Základní rozdíly mezi vrtáky do vrtačky (Dílna pro začátečníky)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Ukázka základní vrtáků (dřevo, plast, kov, beton, zdivo). I pokročilejší vrtáky jako je forstnerův vrták (sukovník), stupňovitý vrták (stromeček), apod.
    Disclaimer:
    Video je pouze informativní a edukativní, nemá odborný charakter, neslouží jako návod a všechny poskytované informace jsou bez garance. Neodpovídám za škody způsobené informacemi v tomto videu. Vše na vlastní nebezpečí.
    Odebírejte můj TH-cam kanál:
    www.youtube.co...
    Tento TH-cam kanál je naprosto zdarma, pokud mě chcete podpořit a líbí se Vám má videa, tak mě motivujte tím, že mi dáte odběr, budu pak mít další a další chuť natáčet nová videa :) Díky moc!
    Naopak, pokud je ve videu něco špatně, či nějaká nepřesnost nebo mi jen chcete něco vzkázat, neváhejte napsat do komentářů :)

ความคิดเห็น • 8

  • @pidzej
    @pidzej ปีที่แล้ว +16

    1) vidiák- ta destička, co je tam připájená je většinou karbidový plátek. Princip je ten, že je o dost tvrdší než materiál který vrtáme- kámen, beton, obklad
    2) HSS je označení z čeho je vrták vyroben nikoli určení do jakého materiálu je vrták určen, tedy High Speed Steel- neboli rychlořezná ocel
    3) Stupňovitý vrták je super, používám. Jen bych ho určitě nezkoušel do zdi- ten materiál toho vrtáku je ve vašem případě HSS-Tin, tedy rychlořezná ocel s titanovým povlakem a vrták by se mohl při použití do zdi poničit.
    4) Sukovník- chcete-li forstnerův vrták se používá právě tam, kde chceme mít pouze vyfrézovaný otvor do určité hloubky bez proříznutého nebo jinak odvrtaného středu, na rozdíl od toho vrtáku jak zmiňujete, že nevíte, jak se mu říká- plochý, tím sice utvoříte stejný průměr jako se sukovníkem, ale díky špici budete mít střed o dost hlouběji odvrtaný, někdy i skrze materiál, což je často nežádoucí, např. u vzazení pantů pokud budete vyrábět skříň. Plochý bych osobně použil opravdu jen pro vytvoření otvoru o velkém průměru skrze materiál bez nároků na velkou kvalitu otvoru.
    5) Je otázka (čistě subjektivní), zda ty poslední vrtáky už spíš nezařadit mezi frézy. protože odebíráme materiál ne kolmo špičkou ale bokem a horizontálním pohybem.
    6) Trošku mi chybí do dlažby a tvrdých obkladů vrták s diamantovou korunkou (vodou chlazený nebo dražší bez chladiva). Ten si v domácích podmínkách dokážu představit. Je jasné, že jsou další vrtáky speciální jako např. jádrové, které stojí tisíce a potřebují ke své funkci speciální přístroj, ale to běžný kutil nejspíš nevyužije
    Neberte to prosím jako kritiku, spíše doplnění informací, co mě tak napadlo během sledování pěkného videa

    • @DominikShaim
      @DominikShaim  ปีที่แล้ว +2

      Neberu to jako kritiku. A vůbec, konstruktivní kritika je v pohodě!
      Děkuji moc za doplnění!
      Určitě to bude užitečné info i pro další sledující! :)

  • @stanislavvalis4042
    @stanislavvalis4042 ปีที่แล้ว

    Nevidím tam vrták na výrobu ementálu.

    • @DominikShaim
      @DominikShaim  ปีที่แล้ว +1

      Doplnim do budoucna. Nejaky vrtak na kure by se taky hodil. Nebo na steaky? :)

  • @LATOCHATOMAS
    @LATOCHATOMAS ปีที่แล้ว

    7 vrták plochý je do dřeva....

    • @DominikShaim
      @DominikShaim  ปีที่แล้ว

      V jakém čase prosím ve videu? Ať na to mrknu, díky :)

  • @MarasMotoGarageJAWA
    @MarasMotoGarageJAWA ปีที่แล้ว +2

    no dobrý pokus , ale možná by sis měl před tím buď něco přečíst nebo se s někým poradit , nekteré informace máš dost nepřesné .

    • @DominikShaim
      @DominikShaim  ปีที่แล้ว +5

      Díky za komentář, budu velmi rád, když sem dopíšete info, co je tam špatně, to ostatním pomůže více a mě také, než jenom napsat, že to je špatně a nenapsal co přesně, to je pak takový komentář k ničemu :(