Strakapoud velký (Dendrocopos major), Great spotted woodpecker, Большой пёстрый дятел, Buntspecht

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ก.ค. 2018
  • Strakapoud velký dorůstá přibližně velikosti kosa. Je shora černý, líce a břicho má bílé, křídla jsou černobílá. Spodní ocasní krovky má červené a samec má na rozdíl od samice červený také zátylek.Tento pták dobře šplhá po svislých plochách, většinou kmenech stromů k čemuž je výborně uzpůsoben. Dva z jeho čtyř prstů směřují dopředu a dva dozadu a jsou opatřeny zahnutými drápy. Tuhá ocasní pera slouží při šplhání jako opora těla.
    Je to nejhojněji zastoupený evropský datlovitý pták. Lze ho spatřit v celé Evropě, ale také na většině území Asie a byl již pozorován v Severní Americe.
    Žije ve všech druzích lesů, v parcích i zahradách. A pokud tam najde potravu, zalétá i do center měst. Je to všežravec jehož potravu tvoří v létě převážně hmyz, ale dovede vyplenit i dutinová hnízda menších ptáků. Silným zobákem dovede rozbít kůru stromů a larev se potom zmocní svým dlouhým jazykem. V období nedostatku hmyzu převažují v jeho stravě semena, bobule, ořechy a různé plody a často navštěvuje krmítka.
    Hnízdí vždy v dutině většinou nemocného stromu, kterou si sám vydlabe, a to každý rok novou. Do hnízda samice naklade okolo 6 bílých vajec na kterých se oba rodiče střídají. Po dvou týdnech se rodí mláďata, při jejichž krmení se podílí oba rodiče. Doma v dutině je ovšem také potřeba uklízet a při odletu vynést smetí. Mladí jedinci opouští domovskou dutinu asi po třech dalších týdnech krmení.
    Strakapoud velký se v přírodě dožívá až 11 let. Přesto, že hnízdí pouze jednou ročně je úspěšnost jeho hnízdění vysoká a není to tedy nijak ohrožený druh.
    #Birdwatching #Wildlife #DondrocoposMajor

ความคิดเห็น • 7