Yamaha A-720 cz.2 - Kondensatory Elektrolityczne, pomiary i przygotowanie wzmacniacza do modyfikacji

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 54

  • @ganrot
    @ganrot 2 ปีที่แล้ว +3

    Pozdrowienia i czekam na więcej filmów, bardzo wartosciowy i merytoryczny materiał. Kciuk i subik

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  2 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo dziękuję za dobre słowo. Kolejny materiał jest częściowo zrobiony ale troszkę jeszcze zejdzie zanim dokończę i wrzucę.

    • @jarokowalski3355
      @jarokowalski3355 2 ปีที่แล้ว +1

      Właśnie to samo chciałem napisać. Potwierdzam. Merytoryka. To pierwsze słowo jakim można określić Twój program.
      Oby tak dalej.
      Z przyjemnością się słucha i ogląda. Bez zadęcia, rzeczowo. Bardzo dużo cennych informacji.

  • @sk91ko
    @sk91ko 2 ปีที่แล้ว +3

    Witaj. Kiedyś też nie do końca wierzyłem w brzmienie kondensatorów do momentu aż sam nie zacząłem testować. Pacjentem był nad 3020i po pełnej renowacji który miał wszystkie kondensatory wymienione na Nichicony FW. Postanowiłem pobawić się w wymianę tylko jednego, sygnałowego na wejściu koncówki mocy. Zamurowało mnie jak różnie potrafią brzmieć. Nichicon FW- jasny, podbita wyższa średnica, dużo sybilantów o chropowatym/suchym/szorstkim brzmieniu. Panasonic FC- najładniejsza góra pasma jaką udało mi sie uzyskać. Przejrzysta, najbardziej szczegółowa a jednocześnie najdelikatniejsza, wręcz perlista. Niestety bałagan w scenie. Jakoś tak miało się ochotę co raz bardziej ściszać muzyke. Coś drażniło w dzwięku i o dziwo własnie to nie były wysokie tony.
    Elna Slimic II- brzmienie takie jak by ciemniejsze i najbardziej przestrzenne, tzn stereofonia szeroka, ale niestety wysokie tony tragedia... jakieś takie suche, wręcz ostre. Mam wrazliwy słuch i nawet przy wieczornym oglądaniu filmów pobolewały mnie uszy jak bym przeziebił. Obecnie zainstalowany mam Nichicon FG. Chyba najbardziej wyrównany, najmniej podkreśla sybilanty ze wszystkich wymienionych ale faktycznie tak góra jakaś taka ziarnista? Nie wiem jak to nazwać. Przybrudzona. Czy mogłbyś mi polecić jakiś kondensator do przetestowania jeśli chciałbym uzyskać coś jak by hybryde Nichicona FG a Panasonica FC. Czyli wyrównany dźwięk, ale bardzo gładki, ze słodką, perlistą górą i bez podbijania sybilantów? Myslalem o KZ ale już wybiłeś mi je z głowy. Elny Cerafin? Nippony ? A może zastosować 2 równolegle? Potrzebuje wartości 10uf 50/63V. Może warto spróbować 4,7 FG i 4,7 Panasonica FC równolegle? Mam bardzo wrażliwy słuch... Wciąż nie mogę znaleźć swojego dźwięku, tak aby mnie nic nie drażniło i co najważniejsze nie pobolewały uszy.

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć. Fajnie opisałeś to zmęczenie, czy chęć przyciszania wieczorową porą. Ja w ocenie brzmienia traktuję poważnie takie wrażenie niezwiązane z samym słuchem, tylko bardziej z nastrojem wewnętrznym jaki tworzy brzmienie. Wielokrotnie zdażało mi się użyć elementów które powodowały właśnie zmęczenie słuchaniem, jakieś przytłumienie, chęć przyciszania wieczorową porą, bo nawet ciche słuchanie sprawiało, że rozmowa z muzyką w tle stawała się trudna. Doświadczyłem nawet narastania jakiegoś wewnętrznego "nerwa" podczas słuchania, co oczywiście dyskwalifikuje dla mnie daną konfigurację niezależnie od walorów brzmieniowych.
      Co do Nichicona FG to również uważam go za najbardziej wyrównany z popularnych dostępnych w pl tzw. audio czyli powiedzmy nichiconów FW/FG/KW/KA/KZ czy Silmiców II od Elny. Te wysokie tony nie są jakieś bardzo złe, po prostu gdy już usłyszy się na innej konfiguracji, że mogą być czystsze, to da się zauważyć, że są troszkę zniekształcone. Mimo to, ciągle w niektórych moich projektach do dziś w pewne miejsca układu nie znalazłem lepiej pasujących do reszty, mimo sprawdzenia co najmniej kilkunastu innych ale mam je tylko max w jednej parze w całym układzie. KZ też się nie nastawiaj z powodu mojej opinii, bo jak dla mnie one mają taką dyskotekową prezencję, jakby chciały krzyczeć "jazda" ;-) choć brzmią barwnie i żywo. Ja po prostu bardzo nie lubię takiego sposobu grania i cenię atmosferę, głębię i tło. Podobny sposób prezentacji zauważyłem w wielu nowoczesnych opampach, dlatego dałem sobie z nimi spokój i pozostaję przy oryginałach czy ew. ne5532 ze starych lat produkcji. Jednak jeśli zastosujesz je w zasilaniu, w tylko jednym miejscu układu to mogą się nieźle wpasować ale to jak zwykle sprawa gustu i trafienia. To samo z np. Nipponem GXF który może fajnie ożywić średnicę i wysokie ale równie dobrze może sprawić, że muza stanie się natarczywa i zbyt dźwięczna. Ile konfiguracji, tyle historii muzycznych ; -)
      Czy wymieniałeś główne kondy zasilające? Jeśli nie, to naprawdę zrób to i wtedy przekonasz się sam jak wzmacniacz odżywa. Z takich które mogę polecić to np. Nippon KMH czy Nichicon KG Type III ale mają średnicę od 35 mm więc nie zawsze wchodzą bez druciarstwa. W takim przypadku też całkiem ok będzie Nichicon KS lub Cornell Dubilier SLPX (grają spokojniej) które mają średnicę 30 mm w tych pojemnościach jak dobrze pamiętam. Ogólnie w mojej ocenie warto unikać mocno zminiaturyzowanych i wybierać na jak najwyższe napięcie jakie się zmieści (to ogólnie o wszystkich elektrolitach).
      Co do sygnałowych, których szukasz to wiem, że fajnie wybrać to co z jednego typu nam się podoba i to co z drugiego, ale w praktyce tak to się nie da. Każdy typ gra zawsze trochę po swojemu choć czasem wykazuje cechy wspólne z innymi. Z łączeniem równoległym mam mieszane uczucia, bo często odczuwam jakieś skołowanie podobne do tego jak byś kolumny podłączył w przeciw fazie (nie chodzi o bas), choć raczej bocznikowałem elektrolity np. małymi polipropylenami jak polecają na forach. Te dziwne przesunięcie fazowe nie dawało mi się skupić na muzyce. Musisz sam poeksperymentować. Ciekawy do przetestowania na sygnałowy może być Kemet ESY - gra czysto, brzmienie jest poukładane i spójne. Może Elna RBD? Stary poczciwy Panasonic SU (ciągle produkowany jako bipolarny)? Nawet zielonego Nichicona ES warto spróbować bo różnie z nim bywa - raz zamuli całość, a innym razem przyjemnie stonuje jaskrawość - taka to rzeźba... pozdrowienia

    • @sk91ko
      @sk91ko 2 ปีที่แล้ว +1

      @@HifiretroPL Dzięki, nie spodziewałem się tak obszernej odpowiedzi. Widzę że mamy podobne gusta co do brzmienia. Dla mnie atmosfera i przyjemność słuchania jest ważniejsza od "jazdy". Nie musi być jakiś audiofilski, superanalityczny dźwięk. Po prostu nie może mnie nic drażnić, irytować. U mnie dochodzi jeszcze kwestia nadwrażliwości słuchu. Słyszę sybilanty mocniej niż "normalny" człowiek. Przy odrobinę szorstkim, ziarnistym brzmieniu dochodzi uczucie bólu bębenków- coś jak by nas przewiało czy po prostu przeziębiło ucho i to przy cichym, wieczornym graniu! Na obecną chwile własnie Nichicon FG jak by najmniej mi "dokucza", chociaż powiem Ci szczerze że w porównaniu do Nichicona FW, to FG gra dla mnie jak by z lekkim kocykiem. Dialogi w filmach czy graniu na konsoli są mniej czytelne, dam mu jeszcze kilka dni szansy, bo jednak jest gładszy od FW. Może się przyzwyczaję. Jeśli chodzi o kondensatory w zasilaniu to mam wsadzone Elna For Audio- czarno złote. Renowacje mojego Nada wykonywał znany i na forach i na YT serwisant. Zrobił to bardzo rzetelnie, wszystkie potencjometry i przekaźniki wylutował, rozebrał i zregenerował. Po 5 latach wszystko chodzi idealnie. Zastosował mieszankę Nichicona FW i KZ. Chociaż w samych koncówkach są tylko FW i własnie ten sygnałowy po 5 latach skorciło mnie potestować. Niestety nie mam pojęcia o serwisowaniu. Moja wiedza opiera się wyłącznie na forach i chociażby na filmikach z YT takich jak twój. Potraktowałem to jako zabawę/ testy a zamurowało mnie jaka potrafi być różnica między FW a Elna Slimic. I to tylko 2 kondensatory w całym wzmacniaczu... Zainspirowało mnie to do testów, gdyż posiadam również wzmacniacz Rotel Ra960BX który gra dla mnie genialnie z małym "ale"- wysokie tony. Szorstkie/ ziarniste, wręcz surowe. Scena, dynamika i jest fajna, bas w miarę... Wzmacniacz nie podkreśla sybilantów za mocno. Wokale i dialogi niby wycofane za linię kolumn... a jednak bardzo czytelne. Ale te wysokie tony powodują pobolewanie uszu. W całym wzmacniaczu są zainstalowane Rubicony Black Gate- oryginalnie, prawie 30letnie. Stąd pomyślałem że może by je wymienić na coś "słodszego". Najpierw pobawię się z NADem, potem popróbuję Rotela. Postaram się wypróbować Elne RBD, Panasonica chociaż widzę że ciężko je znaleźć. A co sądzisz o stosowaniu kondensatorów MKP w torze jak np. czerwone WIMy? Reduktor szumu często je stosuje przy swoich renowacjach na YT. Ja do Nada wsadziłem Mundorfa M-Cap- jest to spory kondensator do zwrotnic. Często go stosują tunerzy wzmacniacza NADa i faktycznie dźwiek stał się najbardziej przejrzysty i analityczy ze wszystkich testowanych, ale jednocześnie zbyt surowy, suchy i to w całym paśmie. Z tego co można wyczytać to niby WIMA MPK10 jest dużo gładsza i bardziej wyrównana od Mundorfa, który przypominał mi lepszą wersje FW. Może tędy droga poszukiwań?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  2 ปีที่แล้ว

      @sk91ko Nie ma sprawy. Ja mimo wszystko dążę do uzyskiwania dźwięku rozdzielczego i neutralnego w barwie ale z zachowaniem tych wszystkich emocjonalnych aspektów muzyki. Nie zawsze to się w pełni udaje bo wzmacniacz to nie tylko kondensatory ale cała konstrukcja układowa i oczywiście tranzystory które mają swój charakter brzmienia. W każdym razie warto próbować. Niestety dostępność kondensatorów innych niż te popularne lub marketingowo rozpropagowane na forach jest słaba i w większości zakupy trzeba robić w USA czy UK. Co do czerwonych polipropylenów Wimy, to już sporo czasu temu przestałem je używać bo dla mnie one totalnie piorą muzykę z emocji. Spokojnie można znaleźć lepsze polipropyleny z Visha czy np. Kemet również z normalnej produkcji seryjnej a nie tzw. audiofilskiej.

    • @sk91ko
      @sk91ko 2 ปีที่แล้ว

      @@HifiretroPL A czy mogłbyś podać mi linka do tych podstawek aby można było wymieniać i testować kondy, gdzie można je kupic?? 10 krotna zmiana naruszyła już dość mocno punkty lutownicze, Będę musiał je naprawić. Obecnie testuje Nichicon ES. Jakie są twoje odczucia co do tego konda w sygnałowym? Ciekawe czy będą podobne do moich.

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  2 ปีที่แล้ว

      To są gniazda kołkowe (goldpin) żeńskie do druku, raster 2,54mm. 2-Pin jest do kondensatorów małych z wyprowadzeniami 2,54mm, 3-pin gdy wyciągniesz środkowy styk pasuje pod 5 mm, a 4-pin z dwoma stykami wyjętymi pod wyprowadzenia 7,5mm.
      Znajdziesz je np. w tme, czy wielu stacjonarnych elektronicznych.
      www.tme.eu/pl/details/zl262-2sg/listwy-i-gniazda-kolkowe/connfly/ds1023-1-2s21/
      www.tme.eu/pl/details/zl262-3sg/listwy-i-gniazda-kolkowe/connfly/ds1023-1-3s21/
      www.tme.eu/pl/details/zl262-4sg/listwy-i-gniazda-kolkowe/connfly/ds1023-1-4s21/
      Co do kondensatorów to tak szczerze po kilku latach i kilkudziesięciu nawet testowanych rodzajach, przy tych rzadziej stosowanych już wszystko trochę się miesza czy zapomina i nie chce wprowadzać Cie w błąd. Nie będę ukrywał że czasem już po prostu wstawiam taki kondensator i słucham co się dzieje z całokształtem dźwięku mniej skupiając się na cechach pojedynczego kondensatora, bo jak wcześniej pisałem nawet jak dobrze jakiś znam, to i tak w różnych przypadkach często się to nie pokrywa z uzyskanym finalnym brzmieniem. Ja po ES sięgam i testuję jak brzmienie ucieka mi w stronę jasności czy jaskrawości i chcę trochę to opanować ale nie mam jakość wypracowanego jednoznacznego zdania na temat tego typu. Raczej oceniam na bieżąco jak już go wstawię na próbę.

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy film.

  • @MariuszToiOwo
    @MariuszToiOwo 15 วันที่ผ่านมา

    Ile może kosztować wymiana kondensatorów w starym amplitunerze

  • @apocalypse3100
    @apocalypse3100 11 หลายเดือนก่อน

    Ciekawy temat. Szkoda, że KEMET'ów, Samyoung'ów nie omówiono. Przydałby się kolejny odcinek o barwie kondensatorów. No i może rezystorów? Tu są duże deficyty w necie...

  • @hazypaws5747
    @hazypaws5747 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, kupiłem tester mtt-v1, okazało się, że nie mierzy ESR dla kondensatorów poniżej 500 uF. Czy masz może jakieś doświadczenie z mesr 100? Warto kupić?

  • @_RobertTV
    @_RobertTV ปีที่แล้ว +1

    Hi, could you provide that nice pdf scheme for this amplifier ? Thank you

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +2

      Hi, I can. It is available on my website hifi-retro.vxm.pl in the "Yamaha A-720" menu

    • @_RobertTV
      @_RobertTV ปีที่แล้ว +1

      @@HifiretroPL thanks a lot, I am also going to rebuild a720

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +1

      No problem, I hope this help and wish you pleasant results

  • @przemysawpawlinski5536
    @przemysawpawlinski5536 2 ปีที่แล้ว +1

    1:00 to jak masz w torze audio kondensatory.

  • @kazimierzkrawczyk2117
    @kazimierzkrawczyk2117 2 หลายเดือนก่อน

    Jak można mierzyć ESR dużych kondensatorów takim mierniczkiem

  • @andrzejczernow9712
    @andrzejczernow9712 7 หลายเดือนก่อน +3

    Uważam, że obraz problemu, zaprezentowany w audycji, jest fałszywy. Zgadzam się, że kondensatory elektrolityczne są stosunkowo niedoskonałymi i najbardziej zawodnymi elementami wzmacniacza i gremialną wymianę wszystkich można byłoby uznać za uzasadnioną, aby uniknąć kłopotów w przyszłości, a przecież trudno się zastanawiać, który zawiedzie. Równie dobrze można też zastosować zasadę: póki działa dobrze, to nie ruszać. Protestuję natomiast przeciwko koncepcji, polegającej zasadniczo na tym, że „skoro są stare, to źle brzmią”. Zwłaszcza gdy mówimy o takich wrażeniach odsłuchowych, jak: „głębia”, „kontrola basu”, „dynamika” lub wręcz „emocje w muzyce”. Prawidłowy i logiczny proces myślowy powinien przebiec (moim zdaniem) wg następujących pytań: które parametry elementów (w tym wypadku kondensatorów elektrolitycznych) uległy degradacji i w jakim stopniu?, jaka jest wrażliwość całego układu na takie zmiany?, jak zmienią się istotne parametry wzmacniacza?, na co i w jaki sposób wpłyną zmienione parametry? jaka jest wrażliwość przeciętnego (lub wybitnego) słuchacza na wynikowe zmiany w materiale dźwiękowym spowodowane zmianą parametrów wzmacniacza? W podejściu do kwestii kondensatorów elektrolitycznych, spotykanym zarówno w tej, jak i w wielu innych audycjach, pomijane są właściwie wszystkie etapy analizy, a wnioski oparte są wyłącznie na końcowej ocenie słuchowej, ale bez uzasadnienia i bez wzięcia pod uwagę faktu, że często brak jest związku pomiędzy odchyłkami parametrów kondensatorów, a wynikowymi parametrami wzmacniacza, nie mówić już o muzycznych cechach materiału dźwiękowego. Rozważanie wpływu na brzmienie kondensatora filtrującego napięcie w układzie zabezpieczeń jest wręcz inżynierską aberracją! Równie dobrze można rozważać wpływ kondensatora leżącego w szufladzie. Trzeba wziąć pod uwagę funkcje, jakie spełniają kondensatory elektrolityczne w układzie wzmacniacza akustycznego. Nie kształtują one własności wzmacniacza (w odróżnieniu np. od kondensatorów w układzie korekcji charakterystyki przedwzmacniacza gramofonowego), lecz w znakomitej większości przypadków mają za zadanie wyeliminować wpływ jakichś czynników, np.: wyeliminować tętnienia sieci, zredukować ograniczenie dolnej granicy pasma (i to na ogół poza dolną granicą słyszalności) itp. Trudno tu dostrzec związek z „głębią”, czy „kontrolą basu”, nie mówiąc o „dynamice” ,czy „emocjach w muzyce”.
    Nie miejsce tu na przytaczanie szczegółowej analizy zgodnej z przedstawionym schematem, ale - poza przypadkami o charakterze awaryjnym - nie widzę powodów, aby wymiana kondensatorów elektrolitycznych miała spowodować poprawę brzmienia.

  • @malpa123452
    @malpa123452 ปีที่แล้ว +1

    Witam, a co z pojemnoscią głownych kondensatorów warto zwiekszyć pojemnosc ?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +1

      Jak się zmieszczą to można trochę zwiększyć ale bez przesady. I tak trafo musi dawać radę je ładować. Bardziej liczy się odpowiednia jakość dla dobrego dźwięku.

    • @Johny666EU
      @Johny666EU 7 หลายเดือนก่อน

      jezeli nie masz ukladu soft start to zwiekszenie kondensatorow glownych moze sie wiazac ze spaleniem transformatora. przy wlaczeniu zasilania to w ulamku sekundy transformator musi wyslac duzy prad na naladowanie kondensatorow glownych. mozna zwiekszyc ale trzeba wiedziec ile moze trafo wytrzymac ale takze trzeba uwazac to moze tez korki wywalac w domu.

  • @ирбит
    @ирбит ปีที่แล้ว +2

    Добрый вечер, выручайте пожалуйста изломался мой старенький yamaha RX v596rds нужен донор а точнее плата дисплея, может кто подскажет что нибудь, пред история, включался через раз, потом пока плату феном не погрееш не включается, сейчас вообще не работает,, электрик приговорил плату дисплея под замену

  • @gregro
    @gregro 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Jakie wartości rezystorów w dzielniku na wejście karty?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  2 ปีที่แล้ว +1

      Teraz nie pamiętam, jak będę w domu to sprawdzę. Z tego co pamiętam reduktor na swoim kanale dotyczącym rmaa zamieścił jakiś schemat z potencjometrem, a ogólnie to wiele konfiguracji dzielnika będzie działać poprawnie.

  • @varrol5031
    @varrol5031 ปีที่แล้ว +1

    Hej, co sądzisz o wymianie elektrolitów na foliowe - też w zależności od sekcji w jakiej się znajdują? U mnie A-1020 czeka na pełną wymianę - póki co tylko te "kluczowe" są nowe.

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +1

      Część, w tym modelu generalnie elektrolity są od pojemności 47uf jak dobrze pamiętam więc foliowe będą znacznie większych rozmiarów i generalnie z cyklu drogie audiofilskie. Mniejsze to tylko w układzie zabezpieczeń chyba. Z tego zdecydowana większość to zasilające, a nie sygnałowe. Pewne pole manewru daje wymiana mylarow czyli poliestrów np. na dobre polipropyleny. Jednak na bazie doświadczeń w swojej a-1000 wiele z nich przywróciłem do oryginału.

    • @varrol5031
      @varrol5031 ปีที่แล้ว +1

      @@HifiretroPL Dzięki :) Często w sprzętach są elektrolity o wartości 0,1uF do 1uF - właściwie to głównie o te mi chodzi.

    • @Marek_Bogdanowicz
      @Marek_Bogdanowicz ปีที่แล้ว

      Ja bym sygnałowe zmieniał. Bawiłem się w podmiankę w moim hk avr21 i różnica była słyszalna na plus, duży plus.

  • @robertwyczokowski9343
    @robertwyczokowski9343 ปีที่แล้ว +1

    Jakiego testera do kondensatorów pan używa?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +2

      Zwykły chiński tester elementów typu lcr-t4. To nie jest super precyzyjne urządzenie do pomiarów tylko narzędzie do przybliżonego określenia parametrów czy sprawdzenia sprawności.

  • @maciejlechpaczkowski8717
    @maciejlechpaczkowski8717 ปีที่แล้ว +1

    A a 960 ?😢

  • @mateuszkopec3146
    @mateuszkopec3146 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, już go kiedyś oglądałem ale dziś do niego wróciłem bo brakuje takich szczegółowych materiałów przekazanych w zrozumiały sposób.
    Mam pytanie, jak dobiera pan kondensatory, bo rozumiem że sobie można spojrzeć w kartę katalogową nowych, ale jak mamy kondensator z 30l sprzętu albo lepiej to może być ciężko, a nawet gdybyśmy mieli to porównywanie dajmy na to 40szt i szukanie nowych o tym samym prądzie przy danej częstotliwości zajmie wieki. Zatem pytanie brzmi, jak pan znajduje takie kondesatory i czy każdy jeden będzie miał wpływ na dźwięk, czy tylko w torze audio, chodzi mi szczegółowe dobieranie kondesatorów, które nie mają wpływu na charakterystykę dźwięku, czy jednak każdy ma o trzeba dobierać szczegółowo i porównywać...? czytałem że ludzie wkładają podstawki i testują tak brzmienie ale zakrawa się to o masochizm :)

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  ปีที่แล้ว +1

      Miło, że materiał jest przydatny.
      Co do doboru kondensatorów to generalnie nie da się dobrać tak samo brzmiących jak brzmiały oryginały kiedyś. W zasadzie re-cap to takie "strojenie" wzmacniacza na nowo i tego nie przeskoczymy, chyba, że udało by się kupić nieużywane oryginalne kondensatory z tamtych lat.
      Przy doborze nowych kierować się należy pojemnością, minimalnym napięciem pracy, rozmiarem, no i oczywiście słuchem albo opiniami na temat brzmienia poszczególnych typów, które ludzie zamieszczają na forach, choć z tym też bywa różnie. Na początku dobieranie to takie niestety przerzucanie różnych i słuchanie jak "grają" ale z czasem wyrabia się zdanie na temat różnych typów i staje się to bardziej celowane.
      Na brzmienie wpływ mają oczywiście i sygnałowe i związane z zasilaniem, choć w nieco inny sposób. Często dobre sygnałowe nie sprawdzają się w zasilaniu i na odwrót. Podstawki za to sprawdzają się świetnie. W mniej "ambitnych" projektach czasem wystarczy zastosować dość bezpieczne typy tzw. kondensatorów do audio np. nichicon fg, kz jakieś elny silmic itp. W większości wypadków będzie to jakoś grało.

    • @mateuszkopec3146
      @mateuszkopec3146 ปีที่แล้ว +2

      @@HifiretroPL Dziękuję serdecznie za tak obszerną odpowiedź, i życzę wszystkiego dobrego 🙂

  • @paulb4661
    @paulb4661 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe powiazanie wspolczynnika zaleznosci dopuszczalnego pradu tetnien od czestotliwosci ze zdolnoscia kondensatora do "oddawania pradu", cokolwiek by to mialo znaczyc w tym kontekscie. To, ze ekwiwalentna rezystancja szeregowa jest odwrotnie proporcjonalna do czestotliwosci to jedno, ale wspolczynnik ten nie mowi nic o jej poczatkowej wartosci dla standardowej czestotliwosci 120Hz, czyli pracy w ukladzie prostownika AC 60Hz, odwrotnie proporcjonalnej do rozmiaru okladzin, czyli samego kondensatora.

  • @azlabstudio
    @azlabstudio ปีที่แล้ว +1

    Dobry materiał

  • @kaktusadas622
    @kaktusadas622 10 หลายเดือนก่อน

    Witam przymierzam się do wymiany kondensatorów elektrolitycznych w amplitunerze grundig r45 ale w gąszczu informacji można się pogubić, a nie chcę zaszkodzić raczej może uda się poprawić brzmienie chcę zastosować dobre kondensatory tylko po przeczytaniu artykułów na różnych forach nie mogę się zdecydować chciałem zastosować nichicon, rubycon albo bc component ,ale poczytałem ,że to nie najlepszy wybór oczywiście pozostaje problem tego typu ,że nie każdą pojemność producenci produkują więc i tak trzeba będzie dobierać za wszelkie porady serdecznie dziękuję i pozdrawiam.Ps razem z tym amplitunerem w zestawie gra z zestawami głośnikowymi grundig 650 box profesionall plus philips cd-100.

  • @jarekmalecky861
    @jarekmalecky861 ปีที่แล้ว +1

    Chciałem zauważyć. że w miarę spadku napięcia baterii tego miernika, zmienia się wartość pomiarowa. Dlatego lepiej zasilać go zasilaczem o stałym napięciu.

  • @andr27
    @andr27 2 ปีที่แล้ว +1

    w końcu ktoś kto wie o czym mówi.

  • @krzysrgr
    @krzysrgr 5 หลายเดือนก่อน +1

    Co za pierdniczenie kotka za pomocą młotka. Kondensatory elektrolityczne nie są stosowane w torze dźwiękowym (te o większych pojemnościach)...

  • @apocalypse3100
    @apocalypse3100 11 หลายเดือนก่อน

    Które kondensatory mają najlepiej dociążony dół pasma?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  11 หลายเดือนก่อน +1

      Z mojej strony takiej odpowiedzi nie udzielę. Wiele zależy od... miejsca w jakim je zastosowano, innych kondensatorów użytych w układzie, kolumn na których się słucha, subiektywnych odczuć i gustu słuchacza, źródła, oczekiwań, wad słuchu słuchacza o czym rzadko się mówi, źródła zakupu czyli czy to są w ogóle oryginały, jakości sprzętu w którym się je użyje...
      Są oczywiście pewne spostrzeżenia użytkowników, że ten czy tamten ma dociążony dół pasma, tylko czy nie powoduje to zmulenia reszty, jakiej jakości jest to dociążenie, w jakim miejscu układu został zastosowany itp.
      Choć rzadko polecam AS, to wątek "Kondensatory - rankingi firm! stwórzmy!" - www.audiostereo.pl/topic/12576-kondensatory-rankingi-firm-stwórzmy/ - jest pewną kopalnią spostrzeżeń użytkowników różnych kondensatorów. Co prawda skupiony głównie na kondensatorach w zwrotnicach czy wzmacniaczach lampowych ale w całym wątku jest sporo innych obserwacji i co ciekawe mało kłótni i przepychanek między piszącymi. Wątek stale aktywny, mimo że powstał w 2004 roku.

    • @apocalypse3100
      @apocalypse3100 11 หลายเดือนก่อน

      @@HifiretroPL Dzięki za użyteczne informacje. Forum całkiem interesujące. Domyślam się, że jest wiele czynników o tym decydujących. Wiele różnych opinii zebranych w całość daje nam jakiś pogląd na ten temat. Miałem właśnie taki dylemat, bo mam do wymiany kondy w dwóch wzmacniaczach Kenwood KA-3700 w których producent zastosował wszystkie od Elna, więc poszedłem tą drogą i skompletowałem do jednego z nich wszystkie tej samej firmy Silmic II, a do drugiego Nichicon Muse zielone, KA i chyba FG i G. Nie wiem, co z tego wyjdzie, ale zakładam, że nie może być gorzej niż na obecnych blisko 50-letnich. Nie wiem jeszcze co do zasilania dam, bo mam KEMET, Nichicon i FCCON, wszystkie oczywiście z linii ekonomicznej.

    • @kazimierzkrawczyk2117
      @kazimierzkrawczyk2117 2 หลายเดือนก่อน

      Te duże ciężkie, na wysokie tony małe lekkie🙂

  • @pr0fanator
    @pr0fanator 10 หลายเดือนก่อน +4

    AUDIO VOODOO xD KONDENSATOR NIE BRZMI

  • @Monet1600
    @Monet1600 2 ปีที่แล้ว +2

    Jestem elektrykiem lecz elektronika nie jest dla mnie czymś zagadkowym.

  • @waldao6859
    @waldao6859 11 หลายเดือนก่อน +5

    kondensator nie brzmi kondensator laduje sie i rozladowuje

  • @terminus_666
    @terminus_666 2 ปีที่แล้ว +1

    Illinois = Cornel

  • @grzes277
    @grzes277 หลายเดือนก่อน

    Wymiana wszystkich kondensatorów to obsesja 😂