Pierwszy raz widzę, jak ktoś pokazał pracę konstrukcji na tak dobrze dobranym modelu fizycznym i na prawdę super sprawa. Modele przygotowane wzorowo. Szacun.
Według mnie lepiej mówić o odbieraniu stopni swobody niż reakcji. Bo jak odbieramy reakcję to dodajemy właśnie stopień swobody czyli możliwość ruchu lub obrotu w określonym kierunku. Konstrukcja jest wtedy mniej stateczna, a nawet może się stać mechanizmem, czyli się pięknie złoży. Ogólnie świetna robota z tym kanałem. Super wszystko opisane i przedstawione. Pozdrawiam
Obejrzałem do końca i jeszcze się doczepię do czegoś. Użycie jako izolacji tych mieszanek uszczelniających to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Włożenie papy na połączenie słupa z stopą wcale nie zmieni tego połączenia w przegub. Będzie ono dalej przenosiło moment zginający dzięki zbrojeniu więc nic się nie zawali. Pogorszy się tylko nośność na ścinanie.
@@GrupaStruktura Tak wiem. Podobało mi się jak prezentujesz na modelach zagadnienia, które wyjaśniasz. Ja z konstruktorskich rzeczy na Twoim kanale raczej nic nowego się nie dowiem. Za to bardzo sobie cenię filmy, w których poruszasz sprawy prawno-formalne, że tak to nazwę, związane z budownictwem.
Czy zwiazanie zbrojenia slupa z lawą i zalanie do wysokości ławy z wystajacymi pretami a potem po jakimś czasie zalanie samego słupa od ławy do stropu jest dobrym wyjściem? Co wtedy z niejednorodnym połączeniem betonu tzn zalaniu samego słupa w innym czasie ?
Witam "kolegę z branży" bardzo wartościowe treści Pan zamieszcza, w bardzo przejrzysty sposób prezentując swoje przemyślenia. Dlatego popieram i zachęcam do dalszej pracy w tłumaczeniu zagadnień i zawiłości projektowych, z którymi co do zasady w większości się zgadzam. Przejdę jednak do poddaniu pod wątpliwość wniosku, który płynie z treści filmu. W mojej opinii papa nie powoduje powstania przegubu na połączeniu elementów żelbetowych, zbyt cienki i o mało podatny element aby myśleć o wytworzeniu przegubu. Jak zapewne oboje wiemy aby powstał moment musi wytworzyć się para sił wewnętrznych na skutek powstania strefy ściskanego betonu i rozciąganej stali zbrojeniowej. O ile pręty pozostaną na swoim miejscu, papa nie spowoduje wyeliminowania tych stref. Osobiście zachęcam Inwestorów przy okazji projektowania i realizacji domków jednorodzinnych (zakładam, że do takiego elektoratu kierowane są filmy) do wykonania papy na rdzeniach tak aby nie doszło do przerwania ciągłości hydroizolacji... Podsumowując, umiejętne poprowadzenie zbrojenia lub jego brak powodować może w konstrukcji żelbetowej powstanie przegubu a nie jak zasugerował Pan w filmie papa. Niezastosowanie papy może powodować podciąganie kapilarne przez co zawsze realizuję jedną warstwę na połączeniu bez ryzyka, że zbrojenie nie będzie miało możliwości wpracowania się w beton. Podobny efekt uzyskuje się eliminując mostki termiczne wsporników balkonowych. Jeżeli się mylę, to naturalnie proszę o wskazanie błędów w moim pojmowaniu świata... Zawsze cenię sobie konstruktywną krytykę, która potrafi wyprowadzić ludzi z błędu... Życzę miłego dnia. Pozdrawiam, Dominik Iwański
Witam, Jako że jestem jeszcze przed etapem stawiania słupów interesuje mnie kwestia poruszona w filmie jak i kwestia izolacji. Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Szkoda że autor filmu nie wziął pod uwagę zbrojenia oraz wypełniania między słupami jakim naturalnie są ściany nośne. Reasumując gdy potraktujemy całą konstrukcję jako zespół słupów wypełnionych pomiędzy sobą ścianami nośnymi + zbrojenie to mamy do czynienia z innym rozkładem sił - szczególnie tych bocznych które rozpatrywano na filmie. Jestem zdania że przerwanie hydroizolacji to "większe zło". Jeśli ktoś ma inny pogląd na ten temat również wysłucham opinii i podyskutuję.
@@numell2345 Witam, I znowu mam dylemat ;-) podzielonych zdań. Ale tak na chłopski rozum, jeżeli słup żelbetowy będzie zalany pomiędzy ścianami fundamentowymi to wydaje mi się, że taka ciągłość izolacji z papy lub foli fundamentowej nie powinna mieś większego wpływu na siły działające na słup. Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku słupa, który będzie stał pojedynczo (np. słup pod zadaszenie itp.) Czy wtedy nie lepiej zamiast papy dać jakąś chemię? Myślę tu o szlamie izolacyjnym, który będzie zabezpieczał hydroizolacyjnie, a jednocześnie powinien zapewnić trwałe połączenie słupa z ławą (stopą) fundamentową? Pozdrawiam Krzysiek z kanału budowlanego
super filmik, mam pytanko,od czego zależy czy węzły na połączeniu słupów z ryglami mają być sztywne bądź przegubowe? To samo kiedy stosuje się podpory jako przegubowe a kiedy jako utwierdzone? Skoro sztywne przenoszą większe siły, węzły sztywne redukują wartości momentów w ryglu to po co stosować przegubowe, bo i takie są
@@GrupaStruktura a czy moje przypuszczenia są dobre, w konstrukcjach narażonych na nierównomierne osiadanie stosujemy węzły podatne, aby nie nastąpiły zbyt duże wartości momentów w tych węzłach w przypadku nieprzewidzianego nierównomiernego osiadania, a z kolei gdy z gruntami jest wszystko ok, to gdy jakieś rozpiętości nie są zbyt wielkie to stosujemy połączenia w węzłach przegubowe aby zaoszczędzić roboty, bo takie węzły wykonuje się szybko i taniej, a z kolei gdyby te rozpiętości były by bardzo duże, to bardzo rośnie moment bo do drugiej potęgi rozpiętości, to wtedy aby zminimalizować bardzo duże przekroje robi się węzły sztywe by zmniejszyć te momenty, co za tym idzie przekrój belki nie musi być tak duży i wtedy wyjdzie taniej, czy dobrze myślę?
Połączenie ściany fundamentowej i słupa powinno być zaizolowane. Jeśli już musi być utwierdzenie to najlepiej jest zastosować szlam elastyczny na wierzchu ściany. W domkach najczęściej ściany zapewniają dobre usztywnienie przestrzenne, a zakładanie utwierdzenia jest podejściem asekuracyjnym. Zbrojenie trzeba zaprojektować i zrealizować w sposób odzwierciedlający założone schematy pracy, a nie na odwrót.
Cześć! Może trochę nie w temacie tutaj poruszanym - czy ktoś z szanownych forumowiczów miał do czynienia technologią Sika Speed Dowel? System ten w Stanach stosowany jest od wielu lat, a Silka Polska ma tego w ofercie.
Witam serdecznie, PILNIE prosze o pomoc!!! Ile waszym zdaniem trzeba zastosować ocieplenia na stropie monolitycznym w domku z poddaszem "użytkowym". Raczej nie planuje ocieplać dachu, a samo poddasze raczej wykorzystam jako strych niż pomieszczenia uzytkowe. (przynajmniej na tą chwilę). Nie martwie sie tez o wysokośc samego poddasza bo mam duuuży zapas w górę, ale potrzebuje wyjiczyć na jakiej wysokosci umieścić okno balkonowe. Dziękuję za mądre podpowiedzi, Pozdrawiam, D.
Wiesz już czy jeszcze nie? Strop powinien spełniać wymagania normowe. Współczynnik możesz obliczyć np. na stronie: termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody
@@GrupaStruktura Cześć, Zostawiłem miejsca na 15cm ocieplenia+ 5cm wylewka +2podłoga. Chyba sie wpasuje z jakims ociepleniem styropian lub styrodur (zależy od budżetu). Nie ma dla mnie zdaczenia jeśli okno balkonowe będzie sie otwierało 2cm od podłogi lub 15cm. I tak nie ma balkonu tylko balustrada. Zapoznam sie z linkiem i zobaczymy co to będzie.
Wielkość stopy fundamentowej też jest nie bez znaczenia. Na studiach uczono, że minimalny wymiar stopy fundamentowej, dla której można przyjąć utwierdzenie to ponad 2m. Więc jeżeli mamy do czynienia z małymi stopami to zawsze mówimy o połączeniu przegubowym.
Proponuję też wspomnieć o dość często pomijanym temacie który byłem zmuszony ostatnio obszukać na własną rękę mianowicie chodzi o dylatacja lawy fundamentowej i fundamentu przy plocie pełnym. Bo praktycznie nigdzie nie ma co ile i jak ja wykonywać i co ze zbrojeniem ;)
to zależy od skomplikowania.. Proste elementy oraz to co pokazywałem to akurat w Spec Budzie. Do bardziej zaawansowanych różnego.. Trochę programów z firmy Cadsis i trochę z ProSoft Gliwice.
Można wykonać przerwy technologiczne. Uwzględnianie odpowiedniego schematy przy danym wykonawstwie nie jest prosta sprawa i nie będę omawiam tak szczegółowych danych. Tego ludzie uczą się ma studiach dluuuugi czas.. To nie jest na film 10 minutowy..
@@GrupaStruktura bardzo niefortunne to stwierdzenie w filmie. Ja np. nie raz betonowalem balkon w drugim etapie tzn strop z wypuszczonym zbrojeniem. Papa pod słupem zelbetowym zbrojonym też nie ma sensu, bo przecież tego nie doszczelni, ale ciężko mi zgodzić się z twierdzeniem, że zmieniam wtedy schemat statyczny. Ruchu jest tylko tyle na ile da się ścisnąć pape. Zbrojenie narzuca schemat.
To teraz filmik: 1.Ile słup bez izolacji poziomej jest w stanie kapilarnie podciągnąć wilgoci z zaizolowanej ławy lub z niezaizolowanej? 2. Jak na projekcie sprawdzić czy jest izolacja pod słupem czy jej nie ma?
@@paulinajecek4598 Nigdy nie widziałem ani jednego projektu w którym zostało to rozmyślnie narysowane. Druga sprawa to architekci/ projektanci nie mają wiedzy praktycznej większość z nich nawet na budowie nigdy nie była, więc to co rysują a to co trzeba zrobić na budowie to dwie różne rzeczy,
@@alchemik2010 Rozumiem ale jaką masz gwarancję, że na budowie jest to dobrze zrobione? Ja widzę jak na you tube ludzie na budowie zaginają np. pręty zbrojeniowe w niewłaściwy sposób. Nie można tak generalizować. Są ludzie z wiedzą zarówno w biurach i na budowie, ważne aby te dwie strony ze sobą współpracowały i się wzajemnie uzupełniały.
czytam swój projekt, nie widzę takich schematów nigdzie pokazanych , czy to możliwe ? zastanawiam się nad izolacją wilgociową słupów żelbetowych (konstrukcja żelbetowa narożna z 4 słupami w tym jeden w narożniku) chyba odpuszczę papę w tych miejscach na rzecz jakieś mieszanki
@@GrupaStruktura Mnie najbardziej obliczenie dlugosci i KĄTÓW ZACIĘCIA tych kulawek dochodzacych pod katem (innym niz prosty) do murlaty. Prosze Cie o to juz bardzo dluuugo ale mam nadzieje, ze sie doczekam. 🙃 No i drugi temat to obliczenie kątów fazowania krokwi koszowej przy tym samym kącie dochodzacych połaci i róznych kątach polaci. Pozdrawiam.
@tadeuszmichalek3684 1-3mm chyba (nie pamiętam). Pod starterami słupów tam gdzie izolacja ppd mur nie mogła iść bo musiała być zachowana ciągłość beton - beton
@@Marcin-zn9ow w8 to beton wodoszczelny - może być problem z odgromem jeżeli robimy fundamentowy - trzeba rozmawiać z dystrybutorem betonu czy są jakieś przeciwskazania - ja będę właśnie przed zamawianiem chciał potwierdzenie mailowe czy nie będzie to kolidowało od producenta betonu.
Sika flex posiada specjalną gumę kturą się stosuje na takie połączenia np słupy ściany są ruwnierz specjalne maty pod słupy stalowe które na wypadek odchyłek powodują to iż żelbet nie pęka tylko pracuje
czy ktoś może mi podrzucic w komentarzu lub na priv nazwę konkretnego produktu, który mogę uzyć do hydroizolacji pod słupy żelbetowe? bo jutro chcę to zrobić a nie wiem czym... :/
Nie pierdol się tylko zrób tak jak ja. Odpalasz skrzyniowego Lublina, (budujesz dom to masz Lublina, wiadomo) jedziesz do najbliższej betoniarni i mówisz, że chcesz 0,5m3 (tyle u mnie potrzeba na 7 słupów) betonu na słupy, takiego, żeby ci nie podciągało wody. Operator węzła będzie wiedział ile czego ci domieszać. Płacisz ok 200 złotych, szybko jedziesz na budowę, wrzucasz to łopatą, wibrujesz i gotowe. Pieprzyć się z jakimiś hydrostopami, gotowcami z worka albo odmierzać na wiadra proporcje, kruszywo takie, nie takie, a po cholerę? I wyjdzie cię kilkakrotnie drożej. Kierunek betoniarnia i wszystko.
Dzięki za ten odcinek, może choć jedna osoba zostanie uświadomiona, że nie powinno się dawać papy pod słupy, a szlam sztywny. Niestety moda na papę jest w 99% przypadków.
No wiadomo ;) choć są naprawdę budowlańcy którzy się znają i spoczywają do tego co robią.. i szanuje ich .. choć wiadomo że dziś jest tak że każdy patrzy na cenę.. Więc chcąc zarobić robię szybko.. szybko.. już niekoniecznie dobrze. I tak się kręci;)
Izolacja z papy może z biegiem lat doprowadzić do korozji prętów w miejscu styku z papa. Pod papa bedzie się skraplac woda, to jest nieuniknione. Lepiej użyć szlamu cementowego lub po prostu bez izolacji. Beton klasy b25 można by powiedzieć jest w miarę wodoszczelnym.
Autora filmu proszę o przeanalizowanie przykladu w którym mamy kilka słupów w konstrukcji domu jednorodzinnego, do tego wypełnienie ścianami nośnymi. W symulacji należałoby przyjąć el. zbrojenia by przypadek odzwierciedlał rzeczywiste parametry konstrukcji. Z przedstawionego filmu można wnioskować że autor ma całkowitą rację ale nie rozpatrzył on "standardowego" przypadku a jedynie wycinek bez pozostałych elementów konstrukcji. W związku z tym film jest dość stronniczy który sądząc po komentarzach ukierunkowuje myślenie widzów na przerwanie ciągłości hydroizolacji za wszelką cenę. Niemniej jednak bardzo pouczający. Grunt to świadomość pewnych decyzji podczas budowy.Inwestorzy muszą brać pod uwagę jeszcze aspekt choćby wysokości wód gruntowych i uwarunkowań z tym związanych. Czy zatem środki zapobiegawcze mające wyeliminować podciąganie kapilarne są wystarczające i skuteczne ? Czy stara i sprawdzona papa położona zgodnie ze sztuką to większe zło?
Generalnie chciałem przedstawić że nie wszystko jest tak oczywiste przy budowie. Chciałem zwrócić u Agę że bardzo dużo detali odgrywa ważną rolę w późniejszej eksploatacji budynku. Film nie może być instrukcja budowy. Ma zachęcić bardziej do korzystania z usług inżynierskich i projektowych aby uniknąć kosztownych błędów. Takie miałem zamierzenie;)
Każdy inwestor przed rozpoczęciem budowy powinien swoim mularzom robić projekcję Twoich filmow. Później krótki egzamin czy naprwewno wszystko zrozumieli i dopiero do roboty.
dlatego ja będę robił sam :D dom a nie jestem budowlańcem + oglądam grupę strukturę :D i podsyłam ciekawe pytania - bo prawda jest taka, że każdy kiedyś się śmiał z budowlanki i osób budujących - a to nie jest takie wszystko proste :D jak mogło by się wydawać + jest to suuper sprawa :D. Od przyszłego tygodnia ruszam :D. Ps. do GS - nadal uważam, że ładowanie foli do ław :D może przeszkadzać w rezystancji :D odgromu ;p
Mój komentarz będzie raczej z tych negatywnych Ale nie dlatego że Cię nie lubię oglądać itp. Oczywiście wielki + za to co robisz a odnoszę się tylko do tego filmiku: 1. Nie wiem kto Ci zadaje takie pytania ale musi mieć IQ bliskie 0 :) to fizyka na poziomie dziecka 6 miesięcznego które rozumie żeby stać musi użyć rąk jako podpory itp. 2. Nie odpowiedziałeś na pytanie bo odpowiedź to zależy lub zajrzyj do projektu to nie odpowiedź 3. Słup jest zazwyczaj połączony z podciagiem a ten np z lanym stropem a ten z kolei ze ścianami nośnymi w pewnym stopniu oraz innymi słupami max dwoma/trzema. Jak chcesz go przewrócić? 4. Czy zbrojenie zakotwione w ławie nie pomaga nam w pewnym stopniu ograniczać te zjawiska? 5. Warto poruszyć trochę trudniejsze tematy moim zdaniem ponieważ 60% a może nawet więcej i tak wykonuje nie poprawnie hydroizolacje szukając na tym etapie 500zl oszczędności. Wielu z nich dowie się o tym lub nie za x lat :)
Pierwszy raz widzę, jak ktoś pokazał pracę konstrukcji na tak dobrze dobranym modelu fizycznym i na prawdę super sprawa. Modele przygotowane wzorowo. Szacun.
Dziękuję
Bardzo pomocny materiał. Chętnie obejrzę więcej na temat pracy konstrukcji.
Dziękuję. Pewnie z czasem będzie się coś pojawiać:)
Szacun. Więcej prosze
Dzięki;)
Według mnie lepiej mówić o odbieraniu stopni swobody niż reakcji. Bo jak odbieramy reakcję to dodajemy właśnie stopień swobody czyli możliwość ruchu lub obrotu w określonym kierunku. Konstrukcja jest wtedy mniej stateczna, a nawet może się stać mechanizmem, czyli się pięknie złoży. Ogólnie świetna robota z tym kanałem. Super wszystko opisane i przedstawione. Pozdrawiam
Obejrzałem do końca i jeszcze się doczepię do czegoś. Użycie jako izolacji tych mieszanek uszczelniających to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Włożenie papy na połączenie słupa z stopą wcale nie zmieni tego połączenia w przegub. Będzie ono dalej przenosiło moment zginający dzięki zbrojeniu więc nic się nie zawali. Pogorszy się tylko nośność na ścinanie.
Tak masz racje.. ale staram się nie wchodzić w inżynierskie stwierdzenia.. bo zaczął bym mówić że ważę 1 kn A nie kg i nikt może nie trafić przekaz.
Tak w pewnym sensie masz racje ale jak już pisałem określenie przeguby czy stwierdzenie nie jest problemem takim prostym.. zresztą pewnie sam wiesz ;)
@@GrupaStruktura Tak wiem. Podobało mi się jak prezentujesz na modelach zagadnienia, które wyjaśniasz. Ja z konstruktorskich rzeczy na Twoim kanale raczej nic nowego się nie dowiem. Za to bardzo sobie cenię filmy, w których poruszasz sprawy prawno-formalne, że tak to nazwę, związane z budownictwem.
Tak myślałem;) zawsze to jednak coś nowego ;)
Czy zwiazanie zbrojenia slupa z lawą i zalanie do wysokości ławy z wystajacymi pretami a potem po jakimś czasie zalanie samego słupa od ławy do stropu jest dobrym wyjściem? Co wtedy z niejednorodnym połączeniem betonu tzn zalaniu samego słupa w innym czasie ?
Witam "kolegę z branży" bardzo wartościowe treści Pan zamieszcza, w bardzo przejrzysty sposób prezentując swoje przemyślenia. Dlatego popieram i zachęcam do dalszej pracy w tłumaczeniu zagadnień i zawiłości projektowych, z którymi co do zasady w większości się zgadzam. Przejdę jednak do poddaniu pod wątpliwość wniosku, który płynie z treści filmu. W mojej opinii papa nie powoduje powstania przegubu na połączeniu elementów żelbetowych, zbyt cienki i o mało podatny element aby myśleć o wytworzeniu przegubu. Jak zapewne oboje wiemy aby powstał moment musi wytworzyć się para sił wewnętrznych na skutek powstania strefy ściskanego betonu i rozciąganej stali zbrojeniowej. O ile pręty pozostaną na swoim miejscu, papa nie spowoduje wyeliminowania tych stref. Osobiście zachęcam Inwestorów przy okazji projektowania i realizacji domków jednorodzinnych (zakładam, że do takiego elektoratu kierowane są filmy) do wykonania papy na rdzeniach tak aby nie doszło do przerwania ciągłości hydroizolacji... Podsumowując, umiejętne poprowadzenie zbrojenia lub jego brak powodować może w konstrukcji żelbetowej powstanie przegubu a nie jak zasugerował Pan w filmie papa. Niezastosowanie papy może powodować podciąganie kapilarne przez co zawsze realizuję jedną warstwę na połączeniu bez ryzyka, że zbrojenie nie będzie miało możliwości wpracowania się w beton. Podobny efekt uzyskuje się eliminując mostki termiczne wsporników balkonowych. Jeżeli się mylę, to naturalnie proszę o wskazanie błędów w moim pojmowaniu świata... Zawsze cenię sobie konstruktywną krytykę, która potrafi wyprowadzić ludzi z błędu...
Życzę miłego dnia.
Pozdrawiam,
Dominik Iwański
Witam,
Jako że jestem jeszcze przed etapem stawiania słupów interesuje mnie kwestia poruszona w filmie jak i kwestia izolacji. Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Szkoda że autor filmu nie wziął pod uwagę zbrojenia oraz wypełniania między słupami jakim naturalnie są ściany nośne. Reasumując gdy potraktujemy całą konstrukcję jako zespół słupów wypełnionych pomiędzy sobą ścianami nośnymi + zbrojenie to mamy do czynienia z innym rozkładem sił - szczególnie tych bocznych które rozpatrywano na filmie. Jestem zdania że przerwanie hydroizolacji to "większe zło". Jeśli ktoś ma inny pogląd na ten temat również wysłucham opinii i podyskutuję.
@@numell2345 Witam,
I znowu mam dylemat ;-) podzielonych zdań. Ale tak na chłopski rozum, jeżeli słup żelbetowy będzie zalany pomiędzy ścianami fundamentowymi to wydaje mi się, że taka ciągłość izolacji z papy lub foli fundamentowej nie powinna mieś większego wpływu na siły działające na słup. Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku słupa, który będzie stał pojedynczo (np. słup pod zadaszenie itp.) Czy wtedy nie lepiej zamiast papy dać jakąś chemię? Myślę tu o szlamie izolacyjnym, który będzie zabezpieczał hydroizolacyjnie, a jednocześnie powinien zapewnić trwałe połączenie słupa z ławą (stopą) fundamentową?
Pozdrawiam
Krzysiek z kanału budowlanego
Świetne video, bardzo dobrze wytłumaczone!
super wiedza
Dziękuję
super filmik, mam pytanko,od czego zależy czy węzły na połączeniu słupów z ryglami mają być sztywne bądź przegubowe? To samo kiedy stosuje się podpory jako przegubowe a kiedy jako utwierdzone? Skoro sztywne przenoszą większe siły, węzły sztywne redukują wartości momentów w ryglu to po co stosować przegubowe, bo i takie są
Sztywne węzły przenoszą momenty.. Nie zawsze chcemy aby takie siły występowały w przekrojach z różnych przyczyn..
@@GrupaStruktura a czy moje przypuszczenia są dobre, w konstrukcjach narażonych na nierównomierne osiadanie stosujemy węzły podatne, aby nie nastąpiły zbyt duże wartości momentów w tych węzłach w przypadku nieprzewidzianego nierównomiernego osiadania, a z kolei gdy z gruntami jest wszystko ok, to gdy jakieś rozpiętości nie są zbyt wielkie to stosujemy połączenia w węzłach przegubowe aby zaoszczędzić roboty, bo takie węzły wykonuje się szybko i taniej, a z kolei gdyby te rozpiętości były by bardzo duże, to bardzo rośnie moment bo do drugiej potęgi rozpiętości, to wtedy aby zminimalizować bardzo duże przekroje robi się węzły sztywe by zmniejszyć te momenty, co za tym idzie przekrój belki nie musi być tak duży i wtedy wyjdzie taniej, czy dobrze myślę?
Przeguby powodują że wymiary fundamentu są znacznie mniejsze niż przy sztywnym polaczeniu
No w końcu :D ile miałem czekać ;p
Haha.. mam nadzieję że o to chodziło;)
@@GrupaStruktura bardzo fajny materiał - ale nie było właśnie o szlamach - teraz to 100% wiem , że papa na bank odpada ale czy szlam będzie zły ?
Daje suba 👍 potwierdziłeś moje przypuszczenia.
Dziękuję za miłe słowa.
@@GrupaStruktura jestem amatorem, ale tak właśnie sobie wyobrażałem pracę słupa. Dlatego nie daje papy na połączeniu słupa z fundamentem.
Pozdrawiam.
Czasami można dać.. tylko inaczej pracuje ;)
@@GrupaStruktura np. gdy słup stoi w ścianie ?
Nie.. to chodzi o statykę.. słup utwierdzony lub przegubowy.
Połączenie ściany fundamentowej i słupa powinno być zaizolowane. Jeśli już musi być utwierdzenie to najlepiej jest zastosować szlam elastyczny na wierzchu ściany. W domkach najczęściej ściany zapewniają dobre usztywnienie przestrzenne, a zakładanie utwierdzenia jest podejściem asekuracyjnym. Zbrojenie trzeba zaprojektować i zrealizować w sposób odzwierciedlający założone schematy pracy, a nie na odwrót.
Cześć! Może trochę nie w temacie tutaj poruszanym - czy ktoś z szanownych forumowiczów miał do czynienia technologią Sika Speed Dowel? System ten w Stanach stosowany jest od wielu lat, a Silka Polska ma tego w ofercie.
Skoro nie ma w ofercie to pewnie nikt nie stosował.. co to za system ?
Witam serdecznie,
PILNIE prosze o pomoc!!!
Ile waszym zdaniem trzeba zastosować ocieplenia na stropie monolitycznym w domku z poddaszem "użytkowym".
Raczej nie planuje ocieplać dachu, a samo poddasze raczej wykorzystam jako strych niż pomieszczenia uzytkowe. (przynajmniej na tą chwilę).
Nie martwie sie tez o wysokośc samego poddasza bo mam duuuży zapas w górę, ale potrzebuje wyjiczyć na jakiej wysokosci umieścić okno balkonowe.
Dziękuję za mądre podpowiedzi,
Pozdrawiam, D.
Wiesz już czy jeszcze nie? Strop powinien spełniać wymagania normowe. Współczynnik możesz obliczyć np. na stronie: termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody
@@GrupaStruktura Cześć, Zostawiłem miejsca na 15cm ocieplenia+ 5cm wylewka +2podłoga.
Chyba sie wpasuje z jakims ociepleniem styropian lub styrodur (zależy od budżetu). Nie ma dla mnie zdaczenia jeśli okno balkonowe będzie sie otwierało 2cm od podłogi lub 15cm. I tak nie ma balkonu tylko balustrada.
Zapoznam sie z linkiem i zobaczymy co to będzie.
Tak łatwo przekroczysz sobie współczynnik;)
Wielkość stopy fundamentowej też jest nie bez znaczenia. Na studiach uczono, że minimalny wymiar stopy fundamentowej, dla której można przyjąć utwierdzenie to ponad 2m. Więc jeżeli mamy do czynienia z małymi stopami to zawsze mówimy o połączeniu przegubowym.
To zależy co chcesz "utwierdzić" :)
Właśnie o takie tłumaczenie mi chodziło;)
Dziękujemy za miłe słowa.
Proponuję też wspomnieć o dość często pomijanym temacie który byłem zmuszony ostatnio obszukać na własną rękę mianowicie chodzi o dylatacja lawy fundamentowej i fundamentu przy plocie pełnym. Bo praktycznie nigdzie nie ma co ile i jak ja wykonywać i co ze zbrojeniem ;)
Dzięki za temat.
Jakiego programu używasz do modelowania statyki i obliczeń?
to zależy od skomplikowania.. Proste elementy oraz to co pokazywałem to akurat w Spec Budzie. Do bardziej zaawansowanych różnego.. Trochę programów z firmy Cadsis i trochę z ProSoft Gliwice.
Jesteś pewny tego co mówisz w 9:06? Jak o wykonać na budowie tzn wykonać Fundament i słup?
Można wykonać przerwy technologiczne. Uwzględnianie odpowiedniego schematy przy danym wykonawstwie nie jest prosta sprawa i nie będę omawiam tak szczegółowych danych. Tego ludzie uczą się ma studiach dluuuugi czas.. To nie jest na film 10 minutowy..
@@GrupaStruktura chodziło mi o to, że betonowanie słupa razem z fundamentem to teoretyczna abstrakcja jak dla mnie.
Wykonalne ale tak się nie robi ;)
@@GrupaStruktura bardzo niefortunne to stwierdzenie w filmie. Ja np. nie raz betonowalem balkon w drugim etapie tzn strop z wypuszczonym zbrojeniem. Papa pod słupem zelbetowym zbrojonym też nie ma sensu, bo przecież tego nie doszczelni, ale ciężko mi zgodzić się z twierdzeniem, że zmieniam wtedy schemat statyczny. Ruchu jest tylko tyle na ile da się ścisnąć pape. Zbrojenie narzuca schemat.
Głównie pręty.. ale nie do końca.
To teraz filmik: 1.Ile słup bez izolacji poziomej jest w stanie kapilarnie podciągnąć wilgoci z zaizolowanej ławy lub z niezaizolowanej? 2. Jak na projekcie sprawdzić czy jest izolacja pod słupem czy jej nie ma?
Na przekroju powinno być widać.
Dokładnie.. przekrój lub opis. Tylko też zwrócił bym uwagę że projekt budowlany może takich detali nie zawierać..
@@paulinajecek4598 Nigdy nie widziałem ani jednego projektu w którym zostało to rozmyślnie narysowane. Druga sprawa to architekci/ projektanci nie mają wiedzy praktycznej większość z nich nawet na budowie nigdy nie była, więc to co rysują a to co trzeba zrobić na budowie to dwie różne rzeczy,
@@alchemik2010 Rozumiem ale jaką masz gwarancję, że na budowie jest to dobrze zrobione? Ja widzę jak na you tube ludzie na budowie zaginają np. pręty zbrojeniowe w niewłaściwy sposób. Nie można tak generalizować. Są ludzie z wiedzą zarówno w biurach i na budowie, ważne aby te dwie strony ze sobą współpracowały i się wzajemnie uzupełniały.
Dzień dobry, czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jaka powinna być wysokość dystansów w stropie monolitycznym 16 cm?
To zależy jaka otulone przyjął projektant.. Więc nie wiem..
@@GrupaStruktura czy zapis: c nom.= 2 cm odnosi się do tego?
Tak.. zrobiłem film na kanale o otulinie prętów poszukaj..
@@GrupaStruktura dziękuję
Jak będzie problem proszę pisać.
czytam swój projekt, nie widzę takich schematów nigdzie pokazanych , czy to możliwe ? zastanawiam się nad izolacją wilgociową słupów żelbetowych (konstrukcja żelbetowa narożna z 4 słupami w tym jeden w narożniku) chyba odpuszczę papę w tych miejscach na rzecz jakieś mieszanki
To teraz czas na więźbe najlepiej dach wielospadowy.😉👍
Podpinam sie. Bardzo malo filmow polskojezycznych z obliczania wiezby dachowej.
Co Was interesuje dokładnie?
@@GrupaStruktura Mnie najbardziej obliczenie dlugosci i KĄTÓW ZACIĘCIA tych kulawek dochodzacych pod katem (innym niz prosty) do murlaty. Prosze Cie o to juz bardzo dluuugo ale mam nadzieje, ze sie doczekam. 🙃
No i drugi temat to obliczenie kątów fazowania krokwi koszowej przy tym samym kącie dochodzacych połaci i róznych kątach polaci. Pozdrawiam.
No aż mi głupio odpisywać. ;)
@@GrupaStruktura Nie musi Ci byc glupio, po prostu i tak bardzo Ci dziekuje za ogrom wiedzy jaka dzieki Tobie pochlonalem na inne rozne tematy.
Gdzie można dostać taki zestaw do modelowania różnych schematów statycznych jak był użyty w filmie ?
Mola structures.
Ceresit CR65 ostatnio użyłem u siebie.
w sensie jako izolacja? jak grubo?
@tadeuszmichalek3684 1-3mm chyba (nie pamiętam). Pod starterami słupów tam gdzie izolacja ppd mur nie mogła iść bo musiała być zachowana ciągłość beton - beton
ok - czyli teraz teoretycznie - lawy wyleje z b25 a slup np. z b25 + dodatek wodoszczelny to chyba będzie dobrze ? :D
I jedno i drugie warto zrobić,z co najmniej w8
W8 to i tak taki słaby, ;)
@@GrupaStruktura tzn ? :)
@@GrupaStrukturatrochę słaby ale już robi robotę w podciąganiu kapilarrnym. Dużo zależy od betoniarni w jednych W8 to w innych w10 a bywa też że w2🤔
@@Marcin-zn9ow w8 to beton wodoszczelny - może być problem z odgromem jeżeli robimy fundamentowy - trzeba rozmawiać z dystrybutorem betonu czy są jakieś przeciwskazania - ja będę właśnie przed zamawianiem chciał potwierdzenie mailowe czy nie będzie to kolidowało od producenta betonu.
czyli stężenia a papa pana to maty lub odciążyć słupa lub ścianę sika
Nie za bardzo rozumiem Pana wypowiedz.. czy mógłby Pan bardziej szczegółowo?
Sika flex posiada specjalną gumę kturą się stosuje na takie połączenia np słupy ściany są ruwnierz specjalne maty pod słupy stalowe które na wypadek odchyłek powodują to iż żelbet nie pęka tylko pracuje
@@krzysztofpankowski7043 Żelbet pracuje z powodu jakiejś gumy? Człowieku, ty ani logiki ani znajomości ortografii nie posiadasz.
czy ktoś może mi podrzucic w komentarzu lub na priv nazwę konkretnego produktu, który mogę uzyć do hydroizolacji pod słupy żelbetowe? bo jutro chcę to zrobić a nie wiem czym... :/
www.hydrostop.pl/produkty/14-Hydrostop-Zaprawa-Wodoszczelna,-prod.-nr-401?gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQHXDBr9-AYQabxMGE2t89Z-N5H8D7V2Okrj7ZQ01Ex5nGyhfaWmnXwaAp8cEALw_wcB
Nie pierdol się tylko zrób tak jak ja. Odpalasz skrzyniowego Lublina, (budujesz dom to masz Lublina, wiadomo) jedziesz do najbliższej betoniarni i mówisz, że chcesz 0,5m3 (tyle u mnie potrzeba na 7 słupów) betonu na słupy, takiego, żeby ci nie podciągało wody. Operator węzła będzie wiedział ile czego ci domieszać. Płacisz ok 200 złotych, szybko jedziesz na budowę, wrzucasz to łopatą, wibrujesz i gotowe. Pieprzyć się z jakimiś hydrostopami, gotowcami z worka albo odmierzać na wiadra proporcje, kruszywo takie, nie takie, a po cholerę? I wyjdzie cię kilkakrotnie drożej. Kierunek betoniarnia i wszystko.
Dzięki za ten odcinek, może choć jedna osoba zostanie uświadomiona, że nie powinno się dawać papy pod słupy, a szlam sztywny. Niestety moda na papę jest w 99% przypadków.
Każdy ma swoje pojmowanie. Jeden uważa że tak jest dobrze A inny że inaczej ;)
@@GrupaStruktura No tak, ale nauka i matematyka zawsze jest tylko jedna. A z "a ja tak robię, bo mnie się tak wydaje" wiadomo co zazwyczaj wychodzi 😅
No wiadomo ;) choć są naprawdę budowlańcy którzy się znają i spoczywają do tego co robią.. i szanuje ich .. choć wiadomo że dziś jest tak że każdy patrzy na cenę.. Więc chcąc zarobić robię szybko.. szybko.. już niekoniecznie dobrze. I tak się kręci;)
@@GrupaStruktura tak, są są na szczęście 👍👍
Dziś ciężko o pracownika ;)
Można do Ciebie email?
Że co ? ;)
Asa dobra.. biuro@adrianjochymczyk.pl
Można😂
Izolacja z papy może z biegiem lat doprowadzić do korozji prętów w miejscu styku z papa. Pod papa bedzie się skraplac woda, to jest nieuniknione. Lepiej użyć szlamu cementowego lub po prostu bez izolacji. Beton klasy b25 można by powiedzieć jest w miarę wodoszczelnym.
Generalnie papa jest chyba jednym z najgorszych rozwiązań:) Lepiej właśnie kupić nawet W10 bo nie jest to duży koszt i mieć spokój.
@@GrupaStruktura ale pod pierwsza warstwę bloczków na parterze daje się pape?
Tak
Autora filmu proszę o przeanalizowanie przykladu w którym mamy kilka słupów w konstrukcji domu jednorodzinnego, do tego wypełnienie ścianami nośnymi. W symulacji należałoby przyjąć el. zbrojenia by przypadek odzwierciedlał rzeczywiste parametry konstrukcji. Z przedstawionego filmu można wnioskować że autor ma całkowitą rację ale nie rozpatrzył on "standardowego" przypadku a jedynie wycinek bez pozostałych elementów konstrukcji. W związku z tym film jest dość stronniczy który sądząc po komentarzach ukierunkowuje myślenie widzów na przerwanie ciągłości hydroizolacji za wszelką cenę. Niemniej jednak bardzo pouczający. Grunt to świadomość pewnych decyzji podczas budowy.Inwestorzy muszą brać pod uwagę jeszcze aspekt choćby wysokości wód gruntowych i uwarunkowań z tym związanych. Czy zatem środki zapobiegawcze mające wyeliminować podciąganie kapilarne są wystarczające i skuteczne ? Czy stara i sprawdzona papa położona zgodnie ze sztuką to większe zło?
Generalnie chciałem przedstawić że nie wszystko jest tak oczywiste przy budowie. Chciałem zwrócić u Agę że bardzo dużo detali odgrywa ważną rolę w późniejszej eksploatacji budynku. Film nie może być instrukcja budowy. Ma zachęcić bardziej do korzystania z usług inżynierskich i projektowych aby uniknąć kosztownych błędów. Takie miałem zamierzenie;)
Prosto i na temat (: (:
Dzięki:)
Każdy inwestor przed rozpoczęciem budowy powinien swoim mularzom robić projekcję Twoich filmow. Później krótki egzamin czy naprwewno wszystko zrozumieli i dopiero do roboty.
Haha.. No tak.. staram się zrobić filmy po to aby można było choć trochę zrozumieć co i po co..:)
dlatego ja będę robił sam :D dom a nie jestem budowlańcem + oglądam grupę strukturę :D i podsyłam ciekawe pytania - bo prawda jest taka, że każdy kiedyś się śmiał z budowlanki i osób budujących - a to nie jest takie wszystko proste :D jak mogło by się wydawać + jest to suuper sprawa :D. Od przyszłego tygodnia ruszam :D. Ps. do GS - nadal uważam, że ładowanie foli do ław :D może przeszkadzać w rezystancji :D odgromu ;p
No prawda taka że budowlanka skomplikowana;)
@@GrupaStruktura :) tak - ps. jeszcze odcinek o przerwach technologicznych poproszę :D
Mój komentarz będzie raczej z tych negatywnych Ale nie dlatego że Cię nie lubię oglądać itp. Oczywiście wielki + za to co robisz a odnoszę się tylko do tego filmiku:
1. Nie wiem kto Ci zadaje takie pytania ale musi mieć IQ bliskie 0 :) to fizyka na poziomie dziecka 6 miesięcznego które rozumie żeby stać musi użyć rąk jako podpory itp.
2. Nie odpowiedziałeś na pytanie bo odpowiedź to zależy lub zajrzyj do projektu to nie odpowiedź
3. Słup jest zazwyczaj połączony z podciagiem a ten np z lanym stropem a ten z kolei ze ścianami nośnymi w pewnym stopniu oraz innymi słupami max dwoma/trzema. Jak chcesz go przewrócić?
4. Czy zbrojenie zakotwione w ławie nie pomaga nam w pewnym stopniu ograniczać te zjawiska?
5. Warto poruszyć trochę trudniejsze tematy moim zdaniem ponieważ 60% a może nawet więcej i tak wykonuje nie poprawnie hydroizolacje szukając na tym etapie 500zl oszczędności. Wielu z nich dowie się o tym lub nie za x lat :)
nie słupu ,tylko słupowi
Ciężko z polskim u mnie. Przepraszam za błędy.