2. Jugosławia - kraj-bajaderka
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Co ma wspólnego Napoleon Bonaparte z Jugosławią? Czy socjalizm Tity był z ludzką, czy jednak autorytarną twarzą? Jaki był wynik drugiej wojny światowej i co ona ma wspólnego z rozpadem Jugosławii? Na te i inne pytania odpowie odcinek drugi.
Subskrybuj kanał, by być na bieżąco. Będę również wdzięczna za wystawienie audycji oceny w serwisie podkastowym.
Transkrypcja odcinka: zwyklyzeszyt.p...
Realizacja tego podkastu możliwa jest tylko dzięki wpłatom Matronek i Patronów.
Wesprzyj: patronite.pl/z... (www.youtube.co...)
Czytaj: zwyklyzeszyt.pl
Obserwuj: / zwykly_zeszyt
Muzyka i montaż - Malin / proszeniestrzelacdolasu
Grafika - Sonia Kilarska
Dziękuję bardzo za ten podkast.
Dziękuję za kolejny odcinek ❤
Bardzo ciekawy podcast. Nie wiedziałam o Nagiej wyspie. Straszne co tam się działo. Tak , w tamtych czasach przeważał wyidealizowany obraz Jugosławii. U nas też Wołyń powinien być rozliczony .A mówi się nam ,że mamy zapomnieć ,to było dawno i Ukraińcy to nasi przyjaciele. Ja też bardzo lubię bajaderkę .
Każda zbrodnia przeciwko ludzkości/ludobójstwo powinny zostać rozliczone. Dla mnie dzisiejsi Ukraińcy i Ukrainki nie są tymi, którzy powinni za Wołyń odpowiedzieć, mogą być moimi przyjaciółmi. Potomkowie zbrodniarzy, z którymi przyjaźnić bym się nie mogła, to ci reprezentujący takie same zbrodnicze poglądy
@@Zwyklyzeszyt Tak , prawda . Wiadomo, że dzisiejsi Ukraińcy nie są odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu itd. W skrócie myślowym, którego użyłam we wcześniejszym poście chodziło mi o tych ,którzy nadal otwarcie popierają Banderę i jego czyny. A takich osób trochę jednak jest. I przy przemilczaniu i nierozliczeniu tych zbrodni rodzi się nienawiść. Tak jak było w Jugosławii.
@@maja9695 Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie. Zamiatanie problemów pod dywan nie daje dobrych rezultatów
Porównanie do bajaderki bardzo trafne.
staram się możliwie upraszczać i wymyślać proste skojarzenia, żeby pomóc zapamiętać/zrozumieć
Płakali za Jugosławią, to oczywiste. Przecież czegokolwiek lepszego nie mieli. Przed Jugosławią była wojna i po Jugosławii była wojna. To była piękna idea tylko tworzona na trudnym gruncie, Jezernik pisał o Golim Otoku, ale napisał też o Bałkanach w oczach zachodnich podróżników i nie była to aż tak sroga ocena. Zresztą o czym my mówimy, mieliśmy swoje obozy po wojnie. Ustrój totalitarny niesie wiele ofiar, najczęściej posługuje się osobnikami bestialskimi i prymitywnymi. Świat zachodni też stosuje podobne metody, tyle tylko, że w miejscach, o których kiedykolwiek nie usłyszymy lub które niewiele nas interesują. Taki jest świat, taki jest nasz świat ludzi.
Ta książka Jezernika jest świetna! W ogóle bardzo go sobie cenię, jednym z moich źródeł, zwłaszcza w początkowych odcinkach, była jego książka "Jugosławia, kraina marzeń". Nie jest to może najłatwiejsza lektura, ale zarówno tytuł, jak i treść pozwalają poczuć ulotność, poetyckość i fantasmagoryczność idei jugosłowiańskiej.
Jedna uwaga: Srebrenica to nie było pierwsze ludobójstwo po Holokauście, chyba że mówisz o pierwszym po Holokauście ludobójstwie w Europie. Chociażby ludobójstwo Tutsi w Rwandzie miało miejsce przed Srebrenicą. 41:12
tak, pierwsze w Europie. Rwanda będzie w drugim sezonie podkastu.
Fajne, ale miało być o Srebrenicy...
Nie da się opowiedzieć o Srebrenicy i zrozumieć, co i dlaczego się tam wydarzyło, bez prześledzenia historii Jugosławii, rozprawienia się z kilkoma mitami na temat tego kraju i zrozumieniu, co doprowadziło do jego upadku. Wydarzenia z lipca 1995 są ściśle związane z tym, co przyniosładruga wojna światowa, a nawet wcześniejsze czasy.
O Srebrenicy można rozmawiać wg różnych kluczy - głosami tych, którzy przeżyli, chronologicznie, z perspektywy militarnej, z perspektywy pomocy humanitarnej, etc. Osobiście najciekawszy wydaje mi się głos samych Boszniaczek i Boszniaków, natomiast zdecydowałam się na klucz historyczny z tego względu, że:
a) historia Bałkanów i Jugosławii jest mało w Polsce znana, a chciałam jak najbardziej przybliżyć cały kontekst;
b) zależało mi na tym, by podkast był po polsku; rozmowy z tymi, co przetrwali (w założeniu, że zgodziliby się rozmawiać z jakimś anonimem z Polski), byłyby w najlepszym przypadku po angielsku.
Cieszę się, że mimo wszystko odcinek Ci się spodobał i mam nadzieję, że jeszcze zostaniesz do następnych :)