Witam serdecznie, jeżeli chodzi o pompę ciepła to moje doświadczenie jest małe bo została zainstalowana w sierpniu i nie miała tak naprawdę okazji żeby popracować. To czym mogę się pochwalić to 20 letnie doświadczenie ze zbiornikiem buforowym "sercem mojej instalacji" Jestem w 100% przekonany że pompa stanie na wysokości zadania ale pompa nie powinna być jedynym źródłem ogrzewania domu. Mój bufor jest ładowany z kilku niezależnych od siebie źródeł energii i bez skąplikowanego sterowania. Mogę powiedzieć że aktualny kryzys energetyczny dotyka mnie w małym stopniu. Powodzenia! Pozdrawiam Tomek D.
Ja mam atlantica 10kw, pompa już miesiąc działa na 20 stopni w domu ale dopiero za miesiąc będziemy się wprowadzać, dom nowy, sama podlogowka, 20cm styro, trzy szybowe okna, prądu póki co bierze tyle co kot napłakał, mam nadzieję że będę zadowolony, póki co dziękuję hydraulikowi że mnie namówił na zmianę planów bo miała być butla i gaz
Ja mam pompkę raczej ale też ciepła :P . To jest Krommler 3,6kW do CWU który odzyskuje ciepło z powietrza wentylacyjnego. Działa od czerwca i nie mogę się doczekać porządnej zimy, bo jestem ciekawy czy da radę mi ogrzać cały dom. Dom jest 15-20kWh/m2 więc powinno styknąć, a pompa jest podpięta do 1000l bufora. Mam malutki problem z nią, bo okazało się, że fizyka i układ rur powoduje, że woda z bufora samoistnie krąży w rurkach i powoli się wychładza. Ale wystarczy wpiąć zawór zwrotny i tego efektu już nie powinno być.
Pompa ciepła jest świetnym źródłem ciepła pod względem ekologicznym ale... Na przykładzie mojego ostatniego klienta: 1. PC 8kW znanej polskiej firmy=48kpln 2. maszynownia ok 30k 3. fotowoltaika 5kWp 21k 4. montaż= tajemnica :p Za ten pieniądz w normalnych czasach mieliśmy kilka kotłów na drewno, i na wiele lat opału. Konkluzja- dopuki Polaka nie bedzie stać na poziom życia zachodu, to nie ma prawa nikt żądać od niego, inwestowania oszczędności życia w ekologię. Najpierw ekonomia i poziom życia, potem inwestowanie w ekologię. Kto chce teraz, niech to robi ale świadomie. Nie czarujmy klienta, że to jedyne wyjście z sytuacji. Dzis ta pompa jest super, za 2 lata też. Za 10 lat? Remont? Wymiana? Kolejne kilkadziesiąt tysiecy? Nie dajmy się marketingowi i podejmujmy świadome decyzje. Ja żyje z elektryki, PV i PC. Ale nikomu nie wmawiam że to wszystko jest super i za darmo. Po każdej inwestycji mam czyste sumienie i zadowolonych klientów.
Ja mam pompę ciepła od maja. Jesteśmy mega zadowoleni. Grzanie wody i teraz domu. Oczywiście plus fotowoltaika. Uważam,że narzekają Ci co nie mają. Piszą wyczytane z internetu głupoty. A i jest bardzo cicha. Pompa Midea. Polecam
Od września 2020 pompa Vaillant 75/5, dom 120 m. Jedyna usterka to czujnik temperatury wlotu parownika. Naprawa w ramach gwarancji. Wcześniej miałem piec na groszek. Węgiel w workach nosiłem do piwnicy. Obecnie z kotłowni zrobiona siłownia. Osobiście oceniam, że to bardzo dobry wybór. Jeśli budowałbym jeszcze jeden dom napewno miałbym pompę ciepła.
Na początku 2021 roku miałem już dość palenia ekogroszkiem. Dziennie w kotłowni bywałem kilkadziesiąt razy. Nie wspominając rozpalania na jesień pieca - cały dzień zmarnowany. Przez 3 lata paleniem ekogroszkiem miałem 4 awarie: motoreduktor, upalony ślimak i pęknięta retorta, zerwana taśma sterownika. Gazu sieciowego nie było. Więc opcję jakie miałem to LPG i pompa ciepła. w kwietniu 2021 założyłem pompę ciepła. Też mnie straszyli, że to nie nasz klimat nie da rady w mrozy. Moja pompa to 7 kW dom 125 m2, średnio ocieplony - styropian 15 cm grafit, 30 cm wełny, podłoga 10 cm biały, brak rekuperacji, brak paneli, okna 3 szybowe. W domu dól podłogówka, góra grzejniki. Zużycie jakie miałem od kwietnia 2021 do kwietnia 2022 to 4600 kW na podliczniku. Węgla spalałem ok 1,5 do 2 ton plus ok 800 zł za prąd przez okres letni na CWU.
Ja też przeszedłem na pompę typu Frankenstein. Ekogroszku źle nie wspomonam. Rozpalanie jesienią to maks 60 min. Potem 1x na 4 dni. żeby dorzucić węgla I wyczyścić piec. Gdzieś około 80 min razem z myciem podłogi w kotłowni.
Mam gruntowa pompę Nibe 12Kw od roku + solara 9 lat + fotowoltaike 10 KW od roku. Dofinansowanie z powiatu do fotowoltaiki 60 %..Pompa z czystego powietrza - czekam na zwrot kasy. Na obecne ceny ,zwrot z inwestycji to 5 lat.Jestem mega zadowolony .Sceptycy z przed roku przychodzą i stwierdzają ze miałem farta że zrobiłem tą inwestycję. 👍😀😀🍺
Wprowadziłem się niedawno, podczas budowy dużo myślałem czy grzejniki czy podłogówka, czy ekogroszek czy może gaz. Stanęło na PC + podłogówka + rekuperator. Powiem tak: nie istnieje w tym momencie lepsze alternatywne rozwiązanie. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to mówię brać i nie myśleć więcej. Mega w wygoda a podłogówka to najlepsze ogrzewanie jakie istnieje, daje duży komfort.
Istnieją alternatywy i uważam że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Ja nie posiadam pompy ciepła ale mam gaz + kominek z płaszczem i też jestem mega zadowolony. Jeżeli chodzi o koszty pompy ciepła i gazu to inwestycyjnie wychodzi podobnie ponieważ piece gazowe są znacznie tańsze ale za to trzeba robić przyłącze. W przypadku pompy ciepła droższy że tak ppwiem kocioł ale noe trzeba dodatkowych przyłączy. Pozdrawiam
Panie Waldku, u mnie pompa ciepła gruntowa działa od 2012 rok. Zaczął się kolejny sezon (11 sezon). Dom podobny do Pańskiego (tylko trochę chyba inaczej zrobiony - izolacja) - ponad 250 m 2 (256m2) Wszędzie podłogówka - oprócz garażu. Temperatura w domu na górze od 22,2 do 22,7 na dole 23,5 łazienki 24,5 Pompa na ogrzewanie (CO) - pobiera około 3500-3700 kWh rok (na CO - około 14 kWh /m2/ rok - zużycie jak dom pasywny:)) na CWU (4 osoby) pobiera około 1000-1200 kWh rok. Nie ważny jest COP - ważny jest roczny SCOP (czyli jaka jest sprawność urządzenia) sprawność moje pompy przez 10 lat to - 422% (dane z podlicznika zużycia prądu - i wytworzonej energii przez pompę) ZERO PROBLEMÓW, ZERO PRACY :), komfort, wygoda, system totalnie bezobsługowy :). Pozdrawiam:).
Cześć Waldii...Pompa ciepła Nibe 8 kw Działa 3 pełne lata średnio rocznie 3000kw/h Dom parter 150m2 termos. Styropian Grafit 20cm Lambda 32. Strop wełan 30+30cm dach razem 60cm wełny na czapce.Lambda od 30 do 35 W domu 21-22 stopnie. Rodzina 2+3 Pozdrawiam
Ja mam od grudnia zeszłego roku więc prawie rok. pół poprzedniej zimy, całe lato cwu i teraz zaczynam pomału grzanie, 140m tylko podłoga i jestem zadowolony.
Witam ja w tym roku zakładam pompę rezygnuje z pelletu. Mam instalatora mam już pompę i będę szczęśliwy jak już będę miał zrobione. Oglądam cię i jestem zdumiony że można robić filmy nie obrażając nikogo. Oby tak dalej pozdrawiam.
W mojej ocenie to nie pompy ciepła, ani fotowoltaika ani inne technologie są problemem, a prawo, regulacje i opłaty, oraz totalny brak stabilności co będzie za rok z umową, sposobem naliczania i rozliczania. Pamiętacie sposób na limit aby zrobić sobie dodatkowe przyłącze, to polecam zobaczyć na informację od Pana Macieja Maciaka z dzisiejszego materiału "Musisz to wiedzieć(1534)" z 40min 43 sekundy. Pozdrawiam.
Panie wiadomo sroka swój ogon chwali. Mam dwie uwagi darmowe nie znaczy bezpłatne. Ktoś musi zapłacić. Po drugie zawsze lepiej mieć komin awaryjny żeby przysłowiową kozę podłączyć bo jak nie Jesteś offgrid to bez prądu będzie zimno. Pozdrawiam i lubię Twój kanał. Wszystkiego dobrego
Jednostki zewnętrznej nie instaluje się na ścianie budynku. Pozatym powinna byc umiejscowiona na podstawie wygłuszającej (min 200mm wysokości). Ten słynny "świński ogonek" nie jest potrzebny, żeby nie było drgań (jak są to mamy kiepskie izolowanie antywibrcyjne kompresora = kiepskiej jakości produktu). Wymóg producentów to min 5m pomiedzy jednostkami (ostatnio skrócili do 3m, czyli zmienili fizyke, hehehe), po to aby nie były przenoszone dzwieki (w wiekszosci nie słyszalne dla ucha człowieka) z zaworów rozprężnych i innych elementów układu chłodniczego, ciśnieniowego. Wiekszość dobrze zamontowanych systemów split, musi być dodatkowo uzupełniona czynnikiem, bo standardowo producenci przewidują 5-10[m], pomiędzy jednostkami...
U mnie pompa ciepła dopiero rok, ale jesteśmy mega zadowoleni. Pompa polskiego producenta Euros Energy 19 kW trzy fazy, kaloryfery stare żeliwne, dom z końca lat 70, 180m² w domu 23⁰C. Żadnych problemów, przy ponownym wyborze źródła ciepła wybrałbym ponownie pompę.
Czarna stal w instalacji to zawsze jakaś dodatkowa rdza w instalacji, ale jak ma Pan grzejniki, to te kilka śrubunków niewiele zmienia...bo rdza jest dostarczana na bierząco do układu.....:)
Pompę to masz jednofazową!!!!. Na pozostałych dwóch fazach masz podłączone grzałki dodatkowe... powodzenia przy płaceniu rachunków. W Polsce wszyscy takie "klimatyzatory" mamy... z dołożonymi grzałkami ... które nazwano dumnie pompami ciepła. Szwed i Niemiec ma prawdziwe Trójfazowe pompy ciepła bez grzałek ale z 2 lub trzema inwererami.
Mam pompe Ciepla Daikin 6kw alterma 3 od 3 lat jestem bardzo zadowolony. Jej testem była zima dwa lata temu gdzie byla bardzo mocna zima. Naprawde bałem sie ze sobie nie poradzi. Temperatura w styczniu u mnie pomorskie bylo od minus 10 do minus 18. Grzalka raz sie załączyła jak bylo 19 na minusie ale w domu bylo ciepło. Ta zima pokazała ze pompa daje rade Pozdrawia.
Od 2012 roku mam pompę gruntową i pewny jestem że, obok instalacji PV, była to najlepsza inwestycja. Od 11 lat nie wiem co to znaczy ogrzewać dom i CWU. Po dodaniu 10kWp PV płacę ok 300 zł rocznie za prąd.
U mnie Panas od 2 miesięcy, jestem w szoku ze puszczając w podłogówkę i w kaloryfer 30 stopni mam temperaturę pomieszczeniach 22. Po sezonie zimowym będę wiedział, czy faktycznie było warto.
Jeśli chodzi o trwałość pompy ciepła to będzie działać 100 lat albo i więcej, bo czynnik się nie starzeje, oleju się nie wymienia. Gorzej wygląda sprawa z elektroniką w wersjach inverterowych, tam są kondensatory i one mają wyliczony czas pracy , jak jest dobrej jakości to z 10 lat powinien podziałać. Serwis a dokładnie producent powinien coś zrobić jakieś zabezpieczenie czasowe które zaalarmuje że dobiega czas trwałości kondensatorów i powinny te elementy być wymienne. Niedawno miałem właśnie taki przypadek , klimatyzator się zepsuł :) klient już chciał nowy a stara jednostka trafiła do mnie na warsztat. okazało się że klimatyzator działał 15 lat i kondensator przy silniku się skończył, nawet bez ciśnienia na pompie nie startował brał duży prąd. Kondensator wymieniony , przekaźnik w sterowniku wymieniony i wszystko działa .
Cześć, ja użytkuję od 2 lat pompę ciepła Daikin 16kW (jest trochę przewymiarowana). Pompa miała bufor CWU w sobie z którego zrezygnowałem, gdyż wcześniej zakładając gaz instalatorzy założyli mi ogromny bufor (chyba 1000l) do ogrzewania, z którego idzie wężownica do małego (300l) CWU. Tak więc pompa ma tylko wejście do tego dużego bufora, a w lecie ją wyłączam i mały grzeję grzałką elektryczną. Mam FV 10kW i w pierwszym roku pompa pożarła mi dość sporo prądu, a przy pierwszym przeglądzie instalator zmienił ustawienia i w drugim roku zużycie spadło znacząco. Pierwszy rok zużyłem ponad 16MW prądu (na wszystko), w drugim już tylko trochę ponad 10MW (bez uwzględnienia oddanej energii z FV). Dlaczego Daikin, ano dlatego że mam cały dom, każde pomieszczenie klimatyzowane od 4 lat właśnie Daikinami i są rewelacyjne. Meritum: Jestem z pompy na razie zadowolony, działa bezobsługowo, mam w niej glikol, nie gaz, jako rezerwę w razie awarii mam piec gazowy, kwestia przełączenia 2 przełączników. W domu jest ciepło, mam podłogówkę i kaloryfery. Jednak sąsiad ostatnio zamiast pompy zamontował sobie zwykłą klimę, która nie dmucha, tylko nagrzewa mu bufor, czyli działa na zasadzie pompy i działa i zużycie prądu ma nie za duże. Zapłacił za nią 15% ceny mojej pompy.....!!!! Orientujesz się może jak się ma w chwili obecnej koszt ogrzewania gazem do kosztów pompy ciepła? Może jednak gazem byłoby taniej?
@@PompaCiepłaiPV o jaki sprzęt pytasz? Pompa i klima oryginalne, bufory kupowane osobno i do tego system sterowania do pomp też kupione osobno, ale żadnych samoróbek.
Witam, u nas pompa ciepła 24 KW pionowe kolektory 5X100 do ogrzania 400 m2 powierzchni. Pomieszczenia grzane grzejnikami praca pompy 1 rok i 3 miesiące zużycie energii w tym okresie to 11292,63 KWh
Mam Viessmann pompę ponad 5lat wszystko działa bez zarzutów,dom 92m2 ocieplony styropian 15-tka,wszędzie podłogòwka jest fajnie ciepło, dodatkowo system solarny pobòr prądu około 6.5 MW na rok. Ja jestem zadowolony, pozdrawiam.
Ten " świński ogon" nazywa się kompensator u mnie w pracy pełno tego i to właśnie jest po to co mówisz jak rury pracują. Ale służy też to do wyhamowania czynnika roboczego płynącego wewnątrz np pary. Poza tym jestem w trakcie robienia instalacji różnych w domu i w projekcie mam gaz. Parę miesięcy temu byliśmy z żoną spytać o przyłącze to nie chcieli zrobić bo podobno pieniędzy nie było. Główna rura z gazem jest w chodniku przy działce więc nie ma problemu. Też przez myśl mi przechodzi pompa ciepła, zobaczymy jak to będzie. Instalacje będzie trzeba przygotować na przyszłość, tak żeby można było bez problemu pompę ciepła wpiąć. Pozdrawiam 👍
Ponad rok czasu użytkowania.dom 82m2, całość podłogowe ogrzewanie, płyta indukcyjna, suszarka, generalnie wszystko prąd. 3 osobowe gospodarstwo. Zużycie całościowe na rok - 4200 kWh. Dom ocieplenie 20cm, okna trzy szyby, strop lekki wełna 30cm. Pompa ciepła Niby 6kw. Polecam.
Cześć, Również posiadam PC Saunier o mocy 10,5 KW, napędza domek parterowy z garażem o powierzchni całkowitej 176m2 , 100% podłogi trzy grzejniczki + bufor 100 l , zużycie od 4 października 2022 do 31stycznia 2023 3100 KW z ogrzewaniem ciepłej wody , temperatura 23 C .
Co do pomp typu powietrze/powietrze to mam taką zawieszoną od 3 lat z mocą 3,5kW grzeję tym w 110m/2 jesienią i wiosną, temperatura wewnątrz 22,5/23, domek z taką sobie termoizolacją (szału nie ma), założona rekuperacja, zużycie miesięczne przeliczone na złotówki przy obecnych cenach energii 100 zł (wrzesień) i 130 zł (październik do dnia 28.10). Gdy temperatura za oknem spada poniżej 7-5 stopni odpalam gaz... ciepło wolę z podłogi to zdecydowanie wyższy komfort cieplny niż z powietrza. Pozdrawiam
Dom 200m styropian 10cm tylko grzejniki. Budowany w 2006 roku. Pompa od miesiąca Atlentic exelia tri duo 16kw, prądu zjadła około 900kwh.Chyba dużo ale będę kombinował z ustawieniami. Pozdrawiam
Witam. Mam PC Panasonic 5 kW na dom szkieletowy 140m2 już 3 lata i żadnych problemów do dziś. Dom szkieletowy ocieplony: - ścianay 15cm wełna w środku+ 15 cm styropian. - dach wełna 15+15+15cm układana na krzyż. - podłoga 20cm styropian twardy. Ogrzewanie podłogowe + dwa grzejniki łazienkowe tzw. drabinki dodatkowo. Oczywiście do tego solary na dachu Hewalex z zasobnikiem nierdzewnym 300L z podwójną wężownicą. Instalacja na "ostro" bez bufora, mieszaczy dodatkowych pompek i innych zbędnych pierdół. Podłogę mogę grzać zarówno PC jak i solarami w okresie przejściowym wiosna-jesień. Dodatkowo na dachu PV 6,9kWp w systemie SolarEdge. Co do kosztów ogrzewania to PC rocznie!! na mój dom zużywa max. 2000kWh są to dane z podlicznika. Latem również solarami dogrzewam basen ogrodowy do temp. 36°C
Mam pompę ciepła Mitsubishi Zubadan Inverter 10 kW od początku lipca br. Dom taki sam jak Pana "Maja 4", rok budowy 2012. Na ten moment jestem bardzo zadowolony. O zakupie pompy ciepła myślałem właściwie od podjęcia decyzji o budowie domu. Niestety wtedy koszty pompy mnie zniechęciły. Temat wrócił przed trzema laty, gdy zepsuł się piec gazowy. Pomocne w podjęciu decyzji o zakupie były Pana filmy. Ciekaw jestem jakie będzie u mnie zużycie roczne, bo wg charakterystyki energetycznej mojego domu to powinno się zamknąć w granicach 6500 kW
@@PompaCiepłaiPV Rok temu gdy inni się szczypali i na wakacje jezdzili,ja ekogroszek kupowałem,16 ton na podwórku leży na 4-5 lat,więc mam trochę czasu by odłożyć na pompę ciepła 🙂
Pompa Panasonic T-CAP 12W mamy od 11.2020 do tego PV 9,7KW tak że super sprawa puki co bezawaryjnie - przegląd roczny ok 200-250 zł i święty spokój. Nie trzeba sie bawić w kombinowanie węgla na PGG czy innych czarach a co do ceny energii na to nie mamy wpływu wszystko pójdzie mocno w góre z czasem. W domu mam ok 22-23 C dom 200m2 z 1986r zużycie roczne na poziomie 9000KW w tym roku wyjdzie pewnie mniej bo zima była ciepła a jesień puki co mamy idealną dla pompy.
Witam korzystam krótko jeszcze mrozów nie przeżyłem ale już widze że zagrzać w domu pompą nie jest problem woda 170l zbiornik do 20 minut ma 45stopni mam splita bo wychodzę z założenia że lepiej na zewnątrz wystawić przewody z gazem niż z wodą która zamarznie przy niechcianym braku prądu. Jedno jest pewne nowy dom podłogówka tylko i wyłącznie, porządne ocieplenie i dobry instalator by dobrał odpowiednio pompe. W starych domach z grzejnikami to chyba nie opłacalne nawet z pv. Zobacze w zime co będzie ale jestem dobrej myśli mam pompe de dietrich 6kw dom 140m niecałe
witam panie Waldku używam do grzania mieszkania 65 m2 klimatyzatora typu spilit oczywiście największe pomieszczenie czyli salon plus sypialnia bo są 2 jednostki wewnętrzne z salonu rozchodzi się po reszcie mieszkania temperatura pora zimowa jest od 23 do 24 stopni w dzień choc nie zawsze to tylko w te bardzo zimne dni noca minimum bo jakieś 19 stopni w sypialni i jestem bardzo zadowolony choc większe rachunki za prad dodam ze to akurat nie w Polsce
Średnio miesięcznie zużywam 75m³ gazu. Ponad 900m³ wyjdzie może w roku. To jest 1800 zł za sam gaz + drystybucja i inne koszty przesyłu. To mój roczny koszt ogrzania i ciepłej wody w mieszkaniu. Mieszkanie 2 poziomy , 65m². Temp w mieszkaniu cały czas 22 stopnie. Ogrzewanie, grzejniki. Piec nowy junkers. Roczny przegląd w gwarancji, koszt chyba 100-200 zł. Bezobsługowe. Do tych kwot dojdzie podatek itd. Więc niech będzie 2.5 tyś zł za rok.
@@PompaCiepłaiPV oczywiście nie porównuję to przecież oczywiste, tylko opisyje swoje mieszkanie z życia nie z danych z internetu i jak to wygląda. Tak że nie odbierz tego w ten sposób 😊
Najlepsze rozwiązanie to duży bufor ciepła, i grzejemy czym chcemy i kiedy chcemy. Kolektory słoneczne mają najwyższe COP, tylko trzeba ich dużo w zimie i zakrywać latem. Prózniowe gotują wodę na mrozie, jak tylko jest słońce. Pompa ciapła także może być wykorzystana do ogrzewania bufora, tak samo jak grzałki, piece wszelkiego rodzaju itd. Pozdrowienia dla logicznie myślących....
Tak wszystko super ładnie . Tylko ile razy się słucha o żle dobranych pompach ciepła. Póżniej płacz że grzałki pożerają ogromne ilości prądu a i tak sobie nie radzi. Druga sprawa słyszałem że temp cwu z pompy jest za niska. Bo instalatorzy pomp ciepła niewiedzą (lub niechcą)wiedzieć co to lagionella i dezynfekcja.
Ja mam pompę ciepła Haier 8kw monoblok , dom 140m2 w Holandii zbiornik buforowy 200l oraz zbiornik wody użytkowej też 200l do tego fotowoltanike 7.5 kw. Mogę powiedzieć że naprawdę się sprawdza a koszt za ogrzewanie i ogrzewanie wody na rok wychodzi zerowy. Instalacja którą sam montowałem z Panelami spłaci się w ciągu jednego roku spowodu tak wysokich cen gazu gdzie prędzej używałem. Z pompa problemów nie mam i nie miałem ważne by dbać i dobrze podłączyć.
Pompa to najlepsze rozwiązanie mam zamontowane 3 . 2 sztuki 16 kw 3 fazy split 1 sztuka 9 kw 1 faza monoblok bez grzałek 1 sztuka chodzi już 3 sezon na budynku 300 m2 Sama podłoga zużycie 7000 kWh na sezon wiec śmiech fakt budynek mega ocieplony Nawet jak węgiel był po 1000 pln to pompą było taniej A teraz jak jest tyle Pv to już wogóle W jednej 16 wymieniałem łożyska w wentylatorami ale to normalne ten model tak ma . Pompa to najlepsze rozwiązanie i tyle 😂😊😊😊
Najważniejsze, że jesteś zadowolony z pc. I może tak być nadal jeśli zimy będą stosunkowo łagodne. Ja w ciągu ostatnich 2 zim spaliłem 24m3 twardego drewna. Dom ogrzewam kominkiem, również wodę. Metraż podobny jak Twój. Drewno kupowałem jeszcze odpowiednio po 200 i 240zł czyli średnio po 220zł. 25x220zł=5500zł za obie zimy. Obecnie drewno mocno podrożało ale na ten sezon i część przyszłego zakupiłem wiosną drewno po 290zł. W ciągu 2 ostatnich zim w porównaniu do Twoich wydatków za ogrzewanie chałupy wyszło mi zdecydowanie taniej. Jednak drewno trzeba poukładać i samo o kominka nie wejdzie. Coś za coś. Oprócz kominka mam piec gazowy a w tym roku zamontowałem pc ale tylko do grzania w okresie przejściowym, chcę w ten sposób spożytkować nadwyżkę z fotowoltaiki. Poniżej zera kominek, ewentualnie gaz. Jeśli prąd będzie w granicach 1zł a zimy łagodne tak jak ostatnio to rachunki za ogrzewanie pc jeszcze nie zabiją. Co będzie za rok tego nie wie nikt. Chyba się nieco przestraszyli, że za szybko zapierdalają ludzi i mogą mieć z tego problemy więc nieco odpuścili. Jaki jest kierunek władzy chyba widzimy. Jak będzie po wyborach to polecą drzazgi. Wg mnie prąd niestety pójdzie na pierwszy ogień, czego mieliśmy już zresztą przedsmak z planowaną ceną ponad 3zł/kWh.
drewno spoko na zgazowanie, ale właśnie te ceny i dostępność w tym roku to masakra no i trzeba ogarnąć, nałożyć, ponosić, etc, energia elektryczna też może być lipa, jedyne co to foto i magazyn energii (ale własnej roboty z głową przewymiarowany) i można jechać z pc
Przerzucasz 12 m3 drewna do spalania na sezon i chcesz się porównywać z uzytkowkiem pompy ciepła? Teraz to palenie wyjdzie 8000 zł lub więcej, ten co zmienił wcześniej na PC będzie w tej sytuacji płacił ledwo połowę tego.
@@miloszenko A dlaczego nie porównać jakie są wydatki na ogrzewanie z różnych źródeł? Chodzi o to co jest ekonomiczniejsze. Też mam pompę ciepła więc jak będzie taniej to nią będę grzał. Przez ostatnie lata było 3x drożej. A na ten sezon mam drewno zakupione po 290zł wiosną więc też będzie taniej. Po wuj mi grzać zimą pc skoro mam 3x taniej drewnem? Co będzie za rok to zobaczymy. Drewno też może potanieć, na to nie wpadłeś geniuszu.
Witam, mam szybkie pytanie. Mam identyczną pompę ciepła jak Ty. Jakie masz termostaty w pokojach, żebym mógł sterować każdym osobno ? Czy trzeba jakieś sterowniki extra montować również ? Czekam z niecierpliwością na odpowiedz i życzę miłego dnia😊
Ja teraz w grudniu będę miał już pierwszy rok pompę i jest to genialne porównując z moim na miał/drewno jestem zakochany❤️❤️ Tylko myśle czy kominka nie zrobić teraz jeszcze bo nie wiadomo jak z tym prądem będzie itp. A jak myślisz??🤔🤔🙏🏻
Na Pana miejsu, przedłużyłbym te linie pomiędzy jednostkami (+10m, +600g czynnika), rura PVC110, wodoszczelna i wkopać poniżej 60cm. Dodatkowo całość wewnatrz rury doizolować gumą sysntetyczną min 30mm. Jednostkę postawić na płycie betonowej 1400x1000....i wtedy, "będzie Pan zadowolony".
Już wiele lat przyglądam się coraz to nowym regulacją, które mają wpływ na wybory polaków jeśli chodzi o żródło ogrzewania. Każdy kto staje przed wyborem takiego źródła pozostaje pod presją otoczenia, regulacji prawnych, rodziny a w końcu wybiera wg niego najtańsze w użytkowaniu, w chwili wyboru. Wielu naszych rodaków pisze o nabitych w gazowy pięć, ekogroszek, piec na pelet a za chwilę w PC. Często Polacy w stadnym pędzie bez zastanowienia wybierają technologię ogrzewania bez namysłu, a potem jak to zwykle bywa biadolą. Sam osobiście mam PC split w wersji AIO, czyli z zasobnikiem cwu. Jak dotychczas to urządzenie spełnia moje oczekiwania i z fotowoltaiką w rozliczeniu rocznym się bilansuje razem z prądem bytowym in plus. Moja opinia na temat PC i ich zastosowania jest trochę szersza niż łatwa w obsłudze, bez konieczności magazynowania opału, niewidoczna w codziennym użytkowaniu. Patrząc szerzej takie źródło ogrzewania domu, cwu pozostaje zeroemisyjne, a to jak traktujemy środowisko naturalne, nasze bezpośrednie otoczenie odbije się na nas samych i naszych dzieciach, bliskich. Dla malkontentów i wiecznych na nie, dobrze dobrana i skonfigurowana PC jest nie do pobicia jeśli chodzi o efektywność grzewczą w naszym klimacie, nawet w domu poddanym modernizacji czy takim szałasie. Zacznijmy od siebie zmieniać nasze otoczenie a skończmy biadolić, że drogie, kiedy się zwróci,, że braknie prądu i trzeba agregat kupić.
Już trzeci sezon pompa ciepła Daikin 6 kW zintegrowana z zasobnikiem CWU 180 l. Jestem bardzo zadowolony, bo już nie martwię się zakupem i składowaniem pelletu, o czyszczeniu kotła nie wspomnę 🙂👍 Oczywiście do tego instalacja PV 9,96 kWp i praktycznie groszowe opłaty za prąd. Wszystko działa bez problemów i zero awarii.
Pogadamy za 10 lat... Piec "kopciuch" działa ponad 30 lat, póki nie zardzewieje do reszty. A te fikuśne elektroniki, pompy, sprężarki to ile wytrzymają?
No tak biorąc pod uwagę że będzie działać bezawaryjnie przez 10 lat to okej a jeżeli się popsuje No to pieniądze wyrzucone w błoto Poza tym na nowym taryfikatorze zapłacisz 26 000 także spoko inwestycja Powiem ci że żre jak wściekła u mnie takie zużycie mam przez 10 lat współczuję trzeba było założyć bufor ciepła 1000 l za 5 000 bez awaryjna obsługa
Waldek dzięki Tobie temu kanałowi w zeszłym roku zamontowałem foto 9,5 od lutego pompa gruntowa moje zdanie rewolucja super 👍 zero kłopotu cisza rachunek 40 zł na 2 miesiące za prąd i ogrzewanie koszty całej inwestycji po dotacjach i odliczenia podatku 55tys.
@@wieslawoptymista2991 Proszę Pana pracuje na trzech etatach jedna umowa o pracę druga zlecenie i zarejestrowana własna działalność gospodarcza nie jest lekko mało czasu ale coś za coś dodam jeszcze że żona pracuje także na dwóch etatach oraz pomaga mi czasami w moim małym biznesie . Niestety chcesz coś mieć to trzeba zapiepszać i myśleć o przyszłości aby oprócz nędznej emerytury jeszcze coś mieć uciułane i nie stękać i biadolić .
Witam mam pompę ciepła Panasonic Aquarea 9 kw dom jest 155 m ocieplony. Grzeje 90 procent na grzejnikach reszta podłogówka. Pracuje u mnie od 2020r i jestem bardzo zadowolony.
By było mniejsze zużycie jakby dać solar równolegle z wymiennikiem z pompy ciepła a nie w szeregu. Też tak miałem wcześniej i bylo dużo więcej zużycia energii elektrycznej
03.2015 PC 9kw panasonic +300l bez bufora cwu Nowy dom 170m2 100% podłogówka rodzina 2+2 zawsze ktoś w domu 😊 Średnie zużycie roczne wszystko 4100kw/rok 80% w taniej taryfę. PC od montażu ani razu nie serwisowana a filtry sam sobie czyszczę 1-2 na rok . Ani razu żadnej awarii nic a nic czasami gdzie się zapowietrzy , prosta robota 😝. Zapominam czasami, że mam kotłownie .
Cześć Waldku, jedna uwaga odnośnie "świńskiego ogona". W Twojej pompie faktycznie powinien on być wykonany, natomiast trzeba uświadomić przyszłych posiadaczy pomp Saunier Duval oraz Vaillant, że w nowych jednostkach od około 1roku jest fabrycznie montowany tłumik drgań wewnątrz jednostki zewnętrznej i instrukcja dla nowych pomp nie przewiduje wykonania "świńskiego ogona". Informację tą możesz zweryfikować kontaktując się przedstawicielem regionalnym Vaillant lub doświadczonym serwisantem fabrycznym. Pozdrawiam
Witam ja mam pompę ciepła firmy rotex hpsu 6kw dom 140m2 z w budowanym zbiornikiem na wodę użytkowa 500l z grupy daikin. Pompa zamontowana 8 lat temu czyli jak wchodziło to na rynek. Przez ten czas co się jedynie zepsuło to wiatrak w jednostce zewnętrznej a tak jestem chyba zadowolony
Witam. W moim przypadku dom 200 m2 z rekuperacją w tym 100 m2 to piwnice, pierwszy rok bez problemów pompa 9 kW zużycie roczne 5000 kWh w całym domu 22 st.
Pompa była w planach z dotacją 18 tyś i choć mam 10 KWP fotowoltaikę to mam ogromny problem z napięciem a co za tym idzie brak produkcji przy każdym nasłonecznieniu, więc muszę w tej sytuacji zrezygnować z planów do czasu modernizacji sieci przez Tauron.
Mam jedną uwagę do Twojej instalacji . Wiadomo że w tym przypadku walczymy o każdy stopień i dlaczego nie masz ocieplonych tych rurek gazowych na zewnątrz., Sprawdzałem czujnikiem - termometrem i tam są duże straty ciepła . Tak samo w kotłowni dużo gołych nieosłoniętych rurek. Po za tym super.
Powiem tak Kazde urządzenie które zużywa ponad 10 tys kw prądu jest złym rozwiązaniem Oprócz prądu doliczyć koszt inst pompy ciepła i widzimy gołym okiem ze hest to nie ekonomicznie. Kupując zwykle piecyki ogrzalbys taniej niż pompą. Pompa ciepła to najgirsze rozwiązanie z możliwych. Jestem pewny ze po 5 latach będziesz dokładał i wymieniał. Ogrzewanie gazowe jest conajmniej polowe tańsze. O pompie pisze z racji tęgo ze sasiad ją miał i po 3 latach zrezygnował. Ja nam gazowe. Teraz również sasiad Dom 130 m koszt roczny nigdy nie przekroczył 5 tys zł. W tym kuchnia i woda ciepła. Rachunek za list tego roku to 350 zł. Za grudzień to 730. Od stycznia dojdzie wat. Ustawiona temp w najzimniejszym pomieszczeniu czyli na korytarzu przy wejściu to 21.5. Średnia w domu to 23. Wiec??nie widzę alternatywy.
Ja mam pompę new energii typowy chińczyk od kwietnia 2020 roku dom 100 M2 typowy szałas styropian 5 cm dom stary 50lat zamieszkują 4 osoby zużycie do dziś 10000kwh super jestem zadowolony
Mam 200m2 dom w okolicach Warszawy i pompę ciepła Atlantic 14kw od 3 lat, uważam, że jest to bardzo wygodne i stosunkowo tanie źródło ciepła, w domu mam 23 stopnie i roczne zużycie całkowite na poziomie do 5tys kWh. Pozdrawiam Cię i uważam, że robisz świetną robotę publikując filmy.
a linię freonową to masz tak słabo zaizolowaną bo chcesz żeby pompa brała więcej prądu czy jest inny powód 😉 Kup taśmę 6mm kauczukową na alledrogo bo to co widzę to dramat.
Potwierdza się to że jak coś działa to mało kto chwali się tym w internecie dużo negatywnych postów bo ludzie szukając pomocy lub upustu emocji publikują posty w internecie. Moja pompa Mitsubishi zubadan 8kW/249m2 100% podłogówka działa czwarty sezon. Pierwsza awaria po tygodniu. Później spokój.
Witam. Miałem obawy jak zakładałem 2 lata temu. Teraz jestem zadowolony. Nowy dom 180 metrów. 20 cm styropian. Podłogówka. Za zeszły sezon zużycie 2000 zł z CWU w taryfie G13. Pytanie Waldek czy już robiłeś przegląd serwisowy i czy zamierzasz?
Nie mam pompy CO+CWU typu powietrze-woda, bo zwyczajnie póki co, mnie na to nie stać. No może stać, ale liczykrupa jestem:) Planuje montaż wcześniej czy później, gdyż tak jak Pan, uważam że to jedno z lepszych rozwiązań. Jednakże od kwietnia bieżącego roku użytkuje 2 pompy ciepła typu powietrze-powietrze (Rotenso Revio 3,5KW) i ogrzewam nimi dom 87mkw (dom energooszczędny B) Zużycie za wrzesień przy temp. wewnątrz 21-22 stopni to 14kWh, nie wiem dlaczego ale te jednostki mimo 1st. na zewnątrz nie wchodzą w defrosty. Za październik będzie trochę mniej, bo jest ciepło i mój dom przy temp. na zewnątrz 15-19 stopni nie wymaga ogrzewania. Jestem bardzo zadowolony z takiego sposobu grzania, ale więcej powiem dopiero po pełnym sezonie. Pozdrawiam
Z tą pompą to jest tak... Znajomi mają od 7-8 lat i działają i nic się nie dzieje. Chciałbym powiedzieć to samo ale niestety nie mogę. Na początek pod koniec gwarancji (2 rok) padł inwerter. Po 3 latach padły łozyska wentylatora (to wymieniłem sam za kilka zł.). W tym roku, w 5-tym roku użytkowania pompy znowu padł inwerter i wentylator (elektronika). Naprawa wykonywana przez serwis trwała miesiąc czasu-masakra. Jest to pompa ciepła Biawar split, typu powietrze-powietrze. I nie wiem czy to wadliwy model, czy mój egzemplarz jest kapryśny.
Są jeszcze straty na rurkach gazowych pomiędzy pompą a budynkiem. Starty tym większe czym niższa temperatura na zewnątrz. Rurka gazowa grzeje się dość mocno i jest duża różnica temperatur powodująca jej chłodzenie, więc niepotrzebnie grzane jest powietrze na zewnątrz budynku.
ja dopiero zaczynam przygodę z Pompą ciepła Atlantic 10 kw split wrzesień ogrzewanie domu i ciepła woda wyszło mnie 250 zł wcześniej szło na to pół tony ekogroszku po użytkowaniu PC od dwóch miesięcy jestem mega zadowolony.
Mnie łączny koszt instalacji gazowej o długości 106m do licznika oraz od licznika do domu łącznie z instalacją wewnętrzna wyniósł 1850 zł ale to długa 7-mio letnia historia pełna nieprzyjemności po obydwu stronach 😁
Witam ja mam pompę ciepła 9KW dopiero od sierpnia tego roku dom 180m dół podłogówka + grzejniki (zakręcone) góra grzejniki ,grzeje od 20 września do tej pory zużyła 380 KW razem z grzaniem wody od sierpnia do tego fotowoltaika 6,8 KW narazie bez problemów pozdrawiam
Witam w pompie ciepła są wymagania przeglądy co roczne do jako centralny operator , chodzi o nieszczelności gazowe pompy ciepła a o tym nikt nie muwi . Ja mam i jestem zarejestrowany i wykonuje przeglądy pozdrawiam Grzegorz. Proszę o komentarz. Mam już trzeci rok .
@@PompaCiepłaiPV swoją drogą to właśnie uruchamiam DeDetrich 12kw mono z buforrem 300l i 200c.w.u. 170m2 użytku(dół tylko podłogówka, góra grzejniki) .Jak uruchomię to dam znać. Wcześniej eko-groch....
Waldek, najtańszy jest kominek z rozprowadzaniem ciepłego powietrza. Drewna zawsze skądś nazbierasz, a prądu zimą nie ma z PV, więc sam nie wyprodukujesz za małe pieniądze. Tylko, że to ma się nijak do wygody PC czy gazu.
Jacek, kominek pewnie jeszcze w salonie? To kotłownie chcesz mieć w salonie?? Napisałeś o wygodzie - tutaj 100% racji - wygoda, komfort pc (nie ma argumentów) cena (tutaj można polemizować) bo zawsze na "dzień dobry" pompa ciepła będzie droższym rozwiązaniem, tylko, że nie liczymy SWOJEJ PRACY - a przy pc - pracy nie ma ŻADNEJ:) Ja tak mam od 10 lat (fakt że posiadam pompę ciepła gruntową) i dzisiaj przestawiając czas na pompie spojrzałem na podlicznik i wyszło, że pompa "łyknęła" od 1 października na CO - 0,75 kWh / m 2 co w złotówkach wychodzi, że za ogrzewanie domu (CO) zapłacę około 0,50 PLN / m 2 (chyba nie dużo - nic nie robiąc?) Pozdrawiam:).
no i to jest prawda u rodziców padła pompa części zamiennych brak a ci co oferują to oferują powietrzna instalacje za 30 tys, sam koszt pompy urządzenia to koło 7 tys zł w Chinach dostępne od ręki za 5k w Europie nie znalazłem, rodzice w pompę zainwestowali zanim było to modne a to po prostu bubel, teraz montują grzałkę elektryczna.
@@PompaCiepłaiPV meeting mds20d, problem jest taki ze nie chodzi nawet oto zbey byla ta sama ale cos podobnego po prostu nie ma wszyscy oferuja instalacje od nowa pompy powietrznej w monobloku przewaznie, kiedy cala instalacja jest zrobiona jest to pod pompe gruntowa odwiert z sondą na 100m w głąb ziemii.
Zauważyłem że krytykują pompy ciepła tylko ci co ich nie mają. Np. mój szwagier to obliczył że to mi domu nie nagrzeje i że w ogule to się zaraz zepsuje.
Rachunek w marcu w firmie za ogrzewanie skoczył z 1tys do 4tys za miesiąc. Pompa Panasonic 12kw + Fotowoltaika 12,6kw Dzisiaj jestem energetycznie na zero I myślę, że tak będzie po roku użytkowania No coś, inwestycja spora, ale w przypadku budynku biurowego zwróci się max po 3, 4 latach
Fajny filmik. U mnie PC 1 sezon ale juz wielki plus. Dom 140M2 100% grzejniki. W domu 23° i na dzień dzisiejszy przy przeliczniku 78gr/kWh za październik ogrzewanie + CWU 240pln. Przy ekogroszku za 1000pln (dla tych co nie pamietaja to kosztował kiedys tyle) musiałbym zuzyc jakies 8kg na dzień co jest absurdalnym wynikiem bo zużyłbym 3 razy więcej
1000 zł to jakieś legendy, powtarzane od tygodni. A jak dodam do tego że jak 3 lata temu kupowałem ostatni ekogroszek i dałem za niego 700 za tonę, to już na pewno nikt mi nie uwierzy 🤣
@@PompaCiepłaiPV Uwierzy, uwierzy. Ja pierwszy ekogroszek w 2005 roku kupowałem po 375 zł gdzie węgiel orzech był w cenie ok. 450 zł. Pompa na 106 m2 uruchomiona 29.09.2022r. Same grzejniki, tem. 22 - 23, zużycie prądu z podlicznika 240 kW. Czego chcieć więcej?
Czy zużycie 115kwh w październiku przez pompę ciepła CO, CWU, + pralka (podlaczona pod licznik również) to duzo czy ok?? Dom ok 100m2 4 osobowa rodzina Temperatura w domu 22 stopnie, PC nie pracuje na krzywej grzewczej. 100% podłogówka PC 5kw.Z góry dzieki za odpowiedzi.
Nie moge sie za bardzo wypowiadac na temat pompy ciepla bo jej jeszcze nie mam. Jednak barrrrdzo chcialbym uslyszec od kogos kto takie cus ma ,jak ona daje rade gdy na zewnatrz jest -15 stopni Celsjusza ????
Jeśli pytasz o wypoziomowanie to głównie jest to kwestia wizualna oczywiście jeśli mowa tu o różnicy 1°. Wiele firm wymaga by odległość między agregatem a podstawą ( fundament/kostka) wynosiła~ 20-40 cm. Może byc to też przedmiotem gwarancji. I nie jestem pewny czy widziałem tak podkładki antywibracyjne. Jeśli chodzi o wodę odpływającą z tacy skroplin agregatu. Otwory powinny być zaślepione gumowymi uszczelkami. Oczywiście nie ma możliwości by zatkać wszystkie możliwości do odpływu wody i zawsze woda znajdzie alternatywne ujście. Wymieniony przez Ciebie " świński ogon stosowany jest głównie wtedy gdy " najkrótsza droga ścieżki chłodniczej wynosiła mniej niz 3m . Jest więc to sztuczne wydłużenie tej ścieżki dla poprawnej pracy sprężarki . Zawór "trójdrożny" na układzie ogrzewania podłogowego to zawór "mieszający". Zaznaczamy to bo potem są niejasności.
@@PompaCiepłaiPV dzięki, rury pod solary położyłem przy budowie domu z 10 lat temu i do dziś ich nie zamontowałem 😀 a teraz jadę na piecu elektrycznym i mógłbym go trochę wspomóc w zimie ciepełkiem 🔥
@@PompaCiepłaiPV no właśnie o te bardzo trochę się rozchodzi czy jest sens zainwestować z 5-6 tysia żeby mieć to trochę , a w lato nadwyżkę to chyba w basen 😎 wówczas jeszcze ma to sens
Witam jak słyszę o pompach ciepła to znacząco pomijacie pompy gruntowe ja posiadam taką Nibe 10kw f1145 dom nowy energooszczędny grzania 270m² wszędzie podłogówka żadnego grzejnika zużycie pompy od 31.10.2020 do 29.10.2022 to 7516kwh x 0.80=6012zł myślę że to dobry wynik. Większość ludzi stać na takie pompy bo widzę że jeżdzą znacznie droższymi samochodami ale sąsiad musi widzieć furę . Ja jeżdzę autem za ok 10000zł bo wybrałem wygodę w domu a nie w aucie.
Brawo Ty:) ja posiadam pc gruntową od 10 lat - 256 m 2 (CO- około 3500-3700 kWh, CWU około 1000-1200 kWh) wybrałem komfort, wygodę i system bezobsługowy a na dodatek - myślę, że pc gruntowa może popracować bez problemów 20-25 lat. Gratuluję wyboru :) Co do porównania (pompa-samochód) - też tak myślę, że przecież pc nie za bardzo widać a samochód widzi sąsiad:)> Pozdrawiam.
@@marekprzedstawiciel8740 Jeszcze dodam że w połączeniu z fotowoltaniką to rachunki za prąd cały rok to niecałe 300zł przy obecnych cenach to pikuś no chyba że ktoś zna jakieś tańsze rozwiązanie
@@rado1593 - ok. tylko dla mnie - foto o jest projekt polityczny i prędzej niż później wszyscy Prosumenci zostaną "wrzuceni" w jeden worek. Bo obecnie to faktycznie jest bardzo duży plus dla Kowalskiego w rozliczaniu 12 m i magazynem na praktycznie zimę 80% . A Unia w przepisach wymaga że od 2025 będą wszystkie kraje członkowskie w jednym systemie. Zobaczymy co wymyślą nasi władni. Oby Tobie to służyło jak najdłużej - ja do końca 2023 mam cenę 0,55 PN / 1 kWh z wszystkimi opłatami (taryfa G11) więc nie czuję, żadnej podwyżki:) w domu wszystko na prąd (zużywam około 8.000 kWh/ rok) Pozdrawiam.
Jeśli posiadasz POMPĘ CIEPŁA, napisz pod tym komentarzem swój komentarz. Napisz ile już trwa twoja przygoda i czy miałeś jakieś problemy.
Ja mam ponad rok i jestem zadowolony dom 170 m nieocieplony grzejniki 100 procent żadnych problemów pompa sprsun 12.5 bardzo mało kosztował prąd
Witam serdecznie,
jeżeli chodzi o pompę ciepła to moje doświadczenie jest małe bo została zainstalowana w sierpniu i nie miała tak naprawdę okazji żeby popracować.
To czym mogę się pochwalić to 20 letnie doświadczenie ze zbiornikiem buforowym "sercem mojej instalacji"
Jestem w 100% przekonany że pompa stanie na wysokości zadania ale pompa nie powinna być jedynym źródłem ogrzewania domu.
Mój bufor jest ładowany z kilku niezależnych od siebie źródeł energii i bez skąplikowanego sterowania.
Mogę powiedzieć że aktualny kryzys energetyczny dotyka mnie w małym stopniu.
Powodzenia!
Pozdrawiam
Tomek D.
Ja mam atlantica 10kw, pompa już miesiąc działa na 20 stopni w domu ale dopiero za miesiąc będziemy się wprowadzać, dom nowy, sama podlogowka, 20cm styro, trzy szybowe okna, prądu póki co bierze tyle co kot napłakał, mam nadzieję że będę zadowolony, póki co dziękuję hydraulikowi że mnie namówił na zmianę planów bo miała być butla i gaz
Ja mam pompkę raczej ale też ciepła :P . To jest Krommler 3,6kW do CWU który odzyskuje ciepło z powietrza wentylacyjnego. Działa od czerwca i nie mogę się doczekać porządnej zimy, bo jestem ciekawy czy da radę mi ogrzać cały dom. Dom jest 15-20kWh/m2 więc powinno styknąć, a pompa jest podpięta do 1000l bufora. Mam malutki problem z nią, bo okazało się, że fizyka i układ rur powoduje, że woda z bufora samoistnie krąży w rurkach i powoli się wychładza. Ale wystarczy wpiąć zawór zwrotny i tego efektu już nie powinno być.
13 miesięcy pracuje u mnie EHS 8 kw na 140 m2 i jestem mega zadowolony 👍👌może dlatego ze sam montowałem 😬ale działa zaj……e i
Pompa ciepła jest świetnym źródłem ciepła pod względem ekologicznym ale...
Na przykładzie mojego ostatniego klienta:
1. PC 8kW znanej polskiej firmy=48kpln
2. maszynownia ok 30k
3. fotowoltaika 5kWp 21k
4. montaż= tajemnica :p
Za ten pieniądz w normalnych czasach mieliśmy kilka kotłów na drewno, i na wiele lat opału.
Konkluzja- dopuki Polaka nie bedzie stać na poziom życia zachodu, to nie ma prawa nikt żądać od niego, inwestowania oszczędności życia w ekologię. Najpierw ekonomia i poziom życia, potem inwestowanie w ekologię. Kto chce teraz, niech to robi ale świadomie.
Nie czarujmy klienta, że to jedyne wyjście
z sytuacji. Dzis ta pompa jest super, za 2 lata też. Za 10 lat? Remont? Wymiana? Kolejne kilkadziesiąt tysiecy?
Nie dajmy się marketingowi i podejmujmy świadome decyzje.
Ja żyje z elektryki, PV i PC. Ale nikomu nie wmawiam że to wszystko jest super i za darmo. Po każdej inwestycji mam czyste sumienie i zadowolonych klientów.
Zapomniałeś dodać ze trzeba mieć nowy budynek i podłogówkę. PC i kaloryfery to strzał w kolano przy słabo ocieplonym budynku.
Ja mam pompę ciepła od maja. Jesteśmy mega zadowoleni. Grzanie wody i teraz domu. Oczywiście plus fotowoltaika. Uważam,że narzekają Ci co nie mają. Piszą wyczytane z internetu głupoty. A i jest bardzo cicha. Pompa Midea. Polecam
Dokładnie tak jest. Ci co nie mają to narzekają.
Od września 2020 pompa Vaillant 75/5, dom 120 m. Jedyna usterka to czujnik temperatury wlotu parownika. Naprawa w ramach gwarancji. Wcześniej miałem piec na groszek. Węgiel w workach nosiłem do piwnicy. Obecnie z kotłowni zrobiona siłownia. Osobiście oceniam, że to bardzo dobry wybór. Jeśli budowałbym jeszcze jeden dom napewno miałbym pompę ciepła.
Na początku 2021 roku miałem już dość palenia ekogroszkiem. Dziennie w kotłowni bywałem kilkadziesiąt razy. Nie wspominając rozpalania na jesień pieca - cały dzień zmarnowany. Przez 3 lata paleniem ekogroszkiem miałem 4 awarie: motoreduktor, upalony ślimak i pęknięta retorta, zerwana taśma sterownika. Gazu sieciowego nie było. Więc opcję jakie miałem to LPG i pompa ciepła. w kwietniu 2021 założyłem pompę ciepła. Też mnie straszyli, że to nie nasz klimat nie da rady w mrozy. Moja pompa to 7 kW dom 125 m2, średnio ocieplony - styropian 15 cm grafit, 30 cm wełny, podłoga 10 cm biały, brak rekuperacji, brak paneli, okna 3 szybowe. W domu dól podłogówka, góra grzejniki. Zużycie jakie miałem od kwietnia 2021 do kwietnia 2022 to 4600 kW na podliczniku. Węgla spalałem ok 1,5 do 2 ton plus ok 800 zł za prąd przez okres letni na CWU.
Dokładnie to samo miałem, a teraz komfort.
Ja też przeszedłem na pompę typu Frankenstein. Ekogroszku źle nie wspomonam. Rozpalanie jesienią to maks 60 min. Potem 1x na 4 dni. żeby dorzucić węgla I wyczyścić piec. Gdzieś około 80 min razem z myciem podłogi w kotłowni.
Mam gruntowa pompę Nibe 12Kw od roku + solara 9 lat + fotowoltaike 10 KW od roku. Dofinansowanie z powiatu do fotowoltaiki 60 %..Pompa z czystego powietrza - czekam na zwrot kasy. Na obecne ceny ,zwrot z inwestycji to 5 lat.Jestem mega zadowolony .Sceptycy z przed roku przychodzą i stwierdzają ze miałem farta że zrobiłem tą inwestycję. 👍😀😀🍺
Cieszę się że jest tylu optymistów.
jaki masz metraż domu przy 12 kW pompie :)?
Wprowadziłem się niedawno, podczas budowy dużo myślałem czy grzejniki czy podłogówka, czy ekogroszek czy może gaz. Stanęło na PC + podłogówka + rekuperator. Powiem tak: nie istnieje w tym momencie lepsze alternatywne rozwiązanie. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to mówię brać i nie myśleć więcej. Mega w wygoda a podłogówka to najlepsze ogrzewanie jakie istnieje, daje duży komfort.
Dokładnie tak uważam.
Ja również
Istnieją alternatywy i uważam że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Ja nie posiadam pompy ciepła ale mam gaz + kominek z płaszczem i też jestem mega zadowolony. Jeżeli chodzi o koszty pompy ciepła i gazu to inwestycyjnie wychodzi podobnie ponieważ piece gazowe są znacznie tańsze ale za to trzeba robić przyłącze. W przypadku pompy ciepła droższy że tak ppwiem kocioł ale noe trzeba dodatkowych przyłączy. Pozdrawiam
Panie Waldku, u mnie pompa ciepła gruntowa działa od 2012 rok.
Zaczął się kolejny sezon (11 sezon).
Dom podobny do Pańskiego (tylko trochę chyba inaczej zrobiony - izolacja) - ponad 250 m 2 (256m2)
Wszędzie podłogówka - oprócz garażu.
Temperatura w domu na górze od 22,2 do 22,7 na dole 23,5 łazienki 24,5
Pompa na ogrzewanie (CO) - pobiera około 3500-3700 kWh rok (na CO - około 14 kWh /m2/ rok - zużycie jak dom pasywny:))
na CWU (4 osoby) pobiera około 1000-1200 kWh rok.
Nie ważny jest COP - ważny jest roczny SCOP (czyli jaka jest sprawność urządzenia)
sprawność moje pompy przez 10 lat to - 422% (dane z podlicznika zużycia prądu - i wytworzonej energii przez pompę)
ZERO PROBLEMÓW, ZERO PRACY :), komfort, wygoda, system totalnie bezobsługowy :).
Pozdrawiam:).
Cześć Waldii...Pompa ciepła Nibe 8 kw Działa 3 pełne lata średnio rocznie 3000kw/h Dom parter 150m2 termos. Styropian Grafit 20cm Lambda 32. Strop wełan 30+30cm dach razem 60cm wełny na czapce.Lambda od 30 do 35 W domu 21-22 stopnie. Rodzina 2+3 Pozdrawiam
Ja mam od grudnia zeszłego roku więc prawie rok. pół poprzedniej zimy, całe lato cwu i teraz zaczynam pomału grzanie, 140m tylko podłoga i jestem zadowolony.
Witam ja w tym roku zakładam pompę rezygnuje z pelletu. Mam instalatora mam już pompę i będę szczęśliwy jak już będę miał zrobione. Oglądam cię i jestem zdumiony że można robić filmy nie obrażając nikogo. Oby tak dalej pozdrawiam.
W mojej ocenie to nie pompy ciepła, ani fotowoltaika ani inne technologie są problemem, a prawo, regulacje i opłaty, oraz totalny brak stabilności co będzie za rok z umową, sposobem naliczania i rozliczania. Pamiętacie sposób na limit aby zrobić sobie dodatkowe przyłącze, to polecam zobaczyć na informację od Pana Macieja Maciaka z dzisiejszego materiału "Musisz to wiedzieć(1534)" z 40min 43 sekundy. Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Ps Pan Maciej podał też inną, ciekawą informację, że i firmom są wymawiane umowy.
Panie wiadomo sroka swój ogon chwali. Mam dwie uwagi darmowe nie znaczy bezpłatne. Ktoś musi zapłacić. Po drugie zawsze lepiej mieć komin awaryjny żeby przysłowiową kozę podłączyć bo jak nie Jesteś offgrid to bez prądu będzie zimno. Pozdrawiam i lubię Twój kanał. Wszystkiego dobrego
Pozdrawiam. A co do wszyscy zapłacą, no cóż taki system ułomny.
Jak prądu nie będzie to piec na węgiel, ekogroszek czy też pellet też nie będzie działać .
@@tomaszklimek2282 Zależy jaki piec. Zwykła koza prądu nie potrzebuje. Zwykły piec na drewno/węgiel też pójdzie bez prądu.
@@PompaCiepłaiPV oparty na emisji długu... kreacja pustego pieniądza
Jednostki zewnętrznej nie instaluje się na ścianie budynku. Pozatym powinna byc umiejscowiona na podstawie wygłuszającej (min 200mm wysokości). Ten słynny "świński ogonek" nie jest potrzebny, żeby nie było drgań (jak są to mamy kiepskie izolowanie antywibrcyjne kompresora = kiepskiej jakości produktu). Wymóg producentów to min 5m pomiedzy jednostkami (ostatnio skrócili do 3m, czyli zmienili fizyke, hehehe), po to aby nie były przenoszone dzwieki (w wiekszosci nie słyszalne dla ucha człowieka) z zaworów rozprężnych i innych elementów układu chłodniczego, ciśnieniowego.
Wiekszość dobrze zamontowanych systemów split, musi być dodatkowo uzupełniona czynnikiem, bo standardowo producenci przewidują 5-10[m], pomiędzy jednostkami...
U mnie pompa ciepła dopiero rok, ale jesteśmy mega zadowoleni. Pompa polskiego producenta Euros Energy 19 kW trzy fazy, kaloryfery stare żeliwne, dom z końca lat 70, 180m² w domu 23⁰C. Żadnych problemów, przy ponownym wyborze źródła ciepła wybrałbym ponownie pompę.
Czarna stal w instalacji to zawsze jakaś dodatkowa rdza w instalacji, ale jak ma Pan grzejniki, to te kilka śrubunków niewiele zmienia...bo rdza jest dostarczana na bierząco do układu.....:)
Pompę to masz jednofazową!!!!.
Na pozostałych dwóch fazach masz podłączone grzałki dodatkowe... powodzenia przy płaceniu rachunków.
W Polsce wszyscy takie "klimatyzatory" mamy... z dołożonymi grzałkami ...
które nazwano dumnie pompami ciepła.
Szwed i Niemiec ma prawdziwe Trójfazowe pompy ciepła bez grzałek ale z 2 lub trzema inwererami.
przemyslane i fajne rozwiazania , super pan ma , gratuluje
Dziękuję, tak wyszło.
Mam pompe Ciepla Daikin 6kw alterma 3 od 3 lat jestem bardzo zadowolony. Jej testem była zima dwa lata temu gdzie byla bardzo mocna zima. Naprawde bałem sie ze sobie nie poradzi. Temperatura w styczniu u mnie pomorskie bylo od minus 10 do minus 18. Grzalka raz sie załączyła jak bylo 19 na minusie ale w domu bylo ciepło. Ta zima pokazała ze pompa daje rade
Pozdrawia.
Od 2012 roku mam pompę gruntową i pewny jestem że, obok instalacji PV, była to najlepsza inwestycja. Od 11 lat nie wiem co to znaczy ogrzewać dom i CWU. Po dodaniu 10kWp PV płacę ok 300 zł rocznie za prąd.
ELEGANCKO.
U mnie Panas od 2 miesięcy, jestem w szoku ze puszczając w podłogówkę i w kaloryfer 30 stopni mam temperaturę pomieszczeniach 22. Po sezonie zimowym będę wiedział, czy faktycznie było warto.
Dokładnie
Jeśli chodzi o trwałość pompy ciepła to będzie działać 100 lat albo i więcej, bo czynnik się nie starzeje, oleju się nie wymienia. Gorzej wygląda sprawa z elektroniką w wersjach inverterowych, tam są kondensatory i one mają wyliczony czas pracy , jak jest dobrej jakości to z 10 lat powinien podziałać. Serwis a dokładnie producent powinien coś zrobić jakieś zabezpieczenie czasowe które zaalarmuje że dobiega czas trwałości kondensatorów i powinny te elementy być wymienne. Niedawno miałem właśnie taki przypadek , klimatyzator się zepsuł :) klient już chciał nowy a stara jednostka trafiła do mnie na warsztat. okazało się że klimatyzator działał 15 lat i kondensator przy silniku się skończył, nawet bez ciśnienia na pompie nie startował brał duży prąd. Kondensator wymieniony , przekaźnik w sterowniku wymieniony i wszystko działa .
Dobra rada.
Cześć, ja użytkuję od 2 lat pompę ciepła Daikin 16kW (jest trochę przewymiarowana). Pompa miała bufor CWU w sobie z którego zrezygnowałem, gdyż wcześniej zakładając gaz instalatorzy założyli mi ogromny bufor (chyba 1000l) do ogrzewania, z którego idzie wężownica do małego (300l) CWU. Tak więc pompa ma tylko wejście do tego dużego bufora, a w lecie ją wyłączam i mały grzeję grzałką elektryczną. Mam FV 10kW i w pierwszym roku pompa pożarła mi dość sporo prądu, a przy pierwszym przeglądzie instalator zmienił ustawienia i w drugim roku zużycie spadło znacząco. Pierwszy rok zużyłem ponad 16MW prądu (na wszystko), w drugim już tylko trochę ponad 10MW (bez uwzględnienia oddanej energii z FV). Dlaczego Daikin, ano dlatego że mam cały dom, każde pomieszczenie klimatyzowane od 4 lat właśnie Daikinami i są rewelacyjne. Meritum: Jestem z pompy na razie zadowolony, działa bezobsługowo, mam w niej glikol, nie gaz, jako rezerwę w razie awarii mam piec gazowy, kwestia przełączenia 2 przełączników. W domu jest ciepło, mam podłogówkę i kaloryfery. Jednak sąsiad ostatnio zamiast pompy zamontował sobie zwykłą klimę, która nie dmucha, tylko nagrzewa mu bufor, czyli działa na zasadzie pompy i działa i zużycie prądu ma nie za duże. Zapłacił za nią 15% ceny mojej pompy.....!!!!
Orientujesz się może jak się ma w chwili obecnej koszt ogrzewania gazem do kosztów pompy ciepła? Może jednak gazem byłoby taniej?
Ale mówisz o samoróbce?
@@PompaCiepłaiPV Skąd, wszystko montowane przez firmy.
@@kiwitom23 a ok, ale sprzęt nie gotowy, tylko robiony samoróbka
@@PompaCiepłaiPV o jaki sprzęt pytasz? Pompa i klima oryginalne, bufory kupowane osobno i do tego system sterowania do pomp też kupione osobno, ale żadnych samoróbek.
Witam, u nas pompa ciepła 24 KW pionowe kolektory 5X100 do ogrzania 400 m2 powierzchni. Pomieszczenia grzane grzejnikami praca pompy 1 rok i 3 miesiące zużycie energii w tym okresie to 11292,63 KWh
Mam Viessmann pompę ponad 5lat wszystko działa bez zarzutów,dom 92m2 ocieplony styropian 15-tka,wszędzie podłogòwka jest fajnie ciepło, dodatkowo system solarny pobòr prądu około 6.5 MW na rok. Ja jestem zadowolony, pozdrawiam.
Ten " świński ogon" nazywa się kompensator u mnie w pracy pełno tego i to właśnie jest po to co mówisz jak rury pracują. Ale służy też to do wyhamowania czynnika roboczego płynącego wewnątrz np pary.
Poza tym jestem w trakcie robienia instalacji różnych w domu i w projekcie mam gaz. Parę miesięcy temu byliśmy z żoną spytać o przyłącze to nie chcieli zrobić bo podobno pieniędzy nie było. Główna rura z gazem jest w chodniku przy działce więc nie ma problemu.
Też przez myśl mi przechodzi pompa ciepła, zobaczymy jak to będzie. Instalacje będzie trzeba przygotować na przyszłość, tak żeby można było bez problemu pompę ciepła wpiąć.
Pozdrawiam 👍
Ponad rok czasu użytkowania.dom 82m2, całość podłogowe ogrzewanie, płyta indukcyjna, suszarka, generalnie wszystko prąd. 3 osobowe gospodarstwo. Zużycie całościowe na rok - 4200 kWh. Dom ocieplenie 20cm, okna trzy szyby, strop lekki wełna 30cm.
Pompa ciepła Niby 6kw.
Polecam.
Ja mam pompę ciepla do wody od 2012r i mam z nia problem non stop bo wyswietlacz slabo świeci. A poza tym smiga super 🙂
To faktycznie poważny problem, nie ma co 😉
Cześć,
Również posiadam PC Saunier o mocy 10,5 KW, napędza domek parterowy z garażem o powierzchni całkowitej 176m2 , 100% podłogi trzy grzejniczki + bufor 100 l , zużycie od 4 października 2022 do 31stycznia 2023 3100 KW z ogrzewaniem ciepłej wody , temperatura 23 C .
Waldek nie mam pompy ciepła, mam 10 KWp na dachu i gaz podobnie do Sławka ale zgadzam się z tobą że PC jest najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam.
Ja też założyłem klimatyzator i grzeje i do dzisiaj tylko 3 razy odpaliłem piec na wieczór ale będziemy montowali drugą żeby dała radę na cały dom
Co do pomp typu powietrze/powietrze to mam taką zawieszoną od 3 lat z mocą 3,5kW grzeję tym w 110m/2 jesienią i wiosną, temperatura wewnątrz 22,5/23, domek z taką sobie termoizolacją (szału nie ma), założona rekuperacja, zużycie miesięczne przeliczone na złotówki przy obecnych cenach energii 100 zł (wrzesień) i 130 zł (październik do dnia 28.10). Gdy temperatura za oknem spada poniżej 7-5 stopni odpalam gaz... ciepło wolę z podłogi to zdecydowanie wyższy komfort cieplny niż z powietrza. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Się rozpędziłem 100 to 10 , 130 to 13, ehhhh
Dom 200m styropian 10cm tylko grzejniki. Budowany w 2006 roku.
Pompa od miesiąca Atlentic exelia tri duo 16kw, prądu zjadła około 900kwh.Chyba dużo ale będę kombinował z ustawieniami. Pozdrawiam
Witam.
Mam PC Panasonic 5 kW na dom szkieletowy 140m2 już 3 lata i żadnych problemów do dziś.
Dom szkieletowy ocieplony:
- ścianay 15cm wełna w środku+ 15 cm styropian.
- dach wełna 15+15+15cm układana na krzyż.
- podłoga 20cm styropian twardy.
Ogrzewanie podłogowe + dwa grzejniki łazienkowe tzw. drabinki dodatkowo.
Oczywiście do tego solary na dachu Hewalex z zasobnikiem nierdzewnym 300L z podwójną wężownicą.
Instalacja na "ostro" bez bufora, mieszaczy dodatkowych pompek i innych zbędnych pierdół.
Podłogę mogę grzać zarówno PC jak i solarami w okresie przejściowym wiosna-jesień.
Dodatkowo na dachu PV 6,9kWp w systemie SolarEdge.
Co do kosztów ogrzewania to PC rocznie!! na mój dom zużywa max. 2000kWh są to dane z podlicznika.
Latem również solarami dogrzewam basen ogrodowy do temp. 36°C
Mam pompę ciepła Mitsubishi Zubadan Inverter 10 kW od początku lipca br. Dom taki sam jak Pana "Maja 4", rok budowy 2012.
Na ten moment jestem bardzo zadowolony. O zakupie pompy ciepła myślałem właściwie od podjęcia decyzji o budowie domu. Niestety wtedy koszty pompy mnie zniechęciły. Temat wrócił przed trzema laty, gdy zepsuł się piec gazowy. Pomocne w podjęciu decyzji o zakupie były Pana filmy. Ciekaw jestem jakie będzie u mnie zużycie roczne, bo wg charakterystyki energetycznej mojego domu to powinno się zamknąć w granicach 6500 kW
A ja mam kocioł na ekogroszek od 5 lat i też nie mam z nim żadnych problemów😁
Oprócz ceny ekogeoszku.
@@PompaCiepłaiPV Rok temu gdy inni się szczypali i na wakacje jezdzili,ja ekogroszek kupowałem,16 ton na podwórku leży na 4-5 lat,więc mam trochę czasu by odłożyć na pompę ciepła 🙂
@@Everest771 a to nie lepiej sprzedać te 15 ton i za to kupić pompę ciepla?będzie na pompę, instalacje i rachunki za rok, dwa
Moze ich nie odzywasz ale twoje płuca lub płuca sąsiada mogą z czasem poczuć roznice.
@@mariuskozlowski6083 nie wiadomo jak będzie z prądem.
Pompa Panasonic T-CAP 12W mamy od 11.2020 do tego PV 9,7KW tak że super sprawa puki co bezawaryjnie - przegląd roczny ok 200-250 zł i święty spokój. Nie trzeba sie bawić w kombinowanie węgla na PGG czy innych czarach a co do ceny energii na to nie mamy wpływu wszystko pójdzie mocno w góre z czasem. W domu mam ok 22-23 C dom 200m2 z 1986r zużycie roczne na poziomie 9000KW w tym roku wyjdzie pewnie mniej bo zima była ciepła a jesień puki co mamy idealną dla pompy.
Witam korzystam krótko jeszcze mrozów nie przeżyłem ale już widze że zagrzać w domu pompą nie jest problem woda 170l zbiornik do 20 minut ma 45stopni mam splita bo wychodzę z założenia że lepiej na zewnątrz wystawić przewody z gazem niż z wodą która zamarznie przy niechcianym braku prądu. Jedno jest pewne nowy dom podłogówka tylko i wyłącznie, porządne ocieplenie i dobry instalator by dobrał odpowiednio pompe. W starych domach z grzejnikami to chyba nie opłacalne nawet z pv. Zobacze w zime co będzie ale jestem dobrej myśli mam pompe de dietrich 6kw dom 140m niecałe
witam panie Waldku używam do grzania mieszkania 65 m2 klimatyzatora typu spilit oczywiście największe pomieszczenie czyli salon plus sypialnia bo są 2 jednostki wewnętrzne z salonu rozchodzi się po reszcie mieszkania temperatura pora zimowa jest od 23 do 24 stopni w dzień choc nie zawsze to tylko w te bardzo zimne dni noca minimum bo jakieś 19 stopni w sypialni i jestem bardzo zadowolony choc większe rachunki za prad dodam ze to akurat nie w Polsce
Ok.
Średnio miesięcznie zużywam 75m³ gazu. Ponad 900m³ wyjdzie może w roku. To jest 1800 zł za sam gaz + drystybucja i inne koszty przesyłu. To mój roczny koszt ogrzania i ciepłej wody w mieszkaniu. Mieszkanie 2 poziomy , 65m². Temp w mieszkaniu cały czas 22 stopnie. Ogrzewanie, grzejniki. Piec nowy junkers. Roczny przegląd w gwarancji, koszt chyba 100-200 zł. Bezobsługowe. Do tych kwot dojdzie podatek itd. Więc niech będzie 2.5 tyś zł za rok.
65m2 mieszkanie. Ciężko porównać do domu 300m...
@@PompaCiepłaiPV oczywiście nie porównuję to przecież oczywiste, tylko opisyje swoje mieszkanie z życia nie z danych z internetu i jak to wygląda. Tak że nie odbierz tego w ten sposób 😊
Najlepsze rozwiązanie to duży bufor ciepła, i grzejemy czym chcemy i kiedy chcemy. Kolektory słoneczne mają najwyższe COP, tylko trzeba ich dużo w zimie i zakrywać latem. Prózniowe gotują wodę na mrozie, jak tylko jest słońce. Pompa ciapła także może być wykorzystana do ogrzewania bufora, tak samo jak grzałki, piece wszelkiego rodzaju itd.
Pozdrowienia dla logicznie myślących....
Tak wszystko super ładnie . Tylko ile razy się słucha o żle dobranych pompach ciepła. Póżniej płacz że grzałki pożerają ogromne ilości prądu a i tak sobie nie radzi. Druga sprawa słyszałem że temp cwu z pompy jest za niska.
Bo instalatorzy pomp ciepła niewiedzą (lub niechcą)wiedzieć co to lagionella i dezynfekcja.
Ja mam pompę ciepła Haier 8kw monoblok , dom 140m2 w Holandii zbiornik buforowy 200l oraz zbiornik wody użytkowej też 200l do tego fotowoltanike 7.5 kw. Mogę powiedzieć że naprawdę się sprawdza a koszt za ogrzewanie i ogrzewanie wody na rok wychodzi zerowy. Instalacja którą sam montowałem z Panelami spłaci się w ciągu jednego roku spowodu tak wysokich cen gazu gdzie prędzej używałem. Z pompa problemów nie mam i nie miałem ważne by dbać i dobrze podłączyć.
Dokładnie.
Pompa to najlepsze rozwiązanie mam zamontowane 3 . 2 sztuki 16 kw 3 fazy split
1 sztuka 9 kw 1 faza monoblok bez grzałek
1 sztuka chodzi już 3 sezon na budynku 300 m2 Sama podłoga zużycie 7000 kWh na sezon wiec śmiech fakt budynek mega ocieplony
Nawet jak węgiel był po 1000 pln to pompą było taniej A teraz jak jest tyle Pv to już wogóle
W jednej 16 wymieniałem łożyska w wentylatorami ale to normalne ten model tak ma .
Pompa to najlepsze rozwiązanie i tyle 😂😊😊😊
Dziękuję za komentarz
Najważniejsze, że jesteś zadowolony z pc. I może tak być nadal jeśli zimy będą stosunkowo łagodne. Ja w ciągu ostatnich 2 zim spaliłem 24m3 twardego drewna. Dom ogrzewam kominkiem, również wodę. Metraż podobny jak Twój. Drewno kupowałem jeszcze odpowiednio po 200 i 240zł czyli średnio po 220zł. 25x220zł=5500zł za obie zimy. Obecnie drewno mocno podrożało ale na ten sezon i część przyszłego zakupiłem wiosną drewno po 290zł. W ciągu 2 ostatnich zim w porównaniu do Twoich wydatków za ogrzewanie chałupy wyszło mi zdecydowanie taniej. Jednak drewno trzeba poukładać i samo o kominka nie wejdzie. Coś za coś. Oprócz kominka mam piec gazowy a w tym roku zamontowałem pc ale tylko do grzania w okresie przejściowym, chcę w ten sposób spożytkować nadwyżkę z fotowoltaiki. Poniżej zera kominek, ewentualnie gaz. Jeśli prąd będzie w granicach 1zł a zimy łagodne tak jak ostatnio to rachunki za ogrzewanie pc jeszcze nie zabiją. Co będzie za rok tego nie wie nikt. Chyba się nieco przestraszyli, że za szybko zapierdalają ludzi i mogą mieć z tego problemy więc nieco odpuścili. Jaki jest kierunek władzy chyba widzimy. Jak będzie po wyborach to polecą drzazgi. Wg mnie prąd niestety pójdzie na pierwszy ogień, czego mieliśmy już zresztą przedsmak z planowaną ceną ponad 3zł/kWh.
A na razie raczej idzie w tym kierunku
drewno spoko na zgazowanie, ale właśnie te ceny i dostępność w tym roku to masakra no i trzeba ogarnąć, nałożyć, ponosić, etc, energia elektryczna też może być lipa, jedyne co to foto i magazyn energii (ale własnej roboty z głową przewymiarowany) i można jechać z pc
Przerzucasz 12 m3 drewna do spalania na sezon i chcesz się porównywać z uzytkowkiem pompy ciepła? Teraz to palenie wyjdzie 8000 zł lub więcej, ten co zmienił wcześniej na PC będzie w tej sytuacji płacił ledwo połowę tego.
@@miloszenko A dlaczego nie porównać jakie są wydatki na ogrzewanie z różnych źródeł? Chodzi o to co jest ekonomiczniejsze. Też mam pompę ciepła więc jak będzie taniej to nią będę grzał. Przez ostatnie lata było 3x drożej. A na ten sezon mam drewno zakupione po 290zł wiosną więc też będzie taniej. Po wuj mi grzać zimą pc skoro mam 3x taniej drewnem? Co będzie za rok to zobaczymy. Drewno też może potanieć, na to nie wpadłeś geniuszu.
Witam, mam szybkie pytanie. Mam identyczną pompę ciepła jak Ty. Jakie masz termostaty w pokojach, żebym mógł sterować każdym osobno ? Czy trzeba jakieś sterowniki extra montować również ? Czekam z niecierpliwością na odpowiedz i życzę miłego dnia😊
Ja teraz w grudniu będę miał już pierwszy rok pompę i jest to genialne porównując z moim na miał/drewno jestem zakochany❤️❤️ Tylko myśle czy kominka nie zrobić teraz jeszcze bo nie wiadomo jak z tym prądem będzie itp. A jak myślisz??🤔🤔🙏🏻
Na Pana miejsu, przedłużyłbym te linie pomiędzy jednostkami (+10m, +600g czynnika), rura PVC110, wodoszczelna i wkopać poniżej 60cm. Dodatkowo całość wewnatrz rury doizolować gumą sysntetyczną min 30mm. Jednostkę postawić na płycie betonowej 1400x1000....i wtedy, "będzie Pan zadowolony".
Już wiele lat przyglądam się coraz to nowym regulacją, które mają wpływ na wybory polaków jeśli chodzi o żródło ogrzewania. Każdy kto staje przed wyborem takiego źródła pozostaje pod presją otoczenia, regulacji prawnych, rodziny a w końcu wybiera wg niego najtańsze w użytkowaniu, w chwili wyboru. Wielu naszych rodaków pisze o nabitych w gazowy pięć, ekogroszek, piec na pelet a za chwilę w PC. Często Polacy w stadnym pędzie bez zastanowienia wybierają technologię ogrzewania bez namysłu, a potem jak to zwykle bywa biadolą. Sam osobiście mam PC split w wersji AIO, czyli z zasobnikiem cwu. Jak dotychczas to urządzenie spełnia moje oczekiwania i z fotowoltaiką w rozliczeniu rocznym się bilansuje razem z prądem bytowym in plus. Moja opinia na temat PC i ich zastosowania jest trochę szersza niż łatwa w obsłudze, bez konieczności magazynowania opału, niewidoczna w codziennym użytkowaniu. Patrząc szerzej takie źródło ogrzewania domu, cwu pozostaje zeroemisyjne, a to jak traktujemy środowisko naturalne, nasze bezpośrednie otoczenie odbije się na nas samych i naszych dzieciach, bliskich. Dla malkontentów i wiecznych na nie, dobrze dobrana i skonfigurowana PC jest nie do pobicia jeśli chodzi o efektywność grzewczą w naszym klimacie, nawet w domu poddanym modernizacji czy takim szałasie. Zacznijmy od siebie zmieniać nasze otoczenie a skończmy biadolić, że drogie, kiedy się zwróci,, że braknie prądu i trzeba agregat kupić.
Dokładnie tak. Dzięki za komentarz..
Już trzeci sezon pompa ciepła Daikin 6 kW zintegrowana z zasobnikiem CWU 180 l. Jestem bardzo zadowolony, bo już nie martwię się zakupem i składowaniem pelletu, o czyszczeniu kotła nie wspomnę 🙂👍 Oczywiście do tego instalacja PV 9,96 kWp i praktycznie groszowe opłaty za prąd. Wszystko działa bez problemów i zero awarii.
Pogadamy za 10 lat... Piec "kopciuch" działa ponad 30 lat, póki nie zardzewieje do reszty. A te fikuśne elektroniki, pompy, sprężarki to ile wytrzymają?
@@Mr7700mayday odezwij się za 10 lat to Ci powiem czy pompa nadal działa 😉
No tak biorąc pod uwagę że będzie działać bezawaryjnie przez 10 lat to okej a jeżeli się popsuje No to pieniądze wyrzucone w błoto Poza tym na nowym taryfikatorze zapłacisz 26 000 także spoko inwestycja Powiem ci że żre jak wściekła u mnie takie zużycie mam przez 10 lat współczuję trzeba było założyć bufor ciepła 1000 l za 5 000 bez awaryjna obsługa
Waldek dzięki Tobie temu kanałowi w zeszłym roku zamontowałem foto 9,5 od lutego pompa gruntowa moje zdanie rewolucja super 👍 zero kłopotu cisza rachunek 40 zł na 2 miesiące za prąd i ogrzewanie koszty całej inwestycji po dotacjach i odliczenia podatku 55tys.
Bardzo fajnie że się przydałem.
mam emerytury 2 tys.......to jak to sie ma do 55 tys.
@@wieslawoptymista2991 Proszę Pana pracuje na trzech etatach jedna umowa o pracę druga zlecenie i zarejestrowana własna działalność gospodarcza nie jest lekko mało czasu ale coś za coś dodam jeszcze że żona pracuje także na dwóch etatach oraz pomaga mi czasami w moim małym biznesie .
Niestety chcesz coś mieć to trzeba zapiepszać i myśleć o przyszłości aby oprócz nędznej emerytury jeszcze coś mieć uciułane i nie stękać i biadolić .
Najlepszymi pompami ciepła były stare Carrier-y. Zero elektroniki tylko presostaty wysokiego niskiego cisnienia, termostat i hej, po 20 lat śmiały.
Witam mam pompę ciepła Panasonic Aquarea 9 kw dom jest 155 m ocieplony.
Grzeje 90 procent na grzejnikach reszta podłogówka. Pracuje u mnie od 2020r i jestem bardzo zadowolony.
👌
Od .0,8 bar w parterze, do 1,8 bar do jednego pietra. Czyli jest dobrze
O i super. Dzięki
By było mniejsze zużycie jakby dać solar równolegle z wymiennikiem z pompy ciepła a nie w szeregu. Też tak miałem wcześniej i bylo dużo więcej zużycia energii elektrycznej
03.2015 PC 9kw panasonic +300l bez bufora cwu
Nowy dom 170m2 100% podłogówka rodzina 2+2 zawsze ktoś w domu 😊
Średnie zużycie roczne wszystko 4100kw/rok 80% w taniej taryfę.
PC od montażu ani razu nie serwisowana a filtry sam sobie czyszczę 1-2 na rok .
Ani razu żadnej awarii nic a nic czasami gdzie się zapowietrzy , prosta robota 😝.
Zapominam czasami, że mam kotłownie .
A i izolacja jak u ciebie tylko 12cm styropian , szyby zwykle , poddasze wełna 25cm 🤷🏻♂️🤣
Mam tak samo jak ty 😉
Cześć Waldku, jedna uwaga odnośnie "świńskiego ogona". W Twojej pompie faktycznie powinien on być wykonany, natomiast trzeba uświadomić przyszłych posiadaczy pomp Saunier Duval oraz Vaillant, że w nowych jednostkach od około 1roku jest fabrycznie montowany tłumik drgań wewnątrz jednostki zewnętrznej i instrukcja dla nowych pomp nie przewiduje wykonania "świńskiego ogona".
Informację tą możesz zweryfikować kontaktując się przedstawicielem regionalnym Vaillant lub doświadczonym serwisantem fabrycznym.
Pozdrawiam
Dzięki. Fajnie że na to wpadli.
Witam ja mam pompę ciepła firmy rotex hpsu 6kw dom 140m2 z w budowanym zbiornikiem na wodę użytkowa 500l z grupy daikin. Pompa zamontowana 8 lat temu czyli jak wchodziło to na rynek. Przez ten czas co się jedynie zepsuło to wiatrak w jednostce zewnętrznej a tak jestem chyba zadowolony
Witam. W moim przypadku dom 200 m2 z rekuperacją w tym 100 m2 to piwnice, pierwszy rok bez problemów pompa 9 kW zużycie roczne 5000 kWh w całym domu 22 st.
Ja mam pompę od kwietnia , na wodę jestem mega zadowolony, zobaczymy jak po sezonie grzewczym. Monoblok boscha.
Będziesz zadowolony, raczej 😉
Pompa była w planach z dotacją 18 tyś i choć mam 10 KWP fotowoltaikę to mam ogromny problem z napięciem a co za tym idzie brak produkcji przy każdym nasłonecznieniu, więc muszę w tej sytuacji zrezygnować z planów do czasu modernizacji sieci przez Tauron.
Dziękuję za komentarz
Mam jedną uwagę do Twojej instalacji . Wiadomo że w tym przypadku walczymy o każdy stopień i dlaczego nie masz ocieplonych tych rurek gazowych na zewnątrz., Sprawdzałem czujnikiem - termometrem i tam są duże straty ciepła . Tak samo w kotłowni dużo gołych nieosłoniętych rurek. Po za tym super.
bo instalator nie zna praw fizyki...:D
Powiem tak Kazde urządzenie które zużywa ponad 10 tys kw prądu jest złym rozwiązaniem Oprócz prądu doliczyć koszt inst pompy ciepła i widzimy gołym okiem ze hest to nie ekonomicznie. Kupując zwykle piecyki ogrzalbys taniej niż pompą. Pompa ciepła to najgirsze rozwiązanie z możliwych. Jestem pewny ze po 5 latach będziesz dokładał i wymieniał. Ogrzewanie gazowe jest conajmniej polowe tańsze. O pompie pisze z racji tęgo ze sasiad ją miał i po 3 latach zrezygnował. Ja nam gazowe. Teraz również sasiad Dom 130 m koszt roczny nigdy nie przekroczył 5 tys zł. W tym kuchnia i woda ciepła. Rachunek za list tego roku to 350 zł. Za grudzień to 730. Od stycznia dojdzie wat. Ustawiona temp w najzimniejszym pomieszczeniu czyli na korytarzu przy wejściu to 21.5. Średnia w domu to 23. Wiec??nie widzę alternatywy.
Ja mam pompę new energii typowy chińczyk od kwietnia 2020 roku dom 100 M2 typowy szałas styropian 5 cm dom stary 50lat zamieszkują 4 osoby zużycie do dziś 10000kwh super jestem zadowolony
Elegancko. Grunt to być zadowolonym.
12 lat gruntowa ivt, ogrzewa dom 140 m2, średnie zużycie 4000kWh rocznie+ od 3 lat fotowoltaika 10 kWp+ od roku e-kona i wszystko smiga bez problemu.
No i git
Mam 200m2 dom w okolicach Warszawy i pompę ciepła Atlantic 14kw od 3 lat, uważam, że jest to bardzo wygodne i stosunkowo tanie źródło ciepła, w domu mam 23 stopnie i roczne zużycie całkowite na poziomie do 5tys kWh. Pozdrawiam Cię i uważam, że robisz świetną robotę publikując filmy.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
a linię freonową to masz tak słabo zaizolowaną bo chcesz żeby pompa brała więcej prądu czy jest inny powód 😉
Kup taśmę 6mm kauczukową na alledrogo bo to co widzę to dramat.
Mówisz że to problem.
@@PompaCiepłaiPV problem w tym sensie że wymierna strata. Tam naprawdę gorący gaz płynie.
Potwierdza się to że jak coś działa to mało kto chwali się tym w internecie dużo negatywnych postów bo ludzie szukając pomocy lub upustu emocji publikują posty w internecie.
Moja pompa Mitsubishi zubadan 8kW/249m2 100% podłogówka działa czwarty sezon. Pierwsza awaria po tygodniu. Później spokój.
Dokładnie tak jest.
Woda woda, pompa przyszłości.
Dokładnie
Witam. Miałem obawy jak zakładałem 2 lata temu. Teraz jestem zadowolony. Nowy dom 180 metrów. 20 cm styropian. Podłogówka. Za zeszły sezon zużycie 2000 zł z CWU w taryfie G13. Pytanie Waldek czy już robiłeś przegląd serwisowy i czy zamierzasz?
Nie mam pompy CO+CWU typu powietrze-woda, bo zwyczajnie póki co, mnie na to nie stać. No może stać, ale liczykrupa jestem:) Planuje montaż wcześniej czy później, gdyż tak jak Pan, uważam że to jedno z lepszych rozwiązań. Jednakże od kwietnia bieżącego roku użytkuje 2 pompy ciepła typu powietrze-powietrze (Rotenso Revio 3,5KW) i ogrzewam nimi dom 87mkw (dom energooszczędny B) Zużycie za wrzesień przy temp. wewnątrz 21-22 stopni to 14kWh, nie wiem dlaczego ale te jednostki mimo 1st. na zewnątrz nie wchodzą w defrosty. Za październik będzie trochę mniej, bo jest ciepło i mój dom przy temp. na zewnątrz 15-19 stopni nie wymaga ogrzewania. Jestem bardzo zadowolony z takiego sposobu grzania, ale więcej powiem dopiero po pełnym sezonie. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Podałbyś nazwę firmy/nazwisko tego "fachowca z Podlasia" (może być priv)? Z góry dzięki.
Napisz do mnie
Masz jeszcze jak by coś typu kominek czy samą pompę tylko??🤔🤔🙏🏻
Z tą pompą to jest tak... Znajomi mają od 7-8 lat i działają i nic się nie dzieje. Chciałbym powiedzieć to samo ale niestety nie mogę. Na początek pod koniec gwarancji (2 rok) padł inwerter. Po 3 latach padły łozyska wentylatora (to wymieniłem sam za kilka zł.). W tym roku, w 5-tym roku użytkowania pompy znowu padł inwerter i wentylator (elektronika). Naprawa wykonywana przez serwis trwała miesiąc czasu-masakra. Jest to pompa ciepła Biawar split, typu powietrze-powietrze. I nie wiem czy to wadliwy model, czy mój egzemplarz jest kapryśny.
Czyli miałeś pecha.
Sugeruję w maszynowni/kotłowni docieplić również zawory i śrubunki. Na nich są dużo większe straty niż rurkach PP
Dokładnie tak zrobię
Są jeszcze straty na rurkach gazowych pomiędzy pompą a budynkiem. Starty tym większe czym niższa temperatura na zewnątrz. Rurka gazowa grzeje się dość mocno i jest duża różnica temperatur powodująca jej chłodzenie, więc niepotrzebnie grzane jest powietrze na zewnątrz budynku.
@@PompaCiepłaiPV polecam otuliny kauczukowe (czarne) drozsze ale zupelnie z innej bajki. Inny opor cieplny.
@@gwis100 Czekaj, a zobaczysz co porobiłem 🤪
ja dopiero zaczynam przygodę z Pompą ciepła Atlantic 10 kw split wrzesień ogrzewanie domu i ciepła woda wyszło mnie 250 zł wcześniej szło na to pół tony ekogroszku po użytkowaniu PC od dwóch miesięcy jestem mega zadowolony.
Elegancko
Mnie łączny koszt instalacji gazowej o długości 106m do licznika oraz od licznika do domu łącznie z instalacją wewnętrzna wyniósł 1850 zł ale to długa 7-mio letnia historia pełna nieprzyjemności po obydwu stronach 😁
U mnie 10 lat temu chcieli 5tys za przyłącze od skrzynki do domu + 2,5tys przyłącze.
Witam ja mam pompę ciepła 9KW dopiero od sierpnia tego roku dom 180m dół podłogówka + grzejniki (zakręcone) góra grzejniki ,grzeje od 20 września do tej pory zużyła 380 KW razem z grzaniem wody od sierpnia do tego fotowoltaika 6,8 KW narazie bez problemów
pozdrawiam
Dziękuję za komentarz
Witam w pompie ciepła są wymagania przeglądy co roczne do jako centralny operator , chodzi o nieszczelności gazowe pompy ciepła a o tym nikt nie muwi . Ja mam i jestem zarejestrowany i wykonuje przeglądy pozdrawiam Grzegorz. Proszę o komentarz. Mam już trzeci rok .
Mam zamiast pompy mate na podczerwień i ogrzewając 100 m2 cały rok zużycie tylko 2500kw
A jak to dziala I jakie Koszta
Cześć Waldziu. Kiedyś była poruszona kwestia bufora. Jaki jest u Ciebie? Pozdrawiałeś instalatora, że ciut za mały...
Noe chcę z nim gadać nawet.
@@PompaCiepłaiPV swoją drogą to właśnie uruchamiam DeDetrich 12kw mono z buforrem 300l i 200c.w.u. 170m2 użytku(dół tylko podłogówka, góra grzejniki) .Jak uruchomię to dam znać. Wcześniej eko-groch....
@@jarekm1977 Taka ścieżka jak 50 % ludności 😉
Dobry, szczery filmik. Przypomnij ile masz metrów tego domu + studio ?
Razem 300
@@PompaCiepłaiPV czyli 33kWh za m2? Tylko że to CWU i CO z pompy ciepła, ja mam ok 16kwh na co + 22kwh na cwu ze zwykłego prądu 😀 dla 6 osób.
Mam jedno pytanie, jak to się będzie sprawdzać w zimie - 20 stopni? Teraz mamy plus 20 na szczęście, ale to się kiedyś zbilansuje
Normalnie. W zeszłym roku już tak było
@@PompaCiepłaiPV ale nie mówię o 2 dniach a np 2 tygodniach. 2 dni to te układy wytrzymały, 2 tygodnie śmiem wątpić
Myślę że eksploatacja podobna w cenie do gazu ziemnego a przy fotowoltaice się opłaci ale koszt zakupu stanowczo za duży
Waldek, najtańszy jest kominek z rozprowadzaniem ciepłego powietrza. Drewna zawsze skądś nazbierasz, a prądu zimą nie ma z PV, więc sam nie wyprodukujesz za małe pieniądze. Tylko, że to ma się nijak do wygody PC czy gazu.
Ale są niestety minusy i to spiro, jeśli chodzi o ten sposób ogrzewania.
Jacek, kominek pewnie jeszcze w salonie?
To kotłownie chcesz mieć w salonie??
Napisałeś o wygodzie - tutaj 100% racji - wygoda, komfort pc (nie ma argumentów) cena (tutaj można polemizować)
bo zawsze na "dzień dobry" pompa ciepła będzie droższym rozwiązaniem, tylko, że nie liczymy SWOJEJ PRACY - a przy pc - pracy nie ma ŻADNEJ:)
Ja tak mam od 10 lat (fakt że posiadam pompę ciepła gruntową) i dzisiaj przestawiając czas na pompie
spojrzałem na podlicznik i wyszło, że pompa "łyknęła" od 1 października na CO - 0,75 kWh / m 2
co w złotówkach wychodzi, że za ogrzewanie domu (CO) zapłacę około 0,50 PLN / m 2 (chyba nie dużo - nic nie robiąc?)
Pozdrawiam:).
👍👍👍
👌
no i to jest prawda u rodziców padła pompa części zamiennych brak a ci co oferują to oferują powietrzna instalacje za 30 tys, sam koszt pompy urządzenia to koło 7 tys zł w Chinach dostępne od ręki za 5k w Europie nie znalazłem, rodzice w pompę zainwestowali zanim było to modne a to po prostu bubel, teraz montują grzałkę elektryczna.
A jaka to pompa?
@@PompaCiepłaiPV meeting mds20d, problem jest taki ze nie chodzi nawet oto zbey byla ta sama ale cos podobnego po prostu nie ma wszyscy oferuja instalacje od nowa pompy powietrznej w monobloku przewaznie, kiedy cala instalacja jest zrobiona jest to pod pompe gruntowa odwiert z sondą na 100m w głąb ziemii.
Mam od 6 lat, polecam
Czyli się da
Zauważyłem że krytykują pompy ciepła tylko ci co ich nie mają. Np. mój szwagier to obliczył że to mi domu nie nagrzeje i że w ogule to się zaraz zepsuje.
To jest wina tych wrzutek, które padają nieraz na forach.
Dobry materiał, miło się ogląda, całe szczęście bez promowania marki jak ta gdzie indziej bywa 😉, osobiście pompa to tylko grunt w każdym wydaniu.
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.
Rachunek w marcu w firmie za ogrzewanie skoczył z 1tys do 4tys za miesiąc.
Pompa Panasonic 12kw + Fotowoltaika 12,6kw
Dzisiaj jestem energetycznie na zero
I myślę, że tak będzie po roku użytkowania
No coś, inwestycja spora, ale w przypadku budynku biurowego zwróci się max po 3, 4 latach
Elegancko
Czy radiesteci na temat wodnego ogrzewania podłogowego mają jakiś pogląd. Kiedyś na cieku wodnym np nie wolno było stawiać łóżka
To ciekawe.
A czy przy glikolu jest pogląd czy nie dotyczy?
Fajny filmik. U mnie PC 1 sezon ale juz wielki plus. Dom 140M2 100% grzejniki. W domu 23° i na dzień dzisiejszy przy przeliczniku 78gr/kWh za październik ogrzewanie + CWU 240pln. Przy ekogroszku za 1000pln (dla tych co nie pamietaja to kosztował kiedys tyle) musiałbym zuzyc jakies 8kg na dzień co jest absurdalnym wynikiem bo zużyłbym 3 razy więcej
1000 zł to jakieś legendy, powtarzane od tygodni. A jak dodam do tego że jak 3 lata temu kupowałem ostatni ekogroszek i dałem za niego 700 za tonę, to już na pewno nikt mi nie uwierzy 🤣
@@PompaCiepłaiPV Uwierzy, uwierzy. Ja pierwszy ekogroszek w 2005 roku kupowałem po 375 zł gdzie węgiel orzech był w cenie ok. 450 zł. Pompa na 106 m2 uruchomiona 29.09.2022r. Same grzejniki, tem. 22 - 23, zużycie prądu z podlicznika 240 kW. Czego chcieć więcej?
Czy zużycie 115kwh w październiku przez pompę ciepła CO, CWU, + pralka (podlaczona pod licznik również) to duzo czy ok?? Dom ok 100m2 4 osobowa rodzina Temperatura w domu 22 stopnie, PC nie pracuje na krzywej grzewczej. 100% podłogówka PC 5kw.Z góry dzieki za odpowiedzi.
chyba ok - bo to daje około 50 kWh na CO i około 60 kWh (jeszcze pralka:))
Nie moge sie za bardzo wypowiadac na temat pompy ciepla bo jej jeszcze nie mam. Jednak barrrrdzo chcialbym uslyszec od kogos kto takie cus ma ,jak ona daje rade gdy na zewnatrz jest -15 stopni Celsjusza ????
Dobrze dobrana pompa da radę i przy - 30 stopni.
@@PompaCiepłaiPV A czy "dobrze dobrana" oznacza droga lub drozsza niz przecietny koszt ?
Jeśli pytasz o wypoziomowanie to głównie jest to kwestia wizualna oczywiście jeśli mowa tu o różnicy 1°.
Wiele firm wymaga by odległość między agregatem a podstawą ( fundament/kostka) wynosiła~ 20-40 cm. Może byc to też przedmiotem gwarancji. I nie jestem pewny czy widziałem tak podkładki antywibracyjne.
Jeśli chodzi o wodę odpływającą z tacy skroplin agregatu. Otwory powinny być zaślepione gumowymi uszczelkami. Oczywiście nie ma możliwości by zatkać wszystkie możliwości do odpływu wody i zawsze woda znajdzie alternatywne ujście.
Wymieniony przez Ciebie " świński ogon stosowany jest głównie wtedy gdy " najkrótsza droga ścieżki chłodniczej wynosiła mniej niz 3m . Jest więc to sztuczne wydłużenie tej ścieżki dla poprawnej pracy sprężarki .
Zawór "trójdrożny" na układzie ogrzewania podłogowego to zawór "mieszający". Zaznaczamy to bo potem są niejasności.
Ok. Dzięki za porady.
Mam rok, na gwarancji wymieniono zawór trójdrożny i inwerter, co do samego działania zużycia energii nie mam zastrzeżeń.
Co za pompa?
Powiedz mi w okresie zimowym tj listopad- luty do jakiej temp solary dadzą radę podgrzewać bufor?
To zależy. Bywa że przy słonecznym dniu będzie 40, a bywa że praktycznie nic.
@@PompaCiepłaiPV dzięki, rury pod solary położyłem przy budowie domu z 10 lat temu i do dziś ich nie zamontowałem 😀 a teraz jadę na piecu elektrycznym i mógłbym go trochę wspomóc w zimie ciepełkiem 🔥
@@jaro_bwo Bardzo trochę...
@@PompaCiepłaiPV no właśnie o te bardzo trochę się rozchodzi czy jest sens zainwestować z 5-6 tysia żeby mieć to trochę , a w lato nadwyżkę to chyba w basen 😎 wówczas jeszcze ma to sens
Witam jak słyszę o pompach ciepła to znacząco pomijacie pompy gruntowe ja posiadam taką Nibe 10kw f1145 dom nowy energooszczędny grzania 270m² wszędzie podłogówka żadnego grzejnika zużycie pompy od 31.10.2020 do 29.10.2022 to 7516kwh x 0.80=6012zł myślę że to dobry wynik. Większość ludzi stać na takie pompy bo widzę że jeżdzą znacznie droższymi samochodami ale sąsiad musi widzieć furę . Ja jeżdzę autem za ok 10000zł bo wybrałem wygodę w domu a nie w aucie.
Brawo Ty:)
ja posiadam pc gruntową od 10 lat - 256 m 2 (CO- około 3500-3700 kWh, CWU około 1000-1200 kWh)
wybrałem komfort, wygodę i system bezobsługowy a na dodatek - myślę, że pc gruntowa może popracować bez problemów 20-25 lat.
Gratuluję wyboru :)
Co do porównania (pompa-samochód) - też tak myślę, że przecież pc nie za bardzo widać a samochód widzi sąsiad:)>
Pozdrawiam.
@@marekprzedstawiciel8740 Jeszcze dodam że w połączeniu z fotowoltaniką to rachunki za prąd cały rok to niecałe 300zł przy obecnych cenach to pikuś no chyba że ktoś zna jakieś tańsze rozwiązanie
@@rado1593 - ok.
tylko dla mnie - foto o jest projekt polityczny i prędzej niż później wszyscy Prosumenci zostaną "wrzuceni" w jeden worek.
Bo obecnie to faktycznie jest bardzo duży plus dla Kowalskiego w rozliczaniu 12 m i magazynem na praktycznie zimę 80% .
A Unia w przepisach wymaga że od 2025 będą wszystkie kraje członkowskie w jednym systemie.
Zobaczymy co wymyślą nasi władni.
Oby Tobie to służyło jak najdłużej
- ja do końca 2023 mam cenę 0,55 PN / 1 kWh z wszystkimi opłatami (taryfa G11)
więc nie czuję, żadnej podwyżki:) w domu wszystko na prąd (zużywam około 8.000 kWh/ rok)
Pozdrawiam.