Jestem za współpracą kalisko-ostrowską, ale z tą aglomeracją mam mieszane uczucia, bo jej za bardzo nie widzę. Wspólna komunikacja jest? Nie ma. Wspólne przepisy taryfowe są? Nie ma. Skoro główne miasta oraz inne gminy nie mówią jednym głosem w tak kluczowej sprawie, to gdzie jest aglomeracja? Każda gmina tworzy połączenia po swojemu, byle coś było, problemem niekiedy jest wjazd na teren aglomeracyjnego sąsiada. Najśmieszniejsza jest ta komunikacja nowoskalmierzycka, co przemyka przez Kalisz i ma mało przystanków, na których można do niej wsiąść. W Poznaniu do wspólnego systemu taryfowego wciągnięto nie tylko MPK, ale np. Translub czy Kombus. Tak powinno być z KLA, MZK Ostrów Wlkp., Pleszewskimi Liniami Autobusowymi i Euromatpolem, a może i innymi przewoźnikami. Zbliża się sezon grzybiarski i znowu w weekendy nie da się pojechać dalej jak na Winiary i Lisa, bo ostatni powrotny sobotni PKS z Brzezin jest o... 12.30, a w niedziele nic nie jeździ. PS. Sprawa wykraczająca poza AKO. Redakcja obiecała kiedyś, że zajmie się tematem braku połączeń do Konina. Jak sprawy się mają? Nie było materiału czy go przeoczyłem?
AKO nie ma 400 tys. mieszkańców, tylko wyraźnie mniej: Używacie włącznie z prezydentem Kalisza i innymi dziennikarzami starych danych sprzed ponad 20 lat i przez to ośmieszacie się w Polsce (w międzyczasie ludność spadła i dotyczy to przede wszystkim Kalisza). Tym bardziej, że liczba ludności razem z powiatami (nawet z częścią powiatu Pleszew) nie przekracza 375 tys. mieszkańców. Doliczanie Pleszewa do aglomeracji jest kontrowersyjne, z uwagi na 26 km między Kaliszem i Pleszewem oraz między Ostrowem Wlkp. i Pleszewem. Między Pleszewem i dwoma głównymi miastami AKO są głównie pola. *Bezpiecznie jest powiedzieć, że AKO ma 240-300 tys. mieszkańców. Ostatnio Wild wspominał, że AKO ma 300 tys.* * Kalisz + Ostrów Wlkp. to ~163 tys.; * rdzeń AKO to ~240 tys. mieszkańców; * rdzeń+ AKO (rdzeń + mieszkańcy w umiarkowanej odległości) to ~280 tys.-300 tys. mieszkańców; * całkowita liczba w powiatach (bez gm. Gołuchów i m./gm. Pleszew) to ~335 tys. * całkowita liczba w powiatach (z gm. Gołuchów i m./gm. Pleszew) to ~375 tys. (dane z *2023-12* na podstawie portalu Polska w Liczbach)
Jestem za współpracą kalisko-ostrowską, ale z tą aglomeracją mam mieszane uczucia, bo jej za bardzo nie widzę. Wspólna komunikacja jest? Nie ma. Wspólne przepisy taryfowe są? Nie ma. Skoro główne miasta oraz inne gminy nie mówią jednym głosem w tak kluczowej sprawie, to gdzie jest aglomeracja? Każda gmina tworzy połączenia po swojemu, byle coś było, problemem niekiedy jest wjazd na teren aglomeracyjnego sąsiada. Najśmieszniejsza jest ta komunikacja nowoskalmierzycka, co przemyka przez Kalisz i ma mało przystanków, na których można do niej wsiąść. W Poznaniu do wspólnego systemu taryfowego wciągnięto nie tylko MPK, ale np. Translub czy Kombus. Tak powinno być z KLA, MZK Ostrów Wlkp., Pleszewskimi Liniami Autobusowymi i Euromatpolem, a może i innymi przewoźnikami.
Zbliża się sezon grzybiarski i znowu w weekendy nie da się pojechać dalej jak na Winiary i Lisa, bo ostatni powrotny sobotni PKS z Brzezin jest o... 12.30, a w niedziele nic nie jeździ.
PS. Sprawa wykraczająca poza AKO. Redakcja obiecała kiedyś, że zajmie się tematem braku połączeń do Konina. Jak sprawy się mają? Nie było materiału czy go przeoczyłem?
AKO nie ma 400 tys. mieszkańców, tylko wyraźnie mniej:
Używacie włącznie z prezydentem Kalisza i innymi dziennikarzami starych danych sprzed ponad 20 lat i przez to ośmieszacie się w Polsce (w międzyczasie ludność spadła i dotyczy to przede wszystkim Kalisza). Tym bardziej, że liczba ludności razem z powiatami (nawet z częścią powiatu Pleszew) nie przekracza 375 tys. mieszkańców.
Doliczanie Pleszewa do aglomeracji jest kontrowersyjne, z uwagi na 26 km między Kaliszem i Pleszewem oraz między Ostrowem Wlkp. i Pleszewem. Między Pleszewem i dwoma głównymi miastami AKO są głównie pola.
*Bezpiecznie jest powiedzieć, że AKO ma 240-300 tys. mieszkańców. Ostatnio Wild wspominał, że AKO ma 300 tys.*
* Kalisz + Ostrów Wlkp. to ~163 tys.;
* rdzeń AKO to ~240 tys. mieszkańców;
* rdzeń+ AKO (rdzeń + mieszkańcy w umiarkowanej odległości) to ~280 tys.-300 tys. mieszkańców;
* całkowita liczba w powiatach (bez gm. Gołuchów i m./gm. Pleszew) to ~335 tys.
* całkowita liczba w powiatach (z gm. Gołuchów i m./gm. Pleszew) to ~375 tys.
(dane z *2023-12* na podstawie portalu Polska w Liczbach)