Fajny pomysł z napisami w dwóch językach. Najpierw czytałem po czesku a potem sprawdzałem po angielsku czy dobrze zrozumiałem ;-) Nice idea with the subtitles in two languages. First I was reading in Czech and the checked in English if I understood correctly ;-) Pozdrawiam z Polski.
Молодец, отлично получается! Уважаю людей, у которых руки растут из - "Правильного Места" ! ))) Well done, great job! I respect people whose hands grow out of - "The Right Place"! )))
Vxpada to dobře. Zajimavy napad, ale jak moc to zvedne teplotu? Prokde mi, že pro nejakou lrpso teplotu je to pořád poměrně mělké. Nebyl by snazší sklenik, s topením z kompostu?
Zdravím, na tohle není jednoduchá odpověď, ale zjednodušeně asi tak. Pokud budou trubky jedna vedle druhé tak kolem nich nebude moc zeminy a tím pádem se tam „neuloží moc tepla“. Pokud jich zase bude málo tak to teplo nedostanete v dostatečném „výkonu“ nahoru k rostlinám.
Hodně to záleží na okolnostech. Pokud je např. -17°C , ale přes den je jasno skleník se ohřeje a nějaké teplo se i naakumuluje do země(trubky). Mám tam v zimě citrusy a teplota se drží mezi 0 - 5°C. Pokud by to šlo níže pomůže na chvíli 2Kw ohřev ventilátorem. Ale to se děje výjimečně třeba 2-3x za zimu jinak ve skleníku nijak nepřitápím. Přežil i banánovník, granátové jablko, fíky, pepřovník, wasabi a jiné.
Tak to je parádní práce.👌👌👌👌 Nic takového jsem ještě neviděl. O takovémto skleníků nemám ani páru. Mám postavený skleník z 5 litrových sklenic a loni jsem koupil Polykarbonátový skleník o délce 8 m . Že existuje něco takového ,jsem neměl ani tušení. Tím výkopem od sleníki máte nejspíš odvedenou někam ke kanálu to spodní vodu .,nebo k čemu to slouží. Na videu je jen vidět jak to zahrnujete. Možná jsem si jen nevšiml. Budu se těšit na pokračování. Už v tomto videu jsem koukal co to je za spleť trubek a kolen. 'Užasný.👍👍👍👍
Ano to byl jen takový trativod pro spodní vodu. U nás se zvedá spodní voda dost často, ale podloží je dost kamenité, takže se zase většinou voda dost rychle ztratí sama. Ten odvod byl spíše jen tak pro sichr a proto, že mi zbylo trochu té drenážní trubky. Doufám, že stihnu do konce roku dodělat druhý díl. Ale to doufám vždycky a realita je pak jiná😀
také uvažuju o něčem takovém. Jaký máte průměr hlavních a vedlejších potrubích ? Jak hluboko jsou uloženy ? Je to nějak spádované pro odčerpávání kondenzátu ? V čem je lepší použít drenážku na vedlejší potrubí než KG trubky ? jaká je tlouštka polystyrenu ?
Zdravím, hlavní sběrač je z KGEM potrubí DN 200 odbočky jsou DN 100. Jsou uloženy - spodní patro cca v 1 metru a horní v 0,5m myšleno od úrovně záhonu. U nás je bohužel spodní voda jinak bych to dal určitě hlouběji, čím níž tím větší teplo. Kondenzát se neřeší právě proto, že propojovací trubky jsou perforované (drenážní) tím, že jsou korugované mají větší teplosměnnou plochu. Polystyrén je tl.100 mm
@@TSAGEDAR a já jsem si myslel, že trubky přibližně 0,5m hluboko, aby na jaře když už bude ve skleníku přes den teplý vzduch a studená hlína tak aby prohřály půdu v oblasti kořenů. Větší hloubka že se hodí vyloženě do zimy (ale v zimě pěstovat nechci) anebo v létě na ochlazení.
Ostatní videa najdete, když kliknete na můj kanál a pak na sekci „VIDEA“ .Jinak další díly skleníku jsou zde: 2.díl - th-cam.com/video/p3-xUAy7Atw/w-d-xo.html 3.díl - th-cam.com/video/eW7HVsuk_0Y/w-d-xo.html
Slovo „firma“ u mě ve slovníku nenajdete😄 a pokud myslíte ty dvě pobíhající postavičky ve videu, tak to jsem já a otec. Bagrista je známy od nás z vesnice a neměl moc čas, proto jsem začal tak nějak ručně a on pak přijel na ten hlavní výkop.
Надо было полистирол обмазать стеклосеткой с цементом или клеем для керамической плитки. Будет ли полистирол впитывать воду? Мысль 👍 Есть в настройках у автора видео текст (субтитры), чтобы на разных языках читалось. Я поняла славянский язык хоть и на латинице.
Skvělé video, klobouk dolů.. mám v plánu budovat na pozemku podobný skleník ale na podzim a v zimě tu mám podzemní vodu taky někde okolo 1,3m - nemáte obavu ze zaplavení podzemního kolektoru v případě dlouhých dešťů? Nejsem si jistý jestli pomůže drenáž mimo prostor skleníku když bude podzemní voda relativně na stejné úrovni po celém pozemku
Zdravím, pokud stoupne podzemní voda tak v tu chvíli samozřejmě drenáž nepomůže, ale jednou ta voda půjde zase dolů a pak to ta drenáž může urychlit. Co se týče zaplavení podzemního kolektoru tak ten to přečká úplně v pohodě. Samozřejmě v té době asi nebude možné, aby kolektorem proudil vzduch, ale období dešťů a tudíž i zvýšených hladin bývá na jaře a na podzim. Kolektor má hlavní funkci v zimě a to zaplavení moc nehrozí. Jen připomenu, že trubky, které spojují kolektor a výduchy jsou rovněž drenážní, takže voda se do nich sice dostane ale stejně tak rychle zase vyteče. Píšete 1,3 m tak to je dost podobné jako u nás. Já jsem kopal, když bylo víc jak měsíc sucho a to je asi nejdůležitější, trefit to, aby nebylo dole moc vody. No, ale jak je pak vidět ve videu bazénu jsem se stejně nevyhnul😄. Pokud bych to dělal znova, nechal bych to vykopat určitě širší, protože nebylo nic horšího, než pozorovat jak se ten podmáčený okraj sune dolů a postupně se vám ten výkop sám zasypává. Přeju dobré počasí a hodně štěstí při budování, skleník je super věc.
@@TSAGEDAR rozumím Vám úplně, kopal jsem tepelný výměník pro tepelné čerpadlo do domu a taky jsem trefil takový bazény :D kalovka jelo o 106. Co si myslíte o tom udělat severní stranu z Porfixu a zateplit ji? Přijde mi zbytečné dělat tuto část ze skla když generovat teplo nebude a mohlo by unikat více tepla. Uvažuju o tom i kvůli tomu že konstrukci budu dělat nejspíš ze železných Tček a svařovat tu konstrukci tak že by to mohlo pomoct se statikou
@@josefvomocil6350 Pokud chcete zadní stěnu plnou, tak nejlepší je beton, klinkery, šamotky. Plný, těžký materiál, který má patřičnou hmotu do které se pak uloží spoustu energie. Já jsem betonovat nechtěl a když sem srovnával cenu nějakých materiálu, kterýma bych zadní stranu zakryl tak už ten polykarbonát vycházel skoro stejně. Nejlepší řešení je zadní stěna z betonu, zvenku dobře zaizolovat a zevnitř natřít na černo. Beton si udrží hodně tepla, které se bude večer ze zdi postupně uvolňovat. Porfix a podobné materiály jsou spíše vzduch než hmota, jako izolace dobrá, ale akumulace téměř nulová.
Pěkné 👍 Můžete prosím trochu popsat princip vytápění a k čemu bude sloužit?Mám postavený 20 let subtropický skleník s citrusy který je přistavený k jižnímu svahu kde je sklep který ho do jisté míry když jsou pootevřené dveře temperuje. Skleník je 6x3m, základy izolované a zasklení 16mm polykarbonát. Přitápím el. přímotopem a teplotu udržuji celou zimu kolem 5 stupňů. Topení spíná jen v noci při velkých mrazech. Záleží jak je tuhá zima, většinou ale neprotopim víc jak 5kw.
Zdravím, tak ten svah a v něm sklep Vám závidím. A těch 5kW se mi ani nechce věřit😃. Ale v podstatě půjde o dost podobný princip temperování. Akorát já, když bude slunečný den, budu to „přebytečné“ teplo ve skleníku vhánět ventilátorem (cca120W) skrz ty drenáže do zeminy. A večer když se ochladí tak si to teplo zase „půjčím“ a vytemperuji prostor skleníku.
@@TSAGEDAR Aha, já myslel že když tam máte drenážní trubky ve dvou úrovních, že budete brát teplo ze spodních a foukat ho do horních k prohřátí půdy. U mě ten svah ve kterém je sklep drží betonová zeď postavená ze ztraceného bednění. Ta pak přes slunečný a mrazivý den taky hodně naakumuluje tepla a v noci ho zdarma dodá. Ten sklep ale udělá tepla nejvíc, tuto zimu topení ještě nesepnulo.
Skvele video, odkud jste cerpal info pro navrh skleniku? Strasne me laka si taky neco takoveho postavit. Ale geosku kvuli tomu sesivat je overkill :D jste moc sikovni fandim vam ❤❤❤😊😊😊
Zdravím Vás, info jsem čerpal všude možně po internetu a pročetl kilometry diskuzí na různých zahraničních fórech. A co se týče geošky, tak overkill je to, že 100mm trubka dnes stojí 50Kč/m a geotextilní návlek 37Kč/m . Takže když to vememe humorně ponožka stojí skoro stejně jako bota.Já jsem koupil celou roli geotextílie 2m šíře celkem 100m čtverečních. Role je dnes za cca 2tisíce a spousta mi ji ještě zbyde na další aplikace. Za ten originál návlek bych dal dnes 5-6 tisíc. No a tady máte ten můj overkill - já prostě za kus hardu co bude ležet v zemi nedám 4tis navíc😀 Tady nějaké odkazy pro příklad: Drenáž: www.nonstopstavebniny.cz/drenazni-trubka-100-mm-s-otvory-pe-polyethylen-zesilena/ Geotextílie: www.nonstopstavebniny.cz/polypropylenova-geotextilie-150g-bila-likov--100m2--uv-stabil/ Návlek z GEO: www.prodoshop.cz/katalog-produktov-1/kanalizace/prislusenstvi-k-potrubnim-systemum/navlek-na-drenazni-rouru-geotextilie-dn-100-baleni-25m-1?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c0O41HQGGd54nSmt0MxOUQFgUITsPqeq1N_4ywiAKwyjLtmSWKKyWRoCemIQAvD_BwE
Krásná práce, těším se na další díl! :) Čeká mě něco podobného, tak tady budu čerpat inspiraci. Pochopil jsem to správně, že kromě základu a sloupků je to "jen" XPS konstrukce? (Měl bych strach že to bude pracovat/rozeberou to myši a kořeny).
Zdravím, tak měl jsem trochu obavy, co to bude dělat, ale zatím je to v pořádku. XPS hlodavcům moc nechutná a nepozoruju ani jinou havěť, že by si chtěla na polystyrenu pochutnat. Okolo není žádný velký strom, takže nehrozí prorůstání kořenů. Musím říct, že jsem měl obavy jak moc je ten XPS pevný, ale ty mě záhy přešly, když jsem měl v plánů ho jen tak „nabodnout“ na ty roxory co trčí 10cm z toho betonového základu. Tam jsem teprve zjistil, že XPS je trochu jiná liga a dokonce jsem to pak musel ještě projet vrtačkou, protože i když jsem na to visel vlastní vahou tak dál než 5cm se roxory nezabodly. Hustota XPS je prostě jinde než u běžného fasádního polystyrénu a i když se to ve videu nezdá tak je to 10cm silný XPS a třeba jen zlomit ho jen tak na půl není rozhodně žádná sranda. Důležité je dám pozor při zasypávání, aby to bylo rovnoměrně z obou stran XPS. Jinak by to samozřejmě takový tlak zeminy neustálo.
Hello John, a year ago we solved this proposal together and you didn't say anything about 200m pipes and four layers. So it's a surprise to me now. I would need more depth for 4 layers of pipes, but as I write in the video - the groundwater limit is 135 cm. And having 4 individual manifolds is nice, but it means 4 separate fans. Greater failure, higher power consumption, etc.
@@TSAGEDAR I thought the name was familiar. In an ideal situation you would aim to install 1.3ft of tube per square foot of floor area, 32.8ft x 15.4ft = 505ft2, which equates to 656ft of tube. The next thing to consider is the greenhouse volume which i guess is at least 3,500 ft3 (99m3). The layout should be designed to handle a turnover rate of at least 20x an hour for effective cooling with as little loss as possible. 3500 x 20/60 equates to 1166cfm. Assuming the manifold is 10" diameter you will need a fan capable of delivering ~1200cfm @ 0.25" wc (minimum), which could be hard to find. I have a 12" fan that would fit the bill but it wont fit a 10" manifold :) You could use a 12-10 reducer but that incurs loss leading to less air delivered and lower efficiency. With 4 manifolds you could drop to 6" diameter and use four 6" 300cfm fans. The system as it is will work a lot better than most of the ones on you tube, sourcing a suitable fan at reasonable cost will be the main issue :) Something similar to this www.grainger.com/product/FANTECH-Steel-Inline-Centrifugal-Duct-6KVY7
jen možná k zamyšlení, přemýšlím zda by nebylo lepší skleník otočit o 90° aby bykl kratší stranou na jih, protože pak bude svítit na delší stranu od východu na západ a slunce je v létě vysoko. Tak jak je postaven je druhá dlouhá strana bohužel rovnou na sever. Nicméně záhonky mám natočené stejně jako vy skleník
Pro skleník je nejhorší „zimní slunce“. Při východu a západu je slunce dost nízko nad obzorem. Pozice východu a západu se během roku mění a to dost výrazně. Zatímco jižní pozice zůstává stejná, jen je slunce níže než v létě. Přední stěna má sklon 16,5° což je sklon zimního slunce pro ČR. Proto v nejhorších dnech dostává skleník skrz největší plochu přední stěny co možná nejvíce tepla. Doporučuji mrknout na tuto stránku, tam si člověk najde svoji polohu a pak je krásně vidět jak se to během celého roku mění. - www.suncalc.org/
Zdravím , v ČR platí toto: Skleník bez jakéhokoli povolení či územního řízení lze postavit do 40 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Bazén má stejný limit velikosti plochy jako skleník. Obojí musí být umístěné v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku. Jestliže plánujete stavbu větší, budete potřebovat územní souhlas.
Popíšete nám svůj super jednoduchý způsob? A vůbec nebuďte zbytečně skromný a dejte sem odkazy na fotky a videa z vaší stavby. Moc rád Vám to také hned ohodnotím. Ale k tomu asi nedojde viďte🤣
to jsou korugovane drenážní trubky. Vždy mě překvapí, kolik lidí má potřebu psát o věcech, kterým vůbec nerozumí. Ale pobavil si mě tím " když naberou vodu" 😄 www.dvorak-karlik.cz/drenazni-trubka-cerna-perforovana-pe-dn100-50m-balik?gclid=CjwKCAjwx_eiBhBGEiwA15gLN1xo4E6o219NyQpkuW021ygCf2RCl4Gfhmb-4kxQrE4Jbmcu2yPN7hoCr3gQAvD_BwE
what a stupid, monstrous, nonsensical effort, so completely past and over everything that natur gives freely and willingly, if you do sesionally and reginally
Thank you very much for the non-stupid, non-monstrous and meaningful comment. I'll give you one piece of advice and I'll give it to you for free. If you don't like something, don't watch it, you're robbing yourself of your precious time and you certainly don't want that. If you are not completely stupid, try to think why people build greenhouses??? Maybe it's because, for example, citrus trees don't do well beyond the Arctic Circle.🤣
@@TSAGEDAR "grow seasonal and regional and you don't need the foils" in Zen they say: "Most times it's more done if nothing is done". With all that effort you could ship many tons of citrus fruits to "Barentsburg". If it's only done because it can be done it's better not been done. On the other side: i go completely with you about the "save our time"-aspect :-)
Krasna prace!
Díky☺
Fajny pomysł z napisami w dwóch językach. Najpierw czytałem po czesku a potem sprawdzałem po angielsku czy dobrze zrozumiałem ;-)
Nice idea with the subtitles in two languages. First I was reading in Czech and the checked in English if I understood correctly ;-) Pozdrawiam z Polski.
Молодец, отлично получается! Уважаю людей, у которых руки растут из - "Правильного Места" ! )))
Well done, great job! I respect people whose hands grow out of - "The Right Place"! )))
Magnifique ! Wonder full
Thanks for this vlog !
Superb. Just the info I needed. … thanks for translation into English too 😊
Je vidět, že se práce nebojíte! Skvělý timelapse. Těším se na druhou část.
Díky. Bagr neměl pořád čas, tak sem začal kopat sám😀
Great vídeo and tutorial! Congratulations!tanks from Brasil! 💡 👍👏👏
Thank you and greetings to Brazil😉
bude nejake video o zkusenostech po roce?
To vypadá hodně dobře! A výborně zpracované video :)
Díky😊
Klobouk dolů. To muselo dát hodně práce. Zlatý český ručičky 👌
In the USA there’s drain socks that can be used instead of using having to make one to cover the drain. Great video!
Yes, they exist, I know, but in our country it costs 3 times more than the drainage pipe itself😂
jaké jsou zkušenosti po roce ? zajímá mě jakou teplotu udrží v zimě touto metodou ?
That is a cool screener.
Vxpada to dobře. Zajimavy napad, ale jak moc to zvedne teplotu? Prokde mi, že pro nejakou lrpso teplotu je to pořád poměrně mělké. Nebyl by snazší sklenik, s topením z kompostu?
Dobrý den, krásná práce. Je potřeba trubky kolektoru nějak speciálně dinenzovat, nebo prostě co se vejde, tak položit? Děkuji za odpověď.
Zdravím, na tohle není jednoduchá odpověď, ale zjednodušeně asi tak. Pokud budou trubky jedna vedle druhé tak kolem nich nebude moc zeminy a tím pádem se tam „neuloží moc tepla“. Pokud jich zase bude málo tak to teplo nedostanete v dostatečném „výkonu“ nahoru k rostlinám.
Pozdravujem, uzasna práca 👍
Aj je predpoklad aká teplota by tam v zime v jednotlivých mesiacoch aj v noci mohla byt ?
Hodně to záleží na okolnostech. Pokud je např. -17°C , ale přes den je jasno skleník se ohřeje a nějaké teplo se i naakumuluje do země(trubky). Mám tam v zimě citrusy a teplota se drží mezi 0 - 5°C. Pokud by to šlo níže pomůže na chvíli 2Kw ohřev ventilátorem. Ale to se děje výjimečně třeba 2-3x za zimu jinak ve skleníku nijak nepřitápím. Přežil i banánovník, granátové jablko, fíky, pepřovník, wasabi a jiné.
Tak to je parádní práce.👌👌👌👌 Nic takového jsem ještě neviděl. O takovémto skleníků nemám ani páru. Mám postavený skleník z 5 litrových sklenic a loni jsem koupil Polykarbonátový skleník o délce 8 m . Že existuje něco takového ,jsem neměl ani tušení. Tím výkopem od sleníki máte nejspíš odvedenou někam ke kanálu to spodní vodu .,nebo k čemu to slouží. Na videu je jen vidět jak to zahrnujete. Možná jsem si jen nevšiml. Budu se těšit na pokračování. Už v tomto videu jsem koukal co to je za spleť trubek a kolen. 'Užasný.👍👍👍👍
Ano to byl jen takový trativod pro spodní vodu. U nás se zvedá spodní voda dost často, ale podloží je dost kamenité, takže se zase většinou voda dost rychle ztratí sama. Ten odvod byl spíše jen tak pro sichr a proto, že mi zbylo trochu té drenážní trubky. Doufám, že stihnu do konce roku dodělat druhý díl. Ale to doufám vždycky a realita je pak jiná😀
také uvažuju o něčem takovém. Jaký máte průměr hlavních a vedlejších potrubích ? Jak hluboko jsou uloženy ? Je to nějak spádované pro odčerpávání kondenzátu ? V čem je lepší použít drenážku na vedlejší potrubí než KG trubky ? jaká je tlouštka polystyrenu ?
Zdravím, hlavní sběrač je z KGEM potrubí DN 200 odbočky jsou DN 100. Jsou uloženy - spodní patro cca v 1 metru a horní v 0,5m myšleno od úrovně záhonu. U nás je bohužel spodní voda jinak bych to dal určitě hlouběji, čím níž tím větší teplo. Kondenzát se neřeší právě proto, že propojovací trubky jsou perforované (drenážní) tím, že jsou korugované mají větší teplosměnnou plochu. Polystyrén je tl.100 mm
@@TSAGEDAR a já jsem si myslel, že trubky přibližně 0,5m hluboko, aby na jaře když už bude ve skleníku přes den teplý vzduch a studená hlína tak aby prohřály půdu v oblasti kořenů. Větší hloubka že se hodí vyloženě do zimy (ale v zimě pěstovat nechci) anebo v létě na ochlazení.
a ještě se zeptám - na levé straně skleníku jdou trubky z jedné hlavní, vpravo budou také spojeny někde výše nebo budou rozdělené ?
@@766jirkana druhém konci jsou vyvedené jednotlivě.
@@TSAGEDAR a proč nejsou vyvedeny dohromady v protilehlém rohu. Takto má vzduch každou trubkou v zemi jinak dlouhou dráhu
Danke für's Video und die Arbeit dafür. Grüße an alle! 😄
Vielen Dank und Grüße auch an dich🤗
Дуже великі затрати, а площа теплиці невелика. Коли вона окупиться?
zdr
mate aj dalsie videa ako pokracovala vystavba sklenika? Eventuekne skusenosti uz s pouzivanim sklenika?
Dakujem za odpoved
Ostatní videa najdete, když kliknete na můj kanál a pak na sekci „VIDEA“ .Jinak další díly skleníku jsou zde:
2.díl - th-cam.com/video/p3-xUAy7Atw/w-d-xo.html
3.díl - th-cam.com/video/eW7HVsuk_0Y/w-d-xo.html
Dobrý den, prozradíte, jestli Vám výkop se základy dělala firma? :o) Chystám se na něco podobného, díky za inspiraci..
Slovo „firma“ u mě ve slovníku nenajdete😄 a pokud myslíte ty dvě pobíhající postavičky ve videu, tak to jsem já a otec. Bagrista je známy od nás z vesnice a neměl moc čas, proto jsem začal tak nějak ručně a on pak přijel na ten hlavní výkop.
Надо было полистирол обмазать стеклосеткой с цементом или клеем для керамической плитки. Будет ли полистирол впитывать воду? Мысль 👍 Есть в настройках у автора видео текст (субтитры), чтобы на разных языках читалось. Я поняла славянский язык хоть и на латинице.
Skvělé video, klobouk dolů.. mám v plánu budovat na pozemku podobný skleník ale na podzim a v zimě tu mám podzemní vodu taky někde okolo 1,3m - nemáte obavu ze zaplavení podzemního kolektoru v případě dlouhých dešťů? Nejsem si jistý jestli pomůže drenáž mimo prostor skleníku když bude podzemní voda relativně na stejné úrovni po celém pozemku
Zdravím, pokud stoupne podzemní voda tak v tu chvíli samozřejmě drenáž nepomůže, ale jednou ta voda půjde zase dolů a pak to ta drenáž může urychlit. Co se týče zaplavení podzemního kolektoru tak ten to přečká úplně v pohodě. Samozřejmě v té době asi nebude možné, aby kolektorem proudil vzduch, ale období dešťů a tudíž i zvýšených hladin bývá na jaře a na podzim. Kolektor má hlavní funkci v zimě a to zaplavení moc nehrozí. Jen připomenu, že trubky, které spojují kolektor a výduchy jsou rovněž drenážní, takže voda se do nich sice dostane ale stejně tak rychle zase vyteče. Píšete 1,3 m tak to je dost podobné jako u nás. Já jsem kopal, když bylo víc jak měsíc sucho a to je asi nejdůležitější, trefit to, aby nebylo dole moc vody. No, ale jak je pak vidět ve videu bazénu jsem se stejně nevyhnul😄. Pokud bych to dělal znova, nechal bych to vykopat určitě širší, protože nebylo nic horšího, než pozorovat jak se ten podmáčený okraj sune dolů a postupně se vám ten výkop sám zasypává. Přeju dobré počasí a hodně štěstí při budování, skleník je super věc.
@@TSAGEDAR rozumím Vám úplně, kopal jsem tepelný výměník pro tepelné čerpadlo do domu a taky jsem trefil takový bazény :D kalovka jelo o 106.
Co si myslíte o tom udělat severní stranu z Porfixu a zateplit ji? Přijde mi zbytečné dělat tuto část ze skla když generovat teplo nebude a mohlo by unikat více tepla. Uvažuju o tom i kvůli tomu že konstrukci budu dělat nejspíš ze železných Tček a svařovat tu konstrukci tak že by to mohlo pomoct se statikou
@@josefvomocil6350 Pokud chcete zadní stěnu plnou, tak nejlepší je beton, klinkery, šamotky. Plný, těžký materiál, který má patřičnou hmotu do které se pak uloží spoustu energie. Já jsem betonovat nechtěl a když sem srovnával cenu nějakých materiálu, kterýma bych zadní stranu zakryl tak už ten polykarbonát vycházel skoro stejně. Nejlepší řešení je zadní stěna z betonu, zvenku dobře zaizolovat a zevnitř natřít na černo. Beton si udrží hodně tepla, které se bude večer ze zdi postupně uvolňovat. Porfix a podobné materiály jsou spíše vzduch než hmota, jako izolace dobrá, ale akumulace téměř nulová.
Brilliant !!!
Pěkné 👍 Můžete prosím trochu popsat princip vytápění a k čemu bude sloužit?Mám postavený 20 let subtropický skleník s citrusy který je přistavený k jižnímu svahu kde je sklep který ho do jisté míry když jsou pootevřené dveře temperuje. Skleník je 6x3m, základy izolované a zasklení 16mm polykarbonát. Přitápím el. přímotopem a teplotu udržuji celou zimu kolem 5 stupňů. Topení spíná jen v noci při velkých mrazech. Záleží jak je tuhá zima, většinou ale neprotopim víc jak 5kw.
Zdravím, tak ten svah a v něm sklep Vám závidím. A těch 5kW se mi ani nechce věřit😃. Ale v podstatě půjde o dost podobný princip temperování. Akorát já, když bude slunečný den, budu to „přebytečné“ teplo ve skleníku vhánět ventilátorem (cca120W) skrz ty drenáže do zeminy. A večer když se ochladí tak si to teplo zase „půjčím“ a vytemperuji prostor skleníku.
@@TSAGEDAR Aha, já myslel že když tam máte drenážní trubky ve dvou úrovních, že budete brát teplo ze spodních a foukat ho do horních k prohřátí půdy. U mě ten svah ve kterém je sklep drží betonová zeď postavená ze ztraceného bednění. Ta pak přes slunečný a mrazivý den taky hodně naakumuluje tepla a v noci ho zdarma dodá. Ten sklep ale udělá tepla nejvíc, tuto zimu topení ještě nesepnulo.
Chtel bych se zeptat existuje nekde plany k celemu skleniku? Bylo by to super. Moc dekuji za info.
Viete dať info či Vam poskytol nejaké plány , lebo na môj doraz neodpovedal
Skvele video, odkud jste cerpal info pro navrh skleniku? Strasne me laka si taky neco takoveho postavit. Ale geosku kvuli tomu sesivat je overkill :D jste moc sikovni fandim vam ❤❤❤😊😊😊
Zdravím Vás, info jsem čerpal všude možně po internetu a pročetl kilometry diskuzí na různých zahraničních fórech. A co se týče geošky, tak overkill je to, že 100mm trubka dnes stojí 50Kč/m a geotextilní návlek 37Kč/m . Takže když to vememe humorně ponožka stojí skoro stejně jako bota.Já jsem koupil celou roli geotextílie 2m šíře celkem 100m čtverečních. Role je dnes za cca 2tisíce a spousta mi ji ještě zbyde na další aplikace. Za ten originál návlek bych dal dnes 5-6 tisíc. No a tady máte ten můj overkill - já prostě za kus hardu co bude ležet v zemi nedám 4tis navíc😀
Tady nějaké odkazy pro příklad:
Drenáž:
www.nonstopstavebniny.cz/drenazni-trubka-100-mm-s-otvory-pe-polyethylen-zesilena/
Geotextílie:
www.nonstopstavebniny.cz/polypropylenova-geotextilie-150g-bila-likov--100m2--uv-stabil/
Návlek z GEO:
www.prodoshop.cz/katalog-produktov-1/kanalizace/prislusenstvi-k-potrubnim-systemum/navlek-na-drenazni-rouru-geotextilie-dn-100-baleni-25m-1?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c0O41HQGGd54nSmt0MxOUQFgUITsPqeq1N_4ywiAKwyjLtmSWKKyWRoCemIQAvD_BwE
Hi when will be the Part 2 video coming?
Hi, I'm reconstructing the house so hopefully I'll get to that soon
Удачи!!
Úžasné a motivujúce! Skvelá práca. Bol na to potrebný projekt a stavebné povolenie asi, že?
Děkuji za komentář. Projekt sem tvořil sám a povolení je v ČR takové, že sklenik do 40m2 nemusí mít povolení. A tento ma 39,9m2😊
@@TSAGEDAR hahaah paráda :) teším sa na ďalšie diely!
super projekt
14 days of rain.... you have my luck... 🤣🤣🤣🤣
Pěkný, kdy bude pokračování?
Doufám že už brzy, makám na baráku:)
plánuji něco podobného a mám nadívaných spoustu videií z USA ,ale v těchto podmínkách mě hodně zajímá jak to uděláte...budu se těšit na druhý díl
Zrovna stříhám druhý díl :)
@@TSAGEDAR paráda... děkuji
Krásná práce, těším se na další díl! :) Čeká mě něco podobného, tak tady budu čerpat inspiraci. Pochopil jsem to správně, že kromě základu a sloupků je to "jen" XPS konstrukce? (Měl bych strach že to bude pracovat/rozeberou to myši a kořeny).
Zdravím, tak měl jsem trochu obavy, co to bude dělat, ale zatím je to v pořádku. XPS hlodavcům moc nechutná a nepozoruju ani jinou havěť, že by si chtěla na polystyrenu pochutnat. Okolo není žádný velký strom, takže nehrozí prorůstání kořenů. Musím říct, že jsem měl obavy jak moc je ten XPS pevný, ale ty mě záhy přešly, když jsem měl v plánů ho jen tak „nabodnout“ na ty roxory co trčí 10cm z toho betonového základu. Tam jsem teprve zjistil, že XPS je trochu jiná liga a dokonce jsem to pak musel ještě projet vrtačkou, protože i když jsem na to visel vlastní vahou tak dál než 5cm se roxory nezabodly. Hustota XPS je prostě jinde než u běžného fasádního polystyrénu a i když se to ve videu nezdá tak je to 10cm silný XPS a třeba jen zlomit ho jen tak na půl není rozhodně žádná sranda. Důležité je dám pozor při zasypávání, aby to bylo rovnoměrně z obou stran XPS. Jinak by to samozřejmě takový tlak zeminy neustálo.
me ha gustado la forma de extraer aridos
Gracias, estoy feliz de procesar todo lo disponible en casa, entonces, ¿por qué comprar piedra cuando tenemos un jardín lleno de ella☺
I personally would have installed ~200m of tubing in 4 layers with individual manifolds to reduce the resistance.
Hello John, a year ago we solved this proposal together and you didn't say anything about 200m pipes and four layers. So it's a surprise to me now. I would need more depth for 4 layers of pipes, but as I write in the video - the groundwater limit is 135 cm. And having 4 individual manifolds is nice, but it means 4 separate fans. Greater failure, higher power consumption, etc.
@@TSAGEDAR
I thought the name was familiar. In an ideal situation you would aim to install 1.3ft of tube per square foot of floor area, 32.8ft x 15.4ft = 505ft2, which equates to 656ft of tube. The next thing to consider is the greenhouse volume which i guess is at least 3,500 ft3 (99m3). The layout should be designed to handle a turnover rate of at least 20x an hour for effective cooling with as little loss as possible. 3500 x 20/60 equates to 1166cfm. Assuming the manifold is 10" diameter you will need a fan capable of delivering ~1200cfm @ 0.25" wc (minimum), which could be hard to find. I have a 12" fan that would fit the bill but it wont fit a 10" manifold :) You could use a 12-10 reducer but that incurs loss leading to less air delivered and lower efficiency. With 4 manifolds you could drop to 6" diameter and use four 6" 300cfm fans.
The system as it is will work a lot better than most of the ones on you tube, sourcing a suitable fan at reasonable cost will be the main issue :)
Something similar to this www.grainger.com/product/FANTECH-Steel-Inline-Centrifugal-Duct-6KVY7
☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️!!!
👷👍
jen možná k zamyšlení, přemýšlím zda by nebylo lepší skleník otočit o 90° aby bykl kratší stranou na jih, protože pak bude svítit na delší stranu od východu na západ a slunce je v létě vysoko. Tak jak je postaven je druhá dlouhá strana bohužel rovnou na sever. Nicméně záhonky mám natočené stejně jako vy skleník
Pro skleník je nejhorší „zimní slunce“. Při východu a západu je slunce dost nízko nad obzorem. Pozice východu a západu se během roku mění a to dost výrazně. Zatímco jižní pozice zůstává stejná, jen je slunce níže než v létě. Přední stěna má sklon 16,5° což je sklon zimního slunce pro ČR. Proto v nejhorších dnech dostává skleník skrz největší plochu přední stěny co možná nejvíce tepla. Doporučuji mrknout na tuto stránku, tam si člověk najde svoji polohu a pak je krásně vidět jak se to během celého roku mění. - www.suncalc.org/
Собівартість як будинку?
stavební povolení úž je asi potřeba že?
Zdravím , v ČR platí toto: Skleník bez jakéhokoli povolení či územního řízení lze postavit do 40 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Bazén má stejný limit velikosti plochy jako skleník. Obojí musí být umístěné v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku. Jestliže plánujete stavbu větší, budete potřebovat územní souhlas.
Умнички
2부도 부탁합니다.^^
Why dont take the digger?
Asi nie som prvý, ale viete poskytnúť nejaký plán, prípadne projekt.
I to wszystko dla kilku pomidorów? Szacunek. Na bogato...
Tak tohle je ovšem nesmysl roku, aneb proč to dělat jednoduše, když to jde udělat super složité 😂
Popíšete nám svůj super jednoduchý způsob? A vůbec nebuďte zbytečně skromný a dejte sem odkazy na fotky a videa z vaší stavby. Moc rád Vám to také hned ohodnotím. Ale k tomu asi nedojde viďte🤣
Снимите обзор на теплицу, прошёл год
isolation? why?
en.wikipedia.org/wiki/Building_insulation
parada :)
Díky:)
@@TSAGEDAR kedy bude part 2 ? :)
@@johanabide3707 Už se na tom pracuje, tak já doufám , že mi to zase nebude trvat rok😁
une sorte de walipini chauffé ?
Viva Christo Rey
and you build all that only just for growing some plants?! isn't it too much of an effort? 😂 as you see, they grow anyway outside too
You can grow many different plants all year round in a proper greenhouse
takový práce a pak se tam zplacatej ty plastový hadice a můžeš kopat znovu, popřípadě popraskaj a naberou vodu, ikdyž, kdo ví ? já bych se toho bál
to jsou korugovane drenážní trubky. Vždy mě překvapí, kolik lidí má potřebu psát o věcech, kterým vůbec nerozumí. Ale pobavil si mě tím " když naberou vodu" 😄 www.dvorak-karlik.cz/drenazni-trubka-cerna-perforovana-pe-dn100-50m-balik?gclid=CjwKCAjwx_eiBhBGEiwA15gLN1xo4E6o219NyQpkuW021ygCf2RCl4Gfhmb-4kxQrE4Jbmcu2yPN7hoCr3gQAvD_BwE
what a stupid, monstrous, nonsensical effort, so completely past and over everything that natur gives freely and willingly, if you do sesionally and reginally
Thank you very much for the non-stupid, non-monstrous and meaningful comment. I'll give you one piece of advice and I'll give it to you for free. If you don't like something, don't watch it, you're robbing yourself of your precious time and you certainly don't want that. If you are not completely stupid, try to think why people build greenhouses??? Maybe it's because, for example, citrus trees don't do well beyond the Arctic Circle.🤣
@@TSAGEDAR "grow seasonal and regional and you don't need the foils"
in Zen they say: "Most times it's more done if nothing is done".
With all that effort you could ship many tons of citrus fruits to "Barentsburg".
If it's only done because it can be done it's better not been done.
On the other side: i go completely with you about the "save our time"-aspect :-)
Wrong wrong wrong wrong!!!!!!!!!!!!...................