Oto jest podagrycznik pospolity

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
    W siódmym epizodzie poznamy podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria. Reprezentuje botaniczną rodzinę selerowatych. W pierwszej kolejności to bardzo uporczywy chwast. Jest niemalże wszędzie. Jego usuwanie z miejsc, gdzie jest niepożądany to klasyczny przykład syzyfowej pracy. Roślina potrafi się odrodzić z najmniejszego pozostawionego kawałka kłącza. Wystarczy chwila nieuwagi, aby czysta grządka zamieniła się w zielony łan.
    Dla miłośników zielonej dziczyzny jest to jedna z pierwszych wiosennych nowalijek. Na naszym bliskim wschodzie pojawia się w przysłowiu - dożyt by tak do snyty - znaczy się podagrycznika. Roślinę można spożywać na wiele sposobów. Im młodsze liście, tym lepiej. Osobiście używałem ich jako znaczącego dodatku do zup jarzynowych oraz składników racuchów. Można z nich robić tempurę. Owszem, należy mieć świadomość, że smak nie wszystkim odpowiada. Tutaj jednak ciśnie się na usta polskie przysłowie, na bezrybiu i rak ryba.
    W końcu roślina dorasta i rozwija liście charakterystyczne dla swojego gatunku. Na tym etapie można je zebrać i wysuszyć na zapas. Będzie zdrowotna herbatka.
    Wreszcie pojawiają się pędy z kwiatostanami. Od tej chwili roślina nie jest jadalna. W każdym bądź razie osobiście tego nie sprawdzałem.
    Kres wegetacji to pojawienie się białych baldachów. W tym stadium to pożytek pszczeli. Teraz w tle kilka najważniejszych informacji medycznych. Po pierwsze nazwa zobowiązuje. Ziele jest pomocne w leczeniu podagry. Można o nim również powiedzieć - do rany przyłóż. Dotyczy to świeżych liści. Pomaga jeszcze w przemianie materii.
    Co do reszty właściwości leczniczych oraz spożywczych szukajcie a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać. I jeszcze jedno. Chociaż ma status uporczywego chwastu to spełnia się w roli rośliny ozdobnej. Oto odmiana o pstrych liściach z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
    Piotr Grzegorzek
    Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl #rokbotaniki

ความคิดเห็น • 9

  • @r3nata700
    @r3nata700 5 หลายเดือนก่อน +2

    To co jest nam do życia potrzebne rośnie wokół nas

  • @innuendo4469
    @innuendo4469 ปีที่แล้ว +1

    Wspanialy z Pana lektor. Dziekuje za wiedze!

  • @elzbietakarlinska3293
    @elzbietakarlinska3293 2 ปีที่แล้ว +1

    Odmiana o pstrych liściach- śliczna!! Po kwitnieniu jest również jadalny,moje łany podagrycznika na jesieni są zwykle obżarte do gołych nerwów przez ślimaki, a one wiedzą co dobre...

  • @innuendo4469
    @innuendo4469 ปีที่แล้ว

    Gdzie moge znalezc wiecej wideo tego Pana (Piotr Grzegorzek)

  • @piotrgrzegorzek9635
    @piotrgrzegorzek9635 ปีที่แล้ว

    To jest rekordzista w tym cyklu. A może ktoś spojrzał by na ten gatunek - th-cam.com/video/ymnUCuB7S90/w-d-xo.html&ab_channel=dlaCiebietv Jest ciągle na setnym miejscu ze stu.

  • @monikapers4756
    @monikapers4756 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak odróżnić podagrycznik od szaleju?

    • @piotrgrzegorzek9635
      @piotrgrzegorzek9635 2 ปีที่แล้ว

      Najprościej sprawdzić wizerunki w Internecie. Osobiście nie spotkałem, ale tego co pokazałem w filmie nie sposób pomylić z czymkolwiek innym z tej rodziny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub dla zaspokojenia zwykłej ciekawości względem każdej rośliny można przesłać zapytanie tutaj - www.atlas-roslin.pl/jaka-to-roslina

    • @piotrgrzegorzek9635
      @piotrgrzegorzek9635 2 ปีที่แล้ว +1

      Wkrótce będzie film z szalejem jadowitym. Spotkałem go w Wilanowie.

    • @piotrgrzegorzek9635
      @piotrgrzegorzek9635 ปีที่แล้ว

      Szalej jest tutaj - th-cam.com/video/AFY0jiNWRpw/w-d-xo.html&ab_channel=dlaCiebietv