Как да комбинираме кардио и фитнес тренировки.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 4

  • @BBTeamVideos
    @BBTeamVideos  3 ปีที่แล้ว

    🎥 *Още нещо интересно:* Мускулна треска (DOMS) - механизми, "лечение" и превенция 👉 th-cam.com/video/5ADa1Eavq4k/w-d-xo.html

  • @alexeystambolov
    @alexeystambolov 3 ปีที่แล้ว +1

    Здравейте! Поздравления за полезното видео (както и останалите, които правите)! Бих искал да попитам дали тренировка за цяло тяло в домашни условия, с тежестта на тялото, като ето тази например (fitbg.teachable.com/courses/1317593/lectures/30273578) се води анаеробна или HIIT и дали може да се комбинира с бягане или колоездене например, в разстояние на около 6 часа едната от другата?
    Като целта на трениращия не е състезателна, а за сваляне на мазнини и общо укрепване на тялото.
    Благодаря!

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 ปีที่แล้ว +1

      Благодарим, Алексей! Радваме се, че намирате видеата за полезни!
      Относно въпроса, типа енергийна система, която се използва по време на физическо натоварване (аеробна или анаеробна), се определя предимно от два фактора - интензивност на натоварването и продължителността му. Те двете пък са взаимно свързани - колкото по-висока е интензивността, толкова по-кратко можем да поддържаме изпълнението на дадено натоварване.
      Смята се, че в повечето случаи, натоварване с интензивност, което може да се изпълнява до около 60 секунди, се поддържа най-вече от анаербната енергийна система. Всъщност тя се дели на 2 части - анаеробна алактатна, при която се използва най-вече креатин фосфат като гориво и на нея се разчита само за няколко секунди (не повече от 10), след което енергийното производство се поддържа от лактатната анаеробна система, при което глюкозата е основно гориво, което продължава до около 60 секунди. След това навлиза аербоната енергийна система, която използва освен глюкоза, така и мастни киселини за генериране на енергия.
      С две думи - зависи от начина на изпълнение на тренировката по-горе и това каква интензивност представлява за трениращия собственото му тяло. Ако то му позволява да прави малко повторения с продължителност не повече от 60-70 секунди, значи интензивността е достатъчно висока, за да се поддържа предимно от анаеробната система. Съответно ако можем да изпълняваме по-продължителна серия или пък изпълняваме поредица от упражнения едно след друго и това продължава дълго, то тогава до един момент използваме анаеробната система, но след това разчитаме предимно на аеробната. Това е грубо обясняние, но сравнително точно.
      Относно комбинирането на горепосочените тренировки с бягане или колоездене - абсолютно да. 6-8 часа разстояние помежду им е добър избор, когато ни се налага да ги комбинираме в един ден. Ако трениращият е любител, няма състезателни цели и все пак има нужната енергия, може да се опита да ги комбинира и една след друга, най-вече ако се налага да спести време.

    • @alexeystambolov
      @alexeystambolov 3 ปีที่แล้ว

      @@BBTeamVideos Супер! Благодаря много за обстойния отговор! Бъдете здрави! :)