Bardzo fajnie by było poprzeć twierdzenie o konieczności uziemienia podziału punktu PEN jakąś normą. Napisałem to, bo o ile mi wiadomo takowa nie istnieje. Mogę się mylić bo przepisy mogły się zmienić ostatnio i dlatego mądrzejszych prosiłbym o pomoc. Jeżeli jest to gdzieś dopowiedziane to przepraszam ale nie obejżałem filmu do końca.
Ten kanał ma duży potencjał. Widać z każdym filmem więcej starań. Rzeczowo dla Elektryków i Laików. Łatwo jest krytykować w komentarzach, ale trudniej wykonać coś samemu i być narażonym na ową krytykę. Robisz dobrą robotę, jesteś u mnie w czołówce na yt. Wraz z ,,Luksiem,, Jackiem 07,,
Super Emi, widać że wkładasz sporo pracy w to co robisz, po filmach też widać pełen profesjonalizm. Fajne przejścia, montaż, muzyka w tle. Gratuluję też bardzo dobrego dźwięku, wszystko ładnie słychać zawsze. Ps: wydaje mi się że trochę schudłaś, widać zwłaszcza po twarzy. Pozdrawiam.
generalnie nie wolno tak podlaczyc przewodu PE....istnieje due zagrozenie wnikniecia duzych pradow udarowych. Niestety musimy odkopac bednarke w odleglosci min 2 metry od przewodu uziemiajacego i polaczyc w ziemi. Jest to trudne i kosztowne niestety. Najczesciej podzial w starych blokach i kamienicach poelga na...braku uziemienia punktu rozdzialu...nie ma przymusu....Przewod PEN jest uziemiony wiec zazwyczaj moze tak zostac
Witam serdecznie zgadzam się z powyższym komentarzem, że takie podłączenie powinno mieć miejsce pod ziemią w odpowiedniej odległości. Polecam obejrzeć film z kanału JacekH07. Pozdrawiam
Nie ma obowiązku uziemiać rozdziału PEN na PE i N, choć wielu "szpecjalistów" gromko twierdzi, że "jest obowiązek", ale jak na razie żaden z tych druciarzy nie umiał mi podać podstawy prawnej ani w rozporządzeniu, ani w "normach". Które to ostatnie nie są obowiązkowe do stosowania, od 2002 roku, zresztą.
@@Sebastian-cf7zx Niby elektryka jest dziedziną ogarniętą, a jednak wiele jest w niej jeszcze dowolności i różnych mitów, guseł i prawideł. To samo z umieszczaniem przewodu fazowego w lewym przyłączu gniazd, chociażby. Żadnej "normy" na to nie ma, a jeden z drugim upiera się, że "musi" być po lewej, ale żadnej podstawy na to nie umie podać. I tak dalej, dalej, dalej. Jak PE jest wydzielony, to można go sobie uziemiać do woli, jak ktoś ma fantazję, to i w każdym punkcie jego łączenia, kto broni.
Jakie tn-s ? Tutaj mamy TN-C-S który powstaje w wyniku wydzielenia po przez podział PEN na PE i N Druga sprawa nie trzeba można ale nie trzeba uziemiać punktu podziału. Żadna norma nie precyzuje. A czy pomiary instalacji odgromowej są zrobione ? Dodatkowo takie podłączenie PEN do instalacji odgromowej to realne zagrożenie przeniknięcia potężnych prądów udarowych. Albo idziemy pod ziemię i do tego sprawdzamy czy to co tam jest nadaje się. I tutaj są normy na to jak to ma wyglądać. Albo nawet nie myśl o takim rozwiązaniu. A do tego wystarczy poszukiwacz złomu który rozkręci to dla złomu a zdarza się i świzdu gwizdu ochrona poszła w .. las. Potrafią też odciąż ogrom itd. 6mm to nie błąd ale stosuj 10mm w większości nie przejdzie odbioru nic poniżej. Takie wymagania 5x10mm. Potem jak widać listwa zaciskowa z lat 70 i pozostawienie jej to ogromny błąd. To się wymienia na stosowny osprzęt tak aby nie zawodził a tam już widać korozję i ogromne ryzyko poluzowania PEN. A najlepsze że tamta linia zasilająca już na koko nie ma 10mm więc nie spełnia warunków instalacji TN jest to instalacja poza standardowa, więc nie można tam wydzielać z PEN PE i N Ale na to to akurat nikt nie patrzy. Dla ze liczy się aby Od głównej linii zasilającej szło 10mm. A że czeto łączy się to z 4mm a o zgrozo 2.5mm się zdarza. O AL w podobnych przekrojach już nie wspomnę. To ZE ma to w poważaniu. Ale prokurator już miał nie będzie. Moment chwila teraz widzę czy tam na listwie zaciskowej jest aluminium ? bez pasty która powstrzyma korozję ? Oraz pod zaciskiem PEN który się do tego nie nadaje ? ojjojo upalnie tego będzie miało poważne skutki i nie poprawiając tego robi pani ogromny błąd który może mieć poważne skutki.
Na odgałęźniku miedź nie styka się bezpośrednio z Alu. Natomiast wymiana samego odgałęźnika z lat 70tych nie należy do elektromontera wykonującego instalację lokatorską. Jest to zadanie wspólnoty / spółdzielni. Poza tym wymagałoby to odłączenia zasilania na całym pionie, co często bywa ( z wielu powodów ) kłopotliwe. Pozdrawiam
Dla czego jak przewody poniżej 10 mm^2 i nie ma TN-C? U mnie w bloku w 2016 roku porobiono nowe piony, przewodem 5x4.0 mm^2 a w papierach jak byk stoi, że są w TN-C. A jak ktoś dał na to "papiery", to znaczy, że jest TN-C, choć przekrój PEN-a to ledwie 40% jego minimalnego przekroju. Nie działa? Działa! Nie da się rozwidlić PEN-a na PE i N? Da się! I wszystko zasuwa tak, jak ma zasuwać, choć według "norm" przewód PEN jest zaledwie "PEN-em". Przy okazji w tym swoim WLZ-cie odkryłem, że doprowadzona do mieszkania żyła PE wykazuje bardzo wspaniały stan "uziemienia", gdyż przy najprostszym teście (neonówka tablicowa), wpięta między L a PE daje spadek napięcia z 230V do 155%. Wielu pewnie będzie wiedzieć, co to oznacza. Mimo to, każdy ma takie PE doprowadzone do lokalu. Da się? Da! I teraz tylko czekać, jak ktoś będzie myślał, że WLZ jest w układzie TN-C/S, podepnie swoje PE do tej żyły, a potem będą jajeczka, jak kogoś prądzik trzepnie, albo coś się zacznie wędzić z drugiej strony WLZ-tów, tam, gdzie są "uziemione". Ja podejrzewam, że tym "uziemieniem" jest po prostu kołek rozporowy od rozdzielnicy licznikowej, pod który te żyły podpięto, tudzież inna "hybryda". Mnie zmusiło to do wypięcia tej żyły od swoich PE i oznaczenia jej odpowiednio, że jest niebezpieczna i zrobienia rozdzielnicy w układzie pseudo TN-C/S, bo jak pisałem, PEN ma 4 mm^2 przekroju. Ale działa i działać będzie, bo musi. Takie są oto realia.
@@emihydro-elektro Raz że robisz niezgodnie ze sztuką i jak widać nie widzisz problemu w tym jakie normy ma spełniać PE czy PEN Co do alu to zawsze ale to bez wyjątku zabezpiecza się go pastą stykową i nie ma tutaj dyskusji. A czemu ? a to elektryk wie. A jak nie da się zgodnie ze sztuką wykonać modernizacji to się rezygnuje to ty odpowiadasz za życie ludzi w tym bloku. I raz jeszcze nie znasz układów sieciowych gdzie ty tam masz TN-S ? ? ? I samo wykonanie uziemienia punktu podziało to chyba kiepski żart ? Pominę oczywiste zagrożenia w postaci prądów udarowych bo mając wiedzę nigdy byś tego tak nie zrobiła. To jest ono narażone na korozję oraz wandalizm. Ciekawie się zrobi bo już tam korozję widać albo jak ktoś na złom będzie zbierać czy głupi żart wytnie. I gdzie wtedy masz PE ? i co się stanie podczas uszkodzenia izolacji np w pralce czy lodówce ? Lokator w nocy po kafelkach bez kapci idzie po wodę do lodówki. Cierkawe jaki będzie efekt ? Ale ważne że fakturka wystawiona.
@@Hir3987 Wykonanie jest z 2008go roku, o czym wspominam na filmie. Jest zgodne z moim stanem wiedzy i doświadczenia z tego czasu. Wynikało głownie z obserwacji innych elektromonterów, którzy w tamtych czasach też przypinali się z PE z podziału do złączki na zwodzie odgromu. Będę o tym mówić na dzisiejszym sobotnim livie na kanale. Bardzo doradzam się skupić na MERITUM tego filmu, czyli właśnie na tych wszystkich niuansach, DLACZEGO uziemienie tego podziału PEN jest tak kłopotliwe. Przypięcie do złączki odgromu, raz, że pokazuje z czym możemy mieć do czynienia przy chęci wyprowadzenia przewodu PE. A Drugie - pokazuje praktyki sprzed kilkunastu lat. Nie jestem tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Zaznaczam - swoją wiedzę mam z podręczników dla elektroinstalatorów, oraz dzięki pracy przy innych instalatorach. Często był to niepłatny wolontariat. Jak mi zademonstrowali w pracy, tak się ich naśladowało. W tym 2021 szym roku przypada mi 20ecie pracy w zawodzie montera instalatora. Mam bardzo wielu Klientów, którzy są zadowoleni z mojej pracy i polecają mnie dalej. Czyli jednak nie robię fuszerki ;) Za 2008 rok nie było faktur. Choćby dlatego, że często moja praca była pół charytatywna. Albo dla rodziny, znajomych czy przyjaciół. Pozdrawiam gorąco i zapraszam na relację na żywo na kanale
WLZ 5x6mm2 na jedną fazę? ._. 2 sprawa, zabezpieczenia nadmiarowoprądowe są w mieszkaniach, przed licznikiem są rozłączniki wyzwalane, a to już coś innego.
Przewód 5x6mm jest akuratnie dostępny w moich hurtowniach, dlatego taki akurat stosuję. Jest to też rozwiązanie przyszłościowe, gdyby Inwestor zdecydował się na większy przydział mocy i zmianę instalacji 1 fazowej, na 3 fazową.
A co jeśli się nie zrobi mostka między szyną neutralną i ochronną w rozdzielnicy? Tylko zwyczajnie przewód który przychodzi 2 żyłowy podłączy się jako fazę i neutralny, a całą instalację wewnętrzną 3 żyłową normalnie, czyli faza, neutralny, ochronny, oczywiście bez różnicówki? czyli jeżeli przewód ochronny bedzie uziemiony tylko w rozdzianicy na listwie ochronnej i nic więcej?
Jak nie masz mostka, to masz albo wyspę T-T w sieci TN-C, a jak zasilanie idzie w T-T, to masz po prostu, dalszą część T-T już w obiekcie. Pierwsze jest dopuszczalne, tylko po co robić T-T, jak można z TN-C zrobić TNC-S, a drugie jest jedyną opcją, bo z T-T instalacji TN(C,CS,S) nie zrobisz, bo tam nie ma PEN-a tylko N i nie jest on po drodze uziemiany i nie może pełnić funkcji ochronnych.
Ja bym zaczęła od sprawdzenia, czy PEN na zasilaniu bloku jest uziemiony w złączu albo rozdzielnicy głównej. Jeśli tak, a pion spełnia dzisiejsze normy przekroju PEN dla układu TN-C, to moim zdaniem nie ma co się pchać w dodatkowe uziemienia, tylko po prostu zrobić podział w szachcie / skrzynce licznikowej.
Ważny też jest przekrój - 10mm2 Cu albo 16mm2 Alu. Ten bywa niewystarczający. Im starszy budynek, tym jego główny WLZ cieńszy. Na tym filmie WLZ budynku to 3 żyły fazowe Cu o przekroju 10mm2. Jednak PEN już 10mm2 Alu.
Dla czego? U mnie w bloku porobili w 2016 roku WLZ-ty przewodem 5x4.0 mm^2 i w papierach jak byk stoi, że jest "TN-C", ba, doprowadzili nawet do mieszkań żyłę PE, która wykazuje bardzo ciekawy stan uziemienia, przy obciążeniu obwodu PE - L odbiornikiem o mocy jakichś 2W, spadek napięcia wynosi 55%. "Szpecjaliści" którzy się pod tym wszystkim podpisali, nawet nie wiedzą po dziś dzień, że zrobili instalację pozastandardową, bo ani to nie jest TN-C, ani TN-S, ani TN-C/S ani T-T, choć to ostatnie to jedyne formalne wyjście z sytuacji. Tylko weź znajdź pan uziemienie na trzecim piętrze w bloku.
@@mariuszl4027 Kup litr wódy, ugotuj jakiś gulasz z mięcha i zapowiedź się mu, że idziesz do tego gada z sąsiedzką wizytą. Jak już opierdzielicie tego litra, to razem pójdziecie po drugiego, a potem pan sąsiad będzie twoim najlepszym przyjacielem i nie tylko na uziom się zgodzi.
No dobrze a co wtedy kiedy będzie burza i piorun trafi w piorunochron przecież niebezpieczny ładunek trafi do mieszkania. Jak dla mnie nie powinno się takich rzeczy robić tylko trzeba wykonać osobną bednarkę żeby nie było właśnie takiego zagrożenia
1:03 ten fragment. Mówię tutaj, że " idealnym rozwiązaniem jest wpięcie tego * przewodu PE * w bednarkę, która jest uziomem otokowym naokoło bloku " Widoczna też jest opaska betonowa, która " siedzi " na tej bednarce. Nie trudno się domyśleć, że nie było absolutnie opcji rozkuwania tej opaski. Dlatego wykonanie jak na załączonym obrazku.
Z tym TN-S to nie jest tak prosto. Prawdziwy TN-S jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewód PE prowadzony jest od transformatora sn/nn siecią nn do złącz kablowych czy tam przyłącz. Bardzo mało jest takich sieci i to zazwyczaj tylko wtedy, gdy dany obiekt posiada własny transformator i sieć nn jest krótka, bo w praktyce tylko wtedy ma to sens wykonania z racji dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść na prowadzenie dodatkowego przewodu PE od transformatora. Normalnie, w zdecydowanej ilości przypadków, będzie to sieć TN-C, gdzie z racji czysto ekonomicznych, rolę PE będzie spełniać przewód PEN, który łączy te dwie funkcje i wynika to wyłącznie z kwestii finansowych, to jest taka hybryda, wymyślona przez cwaniaków od "elektryki", by nie wchodzić w koszty, a zarazem, zapewnić takiej sieci większe bezpieczeństwo, bez konieczności prowadzenia dodatkowego przewodu PE. Ale w kraju będą jeszcze, choć są sukcesywnie likwidowane, sieci T-T, w których przewód neutralny nie jest po drodze uziemiany i z tego tytułu nie może pełnić funkcji ochronnych, z racji dużej wartości oporności pętli zwarcia, konsekwencją tego jest konieczność stosowania zabezpieczeń nadprądowych o małych wartościach, by zagwarantować warunek automatycznego wyłączenia zasilania przy zwarciach i przebiciach. Trzeba o tym pamiętać, gdy coś się z elektryką robi i modyfikuje, bo inaczej można ludziom narobić kłopotów i samemu sobie ściągnąć na głowę problemy i to poważne, jak coś się stanie. Tutaj, jak widzę, w tym bloku, nie jest źle, bo w pionie zasilającym widać prowadzony płaskownik, i nawet widać, że są do niego połączone jakieś przewody PE. Warto by tylko sprawdzić, upewnić się, czy jest to wszystko ze sobą metalicznie połączone i czy na dole w piwnicy jest właściwie połączony z szyną wyrównawczą. Jeśli nie, to warto by namówić administratora obiektu, by puścił w szachcie szynę PE jakimś płaskownikiem, nie są to jakieś wielkie koszty, parę odcinków, parę spawów i sprawa załatwiona.
Dzięki za tak długi i szczegółowy opis, jeśli chodzi o rodzaj sieci TN-S. Mam taką świadomość. Płaskownik widoczny na filmie, jest to fragment ramy metalowej, do której zamocowane są podstawy licznikowe, oraz inne urządzenia elektryczne. Rama ta wisi na 4śrubach rozporowych we wnęce. Sama też jest podpięta do wyprowadzonego przewodu PE. Jednak to nie ona pełni zadanie uziemiające, a sama jest uziemiana. Plany spółdzielni na wymianę WLZów na 5cio żyłowe były już przed 2008 rokiem, acz nie doszły do skutku. Tutaj pozostaje tylko opcja zgłoszenia wykonania dodatkowego przewodu PE we własnym zakresie ( przez uprawnionego instalatora ).
@@emihydro-elektro Wystarczy, żeby połapali płaskownikiem czy odpowiednio grubym drutem stalowym te szafy metalowe między piętrami, uziemili toto w piwnicy jak trzeba i byłoby cacy. Te elementy wykonane są z przewodnika i zgodnie z "normami", jest to element przewodzący dostępny, na którym może pojawić się potencjał, tym bardziej, że są to skrzynki elektryczne a nie gazowe, musi być uziemiony.
Witam Chciałbym w mieszkaniu w bloku zmienić bezpieczniki topikowe na esy. Obecnie mam jeden bezpiecznik topikowy A 10a na całe mieszkanie. A chce Złożyć małą rozdzielnice z RCD. Instalacja w bloku to tn-c. Prawdopodobnie do mieszkania WLZ dochodzi 2-żylowy. Czy w takim przypadku można montować rożnicowkę? Mam schemat podłączenia bezpieczników ale nie mogę dodać go do komentarza. Proszę o odpowiedz
Witam. Z zasady wyłączników różnicowych NIE stosuje się w instalacjach 2 żyłowych. Są one przeznaczone dla minimum 3, albo 5cio żyłowych rozwiązań. W przypadku zwykłej wymiany rozdzielnicy bezpiecznikowej, na wyłącznikową, stosujemy wyłączniki nadprądowe, wyłącznik główny FR, oraz ewentualnie lampkę kontrolną do wskazywania obecności zasilania w rozdzielnicy. Polecam swoje filmy na kanale, bo prezentuję tutaj jak to wykonać. Również w bloku z wielkiej płyty. Mogę też tutaj podesłać linki do filmów, po prośbie.
@@emihydro-elektro Dziękuję za szybką odpowiedź. Do obecnej instalacji 2 żyłowej mam podciągnięte 2 przewody 3x2.5mm2 pod zmywarkę oraz pralkę (sprzęt świeżo kupiony) i to do tych dwóch obwodów chciałem podpiąć rożnicowkę. Czy w tej sytuacji też nie można jej zakładać?
@@mielke1234 Do 3 żyłowych obwodów JAK NAJBARDZIEJ. Czyli do zmywarki TAK, do pralki TAK. Ale jeśli reszta instalacji jest 2 żyłowa, to RCD powinno ją omijać.
W tamtych czasach, taka praktyka wśród instalatorów była nagminna. Jeden kopiował od drugiego. To jest wykonanie z początku lat 2000sięcznych i wówczas było uważane za prawidłowe. Teraz jest to jasne, że tak się tego nie robi. Jednak odcinek jest o czym innym i nie było intencją drążenie tego tematu. EDIT : Dodam, że takie wpięcie powstało po konsultacji z elektrykiem ze spółdzielni, który wskazał miejsce i sposób wpięcia PE.
Bardzo szanuję, ale podziału PEN nie robi się nigdy w odgromie, to są 2 niezależne uziomy! Żaden ubezpieczyciel tego nie odbierze w życiu! Po coś te ograniczniki przepięć powstały.
To jest pić na wodę foto montaz. Sonda z 10 piętra do uziemienia? Śmiech na sali. Masz tam kanał kablowy który jest cały metalowy i porządnie uziemiony w piwnicy bezpośrednio do bednarka. Dodatkowo na każdym piętrze masz doziemiony Pen właśnie z ramą kanału kablowego. U mnie w bloku jest wlz 4x16mm, na piętrze dokonujesz podziału Pen który do uziemiasz z ramą kanalu, dajesz szyny PE i N, PE u ziemiasz dodatkowo, w zależności od rodzaju instalacji w mieszkaniu używasz szyny Pen lub N i PE... Nie wolno też łączyć przewodu PE bezpośrednio z instalacja odgromowa budynku tylko z zachowaniem odpowiedniej separacji.
@@emihydro-elektro to nie jest Pen i niema czego tu dzielić. Ten przewód ma zbyt małe właściwości mechaniczne i nie przetrwa uderzenia pioruna w pobliżu. Modernizację należy rozpocząć od wymuszenia wymiany wlz przez wspólnote/spółdzielnie ponieważ nie jest mozliwe wykonanie tncs co jest obowiązkiem.
@@audioburrow1258 Przepraszam najmocniej 😮💨 To jest przewód pełniący funkcję przewodu PEN. Jeśli już chodzi o nazewnictwo chodzi. Z drugim się zgadzam w pełni - spółdzielnie i wspólnoty powinny okresowo modernizować SWOJE sieci. Poza fikcyjnymi przeglądami elektryki co 5 lat 😈 Tylko że te pieniądze idą gdzie indziej. I to może być tak, że nas już nie będzie, a WLZty z początków lat 70tych, o przekroju 6mm2 Alu, nadal będą.
Od kiedy to uziom odgromowy można wykorzystywać do podziału PEN. Proszę wrócić do szkoły doczytać a nie takie rzeczy opowiadać. No i większość sieci w Polsce to TT czytać czasem warunki przyłącza.
Jaka większość? Na wiochach, gdzie zasilanie idzie liniami napowietrznymi a przewód neutralny nie jest uziemiany, to tak, jest T-T bo nie ma innego wyjścia. Ale to akurat warto zweryfikować u dostawcy energii, jaki układ zasilania jest zastosowany. Ale i tak pewnie, jak znam życie, to WLZ wykonany będzie przewodem poniżej 10 mm^2, więc z PEN-a robi się "PEN". Ale to nie oznacza, że nie można go rozwidlić na PE i N i zrobić sobie TN-C/Sa, z tymże zgodnie z "przepisami", będzie to "TN-C/S", z racji zbyt małego przekroju PEN-a, który formalnie, PEN-em być nie może. A pokaż mi pan nawet w nowo wykonanych WLZ-tach w blokach mieszkalnych, w których wykonano je przewodami 10 mm^2 (miedź)? Bardzo mało znajdziesz pan takich przypadków. Ciągną przewodem 6 mm^2, czy tam 4 mm^2 (jak u mnie po wymianie w 2016 roku) i muzyka gra. Choć w szczególnych przypadkach, ta muzyka może być marszem żałobnym dla tych nieszczęśliwców, którzy nie mieli szczęścia.
Chłopie powrót do szkoły i się uczyć uczyć i nie rób czegoś o czym nie masz zielonego pojęcia. Poczekajmy do pierwszej burzy. Instalacja odgromowa nie służy do rozdziału pen .
Bardzo ciekawy materiał, super robota, dzięki
Bardzo fajnie by było poprzeć twierdzenie o konieczności uziemienia podziału punktu PEN jakąś normą. Napisałem to, bo o ile mi wiadomo takowa nie istnieje. Mogę się mylić bo przepisy mogły się zmienić ostatnio i dlatego mądrzejszych prosiłbym o pomoc.
Jeżeli jest to gdzieś dopowiedziane to przepraszam ale nie obejżałem filmu do końca.
Bardzo profesjonalnie nagrane, przedstawione i zmontowane ! Brawo.
Nie wolno wpinac przewodu PE do instalacji odgromowej nad gruntem! Grozi to wniknienciem do instalacji duzego pradu udarowego.
Intro kozackie 🙋🏻♀️
Muzyka także fajna
Jak na film który nie do końca zrozumiem
A przypadkiem piorun nie wypieprzy całej instalacji?
Fajnie się ogląda na 1.25
Ten kanał ma duży potencjał. Widać z każdym filmem więcej starań. Rzeczowo dla Elektryków i Laików. Łatwo jest krytykować w komentarzach, ale trudniej wykonać coś samemu i być narażonym na ową krytykę. Robisz dobrą robotę, jesteś u mnie w czołówce na yt. Wraz z ,,Luksiem,, Jackiem 07,,
Bardzo dziękuję za słowa uznania i pozdrawiam.
@@emihydro-elektro Byle 3mać się kontentu tj. Hydro Elektro. Bez polityki,, płaskoziemców,, itp😋
dobra robota
Super Emi, widać że wkładasz sporo pracy w to co robisz, po filmach też widać pełen profesjonalizm. Fajne przejścia, montaż, muzyka w tle. Gratuluję też bardzo dobrego dźwięku, wszystko ładnie słychać zawsze. Ps: wydaje mi się że trochę schudłaś, widać zwłaszcza po twarzy. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za miłe słowa ;) Pozdrawiam
Od pewnego czasu mam operatora i montażystę - robi świetną robotę ! :D
łapka.
generalnie nie wolno tak podlaczyc przewodu PE....istnieje due zagrozenie wnikniecia duzych pradow udarowych. Niestety musimy odkopac bednarke w odleglosci min 2 metry od przewodu uziemiajacego i polaczyc w ziemi. Jest to trudne i kosztowne niestety. Najczesciej podzial w starych blokach i kamienicach poelga na...braku uziemienia punktu rozdzialu...nie ma przymusu....Przewod PEN jest uziemiony wiec zazwyczaj moze tak zostac
Witam serdecznie zgadzam się z powyższym komentarzem, że takie podłączenie powinno mieć miejsce pod ziemią w odpowiedniej odległości. Polecam obejrzeć film z kanału JacekH07. Pozdrawiam
@@Sebastian-cf7zx Może i powinno, ale nie zawsze jest taka możliwość ...
Nie ma obowiązku uziemiać rozdziału PEN na PE i N, choć wielu "szpecjalistów" gromko twierdzi, że "jest obowiązek", ale jak na razie żaden z tych druciarzy nie umiał mi podać podstawy prawnej ani w rozporządzeniu, ani w "normach". Które to ostatnie nie są obowiązkowe do stosowania, od 2002 roku, zresztą.
@@MrOprawca1978 Dobrą praktyką jest uziemienie punktu podziału natomiast faktem jest, że nie musi to być akurat punkt podziału.
@@Sebastian-cf7zx Niby elektryka jest dziedziną ogarniętą, a jednak wiele jest w niej jeszcze dowolności i różnych mitów, guseł i prawideł. To samo z umieszczaniem przewodu fazowego w lewym przyłączu gniazd, chociażby. Żadnej "normy" na to nie ma, a jeden z drugim upiera się, że "musi" być po lewej, ale żadnej podstawy na to nie umie podać. I tak dalej, dalej, dalej. Jak PE jest wydzielony, to można go sobie uziemiać do woli, jak ktoś ma fantazję, to i w każdym punkcie jego łączenia, kto broni.
Jakie tn-s ? Tutaj mamy TN-C-S który powstaje w wyniku wydzielenia po przez podział PEN na PE i N Druga sprawa nie trzeba można ale nie trzeba uziemiać punktu podziału. Żadna norma nie precyzuje. A czy pomiary instalacji odgromowej są zrobione ? Dodatkowo takie podłączenie PEN do instalacji odgromowej to realne zagrożenie przeniknięcia potężnych prądów udarowych. Albo idziemy pod ziemię i do tego sprawdzamy czy to co tam jest nadaje się. I tutaj są normy na to jak to ma wyglądać. Albo nawet nie myśl o takim rozwiązaniu. A do tego wystarczy poszukiwacz złomu który rozkręci to dla złomu a zdarza się i świzdu gwizdu ochrona poszła w .. las. Potrafią też odciąż ogrom itd. 6mm to nie błąd ale stosuj 10mm w większości nie przejdzie odbioru nic poniżej. Takie wymagania 5x10mm. Potem jak widać listwa zaciskowa z lat 70 i pozostawienie jej to ogromny błąd. To się wymienia na stosowny osprzęt tak aby nie zawodził a tam już widać korozję i ogromne ryzyko poluzowania PEN. A najlepsze że tamta linia zasilająca już na koko nie ma 10mm więc nie spełnia warunków instalacji TN jest to instalacja poza standardowa, więc nie można tam wydzielać z PEN PE i N Ale na to to akurat nikt nie patrzy. Dla ze liczy się aby Od głównej linii zasilającej szło 10mm. A że czeto łączy się to z 4mm a o zgrozo 2.5mm się zdarza. O AL w podobnych przekrojach już nie wspomnę. To ZE ma to w poważaniu. Ale prokurator już miał nie będzie. Moment chwila teraz widzę czy tam na listwie zaciskowej jest aluminium ? bez pasty która powstrzyma korozję ? Oraz pod zaciskiem PEN który się do tego nie nadaje ? ojjojo upalnie tego będzie miało poważne skutki i nie poprawiając tego robi pani ogromny błąd który może mieć poważne skutki.
Na odgałęźniku miedź nie styka się bezpośrednio z Alu.
Natomiast wymiana samego odgałęźnika z lat 70tych nie należy do elektromontera wykonującego instalację lokatorską. Jest to zadanie wspólnoty / spółdzielni. Poza tym wymagałoby to odłączenia zasilania na całym pionie, co często bywa ( z wielu powodów ) kłopotliwe.
Pozdrawiam
Dla czego jak przewody poniżej 10 mm^2 i nie ma TN-C? U mnie w bloku w 2016 roku porobiono nowe piony, przewodem 5x4.0 mm^2 a w papierach jak byk stoi, że są w TN-C. A jak ktoś dał na to "papiery", to znaczy, że jest TN-C, choć przekrój PEN-a to ledwie 40% jego minimalnego przekroju. Nie działa? Działa! Nie da się rozwidlić PEN-a na PE i N? Da się! I wszystko zasuwa tak, jak ma zasuwać, choć według "norm" przewód PEN jest zaledwie "PEN-em". Przy okazji w tym swoim WLZ-cie odkryłem, że doprowadzona do mieszkania żyła PE wykazuje bardzo wspaniały stan "uziemienia", gdyż przy najprostszym teście (neonówka tablicowa), wpięta między L a PE daje spadek napięcia z 230V do 155%. Wielu pewnie będzie wiedzieć, co to oznacza. Mimo to, każdy ma takie PE doprowadzone do lokalu. Da się? Da! I teraz tylko czekać, jak ktoś będzie myślał, że WLZ jest w układzie TN-C/S, podepnie swoje PE do tej żyły, a potem będą jajeczka, jak kogoś prądzik trzepnie, albo coś się zacznie wędzić z drugiej strony WLZ-tów, tam, gdzie są "uziemione". Ja podejrzewam, że tym "uziemieniem" jest po prostu kołek rozporowy od rozdzielnicy licznikowej, pod który te żyły podpięto, tudzież inna "hybryda". Mnie zmusiło to do wypięcia tej żyły od swoich PE i oznaczenia jej odpowiednio, że jest niebezpieczna i zrobienia rozdzielnicy w układzie pseudo TN-C/S, bo jak pisałem, PEN ma 4 mm^2 przekroju. Ale działa i działać będzie, bo musi. Takie są oto realia.
@@emihydro-elektro Raz że robisz niezgodnie ze sztuką i jak widać nie widzisz problemu w tym jakie normy ma spełniać PE czy PEN Co do alu to zawsze ale to bez wyjątku zabezpiecza się go pastą stykową i nie ma tutaj dyskusji. A czemu ? a to elektryk wie. A jak nie da się zgodnie ze sztuką wykonać modernizacji to się rezygnuje to ty odpowiadasz za życie ludzi w tym bloku. I raz jeszcze nie znasz układów sieciowych gdzie ty tam masz TN-S ? ? ? I samo wykonanie uziemienia punktu podziało to chyba kiepski żart ? Pominę oczywiste zagrożenia w postaci prądów udarowych bo mając wiedzę nigdy byś tego tak nie zrobiła. To jest ono narażone na korozję oraz wandalizm. Ciekawie się zrobi bo już tam korozję widać albo jak ktoś na złom będzie zbierać czy głupi żart wytnie. I gdzie wtedy masz PE ? i co się stanie podczas uszkodzenia izolacji np w pralce czy lodówce ? Lokator w nocy po kafelkach bez kapci idzie po wodę do lodówki. Cierkawe jaki będzie efekt ? Ale ważne że fakturka wystawiona.
@@Hir3987 Wykonanie jest z 2008go roku, o czym wspominam na filmie. Jest zgodne z moim stanem wiedzy i doświadczenia z tego czasu. Wynikało głownie z obserwacji innych elektromonterów, którzy w tamtych czasach też przypinali się z PE z podziału do złączki na zwodzie odgromu. Będę o tym mówić na dzisiejszym sobotnim livie na kanale.
Bardzo doradzam się skupić na MERITUM tego filmu, czyli właśnie na tych wszystkich niuansach, DLACZEGO uziemienie tego podziału PEN jest tak kłopotliwe. Przypięcie do złączki odgromu, raz, że pokazuje z czym możemy mieć do czynienia przy chęci wyprowadzenia przewodu PE. A Drugie - pokazuje praktyki sprzed kilkunastu lat. Nie jestem tu jakimś szczególnym wyjątkiem.
Zaznaczam - swoją wiedzę mam z podręczników dla elektroinstalatorów, oraz dzięki pracy przy innych instalatorach. Często był to niepłatny wolontariat. Jak mi zademonstrowali w pracy, tak się ich naśladowało.
W tym 2021 szym roku przypada mi 20ecie pracy w zawodzie montera instalatora. Mam bardzo wielu Klientów, którzy są zadowoleni z mojej pracy i polecają mnie dalej.
Czyli jednak nie robię fuszerki ;)
Za 2008 rok nie było faktur. Choćby dlatego, że często moja praca była pół charytatywna. Albo dla rodziny, znajomych czy przyjaciół.
Pozdrawiam gorąco i zapraszam na relację na żywo na kanale
th-cam.com/video/ld6LVg3YpUg/w-d-xo.html
Przed Pen nie może mieć mniejszego przekroju niż 10 mm2 w miedzi - także 6mm2 to za mało do punktu rozdziału na pe i n
Dla mnie, Pani mówi za wolno na początku. Jednak wytrzymałem- warto.
WLZ 5x6mm2 na jedną fazę? ._.
2 sprawa, zabezpieczenia nadmiarowoprądowe są w mieszkaniach, przed licznikiem są rozłączniki wyzwalane, a to już coś innego.
Przewód 5x6mm jest akuratnie dostępny w moich hurtowniach, dlatego taki akurat stosuję. Jest to też rozwiązanie przyszłościowe, gdyby Inwestor zdecydował się na większy przydział mocy i zmianę instalacji 1 fazowej, na 3 fazową.
A co jeśli się nie zrobi mostka między szyną neutralną i ochronną w rozdzielnicy? Tylko zwyczajnie przewód który przychodzi 2 żyłowy podłączy się jako fazę i neutralny, a całą instalację wewnętrzną 3 żyłową normalnie, czyli faza, neutralny, ochronny, oczywiście bez różnicówki? czyli jeżeli przewód ochronny bedzie uziemiony tylko w rozdzianicy na listwie ochronnej i nic więcej?
Jak nie masz mostka, to masz albo wyspę T-T w sieci TN-C, a jak zasilanie idzie w T-T, to masz po prostu, dalszą część T-T już w obiekcie. Pierwsze jest dopuszczalne, tylko po co robić T-T, jak można z TN-C zrobić TNC-S, a drugie jest jedyną opcją, bo z T-T instalacji TN(C,CS,S) nie zrobisz, bo tam nie ma PEN-a tylko N i nie jest on po drodze uziemiany i nie może pełnić funkcji ochronnych.
Ja bym zaczęła od sprawdzenia, czy PEN na zasilaniu bloku jest uziemiony w złączu albo rozdzielnicy głównej. Jeśli tak, a pion spełnia dzisiejsze normy przekroju PEN dla układu TN-C, to moim zdaniem nie ma co się pchać w dodatkowe uziemienia, tylko po prostu zrobić podział w szachcie / skrzynce licznikowej.
Ważny też jest przekrój - 10mm2 Cu albo 16mm2 Alu. Ten bywa niewystarczający. Im starszy budynek, tym jego główny WLZ cieńszy.
Na tym filmie WLZ budynku to 3 żyły fazowe Cu o przekroju 10mm2. Jednak PEN już 10mm2 Alu.
Dla czego? U mnie w bloku porobili w 2016 roku WLZ-ty przewodem 5x4.0 mm^2 i w papierach jak byk stoi, że jest "TN-C", ba, doprowadzili nawet do mieszkań żyłę PE, która wykazuje bardzo ciekawy stan uziemienia, przy obciążeniu obwodu PE - L odbiornikiem o mocy jakichś 2W, spadek napięcia wynosi 55%. "Szpecjaliści" którzy się pod tym wszystkim podpisali, nawet nie wiedzą po dziś dzień, że zrobili instalację pozastandardową, bo ani to nie jest TN-C, ani TN-S, ani TN-C/S ani T-T, choć to ostatnie to jedyne formalne wyjście z sytuacji. Tylko weź znajdź pan uziemienie na trzecim piętrze w bloku.
@@emihydro-elektro Dzień dobry mam pytanie sąsiad nie chce się zgodzić na wyniesienie pionu z poddasza na zewnątrz możesz coś doradzić
@@mariuszl4027 Ciężko mi powiedzieć, bo nie znam dokładnie ani sytuacji technicznej, ani relacji sąsiedzkiej.
Za mało danych.
@@mariuszl4027 Kup litr wódy, ugotuj jakiś gulasz z mięcha i zapowiedź się mu, że idziesz do tego gada z sąsiedzką wizytą. Jak już opierdzielicie tego litra, to razem pójdziecie po drugiego, a potem pan sąsiad będzie twoim najlepszym przyjacielem i nie tylko na uziom się zgodzi.
No dobrze a co wtedy kiedy będzie burza i piorun trafi w piorunochron przecież niebezpieczny ładunek trafi do mieszkania. Jak dla mnie nie powinno się takich rzeczy robić tylko trzeba wykonać osobną bednarkę żeby nie było właśnie takiego zagrożenia
😢Jak zachowa się roznicowka gdy przejmie instalacja odgromowa wyładowanie atmosferyczne
W końcu muszę się zebrać i zrobić odcinek o hydro - elektro kontrowersjach na kanale :)
Witam Czy to jest do końca ok gdy przewód PE jest podłączony do odgromu nad ziemią ????
1:03 ten fragment. Mówię tutaj, że " idealnym rozwiązaniem jest wpięcie tego * przewodu PE * w bednarkę, która jest uziomem otokowym naokoło bloku "
Widoczna też jest opaska betonowa, która " siedzi " na tej bednarce. Nie trudno się domyśleć, że nie było absolutnie opcji rozkuwania tej opaski. Dlatego wykonanie jak na załączonym obrazku.
@@emihydro-elektro życzę powodzenia przy uderzeniu pioruna, jeśli wpinamy przewód PE w instalacje odgromowa robimy to obowiązkowo pod ziemią!!!
Kategorycznie nie wolno wpinać PE do odgromowki!
@@andrejus174 tak?! A gdzie? 😎
@@grove82 do bednarki lub otoku. dziwi mnie że wogóle o to pytasz.
Z tym TN-S to nie jest tak prosto. Prawdziwy TN-S jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewód PE prowadzony jest od transformatora sn/nn siecią nn do złącz kablowych czy tam przyłącz. Bardzo mało jest takich sieci i to zazwyczaj tylko wtedy, gdy dany obiekt posiada własny transformator i sieć nn jest krótka, bo w praktyce tylko wtedy ma to sens wykonania z racji dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść na prowadzenie dodatkowego przewodu PE od transformatora. Normalnie, w zdecydowanej ilości przypadków, będzie to sieć TN-C, gdzie z racji czysto ekonomicznych, rolę PE będzie spełniać przewód PEN, który łączy te dwie funkcje i wynika to wyłącznie z kwestii finansowych, to jest taka hybryda, wymyślona przez cwaniaków od "elektryki", by nie wchodzić w koszty, a zarazem, zapewnić takiej sieci większe bezpieczeństwo, bez konieczności prowadzenia dodatkowego przewodu PE. Ale w kraju będą jeszcze, choć są sukcesywnie likwidowane, sieci T-T, w których przewód neutralny nie jest po drodze uziemiany i z tego tytułu nie może pełnić funkcji ochronnych, z racji dużej wartości oporności pętli zwarcia, konsekwencją tego jest konieczność stosowania zabezpieczeń nadprądowych o małych wartościach, by zagwarantować warunek automatycznego wyłączenia zasilania przy zwarciach i przebiciach. Trzeba o tym pamiętać, gdy coś się z elektryką robi i modyfikuje, bo inaczej można ludziom narobić kłopotów i samemu sobie ściągnąć na głowę problemy i to poważne, jak coś się stanie. Tutaj, jak widzę, w tym bloku, nie jest źle, bo w pionie zasilającym widać prowadzony płaskownik, i nawet widać, że są do niego połączone jakieś przewody PE. Warto by tylko sprawdzić, upewnić się, czy jest to wszystko ze sobą metalicznie połączone i czy na dole w piwnicy jest właściwie połączony z szyną wyrównawczą. Jeśli nie, to warto by namówić administratora obiektu, by puścił w szachcie szynę PE jakimś płaskownikiem, nie są to jakieś wielkie koszty, parę odcinków, parę spawów i sprawa załatwiona.
Dzięki za tak długi i szczegółowy opis, jeśli chodzi o rodzaj sieci TN-S. Mam taką świadomość.
Płaskownik widoczny na filmie, jest to fragment ramy metalowej, do której zamocowane są podstawy licznikowe, oraz inne urządzenia elektryczne. Rama ta wisi na 4śrubach rozporowych we wnęce. Sama też jest podpięta do wyprowadzonego przewodu PE. Jednak to nie ona pełni zadanie uziemiające, a sama jest uziemiana.
Plany spółdzielni na wymianę WLZów na 5cio żyłowe były już przed 2008 rokiem, acz nie doszły do skutku. Tutaj pozostaje tylko opcja zgłoszenia wykonania dodatkowego przewodu PE we własnym zakresie ( przez uprawnionego instalatora ).
@@emihydro-elektro Wystarczy, żeby połapali płaskownikiem czy odpowiednio grubym drutem stalowym te szafy metalowe między piętrami, uziemili toto w piwnicy jak trzeba i byłoby cacy. Te elementy wykonane są z przewodnika i zgodnie z "normami", jest to element przewodzący dostępny, na którym może pojawić się potencjał, tym bardziej, że są to skrzynki elektryczne a nie gazowe, musi być uziemiony.
a na tych schematach jest dobrze - tak sie podpina uziom : th-cam.com/video/ld6LVg3YpUg/w-d-xo.html
Witam
Chciałbym w mieszkaniu w bloku zmienić bezpieczniki topikowe na esy. Obecnie mam jeden bezpiecznik topikowy A 10a na całe mieszkanie. A chce Złożyć małą rozdzielnice z RCD. Instalacja w bloku to tn-c. Prawdopodobnie do mieszkania WLZ dochodzi 2-żylowy. Czy w takim przypadku można montować rożnicowkę?
Mam schemat podłączenia bezpieczników ale nie mogę dodać go do komentarza.
Proszę o odpowiedz
Witam. Z zasady wyłączników różnicowych NIE stosuje się w instalacjach 2 żyłowych. Są one przeznaczone dla minimum 3, albo 5cio żyłowych rozwiązań.
W przypadku zwykłej wymiany rozdzielnicy bezpiecznikowej, na wyłącznikową, stosujemy wyłączniki nadprądowe, wyłącznik główny FR, oraz ewentualnie lampkę kontrolną do wskazywania obecności zasilania w rozdzielnicy.
Polecam swoje filmy na kanale, bo prezentuję tutaj jak to wykonać. Również w bloku z wielkiej płyty. Mogę też tutaj podesłać linki do filmów, po prośbie.
@@emihydro-elektro Dziękuję za szybką odpowiedź. Do obecnej instalacji 2 żyłowej mam podciągnięte 2 przewody 3x2.5mm2 pod zmywarkę oraz pralkę (sprzęt świeżo kupiony) i to do tych dwóch obwodów chciałem podpiąć rożnicowkę. Czy w tej sytuacji też nie można jej zakładać?
@@mielke1234 Do 3 żyłowych obwodów JAK NAJBARDZIEJ. Czyli do zmywarki TAK, do pralki TAK. Ale jeśli reszta instalacji jest 2 żyłowa, to RCD powinno ją omijać.
@@mielke1234 Schematy możemy konsultować na email : emilkakam@interia.pl
@@emihydro-elektro Wysłałem wiadomość
Pozdrawiam
Link do mojego drugiego kanału :
@UC1W_PL-FQTvgW2FYEl9CvLg
Tematy aktywistyczno - interseksualno - transpłciowe
Nie Wolno nigdy laczyc PE z piorunochronem.!!!!!!! Jak piorun walnie w piorunochron to wszystko pojdzie z dymem, cala instalacja
W tamtych czasach, taka praktyka wśród instalatorów była nagminna. Jeden kopiował od drugiego.
To jest wykonanie z początku lat 2000sięcznych i wówczas było uważane za prawidłowe. Teraz jest to jasne, że tak się tego nie robi. Jednak odcinek jest o czym innym i nie było intencją drążenie tego tematu.
EDIT : Dodam, że takie wpięcie powstało po konsultacji z elektrykiem ze spółdzielni, który wskazał miejsce i sposób wpięcia PE.
Gość wygląda jak baba i głos jak baba
a tak jest dobrze - tak sie podpina uziom przy rozdziale pen? th-cam.com/video/ld6LVg3YpUg/w-d-xo.html
To on czy ona xD
Z biologii, trochę on, trochę ona. Choć fizycznie to nieco bardziej ona niż on.
Bardzo szanuję, ale podziału PEN nie robi się nigdy w odgromie, to są 2 niezależne uziomy! Żaden ubezpieczyciel tego nie odbierze w życiu! Po coś te ograniczniki przepięć powstały.
Naprawdę?! 😁
@@grove82 Nienaprawdę!
@@MrOprawca1978 pierwsze słyszę, żeby ktoś robił dwa oddzielne uziemienia... No ale jak ktoś nie ma na co wydawać kasy... 😄
@@grove82 Kot magnatowi zabroni? Potocki, Radziwiłł, czy inny Zaćwilichowski, co?
Radze zmienić sposób podłączenia uziemienia. Jest prowadzone realne zagrożenie porażenia.
Porażenie od uziemienia?
@@MrOprawca1978 od braku uziemienia
@@damiansipowicz4695 To, że nie ma uziemienia, to nie oznacza od razu, że będzie porażenie. Spokojnie. To jedno z drugim zazwyczaj nie idzie w parze.
@@MrOprawca1978 ja gdy tylko moge wykonuje uziemienie do rozdsialu Przewodu PEN. Mam czyste sumienie. Pozdrawiam
@@damiansipowicz4695 Jak jest taka możliwość, to sam czysty rozsądek by to sugerował. Ale żadnego obowiązku w tym nie ma.
To jest pić na wodę foto montaz. Sonda z 10 piętra do uziemienia? Śmiech na sali. Masz tam kanał kablowy który jest cały metalowy i porządnie uziemiony w piwnicy bezpośrednio do bednarka. Dodatkowo na każdym piętrze masz doziemiony Pen właśnie z ramą kanału kablowego. U mnie w bloku jest wlz 4x16mm, na piętrze dokonujesz podziału Pen który do uziemiasz z ramą kanalu, dajesz szyny PE i N, PE u ziemiasz dodatkowo, w zależności od rodzaju instalacji w mieszkaniu używasz szyny Pen lub N i PE... Nie wolno też łączyć przewodu PE bezpośrednio z instalacja odgromowa budynku tylko z zachowaniem odpowiedniej separacji.
Niestety, w tym akurat bloku, nie ma wspominanych urządzeń uziomowych. A PEN to przewód Alu 10mm2, więc nie spełnia toto norm.
@@emihydro-elektro to nie jest Pen i niema czego tu dzielić. Ten przewód ma zbyt małe właściwości mechaniczne i nie przetrwa uderzenia pioruna w pobliżu. Modernizację należy rozpocząć od wymuszenia wymiany wlz przez wspólnote/spółdzielnie ponieważ nie jest mozliwe wykonanie tncs co jest obowiązkiem.
@@audioburrow1258 Przepraszam najmocniej 😮💨 To jest przewód pełniący funkcję przewodu PEN. Jeśli już chodzi o nazewnictwo chodzi.
Z drugim się zgadzam w pełni - spółdzielnie i wspólnoty powinny okresowo modernizować SWOJE sieci. Poza fikcyjnymi przeglądami elektryki co 5 lat 😈 Tylko że te pieniądze idą gdzie indziej. I to może być tak, że nas już nie będzie, a WLZty z początków lat 70tych, o przekroju 6mm2 Alu, nadal będą.
Od kiedy to uziom odgromowy można wykorzystywać do podziału PEN. Proszę wrócić do szkoły doczytać a nie takie rzeczy opowiadać. No i większość sieci w Polsce to TT czytać czasem warunki przyłącza.
Na filmie jest powiedziane, dlaczego jest akurat takie wykonanie i dlaczego nie było innej możliwości.
Pozdrawiam
Jaka większość? Na wiochach, gdzie zasilanie idzie liniami napowietrznymi a przewód neutralny nie jest uziemiany, to tak, jest T-T bo nie ma innego wyjścia. Ale to akurat warto zweryfikować u dostawcy energii, jaki układ zasilania jest zastosowany. Ale i tak pewnie, jak znam życie, to WLZ wykonany będzie przewodem poniżej 10 mm^2, więc z PEN-a robi się "PEN". Ale to nie oznacza, że nie można go rozwidlić na PE i N i zrobić sobie TN-C/Sa, z tymże zgodnie z "przepisami", będzie to "TN-C/S", z racji zbyt małego przekroju PEN-a, który formalnie, PEN-em być nie może. A pokaż mi pan nawet w nowo wykonanych WLZ-tach w blokach mieszkalnych, w których wykonano je przewodami 10 mm^2 (miedź)? Bardzo mało znajdziesz pan takich przypadków. Ciągną przewodem 6 mm^2, czy tam 4 mm^2 (jak u mnie po wymianie w 2016 roku) i muzyka gra. Choć w szczególnych przypadkach, ta muzyka może być marszem żałobnym dla tych nieszczęśliwców, którzy nie mieli szczęścia.
@@MrOprawca1978 ja myslalem ze większość instalacji na wiochach to TNC.Gdzie Wy spotykacie TT?
@@lalababa9538 Są jeszcze. Jacek H07 ma na przykład u siebie. U rodziców mojej kobity na działkach też zasuwa T-T i to jeszcze po drewnianych słupach.
@@lalababa9538 wyobraź sobie że akurat u mnie na wsi wszyscy mają TT
Chłopie powrót do szkoły i się uczyć uczyć i nie rób czegoś o czym nie masz zielonego pojęcia. Poczekajmy do pierwszej burzy. Instalacja odgromowa nie służy do rozdziału pen .
Bardzo doradzam skupić się na całej merytoryce filmu. Ten przykład jest podany nie bez powodu.