Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa, jak to zrobić...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2024
  • www.kstankiewic... więcej o mnie na moim www
    www.kstankiewic... kopalnia wiedzy mojego autorstwa
    / kancelariastankiewicz zapraszam na mój FB
    Czy można zawrzeć rozdzielność majątkową w trakcie trwania małżeństwa?
    Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że majątek wspólny małżonków tworzą przedmioty, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków, lub przez jednego z nich, ale za wyjątkiem przedmiotów majątkowych, które podlegają zaliczeniu do majątków osobistych każdego z małżonków. Przepisy szczegółowo wyliczają przykładowe składniki majątku wspólnego małżonków na które składają się m.in. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.
    Co powinniśmy zrobić aby wprowadzić inny niż ustawowy ustrój wspólności małżeńskiej?
    Musimy ustanowić rozdzielność majątkową, co może nastąpić w dwojaki sposób:
    1. w formie umowy majątkowej małżeńskiej zwanej potocznie intercyzą
    2. w postępowaniu sądowym
    W pierwszym przypadku możemy podpisać umowę w formie aktu notarialnego. Rozwiązanie to jest możliwe jedynie wtedy, gdy oboje małżonkowie są zgodni co do podpisania intercyzy oraz mają ustalony rodzaj umowy, który chcą zawrzeć. Małżonkowie mogą bowiem wprowadzić:
    1) ograniczenie wspólności majątkowej,
    2) rozszerzenie wspólności majątkowej,
    3) rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.
    Druga sytuacja, a więc ustanowienie rozdzielności majątkowej na drodze sądowej, najczęściej stosowana jest w przypadku niewłaściwego postępowania współmałżonka lub braku zgody małżonków co do warunków umowy. Składając pozew o ustanowienie rozdzielności do sądu, pamiętajmy o przedstawieniu stosownej argumentacji w uzasadnieniu. Jeśli sąd pozytywnie rozpozna sprawę, to rozdzielność majątkowa powstanie z chwilą wskazaną w wyroku.
    Co do zasady, ustanowienie rozdzielności majątkowej nie może być wcześniej niż dzień złożenia pozwu w sądzie. Jednak od powyższej zasady istnieje pewien wyjątek.
    Co to oznacza?
    Oznacza to, że sąd jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy wymaga tego dobro rodziny lub współmałżonka, jako początek obowiązywania rozdzielności majątkowej może ustalić termin wcześniejszy niż dzień wytoczenia powództwa. W mojej praktyce adwokackiej obserwuję, iż Sądy nie często orzekają rozdzielność majątkową z datą wsteczną i robią to tylko wtedy, gdy wystąpią ku temu szczególnie ważne okoliczności. Chodzi tutaj przede wszystkim o ważne powody natury majątkowej lub o wytworzenie takiej sytuacji, w której wykonywanie zarządu przez każdego z małżonków nad wspólnym majątkiem jest niemożliwe lub znacznie utrudnione., np. kiedy małżonkowie żyją w separacji i są ze sobą silnie skonfliktowani.
    Pamiętaj, że rozdzielność majątkowa z datą wsteczną może być ustanowiona jedynie przed sądem i nie ma możliwości uregulowania tej kwestii u notariusza.

ความคิดเห็น • 9

  • @axlhyvonen461
    @axlhyvonen461 ปีที่แล้ว

    Dzięki rekomendacji samego TH-cam natknąłem się na kanał Pani, a bardzo dobrze mi się oglądało taki filmik 😊😊❤❤ Najwyraźniej Pani wie, co mówi,a do tego jeszcze wybitnie pięknie wygląda 😊❤😊🤗💋🌞

  • @agata9263
    @agata9263 3 ปีที่แล้ว

    Czy można wprowadzić rozdzielność majątkową w trakcie trwania małżeństwa bez podziału dotychczasowego majątku 50/50?

  • @Marcin_z_bloku_obok
    @Marcin_z_bloku_obok 3 ปีที่แล้ว

    No ale przed notariuszem trzeba się rozliczać z każdego talerza i szafki? To kuriozalne

  • @ewalebioda9192
    @ewalebioda9192 3 ปีที่แล้ว

    Prosze o pomoc co w przypadku kiedy w trakcie rozwodu mamy rożdzielnoś majątkową ale jednocześnie czekam na wyrok od złożonej apelacj wzwiąsku z samochodem który to sąd podzielił po połowie miesiąca próbowałam go zpłacić ale nie moge się z nim dogadać i boje się że sąd przychyli się do poprzedniego wyroku i czy w tej sytułaci moge mieć jakieś wyjście prosze o pomoc dziękuje

  • @glodny
    @glodny ปีที่แล้ว

    Czy jeżeli w danym roku podatkowym w mać kwietniu zrobiłem rozdzielność majątkowa a tego samego roku zrobiłem w grudniu wspólnotę to czy mogę rozliczać się wspólnie z żoną? Wiem że jeżeli bierze się ślub np w grudniu to można się rozliczać wspólnie z żoną, ale co w przypadku gdy miałem rozdzielność a po kilku miesiącach zrobiliśmy znowu wspólnotę?

  • @moongirl9392
    @moongirl9392 5 ปีที่แล้ว

    Czy mogłaby mi Pani napisać czy w intercyzie może być takie coś, mianowicie przyszły mąż chcę swoją nieruchomość z przed ślubu ( czyli jeszcze obecnie) podzielić na nas dwoje czyli, żeby było jasne, że jest po prostu nasza wspólna... czy możemy tak zrobić poprzez intercyzę? ( Mam nadzieję, że zrozumiała Pani o co mi chodzi :) ) Pozdrawiam serdecznie i oczywiście Sub

    • @adwokatkatarzynastankiewic1869
      @adwokatkatarzynastankiewic1869 5 ปีที่แล้ว +1

      Można rozszerzyć ustrój wspólności majątkowej o nieruchomość pochodzącą z majątku osobistego małżonka. Jest także możliwość dokonania darowizny udziałów w nieruchomości.

  • @krzysztofksiazak316
    @krzysztofksiazak316 6 หลายเดือนก่อน

    A ja jestem bylem i zostane kawalerem😂😂mam firme dom wszyskie kobiety mnie kochaja kochac beda bo ja jestem maczo kobiety mi wybacza😂😂
    Zadne intercyzy rozwody zona dzieci nie sa mi potrzebne do szczescia 😂😂
    Kawalerskie zycie ciagle wciaz na szczycie😂😂😂

  • @weremiu
    @weremiu 5 ปีที่แล้ว

    Nie mogę się skupić jak to oglądam chyba te okularki i blond włosy :)