Proszę nie traktować filmu jako szkolenie. Nie mam doświadczenia w elektryce, a pracę wykonywał fachowiec starej daty, stąd takie stare i dziwne rozwiązania :). Do prac tego typu bierzcie elektryków z uprawnieniami.
Dobrze że to napisałeś bo film z 2017 a technika prac elektrycznych z poprzedniej epoki. Zdecydowanie nie polecam naśladować. Ale pozdrowienia dla Mario.
Kilka moich uwag. 1 Uchwyty plastykowe UM- dobry wynalazek, ale przy suficie gdzie jest mało tynku nie sprawdzają się. 2 Gniazda natykowe gipsowane podtynk. minus za jakiś czas może być problem wymiany tego gniazda, ze wzgledu na zmianę kształtu obudowy. 3 Do łączenia w puszkach Wago. Przewody łączone na zaciski śrubowe powine być skręcone ze sobą i dopiero wtedy zacisk.
Robienie rozdzielni to chyba najprzyjemniejsza rzecz z całej instalacji elektrycznej. Wszystko w jednym miejscu. Nie trzeba się schylać do gniazd, wyłazić na drabinę do lamp i puszek. Nie trzeba się siłować z drutami w ciasnych puszkach.
Cześć Mario oglądałem cię kilka lat temu teraz wracam po porady bo człek się uczy całe życie. Kupiłem działkę rekreacyjną i z twoimi poradami powoli zaczynam tam działać wielkie dzięki że robisz ta robota z sercem ❤ pozdro od wędkarza z Tychów.
3:22 - do gniazd i oświetlenia stosujesz dobre przewody, 3x2.5 mm^2 i 1.5 mm^2 ale to nie jest "grubość", a przekrój poprzeczny żył. Jeśli zaś chodzi o ich "grubość" a w zasadzie, średnicę to ma się to tak, że przewód 2.5 mm^2 ma średnicę około 1.45 mm a przewód 1.5 mm^2 ma średnicę około 1.1 mm. Dla prądu liczy się przekrój a nie średnica, bo są przewody o kształcie rury, np. w generatorach dużej mocy, czy w transformatorach energetycznych, gdzie uzwojenia wykonywane są z przewodów pustych w środku, o przekroju rurowym albo skrzynkowym, przez które wnętrze przepuszcza się czynnik chłodzący.
Specjalnie obejrzałem bo myślę ciekawe będzie jak to wszystko podłączyć 7:34 "NIe będę wyjaśnmiał jak to podłączyć, ci co nie wiedzą jak niech poszukają sobie w interncie" ale Mario! Ja jestem w internecie właśnie :D
4:30 - jak już układasz przewody na blaszki, a masz ścianę z cegły czy betonową, to nie trzeba wiercić otworu pod kołek drewniany i dopiero wbijać w to gwóźdź z blaszką, wystarczy wywiercić otwór o nieco mniejszej średnicy niż ów gwóźdź a potem wbić go w ten otwór. I będzie trzymać. Ale i tak najprościej jest kupić specjalne kołki-trzymaki do kabla, wtedy wierci się raz i po sprawie.
Dokładnie, wpisz sobie kołki do mocowania kabli w google grafika. Wiercisz wiertlem "6" i wbijasz. Są na podwójne i pojedyncze przewody plaskie w dobrych hurtowniach elektrycznych paczka 100szt za 3zł. Oszczedzisz sobie czasu. Twoje rozwiazanie jest dobre jak ma sie jakieś blaszki na zbyciu i nie chce wyrzucac, ale kciuk w gore za wykon
Gratuluję chęci i siły do tego aby jeszcze podczas tak poważnych prac, mieć czas na ustawienie kamery i chodzenie ze statywem (jestem byłym dziennikarzem) wiem ile schodzi przy tym czasu - nie wspomnę o montażu.Przyznam, że nie do końca pewne kwestie są dla mnie jasne, ale nie oszukujmy się elektryka i hydraulika to kwestie najcięższe dla amatorów. Czekam jeszcze na materiał o wyborze i montażu grzejnika w pomieszczeniu, co wybrać, jak podwiesić, jak zrobić to dobrze. Wszystkie filmiki lubię, łapkuję i oglądam czekając na decyzje sprzedającego, czy odda mi mieszkanie do kapitalki po zaniżonej cenie.A wtedy kanał Mario jeszcze raz idzie w ruch. Dziękuję za wysiłek i pozdrawiam.
chyba szybciej jest kupić w markecie budowlanym gotowe mocowania przewodów. w korytkach oszczędzasz wtedy czas na docinanie blaszek i robienie drewnianych kołeczków przy twardszym podłożu ☺
następnym razem proponuję skorzystać z uchwytów do YDYp 3x1,5 i 3x2,5 o nazwie USMP3 i USMP3 BIS - prościej szybciej i mniejsze ryzyko "skaleczenia" nowej instalacji.. kupiłeś gniazda natynkowe a montujesz pod tynkiem.. jeśli miały być pod tynkiem to osadź puszki i zamontuj pod tynkowe z klapką IP44
Wszystko jest panie bardzo świetnie zrobione ale pszewody gniazdkowe powinny iść dołem przy podłodze a sufitowe przy suficie i powinny być przy suficie zawszę lączeniowe puszki pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍
Mario jesteś zajebisty :) oglądałem wszystkie Twoje filmy niektóre po kilka razy i chyba któregoś dnia podejmę się sam małego remontu w domu :)) pozdrawiam
Fakt, te plastikowe uchwyty pod kable bardzo pomogły kiedy ja kładłem instalacje u siebie. Fakt, że trzeba się troche nawiercic zeby weszly, ale trzymaja bardzo dobrze.
Super tutorial, jednak z tymi uchwytami do przewodu nie ma co tak rzeźbić - ale brawo za kreatywnośc. W skrócie - są gotowe produkty, tzw. uchwyty wbijane - wieri się też na 6-tkę i potem zakłada na przewód i wbija, lub kupuje też takie co można zacisnąć więcej opaską. Znalazłem też artykuł jak zapobiegać awariom instalacji elektrycznych - elektryk.oswietlenieilampy.pl/naprawy/zapobieganie-awariom.html , co także zbiega się z tym jak je wykonywać i znalazłem parę fajnych porad.
Całkiem fajna robota ;] Sam muszę powymieniać u siebie instalację w kilku pomieszczeniach, bo pamiętają jeszcze czasy wczesnej komuny (tak, kable są aluminiowe).
Można też przewody puscić po podłodze wtedy nie przewiercisz przypadkiemi i troche mniej kłucia,a kabel w peszel lepiej wkładać zanim go zaszpachlujemy w scianie jest łatwiej.
Do mocowania przewodów w bruzdy najlepiej jest kupić stosowne kołki, wtedy wystarczy nawiercić otwory w bruzdach i montujesz wpychając paluchem, nie trzeba robić kołków z drewna i blaszek, to anachronizm i strata czasu i energii.
Odwaze sie zwrocic uwage, ze jest to zasadniczo instruktarz do kladzenia instlacji elektrycznej dla laikow, a w zwiazku z tym brakuje najkrotszej rzeczowej informacji na temat tego jak klasc zabezpieczenia oraz same przewody! Instalacja elektryczna to nie sa przelewki i w przypadku czasem trywialnych bledow moze dojsc do porazenia eletrycznego! I mimo, e wiekszosc sie z tego smieje to jednak nie brak przypadkow gdy ktos stracil zycie bo blaszka gdzies przetnie przewod ochronny i pyk.
Hola, hola. Ja też bruzdowałem u siebie i kułem pod kable. A potem je kładłem. Nie ma prawa się z nimi nic stać, bo kiedy się je kładzie to nie są podłączone do rozdzielki czyli do prądu. Dopiero tam to się podlącza. Jako, że ja mam blade pojęcie o elektryce [kable położyc to nie filozofia trzeba tylko wiedzieć jakie, ile i gdzie mają iść]. O tyle w rozdzielni montował mi to już znajomy elektryk z uprawnieniami. Tutaj zgoda - prąd to nie zabawa. Ale kucie i położenie kabli to żadna filozofia.
Listwa czy wago będzie się grzało, w puszkach nie powinno się łączyć na ten sposób ,najlepszy i najbezpieczniejszy sposób to skręcić na tzw ryja i owinąć taśmą izolacyjna ,każdy starszy elektryk wam to powie
Ja osobiście preferuje rozwiązanie z puszkami bo nie trzeba tak jak w tym przypadku tylu przewodow w 1 prowadzeniu ciągnąć a Wystarczy 1 od którego rownolegle można lecieć dalej . Pozdro
Mnie czeka kładzenie instalacji w mieszkanku, bo stara ma lat pięćdziesiąt cztery i jest, niestety, aluminiowa, całość aluminium, i już są kłopoty, dwa lata pracy zmywarki która ciągnie 2,2 kW i czajnik 2,0 kW ugotowały puchę w kuchni, nie pomogła wymiana rozety (stara jeszcze porcelitowa, dzieło sztuki), na kostce też się gotuje. Instalacja nie nadaje się, spadki napięć widać gołym okiem na klasycznej żarówce, wystarczy włączyć coś powyżej 1 kilowata i już żarówa daje znać, że napięcie spadło. Dobrze, że piony rok temu zrobili od podstaw, dali jak trzeba, miedź 5 x 4^2, tak więc czeka mnie zabawa tylko w domu. Do gniazdek w kuchni i w łazience przewody co najmniej 3 x 2,5^2 miedź, w pokojach może być po 1,5 ^2, ale pewnie i tak dam dla świętego spokoju 2,5^2 żeby robić raz, a porządnie. Góra to już wystarczy w zupełności 1,5^2 a nawet 1.0^2 miedź, bo wszędzie mam żarówki LED o mocach do 24W a nie klasyczne grzały po 60 czy 100 W. Dobrze, że mieszkanie nieduże, 33 m^2 czy coś koło tego, to nie będzie za dużych kosztów i za dużej demolki, acz trzeba będzie robić na raty i samemu, żeby w koszta nie wejść. Krążek 100 mb powinien wystarczyć, choć i tak muszę jeszcze to sprawdzić, uzgodnić z kobitą, jak i gdzie mają być nowe gniazda, bo to najlepszy moment na poprawę ich rozmieszczenia, a potem powoli, powoli, najpierw kuchnia, bo tam już jest konieczność interwencji, a potem łazienka i dalej, pokoje. Wszystkie zabawki mam, typu wiertarka, młot udarowy, dłuto, kołki, młotki, kraniki, dywaniki, itd.. Tylko kupić przewód i trochę się pozginać. No i trzeba będzie kupić z sześć czy dziesięć puszek i z tyle samo gniazdek, bo co najmniej po dwa na łazienkę i kuchnię i po dwa na oba pokoje, czyli już osiem wychodzi, itd. No i wkłady do puszek, zrobię na klasyczne rozetki, nie będę lutował, czy skręcał (nie powinno się tak łączyć przewodów), na pewno nie będę je łączył na reklamowane złączki, nie wymienię nazwy, jakie, mam z nimi niejakie doświadczenie, niestety, nie zawsze zdają egzamin, zwłaszcza przy obciążeniach powyżej 10A, choć niby mają gwarancję na prądy rzędu 16A. No i trzeba będzie nabyć odpowiednie bezpieczniki różnicowo-prądowe, na całe mieszkanie mam raz 16A (niby mało), taki sam na liczniku (choć powinni dać 25A), czyli dam na kuchnię i łazienkę minimum 10A, jakby były 12A to byłoby idealnie. Do zimy zrobić muszę, niestety.
Mario proponuje Ci złączki wago niz te kostki które zastosowales taka rada na przyszłość i są takie spinki plastikowe do mocowania kabla wiertło 6 widia i 🔨 szybciej i sprawniej. Pozdrawiam A do szkolenia polecam kanał forum wiedzy p.Bogdana fantastyczny facet który tłumaczy wszystko dla laików lub osób który cos chcą sie doszkolic
Wszystkim mieszkającym w tgzw blokach z "wielkiej płyty" radzę nie kuć ścian pod przewody tylko użyć bruzdownicy. Stare tynki po takim potraktowaniu udarem potrafią odpadać płatami.
przyjemne w montażu są te złączki wago - oczywiście znajdą się przeciwnicy twierdzacy że nawet takie połączenie przewodów jakie dałeś przy instalacji z puszkami trzeba dokrecic po jakoms czasie ale osobiście wago polecam - szybciej i sprawniej
na pewno są najszybsze i najbardziej estetyczne ale co do ich wytrzymałości to nie zaufałbym im do końca. Nic nie przebije dobrze zrobionej skrętki dokręconej kombinerkami :)
Huggie Oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety i tak jak piszesz sam spotkałem się z sytuacją że przy wago nadpalil się na połączeniu z przewodem - podejrzewam że ktoś dał za mało przewodu do środka (mniej dużo niż zaleca producent) i jak poszedł duży prąd to się zaczęło spawać. Mój teść też skrętkę uznaje za najlepszą. Ja wolę wago że wzgl na łatwiejsze zmiany w instalacji i tak jak piszesz lepiej to wygląda. To już kwestia prywatnych preferencji.
Huggie Połączenia skręcane nie zostaną dopuszczone przez żaden odbiór techniczny, więc druciarstwo można najwyżej po cichu zrobić u siebie na własną odpowiedzialność i mieć nadzieję, że nie będzie wizyty nadzoru budowlanego.
Proponuję kupić sobie zabawkę do Bruzd w ścianie np.firmy FERM ułatwia to robotę-niebo a ziemia,pozatym mniej syfu w nosie.Możliwość ustawienia tarcz tnących w szerokości odpowiadającej szerokości Peszli,kabli lub rur hydraulicznych,Pozatym linkę do przeciągania kabli elektrycznych.Na Elektryce znam się jak małpa na Recytacji Wiersza,ale jak mi się uda to zrobić po oglądnięciu twojego kanału.to jesteś poprostu kozak.
Mario - jesteś NIESAMOWITY;) kolejny świetny filmik, świetnie zmontowany. zachecasz i mobilizujesz do majsterkowania. pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów; )
Zastanawia mnie czemu zastosowałeś gniazda natynkowe skoro są podtynkowe uszczelnione, o wiele ładniej wyglądają i wygodniejsze w montażu, a tak BTW do zamocowania można kupić plastikowe uchwyty w kształcie litery U, są ząbkowane, wiercisz otwór i wbijasz uchwyt, np. taki: www.dmtrade.pl/galerie/u/uchwyt-kablowy-wciskany_16679.jpg
jedna uwaga zdejmować pancerz z przewodu aby tylko lekko wchodził do puszki bo zdejmowanie go po załataniu bruzd to ista męczarnia i montowanie gniazdka czy przełącznika które powinno zając z max 10 min od punktu wychodzi z 15 nawet 30 min jak ktoś ma duże paluchy:P
Z tymi gniazdami natynkowymi, wtynkowywanymi w ścianę to trochę lipa... Gniazda prędzej czy później się uszkadzają. Weź teraz wymień takie, zabawy strasznie dużo, wykuwanie, gipsowanie itp... Jak by były zgodnie ze sztuką zrobione, to do wymiany wystarczył by tylko jeden wkrętak.
jakie wykuwanie? Przecież przednia cześć gniazd wystaje ze ściany. urwać może się klapka, przednia obudowa, no może bolec. Odkręcasz przód i wymieniasz co trzeba. Nie ma potrzeby wymieniać tyłu takiego gniazda. Ja mam w pewnej firmie takie gniazda na tynku i co jakiś czas wymieniam tylko fronty gniazd bo są uszkodzone.
Masz rację, trzeba jednak zastosować te najbardziej popularne. Popatrz Cedar. Mam takie w pewnej hali od ponad 10 lat. www.tim.pl/cedar-gniazdo-hermetyczne-podwojne-zu-16a-ip44-biale-nt-230h-nt230h01?context=MTJhMTA0NzFi
Mario: do mocowania przewodów są uchwyty plastikowe i wkręty kołkowe plastikowe. . Blaszka aluminiowa wzbudza prądy - pole elektromagnetyczne. Plastiki są tanie i szybkie w montażu :)
Ha, Mario, ja akurat dzisiaj ide kuc pod elektryke :P ale to blok z wielkiej plyty, wiec 2 dni na pewno zejdzie :s szczegolnie ze stara instacja puszczona pod podloga. Reszta tak samo jak powiedziales :) bezpuszkowo i bezpeszlowo ;) oczywiscie wczesniej katowka z diamentowa tarcza naciecia, tak jak na jednym z filmikow bylo pokazane :P wczoraj powalczylem 2h, dzis i jutro po 6 xd obym sie wyrobil xd ale momentami 4 kable w scianie xd no nic, moze cos nagram z tego hehe pozdrowienia !
4:18 stara szkoła, mój ojciec tak robił. Myślę, że jednak lepiej użyć plastikowych uchwytów - tych które zakłada się na kabel i wbija w dziurę (oczywiście wcześniej wywierconą). Ale ogólnie film fajny ;)
to nie stara szkoła tylko szybka szkoła, kolega ma suporek gwodz bedzie trzymal kabel odchodzi milion otworow do wywiercenia :) Dokładnie tak samo robie :)
Fajny content, ale szkoda, ze pominales najwazniejsza dla mnie czesc filmu - podlaczenie gniazdek. Szkoda. Ale i tak dobra robota, pozdrawiam, zyczac Wesolych Swiat dla Ciebie i bliskich.
Skoro montaż bezpuszkowy, na gniazdka przelotowe, to dlaczego linia nie leci cały czas na wysokości gniazdek? Tylko bez sensu schodzi i wchodzi pod sufit?
Zamiast tych uchwytów z papiaków i blaszek lepsze by były USMP potrójne (uchwytu szybkiego montażu płaskie), paczka za kilka złotych. Tylko trzeba otwór co te 40 cm nawiedzić wiertłem 6 :) ale wyglada profesjonalnie a taka blaszka kabel przetnie. Oczywiście polak potrafi i patent znajdzie.
Siemka mam prośbę czy byś mógł zrobić jedno zadanie na dziś albo jutro proszę❤💕. >>>W obwodzie szeregowym RLC zmierzono (miernikiem ustawionym na pomiar wartości skutecznej) napięcia U = 5 V, UC = 7 V, UR = 4 V. Oblicz wartość napięcia UL
Hmm. Powiem Panu jako fachowiec z branży instalatorskiej, iż aktualnie do montaż przewodów nie stosuje się blaszek wbijanych w kołek drewniany ;) to jest technologia z lat PRL-u. Żeby zaoszczędzić na czasie kupuje się ciętą blaszkę aluminiową po 6cm z otworem plus do tego kołek fi 6 plus wkręt do drewna 3,5cm. W oparciu o te 3 elementy składamy zestaw montażowy przewodu. Zdecydowanie szybciej prościej i co najwaźniejsze dużo solidniej.
Aluminiowe blaszki nie są zbyt dobre.. jak wiemy się one ulteniają z czasem.... lepiej już papniaka z drutem dać miedzianym, np z uzwojenia lub mozna kupić.
Hej Mario jak zrobiłeś te linie bo widzę ze najpierw miałeś sznurek a potem już odrysowane miałeś jakaś linke farbująca czy po prostu kredka po lince? Pozdrawiam i czekam na więcej filmików super kanał! Zawsze na propsie
Kornel Molęda Ta linka się nazywa sznurkiem do trasowania. Wystarczy rozciągnąć po długości i delikatnie odchylić sznurek od ściany i puścić. Wtedy proszek barwiący znajdujący się na sznurku przeniesie się na powierzchnię ściany np i mamy zaznaczone ;)
Mariusz, pytanie z innej beczki a mianowicie: Co sądzisz o zrobieniu prysznica bez brodzika z odpływem w podłodze w bloku z wielkiej płyty? Hydroizolacja da radę czy dodatkowo czymś zabezpieczyć? Zamierzam to zrobić sam, bardzo dokładnie, żeby do tematu nie wracać.
Amadiusz kolego musisz zobaczyć czy wyjdziesz ze spadem do pionu ja teraz robilem i wyszedlem na styk w wwylewce ale stara skuwalem do samej płyty, guma 2 warstwy tak żeby wyszło 1,5mm grubosci i membrany w narażach obowiazkowo plus przy listwie ale te dorzuca producent pokażę fotki jak skończę.
Ja prawdopodobnie będę robił stopień odcinający prysznic od reszty łazienki, gdyż korytko w podłodze będzie po lewej a odpływ po prawej... Więc spad wychodzi na odwróconą literę Z :)
Ogolnie filmik na duzy + Ale po to jest komentarz aby ocenic prace. Moim zdaniem te gniazda w domu to cofniecie sie kilka lat wstecz bo ja takie widuje w kuchniach restauracji i starych magazynach , wystarczylo zrobic dziure na puszke otwornica i kazde ladne gniazdo by pasowalo , co do mocowania przewodow troszke malo wykules i te uchwyty slabo przyciagaja przewod do sciany , polecam USMP do 3 przewodowego przewodu idealnie sie chowa i przyciaga do sciany pozdrawiam
wyłącznik podłączony na odwrót... klawisz włączenia oświetlenia powinien być skierowany w dół kiedy ma dawać napięcie, p.s wystarczy w wyłączniku zamienić przewody
Po co komentować i wprowadzać w błąd? Wg przepisów włączanie światła powinno być w górę, w razie porażenia i upadku jest duża szansa na wyłączenia. Takie przepisy, choć wygodniej wydawałoby się włączanie w dół.
jako elektryk powiem panu że nawet nawet ta instalacja elektryczna pewnie gdzieś już pan kiedyś robił taką/podobną instalacje bo bardzo dobrze panu idzie. pozdrawiam
Łukasz Kuchta pewnie że się da bez żadnych problemów jeżeli masz więcej pytań bądź nie wiesz jak coś takiego wykonać to od razu znajdź sobie dobrego elektryka
Mam pytanie. Zrobiłem bardzo podobnie jak Pan w pierwszym pomieszczeniu, tzn. bez peszli. Dręczy mnie jedno, czy taka bruzda w suficie nie osłabia istniejącego tynku? Szczególnie kucie. Wyrwałem stary kabel,dałem nowy, zagipsowalem.. Z tym że nie używałem gipsu budowlanego, bo bruzda była wąska i przewód sam się trzymał. Teraz mnie trochę martwi, czy tam pod przewodem nie powstała niewielka pustka że tak to nazwę, która z czasem może spowodować, że tynk może odpaść? Jak Pan uważa?
no Hej.Oglądam te Wasze filmiki,bo dawno nie robiłem w budowlance i przypominam sobie,bo już ładnych parę lat minęło.Po woli się składam do postawienia systemem gospodarczym domku szkieletowego i tak zaglądam sobie i przypominam.Akurat Ciebie lubię oglądać,ale są Osoby,których Nie cierpię,takie Cwaniaczki,ale też oglądam,bo zawsze coś wyłapię,no Ok.Pytanko,dlaczego Dajesz na oświetlenie 3 żyłowy przewód,ja chcę dać 2żyłowy,bo i tak jeden będzie luźno,ale ok obejrzę do końca i zobaczę co tam Wymyśliłeś?
Dlaczego daje Pan gniazda natynkowe pod tynk?? Nie lepiej zrobić gniazda podtynkowe tak jak się należy?? Pozdrawiam mgr inż. z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń.
Może jeszcze mu powiedz jaki kolor gniazd powinien zainstalować. Pies jak nie ma co robić to se jajca liże, spróbuj to może odejdzie ci ochota na takie pier...nie. Mam już kur... dosyć zjebó..w co to przypier... się do byle pierdół.
@@ma.da.3712 a potem masz pożary i palące się gniazda - "a bo wiesiek z januszem powiedzieli, ze będzie ok" - nauczcie się robic zgodnie z normami, a nie jak za komuny "byle jak,ważne, ze działa" i jeszcze kasę za to brać, a potem ktoś przychodzi i widzi gównopracę - ja w domu miałem kable na ukos sciany i zółto-zielony pod faze... jakbym dorwał tego szmaciarza, to bym jemu z dupy nogi powyrywał Może zamiast tartej bułki chcesz miec piasek w opakowaniu? no co? przeciez wszystko wygląda bardzo podobnie...
A ja nie. Na takich złączkach pan "elektryk z uprawnieniami" połączył mi puszkę w kuchni, w taki sposób, że mało mi się chata nie zwędziła. Przez to musiałem, ale już całkowicie sam, zrobić sobie całą instalację elektryczną w mieszkaniu od nowa.
@@MrOprawca1978 Albo to nie były oryginalne Wago albo źle zainstalował (co też może się stać przy kostkach), na YT masz mnóstwo testów pokazujących że w oryginalnych plastikowa osłona jest niepalna i w razie mocnego przegrzania po prostu zsuwa się ze złączki, a metalowy kontakt dalej zapewnia połączenie.
@@bar10005 Potwierdzam słowa Oprawca1978 - u mnie taka złączka zwęgliła się przy poborze prądu około 18 Amper (Kuchenka + zmywarka). Smród spalenizny w całym domu, zwęglona złączka zmieniłem na kostke i nie ma problemu.
Wago nadaje się pod niewielkie prądy a nie do domowej instalacji to po prostu tandeta przewody w złączce mają luz przez co łatwo o pozar a w najlepszym wypadku wkurwianie się bo znowu nie dziala
Proszę nie traktować filmu jako szkolenie. Nie mam doświadczenia w elektryce, a pracę wykonywał fachowiec starej daty, stąd takie stare i dziwne rozwiązania :). Do prac tego typu bierzcie elektryków z uprawnieniami.
Dobrze że to napisałeś bo film z 2017 a technika prac elektrycznych z poprzedniej epoki. Zdecydowanie nie polecam naśladować.
Ale pozdrowienia dla Mario.
***** elektrykow
No jasne bo na budowach domów, szegrówek i bloków bierze sie elekrtyków do elekrtyki
Najlepszy kanał budowano/remontowy na polskim YT. Sporo przydatnych rzeczy się tu nauczyłem. Pozdrawiam.
Kilka moich uwag. 1 Uchwyty plastykowe UM- dobry wynalazek, ale przy suficie gdzie jest mało tynku nie sprawdzają się. 2 Gniazda natykowe gipsowane podtynk. minus za jakiś czas może być problem wymiany tego gniazda, ze wzgledu na zmianę kształtu obudowy. 3 Do łączenia w puszkach Wago. Przewody łączone na zaciski śrubowe powine być skręcone ze sobą i dopiero wtedy zacisk.
Super filmik, jak zawsze Mario mi pomaga w pracach remontowych👏🙂
Człowieku spadłeś mi z nieba właśnie zabieram się za remont pokoju. Muszę właśnie wymienić starą instalacje dom z lat 70.
Robienie rozdzielni to chyba najprzyjemniejsza rzecz z całej instalacji elektrycznej. Wszystko w jednym miejscu. Nie trzeba się schylać do gniazd, wyłazić na drabinę do lamp i puszek. Nie trzeba się siłować z drutami w ciasnych puszkach.
Zależy jaka rozdzielnica, domowa to wiadomo...
Cześć Mario oglądałem cię kilka lat temu teraz wracam po porady bo człek się uczy całe życie. Kupiłem działkę rekreacyjną i z twoimi poradami powoli zaczynam tam działać wielkie dzięki że robisz ta robota z sercem ❤ pozdro od wędkarza z Tychów.
3:22 - do gniazd i oświetlenia stosujesz dobre przewody, 3x2.5 mm^2 i 1.5 mm^2 ale to nie jest "grubość", a przekrój poprzeczny żył. Jeśli zaś chodzi o ich "grubość" a w zasadzie, średnicę to ma się to tak, że przewód 2.5 mm^2 ma średnicę około 1.45 mm a przewód 1.5 mm^2 ma średnicę około 1.1 mm. Dla prądu liczy się przekrój a nie średnica, bo są przewody o kształcie rury, np. w generatorach dużej mocy, czy w transformatorach energetycznych, gdzie uzwojenia wykonywane są z przewodów pustych w środku, o przekroju rurowym albo skrzynkowym, przez które wnętrze przepuszcza się czynnik chłodzący.
Specjalnie obejrzałem bo myślę ciekawe będzie jak to wszystko podłączyć 7:34 "NIe będę wyjaśnmiał jak to podłączyć, ci co nie wiedzą jak niech poszukają sobie w interncie" ale Mario! Ja jestem w internecie właśnie :D
Po twoim komentarzu stwierdzam że musiał bym obrazić albo jego albo elektryka z którym się konsultował
4:30 - jak już układasz przewody na blaszki, a masz ścianę z cegły czy betonową, to nie trzeba wiercić otworu pod kołek drewniany i dopiero wbijać w to gwóźdź z blaszką, wystarczy wywiercić otwór o nieco mniejszej średnicy niż ów gwóźdź a potem wbić go w ten otwór. I będzie trzymać. Ale i tak najprościej jest kupić specjalne kołki-trzymaki do kabla, wtedy wierci się raz i po sprawie.
Dokładnie, wpisz sobie kołki do mocowania kabli w google grafika. Wiercisz wiertlem "6" i wbijasz. Są na podwójne i pojedyncze przewody plaskie w dobrych hurtowniach elektrycznych paczka 100szt za 3zł. Oszczedzisz sobie czasu. Twoje rozwiazanie jest dobre jak ma sie jakieś blaszki na zbyciu i nie chce wyrzucac, ale kciuk w gore za wykon
Gratuluję chęci i siły do tego aby jeszcze podczas tak poważnych prac, mieć czas na ustawienie kamery i chodzenie ze statywem (jestem byłym dziennikarzem) wiem ile schodzi przy tym czasu - nie wspomnę o montażu.Przyznam, że nie do końca pewne kwestie są dla mnie jasne, ale nie oszukujmy się elektryka i hydraulika to kwestie najcięższe dla amatorów. Czekam jeszcze na materiał o wyborze i montażu grzejnika w pomieszczeniu, co wybrać, jak podwiesić, jak zrobić to dobrze. Wszystkie filmiki lubię, łapkuję i oglądam czekając na decyzje sprzedającego, czy odda mi mieszkanie do kapitalki po zaniżonej cenie.A wtedy kanał Mario jeszcze raz idzie w ruch. Dziękuję za wysiłek i pozdrawiam.
Jak poszło? :)
chyba szybciej jest kupić w markecie budowlanym gotowe mocowania przewodów. w korytkach oszczędzasz wtedy czas na docinanie blaszek i robienie drewnianych kołeczków przy twardszym podłożu ☺
I to mi się podoba przewód na taśmy i naciągnąć go idzie nic się nie wyrywa jak na te plastiki 😂
Ja to remonty lubiłem jak miałem 10lat. Jak się znudziło można było spadać;-) Kabelki przy dzisiejszych rozwiązaniach piękna sprawa
następnym razem proponuję skorzystać z uchwytów do YDYp 3x1,5 i 3x2,5 o nazwie USMP3 i USMP3 BIS - prościej szybciej i mniejsze ryzyko "skaleczenia" nowej instalacji.. kupiłeś gniazda natynkowe a montujesz pod tynkiem.. jeśli miały być pod tynkiem to osadź puszki i zamontuj pod tynkowe z klapką IP44
Wszystko jest panie bardzo świetnie zrobione ale pszewody gniazdkowe powinny iść dołem przy podłodze a sufitowe przy suficie i powinny być przy suficie zawszę lączeniowe puszki pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍
Mario jesteś zajebisty :) oglądałem wszystkie Twoje filmy niektóre po kilka razy i chyba któregoś dnia podejmę się sam małego remontu w domu :)) pozdrawiam
Mario są specjalne plastikowe uchwyty do przewodów i polecam szybko złączki WAGO zamiast zwykłych kostek.
ale Ty jesteś mądry,
@@kamilkamski2555 *mondry
@ziomal2004 Dlaczego? Pomijając cenę, trudno doszukiwać sie wad.
Rewelacyjne Pan tlumaczy
Fakt, te plastikowe uchwyty pod kable bardzo pomogły kiedy ja kładłem instalacje u siebie. Fakt, że trzeba się troche nawiercic zeby weszly, ale trzymaja bardzo dobrze.
elektryka prąd nie tyka;) i mariobudowlanca też nie;) łapka w górę
Marek Tomaszewski
1 rok temu
elektryka prąd nie tyka; tylko jebie proszę Ciebie.
Tylko z dala napierdala
Super tutorial, jednak z tymi uchwytami do przewodu nie ma co tak rzeźbić - ale brawo za kreatywnośc. W skrócie - są gotowe produkty, tzw. uchwyty wbijane - wieri się też na 6-tkę i potem zakłada na przewód i wbija, lub kupuje też takie co można zacisnąć więcej opaską. Znalazłem też artykuł jak zapobiegać awariom instalacji elektrycznych - elektryk.oswietlenieilampy.pl/naprawy/zapobieganie-awariom.html , co także zbiega się z tym jak je wykonywać i znalazłem parę fajnych porad.
Super robota Elektryk
Całkiem fajna robota ;] Sam muszę powymieniać u siebie instalację w kilku pomieszczeniach, bo pamiętają jeszcze czasy wczesnej komuny (tak, kable są aluminiowe).
Do mocowania przewodów polecam klej na ciepło o krotkim czasie pracy. Dla mnie rewelacja. Kleisz, trzymasz 3 sek. i dalej i dalej.
Zgadzam się :)
Trzeba tylko uważać na palce :D
Można też przewody puscić po podłodze wtedy nie przewiercisz przypadkiemi i troche mniej kłucia,a kabel w peszel lepiej wkładać zanim go zaszpachlujemy w scianie jest łatwiej.
Do mocowania przewodów w bruzdy najlepiej jest kupić stosowne kołki, wtedy wystarczy nawiercić otwory w bruzdach i montujesz wpychając paluchem, nie trzeba robić kołków z drewna i blaszek, to anachronizm i strata czasu i energii.
Odwaze sie zwrocic uwage, ze jest to zasadniczo instruktarz do kladzenia instlacji elektrycznej dla laikow, a w zwiazku z tym brakuje najkrotszej rzeczowej informacji na temat tego jak klasc zabezpieczenia oraz same przewody! Instalacja elektryczna to nie sa przelewki i w przypadku czasem trywialnych bledow moze dojsc do porazenia eletrycznego! I mimo, e wiekszosc sie z tego smieje to jednak nie brak przypadkow gdy ktos stracil zycie bo blaszka gdzies przetnie przewod ochronny i pyk.
Hola, hola. Ja też bruzdowałem u siebie i kułem pod kable. A potem je kładłem. Nie ma prawa się z nimi nic stać, bo kiedy się je kładzie to nie są podłączone do rozdzielki czyli do prądu. Dopiero tam to się podlącza. Jako, że ja mam blade pojęcie o elektryce [kable położyc to nie filozofia trzeba tylko wiedzieć jakie, ile i gdzie mają iść]. O tyle w rozdzielni montował mi to już znajomy elektryk z uprawnieniami. Tutaj zgoda - prąd to nie zabawa. Ale kucie i położenie kabli to żadna filozofia.
zamiast listwy zaciskowej polecam wago a zamiast blaszka papniak uchwyty US1 US2
Listwa czy wago będzie się grzało, w puszkach nie powinno się łączyć na ten sposób ,najlepszy i najbezpieczniejszy sposób to skręcić na tzw ryja i owinąć taśmą izolacyjna ,każdy starszy elektryk wam to powie
@@mat8876 wago to najlepsze połączenie :)
Te blaszki do trzymania przewodów to rewelacja. Na miarę Edisona. :D
Jest takie urzadzenie GWOŹDZIARKA np. DeWalt
Ja osobiście preferuje rozwiązanie z puszkami bo nie trzeba tak jak w tym przypadku tylu przewodow w 1 prowadzeniu ciągnąć a Wystarczy 1 od którego rownolegle można lecieć dalej . Pozdro
Bzdura kolego. Przy bezpuszkowym łączeniu też można ograniczyć okablowanie. Kwestia planowania tras.
Mariooo!! Maseczke zakładaj, szkoda płuc :)
2020
Uratowałeś mi życie 😁
Przy kuciu sciany polecam uzywac maske (respirator) Ten burdel bardzo latwo uklada sie w plucach i moze spowodowac i raka. Zdrowie masz tylko jedno !
Ta, następny straszyciel rakiem. Z domu też lepiej nie wychodzić w ogóle i nic nie jeść.
Blaszka i papiak, tak to się kładło w 1970 kiedy kupno materiałów było trudne
Mario jesteś najlepszy!
Mnie czeka kładzenie instalacji w mieszkanku, bo stara ma lat pięćdziesiąt cztery i jest, niestety, aluminiowa, całość aluminium, i już są kłopoty, dwa lata pracy zmywarki która ciągnie 2,2 kW i czajnik 2,0 kW ugotowały puchę w kuchni, nie pomogła wymiana rozety (stara jeszcze porcelitowa, dzieło sztuki), na kostce też się gotuje. Instalacja nie nadaje się, spadki napięć widać gołym okiem na klasycznej żarówce, wystarczy włączyć coś powyżej 1 kilowata i już żarówa daje znać, że napięcie spadło. Dobrze, że piony rok temu zrobili od podstaw, dali jak trzeba, miedź 5 x 4^2, tak więc czeka mnie zabawa tylko w domu. Do gniazdek w kuchni i w łazience przewody co najmniej 3 x 2,5^2 miedź, w pokojach może być po 1,5 ^2, ale pewnie i tak dam dla świętego spokoju 2,5^2 żeby robić raz, a porządnie. Góra to już wystarczy w zupełności 1,5^2 a nawet 1.0^2 miedź, bo wszędzie mam żarówki LED o mocach do 24W a nie klasyczne grzały po 60 czy 100 W. Dobrze, że mieszkanie nieduże, 33 m^2 czy coś koło tego, to nie będzie za dużych kosztów i za dużej demolki, acz trzeba będzie robić na raty i samemu, żeby w koszta nie wejść. Krążek 100 mb powinien wystarczyć, choć i tak muszę jeszcze to sprawdzić, uzgodnić z kobitą, jak i gdzie mają być nowe gniazda, bo to najlepszy moment na poprawę ich rozmieszczenia, a potem powoli, powoli, najpierw kuchnia, bo tam już jest konieczność interwencji, a potem łazienka i dalej, pokoje. Wszystkie zabawki mam, typu wiertarka, młot udarowy, dłuto, kołki, młotki, kraniki, dywaniki, itd.. Tylko kupić przewód i trochę się pozginać. No i trzeba będzie kupić z sześć czy dziesięć puszek i z tyle samo gniazdek, bo co najmniej po dwa na łazienkę i kuchnię i po dwa na oba pokoje, czyli już osiem wychodzi, itd. No i wkłady do puszek, zrobię na klasyczne rozetki, nie będę lutował, czy skręcał (nie powinno się tak łączyć przewodów), na pewno nie będę je łączył na reklamowane złączki, nie wymienię nazwy, jakie, mam z nimi niejakie doświadczenie, niestety, nie zawsze zdają egzamin, zwłaszcza przy obciążeniach powyżej 10A, choć niby mają gwarancję na prądy rzędu 16A. No i trzeba będzie nabyć odpowiednie bezpieczniki różnicowo-prądowe, na całe mieszkanie mam raz 16A (niby mało), taki sam na liczniku (choć powinni dać 25A), czyli dam na kuchnię i łazienkę minimum 10A, jakby były 12A to byłoby idealnie. Do zimy zrobić muszę, niestety.
Mario proponuje Ci złączki wago niz te kostki które zastosowales taka rada na przyszłość i są takie spinki plastikowe do mocowania kabla wiertło 6 widia i 🔨 szybciej i sprawniej. Pozdrawiam
A do szkolenia polecam kanał forum wiedzy p.Bogdana fantastyczny facet który tłumaczy wszystko dla laików lub osób który cos chcą sie doszkolic
Co do uchwytów na przewód, polecam kupić produkt gotowy plastikowy, nawiercić "6" otwory i powciskać. pozdro ;)
Jeśli ściana na to pozwala
Nareszcie jakiś dłuższy odcinek
Dlatego nie mam żony a kochanki 🤣🤣
Wszystkim mieszkającym w tgzw blokach z "wielkiej płyty" radzę nie kuć ścian pod przewody tylko użyć bruzdownicy. Stare tynki po takim potraktowaniu udarem potrafią odpadać płatami.
SQ6JNS Robert dokladnie tak narabali samego piachu na ściany
Jak wykonać bruzdy pod przewody na suficie jak w blokach są stropy żerańskie z dziurami ?
SQ6JNS Robert powiem ci że w komunistycznym bloku lepiej nie ruszać nic bo ruszając jedną rzecz następuje reakcja łańcuchowa.
Jak się nie ma bruzdownicy to można zrobić rowek flexem z tarczą do betonu i wykuć środek.
Ja kułem w poprzek tej płyty na głębokość 1,5cm kiedyś, na łeb po kilku latach nie spadło :D
przyjemne w montażu są te złączki wago - oczywiście znajdą się przeciwnicy twierdzacy że nawet takie połączenie przewodów jakie dałeś przy instalacji z puszkami trzeba dokrecic po jakoms czasie ale osobiście wago polecam - szybciej i sprawniej
na pewno są najszybsze i najbardziej estetyczne ale co do ich wytrzymałości to nie zaufałbym im do końca. Nic nie przebije dobrze zrobionej skrętki dokręconej kombinerkami :)
Huggie Oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety i tak jak piszesz sam spotkałem się z sytuacją że przy wago nadpalil się na połączeniu z przewodem - podejrzewam że ktoś dał za mało przewodu do środka (mniej dużo niż zaleca producent) i jak poszedł duży prąd to się zaczęło spawać. Mój teść też skrętkę uznaje za najlepszą. Ja wolę wago że wzgl na łatwiejsze zmiany w instalacji i tak jak piszesz lepiej to wygląda. To już kwestia prywatnych preferencji.
wlodziej piszesz o orginalnym vago czy o innych szybkozłączkach.pracowałem na jednych i drugich jest ogromna różnica
Huggie Połączenia skręcane nie zostaną dopuszczone przez żaden odbiór techniczny, więc druciarstwo można najwyżej po cichu zrobić u siebie na własną odpowiedzialność i mieć nadzieję, że nie będzie wizyty nadzoru budowlanego.
Nie wyobrażam sobie skrętek, przy usuwaniu niektórych awarii.
Proponuję kupić sobie zabawkę do Bruzd w ścianie np.firmy FERM ułatwia to robotę-niebo a ziemia,pozatym mniej syfu w nosie.Możliwość ustawienia tarcz tnących w szerokości odpowiadającej szerokości Peszli,kabli lub rur hydraulicznych,Pozatym linkę do przeciągania kabli elektrycznych.Na Elektryce znam się jak małpa na Recytacji Wiersza,ale jak mi się uda to zrobić po oglądnięciu twojego kanału.to jesteś poprostu kozak.
Wago - podstawa
Podstawa do późniejszych kłopotów.
Przyjemnie się ogląda i słucha. Odwaliłeś kawał dobrej roboty.
Mario - jesteś NIESAMOWITY;)
kolejny świetny filmik, świetnie zmontowany. zachecasz i mobilizujesz do majsterkowania.
pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów; )
Spoko Mario ,dobry temat dla amatorów co do instalacij el. . Kanał spoko .pozdrawiam
Zastanawia mnie czemu zastosowałeś gniazda natynkowe skoro są podtynkowe uszczelnione, o wiele ładniej wyglądają i wygodniejsze w montażu, a tak BTW do zamocowania można kupić plastikowe uchwyty w kształcie litery U, są ząbkowane, wiercisz otwór i wbijasz uchwyt, np. taki: www.dmtrade.pl/galerie/u/uchwyt-kablowy-wciskany_16679.jpg
Ja bym z pewnością użył bruzdownicy, tzn szybko po nią jechał do sklepu :) lubię jak jest coś prosto, mimo tego ze to i tak będzie zakryte.
Mógł wypożyczyć, raczej ciężko kupować bruzdownice jak się tymnei zajmuje na codzień
jedna uwaga zdejmować pancerz z przewodu aby tylko lekko wchodził do puszki bo zdejmowanie go po załataniu bruzd to ista męczarnia i montowanie gniazdka czy przełącznika które powinno zając z max 10 min od punktu wychodzi z 15 nawet 30 min jak ktoś ma duże paluchy:P
nożykie 5 sekund roboty...
A czemu blaszki a nie kołki plastikowe samozaciskowe? mniej zabawy by było
jak zwykłe bardzo dobry odcinek czekam na kolejne pozdrawiam
A temu, bo elektryk był starej daty :)
Sebastian u
Nie żebym się przpierdzielał, ale wstawiłeś gniazda natynkowe pod tynk :P
Właśnie buduję dom dobrze że jest Pana program
Z tymi gniazdami natynkowymi, wtynkowywanymi w ścianę to trochę lipa... Gniazda prędzej czy później się uszkadzają. Weź teraz wymień takie, zabawy strasznie dużo, wykuwanie, gipsowanie itp... Jak by były zgodnie ze sztuką zrobione, to do wymiany wystarczył by tylko jeden wkrętak.
jakie wykuwanie? Przecież przednia cześć gniazd wystaje ze ściany. urwać może się klapka, przednia obudowa, no może bolec. Odkręcasz przód i wymieniasz co trzeba. Nie ma potrzeby wymieniać tyłu takiego gniazda.
Ja mam w pewnej firmie takie gniazda na tynku i co jakiś czas wymieniam tylko fronty gniazd bo są uszkodzone.
Tylko modele gniazd z czasem się zmieniają i front może nie pasować do puszki.
Masz rację, trzeba jednak zastosować te najbardziej popularne. Popatrz Cedar. Mam takie w pewnej hali od ponad 10 lat.
www.tim.pl/cedar-gniazdo-hermetyczne-podwojne-zu-16a-ip44-biale-nt-230h-nt230h01?context=MTJhMTA0NzFi
Masz rację, wystarczyło dać ze dwa kołki bo otwory były
standardowe nie trzeba wykuwać wystarczy dokupić takie samo i wymienić sam środek i wierzch instalacja przemyślana i bardzo ładne wykonana
Osobiście stosuję uchwyty USMP, przy blaszkach trzeba uważać aby ciętą krawędzią nie uszkodzić izolacji.
Otrzymam za Ciebie kciuki Mario !!
Mario: do mocowania przewodów są uchwyty plastikowe i wkręty kołkowe plastikowe. . Blaszka aluminiowa wzbudza prądy - pole elektromagnetyczne. Plastiki są tanie i szybkie w montażu :)
teraz będzie Mario fotograf :D
Ha, Mario, ja akurat dzisiaj ide kuc pod elektryke :P ale to blok z wielkiej plyty, wiec 2 dni na pewno zejdzie :s szczegolnie ze stara instacja puszczona pod podloga.
Reszta tak samo jak powiedziales :) bezpuszkowo i bezpeszlowo ;) oczywiscie wczesniej katowka z diamentowa tarcza naciecia, tak jak na jednym z filmikow bylo pokazane :P wczoraj powalczylem 2h, dzis i jutro po 6 xd obym sie wyrobil xd ale momentami 4 kable w scianie xd
no nic, moze cos nagram z tego hehe pozdrowienia !
Dobra robota. :)
i to uczucie kiedy żona wywali cię z własnego warsztatu 😂
Co wy za żony macie?
@@billybily4702 pantoflarze tak maja ;p
Najlepszy tego typu kanał. :)
ciekawy montaz gniazdka nadtynkowego pod tynkiem
Natynkowego, jak już. A kto zabroni, Mariowi, czy komukolwiek, tak gniazdo założyć? Tak chciał i tak zrobił. I wara komu do tego.
świetna robota!
Zawsze można wkuć głębsze puszki i łączenia zrobić w takim gniazdku elektrycznym bądź wyłączniku oświetleniowym.
4:18 stara szkoła, mój ojciec tak robił. Myślę, że jednak lepiej użyć plastikowych uchwytów - tych które zakłada się na kabel i wbija w dziurę (oczywiście wcześniej wywierconą). Ale ogólnie film fajny ;)
to nie stara szkoła tylko szybka szkoła, kolega ma suporek gwodz bedzie trzymal kabel odchodzi milion otworow do wywiercenia :) Dokładnie tak samo robie :)
Fajny content, ale szkoda, ze pominales najwazniejsza dla mnie czesc filmu - podlaczenie gniazdek. Szkoda. Ale i tak dobra robota, pozdrawiam, zyczac Wesolych Swiat dla Ciebie i bliskich.
Skoro montaż bezpuszkowy, na gniazdka przelotowe, to dlaczego linia nie leci cały czas na wysokości gniazdek?
Tylko bez sensu schodzi i wchodzi pod sufit?
Kur elektryk z kablem na wysokosci gniazdek
A bo jak to warsztat, to rozne ustrojstwa mocuje się do ścian
Ja tylko formalnie na przyszłość. Nie kable tylko przewody, każdy kabel jest przewodem, nie każdy przewód jest kablem.
Fajny poradnik, prosze napisac czy cale szczeliny wypelnil pan gipsem budowlanym
swietny odcinek. CIekawe jak to wyglada ze swiatlem gdzie sa 2 wlaczniki lub wiecej
Gniazdo natynkowe robisz w tynku? To jest poprawnie?
Zamiast tych uchwytów z papiaków i blaszek lepsze by były USMP potrójne (uchwytu szybkiego montażu płaskie), paczka za kilka złotych. Tylko trzeba otwór co te 40 cm nawiedzić wiertłem 6 :) ale wyglada profesjonalnie a taka blaszka kabel przetnie. Oczywiście polak potrafi i patent znajdzie.
3:55 ja bym użył zaprawy z klejem lepiej trzyma bo gips po czasie pòśći miałem tak u siebie ach ci elektrycy wszystko szybko na odpierdol
Jesteś mistrzem, bardzo dużo pomocnych tematów z których ciągle korzystam, pozdrawiam byle tak dalej
Dobra robota pozdro
To trzeba mieć farta kupujesz mieszkanie i od razu dostajesz w prezencie takiego majstra.
super filmik moją pasją jest budowlanka
Siemka mam prośbę czy byś mógł zrobić jedno zadanie na dziś albo jutro proszę❤💕.
>>>W obwodzie szeregowym RLC zmierzono (miernikiem ustawionym na pomiar wartości skutecznej) napięcia U = 5 V, UC = 7 V, UR = 4 V. Oblicz wartość napięcia UL
Można tez bez puszkowo ale na peszlach
Mario powiedz prosze jakiej młotowiertaki używasz? szukam czegoś niedrogiego. Pozdrawiam
Kiepskie sa te gniazdka Eldy /Schneider Cedar, wole Kontat Simon Aquarius lub Ospel Fala
Hmm. Powiem Panu jako fachowiec z branży instalatorskiej, iż aktualnie do montaż przewodów nie stosuje się blaszek wbijanych w kołek drewniany ;) to jest technologia z lat PRL-u. Żeby zaoszczędzić na czasie kupuje się ciętą blaszkę aluminiową po 6cm z otworem plus do tego kołek fi 6 plus wkręt do drewna 3,5cm. W oparciu o te 3 elementy składamy zestaw montażowy przewodu. Zdecydowanie szybciej prościej i co najwaźniejsze dużo solidniej.
Aluminiowe blaszki nie są zbyt dobre.. jak wiemy się one ulteniają z czasem.... lepiej już papniaka z drutem dać miedzianym, np z uzwojenia lub mozna kupić.
Dlaczego Pan nie pokazał jak zrobić gniazdko, tylko odwołał do internetu?
Hej Mario jak zrobiłeś te linie bo widzę ze najpierw miałeś sznurek a potem już odrysowane miałeś jakaś linke farbująca czy po prostu kredka po lince? Pozdrawiam i czekam na więcej filmików super kanał! Zawsze na propsie
Kornel Molęda Ta linka się nazywa sznurkiem do trasowania. Wystarczy rozciągnąć po długości i delikatnie odchylić sznurek od ściany i puścić. Wtedy proszek barwiący znajdujący się na sznurku przeniesie się na powierzchnię ściany np i mamy zaznaczone ;)
Mariusz, pytanie z innej beczki a mianowicie:
Co sądzisz o zrobieniu prysznica bez brodzika z odpływem w podłodze w bloku z wielkiej płyty? Hydroizolacja da radę czy dodatkowo czymś zabezpieczyć? Zamierzam to zrobić sam, bardzo dokładnie, żeby do tematu nie wracać.
Amadiusz kolego musisz zobaczyć czy wyjdziesz ze spadem do pionu ja teraz robilem i wyszedlem na styk w wwylewce ale stara skuwalem do samej płyty, guma 2 warstwy tak żeby wyszło 1,5mm grubosci i membrany w narażach obowiazkowo plus przy listwie ale te dorzuca producent pokażę fotki jak skończę.
Ja prawdopodobnie będę robił stopień odcinający prysznic od reszty łazienki, gdyż korytko w podłodze będzie po lewej a odpływ po prawej... Więc spad wychodzi na odwróconą literę Z :)
Też mi się taki marzy, więc chętnie obejrzę :)
Good job pozdrawiam
Ogolnie filmik na duzy +
Ale po to jest komentarz aby ocenic prace.
Moim zdaniem te gniazda w domu to cofniecie sie kilka lat wstecz bo ja takie widuje w kuchniach restauracji i starych magazynach , wystarczylo zrobic dziure na puszke otwornica i kazde ladne gniazdo by pasowalo , co do mocowania przewodow troszke malo wykules i te uchwyty slabo przyciagaja przewod do sciany , polecam USMP do 3 przewodowego przewodu idealnie sie chowa i przyciaga do sciany pozdrawiam
wyłącznik podłączony na odwrót... klawisz włączenia oświetlenia powinien być skierowany w dół kiedy ma dawać napięcie, p.s wystarczy w wyłączniku zamienić przewody
Po co komentować i wprowadzać w błąd? Wg przepisów włączanie światła powinno być w górę, w razie porażenia i upadku jest duża szansa na wyłączenia. Takie przepisy, choć wygodniej wydawałoby się włączanie w dół.
Remonciarz to nie ma różnicy jak podłączasz wyłącznik nigdzie w przepisach niema napisane jak go podłączyć to po prostu bez różnicy
wiktor panek w szkole elektrycznej by Cię nauczyli
Dokładnie, a jak ktoś uważa inaczej, niech przytoczy te przepisy.
Damian Basik jestem po elektrotechnice i mam uprawnienia d i e sep do 6kV
jako elektryk powiem panu że nawet nawet ta instalacja elektryczna pewnie gdzieś już pan kiedyś robił taką/podobną instalacje bo bardzo dobrze panu idzie. pozdrawiam
wiktor panek czy posiada uprawnienia
da się wykonać taką instalacje na skrzynke całkowicie rezygmując z nieestetycznych puszek, mieszkając w bloku ?
Bogdan Malinowski mam uprawnienia SEP d i e do 6 kV
Łukasz Kuchta pewnie że się da bez żadnych problemów jeżeli masz więcej pytań bądź nie wiesz jak coś takiego wykonać to od razu znajdź sobie dobrego elektryka
Jasne ze się da teraz już nikt puszek nie robi
Mam pytanie. Zrobiłem bardzo podobnie jak Pan w pierwszym pomieszczeniu, tzn. bez peszli. Dręczy mnie jedno, czy taka bruzda w suficie nie osłabia istniejącego tynku? Szczególnie kucie. Wyrwałem stary kabel,dałem nowy, zagipsowalem.. Z tym że nie używałem gipsu budowlanego, bo bruzda była wąska i przewód sam się trzymał. Teraz mnie trochę martwi, czy tam pod przewodem nie powstała niewielka pustka że tak to nazwę, która z czasem może spowodować, że tynk może odpaść? Jak Pan uważa?
Gniazda natynkowe osadzasz jak podtynkowe... dziwne... :-/
dla mnie też to jest dziwne :D
No dobrze, że tu z Żydami nie wyskoczyłeś.
żydzi są w 99% przypadków włascicielami marketów gdzie kupiono te gniazdka :-)
no Hej.Oglądam te Wasze filmiki,bo dawno nie robiłem w budowlance i przypominam sobie,bo już ładnych parę lat minęło.Po woli się składam do postawienia systemem gospodarczym domku szkieletowego i tak zaglądam sobie i przypominam.Akurat Ciebie lubię oglądać,ale są Osoby,których Nie cierpię,takie Cwaniaczki,ale też oglądam,bo zawsze coś wyłapię,no Ok.Pytanko,dlaczego Dajesz na oświetlenie 3 żyłowy przewód,ja chcę dać 2żyłowy,bo i tak jeden będzie luźno,ale ok obejrzę do końca i zobaczę co tam Wymyśliłeś?
Dlaczego daje Pan gniazda natynkowe pod tynk?? Nie lepiej zrobić gniazda podtynkowe tak jak się należy?? Pozdrawiam mgr inż. z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń.
Pozdrawiam, kierowca śmieciarki MAN TGA 26-310.
Może jeszcze mu powiedz jaki kolor gniazd powinien zainstalować. Pies jak nie ma co robić to se jajca liże, spróbuj to może odejdzie ci ochota na takie pier...nie. Mam już kur... dosyć zjebó..w co to przypier... się do byle pierdół.
Pozdrawiam, operator maszyny mieszającej w oczyszczalni ścieków
@@ma.da.3712 no ale to nie jest pierdoła.... szczerze powiedziawszy trochę to bez sensu...
@@ma.da.3712
a potem masz pożary i palące się gniazda - "a bo wiesiek z januszem powiedzieli, ze będzie ok" - nauczcie się robic zgodnie z normami, a nie jak za komuny "byle jak,ważne, ze działa" i jeszcze kasę za to brać, a potem ktoś przychodzi i widzi gównopracę - ja w domu miałem kable na ukos sciany i zółto-zielony pod faze... jakbym dorwał tego szmaciarza, to bym jemu z dupy nogi powyrywał
Może zamiast tartej bułki chcesz miec piasek w opakowaniu? no co? przeciez wszystko wygląda bardzo podobnie...
Polecam złączki wago zamiast kostek elektrycznych ;)
A ja nie. Na takich złączkach pan "elektryk z uprawnieniami" połączył mi puszkę w kuchni, w taki sposób, że mało mi się chata nie zwędziła. Przez to musiałem, ale już całkowicie sam, zrobić sobie całą instalację elektryczną w mieszkaniu od nowa.
@@MrOprawca1978 Albo to nie były oryginalne Wago albo źle zainstalował (co też może się stać przy kostkach), na YT masz mnóstwo testów pokazujących że w oryginalnych plastikowa osłona jest niepalna i w razie mocnego przegrzania po prostu zsuwa się ze złączki, a metalowy kontakt dalej zapewnia połączenie.
@@bar10005 Potwierdzam słowa Oprawca1978 - u mnie taka złączka zwęgliła się przy poborze prądu około 18 Amper (Kuchenka + zmywarka). Smród spalenizny w całym domu, zwęglona złączka zmieniłem na kostke i nie ma problemu.
Wago nadaje się pod niewielkie prądy a nie do domowej instalacji to po prostu tandeta przewody w złączce mają luz przez co łatwo o pozar a w najlepszym wypadku wkurwianie się bo znowu nie dziala
Chłopie, gdzieś Ty byl jak ja męża szukałam...?!