Я по щирій любові допомагаю просуватись проєкту з науково-популярних лекцій про Всесвіт, космос і філософію І я відчувала, що такі лекції дуже круто зайшли б для команд в якості тім-білднігу, але не могла сформулювати ці відчуття в слова. Але тепер можу! Бо ці лекції майже повністю запасували під складові вдалого тімбілдінгу, які ви підсумовуєте вкінці. Дякую за роздуми і формулювання
Гарний випуск. Знаю точно, що наступний подкаст буде в гарній студії і буде вже крутіший по картинці. Але по суті теми, цей крутий. Задумався, що більше піцу замовляти не будемо. Замовимо суші)
ладно. є ще улюблене питання на чек-ін пам'ятаю, був в колеги день народження і нуль ідей, що дарувати, чомусь вішлісти не були тоді ідеєю а це був листопад і чорна п'ятниця, тому я придумала чек-ін «що ви собі хотіли б купить на чорну п'ятницю» ідея була дізнатись бажання колеги, але вона замість відповіді рознесла концепт чорної п'ятниці і оверспоживання речей, тому подарунок ми придумували якимось іншим чином (Настя Левчук привіт якщо читаєш) але я досі вважаю це геніальною ідеєю
Дуже сподобався випуск, я більше своїх думок надішлю напевно в особисті. Міні додатковий висновок - Мені здається варто більше приділити увагу щодо питань і теми котрі будете піднімати, придумати критерії для вибору теми, це мені здається дасть змогу скоротити зустрічі, зробити їх більш точковими.
Дякую. Так, після 10-ти прослуховувань маю бачення, що варто було б відрізати як офтоп. І після пілоту є приблизне розуміння, скільки тем може влізти в одну годину.
Все, що в тому числі і ти робив в Агентах, стосовно внутрішньої гігієни в команді, для мене стало новим рівнем, цінним досвідом відчуття себе частиною команди і, в якійсь мірі, точкою неповернення. Дякую тобі дуже за те, що ти робиш ❤️ Вітаю з класним запуском)
Оо, вітаю зі стартом! Швидкі думки: Не здужав додивитись. Дійсно для вмотивованих людей. Але якщо розраховано саме на низ, то тоді все норм. Якщо є цілі залучати не таких затятих (як я), то мені б зайшло: - Швидше починати. - Менше часу, динамічніше. - Якесь місце, а не зум. Хоча, це все наче і так на поверхні. Можу дивитись подкаст взагалі на далеку мені тему, якщо заходить формат, гості та ведучі.
Дякую. Маю після пілоту приблизно такі ж самі думки;) Наступний епізод буде студійним і коротшим. Поки маю ідею, що онлайн-формат надалі буде більш схожим на мітап, ніж на записаний подкаст. Тобто основна цінність буде в тому, щоб долучитися до живого обговорення, а не послухати обговорення в записі.
дуже люблю метод брейншторму, який розказала Олена (пухнасті чохли) було якось вчила я громади шо таке брейншторм, і зокрема тестували з ними цей «метод фокальних обʼєктів » учасники мали придумать наповнення публічного простору, а один з обєктів, до якого ми підбирали прикметники - дитяча соска. і хтось з громади придумав зробити інтерактивний фонтант: купа труб з водою, які можна затикати пробками (як дитяча соска затикає рота) і від цього буде змінюватись напор в трубах і відповідно його вигляд. можливо, там ще щось було пов'язано зі звуком за такою ж аналогією два роки минуло з воркшопу, а це досі моя улюблена придумка
@@IuraGranovskyi в мене є улюблена відповідь: на питання «який найдивніший комплімент вам доводилось чути» - «в тебе дуже красива форма черепа і це дуже привабливо»
Нарешті, пройшло не так багато років, коли люди почали казати про те що святкування, піца та тд. - це не тімбілдинг. Це івент. В нього ціль - фан, розваження. Як людина яка працює саме з ТБ в компанії третій рік і спеціалізується на цьому, я трошки лікую. Але в тімбілдинга є ціль, різні цілі і вони всі повʼязані на тому, в якому зараз стані команда і кожна дія - має виконувати доконувати цю ціль. Плюс, івент - масовий, тім-білдинг це вузьке поняття, для маленького кола людей. Тім-білдинг це не магічна пілюля, але це ліки які потрібно приймати постійно та регулярно, і не зловживати.
Тихий звук Я можу поставити гучніше, але, як на мене, це знижує якість звучання. Тімбілдінг чи налаштування процесів? Як на мене, тімбілдінг і налаштування процесів у команді - це зовсім різні речі. Для мене тімбілдінг - це про неформальне і веселе спілкування з колегами, створення дружньої атмосфери. А ось те, що можна назвати, наприклад, “містом тімворку”, “брейнштормом” чи “кодом довіри” - це вже робота над синергією в команді. Тут корисно розбирати кейси, шукати спільні рішення, а коуч може допомогти пропрацювати ролі в команді та покращити комунікацію. Нульовий етап формування команди Це цікаво, але для мене головне - зібрати поточну команду та: Визначити ціль команди. Розробити внутрішні та зовнішні процеси. Встановити рівень відповідальності. Налаштувати тайм-менеджмент. Уточнити очікування від команди та кожного її члена. Чи є тут місце для індивідуальності? Я не певен. Результат завжди очікують від команди, а особисті KPI - це вже окрема історія. Ретроспектива Окрема подяка за розділ про ретро! Це дійсно складний інструмент. Ми пройшли багато етапів - болю і страждань, - перш ніж змогли налаштувати процес під нашу команду, включно з підготовкою до ретро і самим форматом зустрічі. Експертність Тут я бачу проблему. Зовнішні експерти часто не викликають довіри, доки не "доведуть свою експертність у бою". Живий приклад працює найкраще: яка була проблема, як її вирішили, і чи спрацювало рішення. Зрілість команди Це дуже добре помітно в компаніях із чіткою HR-структурою та KPI, таких як Skywind, Epam чи Playtika. У таких умовах є вимоги до членів команди: хто на якому рівні, що повинен робити, які процеси покривати. Зрілість команди відстежується легко. Інший досвід - це робота з малими командами, наприклад, у стартапах чи компаніях без чітких процесів. Тут часто стикаєшся з тим, що люди виконують лише те, що їм скажеш. Ініціативи мало, а процеси занадто залежні від менеджера чи ліда. У цьому криється пастка: менеджеру доводиться спускатися на нижчий рівень комунікації, що неефективно. Дивні активності Це окрема тема, яка мене дратує. Безглузді, беззмістовні активності в більшості випадків не приносять жодної користі ні команді, ні процесам. Зони відповідальності Цей розділ був дуже цікавим, особливо у контексті розуміння команди як "організму" і способів роботи з ним. Про тімбілдінг Було цікаво дізнатися про саморегуляцію та її складові. Дуже чітко простежуються проблеми, які ми маємо зараз. Структура випуску Як на мене, не всі частини випуску були тісно пов'язані між собою. З одного боку, це розбавило тему тімбілдінгу, з іншого - затягнуло тривалість відео. Іноді доводиться повертатися до початку, щоб згадати контекст.
@@IuraGranovskyi може бути не все охопив, чи зміг підсвітити, бо насправді важко обробити і тримати фокус на великій кількості речей, які обговорювали. Тому й зазначив, що варто декомпозувати теми
Погоджуюся. Головне - після подолання кризи (сподіваюся, успішного) осмислити те, що відбулося, поділитися думками, сформувати спільну оцінку ситуації, та зробити висновки на майбутнє. Тобто відрефлексувати. Тему ретроспектив ми активно обговорюємо в цьому випуску. Ретроспектива - один зі способів спільно відрефлексувати.
Я тут погоджуюся з Антоном (упс, спалилася, ми разом працюємо😂) Дійсно найкраще спрацьовує подолання кризових ситуацій разом, і вся концепція тімбілдінгів у формі квестів, походів - про це. Але зараз навколо стільки кризових ситуацій і без додаткового стимулювання, тільки й встигай адаптуватися.
Юра, ти молодець. Пишаюся тобою. Зазвичай слухаю подкасти на спотіфаю, подумай над тим щоб туди додати теж.
Я по щирій любові допомагаю просуватись проєкту з науково-популярних лекцій про Всесвіт, космос і філософію
І я відчувала, що такі лекції дуже круто зайшли б для команд в якості тім-білднігу, але не могла сформулювати ці відчуття в слова. Але тепер можу! Бо ці лекції майже повністю запасували під складові вдалого тімбілдінгу, які ви підсумовуєте вкінці.
Дякую за роздуми і формулювання
Вітаю з пілотом!
Гарний випуск. Знаю точно, що наступний подкаст буде в гарній студії і буде вже крутіший по картинці.
Але по суті теми, цей крутий.
Задумався, що більше піцу замовляти не будемо. Замовимо суші)
Зробив правильні висновки)
Чудовий дебют. Вітаю! Тема - цікава
Дякую ^__^
ладно. є ще улюблене питання на чек-ін
пам'ятаю, був в колеги день народження і нуль ідей, що дарувати, чомусь вішлісти не були тоді ідеєю
а це був листопад і чорна п'ятниця, тому я придумала чек-ін «що ви собі хотіли б купить на чорну п'ятницю»
ідея була дізнатись бажання колеги, але вона замість відповіді рознесла концепт чорної п'ятниці і оверспоживання речей, тому подарунок ми придумували якимось іншим чином (Настя Левчук привіт якщо читаєш)
але я досі вважаю це геніальною ідеєю
Дуже сподобався випуск, я більше своїх думок надішлю напевно в особисті.
Міні додатковий висновок - Мені здається варто більше приділити увагу щодо питань і теми котрі будете піднімати, придумати критерії для вибору теми, це мені здається дасть змогу скоротити зустрічі, зробити їх більш точковими.
Дякую. Так, після 10-ти прослуховувань маю бачення, що варто було б відрізати як офтоп. І після пілоту є приблизне розуміння, скільки тем може влізти в одну годину.
Все, що в тому числі і ти робив в Агентах, стосовно внутрішньої гігієни в команді, для мене стало новим рівнем, цінним досвідом відчуття себе частиною команди і, в якійсь мірі, точкою неповернення. Дякую тобі дуже за те, що ти робиш ❤️ Вітаю з класним запуском)
Павле, ❤
Оо, вітаю зі стартом! Швидкі думки:
Не здужав додивитись. Дійсно для вмотивованих людей. Але якщо розраховано саме на низ, то тоді все норм. Якщо є цілі залучати не таких затятих (як я), то мені б зайшло:
- Швидше починати.
- Менше часу, динамічніше.
- Якесь місце, а не зум.
Хоча, це все наче і так на поверхні.
Можу дивитись подкаст взагалі на далеку мені тему, якщо заходить формат, гості та ведучі.
Дякую. Маю після пілоту приблизно такі ж самі думки;)
Наступний епізод буде студійним і коротшим.
Поки маю ідею, що онлайн-формат надалі буде більш схожим на мітап, ніж на записаний подкаст. Тобто основна цінність буде в тому, щоб долучитися до живого обговорення, а не послухати обговорення в записі.
дуже люблю метод брейншторму, який розказала Олена (пухнасті чохли)
було якось вчила я громади шо таке брейншторм, і зокрема тестували з ними цей «метод фокальних обʼєктів »
учасники мали придумать наповнення публічного простору, а один з обєктів, до якого ми підбирали прикметники - дитяча соска.
і хтось з громади придумав зробити інтерактивний фонтант: купа труб з водою, які можна затикати пробками (як дитяча соска затикає рота) і від цього буде змінюватись напор в трубах і відповідно його вигляд. можливо, там ще щось було пов'язано зі звуком за такою ж аналогією
два роки минуло з воркшопу, а це досі моя улюблена придумка
Вау, оце креатив! Обожнюю, коли таке стається, справжня магія! Хоча і здається дурнею спершу інколи))
Воу воу воу! Вітаю!
Воу воу воу! Дякую!
А знаєш, хто буде в наступному епізоді?)
Meta🖤
Маргарита привіт слухає вас!
Не мав сумнівів ні на мить.
Можливо, поділишся своїм улюбленим питанням для чек-іну?)
@@IuraGranovskyi в мене є улюблена відповідь: на питання «який найдивніший комплімент вам доводилось чути» - «в тебе дуже красива форма черепа і це дуже привабливо»
Нарешті, пройшло не так багато років, коли люди почали казати про те що святкування, піца та тд. - це не тімбілдинг. Це івент. В нього ціль - фан, розваження. Як людина яка працює саме з ТБ в компанії третій рік і спеціалізується на цьому, я трошки лікую. Але в тімбілдинга є ціль, різні цілі і вони всі повʼязані на тому, в якому зараз стані команда і кожна дія - має виконувати доконувати цю ціль. Плюс, івент - масовий, тім-білдинг це вузьке поняття, для маленького кола людей. Тім-білдинг це не магічна пілюля, але це ліки які потрібно приймати постійно та регулярно, і не зловживати.
запостив у себе в компанії. кажуть, що їм битися за суші веселіше
А у вас прямо битися треба? Кризовий тімбілдінг?)
Тихий звук
Я можу поставити гучніше, але, як на мене, це знижує якість звучання.
Тімбілдінг чи налаштування процесів?
Як на мене, тімбілдінг і налаштування процесів у команді - це зовсім різні речі. Для мене тімбілдінг - це про неформальне і веселе спілкування з колегами, створення дружньої атмосфери. А ось те, що можна назвати, наприклад, “містом тімворку”, “брейнштормом” чи “кодом довіри” - це вже робота над синергією в команді. Тут корисно розбирати кейси, шукати спільні рішення, а коуч може допомогти пропрацювати ролі в команді та покращити комунікацію.
Нульовий етап формування команди
Це цікаво, але для мене головне - зібрати поточну команду та:
Визначити ціль команди.
Розробити внутрішні та зовнішні процеси.
Встановити рівень відповідальності.
Налаштувати тайм-менеджмент.
Уточнити очікування від команди та кожного її члена.
Чи є тут місце для індивідуальності? Я не певен. Результат завжди очікують від команди, а особисті KPI - це вже окрема історія.
Ретроспектива
Окрема подяка за розділ про ретро! Це дійсно складний інструмент. Ми пройшли багато етапів - болю і страждань, - перш ніж змогли налаштувати процес під нашу команду, включно з підготовкою до ретро і самим форматом зустрічі.
Експертність
Тут я бачу проблему. Зовнішні експерти часто не викликають довіри, доки не "доведуть свою експертність у бою". Живий приклад працює найкраще: яка була проблема, як її вирішили, і чи спрацювало рішення.
Зрілість команди
Це дуже добре помітно в компаніях із чіткою HR-структурою та KPI, таких як Skywind, Epam чи Playtika. У таких умовах є вимоги до членів команди: хто на якому рівні, що повинен робити, які процеси покривати. Зрілість команди відстежується легко.
Інший досвід - це робота з малими командами, наприклад, у стартапах чи компаніях без чітких процесів. Тут часто стикаєшся з тим, що люди виконують лише те, що їм скажеш. Ініціативи мало, а процеси занадто залежні від менеджера чи ліда. У цьому криється пастка: менеджеру доводиться спускатися на нижчий рівень комунікації, що неефективно.
Дивні активності
Це окрема тема, яка мене дратує. Безглузді, беззмістовні активності в більшості випадків не приносять жодної користі ні команді, ні процесам.
Зони відповідальності
Цей розділ був дуже цікавим, особливо у контексті розуміння команди як "організму" і способів роботи з ним.
Про тімбілдінг
Було цікаво дізнатися про саморегуляцію та її складові. Дуже чітко простежуються проблеми, які ми маємо зараз.
Структура випуску
Як на мене, не всі частини випуску були тісно пов'язані між собою. З одного боку, це розбавило тему тімбілдінгу, з іншого - затягнуло тривалість відео. Іноді доводиться повертатися до початку, щоб згадати контекст.
Неймовірно вдячний за те, що поділився. Це дуже цінно.
Поки що твій коментар найкращий )
@@IuraGranovskyi може бути не все охопив, чи зміг підсвітити, бо насправді важко обробити і тримати фокус на великій кількості речей, які обговорювали. Тому й зазначив, що варто декомпозувати теми
…кращій, але не найприємніший тімбілдінг - спільне подолання кризи. Тільки не факт, що всім такі «вправи» потрібні, і не всі їх можуть пройти
Погоджуюся. Головне - після подолання кризи (сподіваюся, успішного) осмислити те, що відбулося, поділитися думками, сформувати спільну оцінку ситуації, та зробити висновки на майбутнє. Тобто відрефлексувати.
Тему ретроспектив ми активно обговорюємо в цьому випуску. Ретроспектива - один зі способів спільно відрефлексувати.
Я тут погоджуюся з Антоном (упс, спалилася, ми разом працюємо😂)
Дійсно найкраще спрацьовує подолання кризових ситуацій разом, і вся концепція тімбілдінгів у формі квестів, походів - про це. Але зараз навколо стільки кризових ситуацій і без додаткового стимулювання, тільки й встигай адаптуватися.
@@OlenaKizimenko я згоден на "концерт та пиво" 😄 треба влашутвати))