Róże z nasion.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Ten film dedykuję Panu Grzegorzowi z Zielonego Pogotowia. Zawdzięczam mu ogromną część mojej ogrodniczej wiedzy i umiejętności. Za każdym razem ,kiedy zaszczepię kolejne drzewko, będę Pana miło wspominał. A zamierzam zaszczepić bardzo wiele drzew i krzewów na moim małym, „Ranczo”, które stworzę z myślą o ptakach. Spoczywaj w pokoju.
    ...............................................................................................................................
    W centrach ogrodniczych bez trudu kupimy pięknie kwitnące odmiany róż. Gorzej kiedy chcielibyśmy w ogrodzie posadzić dziką różę. Owszem w internecie wszystko da się kupić - jeśli się poszuka. Czasem dzika róża sama wyrośnie nam gdzieś na działce. Dziką róże można też sobie wykopać i przesadzić. Można próbować rozmnażać ją z sadzonek.
    Ja dziką różę posiałem w lodówce i tak „uprawiałem” przez dwa lata. Teraz mam w doniczkach około maleńkich 30 krzewów. Będzie można ptakom stworzyć żywopłot dający latem schronienie a zimą cenne owoce. Jak rozmnażać róże z nasion ? O tym jest ten ptasio-ogrodniczy odcinek.
    Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p... - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzieki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
    Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
    !!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
    Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
    • Czy naprawdę wypadł z ...
    • Jak ratować ptaki ?

ความคิดเห็น • 84

  • @JanKowalski-l1w
    @JanKowalski-l1w 6 หลายเดือนก่อน +5

    Podziwiam pana cierpliwość i zaangażowanie z tymi nasionkami. Bardzo dziękuję za ten ciekawy film. Pozdrawiam.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      To na prawdę nic wielkiego. Większość czasu o nich nie myślałem ;) zaglądałem przy okazji wkładania do lodówki innych nasion :)

  • @paulinadadziak.2930
    @paulinadadziak.2930 6 หลายเดือนก่อน +6

    Róże są pięknymi kwiatami ja ma w swoim ogrodzie właśnie różne tylko na zimę jej nie ocieplismy przemarzla. Ptasio Sfero. Miłego wieczoru oraz spokojnej nocy weekendu. Pozdrawiam serdecznie.

    • @joannaswidnik-uw2rg
      @joannaswidnik-uw2rg 6 หลายเดือนก่อน +3

      Witam serdecznie;
      Pani Paulino może ta róża jeszcze jednak nie przemarzła? Radzę jeszcze poczekać z jej ewentualnym usunięciem. Róże zawsze "same pokazują" do którego momentu przemarzały. Ja tak właśnie robię i wstrzymuję się z ich przycinaniem po zimie do kwietnia (nawet do jego połowy). Później łatwo się przyjrzeć i na róży widać od którego momentu są "oznaki życia". Proszę jeszcze poczekać i gdy uzna Pani, że jednak ostatecznie nie ma szans na wegetację - to wówczas mówi się trudno. Na własnym przykładzie potwierdzam, że róża potrafi pozytywnie zaskoczyć.
      Pozdrawiam Joanna
      mgr inż. Ogrodnik

    • @rozanyrajrenaty4786
      @rozanyrajrenaty4786 6 หลายเดือนก่อน +1

      Proponuję podlać samą wodą, absolutnie nie nawozić nawozem, można oczywiście przyciąć i czekać.

  • @wsk552
    @wsk552 6 หลายเดือนก่อน +8

    Fajny, ciekawy film z praktycznymi poradami jak rozmnożyć rośliny potrzebne dla ptaków👏. Miałam to szczęście, że ptaki na działce posadziły dużo roślin - różę caninę, głóg, czremchę, ałyczę, buki, dęby. Najbilższy dąb rośnie 1 km od działki a żołędzie ptaki chowają pod roślinami gdzie ziemia uprawiana. Nie każdy ma takich pomocników.
    Z nasion rozmnażałam głóg na żywopłot, ( inspiracją był Pana film, o tym, że ptaki lubią w nim gniazda wić, jest bezpieczny ze względu na kolce i bardzo pożyteczny zimą) to też potrzebował dwa lata na wykiełkowanie.
    Prawdą jest, że czasami coś się zrobi przypadkowo i roślina wykiełkuje. Pozostawiłam jesienią owoce dzikiej róży pomarszczonej w pojemniku na balkonie gdzie deszcz napadał a mróz w lutym zmroził. Myślałam, że wszystkie do wyrzucenia a okazało się, że nasiona na wiosnę zaczęły kiełkować.
    Dziękuję, że film jest dedykowany panu Grzegorzowi z Zielonego Pogotowia. Człowiek wielkiego serca i miłości do przyrody. Dużo dobrego zrobił, żeby prawidłowo dbać o rośliny. Pamiętam odcinek, gdzie Pan gościł na ranczu, to było piękne połączenie moich dwóch ulubionych kanałów Ptasiej Strefy z Zielonym Pogotowiem.🐦🕊️🌱🌲🥀

    • @mlew71
      @mlew71 6 หลายเดือนก่อน +2

      Jak sie rozmnaza glog z nasion ? Czy z galazki wetknietej w wilgotna ziemie wyrosnie glog ?

    • @wsk552
      @wsk552 6 หลายเดือนก่อน +3

      Z gałązek nie rozmnażałam. Rozmnażałam z nasion. Owoce głogu posadziłam w doniczkach z piaskiem i postawiłam w cieniu. Doniczki przykryłam siatką, żeby ptaki czy gryzonie nie wyjadły. Podlewałam latem a w pozostałe pory roku były zdane warunki atmosferyczne. Po dwóch latach wykiełkowały.🌱

    • @mlew71
      @mlew71 6 หลายเดือนก่อน +2

      Dwa lata to dlugo .@@wsk552

    • @wsk552
      @wsk552 6 หลายเดือนก่อน +2

      Nasiona głogu mają bardzo twardą osłonkę, dlatego tak długo. W tym roku spróbuję z gałązek może się uda.

  • @robertchemowski2257
    @robertchemowski2257 6 หลายเดือนก่อน +4

    Wszystko to bardzo ciekawe.
    Róże dzikie bardzo ładnie pachną jak kwitną. Większość nasion ptaki roznoszą chociaż taka czeremcha rozsiewa się bardzo inwazyjnie w lasach. Kukułki zaraz przylecą w maju i zakukają. Trzeba drobne mieć w kieszeni.🪶

  • @tomb6521
    @tomb6521 6 หลายเดือนก่อน +3

    Witam i pozdrawiam 🙂 dziękuję za materiał jest ekstra 👍.

  • @photographerwithawalker
    @photographerwithawalker 6 หลายเดือนก่อน

    Rewelacja też cos po kombinuje

  • @wandziawandzia5056
    @wandziawandzia5056 6 หลายเดือนก่อน +3

    Dzień dobry 🤗

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 6 หลายเดือนก่อน +15

    a ja dzięki panu Grzegorzowi poznałam pana Kubę

    • @ranger-yg8nw
      @ranger-yg8nw 6 หลายเดือนก่อน +5

      Ja również

  • @chobyino
    @chobyino 6 หลายเดือนก่อน +2

    Ja będę hodować jabłoń z nasion 😅 Mamy piękną 100 letnią jabłoń i liczę w tym roku na jabłka z niej by mieć silne podkładki pod szczepienie takich staruszków 😊 W naszej okolicy jest kilka starych sadów i chcę przedłużyć ich życie u nas w ogrodzie 😁

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      Moje podkładki wysiane w styczniu mają już 25 cm :) niedawno wzeszły też antonówki. Zamierzam też zakodować podkładki wegetatywne, bo te co są w sprzedaży detalicznej są drogie i jakościowo słabe ...

    • @chobyino
      @chobyino 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@ptasiastrefa no i super, trzymam kciuki 🥰 Oby urosły nam piękne i zdrowe 😘

  • @MasterBLB
    @MasterBLB 6 หลายเดือนก่อน +1

    10:34 Panie Kubo, nie wino a dżem proszę sobie z dzikiej róży uwarzyć; można też mieszany zrobić, np. różano-wiśniowy. Tym bardziej, iż się Pan do słabości do dżemów wcześniej przyznał ;) Niemniej wino z róży też jest spoko.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Tak dżem trzeba będzie koniecznie spróbować :)

  • @apf-ff4kl
    @apf-ff4kl 6 หลายเดือนก่อน +1

    A ja pozwolę sobie, złożyć Ci życzenia, spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i wytrwałości w tak pięknej pasji.
    Proszę o relację z poniedziałkowej bitwy.
    Czy jajka są malowane w tradycyjne wzorki, czy może imitują różne gatunki (oczywiście wzorem, nie wielkością)
    Ciekawe czy uda Ci się zdobyć nasiona prawdziwej KOSZTELI, to byłby sukces zachować tak starą odmianę, a dzieci odkryłyby, że jabłka potrafią mieć tak odmienny smak od dzisiejszych "plastikowych".

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Moje dzieci uwielbiają jeść kosztele. Udało mi się dostać na jakimś bazarze. Ale nasion nie zebrałem. Drzewo które by wykiełkowało raczej nie powtórzy smaku owoców. Zamiast tego pozyskane z pewnego źródła zrazy to jest patyki pościeli które już zaszczepił na podkładkach jabłoni. Na wszelki wypadek na kilku :). Hmmm o jajkach na PS jeszcze nie było. Chyba dobry temat na święta :) pozdrawiam serdecznie!

  • @nataliabroszkiewicz2367
    @nataliabroszkiewicz2367 6 หลายเดือนก่อน

    8:03 a co to za ciekawy sposób podlewania?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      Cienka słomka włożona w zakrętkę zwykłej butelki i oblepione klejem na gorąco z obu stron. Robię sobie takie podlewaczki do fiołków dzięki temu nie mam problemu z podlewaniem pod liście.

    • @nataliabroszkiewicz2367
      @nataliabroszkiewicz2367 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa świetne, dziękuję za odpowiedź

  • @Przemek-il5sk
    @Przemek-il5sk 6 หลายเดือนก่อน

    To ja czegoś nie rozumiem. Jeśli nasion nie można przemrażać to w jaki sposób dzikie róże sie rozsiewają, jak każdej zimy (odkąd pamiętam a mam już kilka lat) jest temperatura przynajmniej minus 10 stopni. Nieraz minus 15 przez kilka nocy. a pamiętam też temperatury poniżej 20 stopni. Więc według twojej wypowiedzi dzika róża już dawno powinna wyginąć. A chyba jednak rosną i to nie przez sadzenie ze sztobrów.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +4

      To proste, są rozsiewane przez ptaki i inne zwierzęta przed bardzo silnymi mrozami, przykrywane ściółką z liści która je ochrania przed mrozem (słaby mróz nie jest szkodliwy dla nasion tak do -5 około). Temperatura jaką mamy w zamrażarce to -18 stopni za niska , wykończy nasiona. Pozdrawiam serdecznie

    • @Przemek-il5sk
      @Przemek-il5sk 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@ptasiastrefaOk. teraz rozumiem.

  • @michal1974
    @michal1974 6 หลายเดือนก่อน +4

    Można też wiosną/latem zajrzeć pod krzew dzikiej róży czy nie rosną młode siewki.

    • @michal1974
      @michal1974 6 หลายเดือนก่อน

      Byłem dzisiaj zobaczyć pod krzewem róży jest dużo młodych siewek🙂

  • @MałgorzataLamlih-Gasin
    @MałgorzataLamlih-Gasin 6 หลายเดือนก่อน +5

    Pozdrawiam z Mielca Świetny temat Podziwiam rozległość zainteresowań 😀

  • @ola2821
    @ola2821 6 หลายเดือนก่อน +7

    Tydzień temu posadziliśmy na działce 100 sadzonek róży na ptasi żywopłot, czekamy aż się przyjmą i pojawią pierwsi ptasi lokatorzy.. na razie mamy parkę kuropatw - stałych rezydentów 😊

  • @leszczu82d
    @leszczu82d 6 หลายเดือนก่อน +6

    Ja często wspominam spotkanie ptasiej strefy z zielonym pogotowiem. Budka dudka zapadła mi w pamięci. Niestety ja nie miałem przyjemności spotkać Pana Grzegorza. On już sadzi rośliny w ogrodach w niebie. Dużo zdrowia Panie Jakubie. Twój film jak zwykle świetny. P. S. Tak myślałem że wspomnisz o Panu Grzesiu. Obydwa kanały uwielbiam od zawsze oglądać.

  • @Marzena-b6z
    @Marzena-b6z 6 หลายเดือนก่อน +20

    Panie Kubo, dzisiaj dziękuję za wspomnienie o Panu Grzegorzu. Na Jego kanale Pana zobaczyłam pierwszy raz i od tej pory subskrybuję i oglądam z zaciekawieniem również Ptasią Strefę. Niech odpoczywa w pokoju.

  • @AnKa38587
    @AnKa38587 6 หลายเดือนก่อน +8

    Idealnie😊 oba tematy filmu trafione...uwielbiam ptaki i rośliny ♥️

  • @aok8469
    @aok8469 6 หลายเดือนก่อน +4

    Od dawna mi się marzy psia róża w ogródku. Raz wykopałam na nieużytkach, ale się nie przyjęła. Zauważyłam natomiast jakieś samosiejki, czy raczej "ptasiosiejki" na podwórku. Tuż za płotem rośnie dzika róża i być może ptaki, które się nimi żywiły i siadały na drzewach na moim podwórku mogły coś rozsiać. Mam nadzieję, że to są krzewy dzikiej róży i że się doczekam.
    Mam póki co róże pomarszczoną, która ma owoce bardziej okrągłe jak małe jabłuszka, nie wiem, czy jakieś ptaki je jedzą, ale owady uwielbiają, podobnie jak rosa multiflora, którą dostałam od sąsiadki i też jest wielkie brzęczenie w okresie kwitnienia.

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 6 หลายเดือนก่อน +4

    to jest bardzo piękny, cenny filmik, dziękuję panie Kubo!

  • @joannaswidnik-uw2rg
    @joannaswidnik-uw2rg 6 หลายเดือนก่อน +3

    Super pomysł 👍
    Pozdrawiam serdecznie 🌷

  • @tococzujesz
    @tococzujesz 6 หลายเดือนก่อน +3

    Ale fajne sadzonki! Podziwiam cierpliwość 😊 Dwa lata w lodówce, hmmm, chyba nie dałabym rady tyle czekać. W ubiegłym roku i w tym posialam na parapecie trędownika bulwiastego i serdecznie. Dla owadów, bo to rośliny miododajne. W ubiegłym roku udało mi się posadzić sporo sadzonek, które przetrwały zimę i wypuściły w tym roku znów (to byliny). Dlatego posialam raz jeszcze i będę prowadzić partyzantkę ekologiczną tych dwóch gatunków w moim mieście. Dla błonkówek 🐝

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +3

      Trędownika nie próbowałem, dzięki za radę:)... A te 2 lata to cóż misja typów wsadź do lodówki i zapomnij ;) jeśli pobierzemy nasiona z niedojrzałych owoców takich żółto-pomarańczowy to wykiełkują już W ciągu pierwszej zimy... :)

  • @fransorka8074
    @fransorka8074 6 หลายเดือนก่อน +3

    nie mam kompletnie zajawki by grzebać w ziemi ale odcinek oglądało się super, bardzo fajnie opowiedziane, ten kanał to prawdziwy zakątek miłośników natury i przyrody

  • @bluesky7104
    @bluesky7104 6 หลายเดือนก่อน +3

    Swietny pomysl...dziekuje...💯💝

  • @baton_corsa3495
    @baton_corsa3495 6 หลายเดือนก่อน +3

    Prawda, że można prawie wszystko kupić ale fajnie jest coś samemu wyhodować. U nas zostało jeszcze kilka starych odmian jabłoni, które już zaczynają kończyć swój żywot. Żałuje, że wcześniej się nie zabrałem za wysiew nasion antonówki, i już może zaszczepione stare drzewa by sobie rosły, chociażby szkoda mi szarej renety. Ciężko teraz znaleźć jabłonie szczepione na antonówce, albo nie umiem szukać. A jabłonie na tych podkładkach sprzedawanych w sklepach internetowych może szybko owocują, ale drzewka są małe i wymagają dobrej ziemi, u mnie na 5 klasie nie rosną.
    Odnośnie fiołków, polecam sprawdzić jeszcze skrętniki ;-)
    PS Szkoda, że Pana Grzegorza, nie ma już z nami, ale chociaż wiedza na youtube została 😞.

    • @stanislawbogumil
      @stanislawbogumil 6 หลายเดือนก่อน +1

      W poprzednią sobotę zaszczepilem na gałęzi Witosa starą jabłonkę,która ma z 50 lat .Nie wiem jaka to odmiana - jabłka twarde , zielono czerwone. Czerwień biegnie paskami od ogonka do szypułki. Jaka to może być odmiana jabłoni?

  • @oladzidowska8700
    @oladzidowska8700 6 หลายเดือนก่อน

    Wow, ale pięknie rosną, kwitną, piękne hobby.Jak dla mężczyzny,,,,no,no,❤
    Chciałabym mieć takie rozsady fiołków 🥰🌹💓
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @Adam-d7k
    @Adam-d7k 6 หลายเดือนก่อน +1

    Ja wlasnie chcialem sobie wyhodowac dzika róże żeby miec podkladke i zaszczepić na niej odmiane szlachetna. Teraz juz wiem czemu sie nie udalo - stratyfikowalem tylko 3 miesiace 😂

  • @Wadyslaw-wq7fo
    @Wadyslaw-wq7fo 4 หลายเดือนก่อน

    Prosty placek z wiśniami- biszkopt do tego wiśnie w mące obsypać i na górę biszkoptu powrzucać i do piekarnika a potem mmm:)

  • @TakJakbyLuksusowo
    @TakJakbyLuksusowo 6 หลายเดือนก่อน +1

    9:50 - owszem można kupić, ale przecież trzeba to zrobić za pieniądze ;) A jak robi się sadzonki samemu wychodzi to znacznie znacznie taniej (chociaż wymaga więcej pracy). Ostatnie 3 lata robiłem rozsadę pomidorów i biorąc pod uwagę ilość krzaczków, wydałbym majątek gdybym miał je kupić już gotowe do wsadzenia. W tym roku niestety będę tak musiał zrobić, bo pokój w którym robiłem rozsadę (z południowym oknem) jest w remoncie...

  • @tomasztomasz6424
    @tomasztomasz6424 6 หลายเดือนก่อน +2

    🙃👌👍

  • @jayfeather0946
    @jayfeather0946 6 หลายเดือนก่อน

    Panie Jakubie, mam do Pana malutkie pytanie o ptaki drapieżne: Mówi się, że orliki można rozróżnić od np. myszołowa po deskowatych skrzydłach, ale przecież taki myszołów też ma podobne, deskowate skrzydła. Co mam rozumieć przez pojęcie „deskowate” i czym skrzydła orlika różnią się od np. myszołowa? Pozdrawiam:)

  • @TheMarcinpaco1
    @TheMarcinpaco1 6 หลายเดือนก่อน +2

    mam w ogrodzie dzika roze

  • @stanislawbogumil
    @stanislawbogumil 6 หลายเดือนก่อน +3

    W tamtym roku
    zaoczkowałem na trzech badylach szlachetne odmiany róży na samosiejkach dzikiej róży , które wyrosły w jałowcach płożących.Nasiona trafiły tam tylko z pomocą ptaków. Teraz w marcu oczka puściły pączki. Taka współpraca z przyrodą ;)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +3

      Róż jeszcze nie okulizowałem ale pewno kiedyś spróbuję :)

    • @stanislawbogumil
      @stanislawbogumil 6 หลายเดือนก่อน +2

      @@ptasiastrefa
      Nauczyłem się tego po filmikach śp. Grzegorza ( Zielone Pogotowie)
      Niech Pan Bóg zaprosi Pana Grzegorza na swoje ogrody.

  • @Mrkrzyh
    @Mrkrzyh 6 หลายเดือนก่อน

    rośliny które bez żadnej wątpliwości są powiązane z ptakami to czarny bez - to wiedzą wszyscy, i dąb... o tym mało kto wie że roznoszeniem żołędzi zajmują się ptaki - sroki, sójki i inne wrony - u mnie na działce nie było dębu ale znajdywałem żołędzie i się zastanawiałem skąd się wzięły ... czarne bzy pojawiają się wokół budynków też jakby znikąd - po prostu ptaszki zjadają gdzieś owoc, pestki wydala tam gdzie usiądą a siadają na budynkach bo to te gatunki lubiące towarzystwo ludzi się tym żywią i potem dom i stodoła a wokół czarny bez...

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน

      Czarny bez uwielbia dużo azotu. A to zapewniały gnojowice i latryny w pobliżu ludzi ;) nigdy nie rozmnażają go z nasion ale podobno łatwo ukorzenia się sadzonek (też nie próbowałem). Pozdrawiam serdecznie!

  • @elzbietagrzeskowiak1903
    @elzbietagrzeskowiak1903 6 หลายเดือนก่อน +2

    Posadziłam 5 róż pod płotem specjalnie dla ptaków. Niestety wszystko, do ostatniego listka i pączka zjadły daniele... Próbowałam też skiełkować nasiona starej odmiany jabłoni (kosztela), udało się po roku stratyfikacji ale niestety siewki padły, pewnie z powodu jakiegoś grzybka. Taki to niepewny los ogrodnika.. :-)
    Czy możesz zdradzić jakich lamp używasz?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      Róże z tego filmu mają dzisiaj około 15 cm. Jabłonie które wsadziłem w doniczkach w tym samym czasie około 20. To czego na filmie nie było to w zeszłym i trzymane na balkonie w głębokim piasku nasiona ałyczy, śliwy węgierki, grusze i jabłonie... Stratyfikacja naturalna. Będę miał fajne porównanie roślin spod sztucznego światła z tymi z naturalnego. Sztuka polega na tym żeby te co są w domu potem ostrożnie hartować.... I nie powiem zabawa przednia A jak się nie uda to przecież nic się nie stanie :) pozdrawiam serdecznie

    • @KAMI1410-eb4wq
      @KAMI1410-eb4wq 6 หลายเดือนก่อน +2

      I to to to, dokładnie o to chodzi. Czas i tak ucieknie ani się obejrzymy, a tyle można zrobić i obserwować, a potem cieszyć się efektami lub przynajmniej pogratulować sobie podjętej próby.
      Gratuluję sposobu działania Ptasia Sfero i rzecz jasna, życzę sukcesów i radości 🙋🌱🌿🌳​@@ptasiastrefa

  • @idkwhatimdoin1365
    @idkwhatimdoin1365 6 หลายเดือนก่อน +1

    Podziwiam za cierpliwość.
    Na posesji mam kilkanaście dzikich róż i 4 ozdobne, ale w tym roku chcę dosadzic jeszcze jedną dziką. A kolejne może też sie zdecyduje rozmnożyć z nasion? Kto wie : )

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Tego na filmie nie powiedziałem ale proces można przyspieszyć kiedy zbierzemy niedojrzałe owoce :) i z Nich nasiona do lodówki. Spróbowałem i działa już wyrosły :)

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 6 หลายเดือนก่อน +1

    z dzikiej róży można zrobić żywopłot. Płatki róży dzikiej zbieram, suszę, dodaję do mieszanki ziołowej herbaty. Z płatków róży robiłam miód!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      dzisiaj piłerm herbate z płatków róży ,ale nie dzikiej. Mam wogrodzie odmianę pełną, kwitnąca raz w roku. Została odzyskana (sadzonki) z pozosrtałości po dawnym ogrodzie przydomowym (śladu po domu już nie ma). Keidy kwietnie czuć ją z 20 m :) 2 lata temu ją rozmnażałem, przyjęła się tylko jedna sadzonka i wysłałem ją do Bydgoszczy :)... W zeszłym roku miłame wiecej szczęsica i ukorzynieło sie kilka paryjów. Niebawem będe je prasadzał do wiekszej donicy. wykiełkowały też dwa nasionka - ciekawe jakie będą.

  • @szczecinskiekogutowanie5034
    @szczecinskiekogutowanie5034 6 หลายเดือนก่อน

    Witaj Kuba . Mam do Ciebie pytani . Dokarmiamy jak już Tobie pisałem nasze ptaszki zimą. Do co się dzieje w tym roku jeszcze nie miało miejsca od 20 lat . Od około miesiąca przylatują prawie same czyżyki w ilości około 500 sztuk . Zajadają dziennie 10 kg łuskanego słonecznika . Czy ta ich ilość to coś normalnego ?
    Pozdrawiam Adam ze Szczecina

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +2

      To normalne, ale nie zawsze i nie wszedzie się dzieje. Niebawem poleca dalej bo to ptak przelotne. :) pozdrawiam serdecznie

    • @szczecinskiekogutowanie5034
      @szczecinskiekogutowanie5034 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa Dziękuję Kubo za odpowiedź . Wiesz te moje czyżyki wyparły w wielkiej stołówce wszystkie ptaszynki .

  • @arqus6522
    @arqus6522 6 หลายเดือนก่อน +1

    dzien dobry jaki film pan planuje nastepny?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน

      Nie wiem... Tym razem nie mam nic nagranego. Zamiast nagrywać zaszczepiłem jabłonie, bo już był czas. Pomysłów na temat kirka między innymi jak zabezpieczyć mało bezpieczną budkę niekoniecznie słonikiem. Kolejny to rozliczenie zrzutki już bardzo zaległy. Montaż naprawiać budki w przyszłym tygodniu test poprzedniego odcinka. Zatem nie wiem, pewnie coś z tego.

    • @arqus6522
      @arqus6522 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa a np drzewa i krzewy które stanowią dobre miejsca do gniazd?

    • @idkwhatimdoin1365
      @idkwhatimdoin1365 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa a może coś w temacie brzegówek? Kilka lat temu (4 chyba?) był ostatni update i ciekawi mnie, czy w nowym miejscu coś się udało

  • @stonka-rh6vz
    @stonka-rh6vz 6 หลายเดือนก่อน

    Nasiona róży dzikiej pozyskane z owoców czy się mylę?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Z owoców. Długie stratyfikacji potrzebują teraz dojrzałych owoców. Jak użyjemy takich bladych pomarańczowych wykiełkują po pierwszej zimie.

  • @jayfeather0946
    @jayfeather0946 6 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za kolejny, ciekawy i pouczający odcinek :) Mam przy okazji do Pana małe pytanie: Czy siewkowce są w Polsce, kiedy mają szatę spoczynkową? Czy przelatują one jesienią/zimą (wtedy kiedy mają szatę spoczynkową) przez Polskę? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczoru :)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Sieweczki obrożne, które dopiero wróciły mają własciwie szatę letnią. Nie przypominam sobie czy obserwowałem ptaki w szatach spoczynkowych zimą. W ogóle nie wiem czy widziałem, którąś z naszych zimującą siewczkę. Na pewno raz sieweczkę morską w czasie liczenia zimowego, wiele lat temu. Niestety ekspertem od pierzenia sieweczek też nie jestm, bo mało, o ile w ogóle je obrączkowałem. Raczej mewowce i bekasowce (te czasem zimują i można ich szaty spoczynkowe oglądać). Pozdrawiam serdecznie

    • @jayfeather0946
      @jayfeather0946 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa Dzięki! A wiesz może gdzie można obserwować właśnie bekasowce (np. biegusy zmienne, łęczaki, piaskowce, itp.) na przelotach zarówno wiosennych jak i zimowych? Wybrzeże? Biebrza? Chodzi mi bardziej o takie miejsca, gdzie raczej napewno będą one przelatywały.

  • @ciuciekciuckowski9782
    @ciuciekciuckowski9782 6 หลายเดือนก่อน

    tylko musisz je zahartować za nim je wysadzisz potem do ziemi na dworze

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Tak wiem i trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Teraz mają 15 cm a jabłonie 20. Ale nic się nie wyciągają dobre tanie lampy LED

    • @ciuciekciuckowski9782
      @ciuciekciuckowski9782 6 หลายเดือนก่อน

      @@ptasiastrefa jaka barwa i ile lumenów? tylko im tropików tam nie zrób bo zamiast dzikiej róży będziesz miał figowce ;D

  • @Zubrowek
    @Zubrowek 6 หลายเดือนก่อน

    Podam przepis na takie nasionka: najpierw takie nasionka trzeba wysuszyć, suszenie do temp. 40 st. C (bardzo ważne). Suszenie powoduje że ewentualne pleśnie nie atakują nasionka od zewnątrz oraz usuwa to nadmiar wody. Wilgotność na zewnątrz nasion powoduje atak pleśni. Raz zaatakowane nasionka pleśnią, słabo kiełkują i zazwyczaj giną po wykiełkowaniu. Po wysuszeniu, dla pewności, można nasionka przemyć w alkoholu absolutnym aby usunąć wszelkiej maści zarodniki pleśni. Proces przechłodzenia w lodówce w 1-4 st. C co najmniej 3 tygodnie. Po tym tym można wsadzać nasionka. Oczywiście ten okres skaryfikacji może być znacznie dłuższy, chodzi o to że w tak niskiej temp. nasiona nie będą atakowane przez pleśnie i ulegną skaryfikacj (chodzi o odblokowanie inhibitorów kiełkowania). Najlepiej po przemyciu alkoholem i wysuszeniu/odparowaniu, przenieść nasionka do słoiczka i wstawić do lodówki.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo dziękuję! Zanotuje i będę próbował w przyszłym roku. Lodówkę muszę zmienić bo w tej którą mam najniższa jej temperatura to około 6 stopni... Zrazy jabłoni rajskich zaczęły się wybudzać :(. Proszę napisać, jak długo można nasiona przechowywać na sucho. Od kiedy stosuję próchno lub cynamon pleśń nie stanowi problemu... Pozdrawiam serdecznie

    • @Zubrowek
      @Zubrowek 6 หลายเดือนก่อน +1

      Aby przyśpieszyć kiełkowanie, trzeba nasiona zmusić aby pozbyły się szybciej inhibitorów kiełkowania, to jest najprawdopodoniej kwas abscyzynowy (ABA) można zastosować terapię szokową. Zanurzenie na ok. 1 minutę nasion w gorącej wodzie (70-80 st. C) Po tej kąpieli wysuszyć nasiona bibułką i wstawić do lodówki np. z tym próchnem lub glebą. Po kilku tygodniach powinny zacząć kiełkować. Ewentualnie za miesiąc powtórzyć kąpiel. Różne gatunki różnie reagują. Nasiona Eukaliptusów i innych roślin strefy gorącej i suchej reagują bardzo dobrze na takie kąpiele i szybko zaczynają kiełkować. Nie wiem jak z nasionami róży.@@ptasiastrefa

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  6 หลายเดือนก่อน +1

      @@Zubrowek w nowej książce starej wyczytałem że czasem pomaga zebranie nie w pełni dojrzałych nasion (podobno inhibitory mają się nie w pełni jeszcze wytworzyć do tego czasu). W zeszłym roku zebrałem nasiona z owoców Rosa canina , które nie były czerwone lecz takie lekko pomarańczowe. I faktycznie wykiełkowały po trzech miesiącach w lodówce :) niesamowicie jest to ciekawe. Jeszcze raz dziękuję za bardzo wyczerpujące podpowiedzi :) pozdrawiam serdecznie

    • @Zubrowek
      @Zubrowek 6 หลายเดือนก่อน

      Pięknie, masz sposób na nasiona róży, zbieranie nasion z niedojrzałych owoców.@@ptasiastrefa