@@antalberente2137 Kedves Antal! Van egy területem, ahol 20 éve nem volt semmi művelés, kissé agyagos, kötött. Tele van tarackkal és mezei növényekkel, és viszont gilisztával is szerencsére. Csináltam két db 2 méter hosszú bakhátas ágyást, de majd bele döglöttem mire kész lettem. Úgy döntöttem, hogy bevetem a talajművelő retekkel, s az idén nem fogok szenvedni vele. Hogyan kell ezt a tömör vad területet bevetni, itt is kell magágyat húzni, vagy csak szétszórni a vadnövények közé? Előre köszönöm a válaszod!
@@antalberente2137 köszönöm szépen. Gyomiŕtót viszont nem fogok használni az biztos. Inkább akkor elkezdem letakarni papírkartonokkal, hogy nyár végére kifulladjanak a "gyomok", s utána szórom el.
Tiszteletem mikro családi gazdaságom van 3,3 tized ha földdel ( 82-es mtz-vel) Az egyik kis földterületen az idén kukoricát termeltem amit mostanában fogok betakarítani. A kérdésem az hogy kukorica csőtörőzés után mi a teendő a földdel? Alapos szerves trágyázást gondoltam és takaró növénnyel szeretném bevetni. A szerves trágyát betárcsázva, és takaró növénnyel bevetve. Ha igen akkor milyen növényeket lenne érdemes vetni és hogyan mert a szóban forgó földterület nincs egy holdnyi sem. Tehát egy több millió forintos vetőgép tuti nem jön nekem ki az egy holdas földemre. Bármilyen megoldás érdekelne. Köszönöm a választ.
Ausztriában már betiltották!!! Mo-n sajnos még nem 😢😢😢 de próbálkozás volt, 3 éve, hogy mi lett, nem tudom, ezek szerint semmi 😢 A glyphosate olyan mezőgazdaságban használt gyomirtószer, amiről az Egészségügyi Világszervezet megállapította, hogy rákkeltő és termékenységet csökkentő hatású. glyphosate a vízoldhatósága és a bomlástermékének stabilitása miatt könnyen eloszlik a környezetben, ilyen módon a hatóanyag megjelenik a felszíni vizekben és ivóvizeinkbe is bekerülhet. 😢
Tiszteletem, Elhangzott, hogy március 20-án Délvidéken tart előadást. Erről érdeklődnék helyszín illetve pontosabb időpont, esetleg szervező elérhetősége után. Köszi!
Köszönjük az informatív videót. A klasszikus magágy előkészítés hiánya okoz- e kelési nehézségeket, veszteségeket, ill. lassítja-e a főnövény kelés utáni fejlődését? Köszönöm ha tudtok válaszolni. Zsólyomi Balázs
Engem az érdekel kis kertbe,2000m2 hogyan vessek,kukoricát,ami nem direkt vető, de a legkisebb földmozgatással ?? Most forgó volt,előtte lucernát, belekombinátiroztunk ,most viszont zöld (szántatlan) a terület
Kedves Ágnes, a kukorica nagyon érzékeny a talajállapotra, lazultságra. Nem biztos, hogy eredményes lehet a sekély bolygatás ebben az esetben. Látni kellene az adott területet.
Kedves Antal köszönöm szépen gyors válaszát Ez egy ,kanálas parti kert. Agyagos, rögös ,kemény talaj ,a házak építő anyaga innen lett kivetve. Töltve lett,mert nagy esőzés idején tó állt a kert elején, töltés ezt megszüntette . Nagyon szeretnék talaj megújítással, kertet művelni ,a konyha kert tavaly már lóalom-szalma takarást kapott. Fagy előtt a répa,zeller könnyen ki lehetett szedni ,ásó nélkül. A kert többi részén is szeretnék folytatni ezt a csodát. Kukorica az idei terv. Szeretnénk jól csinálni.
Kedves Ágnes, kockázatos. A talajpótolt (vagy másutt talajcserélt) területek az igazi fekete dobozok:). Ha mindenképpen szeretnének kukoricát, csak kicsi területen próbálnám meg. Folyamatos takarás legyen, ahogyan eddig már elkezdődött. Ásóvillával meg lehet lazítani a parcellát, amennyiben keménynek tűnik. A vetés, ha más nincs, hagyományos módon kapával (max 3-4cm mélységben). Kínából rendelhető kiskertbe 1 személyes direktvető, esetleg érdemes keresgélni.
@@antalberente2137 Szerintem kisebb területek vetésénél olcsóbb a kézi munka ,de ez csak egy vélemény! Magyar gyártásban is van olyan vetőgép amely gyakorlatilag minden méretű vetőmagot képes elvetni! (nekem van ilyen,tapasztalatból mondom,hogy nagyon jó!)A mostani ára megközelíti az 50000 ft-ot!
@@antalberente2137 kukorica mellett milyen takaró növényt vethetünk ? Régen a 3 nővér,kukorica,bab,tök, alkalmazása jó lehet ?? Milyen takaró növény van ami a tulajnak is hasznot hajt?
Kedves Antal! Teljesen kezdő vagyok. Újonnan vásárolt fél hektáros szántóról van szó, eddig forgatásos földművelés folyt rajta. Szeretnénk kukoricát vagy napraforgót vetni. Háztáji baromfik takarmány szükségletének kiegészítése céljából. Nem direktvetőgéppel érdemes próbálkozni? Milyen tanácsot tudna adni, hogy kezdjünk neki a dolognak? Köszönöm válaszát!
Szintén talajfüggő. Kérdés mennyire agyagos, mennyire van lekeményedve a terület. A gyakorló gazdák még a konvencionális művelés esetén is úgy mondják: mindenkinek ki kell tapasztalni, az Ő területén mi működik jól. Látatlanban nehéz, de még most (ősszel jobb lett volna) kaphatna egy 15-20cm mély grúberes művelést, majd magágykészítés és mehet a napraforgó. ősszel, kalászos, majd jövő nyár 2. felében takarónövény. Ezt követően okszerűen valamilyen talajművelés (grúber, vagy tárcsa), majd kukorica. Tápanyag a kukoricánál fontos.
Nem okoskodásból írom de kérdezd meg a szomszédaidat ,mennyire "fertőzött" a terület a vaddisznóktól! Lehet ,hogy jobban jársz ,(ha van vadkár,disznó),valamilyen más takarmánynövénnyel! Én már "ráfáztam" a sok disznóra,hiába volt kerítés ,átbújtak alatta! Tanulj más kárából ,sajátból "fájdalmasabb"! Sok sikert!
Nagyon jó, ktartást, csak így tovább!! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha nem fagy el a takarónövény, akkor ha nem akarok (továbbra sem) vegyszerezni semmilyen formában, akkor megoldás lehet-e a szárzúzóval/mulcsozóval előkészíteni a haszonnövénynek a vetéséhez a terepet? Köszi a választ! Hajrá!
@@antalberente2137 Köszönjük, hogy még a kérdésekre válaszol videó alatti kérdésekre is válaszol:) Na akkor lassan összeáll a kép. Gyökér marad mert az javítja a talajt (tápanyag és lazítás). Annak nem kell(ene) terminálás. Vegetáció télen védi a talajt, de a köv. évi főnövény vetéséhez el kell távolítani, hogy az új növénynek legyen helye, fényhez jusson. És nem lehet, hogy megoldaná az új vetés az ott lévő vegetáció ellenében? Egy kis darabon megpróbálnám, mit csinál... Egy gondolat még. Nagyon hiányoznak a szélvédő fasorok, melyek azon kívül, hogy védik a talajt, tudjuk, hogy (a fák) segítőink a klímaváltozás elleni harcban is, hogy csak egy divatos szemléletet említsek. Manapság hatalmas monokultúrás szántóföldek vannak és hihetetlen, hogy még nem előírás a szélvédő fasorok telepítése sem. Elhangzott még a vadkár és a kerítés. Itt is megoldást jelentenének a szélvédő fasorok melyek kettészelnék (vagy többé, a föld nagysága szerint) a szántóföldeket (vagy "nemszántó"földek), és ezek nem lennének lekerítve (biokorridor), így bár több kerítés kellene, de az állatoknak biztosítva lenne a mozgástere, sőtt több élőhelye lenne (így gyakorlatilag a vadgazdáknak sem kellene engedéllyel hozzjárulnia a kerítéshez)..Csak ugye a fasorok telepítésénél azokat kell először lekeríteni ill. valamilyen módon megvédeni a vadtól, aztán pár év után azt el lehet távolítani. Nincs is szebb a fehér kérgű oszlopos nyárnál.
@@mikloskecskes7428 Próbálkozni, kísérletezni mindig lehet, sőt kell(így alakult ki fenti tech. is). A mezővédő erdősávok nagyon kellenének, szerencsére már vannak olyan gazdák, akik ezt maguktól, támogatás nélkül is megoldják, kivitelezik.
Tudom, az hangzott el, hogy csak 1x. A szomszédom is mindig ezt mondja, minden évben 😢🤮😡 Lehetne inkább helyettesíteni?😢 Glifozatot inkább ne! Szerintem a méhészek sem örülnek 😢 A glyphosate 1971-ben John Franznak köszönhetően indult el világhódító útjára, és a kilencvenes évek közepére az eladási statisztikák élére került. A világon legjobban fogyó gyomirtószer-hatóanyag - és méreg. A természetes vizekbe kerülve komoly veszélyt jelent a kétéltű fajokra: teknőstojásoknál keléscsökkenést okoz, az ebihalak torz fejlődési irányt vesznek a glyphosate szennyezése után, tengeri sün embrióknál felborítja a sejtciklus szabályozást, és még estig sorolhatnánk. Állatkísérletekben a patkányok csontozatát torzította el a szerrel történt találkozás, békaembriók esetében pedig a törzs megrövidült, a fejméret redukálódott, a szemek nem megfelelően vagy egyáltalán nem fejlődtek ki, illetve egyéb koponyadeformitások is létrejöttek. A glyphosate-tartalmú szerekkel végzett munka a férfiak kitettségén keresztül termékenységi problémákhoz vezethet, a legváltozatosabb rendellenességeket idézheti elő a májban, az agyban és a szívben, kromoszomális elváltozásokat okozhat, megzavarja a hormonrendszer működését, és a szervezet teljes oxigén- és vérellátásába bekavar… A Magyar Ökotoxikológiai Társaság honlapján számos meghökkentő adatbázis, kutatás és tudományos eredmény érhető el. Nézzük például a Magyarországon alkalmazott rovarellenes ágensek rövidke, mindösszesen egy oldalas összesítését: szintetikus anyagok egész sora, megmaradóképesség a talajban és vizekben, a fajokra gyakorolt hatás és veszélyek erőssége, mutagenitás, genotoxicitás, és te jó ég, mennyi fintort kiváltó adat! És ez csak a rovar szekció… egy.hu/kert/novenyvedo-szerek-nelkul-is-van-elet-sot-ott-kezdodik-igazan-112713#
Ķöszönjük szépen ,nagyon hasznos előadás volt ismét.
Böbe Dezső
Hálás köszönet, az önzetlen munkádért.
De jó volt látni,és hogy gyorsan kapunk választ!! Köszi a munkád Misi
Köszönöm szépen, folytatást és a válaszokat!😊
Köszönöm szépen a videót jó egészséget kívánok 🙂
13:52 Jó hallani, hogy működik agyagos talajon is. Köszönjük.
Kedves Berente Antal! Kérlek, ha időd engedi válaszold meg ezeket a kérdéseket is itt! 💚
Kedves Misi, megpróbálok röviden mindenkinek válaszolni.
@@antalberente2137 nagyon szépen köszönjük!
@@antalberente2137 Kedves Antal!
Van egy területem, ahol 20 éve nem volt semmi művelés, kissé agyagos, kötött. Tele van tarackkal és mezei növényekkel, és viszont gilisztával is szerencsére. Csináltam két db 2 méter hosszú bakhátas ágyást, de majd bele döglöttem mire kész lettem.
Úgy döntöttem, hogy bevetem a talajművelő retekkel, s az idén nem fogok szenvedni vele.
Hogyan kell ezt a tömör vad területet bevetni, itt is kell magágyat húzni, vagy csak szétszórni a vadnövények közé? Előre köszönöm a válaszod!
@@alittaman szétszórva is kikel valamennyi, kb 60-70%. Viszont a gyomkonkurencia várhatóan nem engedi fejlődni majd a retket.
@@antalberente2137 köszönöm szépen. Gyomiŕtót viszont nem fogok használni az biztos. Inkább akkor elkezdem letakarni papírkartonokkal, hogy nyár végére kifulladjanak a "gyomok", s utána szórom el.
Misikém ez nem beugratós kérdés volt Barátom! Tudod miért vagy a barátom? Mert úgy érzem nem vagy az ellenségem! Üdvözöllek az univerzumból!💯💥👍👍👍🌐🚜
Tiszteletem mikro családi gazdaságom van 3,3 tized ha földdel ( 82-es mtz-vel) Az egyik kis földterületen az idén kukoricát termeltem amit mostanában fogok betakarítani. A kérdésem az hogy kukorica csőtörőzés után mi a teendő a földdel?
Alapos szerves trágyázást gondoltam és takaró növénnyel szeretném bevetni.
A szerves trágyát betárcsázva, és takaró növénnyel bevetve. Ha igen akkor milyen növényeket lenne érdemes
vetni és hogyan mert a szóban forgó földterület nincs egy holdnyi sem. Tehát egy több millió forintos vetőgép tuti nem jön nekem ki az egy holdas földemre.
Bármilyen megoldás érdekelne.
Köszönöm a választ.
🙏♥️
Sziasztok. Nem tudom a Glyposat mennyire jó, de nèmetországban kitiltották,vagy idèntöl kitiltják mivel rák keltő hatása van
Ausztriában már betiltották!!! Mo-n sajnos még nem 😢😢😢 de próbálkozás volt, 3 éve, hogy mi lett, nem tudom, ezek szerint semmi 😢
A glyphosate olyan mezőgazdaságban használt gyomirtószer, amiről az Egészségügyi Világszervezet megállapította, hogy rákkeltő és termékenységet csökkentő hatású.
glyphosate a vízoldhatósága és a bomlástermékének stabilitása miatt könnyen eloszlik a környezetben, ilyen módon a hatóanyag megjelenik a felszíni vizekben és ivóvizeinkbe is bekerülhet. 😢
Lucernat lehet e vetni pillangósnak?
Tiszteletem,
Elhangzott, hogy március 20-án Délvidéken tart előadást. Erről érdeklődnék helyszín illetve pontosabb időpont, esetleg szervező elérhetősége után.
Köszi!
Köszönjük az informatív videót. A klasszikus magágy előkészítés hiánya okoz- e kelési nehézségeket, veszteségeket, ill. lassítja-e a főnövény kelés utáni fejlődését? Köszönöm ha tudtok válaszolni. Zsólyomi Balázs
Engem az érdekel kis kertbe,2000m2 hogyan vessek,kukoricát,ami nem direkt vető, de a legkisebb földmozgatással ??
Most forgó volt,előtte lucernát, belekombinátiroztunk ,most viszont zöld (szántatlan) a terület
Kedves Ágnes, a kukorica nagyon érzékeny a talajállapotra, lazultságra. Nem biztos, hogy eredményes lehet a sekély bolygatás ebben az esetben. Látni kellene az adott területet.
Kedves Antal köszönöm szépen gyors válaszát
Ez egy ,kanálas parti kert.
Agyagos, rögös ,kemény talaj ,a házak építő anyaga innen lett kivetve. Töltve lett,mert nagy esőzés idején tó állt a kert elején, töltés ezt megszüntette .
Nagyon szeretnék talaj megújítással, kertet művelni ,a konyha kert tavaly már lóalom-szalma takarást kapott.
Fagy előtt a répa,zeller könnyen ki lehetett szedni ,ásó nélkül.
A kert többi részén is szeretnék folytatni ezt a csodát.
Kukorica az idei terv.
Szeretnénk jól csinálni.
Kedves Ágnes, kockázatos. A talajpótolt (vagy másutt talajcserélt) területek az igazi fekete dobozok:). Ha mindenképpen szeretnének kukoricát, csak kicsi területen próbálnám meg. Folyamatos takarás legyen, ahogyan eddig már elkezdődött. Ásóvillával meg lehet lazítani a parcellát, amennyiben keménynek tűnik. A vetés, ha más nincs, hagyományos módon kapával (max 3-4cm mélységben). Kínából rendelhető kiskertbe 1 személyes direktvető, esetleg érdemes keresgélni.
@@antalberente2137 Szerintem kisebb területek vetésénél olcsóbb a kézi munka ,de ez csak egy vélemény! Magyar gyártásban is van olyan vetőgép amely gyakorlatilag minden méretű vetőmagot képes elvetni! (nekem van ilyen,tapasztalatból mondom,hogy nagyon jó!)A mostani ára megközelíti az 50000 ft-ot!
@@antalberente2137 kukorica mellett milyen takaró növényt vethetünk ?
Régen a 3 nővér,kukorica,bab,tök, alkalmazása jó lehet ??
Milyen takaró növény van ami a tulajnak is hasznot hajt?
Kedves Antal!
Teljesen kezdő vagyok.
Újonnan vásárolt fél hektáros szántóról van szó, eddig forgatásos földművelés folyt rajta. Szeretnénk kukoricát vagy napraforgót vetni. Háztáji baromfik takarmány szükségletének kiegészítése céljából.
Nem direktvetőgéppel érdemes próbálkozni?
Milyen tanácsot tudna adni, hogy kezdjünk neki a dolognak?
Köszönöm válaszát!
Szintén talajfüggő. Kérdés mennyire agyagos, mennyire van lekeményedve a terület. A gyakorló gazdák még a konvencionális művelés esetén is úgy mondják: mindenkinek ki kell tapasztalni, az Ő területén mi működik jól. Látatlanban nehéz, de még most (ősszel jobb lett volna) kaphatna egy 15-20cm mély grúberes művelést, majd magágykészítés és mehet a napraforgó. ősszel, kalászos, majd jövő nyár 2. felében takarónövény. Ezt követően okszerűen valamilyen talajművelés (grúber, vagy tárcsa), majd kukorica. Tápanyag a kukoricánál fontos.
Nem okoskodásból írom de kérdezd meg a szomszédaidat ,mennyire "fertőzött" a terület a vaddisznóktól! Lehet ,hogy jobban jársz ,(ha van vadkár,disznó),valamilyen más takarmánynövénnyel! Én már "ráfáztam" a sok disznóra,hiába volt kerítés ,átbújtak alatta! Tanulj más kárából ,sajátból "fájdalmasabb"! Sok sikert!
Szia, mi a véleményed a fűrészpor kiszórására a talajtakarás miatt? Fenyő, nyárfa, egyéb fűrészporok.
Attól függ honnan termelődik?
Rönk fűrészelése mellől, tiszta. Nincs olaj, stb.
Köszönöm a videót! Egy kérdésem lenne, hogy a fényviszonyokhoz hogy viszonyul?
Pontosabban mire gondol?
@@antalberente2137 Hogy árnyékot, fák alatt is bírja a növekedést?
@@leslie2824 általában nem.
Nagyon jó, ktartást, csak így tovább!! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha nem fagy el a takarónövény, akkor ha nem akarok (továbbra sem) vegyszerezni semmilyen formában, akkor megoldás lehet-e a szárzúzóval/mulcsozóval előkészíteni a haszonnövénynek a vetéséhez a terepet? Köszi a választ! Hajrá!
Igen, a végeredmény a lényeg: a takarónövény vegetációja megszünjön, ne jelentsen konkurenciát a főnövény számára.
@@antalberente2137 Köszönjük, hogy még a kérdésekre válaszol videó alatti kérdésekre is válaszol:) Na akkor lassan összeáll a kép. Gyökér marad mert az javítja a talajt (tápanyag és lazítás). Annak nem kell(ene) terminálás. Vegetáció télen védi a talajt, de a köv. évi főnövény vetéséhez el kell távolítani, hogy az új növénynek legyen helye, fényhez jusson. És nem lehet, hogy megoldaná az új vetés az ott lévő vegetáció ellenében? Egy kis darabon megpróbálnám, mit csinál... Egy gondolat még. Nagyon hiányoznak a szélvédő fasorok, melyek azon kívül, hogy védik a talajt, tudjuk, hogy (a fák) segítőink a klímaváltozás elleni harcban is, hogy csak egy divatos szemléletet említsek. Manapság hatalmas monokultúrás szántóföldek vannak és hihetetlen, hogy még nem előírás a szélvédő fasorok telepítése sem. Elhangzott még a vadkár és a kerítés. Itt is megoldást jelentenének a szélvédő fasorok melyek kettészelnék (vagy többé, a föld nagysága szerint) a szántóföldeket (vagy "nemszántó"földek), és ezek nem lennének lekerítve (biokorridor), így bár több kerítés kellene, de az állatoknak biztosítva lenne a mozgástere, sőtt több élőhelye lenne (így gyakorlatilag a vadgazdáknak sem kellene engedéllyel hozzjárulnia a kerítéshez)..Csak ugye a fasorok telepítésénél azokat kell először lekeríteni ill. valamilyen módon megvédeni a vadtól, aztán pár év után azt el lehet távolítani. Nincs is szebb a fehér kérgű oszlopos nyárnál.
@@mikloskecskes7428 Próbálkozni, kísérletezni mindig lehet, sőt kell(így alakult ki fenti tech. is). A mezővédő erdősávok nagyon kellenének, szerencsére már vannak olyan gazdák, akik ezt maguktól, támogatás nélkül is megoldják, kivitelezik.
@@antalberente2137 Ezt jó hallani, hogy mugoktól is megoldják.
Sziasztok!
Kisebb teruleteken 1ha alatt kb 4000m2 mivel erdemes vetni a talajmuvelo retket es bukkonyt?
Vannak kisebb méretű vetőgépek is a traktor után akár 2m-es is.
Amikor olvastam a címet, hogy "Gyökerek és retkek!", azt hittem politikusokról lesz szó. Úgy, hogy most kicsit csalódott vagyok. 🤪
Azért még mindig több legyen a retek mint a politikus,ha lehet választani 😁
Tudom, az hangzott el, hogy csak 1x. A szomszédom is mindig ezt mondja, minden évben 😢🤮😡
Lehetne inkább helyettesíteni?😢 Glifozatot inkább ne!
Szerintem a méhészek sem örülnek 😢
A glyphosate 1971-ben John Franznak köszönhetően indult el világhódító útjára, és a kilencvenes évek közepére az eladási statisztikák élére került. A világon legjobban fogyó gyomirtószer-hatóanyag - és méreg. A természetes vizekbe kerülve komoly veszélyt jelent a kétéltű fajokra: teknőstojásoknál keléscsökkenést okoz, az ebihalak torz fejlődési irányt vesznek a glyphosate szennyezése után, tengeri sün embrióknál felborítja a sejtciklus szabályozást, és még estig sorolhatnánk. Állatkísérletekben a patkányok csontozatát torzította el a szerrel történt találkozás, békaembriók esetében pedig a törzs megrövidült, a fejméret redukálódott, a szemek nem megfelelően vagy egyáltalán nem fejlődtek ki, illetve egyéb koponyadeformitások is létrejöttek.
A glyphosate-tartalmú szerekkel végzett munka a férfiak kitettségén keresztül termékenységi problémákhoz vezethet,
a legváltozatosabb rendellenességeket idézheti elő a májban, az agyban és a szívben, kromoszomális elváltozásokat okozhat, megzavarja a hormonrendszer működését, és a szervezet teljes oxigén- és vérellátásába bekavar…
A Magyar Ökotoxikológiai Társaság honlapján számos meghökkentő adatbázis, kutatás és tudományos eredmény érhető el. Nézzük például a Magyarországon alkalmazott rovarellenes ágensek rövidke, mindösszesen egy oldalas összesítését: szintetikus anyagok egész sora, megmaradóképesség a talajban és vizekben, a fajokra gyakorolt hatás és veszélyek erőssége, mutagenitás, genotoxicitás, és te jó ég, mennyi fintort kiváltó adat! És ez csak a rovar szekció…
egy.hu/kert/novenyvedo-szerek-nelkul-is-van-elet-sot-ott-kezdodik-igazan-112713#