42. Acroholic Reef hack - co robić, gdy czekasz na akwarium? - START AKWARIUM MORSKIEGO

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 24

  • @maniekmaniek1593
    @maniekmaniek1593 2 ปีที่แล้ว +1

    bardzo dobry pomysł z tą skałą do sumpa , gdy czekamy na szkło :)

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki. Zawsze jak już jest komplet chcę się wkładać od razu korale a skała jest jeszcze pusta. A dzięki takiemu prostemu zabiegowi zaczynamy budować mikro życie w sposób kontrolowany już na tak szybkim etapie :) do ożywionej skały będzie jeszcze daleko ale już cokolwiek będzie na start :) dzisiaj dolałem jeszcze fitoplankton niech się dzieje w beczce :)

    • @maniekmaniek1593
      @maniekmaniek1593 2 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl do akwarium też planujesz od samego początku dodawać fito ? ewentualnie w jakiej ilości i jak często.

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, będę podawać, ilości będą mniejsze. Dam pewnie jakieś 50% zalecanej dawki i będę obserwować jak reaguje akwarium. Będę chciał szybko rozbudować mikro życie dla mojego mandaryna

    • @maniekmaniek1593
      @maniekmaniek1593 2 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl no tak mandaryn wie co dobre , powodzenia i pozdrawiam całą ekipę

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      @@maniekmaniek1593 dzięki serdeczne :)

  • @rikog2182
    @rikog2182 5 หลายเดือนก่อน +1

    😁super

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua 2 ปีที่แล้ว +2

    no i elegancko , czekam na efekty :)

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      Sam jestem ciekaw jaki będzie efekt finalny 🙂

  • @projektakwarium
    @projektakwarium 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny materiał

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki, miło, że się podoba 😁 zapraszam dzisiaj o 20 na premierę kolejnego etapu 😀

  • @reef_pablo
    @reef_pablo 2 ปีที่แล้ว

    Spoko materiał 🔥 już nie mogę się doczekać aż odpalisz te nowe akwa 😉

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki Majsterek! Do końca roku będzie zalane :)

  • @rikog2182
    @rikog2182 5 หลายเดือนก่อน +1

    🐠🐠🐠🐠🐠🐠

  • @springloczek5197
    @springloczek5197 2 ปีที่แล้ว

    Cześć, mam takie pytanie. Jak przygotować pierwszą solankę, tą którą zalejesz cały zbiornik na start? Czy robić to partiami, rozpuszczać sól w RODi i tak powoli, po kawałku napełnić zbiornik z sumpem czy bez rozdrabniania zalać od razu akwarium i sumpa, dodać odmierzoną ilość soli, puścić pompę obiegową i pozwolić na rozpuszczenie się tego już w zbiorniku docelowym? Pytam się gdyż nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to pytanie, a chciałbym rozpocząć przygodę z pierwszym morszczakiem. A tak swoją drogą to dzięki ci wielkie za te(póki co) trzy filmy o pierwszej „solniczce”. Wyczekuje z niecierpliwością na dalsze części projektu i kolejne filmy.

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki za miłe słowa 🙂 co do solanki to temat jest dosyć prosty. Odpowiedź jak we wszystkim co związane z akwarium morskim jest standardowa, czyli "to zależy" 🙂 są 3-4 opcje. Ale najpierw podzielimy to na rodzaj skały. Jeżeli skała jest żywa (z bakteriami, robactwem kupiona z frachtu, ożywiona lub używana np. z likwidacji kogoś akwarium) to traktujesz ją jako żywy organizm i nie możesz jej zalać wodą RODI - Musi być solanka. Jeżeli skała jest martwa, sucha naturalna, syntetyczna, konstrukcja ceramiczna jednym słowem jest po prostu sucha to w tym przypadku możesz zalać ją RODI i posolić w akwarium lub zalać gotową solanką. I teraz w przypadku żywej skały możesz kupić gotową słoną wodę, możesz przygotować ją partiami w beczce mieszając RODI z solą. Pamiętaj, że woda w tym przypadku powinna być ciepła - ok 25 stopni. Przy suchej skale możesz zrobić to co w przypadku żywej lub wlać nawet zimna wodę i nagrzać ją w akwarium. Możesz osolić ją w akwarium ale jest to średnio wygodne. Sól długo będzie się rozpuszczać. Najwygodniej jest zalewać partiami przygotowanej i osolonej wody. Zasolenie na skalibrowanym reflaktometrze powinno mieć ok 33-35 ppt dla około 25 stopni wody. Gdyby było coś nie do końca jasne pytaj to postaram się wytłumaczyć :) powodzenia!

    • @springloczek5197
      @springloczek5197 2 ปีที่แล้ว

      Dziękuje bardzo! Teraz z pewnością będę wiedział co zrobić. I jeszcze tylko dwa pytania. Po pierwsze, czy jeśli użyje soli rafowej i zdecyduje się na posiadanie w swoim zbiorniku koralowców SPS np. Acropor, to czy w takim wypadku można dodawać zmixowanej soli z przewagą rafowej i odpowiednią ilością soli wzbogaconej, czy da radę obejść się bez tego? I po drugie czy w zbiorniku o pojemności 430 litrów(120/60/60) można zmieścić heniochusa diphreutesa, paracanthrusa hepatusa, chemlona rostratusa lub zebrasomę flavescens? Doskonale zdaje sobie sprawę iż nie mógłbym trzymać wszystkich tych ryb w takim litrażu, gdyż byłoby tam za ciasno i w przypadku chemlona również wiem iż jest to ryba bardzo wymagająca jeśli chodzi o żywienie oraz łatwo podatna na choroby, ale ją bym traktował jako „śpiewy przyszłości”(pod warunkiem, że mógłby żyć w takim litrażu)gdybym zaznajomił się już dobrze z akwarystyką morską.

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      @@springloczek5197 Sole dzielimy na dwa rodzaje. Rafową i do akwariów fish only. W Twoim przypadku będzie to sól Rafowa bo piszesz o koralowcach. Patrząc na nazewnictwo np soli Aquaforest, w niej mam największe doświadczenie dlatego na jej nazwach będę się opierać. Masz sól Sea Salt - jest to sól do akwariów z rybami i sól Reef Salt, Probiotic Reef Salt, Hybrid Pro Salt i Reef Salt +. Te wszystkie sole poza Sea Salt są przeznaczone do akwariów rafowych i one byłyby w Twoim przypadku ok. Najlepiej byłoby zacząć od soli Reef Salt bo to podstawowa sól z tej serii dopiero później w razie potrzeby przejść na inną.

    • @springloczek5197
      @springloczek5197 2 ปีที่แล้ว

      @@acroholic-pl ok a co z rybami?

    • @acroholic-pl
      @acroholic-pl  2 ปีที่แล้ว

      @@springloczek5197 heniochusa diphreutesa i chelmona niestety nigdy nie mialem wiec się nie wypowiem. Hepatus i zebrasoma flavescens to ryby ktore potrzebuja duzo przestrzeni i 150x50x64cm to troszkę mało (mam takie akwarium teraz i te dwie ryby). Łatwo napisać minimum 800-1000l ale fakt taki ze malego hepatusa trzymałem w 120l a ten męczył się alę dał radę chociaż po czasie zdecydowanie odradzałbym hepatusa w 100l.