Oczyszczalnia, czy szambo - co wybrać? 9 KONKRETNYCH przykładów!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 82

  • @ParmezaniBazylio
    @ParmezaniBazylio 11 หลายเดือนก่อน +4

    Materiał wygląda bardzo uczciwie, rzetelnie i merytorycznie - dziękuję! :D

    • @biower
      @biower  11 หลายเดือนก่อน

      Super! Dziękuje za opinie 💪

  • @justmynickname
    @justmynickname 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki :-) Cieszę się, że rzeczowo, a nie "tylko oczyszczalnia".

    • @biower
      @biower  11 หลายเดือนก่อน

      Fajnie mieć możliwość porównania rozwiązań 😀

  • @Mefistoteles__PL
    @Mefistoteles__PL ปีที่แล้ว +1

    Cudowny materiał Panie Sebastianie - oby tak dalej !

  • @marzenakoslin8536
    @marzenakoslin8536 2 หลายเดือนก่อน

    Super podsumowanie. Dziękuję

    • @biower
      @biower  2 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję! ☺️

  • @konraddziuba6516
    @konraddziuba6516 3 หลายเดือนก่อน

    Również bardzo dziękuję za tak profesjonalne opinie. Budowę domu zaczynam za rok i już wiem, że przydomowa oczyszczalnia nie jest dla nas. Pracujemy z małżonką w systemie 2 na 2tyg. Czyli co 2tyg jesteśmy w domku na 2tyg. Serdecznie pozdrawiamy

    • @biower
      @biower  3 หลายเดือนก่อน

      Szkoda, że jednak nie oczyszczalnia. W takim razie kupcie sobie monolityczne szambo, żeby było jak najbardziej uszczelnione. Ciut droższe od standardowych, ale jak już szaleć 😅

  • @annawojtasiewicz898
    @annawojtasiewicz898 ปีที่แล้ว +2

    Witam serdecznie! Super filmik!
    Mam pytanko:
    Jak to ogarnąć w przypadku budowy domu, który wg moich planów, będzie trwać 2-3 lata (czyli przez kilka lat będzie służyć jako domek letniskowy) . Chciałabym już móc w sposób wakacyjny i w spartanskich warunkach przebywać w domku (więc wiadomo kibelek potrzebny...) ale przez kolejne pół roku oczyszczalnia nie dostawałaby "świeżych płynów".
    Czy można wyłączać zasilanie na dłuższy okres?
    Czy może w takim przypadku wybrać i nalać czystej wody?
    Ogólnie jak dbać o nie używaną oczyszczalnie?

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว +2

      Dziękuje 😊
      Ja bym zrobił oczyszczalnie biologiczną, ponieważ napowietrzanie rozbije nieczystości, a ciągły ruch ścieków nie doprowadzi do stworzenia tej „skorupy”.
      Zauważ, że oczyszczalnie zalewamy wodą, ok. 3m3, a ilość ścieków jaka powstanie na etapie budowy jest niewielka. W takiej sytuacji oczyszczalnia będzie oddawała praktycznie sama wodę do gruntu, a jak już zobaczysz, że robi się „gęsto” ze ścieków, to wezwiesz szambiarkę i powtórzysz proces :)
      Często montujemy oczyszczalnie na etapie fundamentów, a w trakcie prac jest ona uzywana, a przed wprowadzeniem się po prostu wypompowana, przeczyszczona i ponownie zalana wodą.
      Jeśli chodzi o zadbanie o oczyszczalnie w czasie budowy, to:
      - nie wlewaj fusów z kawy i resztek jedzenia
      - nie płucz wałków i nie wprowadzaj chemii budowlanej
      - włącz ją do prądu, żeby jakkolwiek rozrzedzała ścieki.

    • @annawojtasiewicz898
      @annawojtasiewicz898 ปีที่แล้ว

      @@biower dziękuję za tak rzetelną odpowiedź :)
      Pozdrawiam serdecznie

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      Nie ma za co 😊

  • @justynagaazowska4179
    @justynagaazowska4179 6 หลายเดือนก่อน

    Ze wzgledu na trudne warunki na dzialce (glina) oraz brak 30m od studni wody pitnej zaproponowana nam jedynie dwukomorowa studnie betonowa gdzie gromadzi sie oczyszczona wode na wlasne potrzeby typu (podlewanie ogrodka:P) czy jest sens inwestowac w to pieniadze czy lepiej zrobic zwykle szambo? Wywoz szamba w okolicy jest bardzo drogi, 370 zl

    • @biower
      @biower  6 หลายเดือนก่อน

      Ale paradoks - rozsączanie odpada, bo nie spełnicie 30 m odległości od studni, a wyprać po działce można 😅
      Na TH-cam znajdziesz filmy pt. „rabata biohydrofitowa” - niebawem będziemy jedną testowali. Może to będzie lepsze, od typowego wylewania po działce?

  • @paweszewczyk5496
    @paweszewczyk5496 2 หลายเดือนก่อน

    W końcu ktoś mi uświadamia czy tak naprawdę jest sens budowy oczyszczalni ścieków.
    Mam na myśli 3 osoby.
    Mało miejsca na działce 🙁

    • @biower
      @biower  2 หลายเดือนก่อน

      Przy 3 osobach ma to sens, gorzej z miejscem na działce..
      Ile metrów ma działka?

  • @916radek
    @916radek 11 หลายเดือนก่อน

    Witam. Czy można zrobić osadnik 15 metrów od studni, a potem rurom kolejne 15 metrów do drenażu, żeby zachować wszystkie odległości ?

    • @biower
      @biower  11 หลายเดือนก่อน

      Dokładnie tak - oczyszczalnia 15m od studni, a później pełna rura fi110 do zbiornika, który będzie 30m od studni :)

  • @NaSkrajuGaju
    @NaSkrajuGaju 5 หลายเดือนก่อน +2

    Moim zadaniem z szamba nikt nie będzie zadowolony. Przekona się o tym wtedy, kiedy ma prawie pełny zbiornik a wóz asenizacyjny przyjedzie za 3 dni i wtedy nie ma nawet jak wejść do toalety.
    Oczyszczalnie gnilne to nie oczyszczalnie, one zawsze prędzej czy później zapchają drenaż odpływowy.
    Drenaż odpływowy czy studnie chłonne to tylko wynalazek marketingowy. Niezależnie od tego, czy jest piasek to i tak taka studnia nie jest w stanie odbierać takich ilości wody jak duży deszcz czy na przykład przepłukanie odżelaziacza odmanganiacza gdzie w ciągu 15 minut idzie od pół do metra sześciennego wody. A wiosną i jesienią poziom wód gruntowych podnosi się tak mocno, że rozsącacze stoją zalane wodą. Wyjściem jest rozsączanie na grunt i to jest super sprawa, jeśli ma się kawałek działki i trawnik czy drzewka, bo na małej działce woda zleci do sąsiada.
    Czyli na małych działkach takich poniżej 10arów własna oczyszczalnia to problem albu szybko z nadmiarem wody do odprowadzania, albo po dwóch trzech latach z zapchanymi rozsącznikami.
    Co innego na wsi. My mamy SBR jednokomorowy, na bazie osadu czynnego. Koszt roczny prądu to jakieś 300zł. Koszt instalacji to około 30 tysięcy. Rozsączniki na gruncie jak zwykłe nawadnianie do trawnika. I całkowity brak wywozu, nie nie powstaje żaden osad, nie ma konieczności płacenia za wozy asenizacyjne.

    • @biower
      @biower  5 หลายเดือนก่อน

      Zauważ, że stare oczyszczalnie drenażowe działały w dobrych warunkach po 10-12 lat. Wiem, że to mało w perspektywie mieszkania w domu, jednak ich „oczyszczanie” było na niskim poziomie.
      Dobra biologiczna oczyszczalnia + dobra obsługa powinny dać dłuższy okres działania.
      Problem jaki widzę, to ilości kruszywa. Do dziś trafiam na oferty z wykorzystaniem 6 ton żwiru 🫣
      Rozwiązanie że zraszaniem na ziemię to po prostu sposób by uniknąć zatkania się ziemi i słusznie. Nie każdemu jednak pasuje rozprowadzanie ścieków oczyszczonych powierzchniowo, bo dostęp mają do tego dziecino zwierzęta. Są fajne rozwiązania typu rabata biohydrofitowa, jednak to dopiero raczkuje i zwolenników przybywa.
      Sam mam działkę 960m2 i piasek do 2,5m. Wykonam u siebie punktowo studnie + parę sączków. Jednak wiem, że wiąże się to z „zabraniem” części działki 😉

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju 5 หลายเดือนก่อน

      @@biowerwłaśnie robię rabatę, gdzie będzie szerzej rozsączana ta woda z oczyszczalni i pójdą tam borówki, jagogdy i rododendrony, całość w małej niecce wypełnionej ziemią i korą. Woda z oczyszczalni jest biała jak kranówa, w zasadzie nie ma do niej dostępu bo błyskawicznie wsiąka w ziemię. Zrobię też badania tej wody żeby zobaczyć jaki ma skład chemiczny, ale spodziewam się jedynie azotanów i fosforanów i nic szkodliwego. W sumie osad z oczyszczalni, i to ten gęsty) jest używany jako nawóz na polach, wiec trudno mi sobie wyobrazić by woda byłą szkodliwa.

    • @biower
      @biower  5 หลายเดือนก่อน

      Zerknij pod kątem bakterii chorobotwórczych, jestem ciekaw czy tak się coś tworzy :)

  • @rafalkurzyna5336
    @rafalkurzyna5336 ปีที่แล้ว

    super

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      Dziękuje 😀

  • @mariuszgie3190
    @mariuszgie3190 8 หลายเดือนก่อน +2

    Co do miejscowego planu zagospodarowania to warto by było powiedzieć, że zapisy zakazujące budowy poś w MPZP nie mają mocy prawnej bo są sprzeczne z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach, a ustawa jest dokumentem większej wagi niż MPZP, który jest tylko uchwałą. Oczywiście w dalszym ciągu nie ominie nas odwołanie do wojewody, który podtrzyma decyzję starostwa. Finał sprawy w sądzie administracyjnym, ale na korzyść inwestora.

    • @biower
      @biower  8 หลายเดือนก่อน

      MPZP często nakłada zakazy typu „brak możliwości rozsączania na dziesięć poniżej 1000m2”, czy „do czasu budowy kanalizacji odprowadzenie ścieków do szczelnych zbiorników”.
      Robiłeś już odwołanie do Wojewody?

    • @mariuszgie3190
      @mariuszgie3190 8 หลายเดือนก่อน

      @@biower każdy zakaz pos w mpzp w jakiejkolwiek formie jest sprzeczny z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach i dyrektywą UE. Mało tego, SA w uzasadnieniach podają, że ograniczenie możliwości wywiązania się z obowiązku gospodarki ściekowej godzi w interes i prawa obywateli. Wskazują nawet konkretny artykuł ustawy zasadniczej.

    • @biower
      @biower  8 หลายเดือนก่อน

      Dam Ci przykład, może będziesz wiedział jak to rozwiązać.
      Wody Polskie w ramach zgłoszenia wodnoprawnego na wykonanie np. Drenażu wymagają wypisu i wyrysu z MPZP. Jeśli będzie zapis taki jak wcześniej wspomniane, to odrzuca wniosek. W tej sytuacji najpierw trzeba „zaskarżyć” Gminę, za zapis niedopuszczający oczyszczalni a później zgłaszać, czy może winne są Wody Polskie za nadinterpretację?

    • @mariuszgie3190
      @mariuszgie3190 8 หลายเดือนก่อน

      Zgadza się z tym, że zgłoszenia wodnoprawnego nie trzeba robić jeśli zagospodarujesz ścieki na własnej działce a oczyszczalnia jest do 7,5m3 jak dobrze pamiętam?

    • @biower
      @biower  8 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, jeśli za oczyszczalnia będzie zbiornik, to nie trzeba zgłoszenia. To jest chyba jedyne najszybsze rozwiązanie w przypadku dziwnego MPZP.

  • @westcoastshot585
    @westcoastshot585 7 หลายเดือนก่อน

    Dziekuje za film. Przydomowa oczyszczalnia to jednak nie dla mnie

    • @biower
      @biower  7 หลายเดือนก่อน

      Przykro to słyszeć. Który punkt był głównym powodem?

    • @westcoastshot585
      @westcoastshot585 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@biower Chodzi o to że nie będzie wystarczającego przepływu a druga sprawa, że i tak taniej będzie płacić za wywóz ścieków biorąc pod uwagę roczne zużycie wody, które głównie występuje w okresie letnim.

    • @biower
      @biower  7 หลายเดือนก่อน +1

      Popieram, jeśli zużycie wody pozwala na rzadkie wypompowywanie szamba, to nie ma sensu inwestować w coś, co się po prostu nie zwróci. Dziękuję za odpowiedź 🙂

  • @Malysandacz
    @Malysandacz 2 หลายเดือนก่อน

    Przepisy o zakazie oczyszczalni w planach miejscowych są nielegalne np. wyrok WSA w Gdańsku z 14.04.2010 r. (sygn. akt II SA/Gd 49/10)

    • @biower
      @biower  2 หลายเดือนก่อน

      Udało Ci się zgłosić podając ten wyrok?

    • @Malysandacz
      @Malysandacz 2 หลายเดือนก่อน

      @@biower nie musiałem bo u mnie nie ma kanalizy i gmina nie ma problemu, ale w częściach gminy, gdzie jest kanaliza, gmina nielegalnie ma taki zapis w mpzp. Gdybym miał taką sytuację od razu bym postraszył prokuraturą urzędników. Zauważyłem, że w starostwie jak urzednicy dostaną porządny opier.... to naprawdę się boją. Kiedyś wysłali mi list bo miałem donieść jakieś dokumenty do zgłoszenia, ale list nie doszedł Zbeształem kobietę przez telefon, że w 21 wieku nie uzywają ani maila ani telefonu że za15 minut mam miec na mailu treśc tego listu co mi wysłali. Było za 10 minut. Po 16 latach w UK stwierdzam, że w Polsce super się wszystko załatwia tylko urzednicy wykorzystują bierność obywateli jak to mozliwe.

    • @biower
      @biower  2 หลายเดือนก่อน

      Zdarzają się odwołania do Wojewody z racji takich przepisów.
      A co do Urzędów to tam pracują normalni ludzie, kwestia zagadania i podejścia :)
      Choć wiem, że zdarzają się przypadki trudne..

  • @zjow4755
    @zjow4755 6 หลายเดือนก่อน

    Wyglada ze teoretycznie powinienem miec jednak szambo. Ktos moze wie czy teraz musze zaktualizowac plan zagospodarowania dzialki w projekcie budowy domu jak juz zostalo wydane pozwolenie na budowe a w projekcie nie bylo szamba tylko zapis ze bedzie oczyszczalnia?

    • @biower
      @biower  6 หลายเดือนก่อน

      W przypadku zmiany z szamba na oczyszczalnie i odwrotnie będzie potrzebne zgłoszenie budowy, które zazwyczaj trwa 21 dni. Nie musi Pan robić projektu zamiennego.
      Który podpunkt zadecydował, że jednak nie oczyszczalnia?

    • @zjow4755
      @zjow4755 6 หลายเดือนก่อน

      @@biower właśnie w tym momencie zdecydowałem że jednak nie szambo :) mała działka, gliniasta ziemia, ale szambo musiałbym mieć w ogrodzie i nie wiem ile dodatkowo bym płacił za rozwijanie węża, standardowo za 12 m 300 zł, tak więc myślę że co miesiąc bym tyle płacił, rocznie to duży koszt

    • @biower
      @biower  6 หลายเดือนก่อน

      Zdecydowanie spory koszt, a nie zawsze Szambiarka przyjedzie na czas.
      Jeśli na jest gdzieś odprowadzić ścieki n na oczyszczenie, lub możliwość je zagospodarować, to śmiało :)

  • @ukaszbanasiak4787
    @ukaszbanasiak4787 ปีที่แล้ว

    Dobrze, że odpuściłem. Mam wysoki stan wód gruntowych, glinę i spadek terenu od drogi w kierunku domu. Jedyna szansa u mnie to 100 m przekopu przez pole sąsiada do rowu melioracyjnego. Ale to znowu papiery i wydatki.

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      A co z wodą deszczową? Rozprowadza Pan po swojej działce?
      Czasami jest sens dogadać się z sąsiadem i odprowadzić przynajmniej deszczówkę i drenaż budynku. Co prawda wymaga to pozwolenia wodnoprawnego, ale pozbywa się Pan wilgoci :)

    • @ukaszbanasiak4787
      @ukaszbanasiak4787 ปีที่แล้ว

      @@biower Na deszczówkę montuję zbiornik 5 metrów sześciennych. Mam możliwość wypompować deszczówkę do ogrodu za domem lub jeszcze dalej na pole. Poza tym mam na działce drenaż z pięciu sączków i przez to całą masę studzienek do ukrycia pod trawnikiem. No ale nie ma bagna.

    • @ukaszbanasiak4787
      @ukaszbanasiak4787 ปีที่แล้ว +1

      @@biower Miałem pozwolenie wodnoprawne na rozsączanie wody z oczyszczalni przydomowej, ale to wymagało dużej powierzchni drenażu, wymiany co najmniej 2 metrów gruntu rodzimego i dodatkowo usypania nasypu co najmniej pół metra wysokości. Stopa zwrotu bardzo oddalona w czasie, a przecież dzieci szybko rosną i pewnie zdążyłyby się wyprowadzić, zanim oczyszczalnia by się zwróciła. A jak jest mało osób w domu, to sam Pan wie...

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      Przy 1-2 osobach zwrot jest znikomy, w takiej sytuacji bardziej patrzymy na komfort.
      Jeśli sączki wymagały wymiany gruntu, to też nie do końca dobrze - warstwa wymieniona i tak napełni się wodą z gruntu, lub opadową.
      Jedyne sensowne rozwiązanie to rów + pozwolenie wodnoprawne.
      Ile +/- zużywacie miesięcznie wody?

    • @ukaszbanasiak4787
      @ukaszbanasiak4787 ปีที่แล้ว

      @@biower Sączki są w gruncie rodzimym i połączone z systemem melioracji (do zbieracza i dalej do rowu, łącznie ponad 100 m), ale do tego nie wolno podłączyć oczyszczalni. Ta musiałaby mieć bezpośrednie połączenie z rowem. A to wykopki u sąsiada, przekop pod drogą, papiery i pieniądze. Zużywamy 14 m sześć. miesięcznie (na razie siedem osób, ale dzieci dorastają).

  • @jackblack4190
    @jackblack4190 ปีที่แล้ว +1

    Doceniam uczciwość producenta.

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      Akurat instalator, ale dziękuje 😃

  • @jerry7376
    @jerry7376 ปีที่แล้ว

    A oczyszczalnia tzw roślinna z oczkiem?

    • @biower
      @biower  ปีที่แล้ว

      Trzeba mieć sporo miejsca na działce, bo tracimy miejsce na trzcinę i rozlewisko z oczka. Całość nie powinna być blisko granicy, żeby nie zalewać sąsiada. Tak samo odległość od zabudowań, żeby ich tez nie zalewać.

    • @elbau1495
      @elbau1495 8 หลายเดือนก่อน

      Ok mamy 40 arow i chcemy miec oczko wodne..kanalizacji na wiosce nie ma..Czy taka oczyszczalnia jest drozsza niz biologiczna?

    • @biower
      @biower  8 หลายเดือนก่อน

      Nie siedzimy w ogóle w temacie oczyszczalni roślinnych :)

  • @thegod6083
    @thegod6083 3 หลายเดือนก่อน

    Mam wrażenie ze film w stylu, " badz głupi i daj nam zarobic na szmbach..."
    Pomijając oczywisty ekologiczny i prqktyczny powód dlaczego wszystko inne tylko nie szambo, a biorąc pod uwagę rosnace koszty wywozu szmba to za kilka lat w ciagu kilku lat wyda sie więcej na wywóz szamba niż oczyszczalnię wraz z całym sztabem doradców prawnych, architektów, koparką i 30 osobową firma budowlaną. To są ewidentne zmowy cenowe i podobne praktyki jak na włoskim mafijnym rynku wywozu śmieci.

    • @biower
      @biower  3 หลายเดือนก่อน +1

      Co byś zrobił mając 1 osobę mieszkającą?

  • @Project-pro
    @Project-pro 10 หลายเดือนก่อน

    Aktualnie 1 wywóz nieczystości kosztuje 430zl na Śląsku w okolicy Pszczyny

    • @biower
      @biower  10 หลายเดือนก่อน

      Masakra 🫣
      Co jaki czas musicie wywozić ścieki?

    • @Project-pro
      @Project-pro 10 หลายเดือนก่อน

      @@biower mój Sąsiad tak płaci co 5 tygodni , a ja jestem w trakcie adaptacji projektu domu i już z żona postanowiliśmy ze będziemy mieć przydomowa oczyszczalnie rodzina 3 osobowa i myślimy żeby zakupić i zamontować oczyszczalnie która odpowiada zapotrzebowaniu dla 5 osób

    • @biower
      @biower  10 หลายเดือนก่อน

      Super, dobrze mieć oczyszczalnie z lekkim zapasem.
      Pszczyna nie ma żadnych dofinansowań, a szkoda, bo wiele miejsc typu Jankowice, Ćwiklice, czy Studzienice są nadal bez kanalizacji.

    • @biower
      @biower  10 หลายเดือนก่อน +1

      @@Project-pro Przy takiej kwocie wywozu, oczyszczalnia z średniej półki za ok. 25k zwróci się już po 3-4 latach. Biorąc pod uwagę zakup i montaz szamba za 10k. (430 x 12 mies. - 800 zł za eksploatacje oczyszczalni).
      Możemy się zdzwonić, jesteśmy z Tychów :)

    • @Project-pro
      @Project-pro 10 หลายเดือนก่อน +1

      Świetnie , będziemy w kontakcie ja na chwile obecna jestem na etapie adaptacji projektu wiec jest jeszcze chwilka czasu

  • @karolsidor7528
    @karolsidor7528 7 หลายเดือนก่อน

    U mnie w gminie legalny odbiór nieczystości 200zl za 6tys litrów. Cena luty 2024.
    200x2x3w roku=1200zl

    • @biower
      @biower  7 หลายเดือนก่อน

      To jeszcze przystępna cena. U nas niektóre Gminy kasują już po 300-350 zł za 1m3. Tłumaczą się tym, że muszą jechać na inną zlewnię. Jeden zaś mówił, że ma czekania na oczyszczalni z 40 minut, przez co nie może obsłużyć kolejnej osoby.

    • @zjow4755
      @zjow4755 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@biower300zl za metr sześcienny? To zaraz, ile by wtedy kosztowalo wypompowanie 12m szamba? Chyba że czegoś nie rozumiem.

    • @biower
      @biower  6 หลายเดือนก่อน

      Pomyłka! Za zbiornik 10m3 300-350 zł. Za oczyszczalnie o pojemności 2-4m3 również 250-350 zl za całość.