Maršrutas nr. 116 - Vilnius. Kompozitorių ir rašytojų kvartalai

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ต.ค. 2024
  • Šios savaitės laidos „Stop juosta“ maršrutas nr. 116 - Vilnius. Kompozitorių ir rašytojų kvartalai. Šio maršruto veikėjai: Vilniaus miesto tyrinėtojas Darius Pocevičius, muzikologas prof. Juozas Antanavičius ir filosofė, kultūros istorikė dr. Nerija Putinaitė.
    Pokariu Vilniuje pradėti formuoti kvartalai menininkams, kuriuose atskiromis kolonijomis gyveno dailininkai, kompozitoriai ir rašytojai. Žvėryne iškilo suomiško modernizmo stiliaus kompozitorių namai, gyvenamųjų namų kvartalas, o Antakalnio, Švyturio ir Mildos gatvėse įsikūrė rašytojai.
    Laidos komanda keliaus į kompozitorių šeimoms skirtą miestelį Žvėryne, Mickevičiaus gatvėje. Kompozitorių kvartalo architektai - Vytautas Čekanauskas ir Vytautas Brėdikis, kuriuos įkvėpė suomiškas modernizmas ir architektas Alvaro Alto. Čia gyveno Juliaus Juzeliūno, Vytauto Laurušo, Teisučio Makačino šeimos, Taip pat Eduardas Balsys ir estradinėmis dainomis išgarsėjęs kompozitorius Benjaminas Gorbulskis, vienas iš jo posakių: „Visa muzika parašyta, tik ne visi pinigai pasiimti“. Įdomu tai, kad kompozitorių miestelio projektas priminė Helsinkio Tapiolos priemiestį, kuriame svarbiausias pastatas buvo „perklausų salė“. Šiuo pavyzdžiu buvo sukurti ir Vilniaus kompozitorių namai. „Tuo metu, kai buvo blokinių namų statymo vajus, šitą pastatą pastatyti buvo tiesiog heroizmas“, - pasakos muzikologas, prof. Juozas Antanavičius.
    Keliausime ir pas rašytojus. Antakalnio gatvė, rašytojų namas. Butų dydžiai buvo nevienodi - didžiausi, net 91 kvadratinių metrų ploto, penkių kambarių. Šiuose butuose gyveno ir KGB aukštas pareigūnas, vėliau kultūros ministras, rašytojas A. Gudaitis-Gudzevičius, ir iš tremties grįžę poetai Antanas Miškinis ar jidiš poetas Giršas Ošerovičius. Taip pat aplankysime ir Švyturio gatvę, kurioje, pasak vietinių, pastatyti butai su šildomomis grindimis ir net bidė. Taip pat keliausime ir į Mildos gatvę, kurioje, greta miško, pastatyti du sublokuoti netipiniai rašytojams skirti daugiabučiai. Čia gyveno Eugenijus Matuzevičius, Vytautas Petkevičius, Saulius Šaltenis ir Justinas Marcinkevičius.
    „Rašytojai - žmonių sielų inžinieriai”, - 20 amžiaus pradžioje sakė rašytojas Jurijus Oleša. Stalinas, šia mintimi pasinaudojo ir visiems rašytojams sakė: „Jūs, rašytojai, padėsite pakeisti žmonių sielas, o tai yra svarbiausia mūsų produkcija“. Apie rašytojų gerbūvį už lojalumą sovietinei santvarkai pasakos filosofė, kultūros istorikė dr. Nerija Putinaitė.
    Laida STOP JUOSTA - sekmadieniais, 11:00 per LRT PLIUS!
    Bendraukime socialiniuose tinkluose:
    Facebook: / stopjuosta
    Instagram: / stop_juosta

ความคิดเห็น • 1