Milyen egy érzelmek által vezérelt társadalom?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 36

  • @zavar8667
    @zavar8667 2 หลายเดือนก่อน +1

    Nem hallottam még erről, pedig érdeklődöm a modern filozófia iránt. Megleptél vele, köszönöm!

  • @19pali70
    @19pali70 2 หลายเดือนก่อน +2

    Remek! Köszönöm!

  • @evaszekely896
    @evaszekely896 2 หลายเดือนก่อน +9

    Jó lenne a háttérzene nélkül.

    • @sandorjuhasz7047
      @sandorjuhasz7047 2 หลายเดือนก่อน

      Ja. Meg jó lenne beszéd és képek nélkül.Szóval egy üresség. Amúgy nagyon érdekes volt.

  • @riodrape7748
    @riodrape7748 2 หลายเดือนก่อน

    Ha a racionalitás elvész, nem látjuk be tetteink hosszú távú következményeit, vagyis azt, hogy emiatt egy összeomlás felé haladunk.
    Másrészről pedig egy csökkenő racionalitás olyan tevékenységekre, szokásokra sarkall, amely tovább csökkenti a racionalitást.
    A ember a racionalitása miatt ember. Hová lesz így az ember?

  • @bottyantv
    @bottyantv 2 หลายเดือนก่อน +6

    Ha van az embernek felsőbb énje, Isten, akkor Ő segít a döntésekben és vezeti az embert az útján. Nekem Jézus Krisztus a felsőbb énem, vezetőm, királyom, tanácsadóm, mesterem, istenem. Ajánlom Őt mindenkinek!

  • @IstvanVarga-vs5km
    @IstvanVarga-vs5km 2 หลายเดือนก่อน +2

    Az embereket mindig is az érzelmeik vezérelték, amik nagyon széles skálán mozognak. A két legfontosabb a félelem és a remény. A mindenkori hatalom nagyrészt ezek segítségével képes szervezni a különböző társadalmakat. A különböző vallások sikere is arra épül, hogy a híveknek reményt ad és persze próbál félelmet kelteni a céljai érdekében. Például menyország-pokol.

    • @JusztinaLBerta
      @JusztinaLBerta 2 หลายเดือนก่อน

      A vallásoknak nem ez a célja, de valóban használják ilyen célokra is.

    • @IstvanVarga-vs5km
      @IstvanVarga-vs5km 2 หลายเดือนก่อน

      @@JusztinaLBerta Miden vallás egy hitvilág és a hitvilágokat nagyon sokmindenre lehet használni. Viszont nagyon jó kérdés. hogy mi a vallások célja?

    • @JusztinaLBerta
      @JusztinaLBerta 2 หลายเดือนก่อน

      @@IstvanVarga-vs5km Szerintem az, hogy összekapcsoljon hasonló értékrendű embereket. Mindegy hol élnek, mifélék. Aztán meg az is, hogy segítsen erősíteni az Istenkapcsolatot. Legyen tere és ideje az elmélyülésnek, békekeresésnek. Picit terápia, pszichológiai tanácsadás, családhelyettesítő szerepe is van. De a célja elsősorban az, hogy tudjanak róla az emberek, hogy van ez nekik, ha akarják. Hogy könyörülettel forduljanak bárki felé akinek arra szüksége van. Hogy nagy és állandó igazságokat őrizgessenek és terjesszék ameddig csak lehetséges.
      Nem csak a vallásoknak van hitvilága, ez minden egyes eszmére igaz, és a legszebb, legnemesebb elgondolásokat is fel lehet használni elképzelhetetlen borzalmakra.

    • @augustinus354
      @augustinus354 2 หลายเดือนก่อน

      Ez kicsit olyan, mintha azt mondaná az ember, hogy az őskeresztények azért haltak tömegesen mártírhalált, mert ezzel akartak a tömegek fölött hatalmat/irányítást szerezni.

  • @Maszkosalak
    @Maszkosalak 2 หลายเดือนก่อน +2

    Fontos videó.

  • @Ikhoras
    @Ikhoras 2 หลายเดือนก่อน

    Én egyértelműen az érzéseim alapján döntök. Ha úgy érzem, hogy az egyik opciónak semmi értelme, akkor a másikat választom, aminek van egy cseppnyi, vagy több. Igen, zsigerből (érzelmek alapján) vagyok realista.

    • @divek1000
      @divek1000 2 หลายเดือนก่อน +2

      Kérdés, hogy ennek helyességét, érzelmek , vagy objektív racionalitás alapján döntöd el.

    • @Ikhoras
      @Ikhoras 2 หลายเดือนก่อน

      @@divek1000, helyes válasz nincs. Van, ami összeegyeztethető a racionalitással, és van, ami nem. A teremtett világban nem létezik a kisebbik rossz, de hát a politika nem része a teremtett világnak... ott CSAK az van, meg a kevésbé jó. (mérlegeld, a kisebbik rossz= a rosszak közül nagyobbik jó / kisebbik jó= a jók közül a rosszabb)

    • @marykovacs
      @marykovacs 2 หลายเดือนก่อน +2

      🚘 Nem hinném, hogy az életünk mindennapi dolgait pusztán érzelmeink alapján dönthetjük el. Ha pl lefújja a szél a háztetőt, akár tetszik, akár nem, meg kell csinálni.

    • @divek1000
      @divek1000 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@Ikhoras Én abban hiszek, hogy a jó és a rossz közötti döntésekben nem feltétlenül a pillanat érzései segítenek hanem egy objektív moralitás. Léteznie kell egy objektív jónak.

  • @HHSTT
    @HHSTT 2 หลายเดือนก่อน +5

    Elég Nyugat felé nézni, és már nyilvánvaló is a dolog.

    • @adamrieger538
      @adamrieger538 2 หลายเดือนก่อน

      Sajnos ez Magyarországra is igaz

    • @laszlopalkonyay4133
      @laszlopalkonyay4133 2 หลายเดือนก่อน

      Van meg ilyen hogy Nyugat? Vasfuggony mar nincs. A “Nyugati” vilag meg nagyon nem homogen. Mert nem csak az USA-rol meg Nyugat Europarol van szo (amik egymastol nagyon eltero kulturak mellesleg) hanem bele tartozik Japan is es Del Korea is peldaul. De ma Magyarorszag is es minden Visegradi 4 orszag is a “Nyugathoz” tartozik.

    • @HHSTT
      @HHSTT 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@laszlopalkonyay4133 Akármit csinálunk, akárhogy kapálózunk, bár magunkat is "nyugatiasnak, tartjuk, a Nyugat sosem fog befogadni minket. Lásd: mit művel napi szinten velünk az EU. Nem illünk a narratívába, mindig kitaszítottak leszünk.

    • @HHSTT
      @HHSTT 2 หลายเดือนก่อน

      @@laszlopalkonyay4133 Íme: th-cam.com/video/aT6WFsNCmv4/w-d-xo.htmlsi=yMCoYnYoX5d_owtC

    • @HHSTT
      @HHSTT 2 หลายเดือนก่อน

      @@adamrieger538 Úgymint? Ha példát kérhetnék.

  • @kostib27
    @kostib27 2 หลายเดือนก่อน +3

    Szerintem a keresztény egyháznak volt pár száz éve, hogy bizonyítson, a történelmet elnézve,nem sok sikerrel!

    • @danianimaciosstudio3115
      @danianimaciosstudio3115 2 หลายเดือนก่อน +3

      Szerintem ennek megítélése nem egyértelmű. A manapság divatos (bár viszonylag régi) történelmi felfogások nagyrészt egyfajta modern gőgből, felsőbbrendűségből fakadnak. Viszont például manapság egyre több komoly történész (főképp középkor kutatók) sokkal pozitívabban tekint a Katolikus Egyházra, mint ahogy az átlag ember a történelmi mítoszok vagy elnagyolt valós események alapján, és már sokak szerint világos hogy a modern Európa sem lenne a középkori nélkül. Ilyen szempontból tehát mégis sikeresnek mondható, csak ezt szeretik elfelejteni vagy letagadni.

    • @1.velemeny491
      @1.velemeny491 2 หลายเดือนก่อน +1

      Szerintem bizonyított. Itt van. Ellenben a barbár népekkel. Azért ne becsüljük le a természetesnek érzett értékeket. Itt még az ateista is keresztény ateista!

    • @lampavajanyasha7686
      @lampavajanyasha7686 2 หลายเดือนก่อน

      @@danianimaciosstudio3115 Vitathatatlan, hogy a kereszténység a gyökere annak, hogy a nyugati világunk, ahogy ma ismerjük kialakult. Az alapvető társadalmi normáinktól kezdve, az emberi jogokon át az LMBTQ-ig minden Jézus Krisztushoz vezethető vissza. Akinek van némi történelmi/kulturális rálátása a világra, az szerintem ebben mind egyetért. Ettől függetlenül a múltat el nem törölve, hadd gondolhassam már azt, hogy a keresztény egyház számomra semmi pozitívat nem mutat a személyes életemben, sőt, ellenkezőleg. Nekem a kereszténység a múlt, de legfőképpen a jövő hátráltatója. Ezt lehet modern gőgnek nevezni, de az én értelmezésemben alaptalan vád, egész egyszerűen szerintem arról van szó valójában, hogy a mai embernek birtokában áll(hat) már annyi információ, hogy teljesen szükségtelen egy megrögzött keretrendszerbe szorítkoznia, ha bármiről (világról, Istenről) alkothat véleményt, világnézetet a saját meglátása szerint.

    • @augustinus354
      @augustinus354 2 หลายเดือนก่อน

      Mit kellene bizonyítania? Isten létét? A szeretet parancsát? Az egyiket lehetetlen, a másikat pedig folyamatosan bizonyítja a világ. Sajnos a manapság igen elterjedt materialista világfelfogás erre vak, más koordináta rendszerben nézi a dolgokat.