Ahoj. Děkuji za hezké podrobné video. Zvažoval jsem solární ohřev TUV a fotovoltaika. Fotovoltaika asi zvítězí. Solární ohřev má problém s přebytky tepla. Děkuji
Ahoj. Děkuji za video. Mám podobnou samo-domo instalaci s Belem, panely 6x455Wp, jih. Do 120l bojleru jsem nainstaloval 3kW spirálu. Spustil jsem 9.1.24. Do konce 01/24 vyrobeno 80kWh,02/24-87kWh, 03/24-188kWh. V zimně dotápím pel. kotlem. Svítí li slunce, bojler je po dodaní cca 8 kWh nahřátý a termostat ho odpojí. Myslím, že v letních měsících bude energie přebytek a tak mě zajímají vaše zkošenosti s připojeným měničem a baterií. Rád bych se dozvěděl víc. Děkuji B. Habal Nymbursko.
Fandim vam, mam FVE rad. Nicmene - plyn nebo drevo (cokoliv mimo ele ze site) je levnejsi nez prave elektrina ze site. Tedy moc nechapu tu prioritu. Ja to mam teda opacne. Nejdrive mam FVE na vlastni spotrebu ele + nabijeni baterii. Az je to vse uspokojeno, pak z prebytku ohrivam vodu. Pokud prebytky nejsou, tak prave ohrivam plynem nebo drevem v krbu a to je levnejsi, nez mit teplou vodu a dokupovat elektrinu ze site.
Funguje to i v zimě? Mě samozřejmě primárně zajímá ohřev TUV v zimě. V létě využívám solární ohřev ze dvou solárních panelů které mi spolehlivě ohřejí 200 litrový bojler na teplotu 40 až 80 stupňů. Solární ohřev četně regulátoru mě vyšel do 30 000 a bez problémů funguje již 10 let. Problém je však v zimě prosinec a leden kdy to moc teplé vody nedává.
Střídač na TUV je BEL, střídač na 230V ostrovní zapojení je: www.easunpower.com/collections/3600w-24v-solar-inverter/products/solar-inverter-100a-mppt-solar-charge-controller-pure-sine-wave , přepínač sítí je čina z ali : vi.aliexpress.com/item/4000944514981.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.35.34a91802iUZbtd&gatewayAdapt=glo2vnm : a pak ještě nějaké běžné jističe. Watmetry sou už nepodstatný a je to jenom taková hračka😁
Baterie je trakční olovo z paleťáku, 24V 375Ah. A ty kabely 😄, na videu je 16mm2 a samozřejmě je slabý, mám to zaplý necelý týden a bylo to jenom na zkoušku. Zítra mi přijde 25mm2 a dám je tam.
@@Maproko131 děkuji za odpověď. Já si chci postavit obdobný systém a ten váš mě velice zaujal. Dal jsem odběr vašeho kanálu a budu nadále sledovat a doporučovat vaše videa.
Zdravim Martine, je troufale Vas poprosit o presne schema zapojeni? Hlavne me zajima to prepinani mezi bojlerem a pak aku. Mate to super vymyslene. Pripadne jake dily tam mate prosim?🙏
Nic složitého, střídač Bel má funkci v režimu 1, že při nahřátí vody v bojleru a odpojení termostatu, kdy se odpojí zátěž se Bel v podstatě vypne a pustí proud z panelů na druhý výstup, kde jsem připojil ostrovní střídač EASUN. No a pak užje to standartní zapojení. No a pokud jde o přepínání mezi spirálou v bojleru a v aku nádrži, tak zkusim nakreslit nějaký schéma a pošlu na e-mail?
Zdravim, mohu vas poprosit o to schema a pripadne i nejake fotky? Vase zapojeni je dokonale a je to co hledam uz dva mesice a krom panelu a stridace co uz mam tak trochu tapu🙏
zdravim. Tak to mame zhruba na den prsne v provozu.Ja mam 2.2 kw/p svisle na fasade .Delal jsem si to sam . ano prekvapilo me to ze to funguje na 100 l bojleru a suchou spiralu 2000kw ale mam jednu vyhradu k vasi prezentaci. Ze mate cely rok,hlavne zimu teplou vodu. Tak jsou dve moznosti.Bud mam neco spatne,panely mi davaji 160 V a to mam panely svisle co je na zimu vyhodne, Nebo druha moznost . Nic osobniho ,ale nas tady lakujete bachorkami.Proste prosinec i leden kdyz je par dni zatazeno . Jeden dotaz.Vypada to ze mam ten sam merak ,bez prenaseni udaju WIFI ,ale to neni podstatne. Uvadite ze po setmeni vsechno zhasne ,to je take pravde .Ale me se vzdy po par dnech vyresetuje celkove pocitadlo ,jsou tam carky a znovu najede az zmacknu ten cuplik. Ja uz to nepouzivam ,protoze celkovy udaj zas nic takoveho zajimaveho nevypovida.
To se omlouvám, zapoměl jsem to ve videu zmínit. Ta výroba samozřejmě za prosinec, leden a ůnor stojí za .... 00 prd. Ten bojler je kombinovanej, kdy se z akunádrže dohřívá na 52 a z fotovoltaiky na 60. Když je nahřátej, tak se výroba přepíná do nádrže, ale v podstatě jsem měl celý rok nádrž nahřátou na 80, i když kotel samozřejmě nejede. A ten měřák vaše chování má normálně, ale ten můj je upravený od pana Dvořáka, D69wifi, má kanál i na TH-cam @jardadvorak2732 a Facebooku a popisuje tam ůpravu toho měřáku, obvodu napájení, aby se nestávalo vyresetování.
@@Maproko131 😀tak jedna pravda vylezla na povrch,proste v zime prd. aku nadrz je nahrivana kotlem,chapu spravne.Ohriva bojler na 52 .A FVE ma druhy termostat na 60 . A vy mate v podstate cely rok nahratou na 80. Mozna nejsem nejsilnejsi v fizice ,ale kdo nahriva tech 20 stupnu?🤔 Mam taky kombinovany bojler.A kdyz v zime aspon naznak slunka dle predpovedi ,tak pockam napr.do 16hod ,kdyz byla teplota na 30 no tak zapnu nahrivani na 45. dle toho vim ze je v zimnim obdobi spousta dni co se bojler na FVE nezvedne ani o 1 stupen.😒
Zohrievať vodu el.solárnymi panelmi nie je výhodné, investícia do takého systému sa nikdy nevráti. Kolektor s vákuovími trubicami ohrievajúci vodu má raz takú účinnosť, dlhšiu životnosť a bezproblémovú prevádzku. V podstate si ani neuvedomujem že ho mám.
To je věc názoru. Mě celej ten systém, oba střídače, baterie, panely a bižuterie kolem stál cca 50k a po roční zkušenosti z provozu je návratnost velice rychlá.
Castecne s vama souhlesim.Nechce se mi to znovu sepisovat ,tak zde vlozim muj prispevek vytvoreny pred 3 mesici u jineho videa. @pavelb.9168 před 3 měsíci pridam muj postreh.FVE mam v provozu od 29.3.2023 pouze TUV. Delal jsem celou montaz i vyrobu zavesnych komponentu svepomoci. Moudra jsem nastudoval od Amperaka a z ruznych for. Bral jsem to jako zabiti volneho casu.Panely nove ,koupene v prosinci 22 .Letos v lete by vysli o -4200 kc :-( Regulator Bela dalsi komponenty z Aliexpresu. Vse me vyslo na 34 000. bojler jsem predelal puvodni. Tep.vlozka sucha vyroba na zakazku. Pak jsem pridaval trojcestny smesovaci ventil. To je vse v cene.Panely jsou na fasade jizni strana. Od zari mam cenu plynu 2,4kc /kw/h .Pred tim byla fiksovana smesna cena ,tu nebudu pro vypocet vubec pouzivat. Pocitam od 1.4. - 30.10, 7 mesicu v provozu plyn byl par krat zapnuty. Nemam predstavu jaky bude tedkom vykon v nasledujicich 5 mesicich. Je to bida. Za poslednich 14 dnu jenom 2x dostatecny ohrev sluncem. Po delsim sledovani spotreby plynu pres letni mesice pro 2 osoby mi vychazi spotreba 3 kw/h plynu na TUV Tak 7 mesicu x 30 dni = 210 dni x usetrenych 3kw/h = 630 kw/h x cena 2,4 = 1512 kc dalsich 5 mesicu snad plny ohrev snad 50 dni ?Nevim? 50 dni x 4kw/h = 200kw/h x 2,4= 480kc = 1992kc hypoteticka uspora za 1 rok. Naklady 34 000 / 1992 = 17 let navratnost pri stavajicich cenach 🙂 Tak nevim zda to pocitam dobre.Navratost nic moc. Zas v lete vypnuty kotel,nedochazi k amortizaci a nejakou el.taky provoz kotle cerpadla spotrebuje. Jsem zvedav zda se nekdo vyjadri zda to lze takhle pocitat.
Nesouhlasím s Vámi. V létě se solární systém přehřívá. Aby se nepřehříval, musíte energii cpát do bazénu. Dále nutnost vést vodní potrubí s nemrznoucí kapalinou a hnát vše čerpadlem, což znamená spotřebu elektrické energie, tudíž úspora se dost snižuje. FV panely můžete využít ne jen k ohřevu teplé vody. Tak jak to má autor videa jsem to chtěl zapojit i já. Po nahřátí vody v bojleru se el. energie přesune do střídače a napájí např. ledničku s mrazákem, příp. další spotřebiče.
Tak podle mě, je to přesně naopak. Fotovoltaický ohřev je naprosto bezúdržbový, na rozdíl od termiky. V létě musíte řešit přehřívání v zimě vypustit, nebo mít v okruhu nemrznoucí směs. Přebytky z fotovoltaiky jdou jednodušej bez dalších nákladů využít, rychlovarná konvice, plotýnkový vařič, zavařovací hrnec a jakýkoliv spotřebič s odporovým tělesem. Já jsem celý systém pořídil, za 20 000 kč. Starší panely, stavebnice Belu, pojistky, přepěťovka, jistič. Spuštění 8.5.2023. Po necelém roce provozu, můžu prohlásit, že návratnost je dva roky.
@@michalzezula9446 Tak ja jsem ji uvedl do provozu o dva mesice driv. Z novych komponentu a noveho Belu. Z spiralou na zakazku a smesovacim ventilem cena 34 000. Pocital jsem to pri cenach jake jsem mel v prosinci. Z vasi navratnosti urcite nesouhlsim me vyslo pres 20 let. A tedkom k vasemu vyuzivani po nahrati TUV. Ano v lete je bojler nekdy plny i v 14 hod,bezne po 15 hod. Asi pouzivate druhy vyvod z Belu ? Nemam s tim zkusenost. Varna konvice ? odpoledni kava ,treba konvice caje kdyz prezenu max 2 l vody. O vsem nevim jak dlouho bych cekal. Zavarujeme hodne to ano. Ale v lete dejme tomu 5 hrncu .A elektricky varic ? Varim na plynu pri prumerne spotrebe na den 1,2 kw. Tak kolik toho muzu usetrit za odpoledne ?Prioritu bych bral ohrev TUV. Tak bych bral vas vyklad jako hrani pro dobry pocit. Nic osobniho ,ja se dal loni do stavby FVE take z dlouhe chvile. V skutecnosti asi usetrim neco na vic,zmenil jsem zpusob vytapeni v prechodnem obdobi.Jelikoz vodu nahriva slunce ,muz met plyn.kotel uplne vypnuty. Bral 5w/h Soucasne z FVE jsem poridilklimu na topeni ,vytapim kuchyn a obyvak a to nam staci.
Ahoj. Děkuji za video. Mám podobnou samo-domo instalaci s Belem, panely 6x455Wp, jih. Do 120l bojleru jsem nainstaloval 3kW spirálu. Spustil jsem 9.1.24. Do konce 01/24 vyrobeno 80kWh,02/24-87kWh, 03/24-188kWh. V zimně dotápím pel. kotlem. Svítí li slunce, bojler je po dodaní cca 8 kWh nahřátý a termostat ho odpojí. Myslím, že v letních měsících bude energie přebytek a tak mě zajímají vaše zkošenosti s připojeným měničem a baterií. Rád bych se dozvěděl víc. Děkuji B. Habal Nymbursko.
Ano, v letních měsících budete mít určitě přebytek energie, taky sem měl a to jsem nahřejval bojler a 1000l akunádrž, prostě určitě víc energie, než dokážete teplou vodou spotřebovat. A taky mi to hlodalo v hlavě, co s tím, a když se mi podařilo sehnat baterii, tak už bylo jenom krůček ke koupi střídače. Investice cca 10 000,- střídač, rozvaděč, přepínač sítí a nějaká ta bižuterie k tomu a už to jede. Zatím sem na belu vypnul nahřívání akunádrže (ještě topím kotlem) a nahřívám jenom bojler a vše navíc jde do střídače a za 12 dní vyrobeno 80kW do domu mimo DS. Skvělé, mám radost. Za nějaký čas natočím video z provozu, jak se to chová, ale zatím dobrý. A už mám v plánu přidat ještě jeden string jenom pro střídač.
@@Maproko131 Dobrý den. Tak to se budeme těšit na video. Prosím o uvedení, jaký typ střídače jste použil, podle čeho jste vybral fázi (spotřebiče) které jsou na vybrané fázi, čím řídíte napětí nabíjení baterie, čím se řídí přepínač sítí (je automatický?) Nějaké jednoduché schema el. zapojení by také nebylo k zahození? No, je toho hodně, co bych se chtěl dozvědět, abych nebyl průkopníkem spepích uliček. Budu se těšit na video a předem děkuji. B.H.
Já bych tento systém zřejmě doplnil 5 Kw baterii. Je to sice dost velká investice ale celý tento ohřev fotovoltaikou mi přijde jako velmi vysoká investice v porovnání se solárním systémem.
Ahoj. Děkuji za hezké podrobné video. Zvažoval jsem solární ohřev TUV a fotovoltaika. Fotovoltaika asi zvítězí. Solární ohřev má problém s přebytky tepla. Děkuji
Zdravím, pěkně to máte vymyšlené:-) firma mi má montovat FV ohřev 2,5 kw na akumulační nádobu 273L, tak mám trochu obavy aby to nebyl malý výkon.
No nahřeje to, ale dal bych tam aspoň 3,5 kw
Zajímavá sestava. To se mi líbí. Budu sledovat průběh a dávám odběr.
Ahoj. Děkuji za video. Mám podobnou samo-domo instalaci s Belem, panely 6x455Wp, jih. Do 120l bojleru jsem nainstaloval 3kW spirálu. Spustil jsem 9.1.24. Do konce 01/24 vyrobeno 80kWh,02/24-87kWh, 03/24-188kWh. V zimně dotápím pel. kotlem. Svítí li slunce, bojler je po dodaní cca 8 kWh nahřátý a termostat ho odpojí. Myslím, že v letních měsících bude energie přebytek a tak mě zajímají vaše zkošenosti s připojeným měničem a baterií. Rád bych se dozvěděl víc. Děkuji B. Habal Nymbursko.
Fandim vam, mam FVE rad. Nicmene - plyn nebo drevo (cokoliv mimo ele ze site) je levnejsi nez prave elektrina ze site. Tedy moc nechapu tu prioritu. Ja to mam teda opacne. Nejdrive mam FVE na vlastni spotrebu ele + nabijeni baterii. Az je to vse uspokojeno, pak z prebytku ohrivam vodu. Pokud prebytky nejsou, tak prave ohrivam plynem nebo drevem v krbu a to je levnejsi, nez mit teplou vodu a dokupovat elektrinu ze site.
Funguje to i v zimě? Mě samozřejmě primárně zajímá ohřev TUV v zimě. V létě využívám solární ohřev ze dvou solárních panelů které mi spolehlivě ohřejí 200 litrový bojler na teplotu 40 až 80 stupňů. Solární ohřev četně regulátoru mě vyšel do 30 000 a bez problémů funguje již 10 let. Problém je však v zimě prosinec a leden kdy to moc teplé vody nedává.
Prosinec leden, když zasvítí, tak nahřeje, ale moc těch dní není. Já dohřejvám z kotle na tuhá paliva
ohrev TUV je Super.. len do poručujem funguje to akumulacka vykuruje aj podlahovku
Super video. Chtělo by to prosím nějaké údaje o zařízeních. Přesně typy, kde se dají koupit apod. Dekuji
Střídač na TUV je BEL, střídač na 230V ostrovní zapojení je: www.easunpower.com/collections/3600w-24v-solar-inverter/products/solar-inverter-100a-mppt-solar-charge-controller-pure-sine-wave , přepínač sítí je čina z ali : vi.aliexpress.com/item/4000944514981.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.35.34a91802iUZbtd&gatewayAdapt=glo2vnm : a pak ještě nějaké běžné jističe. Watmetry sou už nepodstatný a je to jenom taková hračka😁
Dobrý den,
Opravdu hezky provedeno! Momentálně zvažuji také nákup BELu a Vaše řešení se mi moc líbí. Mohl bych také poprosit o nějaké schéma k tomu?
ctrlv.cz/rWwe
7:52 min. je vidět baterie. Mohu se optat na parametry baterie a jak velký průměr mají kabely co jsou k ní připojené??
Baterie je trakční olovo z paleťáku, 24V 375Ah. A ty kabely 😄, na videu je 16mm2 a samozřejmě je slabý, mám to zaplý necelý týden a bylo to jenom na zkoušku. Zítra mi přijde 25mm2 a dám je tam.
@@Maproko131 děkuji za odpověď. Já si chci postavit obdobný systém a ten váš mě velice zaujal. Dal jsem odběr vašeho kanálu a budu nadále sledovat a doporučovat vaše videa.
Zajimave. Jak to máte zapojené že je na panelech Bel i na další měnič? Děkuji
Standartní funkce Belu v režimu 1, při nahřátí vody, odpojení termostatu posílá el. z panelů dál.
Zdravim Martine, je troufale Vas poprosit o presne schema zapojeni? Hlavne me zajima to prepinani mezi bojlerem a pak aku. Mate to super vymyslene. Pripadne jake dily tam mate prosim?🙏
Nic složitého, střídač Bel má funkci v režimu 1, že při nahřátí vody v bojleru a odpojení termostatu, kdy se odpojí zátěž se Bel v podstatě vypne a pustí proud z panelů na druhý výstup, kde jsem připojil ostrovní střídač EASUN. No a pak užje to standartní zapojení. No a pokud jde o přepínání mezi spirálou v bojleru a v aku nádrži, tak zkusim nakreslit nějaký schéma a pošlu na e-mail?
Zdravim, mohu vas poprosit o to schema a pripadne i nejake fotky? Vase zapojeni je dokonale a je to co hledam uz dva mesice a krom panelu a stridace co uz mam tak trochu tapu🙏
ctrlv.cz/rWwe
@@bosvodator ctrlv.cz/rWwe
Ahoj. Asi tam říkaš D29wifi ale našel jsem ho pod D69wifi. Jinak pěkný video. 👍
Ano, ani nevím, ale spletl jsem to, je to D69wifi. Jinak Děkuji
zdravim. Tak to mame zhruba na den prsne v provozu.Ja mam 2.2 kw/p svisle na fasade .Delal jsem si to sam . ano prekvapilo me to ze to funguje na 100 l bojleru a suchou spiralu 2000kw
ale mam jednu vyhradu k vasi prezentaci. Ze mate cely rok,hlavne zimu teplou vodu.
Tak jsou dve moznosti.Bud mam neco spatne,panely mi davaji 160 V a to mam panely svisle co je na zimu vyhodne,
Nebo druha moznost . Nic osobniho ,ale nas tady lakujete bachorkami.Proste prosinec i leden kdyz je par dni zatazeno .
Jeden dotaz.Vypada to ze mam ten sam merak ,bez prenaseni udaju WIFI ,ale to neni podstatne.
Uvadite ze po setmeni vsechno zhasne ,to je take pravde .Ale me se vzdy po par dnech vyresetuje celkove pocitadlo ,jsou tam carky a znovu najede az zmacknu ten cuplik.
Ja uz to nepouzivam ,protoze celkovy udaj zas nic takoveho zajimaveho nevypovida.
To se omlouvám, zapoměl jsem to ve videu zmínit. Ta výroba samozřejmě za prosinec, leden a ůnor stojí za .... 00 prd. Ten bojler je kombinovanej, kdy se z akunádrže dohřívá na 52 a z fotovoltaiky na 60. Když je nahřátej, tak se výroba přepíná do nádrže, ale v podstatě jsem měl celý rok nádrž nahřátou na 80, i když kotel samozřejmě nejede. A ten měřák vaše chování má normálně, ale ten můj je upravený od pana Dvořáka, D69wifi, má kanál i na TH-cam @jardadvorak2732 a Facebooku a popisuje tam ůpravu toho měřáku, obvodu napájení, aby se nestávalo vyresetování.
@@Maproko131 😀tak jedna pravda vylezla na povrch,proste v zime prd.
aku nadrz je nahrivana kotlem,chapu spravne.Ohriva bojler na 52 .A FVE ma druhy termostat na 60 . A vy mate v podstate cely rok nahratou na 80.
Mozna nejsem nejsilnejsi v fizice ,ale kdo nahriva tech 20 stupnu?🤔
Mam taky kombinovany bojler.A kdyz v zime aspon naznak slunka dle predpovedi ,tak pockam napr.do 16hod ,kdyz byla teplota na 30 no tak zapnu nahrivani na 45.
dle toho vim ze je v zimnim obdobi spousta dni co se bojler na FVE nezvedne ani o 1 stupen.😒
Zohrievať vodu el.solárnymi panelmi nie je výhodné, investícia do takého systému sa nikdy nevráti. Kolektor s vákuovími trubicami ohrievajúci vodu má raz takú účinnosť, dlhšiu životnosť a bezproblémovú prevádzku. V podstate si ani neuvedomujem že ho mám.
To je věc názoru. Mě celej ten systém, oba střídače, baterie, panely a bižuterie kolem stál cca 50k a po roční zkušenosti z provozu je návratnost velice rychlá.
Castecne s vama souhlesim.Nechce se mi to znovu sepisovat ,tak zde vlozim muj prispevek vytvoreny pred 3 mesici u jineho videa.
@pavelb.9168
před 3 měsíci
pridam muj postreh.FVE mam v provozu od 29.3.2023 pouze TUV. Delal jsem celou montaz i vyrobu zavesnych komponentu svepomoci. Moudra jsem nastudoval od Amperaka a z ruznych for. Bral jsem to jako zabiti volneho casu.Panely nove ,koupene v prosinci 22 .Letos v lete by vysli o -4200 kc :-( Regulator Bela dalsi komponenty z Aliexpresu. Vse me vyslo na 34 000. bojler jsem predelal puvodni. Tep.vlozka sucha vyroba na zakazku. Pak jsem pridaval trojcestny smesovaci ventil. To je vse v cene.Panely jsou na fasade jizni strana.
Od zari mam cenu plynu 2,4kc /kw/h .Pred tim byla fiksovana smesna cena ,tu nebudu pro vypocet vubec pouzivat. Pocitam od 1.4. - 30.10, 7 mesicu v provozu plyn byl par krat zapnuty.
Nemam predstavu jaky bude tedkom vykon v nasledujicich 5 mesicich. Je to bida. Za poslednich 14 dnu jenom 2x dostatecny ohrev sluncem.
Po delsim sledovani spotreby plynu pres letni mesice pro 2 osoby mi vychazi spotreba 3 kw/h plynu na TUV
Tak 7 mesicu x 30 dni = 210 dni x usetrenych 3kw/h = 630 kw/h x cena 2,4 = 1512 kc
dalsich 5 mesicu snad plny ohrev snad 50 dni ?Nevim?
50 dni x 4kw/h = 200kw/h x 2,4= 480kc
= 1992kc hypoteticka uspora za 1 rok. Naklady 34 000 / 1992 = 17 let navratnost pri stavajicich cenach 🙂
Tak nevim zda to pocitam dobre.Navratost nic moc. Zas v lete vypnuty kotel,nedochazi k amortizaci a nejakou el.taky provoz kotle cerpadla spotrebuje.
Jsem zvedav zda se nekdo vyjadri zda to lze takhle pocitat.
Nesouhlasím s Vámi. V létě se solární systém přehřívá. Aby se nepřehříval, musíte energii cpát do bazénu. Dále nutnost vést vodní potrubí s nemrznoucí kapalinou a hnát vše čerpadlem, což znamená spotřebu elektrické energie, tudíž úspora se dost snižuje. FV panely můžete využít ne jen k ohřevu teplé vody. Tak jak to má autor videa jsem to chtěl zapojit i já. Po nahřátí vody v bojleru se el. energie přesune do střídače a napájí např. ledničku s mrazákem, příp. další spotřebiče.
Tak podle mě, je to přesně naopak. Fotovoltaický ohřev je naprosto bezúdržbový, na rozdíl od termiky. V létě musíte řešit přehřívání v zimě vypustit, nebo mít v okruhu nemrznoucí směs. Přebytky z fotovoltaiky jdou jednodušej bez dalších nákladů využít, rychlovarná konvice, plotýnkový vařič, zavařovací hrnec a jakýkoliv spotřebič s odporovým tělesem. Já jsem celý systém pořídil, za 20 000 kč. Starší panely, stavebnice Belu, pojistky, přepěťovka, jistič. Spuštění 8.5.2023. Po necelém roce provozu, můžu prohlásit, že návratnost je dva roky.
@@michalzezula9446 Tak ja jsem ji uvedl do provozu o dva mesice driv. Z novych komponentu a noveho Belu. Z spiralou na zakazku a smesovacim ventilem cena 34 000. Pocital jsem to pri cenach jake jsem mel v prosinci.
Z vasi navratnosti urcite nesouhlsim me vyslo pres 20 let.
A tedkom k vasemu vyuzivani po nahrati TUV. Ano v lete je bojler nekdy plny i v 14 hod,bezne po 15 hod.
Asi pouzivate druhy vyvod z Belu ? Nemam s tim zkusenost.
Varna konvice ? odpoledni kava ,treba konvice caje kdyz prezenu max 2 l vody. O vsem nevim jak dlouho bych cekal.
Zavarujeme hodne to ano. Ale v lete dejme tomu 5 hrncu .A elektricky varic ? Varim na plynu pri prumerne spotrebe na den 1,2 kw. Tak kolik toho muzu usetrit za odpoledne ?Prioritu bych bral ohrev TUV.
Tak bych bral vas vyklad jako hrani pro dobry pocit.
Nic osobniho ,ja se dal loni do stavby FVE take z dlouhe chvile.
V skutecnosti asi usetrim neco na vic,zmenil jsem zpusob vytapeni v prechodnem obdobi.Jelikoz vodu nahriva slunce ,muz met plyn.kotel uplne vypnuty. Bral 5w/h
Soucasne z FVE jsem poridilklimu na topeni ,vytapim kuchyn a obyvak a to nam staci.
Ahoj. Děkuji za video. Mám podobnou samo-domo instalaci s Belem, panely 6x455Wp, jih. Do 120l bojleru jsem nainstaloval 3kW spirálu. Spustil jsem 9.1.24. Do konce 01/24 vyrobeno 80kWh,02/24-87kWh, 03/24-188kWh. V zimně dotápím pel. kotlem. Svítí li slunce, bojler je po dodaní cca 8 kWh nahřátý a termostat ho odpojí. Myslím, že v letních měsících bude energie přebytek a tak mě zajímají vaše zkošenosti s připojeným měničem a baterií. Rád bych se dozvěděl víc. Děkuji B. Habal Nymbursko.
Ano, v letních měsících budete mít určitě přebytek energie, taky sem měl a to jsem nahřejval bojler a 1000l akunádrž, prostě určitě víc energie, než dokážete teplou vodou spotřebovat. A taky mi to hlodalo v hlavě, co s tím, a když se mi podařilo sehnat baterii, tak už bylo jenom krůček ke koupi střídače. Investice cca 10 000,- střídač, rozvaděč, přepínač sítí a nějaká ta bižuterie k tomu a už to jede. Zatím sem na belu vypnul nahřívání akunádrže (ještě topím kotlem) a nahřívám jenom bojler a vše navíc jde do střídače a za 12 dní vyrobeno 80kW do domu mimo DS. Skvělé, mám radost. Za nějaký čas natočím video z provozu, jak se to chová, ale zatím dobrý. A už mám v plánu přidat ještě jeden string jenom pro střídač.
@@Maproko131 Dobrý den. Tak to se budeme těšit na video. Prosím o uvedení, jaký typ střídače jste použil, podle čeho jste vybral fázi (spotřebiče) které jsou na vybrané fázi, čím řídíte napětí nabíjení baterie, čím se řídí přepínač sítí (je automatický?) Nějaké jednoduché schema el. zapojení by také nebylo k zahození? No, je toho hodně, co bych se chtěl dozvědět, abych nebyl průkopníkem spepích uliček. Budu se těšit na video a předem děkuji. B.H.
Já bych tento systém zřejmě doplnil 5 Kw baterii. Je to sice dost velká investice ale celý tento ohřev fotovoltaikou mi přijde jako velmi vysoká investice v porovnání se solárním systémem.