Debata: Polska nigdy nie znajdzie się w czołówce dziesięciu najbardziej innowacyjnych państw świata
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 พ.ย. 2024
- Polska w rankingu innowacyjności Komisji Europejskiej (European Innovvation Scoreboard) zajmuje czwarte miejsce od końca. W zestawieniu branych pod uwagę jest 27 państw Unii, a na przestrzeni lat o wiele szybciej w rankingu awansowały takie kraje jak Litwa, Malta, Portugalia. Polskę przegoniła również także Łotwa. Komisja Europejska dzieli kraje na cztery kategorie: liderów innowacji, silnych innowatorów, umiarkowanych innowatorów i skromnych innowatorów. Polska znajduje się w tej trzeciej grupie, która oznacza wynik pomiędzy 50 proc. a 95 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o wydajność systemu innowacji.
Na tle krajów europejskich Polska traci do liderów innowacyjności mimo podniesienia wydajności ekosystemu innowacji głównie poprzez poprawę środowiska prawnego przyjaznego innowacjom. Czy jest więc szansa, że w kolejnych latach lub dekadzie Polska stanie się jednym z najbardziej innowacyjnych państw świata?
O barierach w osiągnięciu tego celu, lukach w rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz wysokiej konkurencyjności i tempa rozwoju innowacji w innych krajach przekonywać będą zwolennicy tezy, że Polska nigdy nie znajdzie się wśród 10 najbardziej innowacyjnych Państw świata.
O wyzwaniach, możliwościach, szansach i celach dla budowania innowacyjnej polski przekonywać będzie zespół przeciwników tezy. Czy uda im się przekonać publiczność i zbudować optymistyczną perspektywę Polski innowacyjnej?
Prowadzący:
Grzegorz Kuliszewski, Senior Account Director for PKO Bank Polski Group, Financial Industry Executive, Microsoft
Monika Richardson, Dziennikarka
Po stronie zwolenników tezy debaty:
Karolina Czyżnikowska, Studentka Dyplomowych Studiów Finansów, Rachunkowości i Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim, autorka eseju pt. "Digitalizacja w bankowości - bank zwinny jak Revolut i bogaty jak Google"
Aleksandra Kowalik, Studentka, Uniwersytet Warszawski, autorka eseju pt. "Czy o kolejkach w urzędzie będziemy już tylko opowiadać swoim dzieciom? Czyli o e-administracji w dobie COVID-19."
Igor Tomecki, Student, Uniwersytet Warszawski, autor eseju ,,Wpływ problemów związanych z praworządnością na długoterminowy wzrost gospodarczy Polski ‒ Polak mądry po szkodzie?”
Po stronie przeciwników tezy debaty:
Patrycja Fyda, Studentka, Politechnika Gdańska, autorka eseju ,,Pandemia a digitalizacja - przeszłość i przyszłość przedsiębiorców”
Karol Kowalczyk, Student, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, autor eseju pt. "Środki z Funduszu Odbudowy „Next Generation EU” jako szansa na trwałą zmianę społeczną w Polsce."
Kajetan Sitko, Absolwent uniwersytetów w Londynie i Frankfurcie
Podsumowanie debaty:
Robert Trętowski, Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. odpowiedzialny za Obszar Rozwoju Systemów i Sektor Publiczny