Szia. Köszönöm a videót. Milyen obd-t veszel? Én vettem egy elmet, de a Sealből nem jön adat. A carscannerből elöfizettem a prora.. úgy sem. Valószínű az olvasóm hitvány...
@@torpemonguz Szia! Én valószínűleg olyat veszek ami Ákosnak is van, mert ez az ID.-nél biztosan működik. A neve iCar Pro, az amazonon fent van 23 Fontba kerül.
Érdekes kérdés ez a degradáció, és szerintem fontos lenne, hogy erről legyenek pontos információink. Főleg egy használt autó vásárlásakor lenne jó látni... Sajnos a gyártók nem nagyon igyekeznek megkönnyíteni a dolgunkat. Az OBD olvasón is azt tudod csak kiolvasni, amit az autó fedélzeti rendszere megenged. Pl nem látsz rá, hogy a bruttó és a nettó közötti különbséggel játszik-e az autó (a degradáció ellensúlyozására többet enged meg a pufferből felhasználni). Erre főleg a Tiedhez hasonló kis akksisnál van lehetőség a jelentős puffer miatt. Sajnos a töltésen alapuló kalkuláció sem tud pontos lenni, hiszen a töltési veszteségen túl nem tudsz kalkulálni a töltés közben elhasznált árammal sem (akku hűtés/fűtés, utastér hűtés/fűtés, egyéb fogyasztók). A sok villámtöltés kapcsán felmerült bennem, hogy a napi használat során a regenerációk mind egy-egy mikrotöltés. Egy hosszabb lejtőn, vagy intezívebb fékezéskor pedig a közel teli akkut (úgy láttam, hogy az én 58kWh-s iD3-mamban 90% alatti töltésnél már a teljes regen teljesítmény rendelkezésre áll) "megkínálja" a rendszer egy magas, akár 60-80-90kW-os villámtöltéssel, ami néha csak néhány másodperc, de egy hegyről lefelé akár percek is lehetnek.
@@hkarcsii82 Abszolút egyetértek veled. Sajnos nem nagyon akarja a gyártó, hogy az ember csak úgy kiolvassa a konkrét degradációs értékeket, pedig ahogy te is írtad azért fontos lenne. Ahogy mondtam a videóban is, ez valóban csak egy hozzávetőleges érték, jelenleg ennél pontosabban nem szolgálhatok, de legközelebb majd keresek egy pontosabb lehetőséget is.
Azt valóban jó lenne tudni, hogy a bruttó-nettóval hogy játszik a kocsi, de szerintem ebben a VW elég őszinte, én ugyanazt a 10 kWh különbséget mérem most is, mint eredetileg volt. Én a koreai kocsiknál gondolok ilyen "trükközésre", mert azok sokszor 98-100%-os SOH-ot mutatnak, holott az akkukémiájuk hasonló a VW-hez. Mondjuk én nem bánnám, ha a VW is átcsoportosítana a 10 kWh pufferből a nettó felhasználhatóba.
A Hyundai-ból ki lehet olvasni a nettó bruttót, szerintem a VW-ből is, bár lehet, hogy valamilyen úton módon elrejtik, hogy ne pereljék még többen a VW-t a magas akku degradáció miatt.
Sziasztok Én I3-hoz használnám ahol meg tudnám nézni a HV battery energy content-et, de nekem másképp néz ki a feület, jó pár adat helyett másvan. Elvileg jó appot töltöttem le. Tudnátok segíteni hogy mi lehet a gond? Köszönöm
@@aGL8606 Szia! Ebben Ákos biztosan tud segíteni, ha olvassa majd a hozzászólásod. De amúgy, ha jól emlékszem azt mondta hogy a felhasználói felület variálható. Lehet, hogy nálad az alap beállítás máshogy néz ki, de a menüjében valószínűleg valahogy elő lehet csalni a kívánt értékeket.
Ha a Carscannert használod, akkor a bal felső sarokban van a Dashbord ikon. Ott nekem 28 oldal is van, melyben sokszor ismétlődnek egyes adatok más-más stílusban. Keresd meg azt a képernyőt, amit a videóban is látsz, tedd azt első képernyőnek és azon belül olyan adatot választasz és oda rakod a képernyőn, ahova szeretnéd.
@@aGL8606 Akkor nem tudom. Valószínű, hogy ez autótól is függ, mert a koreaiakon pl. kiolvasható a SOH, a VW-n nem. Nekem a 28 fajta képernyőt előfizetés nélkül tudja.
Én így számolom a degradációt: Pl. ma autóztam 100%-ról indulva 18% érkezéssel 258 km-t, átlagfogyasztás: 12,8 kWh/100 km. Ebből a számított akkukapacítás: 40,27 kWh. Pure Perf. 131k km. Egyébként többször számolgattam már, és váltózó értékek jönnek ki kb. 38-40,5 kWh között szóval ez sem megbízható számítás. És ezen felül van még egy zéró buffer is, egyszer azt is letesztelném, addig hajtani, amíg meg nem áll a jármű. Egyszer már mentem vele kb. 15 km-t 0% alatt, és nem tiltott le (nagyon lightosan mentem, és meleg volt, 35 fok) A Carscanner app nem tudom mi alapján számítja ezt a rendelkezésre álló akkukapacítást.
Szia! Köszi a kommentet! Ahogy a videóban is mondtuk, sajnos a Carscanner sem a konkrét degradaciót méri ki. Ezért is állítottam mellé egy alternatív számítást is, persze nyilván az sem 100% pontosságú. De azért úgy gondolom, hogy nagyságrendileg rendben vannak a számok. Legközelebb majd egyéb mérési lehetőségek után is nézni fogok, hogy a lehető legpontosabb adatokat kapjuk meg.
Az általad leírt számítással én is szoktam számolni és a Tiédhez hasonló eredményeket kapok. Ez azért viszonylag alacsony érték, mert - OBD-vel ellenőrizve - a displayen lévő fogyasztás általában a valós értéktől 0-5 %-kal kedvezőbb értéket mutat.
régen taxisofőrködtem. Flottában nézzétek az autókat ne pedig egyenként ... keressetek egy céget ahol pl 40 egyforma autó van aktív használatba és mind a 40-ből vonjatok egy átlagot. a Wolsvagen egy kalap szar. széthullik benne minden. mondjuk a taxi az nem éli túl a garanciaidőt, még jóhogy garanciaidőn belül ingyen kijavítják pedig milliós költség lenne.
@@hardplayer3374 Szia! Tudom, hogy nem volt 100%-os ez a Carscanner-es és kalkulációs mérés, de csupán ezek az eszközök álltak rendelkezésre. Lehet hogy neked nem vált be a VW de nekem egyenlőre nincsen bajom vele.
Miért kellene nekem a 40 autó állagát tudnom? engem a sajátom érdekel, ahogy én használom, töltöm nem ahogy a cégek, taxisok gyepálják. Az enyémben még nem hullott szét semmi, igaz még majdnem új. Kb mikor kezd majd széthullani??
Elég nagy baj már az is, hogy 7-9% a degradáció ennyi megtett km után, iszonyatosan rossz érték. AC, DC között se kellene lennie különbségnek, Leaf híres a rossz akku temperálásról, a VW pedig a rossz BMS-ről. Egyik márkát se szabad megvenni.
@@zoltanhegedus3163 Szia! Terveim szerint 1 év múlva megismételjük majd a méréseket, aztán akkor talán kiderül, hogy valóban lassul e a folyamat, mint ahogy a legtöbb villanyautó esetében.
Nem, ebből csak az bizonyítható, hogy az I.D.-nek nem a legjobb az akku hűtése, és DC esetén túl van húzva az akku feszültség, más a töltési görbéje, ezért degradálódik jobban az akku más gyártóval szemben. Az VW híres az akku degradációról. Más gyártóknál nincs ekkora különbség AC és DC-n töltött akku esetén. Egy BMS frissítéssel a gyártó orvosolhatná ezt a problémát, de akkor sokkal lassabban töltene az autó, főleg 80% felett. Ezért van az, hogy a Hyundai esetén 200.000 km-nél még csak pár százalék a degradáció, VW esetén pedig már 50.000km után 10+%. A 7% is nagyon rossz érték ennyi megtett km után. Sokan be is perelték a gyártot ez miatt Németországban.
Az akkuhűtéssel nincs gond, 45 fok fölé sosem engedi a hőmérsékletet DC töltés közben. Az, hogy ilyen kis akkut ilyen gyorsan engednek tölteni, annak viszont köze lehet a degradációhoz. De cserébe így egy utazás során ki tudom használni akár 100 %-ig az akkukapacitást, és nem az van, hogy 80% fölött nem érdemes tölteni. Tehát végülis egyrészt van 10 mínusz degradáció, de van 20% plusz használhatóság. A Vw-t perelni azért, mert 10%-os degradációja van egy 3 éves autónak, nem fog sikerrel járni, hisz a garancia az 70%-ról szól, mást nem ígérnek.
@@pinterakosify Tehát akkor az akku hűtés is rossz (szoftveresen), ha 45 celsius-fokig engedi melegedni, az már a felső tartományban van. Nálam töltés esetén 25 celsius-foknál kapcsol be az akku hűtés, 30 celsius-fok fölé így nem megy az akku hőmérséklet, mert a hűtőfokyadék 5-8 celsiusfok-ra hűl a legnagyobb nyári melegben is. De menetközben sem megy 38 celsius-fok fölé, mert bekapcsol szintén a hűtés 35 celsiusfoknál, és lehűti a hűtőfolyadékot 5-10 celsiusfok körülire, nyáron párszor ez megtörtént, amikor 38 celsius-fok volt a környezeti hőmérséklet. Persze meg győzheted magad, hogy miért jó ez neked, hogy gyorsan tönkre megy az akku, csak reméljük még garanciában fogják cserélni.
@@zoltanhegedus3163 Az akkuk optimális hőmérséklettartománya 25-45 fok, szóval a BMS tökéletesen teszi a dolgát. Tesláknál még magasabb hőmérsékletek is előfordulnak. Az akku nem fog odáig eljutni, hogy garanciában kéne cserélni, hiszen az első év után a 2. és 3. évben csak 1-1 %-ot csökkent az akkukapacitás, vagyis kb 20 év múlva jut el a 70%-ig.
Szia! Sajnálom, hogy így gondolod! Sajnos az én kis TH-cam csatornám költségvetése nem teszi lehetővé hogy beruházzák egy sokszázezres eszközre, hogy a tű pontos degradációs értéket tudjak mondani. Rengeteg villanyautós rendelkezik ilyen és hasonló OBD olvasóval és a legtöbben ennek a segítségével olvassák ki az értékeket. A videóban többször is elhangzott, hogy ez egy hozzávetőleges érték, pontosabbat ez az eszköz és applikáció nem tud mutatni. A kalkuláció sem nevezhető 100%-os adatnak de a kettő együtt szerintem elég jól behatárolja a degradáció szintjét.
@@nesavlog84 Ne sajnáld! Egy multiméterrel és egy stopperrel már lehet mérni valamit. Az hogy a szoftver fejlesztő milyen adatot küld ki semmit nem jelent. Az olyan mint amikor a politikus ígér valamit. ;)
@@attilacsoboth8010 Sokszor előrébb jár az agyam mint a szám és túl sok mindent szeretnék mondani…. Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy dolgozom rajta.
Köszi a hasznos infókat!
Szia. Köszönöm a videót.
Milyen obd-t veszel? Én vettem egy elmet, de a Sealből nem jön adat. A carscannerből elöfizettem a prora.. úgy sem. Valószínű az olvasóm hitvány...
@@torpemonguz Szia! Én valószínűleg olyat veszek ami Ákosnak is van, mert ez az ID.-nél biztosan működik. A neve iCar Pro, az amazonon fent van 23 Fontba kerül.
Érdekes kérdés ez a degradáció, és szerintem fontos lenne, hogy erről legyenek pontos információink. Főleg egy használt autó vásárlásakor lenne jó látni...
Sajnos a gyártók nem nagyon igyekeznek megkönnyíteni a dolgunkat. Az OBD olvasón is azt tudod csak kiolvasni, amit az autó fedélzeti rendszere megenged. Pl nem látsz rá, hogy a bruttó és a nettó közötti különbséggel játszik-e az autó (a degradáció ellensúlyozására többet enged meg a pufferből felhasználni). Erre főleg a Tiedhez hasonló kis akksisnál van lehetőség a jelentős puffer miatt.
Sajnos a töltésen alapuló kalkuláció sem tud pontos lenni, hiszen a töltési veszteségen túl nem tudsz kalkulálni a töltés közben elhasznált árammal sem (akku hűtés/fűtés, utastér hűtés/fűtés, egyéb fogyasztók).
A sok villámtöltés kapcsán felmerült bennem, hogy a napi használat során a regenerációk mind egy-egy mikrotöltés. Egy hosszabb lejtőn, vagy intezívebb fékezéskor pedig a közel teli akkut (úgy láttam, hogy az én 58kWh-s iD3-mamban 90% alatti töltésnél már a teljes regen teljesítmény rendelkezésre áll) "megkínálja" a rendszer egy magas, akár 60-80-90kW-os villámtöltéssel, ami néha csak néhány másodperc, de egy hegyről lefelé akár percek is lehetnek.
@@hkarcsii82 Abszolút egyetértek veled. Sajnos nem nagyon akarja a gyártó, hogy az ember csak úgy kiolvassa a konkrét degradációs értékeket, pedig ahogy te is írtad azért fontos lenne.
Ahogy mondtam a videóban is, ez valóban csak egy hozzávetőleges érték, jelenleg ennél pontosabban nem szolgálhatok, de legközelebb majd keresek egy pontosabb lehetőséget is.
Azt valóban jó lenne tudni, hogy a bruttó-nettóval hogy játszik a kocsi, de szerintem ebben a VW elég őszinte, én ugyanazt a 10 kWh különbséget mérem most is, mint eredetileg volt. Én a koreai kocsiknál gondolok ilyen "trükközésre", mert azok sokszor 98-100%-os SOH-ot mutatnak, holott az akkukémiájuk hasonló a VW-hez. Mondjuk én nem bánnám, ha a VW is átcsoportosítana a 10 kWh pufferből a nettó felhasználhatóba.
A Hyundai-ból ki lehet olvasni a nettó bruttót, szerintem a VW-ből is, bár lehet, hogy valamilyen úton módon elrejtik, hogy ne pereljék még többen a VW-t a magas akku degradáció miatt.
Nincs még 200e km futott?
Pedig sokat látni országúton is szembe.
Enyém hétfőn volt 150.000 km. :)
Sziasztok Én I3-hoz használnám ahol meg tudnám nézni a HV battery energy content-et, de nekem másképp néz ki a feület, jó pár adat helyett másvan. Elvileg jó appot töltöttem le. Tudnátok segíteni hogy mi lehet a gond? Köszönöm
@@aGL8606 Szia! Ebben Ákos biztosan tud segíteni, ha olvassa majd a hozzászólásod. De amúgy, ha jól emlékszem azt mondta hogy a felhasználói felület variálható. Lehet, hogy nálad az alap beállítás máshogy néz ki, de a menüjében valószínűleg valahogy elő lehet csalni a kívánt értékeket.
Ha a Carscannert használod, akkor a bal felső sarokban van a Dashbord ikon. Ott nekem 28 oldal is van, melyben sokszor ismétlődnek egyes adatok más-más stílusban. Keresd meg azt a képernyőt, amit a videóban is látsz, tedd azt első képernyőnek és azon belül olyan adatot választasz és oda rakod a képernyőn, ahova szeretnéd.
@@pinterakosify Nekem ott csak 3 oldal van. Beállításoknál elő lehet fizetni/támogatni, ekkor jöhet elő a több oldal ahogy írtad? Köszönöm a válaszod!
@@aGL8606 Akkor nem tudom. Valószínű, hogy ez autótól is függ, mert a koreaiakon pl. kiolvasható a SOH, a VW-n nem. Nekem a 28 fajta képernyőt előfizetés nélkül tudja.
Én így számolom a degradációt: Pl. ma autóztam 100%-ról indulva 18% érkezéssel 258 km-t, átlagfogyasztás: 12,8 kWh/100 km. Ebből a számított akkukapacítás: 40,27 kWh. Pure Perf. 131k km. Egyébként többször számolgattam már, és váltózó értékek jönnek ki kb. 38-40,5 kWh között szóval ez sem megbízható számítás.
És ezen felül van még egy zéró buffer is, egyszer azt is letesztelném, addig hajtani, amíg meg nem áll a jármű.
Egyszer már mentem vele kb. 15 km-t 0% alatt, és nem tiltott le (nagyon lightosan mentem, és meleg volt, 35 fok)
A Carscanner app nem tudom mi alapján számítja ezt a rendelkezésre álló akkukapacítást.
Szia! Köszi a kommentet! Ahogy a videóban is mondtuk, sajnos a Carscanner sem a konkrét degradaciót méri ki. Ezért is állítottam mellé egy alternatív számítást is, persze nyilván az sem 100% pontosságú. De azért úgy gondolom, hogy nagyságrendileg rendben vannak a számok. Legközelebb majd egyéb mérési lehetőségek után is nézni fogok, hogy a lehető legpontosabb adatokat kapjuk meg.
Az általad leírt számítással én is szoktam számolni és a Tiédhez hasonló eredményeket kapok. Ez azért viszonylag alacsony érték, mert - OBD-vel ellenőrizve - a displayen lévő fogyasztás általában a valós értéktől 0-5 %-kal kedvezőbb értéket mutat.
régen taxisofőrködtem. Flottában nézzétek az autókat ne pedig egyenként ... keressetek egy céget ahol pl 40 egyforma autó van aktív használatba és mind a 40-ből vonjatok egy átlagot. a Wolsvagen egy kalap szar. széthullik benne minden. mondjuk a taxi az nem éli túl a garanciaidőt, még jóhogy garanciaidőn belül ingyen kijavítják pedig milliós költség lenne.
@@hardplayer3374 Szia! Tudom, hogy nem volt 100%-os ez a Carscanner-es és kalkulációs mérés, de csupán ezek az eszközök álltak rendelkezésre. Lehet hogy neked nem vált be a VW de nekem egyenlőre nincsen bajom vele.
Miért kellene nekem a 40 autó állagát tudnom? engem a sajátom érdekel, ahogy én használom, töltöm nem ahogy a cégek, taxisok gyepálják. Az enyémben még nem hullott szét semmi, igaz még majdnem új. Kb mikor kezd majd széthullani??
Elég nagy baj már az is, hogy 7-9% a degradáció ennyi megtett km után, iszonyatosan rossz érték. AC, DC között se kellene lennie különbségnek, Leaf híres a rossz akku temperálásról, a VW pedig a rossz BMS-ről. Egyik márkát se szabad megvenni.
@@zoltanhegedus3163 Szia! Terveim szerint 1 év múlva megismételjük majd a méréseket, aztán akkor talán kiderül, hogy valóban lassul e a folyamat, mint ahogy a legtöbb villanyautó esetében.
Nem, ebből csak az bizonyítható, hogy az I.D.-nek nem a legjobb az akku hűtése, és DC esetén túl van húzva az akku feszültség, más a töltési görbéje, ezért degradálódik jobban az akku más gyártóval szemben. Az VW híres az akku degradációról. Más gyártóknál nincs ekkora különbség AC és DC-n töltött akku esetén. Egy BMS frissítéssel a gyártó orvosolhatná ezt a problémát, de akkor sokkal lassabban töltene az autó, főleg 80% felett. Ezért van az, hogy a Hyundai esetén 200.000 km-nél még csak pár százalék a degradáció, VW esetén pedig már 50.000km után 10+%. A 7% is nagyon rossz érték ennyi megtett km után. Sokan be is perelték a gyártot ez miatt Németországban.
Az akkuhűtéssel nincs gond, 45 fok fölé sosem engedi a hőmérsékletet DC töltés közben. Az, hogy ilyen kis akkut ilyen gyorsan engednek tölteni, annak viszont köze lehet a degradációhoz. De cserébe így egy utazás során ki tudom használni akár 100 %-ig az akkukapacitást, és nem az van, hogy 80% fölött nem érdemes tölteni. Tehát végülis egyrészt van 10 mínusz degradáció, de van 20% plusz használhatóság.
A Vw-t perelni azért, mert 10%-os degradációja van egy 3 éves autónak, nem fog sikerrel járni, hisz a garancia az 70%-ról szól, mást nem ígérnek.
@@pinterakosify Tehát akkor az akku hűtés is rossz (szoftveresen), ha 45 celsius-fokig engedi melegedni, az már a felső tartományban van. Nálam töltés esetén 25 celsius-foknál kapcsol be az akku hűtés, 30 celsius-fok fölé így nem megy az akku hőmérséklet, mert a hűtőfokyadék 5-8 celsiusfok-ra hűl a legnagyobb nyári melegben is. De menetközben sem megy 38 celsius-fok fölé, mert bekapcsol szintén a hűtés 35 celsiusfoknál, és lehűti a hűtőfolyadékot 5-10 celsiusfok körülire, nyáron párszor ez megtörtént, amikor 38 celsius-fok volt a környezeti hőmérséklet. Persze meg győzheted magad, hogy miért jó ez neked, hogy gyorsan tönkre megy az akku, csak reméljük még garanciában fogják cserélni.
@@zoltanhegedus3163 Az akkuk optimális hőmérséklettartománya 25-45 fok, szóval a BMS tökéletesen teszi a dolgát. Tesláknál még magasabb hőmérsékletek is előfordulnak. Az akku nem fog odáig eljutni, hogy garanciában kéne cserélni, hiszen az első év után a 2. és 3. évben csak 1-1 %-ot csökkent az akkukapacitás, vagyis kb 20 év múlva jut el a 70%-ig.
Mérés az nem volt..MIVEL? :D :D :D
Csak a parasztvakítás.
Szia! Sajnálom, hogy így gondolod! Sajnos az én kis TH-cam csatornám költségvetése nem teszi lehetővé hogy beruházzák egy sokszázezres eszközre, hogy a tű pontos degradációs értéket tudjak mondani. Rengeteg villanyautós rendelkezik ilyen és hasonló OBD olvasóval és a legtöbben ennek a segítségével olvassák ki az értékeket. A videóban többször is elhangzott, hogy ez egy hozzávetőleges érték, pontosabbat ez az eszköz és applikáció nem tud mutatni. A kalkuláció sem nevezhető 100%-os adatnak de a kettő együtt szerintem elég jól behatárolja a degradáció szintjét.
@@nesavlog84
Ne sajnáld!
Egy multiméterrel és egy stopperrel már lehet mérni valamit.
Az hogy a szoftver fejlesztő milyen adatot küld ki semmit nem jelent.
Az olyan mint amikor a politikus ígér valamit. ;)
Sokat javult az előadásod minősége👍, de a mondatok végén még mindig felviszed a hangod....
@@attilacsoboth8010 Sokszor előrébb jár az agyam mint a szám és túl sok mindent szeretnék mondani…. Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy dolgozom rajta.