Здравейте! Поздравления за полезното видео (както и останалите, които правите)! Бих искал да попитам дали тренировка за цяло тяло в домашни условия, с тежестта на тялото, като ето тази например (fitbg.teachable.com/courses/1317593/lectures/30273578) се води анаеробна или HIIT и дали може да се комбинира с бягане или колоездене например, в разстояние на около 6 часа едната от другата? Като целта на трениращия не е състезателна, а за сваляне на мазнини и общо укрепване на тялото. Благодаря!
Благодарим, Алексей! Радваме се, че намирате видеата за полезни! Относно въпроса, типа енергийна система, която се използва по време на физическо натоварване (аеробна или анаеробна), се определя предимно от два фактора - интензивност на натоварването и продължителността му. Те двете пък са взаимно свързани - колкото по-висока е интензивността, толкова по-кратко можем да поддържаме изпълнението на дадено натоварване. Смята се, че в повечето случаи, натоварване с интензивност, което може да се изпълнява до около 60 секунди, се поддържа най-вече от анаербната енергийна система. Всъщност тя се дели на 2 части - анаеробна алактатна, при която се използва най-вече креатин фосфат като гориво и на нея се разчита само за няколко секунди (не повече от 10), след което енергийното производство се поддържа от лактатната анаеробна система, при което глюкозата е основно гориво, което продължава до около 60 секунди. След това навлиза аербоната енергийна система, която използва освен глюкоза, така и мастни киселини за генериране на енергия. С две думи - зависи от начина на изпълнение на тренировката по-горе и това каква интензивност представлява за трениращия собственото му тяло. Ако то му позволява да прави малко повторения с продължителност не повече от 60-70 секунди, значи интензивността е достатъчно висока, за да се поддържа предимно от анаеробната система. Съответно ако можем да изпълняваме по-продължителна серия или пък изпълняваме поредица от упражнения едно след друго и това продължава дълго, то тогава до един момент използваме анаеробната система, но след това разчитаме предимно на аеробната. Това е грубо обясняние, но сравнително точно. Относно комбинирането на горепосочените тренировки с бягане или колоездене - абсолютно да. 6-8 часа разстояние помежду им е добър избор, когато ни се налага да ги комбинираме в един ден. Ако трениращият е любител, няма състезателни цели и все пак има нужната енергия, може да се опита да ги комбинира и една след друга, най-вече ако се налага да спести време.
🎥 *Още нещо интересно:* Мускулна треска (DOMS) - механизми, "лечение" и превенция 👉 th-cam.com/video/5ADa1Eavq4k/w-d-xo.html
Здравейте! Поздравления за полезното видео (както и останалите, които правите)! Бих искал да попитам дали тренировка за цяло тяло в домашни условия, с тежестта на тялото, като ето тази например (fitbg.teachable.com/courses/1317593/lectures/30273578) се води анаеробна или HIIT и дали може да се комбинира с бягане или колоездене например, в разстояние на около 6 часа едната от другата?
Като целта на трениращия не е състезателна, а за сваляне на мазнини и общо укрепване на тялото.
Благодаря!
Благодарим, Алексей! Радваме се, че намирате видеата за полезни!
Относно въпроса, типа енергийна система, която се използва по време на физическо натоварване (аеробна или анаеробна), се определя предимно от два фактора - интензивност на натоварването и продължителността му. Те двете пък са взаимно свързани - колкото по-висока е интензивността, толкова по-кратко можем да поддържаме изпълнението на дадено натоварване.
Смята се, че в повечето случаи, натоварване с интензивност, което може да се изпълнява до около 60 секунди, се поддържа най-вече от анаербната енергийна система. Всъщност тя се дели на 2 части - анаеробна алактатна, при която се използва най-вече креатин фосфат като гориво и на нея се разчита само за няколко секунди (не повече от 10), след което енергийното производство се поддържа от лактатната анаеробна система, при което глюкозата е основно гориво, което продължава до около 60 секунди. След това навлиза аербоната енергийна система, която използва освен глюкоза, така и мастни киселини за генериране на енергия.
С две думи - зависи от начина на изпълнение на тренировката по-горе и това каква интензивност представлява за трениращия собственото му тяло. Ако то му позволява да прави малко повторения с продължителност не повече от 60-70 секунди, значи интензивността е достатъчно висока, за да се поддържа предимно от анаеробната система. Съответно ако можем да изпълняваме по-продължителна серия или пък изпълняваме поредица от упражнения едно след друго и това продължава дълго, то тогава до един момент използваме анаеробната система, но след това разчитаме предимно на аеробната. Това е грубо обясняние, но сравнително точно.
Относно комбинирането на горепосочените тренировки с бягане или колоездене - абсолютно да. 6-8 часа разстояние помежду им е добър избор, когато ни се налага да ги комбинираме в един ден. Ако трениращият е любител, няма състезателни цели и все пак има нужната енергия, може да се опита да ги комбинира и една след друга, най-вече ако се налага да спести време.
@@BBTeamVideos Супер! Благодаря много за обстойния отговор! Бъдете здрави! :)