Kocham Cię za ta Muzykę i dźwięk tj cała oprawa dźwiękowa wspaniałe to były czasy jako kilkuletnie dziecko gdy rodzice przywieźli ta pralkę, choć pojechali po telewizor siedziałem w łazience i patrzyłem jak pierze. Uspakajało. Cóż to se ne wrati 😢
Niestety patrzylp sie jak pierze , bo nic innego sie nie dzialo :) tez sie gapilem :) najbardziej lubilem patrZec jak wywalalo wode ta rura :) i jak programator przeskakiwal :)
Mądry komentarz. Dziękuję i dodam, że obecnie też jesteśmy źle zarządzanym krajem. Nie będę się rozpisywał, ale kto żyje tutaj minimum 30 - 40 lat, ma porównanie. Młodsi zaś, mogą rozejrzeć się wokół i też dostrzegą, ot choćby ruinę pięknych niegdyś zakładów elektronicznych, zastąpienie polskiej wytwórczości chińską tandetą, wyzysk ludzi przez korporacje itd..
Dokładnie, ale ta sława Chin oraz ich tanich wyrobów słabnie, teraz robią rzeczy coraz droższe, a ludzie wolą je niż tanie zamienniki. Idzie to w dobrą stronę, tylko jak Pan powiedzial; ciągle jesteśmy źle zarządzanym krajem.. - święte słowa.
Rzeczywiście, zauważa się odwrót od chińszczyzny, ale wciąż nie odbudowaliśmy przewagi. Mam na myśli już nie tylko Polskę, ale i Europę. Gdyby jakość chińskich wyrobów była naprawdę wysoka, a ich podaż zrównoważona, to nie czepiałbym się. Niestety większość to wyroby niespełniajace żadnych europejskich standardów, że o polskich normach nie wspomnę. Przed laty, zachwalano nam, że np. Unia Europejska, dzięki normom i standardom, będzie chroniła nas i nasz rynek przed tandetą i dziadostwem. Oczywiście to nie działa i dlatego częściej słyszy się o beznadziejnie niskiej jakości importowanych produktów, zamiast o wyrobach z których jakości i wyjątkowości słynęły niegdyś Chiny. Dawniej, mieć chińskie pióro w szkole, do tego oryginalny atrament, albo tenisówki, to był niemal prestiż. Dziś dno tandety.
Ja myślę, że ARQbyTontechUnitra żyje tak naprawdę w latach 80 i ma wszystko nowe ze sklepu. A w szafie ma machinę czasu i co jakiś czas się przenosi na chwilę do naszych czasów, wrzuca te filmy i ludzi denerwuje, bo każdy by chciał mieć taki sprzęt. Ja na pewno. 😁
E tam, po prostu kupił wcześniej części żeby mieć na zapas i tyle... Sam tak robię i tym sposobem przynajmniej jak wywali mi uszczelkę w ekspresie, nie muszę lecieć do sklepu po nową tylko sięgam do szyflady, zakładam i po problemie...
Ciekawe czy ma Lodówkę polar TS 284 A (model nie do zajechania) albo TS 136. Osobiście mam lodówkę polar TS 246 C lodówka jest sprawna bardzo dobrze chłodzi tylko gumy się popsuły
@@ewaandryszek3888 " Jestem kobietą pracujęcą . Kobiety pacujęce piórą teraz w Pollene 2000"...:-). " Ojcec prać? Prać. W Pollene 2000". Я запомнил эту рекламу ещё с 1992 года!:-) Очень жаль,что теперь нет ни стиральных машин Polar , ни порошков Pollena.(((
Pamiętam ten proszek! :) Ahh, przypomniałeś mi jak za dzieciaka przyglądałem się uważnie każdemu praniu naszego Superautomata.. Niby nie tak dawno, a jednak dziś wszystko jakieś takie inne.. Ale czy lepsze? ;) Pozdrawiam!
Nie przesadzaj! Pralka sprzeda 100 lat więc i długo pracowała. Też mam kilkunastoletnią Amicę i po wymianie łożysk i pompy do wylewania wody śmiga dalej. Trzeba kupić odpowiednią pralkę, dbać o nią i można ją użytkować przez długie lata.
Świetna pralka, wręcz kultowa. Jak jest z jej awaryjnością? Co przez te wszystkie lata było wymieniane? A w mojej AMICE Digital 1000 z 2004 roku, dopiero teraz w 2017 zaczęły wychodzić pierwsze usterki ;) Pierw wymieniony został zamek elektromagnetyczny w drzwiach, za dwa miesiące wysiadły kondensatory w sterowniku, a miesiąc temu orzyska bębna. Wszystko wymienione, naprawione i pralka walczy nadal ;)
Po około 25 latach, należało zainteresować się amortyzatorami, po 30 latach programatorem - wymiana na nowy, też oryginalny - typu 770. Po około 25 latach, wysiadła uszczelka pompy, a ostatnio co 5 lat siadają uszczelnienia łożysk. Drugi raz wymieniany fartuch drzwi wsadowych, raz wymieniany kondensator silnika, przekaźnik grzałki - ze względu na głośną pracę, filtr sieciowy. No i teraz przy odświeżaniu grzałka. To wszystko. Reszta - czyli panel, lampki kontrolne, nóżki, miejscami drobne zaprawki na lakierze, to już czysta kosmetyka. Nalezy dodać, że nie trudno zdobyć podstawowe części, bo wiele z nich jest nadal produkowanych. To oczywiście zamienniki - jak np. elektrozawory, ale są. Reszta osprzętu, jak: ograniczniki temperatury, hydrostat, pompa spustowa, przewody, sprężyny, silnik główny, jest praktycznie nie do zdarcia.
Ostatnie nóżki zamówiłem sobie u zaprzyjaźnionego dostawcy części. Niestety nóżek o takim skoku gwintu już nie ma w sprzedaży. Wziąłem ostatni wówczas komplet. Ale może znajdę jeszcze gdzieś dobrą starą stopkę jeśli będzie z tym kłopot. Uszczelkę drzwi czyli fartuch można jeszcze kupić.
Wspaniała prezentacja nowoczesnej pralki! Jakby to powiedzieć - ona Ciebie przeżyje i to z pewnością! U nas w rodzinie była bardzo długi czas pralka Amica (eksportowa), ale niestety - dopadła ją korozja :/ W bębnie zrobiła się dziura na wielkość pięści. Złożyło się to z przepaleniem grzałki... Ale cóż - twoja na pewno posłuży dłużej o mojej - jedyne co sobie zostawiłem to sprawny programator od niej i górną osłonę z plastiku (ale nie z takiego, że puknę i się rozleci, tylko z takiego "pancernego" :) Mój sąsiad miał kiedyś wiatkę i coś przy niej naprawiał. Kiedy się udało to wstawił pranie i poszedł do sklepu. Kiedy wrócił wiatka stała na korytarzu - sama wyszła z łazienki :D Pozdrawiam i teraz czekam na pranie z prasowaniem :)
No to było tak - sąsiad chciał naprawić tą gumę przy drzwiczkach. Nie zwrócił uwagi, że tam są dziurki odprowadzające wodę. Zakleił całość... No i poszedł na spacerek :) Jak wrócił wiatka stała na korytarzu, na szczęście wyrwała tylko kabel z sieci a woda się nie wylała :D
No właśnie! Nie mogłem sobie przypomnieć nazwy (choć chciałem napisać fartuch, ale pewny nie byłem :). Akurat pod sąsiadem nikt nie mieszkał, bo obaj mieszkamy na parterze. Ale części do wiatki u nas w mieście nie było więc chciał na chwilę naprawić :D No udało się z trochę dziwnym skutkiem...
Mam taką samą 1980r co ja się z nią mam. Najpierw nie chciał przeskakiwać programator gdy był włączony przycisk wirówki bo się okazał źle podłączone przyciski gdy to poprawiłem to na wirowaniu włącza się grzałka...
Zainspirowany Pana filmami stałem się posiadaczem tej pralki. :) Jeszcze jej nie podłączałem, wobec czego chciałbym dopytać: czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę jeszcze przed pierwszym uruchomieniem? Wymiana słynnie wybuchających kondensatorów przeciwzakłóceniowych?
Bardzo się cieszę :) Jeśli pralka była stosunkowo niedawno używana, a nabyłeś ją jako sprawną, to nic nie powinno stanowić przeszkody w jej uruchomieniu. Warto jednak zainteresować się wspomnianym filtrem p.z. Jeśli w pralce wciąż jest stary filtr, pod obciążeniem grzałką, może go wysadzić. W najlepszym wypadku, będzie się grzał i wypchnie dekiel od strony złącz. Sugeruję jednak nie czekać. Najlepszy będzie MIFLEX FP-250/16. Należy go jednak uzbroić w dwa przewody ze złączami. Można wykorzystać przewody odcięte od starego filtra. Dwa pozostałe, odłącza się konektorami wsuwkowymi, w które wyposażone są przewody pralki. Ponadto, w przypadku braku rozruchu silnika do odwirowania, należy wymienić kondensator rozruchowy 16µF 250-500V. W starszych typach były stosowane dwa kondensatory o pojemności 8µF. Oczywiście obecnie można kupić i takie, lub zastąpić jednym, w/w 16µF. Jeśli nie będzie wycieków, a grzałka nie będzie mocno szumiała, można bez obaw przystąpić do prania :)
@@ARQ-TONTECH Dzisiaj podłączyłem pralkę i uruchomiłem samo płukanie - pralka ruszyła, ale pod nią zrobiła się mała kałuża wody... :( Po dokładnej inspekcji zobaczyłem, że w "najniższym" miejscu, gdzie prawdopodobnie gromadzi się woda po praniu, przy drzwiczkach, zbiornik z bębnem jest jakby wgnieciony na dnie, lekko zardzewiały i w tym miejscu ucieka woda. Czy oznacza to, że pralka jest bezużyteczna, czy może sklejenie silikonem czarnym zda egzamin? Sama pralka ma niestety mocno skorodowaną obudowę na spodzie - ma Pan może na to jakiś domowy patent? Malowanie Hammeritem wystarczy, czy "szkoda zachodu"? Co do kondensatora, to podał Pan MIFLEX FP-250/16, zauważyłem że jest na Internecie kilka wersji z różnymi parametrami... Po otwarciu mojej pralki dowiedziałem się, że u mnie jest: FPpz-B10 0,1µF ± 20% 2 x 25000pF 0 + -40% 2 x 1,6mH ± 25% 250V ~ 4A 40/85/21 i niezbyt mi pasuje do jakiejkolwiek wersji podanego MIFLEXa... Moja pralka to PS663S BIO z 1979r. - wersja z dwoma kontrolkami. Z góry dziękuję za pomoc. :)
@@janektrol8327 No cóż. Zbiornik dziurawy. Oczywiście w tej sytuacji, każde uszczelnienie zda egzamin, pod warunkiem, że będzie skuteczne. Choć jeśli wyciek ma miejsce pod otworem wsadowym, to zbiornik wcale nie musi być dziurawy. Po prostu oring zaciskający fartuch już się rozciągnął i przepuszcza. Należy wymienić oring na nowy. Jeśli fartuch nie jest zbytnio sparciały, to można go zostawić. Oring jest trudno założyć, bo nowy bardzo trudno się rozciąga. Trzeba nasmarować go towotem, podobnie jak ręce. Wtedy łatwiej przesuwać palcami pomiędzy bębnem a krawędzią zbiornika. Ja tak wymieniałem ten oring, ale trochę się z tym musiałem pomęczyć. Można ułatwić sobie nieco zadanie, odkręcając ułożyskowanie. Wówczas bęben osiądzie, będzie można go trochę cofnąć. Ja jednak pokusiłbym się o demontaż całego zespołu piorącego i odkręcenie przedniego dekla zbiornika. Wówczas można bez trudu wymienić oring, ale i przy okazji fartuch. Ponadto zweryfikować stan grzałki - wymienić w razie przegnicia. Wnętrze zbiornika oczyścić, pozalewać emalią zaprawkową miejsca korozji, poskładać, przy okazji wymieniając łożyska i cieszyć się pralką niczym nową! :)
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za cenne porady! Może niejasno określiłem sprawę, ale wyciek ma miejsce na samym dole zbiornika, po stronie drzwiczek, tymczasowo skleiłem na zewnątrz silikonem, jutro postaram się wyjąć zespół piorący i podziałać emalią zaprawkową. Fartuch też jest nieco sparciały, więc możliwe, że też wymienię. Jak czytam po Internecie inne "słabe punkty" tej pralki, to odczuwam lekkie zrezygnowanie... Chciałbym jeszcze wrócić na chwilę do filtra przeciwzakłóceniowego - zorientowałem się, że faktycznie, w nowszych wersjach pralki był to MIFLEX FP-250/16, wkręcany w tył obudowy, jednak moja pralka jest sprzed modernizacji instalacji elektrycznej i posiada zupełnie inny filtr, przypięty opaskami do obudowy - chyba dlatego mówiliśmy o czymś innym. Jeszcze raz dziękuję za Pomoc, i mam pytanie: czy w przyszłości mogę zadawać pytania w komentarzach pod tym filmem? Czy nadto nimi Pana nie zasypuję?
@@janektrol8327 jeśli zaś chodzi o filtr p.z., to może być w zasadzie jakikolwiek typowy przeznaczony dla pralek, byle na 16A i przykręcany do obudowy, aby zbytnio nie odbiegał od oryginału. Filtry p.z. mają różne parametry, zależnie od zastosowanej elektroniki, a dawniej zależnie od norm przewidzianych dla tamtejszego sprzętu. Dziś to nie ma większego znaczenia, bowiem w pralce sterowanej elektryczno-mechanicznie, poza stykami programatora, nie ma żadnych emitentów zakłóceń radioelektrycznych.
Ostatnio w piwnicy znalazłem cały proszek ,,BIS,, z 1977 oraz suszarke do włosów farel sr 5 z 11.79. Niestety w suszarce grzałka nie działa.Jest uszkodzona. Można taką nagrzewnice dokupić ?
Działanie silnika programatora jest zależne od nastawy programu. Są bowiem takie, w których uruchomienie napędu programatora jest uzależnione od obecności wody w zbiorniku, której odpowiedni poziom "zamknie" hydrostat i włączy silnik. Dotyczy to programów prania, oraz płukań. Silnik programatora będzie pracował od razu tylko na programie "wirowanie", lub pomiędzy poszczególnymi płukaniami, kiedy hydrostat jest blokowany i silniczek jest zasilany niezależnie od jego stanu. Jeśli w/w warunek został spełniony, a silnik nie pracuje, oznacza to uszkodzenie programatora - zablokowanie mechanizmu, lub rzadziej uszkodzenie silnika programatora.
@@ARQ-TONTECH Ehh... moze ktos z twojej rodziny ma jakiegos polara z lat 90tych i użyczył by do nagrania? Duza ilosc ludzi chciała by obejrzec taki film tym bardziej jak opowiadasz ciekawe informacje o danym modelu jego historie przeciez masz tyle mozliwosci tyle katalogow jestes w posiadaniu tylu informacji a te pralki to już legenda.
@@jacekpomarancza7942 jeśli ktoś z mojej rodziny miałby coś nowszego z "Polaru", to chętnie. Niestety, fanatykiem dawnego sprzętu jestem tylko ja. Reszta jest, bądź udaje bardziej nowoczesnych niż może. W prawdzie u mamy stoi CZ-340, ale jeszcze mnie nie zainspirowała ta lodówka.
Witam serdecznie . Dziś udało mi się nabyć prawdziwą perełkę wśród pralek ładowanych z góry - ( pralka Predom Polar p-565 ) . Oglądając pana filmy nasunęło mi sie na myśl pytanie - czy mógłbym prosić na namiary na pana w celu pomocy przy doprowadzeniu mojej pralki do jak najlepszego stanu ??
Niestety, ze względu na duże zainteresowanie, nie rozszerzam kontaktów e/mail itd. Misja którą pełnię i to co robię dla istnienia kanału, a ponadto praca zawodowa, wypełniają cały czas jakim dysponuję. Jeśli zacznę zajmować się wieloma kwestiami na raz, to niczego nie zrobię dobrze, a tego wolę uniknąć. Uważam, że powinien zaistnieć portal typu "PREDOM KLUB", który zrzeszałby pasjonatów. To byłoby ciekawe i z pewnością pomocne wielu ludziom - użytkownikom sprzętu "PREDOM". Proszę pisać i pytać w komentarzach pod filmem, a postaram się pomóc, coś podpowiedzieć.
W mojej pralce pare rzeczy mi sie nie podoba , ale ja sie nie znam na naprawie . Pasek klinowy jest na bank do wymiany bo skrzypi i jeszcze jedna rzecz zwiazana z programatorem ...
Zamim ja kupilem od babki to puscilem ja na wirowanie , pompa pracuje normalnie , ale przed wirowaniem powinna obracac bebnem i dopiero ruszyc , nic takiego sie nie dzieje tylko po pewnym czasie zaczyna wirowac
Długo szukałem tego modelu pralki , gdy obraca bębnem to skrzypi ( wina paska klinowego moim zdaniem ) do wody jej nie podłączałem , więc nie wiem czy trzeba cos wymieniać . Napewno odkamienić .
@@tomasztyrka6361 jak się chce, to i całą można kupić. Nie mniej jednak, można poskładać pralkę z różnych części, a taką jak ja mam, naprawić dość tanim kosztem. Dawniej obudowę, zbiornik, czy bęben, można było kupić jako część zamienną. Obecnie wróciła taka możliwość. Pozostaje jedynie kwestia kosztów. O ile kiedyś, poskładanie pralki, telewizora, czy nawet budowa samochodu, było rzeczą dość normalną i w miarę opłacalną, o tyle dziś, taniej kupić nową pralkę. Chyba, że jest się niezwykle zdeterminowanym pasjonatem. Tak więc wszystko można! Kwestia szczęścia w poszukiwaniach, czasu i też pieniędzy. Bo aby zdobyć coś bez większych trudności, warto mieć te pięć dych w kieszeni, by w razie wyższej konieczności, pomachać niebieskim papierkiem, przed nosem pracownika złomu, czy punktu zbiórki.
Stan pralki jak nowa tylko sie marnuje w twojej kuchni służąc ci i piorąc twoje brudne ubrania a ludzie z miłą chęcią oglądali by ją w muzeum i jej by to było na dobre. A na jej miejscu postawił byś sobie coś nowszego od polara Gracja,Dalia możliwości jest wiele a nie starego grata PS-BIO męczyć na stare lata.
Doprawdy zabawny komentarz :) Dzięki! Ale może odpowiem na poszczególne zagadnienia. Pralka jak nowa - zawsze miło przeczytać takie zdanie. Pierze brudne ubrania - nie są aż tak brudne, a poza tym, do tego służy pralka. Ludzie chętnie oglądają takie eksponaty, również w internecie. Jeszcze chętniej, gdy są w ruchu, co czynię na swoim kanale, który ma trochę muzealny charakter. "Gracja", "Dalia"... skąd niby mam ją wziąć? Wszystko co obserwuję na składowisku elektro-gratów, nie nadaje się nawet na części. Ludzie oddają, coraz bardziej wyeksploatowany sprzęt. Stary grat "PS BIO" ma się wyśmienicie i dlatego z dumą zawstydza, lub zaskakuje, znacznie młodszą, ale dość zawodną konkurencję :)
Magnetyzer nie zadziała. To taki pic na wodę fotomontaż, fizyki sie nie oszuka "cudownymi" urządzeniami.Wodę trzeba zmiękczyć chemicznie. Wiec tylko kalgon albo coś tego temu podobne. Dosypuj systematycznie to kamienia nie będzie a pralka popracuje znacznie dłużej, czego mocno życzę.
Tak. Wiele części zamiennych da się kupić. Elektrozawór, grzałkę, amortyzatory - zamienniki, łożyska, uszczelki, nóżki, kondensator silnika głównego. Spotyka się też nowe programatory, ograniczniki temperatury, filtry p.zakłóceniowe, pokrętła programatora, przekaźniki grzałki i lampki sygnalizacyjne. Pozostałe elementy są bezawaryjne i niezwykle trwałe. Przy czym jak się bardzo chce i się szuka, to można zdobyć pompę, hydrostat, przełącznik klawiszowy, elementy obudowy itd.. Ja np. ostatnio nabyłem okazjonalnie, dwa nowe programatory typ 770 produkcji PREDOM TERMET, w tym jeden licencyjny Crouzet. Na giełdzie, ot tak sobie, bez problemu. Owszem, miałem szczęście, ale i też regularnie odwiedzałem giełdę, niemalże co niedzielę! Szukałem, grzebałem, pytałem, aż trafiłem na gościa który takowe sprzedawał. Po prostu trzeba szukać. Wszędzie.
@@ARQ-TONTECH o to fajnie a i jak by ci się pompa z filtrem przydałą to pisz śmiało bo ma do niej bo kupiłem od silnika 220 bo używałem jej do pompy do ptalki whirlpoola bo słabo w niej działała orginalna i ta się świetnie sprawowała tylko przez nią się kabel od programatora do pompy grzał dość mocno i kupiłem inną i jest o 25% słabsza od tej polarowskiej ale się kable nie grzeją
Ah pralka Polar to superautomat... Czy masz może zamiar nagrać film przedstawiający ostatnie lata i upadek firmy Polar naprawiając przy tym jeden z ostatnich modeli pralek jakie polar wyprodukował? To było by coś genialnego.
Załoga ZZSD POLAR zawsze była ambitna. Jeden z konstruktorów, w dziale rozwojowym, skonstruował w latach 70-ych, rodzaj pompy perystaltycznej do krwi. Produkowano słynne schładzarki do napojów, a także specjalne do piwa. Więc POLAR to nie tylko pralki i lodówki. Rzeczywiście warto ruszyć ten temat. Postaram się coś wymyślić. P.S. POLAR nigdy nie upadł. Upadł jego francuski inwestor - Brandt. Zadłużenie ciągnęło zakłady we Wrocławiu, które nie miały praktycznie żadnych kłopotów. Jednak znaczny zysk generowany przez POLAR był transferowany na potrzeby inwestora, który mimo wszystko nie przetrwał. POLAR został osierocony, rzecz oczywista wskutek ówczesnych działań, również z długami. Ale zakłady były tak nowoczesne, że spodobały się korporacji Whirlpool, która mimo wszystko utrzymała produkcję, a nawet zachowała markę.
@@sebastekp5841 no dobrze. Propozycja przyjęta. Lecz aby dobrze zrobić taki film, muszę doznać ogromnego napływu weny twórczej i przerzucić tony papierów w archiwum. Może nawet trzeba będzie pofatygować się do Wrocławia. Kto wie :)
Stwierdzenie dość oczywiste, ale czy na pewno? Pamiętam jak podobne obawy wyrażano 20 lat temu, a ostatnio kupiłem trzy nowe programatory, w tym jeden francuski firmy CROUZET - kiedyś z ciekawości zamontuję. Poza tym komplet ogumienia - fartuch, uszczelnienia i komplet łożysk. Dostępne są nowe grzałki, przekaźniki, elektrozawory i wiele innych części. Mieli nie produkować, a jakoś przestać nie mogą, co oczywiście bardzo mnie cieszy. Poza tym niektóre elementy można naprawić, lub zastąpić innymi o tym samym działaniu - np. pompę spustową, hydrostat, elektrozawory, ograniczniki temperatury. Słyszałem też legendę o pewnym serwisie sprzętu zmechanizowanego z Wałbrzycha, gdzie za budynkiem zakopano pudło pełne programatorów do tych pralek. Rzekomo dla potomności, która ma to odkryć niczym złoty pociąg. Taka pralka to już kolekcjonerstwo, a kolekcjoner zawsze części znajdzie. To jest tak jak z posiadaniem zabytkowego samochodu. "Syrena", czy "Warszawa" - od dawna nie produkowane, a jednak części da się zdobyć. Dzięki za obejrzenie i aktywność :)
Ja na razie zdążyłem kupić tylko Franię z wirówką i tylko ją posiadam. Niestety mimo czekania w długiej kolejce Superautomaty już wszyscy wykupili przede mną. No cóż, pozostaje mi spróbować jeszcze raz :)
Skąd kolego ty bierzesz te wszystkie sprzęty RTV i AGD 🤔. Znajdujesz na aukcjach? Czy też na OLX, fajnie że przywracasz im dawną świetność. Ale gdzie ty to wszystko kolego trzymasz, ja mam trochę gratów unitry i i nie mam miejsca, chyba że hangar zbuduje 🤔... Film fajny przypomina mi praktyki w warsztacie gdzie stały takie pralki ps 663S i jeszcze druga bio, potem luna, gracja, rosa taka mała pralka od góry otwierana uczeń się całej gamy polara🙂. Za ten filmik leci łapka w górę 🙂. Zaciekawiłeś mnie kolego UNITRą, tak się zastanawiam czy aby nie kręcić filmików z naprawy podobnych urządzeń. Pozdrawiam serdecznie kolegę 🙂.
Wszystko to normalnie użytkuję. Sporo sprzętu, to tzw. pamiątki rodzinne, których oni już nie chcieli - więc brałem ja, a teraz narzekają. Że nowa pralka plami ubrania, lodówka zamiast cicho mruczeć, strzela, odkurzacz jest drogi w eksploatacji, bo choć był w promocyjnej cenie, to worki i filtry tanie nie są, telewizor, choć duży i ładny, to na prawie na środku ekranu, pojawił się ciemny pionowy pasek. Ja... cieszę się tym co mam, bo niezawodne, wcale nie energożerne i ponadczasowe wzorniczo :) Czy warto pokazać ludziom coś ciekawego? Z pewnością! Chętnie zobaczą coś, czego użytkownikami byli dawno, lub niedawno temu. Albo po to, by niedowiarkom udowodnić, że kiedyś, bez wyzysku, wielkiego kapitału i chińskich części, dało się produkować niemal wszystko!
@@ARQ-TONTECH Masz rację kolego. W pracy użytkujemy polarke lodówkę absorbcyjną i działa. Sam używam stacji lutowniczych ale w warsztacie nie może zabraknąć dwóch lutownic transformatorowych, jedna 100W zdz druga okupiona stara radziecka z 1965 roku i działa posiadam też książki o tematyce elektrotechnicznej z lat 50 60 XX wieku. Kiedyś to były solidnie wykonane sprzęty RTV, AGD, i inne. Jeśli kolega czegoś będzie potrzebował może śmiało pisać mam trochę tranzystorów itd. 🙂 pozdrawiam serdecznie kolegę arq.
Wszystko można mi zarzucić, ale nie to, że ja "postępowy" i części z Chin biorę. Oczywiście, wszystko oryginalne, polskie! :) Gumy - Stomil Sanok, łożyska FŁT, grzałka PREDOM SELFA z tego samego roku co pralka, rekwizyty z epoki.
Jak tak sobie myślę, czy pan kiedyś pracował jako serwisant, bo zapasowe części są polskie, a wyglądają, jakby fabryki non stop istniały i na pełnych obrotach pracowały
Miałam polara PS 633 s i siadły po 10 latach amortyzatory i pobiło mi kibla i zlew oraz pobiła podłogę i trochę płytki na ścianie pralka kupiona była w 1988roku a w 1997 roku siadły amorki mimo tego pranie było robione z załadunkiem do połowy bębna raz na 2 tygodnie Mam złe wspomnienia do tego grata złomu moja mama z tatem miała tamata 500 i kupili go 8 lat przed moim polarem a ja gdy kupowałem polara to on był droższy od tamat 500 i to mnie pokusiło że był droższy i myślałem że był lepszy nie jest 200razy gorszyi polar ma mniej funkcji i obrotów na wirowaniu żałuję że nie kupiłem tego czeskiegi tamata a moich rodziców tamat był wymieniony w 2013 roku i nadal działa nie miał ani razu żadnej naprawy a to się liczy a polar to gówno nie polecam ale nagrywasz fajne filmy z tymi starymi urządzeniami łapka w górę
Musisz miec dosc twardą wodę tam gdzie mieszkasz. U mnie na sląsku gracja chodziła 20 lat i demontowałem grzałke - była jak nowa. Za to w krakowie, podobny model pralki, po 10 latach - dramat.
To jest pralka nie do zdarcia moi rodzice wymienili bo chcieli mieć nowszą i teraz co chwila coś się dzieje i przez kilka lat mają już drugą pralkę , nie rozumiem tego ślepego pędu do niby tej nowoczesności - szczególnie że w pralce za wiele się nie da unowocześnić , z drugiej strony czy silnik szczotkowy w pralce plastikowe koła pasowe plastikowa obudowa bębna to jest niby ta nowoczesna technologia ? a może blaszka jak na konserwy w roli obudowy czy betonowe bloczki które służą za dociążenie i notorycznie się odkręcają ?? :D
Otóż to. Świetnie ująłeś problem, który istnieje i o którym wszyscy wiedzą. Mało tego, godzą się na to i nikt nie zamierza niczego zmieniać. Widocznie lubimy utrudniać sobie życie. Inaczej byłoby... zbyt nudno? Może rzeczywiście, sposobem na poranną gimnastykę i przyspieszenie pulsu, jest awaria pralki w możliwie najgorszej sytuacji? Np. gdy się spieszymy, a ta zalewa mieszkanie, albo nie wypompowuje wody, a w środku pranie które jeszcze przed wyjściem miało być rozwieszone. Ludzie zaczną podejmować dobre decyzje chyba dopiero wtedy, gdy wyczerpią wszystkie inne możliwości, albo gdy nadmiar elektroodpadów będzie dużo większym kłopotem, niż uchodźcy. Dziękuje za Twój głos.
Zbiorniki z tworzyw, miały przede wszystkim obniżyć koszta produkcji. Jeśli chodzi o tę kwestię, są jak najbardziej na miejscu. Nie mniej jednak, łożyska są osadzone bezpośrdnio w zbiorniku, niekiedy na stałe. Ich wymiana to kwestia szczęścia, a zużywają się szybciej niż się wydaje. W niektórych wypadkach, istnieje nawet konieczność wymiany samej "wanny" - zbiornika, a to już koszt znacznie wyższy niż wymiana tylko łożysk. Zbiorniki z tworzyw, są tez mniej udaroodporne. Sporo uszkodzeń transportowych, dotyczy elementów z tworzyw, w tym zbiorników. Tak więc niska cena wyrobu, ale droższa naprawa. Wniosek - bardziej opłaca się kupno nowej pralki. Ale do tego zdaje się dążył świat.
Jesli chodzi o program krótki, lub błyskawiczny, to owszem, ale służy on do prania kilku sztuk, lekko zabrudzonych, lub tylko odświeżanych. Jedno płukanie i krótkie odwirowanie w takiej sytuacji wystarczy, ale należy pamiętać aby używać delikatnych środków piorących - bez fosforanów. Alergikom taki program zapewnie nie poprawi zdrowia. Okazuje się, że krótkie pranie, to wcale nie taka prosta sprawa.
Oh to prawda. Zapach czasami jest bardzo ostry. Świadczy to również, o niedostatecznie wypłukanym praniu. Nowe pralki oszczędzają na wodzie, a niektórzy sypią dość dużo proszku. Niestosownie do stopnia zabrzudzeń. Trzeba płukać dwukrotnie, albo zwiększyć poziom wody płukania. W pralkach typu PS 663 tego problemu nie ma - 5 solidnych płukań :)
W pralkach sterowanych elektronicznie, coraz częściej spotyka się hydrostaty indukcyjne. Zmiana ciśnienia wywołana zmieniającym się poziomem wody, ma wpływ na zmianę indukcyjności hydrostatu, a tym samym częstotliwości oscylatora pralki, który steruje otwieraniem i zamykaniem elektrozaworu. Można regulować, albo na hydrostacie, albo na płycie - zależnie od konstrukcji pralki.
Przydało by się żebyś nagrał coś nowego o polarze... Na przykład jak gadasz o firmie i pokazujesz prototypy ich produktów czy katalogi reklamowe których nigdzie nie można zobaczyć a ty to masz w archiwum i nie wykorzystujesz tego. Widziałem że już kilka osób prosiło cię o to żebyś nagrał taki film.
Było coś takiego. Z czasów późnego PRL pamiętam reklamy, bodajże firma Infracorr? W każdym razie utkwiło mi hasło: Magnetyzm kruszy kryształy! Dzięki za piękny filmik...
Kocham Cię za ta Muzykę i dźwięk tj cała oprawa dźwiękowa wspaniałe to były czasy jako kilkuletnie dziecko gdy rodzice przywieźli ta pralkę, choć pojechali po telewizor siedziałem w łazience i patrzyłem jak pierze. Uspakajało. Cóż to se ne wrati 😢
Niestety patrzylp sie jak pierze , bo nic innego sie nie dzialo :) tez sie gapilem :) najbardziej lubilem patrZec jak wywalalo wode ta rura :) i jak programator przeskakiwal :)
W zeszłym tygodniu wymieniłem klientowi programator 770z ,wiedziałem ,że mam i szukałem 2 dni :)) .Pełen sukces ,działa ,rocznik 1986
Jeszcze ta muzyka z serialu „nie ma mocnych” oglądam. Cudo☺️
Fajnie tak kontynuować starą tradycję, i zatrzymać się w tamtych czasach, to nie były złe czasy, po prostu źle zarządzano naszym krajem. Pozdrawiam
Mądry komentarz. Dziękuję i dodam, że obecnie też jesteśmy źle zarządzanym krajem. Nie będę się rozpisywał, ale kto żyje tutaj minimum 30 - 40 lat, ma porównanie. Młodsi zaś, mogą rozejrzeć się wokół i też dostrzegą, ot choćby ruinę pięknych niegdyś zakładów elektronicznych, zastąpienie polskiej wytwórczości chińską tandetą, wyzysk ludzi przez korporacje itd..
Dokładnie, ale ta sława Chin oraz ich tanich wyrobów słabnie, teraz robią rzeczy coraz droższe, a ludzie wolą je niż tanie zamienniki.
Idzie to w dobrą stronę, tylko jak Pan powiedzial; ciągle jesteśmy źle zarządzanym krajem.. - święte słowa.
Rzeczywiście, zauważa się odwrót od chińszczyzny, ale wciąż nie odbudowaliśmy przewagi. Mam na myśli już nie tylko Polskę, ale i Europę. Gdyby jakość chińskich wyrobów była naprawdę wysoka, a ich podaż zrównoważona, to nie czepiałbym się. Niestety większość to wyroby niespełniajace żadnych europejskich standardów, że o polskich normach nie wspomnę. Przed laty, zachwalano nam, że np. Unia Europejska, dzięki normom i standardom, będzie chroniła nas i nasz rynek przed tandetą i dziadostwem. Oczywiście to nie działa i dlatego częściej słyszy się o beznadziejnie niskiej jakości importowanych produktów, zamiast o wyrobach z których jakości i wyjątkowości słynęły niegdyś Chiny. Dawniej, mieć chińskie pióro w szkole, do tego oryginalny atrament, albo tenisówki, to był niemal prestiż. Dziś dno tandety.
Dokładnie tak jest, tak jak ze wzmacniaczami, słaby dźwięk i ogromna moc, która okazuje się 8x mniejsza.
Za to dzisiaj zarządzają wspaniale.
No to po takiej konserwacji twój PS będzie prał i prał. Jeśli chodzi o proszek, to niesamowita niespodzianka. Świetny film. Pozdrawiam
Ja myślę, że ARQbyTontechUnitra żyje tak naprawdę w latach 80 i ma wszystko nowe ze sklepu. A w szafie ma machinę czasu i co jakiś czas się przenosi na chwilę do naszych czasów, wrzuca te filmy i ludzi denerwuje, bo każdy by chciał mieć taki sprzęt. Ja na pewno. 😁
E tam, po prostu kupił wcześniej części żeby mieć na zapas i tyle... Sam tak robię i tym sposobem przynajmniej jak wywali mi uszczelkę w ekspresie, nie muszę lecieć do sklepu po nową tylko sięgam do szyflady, zakładam i po problemie...
Ciekawe czy ma Lodówkę polar TS 284 A (model nie do zajechania) albo TS 136. Osobiście mam lodówkę polar TS 246 C lodówka jest sprawna bardzo dobrze chłodzi tylko gumy się popsuły
Ile masz tych prlake
wehikuł czasu a nie machinę
@@PiotrK2022 ja tam i się nie denerwuje-))))-) wszyscy zazdroszczą mej kolekcji a kolekcja cały czas się rozrasta kocham wszystkich ludzi pozdrawiam
Piękna słów brak :)
Dozowanie łyżką stołową - mistrzostwo świata! :)
Ach...kocham twoje filmy i stare Polary 😁 taki "oldskul" 😃
Predom polar dodano do prania
By wyprać ubrania do koloru już w proszku pollena
@@ewaandryszek3888 " Jestem kobietą pracujęcą . Kobiety pacujęce piórą teraz w Pollene 2000"...:-). " Ojcec prać? Prać. W Pollene 2000". Я запомнил эту рекламу ещё с 1992 года!:-) Очень жаль,что теперь нет ни стиральных машин Polar , ни порошков Pollena.(((
Pięknie!
Jak byłem młody sam miałem taką pralkę :-)
Super pralka i Proszek pollena ❤❤
Normalnie zaczynam wierzyć w wehikuł czasu ;)
Jej pamietam tą muzyka.....
Pamiętam ten proszek! :) Ahh, przypomniałeś mi jak za dzieciaka przyglądałem się uważnie każdemu praniu naszego Superautomata.. Niby nie tak dawno, a jednak dziś wszystko jakieś takie inne.. Ale czy lepsze? ;)
Pozdrawiam!
Dokładnie taka pralka gotowała moje pieluchy jak byłem dzieckiem, tez miała 2 światełka 😍
Najlepsza pralka automatyczna
dokładnie nowoczesnemu awarejnemu elektronicznemu syfowi mówimy stanowcze precz
To okropne wycie silnika przy wirowaniu...
najlepiej to kupić ze złomu polara odnowić i jest sprzęt na lata
Na olx też trafiają się
Nie przesadzaj! Pralka sprzeda 100 lat więc i długo pracowała. Też mam kilkunastoletnią Amicę i po wymianie łożysk i pompy do wylewania wody śmiga dalej. Trzeba kupić odpowiednią pralkę, dbać o nią i można ją użytkować przez długie lata.
Niezły kamieniołom na tej grzałce.
Ode kopac diamunty 🌰
To ty chyba kamieniolomu W pralce niewidziales niektore sa tak obrosniete kamieniem ze sie mozna pozygac bo tak ktos o pralke nie dba.
Logo PREDOM ARQ a do tego muzyczka z identu Telewizji Edukacyjnej
każdy sprzęt o który będziemy dbać i konserwować go, posłuży nam przez długie lata.
To wypakowywanie z kartoników wygląda rewelacyjnie ;)
Świetna pralka, wręcz kultowa. Jak jest z jej awaryjnością? Co przez te wszystkie lata było wymieniane? A w mojej AMICE Digital 1000 z 2004 roku, dopiero teraz w 2017 zaczęły wychodzić pierwsze usterki ;) Pierw wymieniony został zamek elektromagnetyczny w drzwiach, za dwa miesiące wysiadły kondensatory w sterowniku, a miesiąc temu orzyska bębna. Wszystko wymienione, naprawione i pralka walczy nadal ;)
Po około 25 latach, należało zainteresować się amortyzatorami, po 30 latach programatorem - wymiana na nowy, też oryginalny - typu 770. Po około 25 latach, wysiadła uszczelka pompy, a ostatnio co 5 lat siadają uszczelnienia łożysk. Drugi raz wymieniany fartuch drzwi wsadowych, raz wymieniany kondensator silnika, przekaźnik grzałki - ze względu na głośną pracę, filtr sieciowy. No i teraz przy odświeżaniu grzałka. To wszystko. Reszta - czyli panel, lampki kontrolne, nóżki, miejscami drobne zaprawki na lakierze, to już czysta kosmetyka. Nalezy dodać, że nie trudno zdobyć podstawowe części, bo wiele z nich jest nadal produkowanych. To oczywiście zamienniki - jak np. elektrozawory, ale są. Reszta osprzętu, jak: ograniczniki temperatury, hydrostat, pompa spustowa, przewody, sprężyny, silnik główny, jest praktycznie nie do zdarcia.
Pollena?
Tak.
@@ARQ-TONTECH A WIECIE ŻE POLLENA DO DZIŚ PRODUKUJĘ
@Pomorski Windziarz wpis w internecie www.pollenaostrzeszów.pl
To są sprzęty z bardzo wysokiej pòlki nie zniszczalne wszystko sterowane mechanicznie a nie to co tera elektronika wszedzie
Cool ;)
I like your video and the old music
Thanks! :)
Czemu pan nie wsadzi tej grzałki do octu mogłaby jeszcze popracować fajny film pozdrawiam
Cześć
Bardzo informacyjny film Chcę także uszczelkę drzwi i stopkę do tej pralki. Czy możesz mi powiedzieć, skąd je kupiłeś?
Dzięki
Ostatnie nóżki zamówiłem sobie u zaprzyjaźnionego dostawcy części. Niestety nóżek o takim skoku gwintu już nie ma w sprzedaży. Wziąłem ostatni wówczas komplet. Ale może znajdę jeszcze gdzieś dobrą starą stopkę jeśli będzie z tym kłopot. Uszczelkę drzwi czyli fartuch można jeszcze kupić.
Ciągle mało mi tych filmów mistrzu
To miłe. Dziękuję ogromnie! :)
Wspaniała prezentacja nowoczesnej pralki! Jakby to powiedzieć - ona Ciebie przeżyje i to z pewnością! U nas w rodzinie była bardzo długi czas pralka Amica (eksportowa), ale niestety - dopadła ją korozja :/ W bębnie zrobiła się dziura na wielkość pięści. Złożyło się to z przepaleniem grzałki... Ale cóż - twoja na pewno posłuży dłużej o mojej - jedyne co sobie zostawiłem to sprawny programator od niej i górną osłonę z plastiku (ale nie z takiego, że puknę i się rozleci, tylko z takiego "pancernego" :) Mój sąsiad miał kiedyś wiatkę i coś przy niej naprawiał. Kiedy się udało to wstawił pranie i poszedł do sklepu. Kiedy wrócił wiatka stała na korytarzu - sama wyszła z łazienki :D Pozdrawiam i teraz czekam na pranie z prasowaniem :)
No to było tak - sąsiad chciał naprawić tą gumę przy drzwiczkach. Nie zwrócił uwagi, że tam są dziurki odprowadzające wodę. Zakleił całość... No i poszedł na spacerek :) Jak wrócił wiatka stała na korytarzu, na szczęście wyrwała tylko kabel z sieci a woda się nie wylała :D
No właśnie! Nie mogłem sobie przypomnieć nazwy (choć chciałem napisać fartuch, ale pewny nie byłem :). Akurat pod sąsiadem nikt nie mieszkał, bo obaj mieszkamy na parterze. Ale części do wiatki u nas w mieście nie było więc chciał na chwilę naprawić :D No udało się z trochę dziwnym skutkiem...
Arku czy ta pralka stoi w kuchni w której gotujesz
Znalazłem nowy proszek polleny,, bis,, w piwnicy cały z zawartością
Pozdrawiam serdecznie
2:30 A co to za muzyczka bo kojarzy mi się z jakimś starym filmem :)
Sami swoi
Mam taką samą 1980r co ja się z nią mam. Najpierw nie chciał przeskakiwać programator gdy był włączony przycisk wirówki bo się okazał źle podłączone przyciski gdy to poprawiłem to na wirowaniu włącza się grzałka...
Źle podłączony programator.
Mam pytanie na ciebie
Poprosiłbym skan instrukcji polleny
Zainspirowany Pana filmami stałem się posiadaczem tej pralki. :)
Jeszcze jej nie podłączałem, wobec czego chciałbym dopytać: czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę jeszcze przed pierwszym uruchomieniem? Wymiana słynnie wybuchających kondensatorów przeciwzakłóceniowych?
Bardzo się cieszę :)
Jeśli pralka była stosunkowo niedawno używana, a nabyłeś ją jako sprawną, to nic nie powinno stanowić przeszkody w jej uruchomieniu. Warto jednak zainteresować się wspomnianym filtrem p.z. Jeśli w pralce wciąż jest stary filtr, pod obciążeniem grzałką, może go wysadzić. W najlepszym wypadku, będzie się grzał i wypchnie dekiel od strony złącz. Sugeruję jednak nie czekać. Najlepszy będzie MIFLEX FP-250/16. Należy go jednak uzbroić w dwa przewody ze złączami. Można wykorzystać przewody odcięte od starego filtra. Dwa pozostałe, odłącza się konektorami wsuwkowymi, w które wyposażone są przewody pralki. Ponadto, w przypadku braku rozruchu silnika do odwirowania, należy wymienić kondensator rozruchowy 16µF 250-500V. W starszych typach były stosowane dwa kondensatory o pojemności 8µF. Oczywiście obecnie można kupić i takie, lub zastąpić jednym, w/w 16µF. Jeśli nie będzie wycieków, a grzałka nie będzie mocno szumiała, można bez obaw przystąpić do prania :)
@@ARQ-TONTECH Dzisiaj podłączyłem pralkę i uruchomiłem samo płukanie - pralka ruszyła, ale pod nią zrobiła się mała kałuża wody... :(
Po dokładnej inspekcji zobaczyłem, że w "najniższym" miejscu, gdzie prawdopodobnie gromadzi się woda po praniu, przy drzwiczkach, zbiornik z bębnem jest jakby wgnieciony na dnie, lekko zardzewiały i w tym miejscu ucieka woda. Czy oznacza to, że pralka jest bezużyteczna, czy może sklejenie silikonem czarnym zda egzamin?
Sama pralka ma niestety mocno skorodowaną obudowę na spodzie - ma Pan może na to jakiś domowy patent? Malowanie Hammeritem wystarczy, czy "szkoda zachodu"?
Co do kondensatora, to podał Pan MIFLEX FP-250/16, zauważyłem że jest na Internecie kilka wersji z różnymi parametrami... Po otwarciu mojej pralki dowiedziałem się, że u mnie jest:
FPpz-B10
0,1µF ± 20%
2 x 25000pF 0 + -40%
2 x 1,6mH ± 25%
250V ~ 4A
40/85/21
i niezbyt mi pasuje do jakiejkolwiek wersji podanego MIFLEXa...
Moja pralka to PS663S BIO z 1979r. - wersja z dwoma kontrolkami.
Z góry dziękuję za pomoc. :)
@@janektrol8327 No cóż. Zbiornik dziurawy. Oczywiście w tej sytuacji, każde uszczelnienie zda egzamin, pod warunkiem, że będzie skuteczne. Choć jeśli wyciek ma miejsce pod otworem wsadowym, to zbiornik wcale nie musi być dziurawy. Po prostu oring zaciskający fartuch już się rozciągnął i przepuszcza. Należy wymienić oring na nowy. Jeśli fartuch nie jest zbytnio sparciały, to można go zostawić. Oring jest trudno założyć, bo nowy bardzo trudno się rozciąga. Trzeba nasmarować go towotem, podobnie jak ręce. Wtedy łatwiej przesuwać palcami pomiędzy bębnem a krawędzią zbiornika. Ja tak wymieniałem ten oring, ale trochę się z tym musiałem pomęczyć. Można ułatwić sobie nieco zadanie, odkręcając ułożyskowanie. Wówczas bęben osiądzie, będzie można go trochę cofnąć. Ja jednak pokusiłbym się o demontaż całego zespołu piorącego i odkręcenie przedniego dekla zbiornika. Wówczas można bez trudu wymienić oring, ale i przy okazji fartuch. Ponadto zweryfikować stan grzałki - wymienić w razie przegnicia. Wnętrze zbiornika oczyścić, pozalewać emalią zaprawkową miejsca korozji, poskładać, przy okazji wymieniając łożyska i cieszyć się pralką niczym nową! :)
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za cenne porady! Może niejasno określiłem sprawę, ale wyciek ma miejsce na samym dole zbiornika, po stronie drzwiczek, tymczasowo skleiłem na zewnątrz silikonem, jutro postaram się wyjąć zespół piorący i podziałać emalią zaprawkową. Fartuch też jest nieco sparciały, więc możliwe, że też wymienię. Jak czytam po Internecie inne "słabe punkty" tej pralki, to odczuwam lekkie zrezygnowanie...
Chciałbym jeszcze wrócić na chwilę do filtra przeciwzakłóceniowego - zorientowałem się, że faktycznie, w nowszych wersjach pralki był to MIFLEX FP-250/16, wkręcany w tył obudowy, jednak moja pralka jest sprzed modernizacji instalacji elektrycznej i posiada zupełnie inny filtr, przypięty opaskami do obudowy - chyba dlatego mówiliśmy o czymś innym.
Jeszcze raz dziękuję za Pomoc, i mam pytanie: czy w przyszłości mogę zadawać pytania w komentarzach pod tym filmem? Czy nadto nimi Pana nie zasypuję?
@@janektrol8327 jeśli zaś chodzi o filtr p.z., to może być w zasadzie jakikolwiek typowy przeznaczony dla pralek, byle na 16A i przykręcany do obudowy, aby zbytnio nie odbiegał od oryginału. Filtry p.z. mają różne parametry, zależnie od zastosowanej elektroniki, a dawniej zależnie od norm przewidzianych dla tamtejszego sprzętu. Dziś to nie ma większego znaczenia, bowiem w pralce sterowanej elektryczno-mechanicznie, poza stykami programatora, nie ma żadnych emitentów zakłóceń radioelektrycznych.
Jedno pranie... Co to za muzyka zaraz na początku filmu ? (Czołówka) Pozdrawiam.
"Medusa" pana Ireneusza Dregera. Znana bardziej jako intro bloku "Telewizji Edukacyjnej", z dawnej Telewizji Polskiej.
Skąd ty wzioles tą pollene?
Odpowiedź na to pytanie, znajduje się w filmie "Powrót do przeszłości". Na tym kanale. Zapraszam do jego odszukania i obejrzenia.
Piękny Polar...
Witam, jak nazywa się muzyka z minuty 3:14
Claude Larson - Metro
@@ARQ-TONTECH Dziękuję, ale szukam i nie mogę znaleźć
@@Argentine.Washing_Machines ja to z taśmy przegrałem.
@@ARQ-TONTECH :.(
@@Argentine.Washing_Machines proszę jeszcze szukać całego albumu. Claude Larson - Synthesis rok 1980. Tam powinien być ten utwór.
A gdzie jest film z Wrocławskiej fabryki polar? Był jedyny w swoim rodzaju. Proszę wręcz błagam o jego przywrócenie :(
Będzie wznowienie.
Piękna pralka
Ostatnio w piwnicy znalazłem cały proszek ,,BIS,, z 1977 oraz suszarke do włosów farel sr 5 z 11.79. Niestety w suszarce grzałka nie działa.Jest uszkodzona. Można taką nagrzewnice dokupić ?
Oryginalnej grzałki chyba już nie dostaniesz. Ostatecznie można próbować wymienić spiralkę.
Jaka jest przyczyna że silniczek programatora nie kręci.
Działanie silnika programatora jest zależne od nastawy programu. Są bowiem takie, w których uruchomienie napędu programatora jest uzależnione od obecności wody w zbiorniku, której odpowiedni poziom "zamknie" hydrostat i włączy silnik. Dotyczy to programów prania, oraz płukań. Silnik programatora będzie pracował od razu tylko na programie "wirowanie", lub pomiędzy poszczególnymi płukaniami, kiedy hydrostat jest blokowany i silniczek jest zasilany niezależnie od jego stanu. Jeśli w/w warunek został spełniony, a silnik nie pracuje, oznacza to uszkodzenie programatora - zablokowanie mechanizmu, lub rzadziej uszkodzenie silnika programatora.
Muza niepotrzebna na koniec bo pralkę zagłusza!
Kiedy nagrasz nastepny film na temat pralek? Moze w koncu pokazałbys coś nowszego od polara?
Nowszego nie za bardzo. Nie zamierzam niczego ze sprzętu wymieniać.
@@ARQ-TONTECH Ehh... moze ktos z twojej rodziny ma jakiegos polara z lat 90tych i użyczył by do nagrania? Duza ilosc ludzi chciała by obejrzec taki film tym bardziej jak opowiadasz ciekawe informacje o danym modelu jego historie przeciez masz tyle mozliwosci tyle katalogow jestes w posiadaniu tylu informacji a te pralki to już legenda.
@@ARQ-TONTECH Wszystko jest mozliwe trzeba tylko pomysleć
@@jacekpomarancza7942 jeśli ktoś z mojej rodziny miałby coś nowszego z "Polaru", to chętnie. Niestety, fanatykiem dawnego sprzętu jestem tylko ja. Reszta jest, bądź udaje bardziej nowoczesnych niż może. W prawdzie u mamy stoi CZ-340, ale jeszcze mnie nie zainspirowała ta lodówka.
@@jacekpomarancza7942 no dobrze. Będę się rozglądał :)
Witam serdecznie . Dziś udało mi się nabyć prawdziwą perełkę wśród pralek ładowanych z góry - ( pralka Predom Polar p-565 ) . Oglądając pana filmy nasunęło mi sie na myśl pytanie - czy mógłbym prosić na namiary na pana w celu pomocy przy doprowadzeniu mojej pralki do jak najlepszego stanu ??
Niestety, ze względu na duże zainteresowanie, nie rozszerzam kontaktów e/mail itd. Misja którą pełnię i to co robię dla istnienia kanału, a ponadto praca zawodowa, wypełniają cały czas jakim dysponuję. Jeśli zacznę zajmować się wieloma kwestiami na raz, to niczego nie zrobię dobrze, a tego wolę uniknąć. Uważam, że powinien zaistnieć portal typu "PREDOM KLUB", który zrzeszałby pasjonatów. To byłoby ciekawe i z pewnością pomocne wielu ludziom - użytkownikom sprzętu "PREDOM". Proszę pisać i pytać w komentarzach pod filmem, a postaram się pomóc, coś podpowiedzieć.
W mojej pralce pare rzeczy mi sie nie podoba , ale ja sie nie znam na naprawie . Pasek klinowy jest na bank do wymiany bo skrzypi i jeszcze jedna rzecz zwiazana z programatorem ...
Zamim ja kupilem od babki to puscilem ja na wirowanie , pompa pracuje normalnie , ale przed wirowaniem powinna obracac bebnem i dopiero ruszyc , nic takiego sie nie dzieje tylko po pewnym czasie zaczyna wirowac
Napewno spotkał sie pan z tym modelem pralki , więc wie pan o czym mówię
Długo szukałem tego modelu pralki , gdy obraca bębnem to skrzypi ( wina paska klinowego moim zdaniem ) do wody jej nie podłączałem , więc nie wiem czy trzeba cos wymieniać . Napewno odkamienić .
Kocham pana filmy i pana pralke ale czy na złowie nie zgniatają ich bo mam wątpliwości ?
Raczej rozbierają na poszczególne części, celem selekcji surowców wtórnych. Ale to zależy od sposobu działania firmy recyklingowej.
@@ARQ-TONTECH dziękuje czyli można poskładać ją z części "a czy można znaleść części typu "rama i zbiornik "to" czysty metal więc ?
@@tomasztyrka6361 jak się chce, to i całą można kupić. Nie mniej jednak, można poskładać pralkę z różnych części, a taką jak ja mam, naprawić dość tanim kosztem. Dawniej obudowę, zbiornik, czy bęben, można było kupić jako część zamienną. Obecnie wróciła taka możliwość. Pozostaje jedynie kwestia kosztów. O ile kiedyś, poskładanie pralki, telewizora, czy nawet budowa samochodu, było rzeczą dość normalną i w miarę opłacalną, o tyle dziś, taniej kupić nową pralkę. Chyba, że jest się niezwykle zdeterminowanym pasjonatem. Tak więc wszystko można! Kwestia szczęścia w poszukiwaniach, czasu i też pieniędzy. Bo aby zdobyć coś bez większych trudności, warto mieć te pięć dych w kieszeni, by w razie wyższej konieczności, pomachać niebieskim papierkiem, przed nosem pracownika złomu, czy punktu zbiórki.
a gdzie pan kupił nowe nóżki , nowy kołonierz i nowe uszczelnienia i nowe łożyska ?
Zamówiłem w sklepie z drobnymi częściami i workami do odkurzaczy.
dziękuję panu i pozdrawiam:-)
Mógłby Pan napisać jaki tytuł?1:53
Czesław Niemen - tytułowy "instrumental" z filmu "Przygrywka". Też z kasety.
Stan pralki jak nowa tylko sie marnuje w twojej kuchni służąc ci i piorąc twoje brudne ubrania a ludzie z miłą chęcią oglądali by ją w muzeum i jej by to było na dobre. A na jej miejscu postawił byś sobie coś nowszego od polara Gracja,Dalia możliwości jest wiele a nie starego grata PS-BIO męczyć na stare lata.
Doprawdy zabawny komentarz :)
Dzięki!
Ale może odpowiem na poszczególne zagadnienia.
Pralka jak nowa - zawsze miło przeczytać takie zdanie.
Pierze brudne ubrania - nie są aż tak brudne, a poza tym, do tego służy pralka.
Ludzie chętnie oglądają takie eksponaty, również w internecie. Jeszcze chętniej, gdy są w ruchu, co czynię na swoim kanale, który ma trochę muzealny charakter.
"Gracja", "Dalia"... skąd niby mam ją wziąć? Wszystko co obserwuję na składowisku elektro-gratów, nie nadaje się nawet na części. Ludzie oddają, coraz bardziej wyeksploatowany sprzęt.
Stary grat "PS BIO" ma się wyśmienicie i dlatego z dumą zawstydza, lub zaskakuje, znacznie młodszą, ale dość zawodną konkurencję :)
Polecam używać Calgon specjalnego środka który zapobiega osadzaniu się kamienia na częściach pralki .
Mam magnetyzer. Będę obserwował działanie.
Magnetyzer nie zadziała. To taki pic na wodę fotomontaż, fizyki sie nie oszuka "cudownymi" urządzeniami.Wodę trzeba zmiękczyć chemicznie. Wiec tylko kalgon albo coś tego temu podobne. Dosypuj systematycznie to kamienia nie będzie a pralka popracuje znacznie dłużej, czego mocno życzę.
Wiem :) Ale powiedzmy, że się "podjarałem" gadżetem. Nawet jeśli działa tylko w 10%, to choć niewiele, ale zawsze coś :) Dzięki!
No w instrukcji jest jak byk. Trzeba nasypać troche sody.
Gdzie można kupić takie orginalne części do takiej pralki bo ja też mam POLAR PS 663 P BIO i muszę ją naprawić
Tak. Wiele części zamiennych da się kupić. Elektrozawór, grzałkę, amortyzatory - zamienniki, łożyska, uszczelki, nóżki, kondensator silnika głównego. Spotyka się też nowe programatory, ograniczniki temperatury, filtry p.zakłóceniowe, pokrętła programatora, przekaźniki grzałki i lampki sygnalizacyjne. Pozostałe elementy są bezawaryjne i niezwykle trwałe. Przy czym jak się bardzo chce i się szuka, to można zdobyć pompę, hydrostat, przełącznik klawiszowy, elementy obudowy itd.. Ja np. ostatnio nabyłem okazjonalnie, dwa nowe programatory typ 770 produkcji PREDOM TERMET, w tym jeden licencyjny Crouzet. Na giełdzie, ot tak sobie, bez problemu. Owszem, miałem szczęście, ale i też regularnie odwiedzałem giełdę, niemalże co niedzielę! Szukałem, grzebałem, pytałem, aż trafiłem na gościa który takowe sprzedawał. Po prostu trzeba szukać. Wszędzie.
ARQbyTontechUNITRA dzięki za odpowiedź! Będzie mi teraz łatwiej znaleźć części zamienne
Czy wiesz gdzie kupić grzałkę do tej pralki
siemka ona nadal działa ?
Oczywiście! Jest w normalnej, ciągłej eksploatacji. Zamierzam pobić nią rekord użytkowania polskiej pralki automatycznej.
@@ARQ-TONTECH o to fajnie a i jak by ci się pompa z filtrem przydałą to pisz śmiało bo ma do niej bo kupiłem od silnika 220 bo używałem jej do pompy do ptalki whirlpoola bo słabo w niej działała orginalna i ta się świetnie sprawowała tylko przez nią się kabel od programatora do pompy grzał dość mocno i kupiłem inną i jest o 25% słabsza od tej polarowskiej ale się kable nie grzeją
I ze sie gosciowi chcialo naprawiac stara pralke
pamietam byla taka u rodzicow kupe lat chodzila
Ah pralka Polar to superautomat... Czy masz może zamiar nagrać film przedstawiający ostatnie lata i upadek firmy Polar naprawiając przy tym jeden z ostatnich modeli pralek jakie polar wyprodukował? To było by coś genialnego.
Załoga ZZSD POLAR zawsze była ambitna. Jeden z konstruktorów, w dziale rozwojowym, skonstruował w latach 70-ych, rodzaj pompy perystaltycznej do krwi. Produkowano słynne schładzarki do napojów, a także specjalne do piwa. Więc POLAR to nie tylko pralki i lodówki. Rzeczywiście warto ruszyć ten temat. Postaram się coś wymyślić.
P.S. POLAR nigdy nie upadł. Upadł jego francuski inwestor - Brandt. Zadłużenie ciągnęło zakłady we Wrocławiu, które nie miały praktycznie żadnych kłopotów. Jednak znaczny zysk generowany przez POLAR był transferowany na potrzeby inwestora, który mimo wszystko nie przetrwał. POLAR został osierocony, rzecz oczywista wskutek ówczesnych działań, również z długami. Ale zakłady były tak nowoczesne, że spodobały się korporacji Whirlpool, która mimo wszystko utrzymała produkcję, a nawet zachowała markę.
@@ARQ-TONTECH Jeżeli ty nie zrobisz filmu o Polarze to nikt już tego nie zrobi. Polar coś niesamowitego.
@@sebastekp5841 no dobrze. Propozycja przyjęta. Lecz aby dobrze zrobić taki film, muszę doznać ogromnego napływu weny twórczej i przerzucić tony papierów w archiwum. Może nawet trzeba będzie pofatygować się do Wrocławia. Kto wie :)
A ja mam proszek mirax s
Obawiam się że za kilka lat zabraknie część do tych pralek
Stwierdzenie dość oczywiste, ale czy na pewno? Pamiętam jak podobne obawy wyrażano 20 lat temu, a ostatnio kupiłem trzy nowe programatory, w tym jeden francuski firmy CROUZET - kiedyś z ciekawości zamontuję. Poza tym komplet ogumienia - fartuch, uszczelnienia i komplet łożysk. Dostępne są nowe grzałki, przekaźniki, elektrozawory i wiele innych części. Mieli nie produkować, a jakoś przestać nie mogą, co oczywiście bardzo mnie cieszy. Poza tym niektóre elementy można naprawić, lub zastąpić innymi o tym samym działaniu - np. pompę spustową, hydrostat, elektrozawory, ograniczniki temperatury. Słyszałem też legendę o pewnym serwisie sprzętu zmechanizowanego z Wałbrzycha, gdzie za budynkiem zakopano pudło pełne programatorów do tych pralek. Rzekomo dla potomności, która ma to odkryć niczym złoty pociąg. Taka pralka to już kolekcjonerstwo, a kolekcjoner zawsze części znajdzie. To jest tak jak z posiadaniem zabytkowego samochodu. "Syrena", czy "Warszawa" - od dawna nie produkowane, a jednak części da się zdobyć. Dzięki za obejrzenie i aktywność :)
Posiadam taka pralke problem jest z tym pod drzwiami na środku leje co zrobić i nie działa wyłącznik drzwi znaczy rygiel wogule go nie dotyka
0:41 Aż muszę sprawdzić co u mnie w pralce się dzieje
Ja na razie zdążyłem kupić tylko Franię z wirówką i tylko ją posiadam. Niestety mimo czekania w długiej kolejce Superautomaty już wszyscy wykupili przede mną. No cóż, pozostaje mi spróbować jeszcze raz :)
Przewiduje się, że do końca roku, do polskich domów trafi jeszcze najmniej kilka tysięcy sztuk pralek automatycznych, z bieżącej produkcji :)
fajny filmik
👍🏻👍🏻👍🏻❤❤❤
skąd masz pralkę ???
Od babci :)
@@ARQ-TONTECH oprócz tego masz jeszcze inną pralkę ????
@@vanilaburbon2115 automatycznej nie. Tylko wirnikowe.
@@ARQ-TONTECH i czy obejrzysz wideo z pralką?
0:44 dluzsze zycie kazdej pralki to Calgon!
jak zwykle zatkało mnie...
Białe z kolorowymi? :)
To ręczniki :)
Skąd kolego ty bierzesz te wszystkie sprzęty RTV i AGD 🤔. Znajdujesz na aukcjach? Czy też na OLX, fajnie że przywracasz im dawną świetność. Ale gdzie ty to wszystko kolego trzymasz, ja mam trochę gratów unitry i i nie mam miejsca, chyba że hangar zbuduje 🤔...
Film fajny przypomina mi praktyki w warsztacie gdzie stały takie pralki ps 663S i jeszcze druga bio, potem luna, gracja, rosa taka mała pralka od góry otwierana uczeń się całej gamy polara🙂.
Za ten filmik leci łapka w górę 🙂. Zaciekawiłeś mnie kolego UNITRą, tak się zastanawiam czy aby nie kręcić filmików z naprawy podobnych urządzeń.
Pozdrawiam serdecznie kolegę 🙂.
Wszystko to normalnie użytkuję. Sporo sprzętu, to tzw. pamiątki rodzinne, których oni już nie chcieli - więc brałem ja, a teraz narzekają. Że nowa pralka plami ubrania, lodówka zamiast cicho mruczeć, strzela, odkurzacz jest drogi w eksploatacji, bo choć był w promocyjnej cenie, to worki i filtry tanie nie są, telewizor, choć duży i ładny, to na prawie na środku ekranu, pojawił się ciemny pionowy pasek. Ja... cieszę się tym co mam, bo niezawodne, wcale nie energożerne i ponadczasowe wzorniczo :)
Czy warto pokazać ludziom coś ciekawego? Z pewnością! Chętnie zobaczą coś, czego użytkownikami byli dawno, lub niedawno temu. Albo po to, by niedowiarkom udowodnić, że kiedyś, bez wyzysku, wielkiego kapitału i chińskich części, dało się produkować niemal wszystko!
@@ARQ-TONTECH Masz rację kolego. W pracy użytkujemy polarke lodówkę absorbcyjną i działa. Sam używam stacji lutowniczych ale w warsztacie nie może zabraknąć dwóch lutownic transformatorowych, jedna 100W zdz druga okupiona stara radziecka z 1965 roku i działa posiadam też książki o tematyce elektrotechnicznej z lat 50 60 XX wieku. Kiedyś to były solidnie wykonane sprzęty RTV, AGD, i inne.
Jeśli kolega czegoś będzie potrzebował może śmiało pisać mam trochę tranzystorów itd. 🙂 pozdrawiam serdecznie kolegę arq.
@@techniczny84 tak, dziękuję.
Po 1. Czy te wymieniane części są oryginalnymi zamiennikami, czy są zamiennikami z Dalekiego Wschodu?
Po 2. Rekwizyty są z idealnej ręki robione ;)
Wszystko można mi zarzucić, ale nie to, że ja "postępowy" i części z Chin biorę.
Oczywiście, wszystko oryginalne, polskie! :) Gumy - Stomil Sanok, łożyska FŁT, grzałka PREDOM SELFA z tego samego roku co pralka, rekwizyty z epoki.
Jak tak sobie myślę, czy pan kiedyś pracował jako serwisant, bo zapasowe części są polskie, a wyglądają, jakby fabryki non stop istniały i na pełnych obrotach pracowały
ARQbyTontechUNITRA łożyska z Kraśnika ?
Tak.
Miałam polara PS 633 s i siadły po 10 latach amortyzatory i pobiło mi kibla i zlew oraz pobiła podłogę i trochę płytki na ścianie pralka kupiona była w 1988roku a w 1997 roku siadły amorki mimo tego pranie było robione z załadunkiem do połowy bębna raz na 2 tygodnie
Mam złe wspomnienia do tego grata złomu moja mama z tatem miała tamata 500 i kupili go 8 lat przed moim polarem a ja gdy kupowałem polara to on był droższy od tamat 500 i to mnie pokusiło że był droższy i myślałem że był lepszy nie jest 200razy gorszyi polar ma mniej funkcji i obrotów na wirowaniu żałuję że nie kupiłem tego czeskiegi tamata a moich rodziców tamat był wymieniony w 2013 roku i nadal działa nie miał ani razu żadnej naprawy a to się liczy a polar to gówno nie polecam ale nagrywasz fajne filmy z tymi starymi urządzeniami łapka w górę
Musisz miec dosc twardą wodę tam gdzie mieszkasz. U mnie na sląsku gracja chodziła 20 lat i demontowałem grzałke - była jak nowa. Za to w krakowie, podobny model pralki, po 10 latach - dramat.
Obecnie mam średnio twardą. To jednak 32 lata. Jako ciekawostkę dodam, że czas grzania skrócił się o około 15 minut.
To jest pralka nie do zdarcia moi rodzice wymienili bo chcieli mieć nowszą i teraz co chwila coś się dzieje i przez kilka lat mają już drugą pralkę , nie rozumiem tego ślepego pędu do niby tej nowoczesności - szczególnie że w pralce za wiele się nie da unowocześnić , z drugiej strony czy silnik szczotkowy w pralce plastikowe koła pasowe plastikowa obudowa bębna to jest niby ta nowoczesna technologia ? a może blaszka jak na konserwy w roli obudowy czy betonowe bloczki które służą za dociążenie i notorycznie się odkręcają ?? :D
Otóż to. Świetnie ująłeś problem, który istnieje i o którym wszyscy wiedzą. Mało tego, godzą się na to i nikt nie zamierza niczego zmieniać. Widocznie lubimy utrudniać sobie życie. Inaczej byłoby... zbyt nudno? Może rzeczywiście, sposobem na poranną gimnastykę i przyspieszenie pulsu, jest awaria pralki w możliwie najgorszej sytuacji? Np. gdy się spieszymy, a ta zalewa mieszkanie, albo nie wypompowuje wody, a w środku pranie które jeszcze przed wyjściem miało być rozwieszone.
Ludzie zaczną podejmować dobre decyzje chyba dopiero wtedy, gdy wyczerpią wszystkie inne możliwości, albo gdy nadmiar elektroodpadów będzie dużo większym kłopotem, niż uchodźcy.
Dziękuje za Twój głos.
Zbiorniki z tworzyw, miały przede wszystkim obniżyć koszta produkcji. Jeśli chodzi o tę kwestię, są jak najbardziej na miejscu. Nie mniej jednak, łożyska są osadzone bezpośrdnio w zbiorniku, niekiedy na stałe. Ich wymiana to kwestia szczęścia, a zużywają się szybciej niż się wydaje. W niektórych wypadkach, istnieje nawet konieczność wymiany samej "wanny" - zbiornika, a to już koszt znacznie wyższy niż wymiana tylko łożysk. Zbiorniki z tworzyw, są tez mniej udaroodporne. Sporo uszkodzeń transportowych, dotyczy elementów z tworzyw, w tym zbiorników. Tak więc niska cena wyrobu, ale droższa naprawa. Wniosek - bardziej opłaca się kupno nowej pralki. Ale do tego zdaje się dążył świat.
Jesli chodzi o program krótki, lub błyskawiczny, to owszem, ale służy on do prania kilku sztuk, lekko zabrudzonych, lub tylko odświeżanych. Jedno płukanie i krótkie odwirowanie w takiej sytuacji wystarczy, ale należy pamiętać aby używać delikatnych środków piorących - bez fosforanów. Alergikom taki program zapewnie nie poprawi zdrowia. Okazuje się, że krótkie pranie, to wcale nie taka prosta sprawa.
I to jest pralka
Jak pierze się w Pollenie chociaż to bardzo stary proszek ?
Proszek wyprał dobrze, tak jak typowy obecnie spotykany w sprzedaży. Tyle że nie ma intensywnego zapachu jak dzisiejsze. Pranie ma zapach neutralny.
Oh to prawda. Zapach czasami jest bardzo ostry. Świadczy to również, o niedostatecznie wypłukanym praniu. Nowe pralki oszczędzają na wodzie, a niektórzy sypią dość dużo proszku. Niestosownie do stopnia zabrzudzeń. Trzeba płukać dwukrotnie, albo zwiększyć poziom wody płukania. W pralkach typu PS 663 tego problemu nie ma - 5 solidnych płukań :)
W pralkach sterowanych elektronicznie, coraz częściej spotyka się hydrostaty indukcyjne. Zmiana ciśnienia wywołana zmieniającym się poziomem wody, ma wpływ na zmianę indukcyjności hydrostatu, a tym samym częstotliwości oscylatora pralki, który steruje otwieraniem i zamykaniem elektrozaworu. Można regulować, albo na hydrostacie, albo na płycie - zależnie od konstrukcji pralki.
Przydało by się żebyś nagrał coś nowego o polarze... Na przykład jak gadasz o firmie i pokazujesz prototypy ich produktów czy katalogi reklamowe których nigdzie nie można zobaczyć a ty to masz w archiwum i nie wykorzystujesz tego. Widziałem że już kilka osób prosiło cię o to żebyś nagrał taki film.
Jeśli tylko będzie okazja ku temu, z pewnością pojawi się film z historią "Polaru". Choć może to dobry temat na jeden z najbliższych filmów. Pomyślę.
Patrzłem taką pralke za 99
To co, droga do 50 lat eksploatacji? :P
Ciekawie zastanawiające pytanie. Ale odpowiem: tak! :)
ARQbyTontechUNITRA Oby jak najdłużej ;)
No co pewnie wytrzyma 9999999999999999999999999999999999999999999999999999999lat
Wygląda jak nówka jedyny minus tej pralki że dużo wody pobiera 90 l na cykl.
Ale ze wstępnych
Calgon
+ARQbyTontechUNITRA
Dłuższe zycue każdej grzałki to Calgon... :P
Założyłem magnetyzer wody sieciowej.
Było coś takiego. Z czasów późnego PRL pamiętam reklamy, bodajże firma Infracorr? W każdym razie utkwiło mi hasło: Magnetyzm kruszy kryształy! Dzięki za piękny filmik...
Mam pytanie skąd pan tą pralkę ma
Od babci.