Vezetés avagy a száronlét

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
  • Ez a videó a száronlétet boncolgatja a vezetés szemszögéből. Mennyire és mire van hatással a lovunk vezethetősége. Bele se gondolunk, hogy milyen fontos a vezetés, annyira alapvető képességnek gondoljuk. Valójában vezetjük a lovat? Vagy hajtjuk? A kettő között lényeges különbség van, amire szintén kitérek a videóban, valamint egy pár alap gyakorlatot mutatok be a vezetés kezdeti gyakorlásához. Annak is ajánlott akinek a lova "vezethető".
    A további videókban majd ezt a metódust ültetem át összetettebb feladatokra is mint a pl futószárazás, amelynek célja számomra nem a ló kifárasztása, hanem a vezethetőség és a figyelem irányításának tovább fejlesztése.

ความคิดเห็น • 4

  • @user-enolk
    @user-enolk 4 ปีที่แล้ว

    Ez a videód is nagyon szuper és hasznos lett, köszönjük! A fiatal kancám 3,5éves már korábban is irtam róla..ugye próbálkozunk már a belovaglásával, de még csak körkarámban. Azt vettem észre, hogy ugye az eddigi a sok talajgyakorlat után amikor a hátán ülök hiába adom a segítségeket nem nagyon akar megindulni a jelzéseimre. Áll a ló én ugye kihúzim magam felveszem a lovat picit előrehelyezem a testsúlyom jön az enyhe csizma, de semmi és akkor jön a pálca 🤔 csak erinteni kell, de kell és nem akarom!
    Egy segítő a kör közepén áll és tőle várja az utasítást mint eddig tőlem aki a kör közepén álltam. Hogy tudom magamra vonni a figyelmét pálca nélkül aminek használatával ( mint elmondtad most te is )rossz hajtanom a lovat előre? De különbeb csak álldogálunk és se előre se hátra.. Tudnál ebben tanácsot adni?

    • @horsevoiceHU
      @horsevoiceHU  4 ปีที่แล้ว +1

      Szia!
      Ez a videó nem arra céloz, hogy a pálca ördögtől való. A pálca nagyon jó terek érzékeltetésében, például mutathatsz vele egy vizuális falat bizonyos testrészeinek, például ha kiesik a válla stb.
      Fontos, hogy ismerje az eszközt amivel kommunikálsz vele, tehát amit már a földről végzett gyakorlatokon használtál. Ezek gondolom a testbeszéd, vezetőszár, hangsegítségek és pálca. Vedd ezeket sorba.
      >Testbeszéd- változott a pozíciód most a hátán ülsz, a vállai mögött vagy. Mivel általában a vállak előtt helyezkedtél el földi munka során, érdemes hozzászoktatnod már földről hogy tudod őt úgy vezetni, hogy a nyereg magasságában állsz, éreztesd vele hogy előrébb kerül a súlypontod, előredőlsz, engedd hogy összeérjen az oldalatok. Ha nem akar így elindulni akkor vezesd el magad mellett és próbálj az oldala mellett maradni.
      >Vezetőszár: a kantárszár lesz a vezetőszár, amivel tudod befolyásolni a vállának illetve a csípőjének a mozgását. Én fiatal lovak indításához a szárat használom indirekt vagy direkt módon, hogy a súlypontját valamilyenképp elmozgassam. Ezeket már földről tanítom neki, erről is készült egy videóm amit az alábbi linken találsz: th-cam.com/video/IHMLvVr6AKQ/w-d-xo.html
      Ha kicsit kibillented a kezdeti pozícióból akkor egyre inkább felbátorodik és elindul. Sok sok dícséret övezze.
      >Hangsegítség: ha földről dolgozol vele, ismeri a csettegést, ami több "energiát" kér tőle, tehát gyorsabb mozgást. Ezt is tudatosan alkalmazhatod a nyeregben.
      Ne feledkezz meg róla hogy van egy földi segítőd, aki akár oda tud állni mellé, és mintha vezetné elindultok együtt.
      Fontos hogy következetesen alkalmazd a jeleid. Tehát elinduláshoz először adj neki testsúlysegítséget majd enyhe csizmát, engedj neki teret a száron és a segítőddel együtt induljatok el. Először add neki a tanulandó ingert (testsúly-csizmajel) majd azt kövesse az az inger amit már ismer, ha van egy segítőd akkor az ő vezetése.
      Segítő híján kibillenheted kicsit a szárak segítségével, vagy hangsegítség, vagy pálcasegítség, ha földről azzal kommunikáltál vele. Hamar össze fogja kötni hogy a testsúly és csizma a gázpedál, a pálcát pedig elhagyhatod.

  • @jankapeller509
    @jankapeller509 3 ปีที่แล้ว +1

    Mit tudnék csinálni egy 2 és fél éves lóval hogyha már kantárt zablát és a nyerget szoktatom hozza? Milyen feladatokat ajánlasz? Előre is köszönöm a válaszodat❤️

    • @horsevoiceHU
      @horsevoiceHU  3 ปีที่แล้ว

      Kedves Janka, ne haragudj a megkésett válaszomért, valamiért nem vettem észre a kérdésedet. A dupla futószárazás nagyon jó előkészítése a hátról való munkának. a ló ugyanis megszokja hogy más perspektívából kommunikálsz vele. A földről vaóló munkában kevésszer kerül elő, ott mindig a ló előterében mozgunk, a fej-nyak- váll vonalában. Ménesben megfigyelhető, hogy a vezető nem csak úgy képes irányítani a csapatot hogy előttök menetel, hanem sokszor a hátulról támogatja a ménes tagokat, ezt hívjuk hátulról vezetésnek, angolul "Leading from behind". Fontos hogy a ló értelmezni tudja a szituációt, és véletlenül se hajtásnak, küldésnek értelmezze. Nehéz írásban leírni hogy mégis mik a fázisai ennek a fajta munkának. Itt megtalálsz egy bejegyzést erről a facebook oldalamon : facebook.com/thehorsevoice/photos/a.201231115040252/329988805497815/