แล้ว +1
Szia. Van megfelelő szellőzés a menekülőtérben vagy a tetőnél? Elől hátul lennie kell legalább 1x5 cm-es, rostaszövettel védett nyilásnak. Ott ki tud menni a nyirkos levegő. A kaptárcsere jobb lenne magasabb hőmérsékleten, de ha előmelegítetted a kaptárt akkor nem lesz baj szerintem.
Tisztában vagyok vele, hogy nem nekem szólt a kérdés, de gondoltam segítek. Erre a kérdésre azt szokták csupán mondani, hogy olvass, nézz utánna, hogy melyik kaptárnak milyen a termelőképessége stb. Illetve ha egy tapasztalt méhésznél vagy akkor esetleg célszerű lehet azt használni amit ő.
Szia, Mindegyik kaptártípusnak meg van az előnye és a hátránya. Termeléshez a rakódót jobbnak látom. Először is könnyebb vele dolgozni, de a méheknek is közelebb áll a természetéhez. A méhek a fejük fölé hordják a mézet az oduban is. De ez egy olyan kérdés amiről megoszlanak a vélemények. :) Én is javaslom, hogy keress fel legalább 2 méhészt, olyant ki rakodóval dolgozik(sok típus van), és olyant aki fekvővel. Úgy élőben látod az előnyöket, a hátrányokat.
Előszőr mérd fel a lehetőségeidet. Van segítséged pergetéskor? Akarsz vándorolni? Mennyit akarsz vándorolni évente? Mire akarsz vándorolni, miről akarsz pergetni? Ez mind-mind befolyásolja a technológiát.
Szia Levente! A mai napon kezdtem információ gyüjtésébe a témában. Egyenlőre bio hobby kert , hobbi méhészkedéssel való bővítése kapcsán az élővilág színesítése gyanánt vetődött fel az ötlet. A kérdés az, h lehetséges-e hobbi szinten méhészkedni ha igen hogyan?Például lehet e akár hetekre magukra hagyni őket külföldi tartózkodások alkalmával? Mik azok az eszközök amik kellenek az induláshoz? Felíratkoztam a csatornádra és már tudakozódtam esetleges méhészetek felől ahol esetleg belekóstolhatnék a méhészetbe. Hálásan köszönöm válaszod bármilyen formában, legyen az itt vagy akár a videódba fektetett enegiád formájában. Hàlával, köszönettel Alex
4 ปีที่แล้ว +1
Szia, Lehetséges hobbi szinten is méhészkdeni. Ismerek méhészeket akik csak néhány családot tartanak a gyümölcsösben a beporzás miatt, illetve hobbi célból. Szép elfoglaltság lesz ha elkezded :) Vannak időszakok, amikor heti rendszerességgel jelen kell lenni, de ez a méhészeti technológiától is függ. Ezt még átgondolom és készítek róla majd egy videót. Áprilisban a fészekbővítéskor, májusban a főhordáskor hetente egyszer ki kell menni hozzájuk. Ha ebben az időszakban hetekre nem megyünk ki hozzuk, könnyen előfordul, hogy megrajzanak és a raj elmegy. Tehát április-május legalább hetente egyszer, június-júliusban elég hetente kétszer (de ez függ attól is, hogy milyen a méhlegelő). Augusztusban és szeptemberben amikor fel kell őket készíteni a télre, hetente többször is ki kell menni hozzájuk. Igazából Szeptembertől márciusig kell ritkábban. A legjobban azt ajánlom, hogy márciustól szeptemberig legalább hetente egyszer foglalkozz velük. Az jó, hogy felvetted a kapcsolatot a közeli méhészekkel. Sokat tudnak segíteni abban, hogy elkezd, illetve abban, hogy hogya ismerheted fel például a betegségeket. Azt javaslom idén csak segíts be, ha év végén még mindig tetszeni fog az ötlet, akkor jövö tavasszal kezdj. Sok sikert :)
Van egy pozitív emlékem egy méhész bácsiról, akinek a méheit megnézhettem gyerekkoromban.Emlékszem ahogy megfogott egy nagy marék méhet, emlékszem az arcára és a nyugodt beszéd stílusára. Pedig nem a jó memória jellemez. Nyugodtan mondhatom, h a videóid és vàlaszod alapján a méhekhez fűződő baráti érzéseim tovább erősödtek. Motivàlt vagyok további tudás megszerzésére a méhekkel kapcsolatban és talán egyszer, méh családok is lesznek a kertben. Köszönöm ! Minden jót kívánok! 😉 Alex
Jó estét kívánok! Az lenne a kérdésem hogy ha rajokat vásárolok mondjuk június elején akkor pontosan mit foglal magába a fejlesztés? Milyen tevékenységek és munka áll emögött ? Köszönöm szépen előre is a válaszát!
5 ปีที่แล้ว +2
Köszönöm a kérdést. Benne lesz az egyik videóban :)
@ Bennem is felmerült Róza kérdése. Esetleg ez lehetne a 3. része a kezdőknek szóló videóknak. De nem szólnék bele a tematikai/sorrendi elképzelésedbe, Levente.
5 ปีที่แล้ว
@@kreznreich ötletekre, javaslatokra szükség van :)
@ Tényleg nem szeretnék beledumálni, de arra gondoltam, hogy esetleg érdemes lenne egy tervet előre összeraknod, hogy milyen témákat és milyen sorrendben(!) volna érdemes végigvenni. Én egy tippet adnék még: alapfogalmak ismertetése. Egy teljesen kezdő pl. azt sem tudja, hogy mi az, hogy "keret" vagy mi az a "kaptárszolga", vagy "fiasítás", vagy "fiasított keret" stb. stb. Ezt a magam példájából tudom. Amikor októberben először voltam a méhész tanfolyamon, akkor csak kapkodtam a fejem!!! Magyarul mondták, de én nem tudtam, hogy mit mondanak:)
Kedves Levente! Ha a tavalyi évben kezdtem rajokkal a méhészkedést, az anyákat mikor ajánlod lecserélni? Tudva azt is hogy szaporítani szeretném a családok számát?
5 ปีที่แล้ว +4
Szia, A jó anya 2-3 évig csúcsteljesítményen petézik, utána egyre kevesebbet. Én két évente cserélem az átlagos teljesítményű anyákat, a kiemelkedő teljesítményűeket pedig 3 évente (ez kb 25%).
Szia.jó ötlet ha csak a méztéri fiókon hagyok kijárót? Vagy mind kettőn kell hagyni, "nekem polosztirol kaptár van "vagy csak az anyás kaptáron legyen kijáró? Válaszod köszönöm.
Kedves Levente! Szeretnénk méh családot venni. A kérdésem a következő lenne : a "telephelyünk" kB. 2 km távolságra van légvonalban a másik méhészettől ahonnan vennénk. Hogyan lehetne elvinni őket, hogy ne repüljenek vissza? Vagy egyáltalán vissza repülnek a régi helyükre? Előre is Köszönöm válaszodat.!
5 ปีที่แล้ว +5
Üdvözlöm, A méhek 5 km belül vissza repülhetnek. Kivéve, ha valami akadályozza őket a haza repülésben, pl dombvidéken lakik vagy van egy nagy tó a két méhészet között. Sík területen szinte biztos hogy a kijáró méhek nagy része 2 km-re haza fog menni. Ezt javaslom: a méheket vigye egy átmeneti helyre, ami a régi és az új helyüktől is legalább 5 km távolságra van. Ott kell tartani addig, amíg az összes kijáró méh lecserélődik. 4-6 hét. Utána haza lehet vinni.
5 ปีที่แล้ว +2
Egyébként ezzel valószínűleg érdemes lesz foglalkozni egy következő videoban :)
Az baj hogyha még ilyenkorra nem indult be a fiasítás? Illetve 1-2 kereten láttam ilyen fehér dolgot mintha talán penész lenne azzal mit tudok kezdeni? Köszönöm a segítseget.
5 ปีที่แล้ว
Szia. Majd ha lesz melegebb nap, nézd meg van e benne anya. Előfordulhat, hogy későn indul meg, a család erősségétől is függ. Ha a penész nagyon elterjedt a keretén akkor jobb kivenni és beolvasztani. Kevés penésszel a méhek is megbirkoznak, le takarítják.
Szia Levente! :) Témának: melyik kaptár jobb és mire? rakodó/fekvő? Mik az előnyeik és hátrányaik? miért jobb egy félkeretes mézkarát feltenni, mint egy teljes kereteset? Köszönöm szépen =)
Szia Levente! Én is azt kérdezném milyen kaptáral érdemes kezdeni egy kezdőnek? Melyiknek mi az előnye hátránya, melyik milyen típisu méhészkedésre való? Használt vagy új legyen az a kaptár? Köszönöm!
5 ปีที่แล้ว +1
Szia. A kaptár új legyen ha egy mód van rá. A használt kaptár betegségeket terjeszthet. A használt kaptárt mindenképp alaposan fertőtleníteni kell a használat előtt, meg akkor is, ha a tulajdonos szerint már fertőtlenítve volt. A kaptár típusok előnyeiről és hatranyairól: mindenki saját maga kell tudja, hogy Neki mi előny és hátrány. Ezért neked is azt javaslom, hogy keress fel méhészeteket a környéken a szezon során, hogy személyesen lásd. Az én véleményem az, hogy termelésre a rakodó jobb. Termelés szempontjából is, kaptár kezelés szempontjából is, és a pergetésnél is. De ez az én véleményem, nézőpontom. Sok nézőpont, körülmény lehet. Ezeket mindenki saját magának kell mérlegelnie
Szia Levente! Család eladással szeretnék foglalkozni kezdő vagyok(2 családom van) mit hogyan ? Még egy kérdés mi a véleményed erről a kaptárról th-cam.com/video/SV8zWdn9Zlo/w-d-xo.html
5 ปีที่แล้ว +1
Szia, A szaporitás, anyanevelés nagy felelősség. Bármilyen betegség átjuthat tőled más méhészetben. Azt javaslom, hogy ebből a két családból szaporíts saját magadnak, ezalatt tapasztalatot is szerzel, eközben segíts egy méhésznek. Erről sokat lehetne beszélni, a módszerekről, hogy mikor és mennyit érdemes. De az a helyzet, hogy a méhészeti ágazat jelenleg olyan ponton van, hogy nem látok rá nagy esélyt, hogy szaporításból jelentős legyen a jövedelem. Egyre kisebb a kereslet a rajokra és méhcsaládokra. Ezért azt javaslom, hogy szaporits magadnak, pár év múlva pedig még látod, szeretnéd e csinálni, lesz e rá igény. A polisztirol kaptárakat én is használtam, de csak szezonban. Nem teleltem vele szezonban jók, de az erős családok akár 1 év után is átfurják, ha nincs rendesen elkészítve. Ez megtörtént az egyik kollégánál. Tervezek majd én is videót, de csak akkor ha működik a módszer. Idén tesztelem
Köszönöm a válaszod.Tapasztalt méhésznek segítek be már második éve.Nem fő kereset lenne csak egy kis plusz.Polisztirol kaptárból csináltam hármat raj befogásra gondoltam könnyen mozgatható egy emberes .Belül tervezem vizes bázisú festékkel festeni keményebbé tenni a felületet hátha nem rágnák.
5 ปีที่แล้ว +1
@@sandorturoczi4551 én is ezzel fogok próbálkozni ;) vastagon kell, hig festék nem segít, ez már kiderült
Kár, hogy nincs további rész...nagyon sokat segítettél a kezdőknek...
szia, továbbra is tervben van. eddig sajnos idő hiánya miatt nem tudtam videózni, de nem felejtetem el :)
Sziasztok van már új rész?
Nagyon szívesen hallgatom a tanácsaidat! Régóta foglalkoztat a gondolat, hogy hobby szinten elkezdjem az alapoktól, ezért minden információt gyűjtök! Ami miatt eddig nem kezdtem el, az az időjárás.Külföldön élek, kertes házban, lombos, vegyes erdő a közvetlen "szomszédom", Naturpark! A kitartást illetően ideálisnak tűnik, de sajnos az év nagyrészében több a hűvös, es napok száma, mint a napsütéses! Ez egy kicsit lassítja az elhatarozásom, kérdésem, hogy Te mit javasolsz! Köszönöm a válaszod!
Személy szerint 5 éve járok a legjobb cimboráméknak mint szállítani, mint pergetni de nem vállalnák még családot mert kemény szakma. Hálisten sokat tudok már de ajánlom én is a jó mestert/(eseetemben) mestereket! Jók a videóid így tovább!!!!!
Köszönöm. Minden jót :)
Szia Levente
Rajzásgátlás technikái érdekelnének. Mit, Mikor, Hogyan?
Csinálnál erről egy videót? Szerintem sokunkat érdekelne a téma 🙂
Szia. Erről nincs videó. De köszönöm az ötletet :)
@ de lehet csinalsz error is egy videot
Kedves Levente!
Fantasztikus ez a sorozatod (is)!!!!!
Nagyon klasszul és követhető részletességgel magyarázol szerintem!
Mostmár tudom, hogy mi a különbség a raj és a család között:)
Köszönöm :)
@ Ma 21:30 körül feliratkoztam a patreonodra!
Nagyon fair, hogy leírod a patreon fizetési rendszerét! Hogy minden hónap 1-én veszi le a tagsági díjat!
@@kreznreich kicsit frusztráló lehet, ha valaki az utolsó napokban iratkozik fel, tudom. Próbálkozok a legjobb kommunikációval, meg dolgozom rajta :)
@@kreznreich meg kaptad a leírást az üdvözlő üzenetben?
@ Nézd, az a kb. 1.000 Ft különbség jó helyre került szerintem. Nagyon jó az, amit és ahogy csinálsz! Örülök, hogy támogatni tudom a munkádat!
Először szerintem a patreonon olvastam egy üdvözlő levelet Tőled, aztán e-mailben ás átjött nekem ugyanaz az üzenet; ha jól emlékszem.
Hello. Erdekelne több téma, ha lehet:
1. Mikortól kellene a vastagtakarást feltenni ?
2. Mikortól lehet bővíteni a fehér lépekkel ?
3. Mindent lehet olvasni a tavaszi szirupról, végülis miből készítsük?
Olvastam, hogy jobb az ásványvíz a csapvíznél.
Mások gyógyteára eskünnének, és van aki hagymát, fokhagymát meg "szalmakrumplit" 😁 is tesz bele.
Mi legyen benne, és fontos lenne megértsük, hogy minek mi lenne a szerepe ?
Köszönöm szépen ! Üdv, Zsolt.
A takarást akkor tudod, meg érdemes feltenni mikor már az atlag hömérséglet 10 fok körül van oktober vege november eleje.
Bőviteni akkor érdemes mikor mar a mehek a bent maradt lépeket takarják, letakarították. Már ha összel kiszrdted a felesleges lépeket. De altalaban az első atvizsgalaskor mikor a fenék dedzkat takarítod mar lehet adni építeni egy műlépet. Szemelyszerint masodik lépnek szoktam tenni.
Azért minden szart nem kell adni azoknak a bogaraknak. Ha adsz nekik porcukrot meg feherjét vitamint[ sörélesztőt] az is megteszi.
@@zsolttepesi5686 köszi !
Ami a vastagtakarást illeti, a téli szellőző takarás átcserélésére gondoltam a tavaszi vastag takarásra.
Köszönöm válaszaid, hasznos lett volna ha Levente is válaszolt volna, még amikor az ideje volt, na de ez van.
Üdvözlöm! Láttam ,hogy használ polisztirol lapot,takarásra,és a kaptáron belül is. Érdekelne a vélemenye a polisztirol kaptárakról ,valamit mi a véleménye a polisztirolból felszabaduló gázok káros hatásáról . Sok sikert a munkájához. Köszönöm a válaszát.
Üdvözlöm. A szigetelésre használt xps polisztirolbol készült kaptárakat 1-2 év alatt a méhek át rágják, a madarak meg bontják, csipegetnek belőle. Az egerek is hamar bemennek ha akarnak. Én rajládának használtam, telelni nem. Viszont ezzel az anyaggal szigetek kaptáron belül, oldalról, mivel sokkal lassabban rágják át mint az eps-t. A felszabaduló gázak hatásáról nem tudok semmit mondani, én semmilyen negatív hatást nem tapasztaltam amióta használom. A gyári polisztirol kaptárak más anyagból vannak, sokkal keményebb. Arról azt mondják a méhészek, akik használták, hogy nincs baj az egerekkel, madarakkal, és a méhek sem rágják meg.
@ Igazán köszönöm .
Köszönöm a komplett információkat,nekem hála isten van tapasztalt méhész aki segít,rajjal kezdek.😃✌👊
Jo napot kivanok! Vettem egy 2 csalados dadan kaptart. Az egyik ismerosom (mehesz) azt kerdezte ki van e fozve viaszban, mert ha nincs akkor legalabb kenjem ki belulrol konyhai etolajjal. Szeretnem megkerdezni hagyjam igy nyersen a fat (a kaptart) vagy kenjem ki etolajjal? Az igazsag az, hogy egy kicsit felek, hogy atvernek engem ezzel az etolajos dologgal. Gondoltam inkabb megkerdezem. Elore is koszonom!
Szia,
Én nem főztem ki soha étolajban vagy parafinban a kaptárakat így erről nincs tapasztalatom. Viszont lenolajjal kentem le festés előtt kb 25 kaptárt. Nem igazán láttam érdemleges különbséget azokkal szemben, ami csak festve volt. Egy a lényeg. Minőségi, száraz deszkából legyen készítve, hozzáértő asztalos keze által, aki tudja, hogy kell kaptárt gyártani, mire kell figyelni. Ha van időd, lehet pepecselni bármivel :) én tavaly nyáron találkoztam egy méhésszel aki asztalos is, betonfestékkel festette le a kaptárakat, azt hittem idei kaptárak... De nem. Pár éves. Tudta milyen anyagból kell, és hogyan kell osszerakni. Egy repedés sem volt rajta :)
@ Nagyon szepen koszonom!
Szia Levente! Pár éve volt két méhcsaládom, de sajnos meg kellett válnom tőlük, de már akkor tudtam hogy szeretnék majd a jövőben még foglalkozni méhekkel. Jövőre szeretnék is ismét belevágni. Azért még elég kezdő vagyok, amit egy kezdőknek készülő videóban én fontosnak találnék, pl. hogy helyezkedjenek el a keretek a kaptárban ezen a fias, mézes, virágporos illetve az építendő kereteket értem. Még amit fontosnak tartok az a betegségek kezeléséről egy videó, illetve mikor kell az atka elleni védekezést elvégezni.Előre is köszönöm a segítséget, nagyon jók az eddigi videók.
Hello. Mikor lesz meg a harmadik resz...
Szia. Nekem lennne egy olyan problemam, hogy a kaptar belseje es a fedolecek peneszesek, es nedves a kaptar oldala is. Probaltam levenni a szigetelesbol de meg peneszesebb lett. Vegso megoldaskent atraktam a csaladot egy masik kaptarba. Mi a teendo ha peneszes a kaptar es jo otlet volt a koltoztetes (13-14 fok volt kint).
Valaszodat elore is koszonom.
Szia. Van megfelelő szellőzés a menekülőtérben vagy a tetőnél? Elől hátul lennie kell legalább 1x5 cm-es, rostaszövettel védett nyilásnak. Ott ki tud menni a nyirkos levegő. A kaptárcsere jobb lenne magasabb hőmérsékleten, de ha előmelegítetted a kaptárt akkor nem lesz baj szerintem.
@ Koszonom szepen :)
Üdv en gyerek vagyok megeri erdeklodnom a meheszet irant?
Szia! Az a kèrdèsem ,hogy mi alapján dönti el az ember hogy milyen rendcerbe áll neki mèhèszkedni ! Rakodó, esetleg fekfő kaptár stb...
Tisztában vagyok vele, hogy nem nekem szólt a kérdés, de gondoltam segítek. Erre a kérdésre azt szokták csupán mondani, hogy olvass, nézz utánna, hogy melyik kaptárnak milyen a termelőképessége stb. Illetve ha egy tapasztalt méhésznél vagy akkor esetleg célszerű lehet azt használni amit ő.
@@imrenagy4744 köszönöm válaszát Önnek is ! :)
Szia,
Mindegyik kaptártípusnak meg van az előnye és a hátránya. Termeléshez a rakódót jobbnak látom. Először is könnyebb vele dolgozni, de a méheknek is közelebb áll a természetéhez. A méhek a fejük fölé hordják a mézet az oduban is. De ez egy olyan kérdés amiről megoszlanak a vélemények. :) Én is javaslom, hogy keress fel legalább 2 méhészt, olyant ki rakodóval dolgozik(sok típus van), és olyant aki fekvővel. Úgy élőben látod az előnyöket, a hátrányokat.
@ köszönöm gyors válaszod ! :)
Előszőr mérd fel a lehetőségeidet. Van segítséged pergetéskor? Akarsz vándorolni? Mennyit akarsz vándorolni évente? Mire akarsz vándorolni, miről akarsz pergetni? Ez mind-mind befolyásolja a technológiát.
Szia Levente!
A mai napon kezdtem információ gyüjtésébe a témában. Egyenlőre bio hobby kert , hobbi méhészkedéssel való bővítése kapcsán az élővilág színesítése gyanánt vetődött fel az ötlet. A kérdés az, h lehetséges-e hobbi szinten méhészkedni ha igen hogyan?Például lehet e akár hetekre magukra hagyni őket külföldi tartózkodások alkalmával? Mik azok az eszközök amik kellenek az induláshoz? Felíratkoztam a csatornádra és már tudakozódtam esetleges méhészetek felől ahol esetleg belekóstolhatnék a méhészetbe. Hálásan köszönöm válaszod bármilyen formában, legyen az itt vagy akár a videódba fektetett enegiád formájában.
Hàlával, köszönettel
Alex
Szia,
Lehetséges hobbi szinten is méhészkdeni. Ismerek méhészeket akik csak néhány családot tartanak a gyümölcsösben a beporzás miatt, illetve hobbi célból. Szép elfoglaltság lesz ha elkezded :)
Vannak időszakok, amikor heti rendszerességgel jelen kell lenni, de ez a méhészeti technológiától is függ. Ezt még átgondolom és készítek róla majd egy videót.
Áprilisban a fészekbővítéskor, májusban a főhordáskor hetente egyszer ki kell menni hozzájuk. Ha ebben az időszakban hetekre nem megyünk ki hozzuk, könnyen előfordul, hogy megrajzanak és a raj elmegy. Tehát április-május legalább hetente egyszer, június-júliusban elég hetente kétszer (de ez függ attól is, hogy milyen a méhlegelő). Augusztusban és szeptemberben amikor fel kell őket készíteni a télre, hetente többször is ki kell menni hozzájuk. Igazából Szeptembertől márciusig kell ritkábban. A legjobban azt ajánlom, hogy márciustól szeptemberig legalább hetente egyszer foglalkozz velük.
Az jó, hogy felvetted a kapcsolatot a közeli méhészekkel. Sokat tudnak segíteni abban, hogy elkezd, illetve abban, hogy hogya ismerheted fel például a betegségeket. Azt javaslom idén csak segíts be, ha év végén még mindig tetszeni fog az ötlet, akkor jövö tavasszal kezdj. Sok sikert :)
Van egy pozitív emlékem egy méhész bácsiról, akinek a méheit megnézhettem gyerekkoromban.Emlékszem ahogy megfogott egy nagy marék méhet, emlékszem az arcára és a nyugodt beszéd stílusára. Pedig nem a jó memória jellemez. Nyugodtan mondhatom, h a videóid és vàlaszod alapján a méhekhez fűződő baráti érzéseim tovább erősödtek. Motivàlt vagyok további tudás megszerzésére a méhekkel kapcsolatban és talán egyszer, méh családok is lesznek a kertben. Köszönöm ! Minden jót kívánok! 😉
Alex
Harmadik rész nincs? Nem találom
Eddig jutottam csak 😀
Jó estét kívánok!
Az lenne a kérdésem hogy ha rajokat vásárolok mondjuk június elején akkor pontosan mit foglal magába a fejlesztés? Milyen tevékenységek és munka áll emögött ?
Köszönöm szépen előre is a válaszát!
Köszönöm a kérdést. Benne lesz az egyik videóban :)
@ Bennem is felmerült Róza kérdése. Esetleg ez lehetne a 3. része a kezdőknek szóló videóknak. De nem szólnék bele a tematikai/sorrendi elképzelésedbe, Levente.
@@kreznreich ötletekre, javaslatokra szükség van :)
@ Tényleg nem szeretnék beledumálni, de arra gondoltam, hogy esetleg érdemes lenne egy tervet előre összeraknod, hogy milyen témákat és milyen sorrendben(!) volna érdemes végigvenni.
Én egy tippet adnék még: alapfogalmak ismertetése. Egy teljesen kezdő pl. azt sem tudja, hogy mi az, hogy "keret" vagy mi az a "kaptárszolga", vagy "fiasítás", vagy "fiasított keret" stb. stb. Ezt a magam példájából tudom. Amikor októberben először voltam a méhész tanfolyamon, akkor csak kapkodtam a fejem!!! Magyarul mondták, de én nem tudtam, hogy mit mondanak:)
@@kreznreich köszönöm az ötletet :)
Én az éven kezdek el méhészkedni, 4 családdal, NB 18-as fekvő kaptárban. Már megvan hozzá minden. Kíváncsi leszek mi lesz belőle :D
Sok sikert :)
@ Köszönöm :)
Kedves Levente!
Ha a tavalyi évben kezdtem rajokkal a méhészkedést, az anyákat mikor ajánlod lecserélni?
Tudva azt is hogy szaporítani szeretném a családok számát?
Szia,
A jó anya 2-3 évig csúcsteljesítményen petézik, utána egyre kevesebbet. Én két évente cserélem az átlagos teljesítményű anyákat, a kiemelkedő teljesítményűeket pedig 3 évente (ez kb 25%).
@ Nagyon Köszönöm a válaszod!
Szia.jó ötlet ha csak a méztéri fiókon hagyok kijárót? Vagy mind kettőn kell hagyni, "nekem polosztirol kaptár van "vagy csak az anyás kaptáron legyen kijáró? Válaszod köszönöm.
Kedves Levente!
Szeretnénk méh családot venni. A kérdésem a következő lenne : a "telephelyünk" kB. 2 km távolságra van légvonalban a másik méhészettől ahonnan vennénk. Hogyan lehetne elvinni őket, hogy ne repüljenek vissza? Vagy egyáltalán vissza repülnek a régi helyükre?
Előre is Köszönöm válaszodat.!
Üdvözlöm,
A méhek 5 km belül vissza repülhetnek. Kivéve, ha valami akadályozza őket a haza repülésben, pl dombvidéken lakik vagy van egy nagy tó a két méhészet között. Sík területen szinte biztos hogy a kijáró méhek nagy része 2 km-re haza fog menni. Ezt javaslom: a méheket vigye egy átmeneti helyre, ami a régi és az új helyüktől is legalább 5 km távolságra van. Ott kell tartani addig, amíg az összes kijáró méh lecserélődik. 4-6 hét. Utána haza lehet vinni.
Egyébként ezzel valószínűleg érdemes lesz foglalkozni egy következő videoban :)
@ Szuper gyakorlatias válasz/megoldás! :)
Köszönöm válaszat!! Szép napot!
Mi a véleményed, hogy dobozos rajjal kezdjünk. Egy dobozban 1,200 g méh meg egy anya.
Az baj hogyha még ilyenkorra nem indult be a fiasítás? Illetve 1-2 kereten láttam ilyen fehér dolgot mintha talán penész lenne azzal mit tudok kezdeni? Köszönöm a segítseget.
Szia. Majd ha lesz melegebb nap, nézd meg van e benne anya. Előfordulhat, hogy későn indul meg, a család erősségétől is függ.
Ha a penész nagyon elterjedt a keretén akkor jobb kivenni és beolvasztani. Kevés penésszel a méhek is megbirkoznak, le takarítják.
@ Rendben köszönöm a segítséget remélem lesz anya... Ha nem lesz szerinted leghamarabb mikor tudok venni?
Szia Levente! :)
Témának: melyik kaptár jobb és mire? rakodó/fekvő? Mik az előnyeik és hátrányaik? miért jobb egy félkeretes mézkarát feltenni, mint egy teljes kereteset?
Köszönöm szépen =)
köszönöm :)
Szia Levente!
Én is azt kérdezném milyen kaptáral érdemes kezdeni egy kezdőnek? Melyiknek mi az előnye hátránya, melyik milyen típisu méhészkedésre való?
Használt vagy új legyen az a kaptár?
Köszönöm!
Szia. A kaptár új legyen ha egy mód van rá. A használt kaptár betegségeket terjeszthet. A használt kaptárt mindenképp alaposan fertőtleníteni kell a használat előtt, meg akkor is, ha a tulajdonos szerint már fertőtlenítve volt. A kaptár típusok előnyeiről és hatranyairól: mindenki saját maga kell tudja, hogy Neki mi előny és hátrány. Ezért neked is azt javaslom, hogy keress fel méhészeteket a környéken a szezon során, hogy személyesen lásd. Az én véleményem az, hogy termelésre a rakodó jobb. Termelés szempontjából is, kaptár kezelés szempontjából is, és a pergetésnél is. De ez az én véleményem, nézőpontom. Sok nézőpont, körülmény lehet. Ezeket mindenki saját magának kell mérlegelnie
Szia.'A pároztató telephelyem bemutatása'című videó alá tettem fel pár kérdést,de meg nem jött rá válasz.Ha lenne egy kis időd......😊.
Pótoltam :)
Láttam.Köszönöm,de maradt vagy 4 kérdés még amin átsiklottál.😁
Szia Levente!
Család eladással szeretnék foglalkozni kezdő vagyok(2 családom van) mit hogyan ?
Még egy kérdés mi a véleményed erről a kaptárról th-cam.com/video/SV8zWdn9Zlo/w-d-xo.html
Szia,
A szaporitás, anyanevelés nagy felelősség. Bármilyen betegség átjuthat tőled más méhészetben. Azt javaslom, hogy ebből a két családból szaporíts saját magadnak, ezalatt tapasztalatot is szerzel, eközben segíts egy méhésznek. Erről sokat lehetne beszélni, a módszerekről, hogy mikor és mennyit érdemes. De az a helyzet, hogy a méhészeti ágazat jelenleg olyan ponton van, hogy nem látok rá nagy esélyt, hogy szaporításból jelentős legyen a jövedelem. Egyre kisebb a kereslet a rajokra és méhcsaládokra. Ezért azt javaslom, hogy szaporits magadnak, pár év múlva pedig még látod, szeretnéd e csinálni, lesz e rá igény. A polisztirol kaptárakat én is használtam, de csak szezonban. Nem teleltem vele szezonban jók, de az erős családok akár 1 év után is átfurják, ha nincs rendesen elkészítve. Ez megtörtént az egyik kollégánál. Tervezek majd én is videót, de csak akkor ha működik a módszer. Idén tesztelem
Köszönöm a válaszod.Tapasztalt méhésznek segítek be már második éve.Nem fő kereset lenne csak egy kis plusz.Polisztirol kaptárból csináltam hármat raj befogásra gondoltam könnyen mozgatható egy emberes .Belül tervezem vizes bázisú festékkel festeni keményebbé tenni a felületet hátha nem rágnák.
@@sandorturoczi4551 én is ezzel fogok próbálkozni ;) vastagon kell, hig festék nem segít, ez már kiderült