Stary silnik z pralki - podłączenie do zasilania cz.1.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- W tym filmie przedstawiam podłączenie starego silnika z pralki do 230 V.
Silnik to stary indukcyjny jednofazowy dwu biegunowy silnik pozyskany z pralki Amica. W tym filmie pokazuję jedynie pin out wirowania czyli szybkich obrotów. W następnym będzie omówione jak rozpracować niskie prawe i lewe obroty w tym silniku.
Silnik ze starych polskich pralek automatycznych. Gdzie teraz takie znajdziesz?
Ja , wyszarpałem z lokalnego sklepu AGD. Mają obowiązek przyjmować stary sprzęt i zanim wywieźli na złom rozbebeszyłem jedną praleczkę. Żałuję tylko że nie zabrałem mocowań silnika i sterownika
@@starasowa320 Ja nie mieszkam wPolsce i ,,zbieram złom" elektryczny z miejsc przeznaczonych na jego miejsce zbiórki. Tu odkręcam tylko silniki z pralek, zdarzają się już silniki bezszczotkowe z nowszych pralek.
@@Utopiec1 No silniki BLDC to będzie frajda. Tylko nie wiem jak z gabarytami takiego silnika czy nie jest tak wielki jak obecnie koła pasowe na bębnach pralek.
o ile pamietam, to ten silnik mial sie krecic w prawo i lewo, i powinien miec dwa takie same uzwojenia robocze. w zależnosci od tego ktore podlaczymy przez kondensator bedzie rozny kierunek. Kondensator był właczony stale, więc nie wiem, czy można to nazwac rozruchowym.
te uzwojenia dawały dosc niskie obroty - byly wielobiegunowe.
Bylo tez trzecie uzwojenie, wirowania. dawalo szybkie obroty. brakowało tu rozruchu - wiec trzeba bylo załaczac na rozkręconym silniku, przez dwa pierwsze uzwojenia.
to uzwojenie bylo 2 biegunowe.
Jak podłaczysz zasilanie do uzwojenia wirowania, a przez kondensator ktores z pozostałych wielobiegunowych, to nie wiem czy start będzie zawsze taki pewny i w konkretną stronę. I chyba go lepiej odłaczyc po rozzruchu.
A - rezystancja cewek w silnikach indukcyjnych nie zalezy od polożenia wirnika.
W tych AC synchronicznych/BLDC z magnesami stalymi też nie zależy, tylko kręcenie indukuje napięcia, i zakłoca omomierz.
Witaj, zerknij na cz. II.
Czy przypadkiem silnik nie powinie pracować z kondensatorem? Ale ja tam ,,znafom" nie jestem
Tak , ten silnik pracuje z kondensatorem od 10:50 mowa jest o kondensatorze.
Nie dwubiegunowy tylko dwubiegowy :) Pozdrawiam
Fakt. Dzięki - dość istotne " przejęzyczenie".
..ale jednak ta muzyka w tle, choć ładna, to jednak przy takim poziomie głosu narratora nie jest najszczęśliwwszym pomysłem. Zresztą, ta "nowa świecka tradycja" to takie "ujwico" trochę - jako wypełniacz dla kawałków BEZ narracji jak najbardziej OK, ale po co PODCZAS opisywania "jak to działa"?
_Rzecz do przemyślenia_ , jak mawiał Stirlitz...
Dzięki popracuję na tym. Muzyka zagłusza szum z mikrofonu , który był bardziej denerwujący.
@@starasowa320 OK, rozumiem. Także, ów "szum z mikrofonu" to może efekt automatycznego ustawiania poziomu głośności dla dźwięku "produkowanego" przez mikrofon? Znaczy, jak jest cicho to on zaczyna zbierać szumy i dźwięki z otoczenia i wzmacniać je (znaczy, "układ rejestrujący") - i stąd ów szum?
Mniejsza z tym zresztą, a "podzieliłem się opinią", bo "tera jest taki trynd", że wszystko MUSI być "okraszone" hałasem w tle, czy jest potrzeba czy nie ma - a szczególnie widać to w amerykańskich produkcjach, gdzie "łomot zza kadru" (który co poniektórzy nazywają "muzyką") czasem jest po prostu nie do zniesienia.
Pozdrawiam : )
@@MrKotBonifacy Bardzo dziękuję za zainteresowanie filmikiem i komentarz pod nim. Szum to kompilacja jakości mikrofonu i szumu z komputera. Nad mikrofonem już popracowałem. W następnych filmikach powinno być lepiej i z głośnością lektora i z jakością. Jeszcze raz dzięki wielkie za zainteresowanie.
Cowy muwicie
😄😁 Co Pani pisze? 3 słowa i dwa błędy. Niewolnica smatrfona?