Drodzy! Nie wiem jak to się stało, że w tak krótkim czasie filmik osiąga taką liczbę wyświetleń, ale z całego serca Wam dziękuję!!! Szczerze to miałem mieszane uczucia co do tego, czy filmik Wam przypadnie do gustu, ze względu na utratę materiałów, ale myliłem się :) Przy okazji zaznaczam - wspomniany plac Wolności to plac Sowiecki. Zwykła pomyłka. Proszę nie przypisywać sobie do tego ideologii xD
Dzięki za bardzo ciekawy film. Szkoda że bez zamku, bo to kawał polskiej historii Grodna. Podoba mi się też Twój spokojny komentarz. Jeszcze raz dziękuję.
Ja to mieszkam tak blisko granicy z Bialorusią ,że w samochodzie odbiera "Narodnoje Radio - Pasluchajcie i Padpiwajtie" na 87.5Mhz :) . ale tam nigdy nie byłem .
Да он и зимой симпатичный. Особенно бросается в глаза отсутствие уродливых пластиковых балконов и бородавок-кондиционеров на фасадах домов, что очень уродует многие города.Так что Гродно очень симпатично смотрится по сравнению со многими городами постсоветского пространства
Альберт пирвет. Удивительно для меня, я сидел на этом же месте в этом же кафе-называется "Трактиръ Подкова" ,Кирова 7. Хочу выразить свое восхищение и красотой этой страны- Беларусь. От проезда по ней на машине получил душевное спокойствие. Она разная- бескрайняя и лесная, с далекими видами и красивыми пейзажами. А Гродно для был город открытие, после Смоленска (тоже красивый город).Очень уютный, не передать впечатление от пребывания, все как то слилось в едино. Да, эмоционально-положительно описываю, но оно того заслуживает. Независимое государство. Жыве Беларусь! с подмосковья.
Nasze miasto teraz się zrobiło szare i ponure...Nie ma pięknych drzew, wszędzie stoją niewiadomo jakie posągi nie do składu nie do ładu...Wieczorami centralna ulica zupełnie pusta. Na jarmarku rzemieślnicy wpychają turystom różne badziewie...
Co do znajomości polskiego w Grodnie, to Białorusini masowo przyjeżdżają na zakupy do Białegostoku, to język zdążyli poznać. Trochę też ich pracuje w Polsce.
Wreszcie bylem w Grodnie. Ciesze sie, ze sam mialem okazje zobaczyc jak tam jest. Wjezdzajac (i wyjezdzajac) na Bialorus samochodem trzeba sie przygotowac na smieszna (uciazliwa) kontrole, wyciagania i pokazywania wszystkich kwitow, i to kilka razy tych samych roznym granicznym biurwom . Pani studiowala moj paszport dobre 15 min. i miala mine jakby robila to pierwszy raz w zyciu, i nie widziala jeszcze paszportu na oczy. Polscy pogranicznicy tez byli jacys dziwni chcieli sie upewnic czy przypadkiem nie zabladzilem i w zasadzie moze chce jechac zupelnie gdzie indziej ;) Miasto Grodno jest bardzo bezpieczne, maja tam kilka kosciolow, czolg na cokole jest tez Burger King. Jezeli ktos oczekuje tam starego miasta, ladnych zabytkow (jak we Lwowie), to musze rozczarowac nic takiego tam nie ma. Jedzenie na ktore liczylem, ze bedzie smaczne raczej rozczarowuje. Bufet Bolshoi ma ladny widok na ulice Sovietska i dosyc slaba kuchnie. Dalej jechalem z Grodna do Wilna, Rygi, Tallinna i Helsinek. Dla mnie w kolejnosci najciekawiej bylo w Tallinie potem Wilnie, Helsinkach i Rydze. Grodna nie bede ocenial bo nie ma czego.
Naprawde fajny materiał, dużo detali i informacji, ciekawa dawka historii. Miasto wydaje. się bardzo fajne i klimatyczne. Twój strój też fajnie wzbogaca kolorystykę w kadrze. Mankamentem jest dla mnie rozhuśtany przykrzywiający się obraz szerszych planów na miasto - nie wiem jak to profesjonalnie ująć
Widok na Grodno, a właściwie jego pomarańczową poświatę oświetlającą niebo mam codziennie wychodząc wieczorem na podwórko. W końcu to 30 km w linii prostej, którą dzieli granica.
Powiem krótko...namówiłeś mnie, nie tylko na wizytę w Grodnie, ale również na objazdową wycieczkę po całej Białorusi. Ogólnie jestem zafascynowany naszymi wschodnimi sąsiadami. Ich językami, kulturą, muzyką, historią, filmami, kuchnią...ludźmi przede wszystkim. Z przyjemnością obejrzałem cały Twój materiał (Mariana filmiki też śledzę...i przy okazji pozdrawiam) i dzięki nim wiele się dowiedziałem. Chciałbym zobaczyć to samodzielnie...jednak mam wiele obaw jeśli chodzi o stronę techniczno-logistyczną. Jestem bardziej typem podróżnika niż turysty i nie wiem bardzo jak sobie poradzić z bardziej swobodnym poruszaniem się po tym bądź co bądź policyjno-zbiurokratyzowanym kraju. Znam trochę rosyjski, ponieważ uczę się go samodzielnie powolutku w domu jak mi czas na to pozwala więc sądzę, że z dogadaniem się lepiej/gorzej nie będzie problemu ale te wszystkie formalności zwłaszcza migracyjno-meldunkowe wydają mi się straszne zwłaszcza, że wolałbym się ichniej władzy nie narażać. Pozdrawiam serdecznie. Czekam i proszę o więcej. Dobra robota! Mam nadzieję...Do zobaczenia :-)
Oatatnią refleksją jaka mi się nasuneła to może jakiś miniwywiad w połowie, ze starym mieszkańcem w nastrojowej knajpie w ktorej przesiaduje od 10 albo starym popem, w cerkwi, najlepiej kameralne pomieszczenia dla kontrastu dla szerokich planow miasta
У Гродне было шмат палякаў толькі таму, што вельмі шмат беларусаў было апалячана і пасля стварэння Рэчы Паспалітай у Гродне пасялілася шмат палякаў. Таксама пасля стварэння Польскай Рэспублікі і акупацыі Гародні Польшчай сюды таксама прыехала шмат палякаў. На самай справе гэта зямля этычная хутчэй для беларусаў, тут таксама раней, у стагоддзі 13 жыло і шмат балтаў, але ніяк не палякаў. Дарэчы, у Падляшшы да гэтага часу абсалютная большасць насельніцтва складаюць беларусы. Так што я б палякаў Гарадзеншчыны расцэньваў як апалячаных беларусаў, як і некаторых палякаў Віленшчыны, якія размаўляюць на чыста беларускай мове, аднак лічаць сябе тутэйшымі і мову сваю тутэйшай, але не беларускай, прылічаючы сябе да палякаў. А ў цэлым відэа добрае, цiсну падабайку)
Никто в те времена себя не ассоциировал по национальному принципу. Достаточно сказать, что Иван Грозный баллотировался в короли Речи Посполитой. В Грюнвальдской битве польский король и литовский князь говорили на одном языке, а спасли битву рыцари из Смоленска. Утверждать, что город польский, литовский или белорусский по корням- это полнейшая глупость, и проявление идиотского национализма.
@@ArtMura08 Я с тобой не согласен. Люди себя ассоциировали по национальному признаку. Костюшко тот же, другие люди. А про Ивана Грозного - это политика и не более.
To tyle komentarza z mojej strony, a tak to super rzecz robisz i oby tak dalej :) , trzymam kciuki i pozdrawiam z ukswordu :D PS. To nie tyle była krytyka co obserwacje i przemyślenia, bo filmiki naprawde są ciekawe :)
@@wiktolwisniewski2828 osobiście korzystałem z usług strony na fejsbuku "Białoruś po polsku", oto formularz do wypełnienia: docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe7PumpJW9C95m_aHkHwu6iMcsax3xYojD_IzPf4WAB2cz-Nw/viewform?usp=send_form
Ale nie lubię takich idiotów i matołów jak *CreomanseR* który wypisuje leninowsko-hitlerowskie brednie, na które zresztą odpowiedziałem w osobnym poście.
@@Abletr , dzieki! pojade wiec do Grodna. Stamtad jest blisko do granicy z Litwa, a dalej juz w strone Wilna, Riga i na Tallin. Osobiscie moge Polecic Wilno, jest to calkiem interesujace miasto. Miasta na Bialorusi sa, z tego co widzialem na TH-cam malo ciekawe.
W Grodnie nie ma Placu Wolności. Jest Plac Radziecki, Plac Lenina i Plac Dekabrystów. Ciekawe jest zobaczyć swoje miasto oczami obcokrajowca. Dziękuję!
Ablert, 1) w czasach radzieckich miasta nie miały żadnych herbów (bardzo rzadko herby posiadały organy kierowania miasta - np. rada Moskwy - i to tylko jedyny przykład, który znalazłem). W czasach Imperium Rosyjskiego herb był zmieniony na żubra w jednej części i Pogoń litewską - w drugiej. Natomiast później część z Pogoniem była usunięta i aż do czasów radzieckich był to tylko żubr z kroną imperialną. Stary herb (jeleń) był powrócony dopiero wraz z reformami demokratycznymi - w roku 1988. Odnośnie jelenia z gwiazdą czerwoną - ale jazda, dawno się tak nie śmiałem. Nie wiem, gdzie to przeczytałeś albo kto to ci opowiedział - łatwo sprawdzić, że nie jest to prawda. 2) W Grodnie nie ma placu Wolności - ten plac nazywa się Sowieckaja Ploszczad' - Plac Radziecki.
A gdzie stoi Kosciol Bernardynski . Tam bylem chrzczony , pözniej wyjechalismy z rodzicami do Polski i wiecej Grodna nie widzialem . A teraz mieszkam jakies 2500 km od Grodna. Jak mozna znalezc krewnych w Grodnie ?
Grodno według ustaleń Poczdamskich miało być po Polskiej stronie bo granica miała iść de facto od 5 do 8 km za linie Curzona a linia Curzona przebiegała przez miasto, ale Ruski nawet nie dotrzymali ustaleń i granice ustalili inaczej
@@arturiszarewski2701 To się doucz bo według umów w Jałcie granica miała przebiegać od 5 do 8km za linie Curzona na korzyść Polski, oczywiście Stalin tego nie dotrzymał. Linia Curzona przebiegała przez środek Grodna .Komunistom udało się tylko uzyskać połowę puszczy białowieskiej ktora była za linią Curzona na wschód. Co więcej wstępna północna granicą Polski wiosną biegła pod Królewiec z mierzeją wiślaną po Polskiej stronie. Latem 1945 Stalin nakazał granice przesunąć kilkanaście kilometrów w dół na niekorzyść Polski
Połowa mojej rodziny została w Grodnie. W kościele farnym dziadkowie brali ślub. Natomiast jeśli chodzi o żydów grodzieńskich to z opowieści wiem że zawsze mieszkańcy mieli z nimi problemy. Szkoda , ze zabrano nam tak piękne miasto i w moim sercu zawsze Grodno będzie nasze, polskie!!
Jako ze znasz białoruski może też więcej interakcji z mieszkańcami - wszak miasto to przede wszystkim ludzie - może przeplatanie jakimiś sondami - o kulturze, co kojarzy sie im z Polską, może też udałoby się zaprosić do udziału w filmie jakiś lokalsów - na zasadzie, że razem chodzicie, oni przedstawiają to miasto jako swoj dom poniekąd
Як Алаiза памiрала дык гроддзенцы каля яе дома дарогу высцелiлi саломай каб не турбаваць хворую гукам грукату ад колау так былi ей удзячны за яе чалавечнасць i дабрату гроддзенцы.
Panie polaku, ten styl nie jest Ruski, tylko Roryjski. Rožnica ta jest istotna, wrecz podstawowa. Ruś - to coś pomiedzy Połockiem a Kijowem. A ten sobor budowale t.z. moskale, to znaczy - rosjanie.
Styl nazywa się w polskiej architekturze pseudoruskim, aczkolwiek synomin do niego istnieje i faktycznie brzmi "pseudorosyjski", węc obydwie formy są poprawne. Nie ma tu znaczenia na czyj rozkaz było budowane
Русь в узком значении - исключительно Киевщина, среднее Поднепровье. А в широком - все земли от Галича до Устюга, т.е. и Москва и половина европейской части России вообще. Так что либо крестик снимите, либо трусы наденьте
Все корни из польши .. первый раз ехал с такой радостью и мыслью " ну вот, на родину еду ..говорят люди там добрее...европа" Приехал в гданьск и понял , что я ЧМО ДЛЯ НИХ. РУССКОЕ ЧМО..НО Я БЕЛОРУС ..А ИМ ВСЕ РОВНО ! НЕ У КОГО НЕ ЧЁ НЕ СПРОСИТЬ НА ЛОМАННОМ ПОЛЬСКОМ .. КОРОЧЕ SS - глубоко отпечатался...
Даже Варшаву пожалели, а Беларусь была стерта подчистую бомбами и с одной и с другой стороны. В "швейцарской долине" течет "речка-вонючка", а когда-то оттуда даже воду пили. С архитектурой тоже самое: добили все, что немцы и русские не уничтожили. Печально все это: много руин и денег нет на восстановление. Город с каждым годом все сереет и застраивается убогими панельками.
Sowiecka architektura nowoczesna, która przyszła po socrealizmie (karykaturze amerykańskiego neo-neo (2x) klasycyzmu, importowana zresztą przez Stalina razem z amerykańskimi firmami budowlanymi, budującymi w ZSRR fabryki itd. we wczesnych latach 1930.) nazwana jest w literaturze przedmiotu (w historii sztuki po prostu) BRUTALIZM = brut architecture... Trafnie. (dopisuję, bo nie można pominąć innych ekscesów sztuki komunistycznej: pomników, tablic, monumentów cmentarnych, URBANISTYKI - to też brutalizm. W formie, treści i w użytych materiałach: od tytanu (sic!) przez ulubione sowieckie tworzywa: żelbeton [beton zbrojony] kiepskiej jakości, falistą blachę eternitową (rakotwórczy azbest z gipsem), źle wypaloną cegłę, zbutwiałe drewno, i oczywiście elementy większego uzbrojenia, które trudniej byłoby ukraść, a wszystko w oceanach kiepskiej olejnej farby. Jak kto woli obrazowo, brutalizm to _chamstwo wcielone_ ).
Эй-эй. Полегче фройляйн! Имена Ленин и Сталин священны для каждого беларуса. А имя товарища Сталина особенно. Именно под руководством этого Великого полководца, мыслителя, гуманиста, мы беларусы вернули себе отнятые земли.
@@dziimawercigetorik6767, особенно посмеялся на "гуманистом". А ещё упырь-Сталин был выдающимся "ученым". Даже песню сложили: "Товарищ Сталин, вы большой ученый -- в языкознаньи знаете вы толк...".
на сколько я знаю , тот памятник с двумя крестами , был поставлен на месте , где когда то стояли и церковь и костел на одном месте ....но были оба разрушены войной и коммунистами в разные времена
Młody i Utalentowany Historyku! Wszystko świetnie, tylko źle odmieniasz przez przypadki słowo "Rzeczpospolita"! (rzecz+pospolita = rzecz wspólna). Dopełniacz: czego? RzeczYpospolitej (rzeczy+wspólnej), itd... ( a nie: Rzeczpospolitej). ALE UWAGA: Dla rozróżnienia, choć moim zdaniem nieco dziwnie, umówiono się, że inaczej (czyli własnie: RzecZpospolitej, itd...) odmienia się nazwę ogólnopolskiego dziennika o tej samej nazwie. W filmie który zrobiłeś, a jest on na poziomie, taki błąd razi, gdyż dotyczy sprawy zasadniczej czyli nazwy naszego Państwa.
Drodzy!
Nie wiem jak to się stało, że w tak krótkim czasie filmik osiąga taką liczbę wyświetleń, ale z całego serca Wam dziękuję!!! Szczerze to miałem mieszane uczucia co do tego, czy filmik Wam przypadnie do gustu, ze względu na utratę materiałów, ale myliłem się :)
Przy okazji zaznaczam - wspomniany plac Wolności to plac Sowiecki. Zwykła pomyłka. Proszę nie przypisywać sobie do tego ideologii xD
Dobra robota, dawaj więcej :-)
На самом деле ваш фильм называется:"Закинуть удочку"
@@ЕлизоветаАрапханова Это в каком смысле?
Witaj tak Grodno Bardzo ładne Miasto często przyjeżdżałem ma coś w sobie takiego że chce się tam przebywać 👍🍺🍺👍
Czysciutkie i zadbane miasto. Brawa dla naszych braci Bialorusinow.
BRACI?? CHYBA MORDERCÓW I ZŁODZIEJÓW
Brawo za dyktature hahah
Dzięki za bardzo ciekawy film. Szkoda że bez zamku, bo to kawał polskiej historii Grodna. Podoba mi się też Twój spokojny komentarz. Jeszcze raz dziękuję.
wszystko wróciłoby na swoje historyczne miejsce.Próba połączenia niekompatybilnego to szalona rzecz
Ja to mieszkam tak blisko granicy z Bialorusią ,że w samochodzie odbiera "Narodnoje Radio - Pasluchajcie i Padpiwajtie" na 87.5Mhz :) . ale tam nigdy nie byłem .
Лучше в Гродно приезжать летом, когда он цветёт и пахнет. ;)
Да он и зимой симпатичный. Особенно бросается в глаза отсутствие уродливых пластиковых балконов и бородавок-кондиционеров на фасадах домов, что очень уродует многие города.Так что Гродно очень симпатично смотрится по сравнению со многими городами постсоветского пространства
@@binancehighlights4038 кондиционеры и у нас есть, вот прямо сейчас из окна вижу один 😅
@@alexandras.6638 зато на видео их не было, что безусловно меня порадовало
Zamierzam być 1 kwietnia w Grodnie :)
@@alexandras.6638 один
Thank you for this video.
Bardzo koham poĺšu i paliakaŭ
Witaem z Grodno, braty❤️
Bardzo kochamy Polskę i Polaków. Pozdrowienia z Grodna, bracia
A Polacy są przyjaźnie nastawieni do Białorusi.
Pozdrawiam z Italii
Łączy nas tak wiele,żal tylko że polski rząd tego nie dostrzega.Może by tak otworzyć granicę z Białorusią☀💕
@@marianarozen3644 Białoruś musiałaby wejść do strefy Shengen, a to już od polskiego rządu nie zależy
Pozdrawiam Artura z Grodna - Artur z Warszawy! 😃 Byłem w Grodnie. Piękne miasto i sympatyczni ludzie.
Mensk vitae!
Jakoje duža fajnaje videa, dziakuj tabie za pracu i historyju)!!
pozdrawiam z Belarusi
Polacy i Białorusini powinni trzymać się razem. No i jeszcze bratanków Węgrzy. Dzięki za film. Moje marzenie pojechać na Białoruś 👍👏🇵🇱🇧🇾🤝
Buahah
Piękny filmik) Dziękuję!)
Bardzo dziekuje, film jest super!
Piękne miasto. Zadbane, z dużą ilością cudownych budowli, zwłaszcza sakralnych.
Wielkie dzienki za film o moim kohanym miescie! 💓
Альберт пирвет. Удивительно для меня, я сидел на этом же месте в этом же кафе-называется "Трактиръ Подкова" ,Кирова 7.
Хочу выразить свое восхищение и красотой этой страны- Беларусь. От проезда по ней на машине получил душевное спокойствие. Она разная- бескрайняя и лесная, с далекими видами и красивыми пейзажами.
А Гродно для был город открытие, после Смоленска (тоже красивый город).Очень уютный, не передать впечатление от пребывания, все как то слилось в едино. Да, эмоционально-положительно описываю, но оно того заслуживает.
Независимое государство. Жыве Беларусь! с подмосковья.
кстати , чтобы автор этого ролика знал , что его фильм попал на сайт Гродненских новостей s13.ru/archives/235817 , спасибо за труд !
Ой блин, это крутооооо! Спасибо большое!
@@Abletr 👍👍👍
Dzięki za wideo! bardzo fajne!
Dziękyj slicznie ,to moje rodzinę miasto,obecne meszkam w Polsce.Wszystko by dylło inaczej zeby Grodno nie odeszło.
Wszędzie czysto.
Nasze miasto teraz się zrobiło szare i ponure...Nie ma pięknych drzew, wszędzie stoją niewiadomo jakie posągi nie do składu nie do ładu...Wieczorami centralna ulica zupełnie pusta. Na jarmarku rzemieślnicy wpychają turystom różne badziewie...
Piękne stare miasto z klimatem
Bardzo ladne, zadbane miasto, chetnie bym odwiedzila.
Co do znajomości polskiego w Grodnie, to Białorusini masowo przyjeżdżają na zakupy do Białegostoku, to język zdążyli poznać. Trochę też ich pracuje w Polsce.
Wreszcie bylem w Grodnie. Ciesze sie, ze sam mialem okazje zobaczyc jak tam jest. Wjezdzajac (i wyjezdzajac) na Bialorus samochodem trzeba sie przygotowac na smieszna (uciazliwa) kontrole, wyciagania i pokazywania wszystkich kwitow, i to kilka razy tych samych roznym granicznym biurwom . Pani studiowala moj paszport dobre 15 min. i miala mine jakby robila to pierwszy raz w zyciu, i nie widziala jeszcze paszportu na oczy. Polscy pogranicznicy tez byli jacys dziwni chcieli sie upewnic czy przypadkiem nie zabladzilem i w zasadzie moze chce jechac zupelnie gdzie indziej ;)
Miasto Grodno jest bardzo bezpieczne, maja tam kilka kosciolow, czolg na cokole jest tez Burger King. Jezeli ktos oczekuje tam starego miasta, ladnych zabytkow (jak we Lwowie), to musze rozczarowac nic takiego tam nie ma.
Jedzenie na ktore liczylem, ze bedzie smaczne raczej rozczarowuje. Bufet Bolshoi ma ladny widok na ulice Sovietska i dosyc slaba kuchnie.
Dalej jechalem z Grodna do Wilna, Rygi, Tallinna i Helsinek. Dla mnie w kolejnosci najciekawiej bylo w Tallinie potem Wilnie, Helsinkach i Rydze. Grodna nie bede ocenial bo nie ma czego.
Fajny odcinek dużo ciekawostek 😁
Dzięki. Fajny film o moim Grodnie.
CHAMU TVOEM GORODZE?
Nie zdziwię się jak się gdzieś przypadkowo mineliśmy na mieście ;) Też byłam w Grodnie na Nowy Rok
Naprawde fajny materiał, dużo detali i informacji, ciekawa dawka historii. Miasto wydaje. się bardzo fajne i klimatyczne. Twój strój też fajnie wzbogaca kolorystykę w kadrze. Mankamentem jest dla mnie rozhuśtany przykrzywiający się obraz szerszych planów na miasto - nie wiem jak to profesjonalnie ująć
Widok na Grodno, a właściwie jego pomarańczową poświatę oświetlającą niebo mam codziennie wychodząc wieczorem na podwórko. W końcu to 30 km w linii prostej, którą dzieli granica.
Zgadzam się, widuje to samo 😀
Powiem krótko...namówiłeś mnie, nie tylko na wizytę w Grodnie, ale również na objazdową wycieczkę po całej Białorusi. Ogólnie jestem zafascynowany naszymi wschodnimi sąsiadami. Ich językami, kulturą, muzyką, historią, filmami, kuchnią...ludźmi przede wszystkim. Z przyjemnością obejrzałem cały Twój materiał (Mariana filmiki też śledzę...i przy okazji pozdrawiam) i dzięki nim wiele się dowiedziałem. Chciałbym zobaczyć to samodzielnie...jednak mam wiele obaw jeśli chodzi o stronę techniczno-logistyczną. Jestem bardziej typem podróżnika niż turysty i nie wiem bardzo jak sobie poradzić z bardziej swobodnym poruszaniem się po tym bądź co bądź policyjno-zbiurokratyzowanym kraju. Znam trochę rosyjski, ponieważ uczę się go samodzielnie powolutku w domu jak mi czas na to pozwala więc sądzę, że z dogadaniem się lepiej/gorzej nie będzie problemu ale te wszystkie formalności zwłaszcza migracyjno-meldunkowe wydają mi się straszne zwłaszcza, że wolałbym się ichniej władzy nie narażać. Pozdrawiam serdecznie. Czekam i proszę o więcej. Dobra robota! Mam nadzieję...Do zobaczenia :-)
... policyjno-biurokratyczny kraj? Mój przyjacielu, żyjesz według stereotypów. Wyłącz telewizor.
Czesc, z kont jestes? Jestem z Grodna, ale pracuje i mieszkam w Bialymstoku.
Mieszkam w Warszawie :)
@@Abletr jestem z Grodna, mieszkam w Warszawie. Dzięki za ten film))
Grodno jako miasto jest bardzo podobne do Radomia! Polecam to porównać. Szczególnie główne ulice.
jestem z Radomia i nie widzę podobieństwa radzę lepiej poznać oba miasta.
Аааа, Гродно. Я там в детстве проводила летние каникулы. Приятно его увидеть снова😊
Мой любимый город💒
Film 10/10
Super film ;)
Oatatnią refleksją jaka mi się nasuneła to może jakiś miniwywiad w połowie, ze starym mieszkańcem w nastrojowej knajpie w ktorej przesiaduje od 10 albo starym popem, w cerkwi, najlepiej kameralne pomieszczenia dla kontrastu dla szerokich planow miasta
Hejka, co to jest za restauracja w której na koniec byliście? Jadę do Grodna za niedługo, chcę tam iść z przyjaciółmi z Polski
*Dziękuję za odcinek :)
Nazywa się трактиръ
У Гродне было шмат палякаў толькі таму, што вельмі шмат беларусаў было апалячана і пасля стварэння Рэчы Паспалітай у Гродне пасялілася шмат палякаў. Таксама пасля стварэння Польскай Рэспублікі і акупацыі Гародні Польшчай сюды таксама прыехала шмат палякаў. На самай справе гэта зямля этычная хутчэй для беларусаў, тут таксама раней, у стагоддзі 13 жыло і шмат балтаў, але ніяк не палякаў. Дарэчы, у Падляшшы да гэтага часу абсалютная большасць насельніцтва складаюць беларусы. Так што я б палякаў Гарадзеншчыны расцэньваў як апалячаных беларусаў, як і некаторых палякаў Віленшчыны, якія размаўляюць на чыста беларускай мове, аднак лічаць сябе тутэйшымі і мову сваю тутэйшай, але не беларускай, прылічаючы сябе да палякаў.
А ў цэлым відэа добрае, цiсну падабайку)
@@viktarklimovic4759 Каких литвинов. Полоцкое, Туровское княжество в 10 веке, почитай как звались.
В то время границ не было. Жили как хотели ,и переход поляки-беларусы был плавный.
Никто в те времена себя не ассоциировал по национальному принципу. Достаточно сказать, что Иван Грозный баллотировался в короли Речи Посполитой. В Грюнвальдской битве польский король и литовский князь говорили на одном языке, а спасли битву рыцари из Смоленска. Утверждать, что город польский, литовский или белорусский по корням- это полнейшая глупость, и проявление идиотского национализма.
Не звезди!
@@ArtMura08 Я с тобой не согласен. Люди себя ассоциировали по национальному признаку. Костюшко тот же, другие люди. А про Ивана Грозного - это политика и не более.
Czy białoruska maczanka ma coś wspólnego z maczanką krakowską ?
Падабайка гарадзенцы🖤
To tyle komentarza z mojej strony, a tak to super rzecz robisz i oby tak dalej :) , trzymam kciuki i pozdrawiam z ukswordu :D PS. To nie tyle była krytyka co obserwacje i przemyślenia, bo filmiki naprawde są ciekawe :)
MYslę, ze sporo się zmieniło jest rok 2022
Ja jestem z Grodno !
Польська мова звучить для мене майже як рідна, хоча я не вчила її ніколи :) але розумію на 70-80%
Тоже понимаю свободно, хоть и русский
Też zrozumiałem większość tego, co napisałeś/aś ;)
Mógłbyś wspomnieć jak najłatwiej dojechać do Grodna, te pozwolenia na wjazd na 10 dni itp?
Dokładnie tak, najsensowniejsza opcja
A gdzie najlepiej kupić taką usługę?
@@wiktolwisniewski2828 osobiście korzystałem z usług strony na fejsbuku "Białoruś po polsku", oto formularz do wypełnienia: docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe7PumpJW9C95m_aHkHwu6iMcsax3xYojD_IzPf4WAB2cz-Nw/viewform?usp=send_form
Dzięki za pomoc ;)
@@wiktolwisniewski2828, ja zalatwilem te "bumagi" na tej stronie: bezviz.by/pl/
i na granicy nie bylo zadnych problemow.
Bardzo ładna architektura
Piękne maisto
O Nowym Zamku, można prosić.
Lubię Białorusinów :)
Ale nie lubię takich idiotów i matołów jak *CreomanseR* który wypisuje leninowsko-hitlerowskie brednie, na które zresztą odpowiedziałem w osobnym poście.
Arszczur61ap
Ja tez.😂😂👍👍
jestem z Grodna😊
Czy ktos wie, ktore miasto jest ladniejsze (ciekawsze) Grodno czy Brzesc?
Byłem w obydwu i powiem, że ciężko określić. Oba ciekawe, ale chyba jednak z przewagą dla Grodna :)
@@Abletr , dzieki! pojade wiec do Grodna. Stamtad jest blisko do granicy z Litwa, a dalej juz w strone Wilna, Riga i na Tallin.
Osobiscie moge Polecic Wilno, jest to calkiem interesujace miasto. Miasta na Bialorusi sa, z tego co widzialem na TH-cam malo ciekawe.
Grodno
BRZESC
Grodno, ale z takim nastrojem to najbardziej Ciebie nie zachwyci ;)
Спасибо за видео, нужно ещё раз приехать. Город для наблюдающих, очень красивый.
W Grodnie nie ma Placu Wolności. Jest Plac Radziecki, Plac Lenina i Plac Dekabrystów.
Ciekawe jest zobaczyć swoje miasto oczami obcokrajowca. Dziękuję!
Очень милое видео ❣️
Молодец!)))) благодарю тебя,это моя Родина!)
Классно смотреть и понимать что ты из этого города
👍👍
Zaprasham!!!
fajny odcinek, szkoda że krótki, most nad Niemnem miał być mostem granicznym, taka ciekawostka
Гораздо чище украинских городов.
Jak to jest być w Grodnie. Dobrze?...
Live in grodno
Žyvie Biełaruś!
Kedy do Brzecha???
Już byłem w zeszłe wakacje, ale może przyjadę niedługo!
Piękne miasto pozdrawiamy z Mielna Polska B9alorus Bracia na zawsze
🌲 Елка ещё стоит. Ты когда это снимал?
На новый год ;)
Ablert,
1) w czasach radzieckich miasta nie miały żadnych herbów (bardzo rzadko herby posiadały organy kierowania miasta - np. rada Moskwy - i to tylko jedyny przykład, który znalazłem). W czasach Imperium Rosyjskiego herb był zmieniony na żubra w jednej części i Pogoń litewską - w drugiej. Natomiast później część z Pogoniem była usunięta i aż do czasów radzieckich był to tylko żubr z kroną imperialną. Stary herb (jeleń) był powrócony dopiero wraz z reformami demokratycznymi - w roku 1988.
Odnośnie jelenia z gwiazdą czerwoną - ale jazda, dawno się tak nie śmiałem. Nie wiem, gdzie to przeczytałeś albo kto to ci opowiedział - łatwo sprawdzić, że nie jest to prawda.
2) W Grodnie nie ma placu Wolności - ten plac nazywa się Sowieckaja Ploszczad' - Plac Radziecki.
Dzięki za informację ❤️ sam już teraz nie pamiętam, gdzie znalazłem tę informację, ale na pewno gdzieś śmiga po internecie, sam jej nie wymyśliłem.
A gdzie stoi Kosciol Bernardynski . Tam bylem chrzczony , pözniej wyjechalismy z rodzicami do Polski i wiecej Grodna nie widzialem . A teraz mieszkam jakies 2500 km od Grodna.
Jak mozna znalezc krewnych w Grodnie ?
W Grodnie jest archiwum. Tam cala informacja.
Chcialbym kiedys pojechac i zobaczyc Bialorus ale na razie mnie biurokracja przeraza :D
Jest tu teraz bezwiz - bierzesz paszport, kasse i przyjeżdżasz 😉 - wiza nie jest potrzebna - na Grodno i Brześć
Я полагаю, ты ж не с переводчиком комменты переводишь и отвечаешь? Ты поляк или белорус, который в Польшу уехал? Интересно просто
Я поляк, но говорю свободно на 5 языках, в том числе на русском и белорусском
@@Abletr а остальные какие (кроме очевидного английского)?
@@vaevictis2789 ещё польский и итальянский. Сейчас уже почти свободно говорю на грузинском.
@@Abletr с грузинским выбор интересный конечно)
Ну а немецкий, соседний же тоже ?
Grodno według ustaleń Poczdamskich miało być po Polskiej stronie bo granica miała iść de facto od 5 do 8 km za linie Curzona a linia Curzona przebiegała przez miasto, ale Ruski nawet nie dotrzymali ustaleń i granice ustalili inaczej
Nie ma czego zalowac, tam niczego ciekawego nie ma.
@@mariopillau3241 W Polsce też niczego ciekawego nie było, wszystko można dobudować tak żeby było ciekawe
@@mariopillau3241
Jest, choćby właśnie Grodno, piękne polskie miasto, o które tysiące Polaków walczyli.
Nie jest to prawda. W żadnej wersji przebiegu granicy Grodno nie znajdowało się po stronie polskiej.
@@arturiszarewski2701 To się doucz bo według umów w Jałcie granica miała przebiegać od 5 do 8km za linie Curzona na korzyść Polski, oczywiście Stalin tego nie dotrzymał. Linia Curzona przebiegała przez środek Grodna .Komunistom udało się tylko uzyskać połowę puszczy białowieskiej ktora była za linią Curzona na wschód. Co więcej wstępna północna granicą Polski wiosną biegła pod Królewiec z mierzeją wiślaną po Polskiej stronie. Latem 1945 Stalin nakazał granice przesunąć kilkanaście kilometrów w dół na niekorzyść Polski
Wiem, łatwo mi powiedzieć siedząc na kanapie :D
Połowa mojej rodziny została w Grodnie. W kościele farnym dziadkowie brali ślub. Natomiast jeśli chodzi o żydów grodzieńskich to z opowieści wiem że zawsze mieszkańcy mieli z nimi problemy. Szkoda , ze zabrano nam tak piękne miasto i w moim sercu zawsze Grodno będzie nasze, polskie!!
Когда Могилев!?
Уже был, войдите в мой канал ;) серия 7
КАЛI БУДЗЕ ФIЛЬМIK АБ НЯСВIЖЕ?
@@СамсунгСамсунг-ю2м ужо быў, мне здаецца не так цяжка паглядзець унутр канала
Ten teatr naprzeciwko kościoła to mi wygląda na lata 80-te a nawet początek 90-tych. Inspirowane postmodernizmem "malownicze" coś.
Jako ze znasz białoruski może też więcej interakcji z mieszkańcami - wszak miasto to przede wszystkim ludzie - może przeplatanie jakimiś sondami - o kulturze, co kojarzy sie im z Polską, może też udałoby się zaprosić do udziału w filmie jakiś lokalsów - na zasadzie, że razem chodzicie, oni przedstawiają to miasto jako swoj dom poniekąd
Saludos kamarada
Это из Гродно я живу в Гродно
привет из еревана
Jak najszybciej Bialorus i Ukraine do NATO i UE.Razem budujmy lepszy, nowoczesniejszy, demokratyczny swiat, bez wojen i nienawisci.
Файны горад
Обожаю Гродно, хоть я минчанин, задумываюсь переехать
@@АндрейКолтович-я8ж лучше не переезжай
Молодец парень!
Ломаный польский. Алежа ты в Варшаве сейчас живёшь?
КАЛI ЯНЫ ЗВЕРНУЦЬ НАМ БЯЛАСТОК?
Вопрос в другом: когда МЫ вернем?
И не только Белосток ,но и земли от Беловежской пущи до Варшавы👍
Co wy tam gadacie o Białymstoku?
@@gtrmclaren3348 Chcą zwrócić Białystok do obwodu grodzienskiego ;)
Przyłączcie Białoruś do Polski, będziecie mieć Białystok u siebie :P
😊
Як Алаiза памiрала дык гроддзенцы каля яе дома дарогу высцелiлi саломай каб не турбаваць хворую гукам грукату ад колау так былi ей удзячны за яе чалавечнасць i дабрату гроддзенцы.
Panie polaku, ten styl nie jest Ruski, tylko Roryjski. Rožnica ta jest istotna, wrecz podstawowa. Ruś - to coś pomiedzy Połockiem a Kijowem. A ten sobor budowale t.z. moskale, to znaczy - rosjanie.
Styl nazywa się w polskiej architekturze pseudoruskim, aczkolwiek synomin do niego istnieje i faktycznie brzmi "pseudorosyjski", węc obydwie formy są poprawne. Nie ma tu znaczenia na czyj rozkaz było budowane
Русь в узком значении - исключительно Киевщина, среднее Поднепровье. А в широком - все земли от Галича до Устюга, т.е. и Москва и половина европейской части России вообще. Так что либо крестик снимите, либо трусы наденьте
Użycie zwrotu "Piękny teatr" do tego koszmaru architektonicznego to oczywiście jakieś szydzenie , wykpienie go.
NIESTETY bialorus to trzeci swiat dzieki Łukaszence
A skąd to wiesz skoro z polskiego grajdołka nosa nie wystawiłeś?
Все корни из польши .. первый раз ехал с такой радостью и мыслью " ну вот, на родину еду ..говорят люди там добрее...европа"
Приехал в гданьск и понял , что я ЧМО ДЛЯ НИХ. РУССКОЕ ЧМО..НО Я БЕЛОРУС ..А ИМ ВСЕ РОВНО !
НЕ У КОГО НЕ ЧЁ НЕ СПРОСИТЬ НА ЛОМАННОМ ПОЛЬСКОМ ..
КОРОЧЕ SS - глубоко отпечатался...
ГОРОД БЕЛАСТОК И ОБЛАСТЬ ЭТО беларуская аккупированая земля Польшей.
@@bbim410, wezcie sobie ten Bialystok jak wasz.
@@bbim410, das ist überhaupt kein Problem, mach dir deswegen keine Sorgen.
Du musst nicht alles verstehen.
Chłopaki, nie ma problemu, przyłączcie Białoruś do Polski i będziecie mieć Białystok u siebie :P
@@plrc4593 Мы его с помощью России денацифицируем и присоединим к Беларуси
@@DialainRu xD Chłopie, wy nawet z Ukrainą nie możecie sobie poradzić xD
Даже Варшаву пожалели, а Беларусь была стерта подчистую бомбами и с одной и с другой стороны. В "швейцарской долине" течет "речка-вонючка", а когда-то оттуда даже воду пили. С архитектурой тоже самое: добили все, что немцы и русские не уничтожили. Печально все это: много руин и денег нет на восстановление. Город с каждым годом все сереет и застраивается убогими панельками.
Речка, не вонючка, а Городничанка!
Sowiecka architektura nowoczesna, która przyszła po socrealizmie (karykaturze amerykańskiego neo-neo (2x) klasycyzmu, importowana zresztą przez Stalina razem z amerykańskimi firmami budowlanymi, budującymi w ZSRR fabryki itd. we wczesnych latach 1930.) nazwana jest w literaturze przedmiotu (w historii sztuki po prostu) BRUTALIZM = brut architecture... Trafnie. (dopisuję, bo nie można pominąć innych ekscesów sztuki komunistycznej: pomników, tablic, monumentów cmentarnych, URBANISTYKI - to też brutalizm. W formie, treści i w użytych materiałach: od tytanu (sic!) przez ulubione sowieckie tworzywa: żelbeton [beton zbrojony] kiepskiej jakości, falistą blachę eternitową (rakotwórczy azbest z gipsem), źle wypaloną cegłę, zbutwiałe drewno, i oczywiście elementy większego uzbrojenia, które trudniej byłoby ukraść, a wszystko w oceanach kiepskiej olejnej farby. Jak kto woli obrazowo, brutalizm to _chamstwo wcielone_ ).
Опять ты
Оригинальные урны.Креативненько.Но улицы советские и ленины это конечно дно.Оставить один помник ему,чтобы люди могли прийти и плюнуть на него.
ЗГОДЗЕН НА УСЕ СТО % !
Эй-эй. Полегче фройляйн! Имена Ленин и Сталин священны для каждого беларуса. А имя товарища Сталина особенно. Именно под руководством этого Великого полководца, мыслителя, гуманиста, мы беларусы вернули себе отнятые земли.
@@dziimawercigetorik6767 zamest galavy ..razvazhaesh zhopai??
@@dziimawercigetorik6767, особенно посмеялся на "гуманистом". А ещё упырь-Сталин был выдающимся "ученым". Даже песню сложили: "Товарищ Сталин, вы большой ученый -- в языкознаньи знаете вы толк...".
@@dziimawercigetorik6767 СТАЛИН И КОММУНИЗМ САМОЕ СТРАШНОЕ ЧТО ПРОИЗОШЛО В 20 ВЕКЕ. ЧИНГИЗХАН ПО ЖЕСТОКОСТИ СТАЛИНА ПРОСТО ОТДЫХАЕТ!!
на сколько я знаю , тот памятник с двумя крестами , был поставлен на месте , где когда то стояли и церковь и костел на одном месте ....но были оба разрушены войной и коммунистами в разные времена
вроде там стояла одна церковь, которая переходила то к православным то к католикам из за этого 2 креста.
Это было одно здание . Касцёл потом церковь , а потом снова касцёл .
Plac soviecki, nie est placem volnosci
15:55 - ale bieda. Nawet ławek nie mają ;/
Jest tak w każdej cerkwi prawosławnej, całą Boską Liturgię odprawia się na stojąco.
Polska to Krezy Zahodnie Litovskie !
Debil
Weź koło i puknij się w czoło.
Młody i Utalentowany Historyku! Wszystko świetnie, tylko źle odmieniasz przez przypadki słowo "Rzeczpospolita"! (rzecz+pospolita = rzecz wspólna). Dopełniacz: czego? RzeczYpospolitej (rzeczy+wspólnej), itd... ( a nie: Rzeczpospolitej).
ALE UWAGA: Dla rozróżnienia, choć moim zdaniem nieco dziwnie, umówiono się, że inaczej (czyli własnie: RzecZpospolitej, itd...) odmienia się nazwę ogólnopolskiego dziennika o tej samej nazwie.
W filmie który zrobiłeś, a jest on na poziomie, taki błąd razi, gdyż dotyczy sprawy zasadniczej czyli nazwy naszego Państwa.