Historie města Hlučína │

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • ► více na www.Hlucinsko.TV ◄
    → Přihlaste se k odběru nových video reportáží z Hlučínska zde ►► bit.ly/TH-cam...
    Televize Hlučínsko Vám přináší reportáž z nové akce na Hlučínsku → Hlučín ► Hlučínská lilie │ #Hlucinsko.TV na Hlučínsku v Moravskoslezském kraji.
    Hlučínsko bylo zabráno německou brannou mocí na základě Mnichovské dohody jako součást tzv. 5. pásma. Rodilí Hlučíňané ztratili v říjnu 1938 automaticky československou státní příslušnost a získali zpět německou. První vojenské odvody mladších ročníků proběhly na Hlučínsku již v lednu 1939, takže mnozí se již v září 1939 zúčastnili válečného tažení proti Polsku. Hlučínsko se stalo po německém záboru v říjnu 1938 součástí slezské provincie, a to okresu Ratiboř a vládního obvodu Opolí, tedy staré Německé říše. V roce 1943 se začal život na Hlučínsku radikálně měnit a podobat se životu v polním táboře. Docházelo k totální mobilizaci pracovních sil, a to odrostlých chlapců, žen, dívek i přestárlých lidí.
    O změnách v průběhu války vypovídaly „návštěvy“ amerických a anglických bombardérů, které se poprvé objevily nad Hlučínem v červnu 1944. Nálety sovětských letadel pak avizovaly blížící se frontu. Osvobozovací boje byly na území Hlučínska nesmírně obtížné, protože německá obrana se mohla opírat o původně československé opevnění vybudované v letech 1936-38. Za celou dobu války narukovalo z Hlučínska k německé armádě na 12 000 mužů. 5 000 se vrátilo zraněných či zmrzačených, 3 000 se nevrátilo vůbec.
    Naše lokální televizní studio spolupracuje smluvně s obcemi, městy, organizacemi a soukromými subjekty v regionu Hlučínska a Opavska již od roku 2006.
    Sdružení obcí Hlučínska je dobrovolným svazkem 27 obcí a měst Hlučínska. Se sdružením velmi úzce spolupracují 3 městské části Ostravy a 1 městská část Opavy.
    #Hlučínsko → členské obce:
    #Hlučín #Kravaře #DolníBenešov #Bělá #Bohuslavice #Bolatice #Darkovice #Hať #Hněvošice #Chlebičov #Chuchelná #Kobeřice #Kozmice #Ludgeřovice #Markvartovice #Oldřišov #Píšť #Rohov #Služovice #Strahovice #Sudice #Šilheřovice #Štěpánkovice #Třebom #Velké Hoštice #Vřesina #Závada
    ■ Spolupracující městské části a obce:
    #Hošťálkovice #Lhotka #Petřkovice #MaléHoštice #Dobroslavice #Děhylov
    Hlučínsko (původně jižní Ratibořsko; v místním úzu Prajzsko či Prajzská; německy Hultschiner Ländchen, polsky Kraj hulczyński nebo Kraik hulczyński je historické území v Česku, součást Českého Slezska, dnes rozdělené mezi okresy Opava (naprostá většina) a Ostrava-město. Má rozlohu 316,76 km², asi 75 tisíc obyvatel, a nazývá se podle svého střediska a největšího sídla, města Hlučína.
    Specifická kultura a lidová paměť však na Hlučínsku trvá i na počátku 21. století. Zdejší obyvatelé se dodnes označují jako Prajzáci nebo Prajzové.
    Hlučínsko se rozkládá podél hranice s Polskem, mezi městy Opavou, Ostravou a Bohumínem. Ze severu je vymezeno státní hranicí, z jihozápadu řekou Opavou a z jihovýchodu Odrou. Na západě hranice probíhá mezi opavským předměstím Kateřinky (do Hlučínska nepatří) a Malými Hošticemi.
    #Hlucinsko #HlucinskoTV #HlucinskaTV #TVHlucinsko #TelevizeHlucinsko #TelevizeHlucinska #CRTVhlucinsko
    #RegionHlucinsko #MoravskoslezkyKraj #CeskaRepublika #CzechRepublic #Czechia #czech
    #CeskaRegionalniTelevize
    ----------------------------------------------
    #Hlučínsko #HlučínskoTV #HlučínskáTV #TVHlučínsko #TelevizeHlučínsko #TelevizeHlučínska #ČRTVhlučínsko
    #RegionHlučínsko #MoravskoslezkýKraj #ČeskáRepublika #Česko
    #ČeskáRegionalníTelevize
    #Fotky #Video

ความคิดเห็น • 4