4:22 ta opłacalnośc w dłuższej perspektywie na jakiej podstawie ? 1. ile trwa budowa i jaki jest koszt kapitału per GigaWat mocy ? węgiel vs gaz vs ropa vs atom ? 2. ile z tego kapitału to wydatek na obce know-how dla poszczególnych technologii ? 3. kto dostarcza paliwo jądrowe i uran do jego produkcji ? 4. ile kosztuje wygaszenie reaktora vs wygaszenie elektrowni konwencjonalnej ? 5. ile ważą kary za emisje w energetyce w przeliczeniu na MWh energii ? bonus 0. czy lokalizacja elektrowni na pomorzu jest adekwatna skoro większość przemysłu mamy na południu kraju , a szczyt zużycia konsumenckiego jest raczej latem gdy najeżdżają turyści. ? 1. co może stać się jeśli w wyniku sabotażu/awarii dojdzie do stopienia rdzenia jak w fukushimie ? 2. czy brane były do kalkulacji tylko modele w rodzaju 100% jednego źródła czy mixy np. OZE + elektrolizer + synteza metanu + elektrownia gazowa ?
Propozycje do wzięcia pod uwagę: - być może ciekawą opcją/dodatkiem byłoby wprowadzenie filmów "edukacyjnych" takich które np wyjaśniają jakie są mechanizmy ustalania cen na rynku np nośników energii lub samej energii elektrycznej. Takie filmy wpadałyby oczywiście w osobna playlistę, nadto pewnie przyczyniłby się do rozwoju kanału. Rozpropagowanie wiedzy jak działają mechanizmy kształtowania się cen (w szczególności u konsumenta końcowego ), i dlaczego gdy baryłka ropy na giełdach zmienia cenę to nie odzwierciedla się to natychmiast na cenach na stacjach, bądź dlaczego kWh ma tyle składowych i które z nich mają dominujący wpływ na cenę dla odbiorcy końcowego ( czy to fabryki czy gospodarstwa domowego) itd jest potencjalnie dobrym kąskiem do zgarnięcia w przestrzeni yt :) i doskonale wpisywałby się w charakter tego kanału. - wiem że wymaga to dodatkowego nakładu pracy ale wstawki w tygodniówkach związane z konkretnym tematem: np gdy mówimy o gazociągu to wstawka tego konkretnego gazociągu (i/lub mapy, lokalizacji), a gdy mówimy o energetyce wiatrowej to wstawki tych konkretnych instalacji, byłby by bardzo przyjemnym dodatkiem budującym świadomość skali i potęgi danych infrastruktur i instalacji.
Panie Jakubie, kapitalny Materiał! Śledzę Pana kanał i życzę dalszego rozwoju! pytanie do Pana jak wygląda sytuacja z wodorem, kiedy wodór może pomóc w naszej polityce energetycznej, kiedy to wodór może stać się substytutem węgla i gazu, jak Pan widzi rozwój tej technologii oraz jakie są szanse że to Polska będzie jednym z pionierów tej technologii? Pozdrawiam
@@dawidsliwa1636 cały czas są szanse na rozwój technologii zielonego wodoru i dlatego należy inwestować w badania ale dzisiaj nie ma jej na rynku więc rozwiązania pośrednie jak wodór z gazu mogą być bardziej popularne. Polska ma potencjał wytwarzania wodoru ale na razie najmniejszy w odniesieniu tego z OZE. Oznacza to że w wąskich obszarach możemy być pionierami i mamy do tego potencjał kadrowy w sektorze gazu i ropy
wodór będzie raczej substratem do produkcji metanu / metanolu . czyli de facto do opoźnienia wprowadzenia CO2 do atmosfery . można sobie wyobrazić obieg zamknięty z użyciem ogniw paliwowych alę ogniwa generują małą moc , więc mogą spełnić swoją rolę jako pomocnicze źródło które powoli uwalnia energię w razie niedoborów ale niejako w dolinkach zużycia energii tylko system taryf dla konsumentów byłby minimum podzielony na 2 okresy maj-sierpien - cena prądu zmieniałaby się w zależności do pory roku.
@@energydrink2024 Panie Jakubie, myślę że wiele uczestników tego kanału bardzo jest ciekaw tej gałęzi mixu energetycznego, więc jeśli będą pojawiać się ciekawe informacje na ten temat, z przyjemnością ich posłuchamy :)
Ilość owych odpadów w stosunku do odpadów z innych źródeł pozyskiwania energii jest objętościowo nieporównywalnie mniejsza. Nadto na chwilę obecną paliwo jądrowe jest tanie, co powoduje że nie jest ekonomicznie uzasadnione wydajne jego zużywanie - stąd "odpady". Gdy warunki rynkowe się zmienią to owe "odpady" staną się z powrotem paliwem w np reaktorach fali postępującej (które to reaktory wykorzystują paliwo jądrowe prawie do zera ). Nadto idąc tą logiką w innych obszarach pozyskiwania energii też pomijane są koszty utylizacji odpadów.
koszty są spore w razie awarii , normalnie te odpady w ponad 90% stają się bazą do produkcji nowych prętów paliwowych . a składowanie klasycznie pod ziemią poniżej poziomu wód gruntowych
@tokarp390 nieprawda, to dlaczego Finlandia buduje wielkie podziemne depozytorium do wyrzucania tych odpadów na wieki! Za dużo pieniędzy mają, czy są bardziej odpowiedzialni od tych co mówią, odpady to nie problem, bo można gdzieś podrzucić?
Zachęcam do polubienia tego odcinka i subskrybcji😊 codziennie pigułka informacyjna, co tydzień komentarz, rozmowy i komentarze to i w rolkach 🎉
Dziękuję za dobrą robotę,tak trzymać:)
@@xbart2427 :D
nie ma to tamto, hop do góry, dla algorytmu i nie tylko pozdr
@@JanKowalski-mv7lo :D
4:22 ta opłacalnośc w dłuższej perspektywie na jakiej podstawie ?
1. ile trwa budowa i jaki jest koszt kapitału per GigaWat mocy ? węgiel vs gaz vs ropa vs atom ?
2. ile z tego kapitału to wydatek na obce know-how dla poszczególnych technologii ?
3. kto dostarcza paliwo jądrowe i uran do jego produkcji ?
4. ile kosztuje wygaszenie reaktora vs wygaszenie elektrowni konwencjonalnej ?
5. ile ważą kary za emisje w energetyce w przeliczeniu na MWh energii ?
bonus
0. czy lokalizacja elektrowni na pomorzu jest adekwatna skoro większość przemysłu mamy na południu kraju , a szczyt zużycia konsumenckiego jest raczej latem gdy najeżdżają turyści. ?
1. co może stać się jeśli w wyniku sabotażu/awarii dojdzie do stopienia rdzenia jak w fukushimie ?
2. czy brane były do kalkulacji tylko modele w rodzaju 100% jednego źródła czy mixy np.
OZE + elektrolizer + synteza metanu + elektrownia gazowa ?
Pozdrawiam serdecznie oraz łapka w górę dla zasięgu.
@@eluniaitomek 🙏
Ciekawe podsumowanie 😊
@@Jacek-nq2qs miło!
Remoncik ?
Nowe pokoiki ?
Nowe pokolenie ?
🎉 Gratulujemy🎉
@@BATORXHA usuwanie zaległości, dziękuję:)
Propozycje do wzięcia pod uwagę:
- być może ciekawą opcją/dodatkiem byłoby wprowadzenie filmów "edukacyjnych" takich które np wyjaśniają jakie są mechanizmy ustalania cen na rynku np nośników energii lub samej energii elektrycznej. Takie filmy wpadałyby oczywiście w osobna playlistę, nadto pewnie przyczyniłby się do rozwoju kanału. Rozpropagowanie wiedzy jak działają mechanizmy kształtowania się cen (w szczególności u konsumenta końcowego ), i dlaczego gdy baryłka ropy na giełdach zmienia cenę to nie odzwierciedla się to natychmiast na cenach na stacjach, bądź dlaczego kWh ma tyle składowych i które z nich mają dominujący wpływ na cenę dla odbiorcy końcowego ( czy to fabryki czy gospodarstwa domowego) itd jest potencjalnie dobrym kąskiem do zgarnięcia w przestrzeni yt :) i doskonale wpisywałby się w charakter tego kanału.
- wiem że wymaga to dodatkowego nakładu pracy ale wstawki w tygodniówkach związane z konkretnym tematem: np gdy mówimy o gazociągu to wstawka tego konkretnego gazociągu (i/lub mapy, lokalizacji), a gdy mówimy o energetyce wiatrowej to wstawki tych konkretnych instalacji, byłby by bardzo przyjemnym dodatkiem budującym świadomość skali i potęgi danych infrastruktur i instalacji.
@@TheZydor dziękuję, pracuję nad zwiększeniem przepustowości które na to pozwoli!
Komentarz dla zasięgów. Pozdrawiam prowadzącego.
pozdrawiam widza!
Bardzo ciekawe podsumowanie i dobry termin na energy week
@@AdamDobrowolski-qh6ty tak już zostanie:)
Super 😊
@@IreneuszMaligowka-xd3oj :D
Dzień dobry 👍
@@piotriix dzień dobry:)
w sobotę przy porannej kawie energetyka w pigułce super sprawa
👍👍👍👍👍👍
@@jaroj2342 🤙
Panie Jakubie, kapitalny Materiał!
Śledzę Pana kanał i życzę dalszego rozwoju!
pytanie do Pana jak wygląda sytuacja z wodorem, kiedy wodór może pomóc w naszej polityce energetycznej, kiedy to wodór może stać się substytutem węgla i gazu, jak Pan widzi rozwój tej technologii oraz jakie są szanse że to Polska będzie jednym z pionierów tej technologii?
Pozdrawiam
@@dawidsliwa1636 cały czas są szanse na rozwój technologii zielonego wodoru i dlatego należy inwestować w badania ale dzisiaj nie ma jej na rynku więc rozwiązania pośrednie jak wodór z gazu mogą być bardziej popularne. Polska ma potencjał wytwarzania wodoru ale na razie najmniejszy w odniesieniu tego z OZE. Oznacza to że w wąskich obszarach możemy być pionierami i mamy do tego potencjał kadrowy w sektorze gazu i ropy
wodór będzie raczej substratem do produkcji metanu / metanolu .
czyli de facto do opoźnienia wprowadzenia CO2 do atmosfery .
można sobie wyobrazić obieg zamknięty z użyciem ogniw paliwowych
alę ogniwa generują małą moc , więc mogą spełnić swoją rolę jako pomocnicze źródło
które powoli uwalnia energię w razie niedoborów ale niejako w dolinkach zużycia energii
tylko system taryf dla konsumentów byłby minimum podzielony na 2 okresy maj-sierpien - cena prądu zmieniałaby się w zależności do pory roku.
@@tokarp390 dziękuje
@@energydrink2024 Panie Jakubie, myślę że wiele uczestników tego kanału bardzo jest ciekaw tej gałęzi mixu energetycznego, więc jeśli będą pojawiać się ciekawe informacje na ten temat, z przyjemnością ich posłuchamy :)
W energetyce jądrowej pomija się koszty utylizacji odpadów, które trzeba składować tysiące lat. To jest przenoszenie kosztów na następne pokolenia.
@@gajowyja6615 słyszał o elektrowaniach jądrowych na zużyte paliwo?
Ilość owych odpadów w stosunku do odpadów z innych źródeł pozyskiwania energii jest objętościowo nieporównywalnie mniejsza. Nadto na chwilę obecną paliwo jądrowe jest tanie, co powoduje że nie jest ekonomicznie uzasadnione wydajne jego zużywanie - stąd "odpady". Gdy warunki rynkowe się zmienią to owe "odpady" staną się z powrotem paliwem w np reaktorach fali postępującej (które to reaktory wykorzystują paliwo jądrowe prawie do zera ).
Nadto idąc tą logiką w innych obszarach pozyskiwania energii też pomijane są koszty utylizacji odpadów.
koszty są spore w razie awarii , normalnie te odpady w ponad 90% stają się bazą do produkcji nowych prętów paliwowych .
a składowanie klasycznie pod ziemią poniżej poziomu wód gruntowych
@tokarp390 nieprawda, to dlaczego Finlandia buduje wielkie podziemne depozytorium do wyrzucania tych odpadów na wieki! Za dużo pieniędzy mają, czy są bardziej odpowiedzialni od tych co mówią, odpady to nie problem, bo można gdzieś podrzucić?
👍🐿
@@Igraphi7335 🐬
👍💡
@@member_mb7366 💡💡💡
👍😀
@@PawelNap :D