"Синдромът Х" или как да спрем стареенето | Доц. д-р Милена Георгиева

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ย. 2024
  • Запис от XV издание на фестивал Свободата да бъдеш | Интер Експо Център, 16 ноември 2019
    Стареенето - най-големият страх на човека, вълнува учените от всички области. Още древната китайска култура признава, че преждевременното остаряване може да бъде отключено от външни влияния и че тялото ни е подвластно на всичко, което се случва около нас.
    А две хиляди и половина години по-късно науката за живота го доказва безапелационно. Остаряваме, защото в клетките ни и в ДНК се натрупват изменения под въздействието на факторите на заобикалящата ги среда. С други думи, няма гени за дълголетие. Защото, ако това беше така, Нобеловата награда за Медицина или Физиология щеше да бъде точно за това. Защото стареенето, физиологично и биологично, занимава всеки. Това е процес, който е в основата на появата и протичането на много заболявания при човека, в т.ч. рак, Алцхаймер, Паркинсон и много други.
    Днес живеем в свят, в който развитието на технологиите вещае едно много различно от настоящите представи бъдеще за човека. Вече говорим за изкуствен интелект, за редакция на гени, за 3D и 4D биопринтиране, за подмяна на органи и тъкани. Изобщо пред нас се отварят врати за невероятни за нашия мозък до този момент неща. И тези технологии ни дават златен шанс да живеем много по-дълго, да остаряваме хронологично, но не и биологично.
    Но готови ли сме за това?
    Подготвена ли е човешката психика за тези възможности за манипулация и редакция на човешкия вид?

ความคิดเห็น • 1

  • @dochkaivanova7092
    @dochkaivanova7092 ปีที่แล้ว

    Срещнете се с Никифор Минко! Ще разберете, че това, което говорите е така, но не е баш така!