Панагюрско златно съкровище

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 48

  • @GOGYchadel
    @GOGYchadel ปีที่แล้ว +2

    Уникално и неповторимосъкровище ! Чест и почитания към тримата Българи открили и предали съкровището на българската държава !
    Срамота за отношението на държавата към съкровището и към хората които са го подарили на България !
    Можехме всички да сме по признателни .

  • @gajevicstevan2284
    @gajevicstevan2284 9 ปีที่แล้ว +7

    Svaka cast braco Bugari. Ovako nesto zaista treba imati i treba biti ponosan sto ga imate .

  • @user-md7xg9mv4g
    @user-md7xg9mv4g ปีที่แล้ว +2

    Това съкровище, откри за
    света България, след пет
    вековното турско робство , в което е изолирана, от живот и прогрес !!!

  • @monkmarionson6287
    @monkmarionson6287 ปีที่แล้ว +1

    Божееййй,каква красота !!!❤
    Къде са тези майстори златари днес?

  • @KamsSketch
    @KamsSketch 4 ปีที่แล้ว +2

    Добре обясняваш. 😊

  • @iraskav
    @iraskav 15 ปีที่แล้ว +4

    ооооооооо great!!!
    great BULGARIA!!!
    great tracian land!!!
    great history!!!
    its a wonderful!!!

  • @richardgire7236
    @richardgire7236 3 ปีที่แล้ว +4

    Бъдете така любезни и престанете с чуждиците. "Регион" на български означава "област" или "околия". Каква нужда имате за да използвате чуждици след като съществуват български думи за това което искате да кажете???
    Благодаря за вниманието...

  • @vesoantonov3146
    @vesoantonov3146 9 ปีที่แล้ว +6

    При ритон N1 се наблюдават четири гръцки божества: Атина, Хера, Афродита и Парис-Александър. Сцената е взимстваната от "Илиада", където Парис отсъжда коя от три богини е най-красиви. Атина е представена седнала, облечена в дълъг хитон. В лявата си ръка придържа щит, а с дясната - шлем. Иван Венедиков1 е допуснал грешка при описанието, като е разменил ръцете. Косата на богинята е събрана, на шията носи колие, а по ръцете - гривни. Древният технитас е наблегнал върху изработката в детайли на хитона - множество гънки, по които има везана окраса, представени от групи от по три точки. По същия начин е наблегнал на украсата на щита и шлема. До богинята седи Парис, облечен съгласно тогавашната фригийска мода: хитон, панталон и с ниска шапка. Косата му е дълга и пада отзад по раменете. Позата му е интересна - кръстосаните му крака са обърнати към Атина, а тялото е в обратна посока. С дясната си ръка прави нерешителен жест, а с лявата си държи тояга. До него, от дясно е представена Хера, седнала на трона, който символизира царското и достойнство. Облечена е в хитон, върху който пада наметка. Леко се е подпряла с едната си ръка върху трона, а с другата придържа хитона си.
    Също като Атина носи огърлица. До Хера се намира Афродита. Тя единствено е права, облечена в дълъг богато украсен хитон. Само нейното лице е озарено от усмивка. Образите на божествата не отговарят на тяхната характерна иконография. Може би и затова майсторът е написал имената им върху ритона. Парис е наречен Александър - име, под което се среща и в други произведения на изкуството.
    Композицията при ритон N2 е съставена от две митологични сцени: Херакъл повалящ киренейската сърна и Тезей в борба с маратонския бик. Животните се съпротивляват, което личи от извитите шии и опашки. Чрез къси насечки са представени петната на сърната. Героите са хванали животните за рогата. Лицата им са младежки. Тезей е бил млад, когато е победил бика, съгласно мита.
    Наметките им се развяват, като по този начин е внесен допълнителен динамичен момент. Иконографията на Херакъл е издържана в рамките на традицията: наметката е направена от кожата на немейския лъв, под падналата сърна се подава тоягата му. Майсторът се е опитал да постигне симетрия, като е представил Тезей, поставил левия си крак върху животното, а Херакъл - десния.
    Допуснати грешки: неособено добре познаване анатомията на човека. Така преметнатите крака на героите са прикрепени неестествено към торса. Наметалата се развяват без да има причина. Предните крака на животните са нереално извити. Последният ритон от групата тежи 505 г. Завършва с глава на овен. Очевидно разликата в тежестта се дължи на липсата на масивните еленски рога, заменени в случая с малки сплеснати рогчета. Главата на овена е предадена реално, но малко строго в преминаването на отделните елементи: гладка муцуна, очите са оградени от ивица, ушите стърчат с отворите на вън… Очите са празни. Шията на ритона има релефно изображение. Представени са Дионис и вакханката Ериопе. За тях танцуват две вакханки. Дионис е с юношеско лице, дълги коси, сплетени на плитки (според Маразов косите са на кичури).
    Богът седи на трон, с дясната си ръка държи неизменния си тирс, завършващ с борова шишарка, а лявата е облегната върху трона и придържа ръката на Ериопе. Гърдите на гръцкия бог са голи и с доста женствени форми. Останалата част на тялото е покрита с тежка мантия. Ериопе е обърната към бога и го докосва с ръцете си, облечена е с дълъг хитон, на шията си има огърлица. Танцуващите вакханки държат в ръцете си тирс и тимпан. В композиционен план са противопоставени две сцени: на танцуващите вакханки от една страна и Дионис и Ериопе от друга. До главите им са изписани техните имена. Името на Ериопе е написано неправилно. Ритони с глави на амазонки Ритон N5 тежи 461 г. Общото с другите два е устието, инкрустирано с овули и перли. Дръжката е с правоъгълни форми, с изчукани вертикални канелюри. В долната си част е прикрепена с палмета, а в горната си част - със сфинкс. Той е изработен с изключителни подробности. Крилата например са представени от три вида цезелирани пера. Косите на амазонката са събрани под було, обсипано със звездички. Лицето е кръгло, с правилни черти, на шията си има огърлица. В долната си част ритона е разширен, за да има устойчивост. В центъра на шията има лъвска глава, в която е поставен отвора за оттичане на течностите. Ритон N6 тежи 466,75 г. Почти не се отличава от предишния. В известна степен е претърпял повреди - крилата на сфинкса са паднали. Има различия и във формата на украсата. Ритон N7 тежи 387,3 г. Самата глава се отличава по наличието на шлем над косата. Структурата на този фантанстичен шлем донякъде наподобява фергийския тип. Върху шлема са изсечени два грифона с глави на орли, с човки и размахани криле. Изображението на грифони се свързва с шлема на Атина. И.Венедиков отбелязва, че шлема на Атина е три грифона. Ушите на жената са оставени открити, шлемът е извит над тях и пада отзад. На тила косата е прибрана с панделка. С втора лента е преставен закачен медальон върху шията. Очитайки звездичките по булото на първите два ритона от тази група и шлема от третия се смята, че жените са амазонки. И. Маразов предполага като алтернатива, че образите са на обикновени жени, съгласно разпространеността на подобни съдове в Гърция.

  • @albenishyakut
    @albenishyakut 12 ปีที่แล้ว +7

    GREAT BULGARIA!

  • @МарияСмилянова-с8й
    @МарияСмилянова-с8й 8 หลายเดือนก่อน

    Е, какво стана по-нататък ? Направиха ли му проба да се разбере дали е оригинал ?

  • @zalmorxis4736
    @zalmorxis4736 3 ปีที่แล้ว +5

    Траките скриха шапката пак на африканските гърчоля с изящество и изработка, нещото което не могат да изгорят или изтрият от историята с гумичка. 😊

    • @НинаКацанова
      @НинаКацанова 2 ปีที่แล้ว

      Къде мога да намеря да прочета описанието на всеки съд, каквото има написано в музея за всеки съд.

  • @vesoantonov3146
    @vesoantonov3146 9 ปีที่แล้ว +4

    Кирил Христов (1875 - 1944): От появяването на Кирил и Методий върху българската историческа сцена, България престава да бъде варварска азиатска държава. Кирил Христов (1875 - 1944) е български поет, писател и преводач....откъст от книгата на поета Кирил Христов - "Бурни години. 1913-1916"
    На старите българи и изобщо на славяните липсваше тъкмо онова, което липсваше на хуните и на редица други варварски народи (кумани, печенеги, татари и пр.), които вършеха завоевания в Европа, без да бъдат в състояние да образуват трайно господарство: липсваха им широките морални хоризонти на християнската идеалистическа философия. От появяването на Кирил и Методий върху българската историческа сцена, България престава да бъде варварска азиатска държава и само в няколко десетилетия, във времето на цар Симеона, постига едно такова държавно и културно развитие в кръга на идеите на християнството, което развитие я поставя наред с най-напредналите тогавашни държави. И ако нашата земя не беше на прага на Азия и на пътя на толкова варварски нашествия; ако нам историята не беше предопределила тежката участ да загинем, спирайки с телата си тия нашествия, които застрашаваха да унищожат европейската просвета, нашето държавно и културно развитие щеше да продължава дори и днес, и ние сега бихме представлявали един от най-големите върхове на световната цивилизация.
    Ако българската книга и възприетото от славянството чрез България християнство послужиха едвам да ни спасят от изчезване като народ, у другите славянски, па и неславянски земи, те дадоха безценни плодове.
    С изобретената от Кирила и Методия славянска азбука и с книжовните трудове на българските равноапостоли започва културната история и на Русия, и на Моравия, и на Сърбия, а е известно, че и румънците до неотдавна са си служили с нашата азбука и с нашия църковен език.

  • @nikolay.stoyanov8739
    @nikolay.stoyanov8739 3 ปีที่แล้ว +3

    Тракийски И Български Цар Не Е Ли Едно И Също ?!...

    • @cweticwetewa7897
      @cweticwetewa7897 ปีที่แล้ว

      Едно и също е,траки са ни наричали данайците/подигранателно/

  • @таняиванова-к6р
    @таняиванова-к6р 5 ปีที่แล้ว +1

    ….1,42 минута - виждате СТАРИТЕ ПО ДНИ-ПРЕДПОЛАГА СЕ , ЧЕ ТОВА СА ОНЕЗИ СЪДЕbни заседатели в bожият съд....тук следва , да е сред тях и крум страшни-те прикриват с косите си лицата си от кивота и от bога и от святият дух...ВИЖДАТЕ фиалата - която е един ПРЕДАДЕН ИДЕАЛЕН план за ОТГЛЕЖДАНЕ НА памук-и копринени bуbи - съbиране на памук от полето и по-късно производство и на КОПРИНА от bуbи....!!!!...ПО СЪЩОТО ВРЕМЕ СЕ ПРЕДПОЛАГА , ЧЕ АЛЕКСАНДЪР ВЕЛИКИ Е ВЕЧЕ ДОСТИГНАЛ ДО АЗИЯ-ИНДИЯ И КИТАЙ...И СЕ Е Сbлъсквал със странните производства на коприната и на памучните реколти...

  • @boruto6973
    @boruto6973 3 ปีที่แล้ว

    Noice

  • @PavelTsvetankov
    @PavelTsvetankov  4 ปีที่แล้ว +1

    www.academia.edu/41221839/%D0%9F%D0%90%D0%9D%D0%90%D0%93%D0%AE%D0%A0%D0%A1%D0%9A%D0%9E_%D0%97%D0%9B%D0%90%D0%A2%D0%9D%D0%9E_%D0%A1%D0%AA%D0%9A%D0%A0%D0%9E%D0%92%D0%98%D0%A9%D0%95

    • @user-md7xg9mv4g
      @user-md7xg9mv4g ปีที่แล้ว +2

      Pavel, разговарял съм с бай
      Михаил в края на живота му,
      познавам и много от наследниците на тримата
      братя .
      Моля да поздравите, баща
      си и мой приятел Иван, който се е разболял и вече
      живее в София и макар да сме ,,съседи", скоро не сме се виждали !

    • @PavelTsvetankov
      @PavelTsvetankov  ปีที่แล้ว +2

      @@user-md7xg9mv4g татко е до мен, много здраве и от нас!

    • @user-md7xg9mv4g
      @user-md7xg9mv4g ปีที่แล้ว +3

      @@PavelTsvetankov,за много
      години, с пожелания за здраве и радости в живота !

  • @valeriepvi3667
    @valeriepvi3667 2 ปีที่แล้ว

    This

  • @eatplastic9133
    @eatplastic9133 3 ปีที่แล้ว

    2 метра, за да обърнат почвата :Д не ми се вярва

    • @user-md7xg9mv4g
      @user-md7xg9mv4g ปีที่แล้ว +1

      Копали са глина, за тухли и
      керемиди. Най добре е да посетите мястото, до което има асфалтов път .

  • @TheBest-ee5hk
    @TheBest-ee5hk ปีที่แล้ว

    Българинът не произхожда от траките а от Иранците които са се смесили с Монголи за съжаление и то си личи по манталитетът много