8 mitów o zachowku, które mogą Cię drogo kosztować

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 30

  • @wolfkanion9246
    @wolfkanion9246 2 หลายเดือนก่อน +2

    Super kanał bardzo merytoryczna przekazywana w nim treść wiedzę zawartą na kanale udało mi się już wykorzystać w sposób praktyczny dzięki z pewnością skorzystam z porad kancelarii we Wrocławiu

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję za bardzo miły komentarz i cieszę się, że mogłam pomóc :) Zapraszam nie tylko do Wrocławia, ale także do Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy, Bydgoszczy i Gdańska :)

  • @elamurzyn237
    @elamurzyn237 2 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za tak ważne dla wielu słuchaczy informacje. Sposób ich przekazywania przez Panią Mecenas sprawia, że nie będąc obeznanym z literą prawa można znaleźć jasną odpowiedź na nurtujący problem. Serdecznie Panią pozdrawiam.

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน

      Bardzo dziękuję za miły komentarz. Również Bardzo serdecznie pozdrawiam, a także zachęcam do oglądania oraz komentowania kolejnych filmów :)

  • @maciekk640
    @maciekk640 2 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za filmy! W tych kwestiach jeszcze wszystko przede mną- póki co cała rodzina żyje w zgodzie, ale pewnie po śmierci rodziców/teściów zacznie się impreza.
    PS. Kolejny odcinek proszę zrobić o ortografii i interpunkcji w komentarzach 😉

  • @wojciechwojtekpl
    @wojciechwojtekpl 2 หลายเดือนก่อน +1

    Czy od sprzedaży nieruchomości ze spadku należy zapłacić podatek (od sprzedaży 19%) z tego co wiem to w 2019 r. zmieniły się przepisy i nie trzeba czekać 5 lat a wiele osób tego nie wie nawet bym powiedział, że większość i żyje starymi przepisami, więc się dziwie, że tego nie było jako nr 1 w filmie Pani mecenas o mitach dziedziczenia :d (swoją drogą bardzo dobrze, że to zmienili bo to bez sensu przecież było)
    W sensie mi się wydaje, że jest tak teraz, że ten okres 5 lat liczy się nadal, ale datą nabycia nie jest data otrzymania spadku tylko data nabycia nieruchomości jest liczona od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez SPADKODAWCĘ. Chociaż tez może się pomylić bo data nabycia spadku dla celu podatku spadków i darowizn jest inna niż dla celów sprzedaży nieruchomości.
    Przepraszam, że tak długo, ale wolałem dokładnie wyjaśnić z góry dziękuję za odpowiedź. Podstawy prawne i jedną wątpliwość i uwagę zamieszczę w komentarzu poniżej dla bezpieczeństwa jakby przez dużą liczbę innych znaków mi ukryło komentarz.

    • @wojciechwojtekpl
      @wojciechwojtekpl 2 หลายเดือนก่อน

      podstawa prawna:
      art. 10 ust. 5-6 ustawy o PIT + uchwała NSA z 15 maja 2017 r., sygn. II FPS 2/17
      Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej z 30 lipca 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.498.2024.2.AK)
      Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 15 września 2023 r. (nr 0112-KDSL1-2.4011.323.2023.2.JN)
      Interpretacja KIS (nr 0114-KDIP3-2.4011.697.2023.1.MN)
      Interpretacja z 26 maja 2023 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.220.2023.2.EC)
      Interpretacja Dyrektora KIS z 19 stycznia 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1054.2021.1.MK)
      Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 17 maja 2023 r. (nr 0114-KDWP.4011.4.2023.2.JCH)
      Interpretacja Dyrektora KIS z 28 kwietnia 2022 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.87.2022.2.AMN)
      Interpretacja Dyrektora KIS z 4 czerwca 2019 r. (nr 0115-KDIT2-3.4011.127.2019.2.JS)
      Interpretacja Dyrektora KIS z 3 czerwca 2019 r. (nr 0115-KDIT2-3.4011.181.2019.1.PS)
      UWAGA! wg interpretacji KIS z 5 czerwca 2023 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.261.2023.2.MK) powyższa zasada nie działa przy sprzedaży udziału w spadku innemu spadkobiercy, choć szczerze mówiąc nie wiem na ile jest to dobra interpretacja bo trochę dziwne czy chodzi po prostu o udział w całym spadku a nie samej nieruchomości? No ale jak jedynym udziałem w spadku jest tylko udział w nieruchomości to co hah

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน +1

      Mówię o tym w filmie o dziedziczeniu nieruchomości.

  • @maniusmaniek720
    @maniusmaniek720 2 หลายเดือนก่อน

    witam czy mogę wyegzekwować zapis testamentowy,jeżeli najpierw sądownie dostałem zachowek,który jest wyższy niż zapis w testamencie?

  • @wojciechwojtekpl
    @wojciechwojtekpl 2 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry, pani Mecenas mam takie pytania może banalne, ale ważne i bardziej praktyczno-podatkowe co do których albo nie znalazłem odpowiedzi albo nie jestem pewien i potrzebuję potwierdzenia. Jak się ma dziedziczenie gotówki (mówiąc gotówkę mam na myśli rzeczywistą gotówkę a nie rachunki bankowe, przykładowo mama w domu ma 50 tys. no bo przecież ludzie mają gotówkę to normalne) na formularzu SD-Z2 jest taka rubryka środki pieniężne i obok rubryka w której należy wpisać miejsce położenia środków. Czy tam tylko bank trzeba wpisać czy można też wpisać np. 50 tys. i miejsce dom (nieruchomość zmarłej i adres nieruchomości)? Czy jeśli ma się gotówkę i rachunki bankowe to trzeba te wszystkie rzeczy zsumować i w miejscu dać dom i nazwy banków na przykład?
    Domyśla się Pani na pewno skąd moje pytanie wynika bo np. darowizny nie można dać w gotówce w sensie no na formularzu nie ma takiej opcji.
    Kolejna sprawa: akcje/obligacje to na formularzu papierowym na stronie 3 a na internetowym G.1 Inne rzeczy lub prawa majątkowe?

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน

      Wystarczy wpisać, że środki pieniężne są w gotówce. Tu nie jest tak jak w przypadku umowy darowizny, że zwolniony z podatku jest tylko przelew bankowy.

  • @agatabk
    @agatabk 2 หลายเดือนก่อน +1

    ❤❤❤

  • @sawomirbastacz1571
    @sawomirbastacz1571 2 หลายเดือนก่อน +1

    Serdecznie Panią pozdrawiam. Jeśli mogę to mam pytanie. Jestem jednym właścicielem nieruchomości ( akt notarialny), w związek małżeński wstąpiłem później. Mam dwójkę dzieci, a żona odeszła 6 lat temu. Dzieci to zrozumiałe, że tak, ale czy żona ma jakieś prawa co do mojego domu, a także do zachowku z tego tytułu? Serdecznie pozdrawiam. Bardzo lubię Pani porady, są rzeczowe i zrozumiałe. 🌹👍

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน +2

      Dziękuję za bardzo miły komentarz :) Żona po Panu dziedziczy, jeśli nie macie rozwodu. Jeśli macie rozwód, to jest całkiem obca osobą.

    • @sawomirbastacz1571
      @sawomirbastacz1571 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@prawospadkowedlakazdego Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie. 😀

  • @sebastianRT
    @sebastianRT 2 หลายเดือนก่อน +1

    Witam byłem współwłaścicielem działki na której stał dom w stanie surowym po moim ślubie Ojciec zarządał abym mu odpisał działkę zrobiłem to bo żyła moja Mama i widziałem że nie zostawi mnie bez niczego było to 19 lat temu Moja Mama zmarła 14 lat temu i tutaj wykazałem się dobrą wolą wobec Ojca i mojej siostry zrzekłem się zachowku z mieszkania własnościowego w bloku na ten moment Mój Ojciec nie utrzymuje ze mną kontaktu i moimi dwoma córkami otrzymał działkę z domem o której wcześniej wspomniałem i mieszkanie które sprzedał i dokończył wykończenie domu i mieszka w nim s moja siostra ją nie otrzymałem ani złotówki nie troszczą się nawet o grób Mamy nie wiem czy mogę się domagać od niego czego kolwiek?

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน +2

      Bez wglądu w dokumenty nie pomogę, bo bardzo ważne jest to, co Pan podpisał zrzekając się spadku

    • @sebastianRT
      @sebastianRT 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@prawospadkowedlakazdego rozumiem czyli muszę podesłać do Pani co podpisałem u notariusza tak na marginesie to notariusz mi wtedy powiedział że mogę się starać o zachowek ale na dobry obiad mi nie starczy tak mnie urobili dziękuje za odpowiedź będę musiał odłożyć pieniądze na poradę i na pewno się będę kontaktował z Panią pozdrawiam.

    • @sebastianRT
      @sebastianRT 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@prawospadkowedlakazdego a dla dzieci moich nie mogę starać się o zachowek?

  • @marcelinaturok7441
    @marcelinaturok7441 2 หลายเดือนก่อน

    A co jeśli matka za życia podarowała córce dom z działką pomijając sprawę spadkową po zmarłym wcześniej mężu czyli pomijając spadkobierców takich jak męża i syna

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน

      Bez wglądu w dokumenty ciężko mi coś doradzić. Zapraszam do skorzystania z konsultacji prawnych w mojej Kancelarii. Dane kontaktowe w opisie filmu.

  • @zofiamusiaek9469
    @zofiamusiaek9469 หลายเดือนก่อน

    Szanowna Pani , mam jedną uwagę. Mówi Pani tak szybko , o sytuacjach z którymi ludzie spotykają się
    po raz pierwszy, że nie sposób tego poskładać w jedną całość. Ma Pani ogromną wiedzę, ale dla tych
    co zetknęli z tego sprawami nie po raz pierwszy , lub mają coś do czynienia w ogóle z prawem.
    Wtedy oni zdążają za Pani wypowiedziami , bo coś na tematy już wiedzą.
    Ci co słuchają Panią po raz pierwszy, mają jeden mętlik w głowie.
    Wolniej Pani Mecenas , trochę wolniej proszę . Dziękuję.

  • @babcia00staruszka
    @babcia00staruszka 2 หลายเดือนก่อน

    Proszę Pani ,ja nie rozumiem tych zawiłych rzeczy. Mój tata przepisał mi działkę na dożywocie za68 tyś zł . ja opiekuję się nim przez 3 l. jeszcze przed demęcją upoważnił mnie do odbierania swojej emerytury na pokrywanie jego podstawowych potrzeb życiowych, od 2 l. stał się demencyjny z brakami kontaktu ja by się opiekować ojcem wzięłam ojca do swojego domu . sprawując pełną opiekę całodobową, zmienianie pieluch itd, mieszkanie które pozostanie po nim jest bez testamentu do spadku jest 4 rodzeństwa. to jeżeli przepisał mi tą działkę to emerytura którą pobieram na potrzeby ojca to mam po zsumowaniu podzielić się z rodzeństwem, nie umiem zrozumieć stosunku prawnego w związku z emeryturą. pozdrawiam serdecznie.

    • @prawospadkowedlakazdego
      @prawospadkowedlakazdego  2 หลายเดือนก่อน

      Zapraszam do skorzystania z konsultacji prawnych w mojej Kancelarii. Prawnik wszystko na spokojnie wyjaśni i wytłumaczy. Dane kontaktowe w opisie filmu.

  • @jotem7628
    @jotem7628 2 หลายเดือนก่อน

    Matka zrobiła dyspozycje oszczednosci w banku dla syna na wypadek swojej smierci. Kwota 20 krotności średniej pensji, która nie podlega prawu spadkowemu. Czy w takim wypadku innym osobom dziedziczącym ustawowo (mężowi) przysługuje zachowek?