106 - Ile kupić desek do projektu | zużycie materiału

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 43

  • @oakking1
    @oakking1 3 ปีที่แล้ว +49

    Zdecydowanie przydałby się taki odcinek z przykładami, jak założyć firmę, jakie formalności itp ;) pozdrawiam ;)

  • @pawestepien4894
    @pawestepien4894 3 ปีที่แล้ว +9

    Super sprawa gdybyś zrobił odcinek o rozliczaniu jego sposobie i ogólnie o stracie działalności, bardzo by mi to pomogło. Pozdrawiam :)

  • @adamreplin2004
    @adamreplin2004 3 ปีที่แล้ว +1

    Oczywiście taki odcinek jest potrzebny i proponuję aby to było w jednym odcinku tak aby to była taka pigulka wiedzy

  • @szymi_fun
    @szymi_fun 3 ปีที่แล้ว +6

    Ja jestem za takimi odcinkami!! Nie ma tego za wiele a na pewno nie natrafiłem na temat założenia działalności zwiazanej ze stolarstwem a to mnie najbardziej interesuje🙂

  • @heszkewmeszke6894
    @heszkewmeszke6894 2 ปีที่แล้ว

    Czekam z niecierpliwością na pojawienie się takiej serii filmów,myślę że wielu ludziom to pomoże .

  • @piotrzalewski4869
    @piotrzalewski4869 3 ปีที่แล้ว

    Idealnie opisane. Dzięki Byku 👍💪😀

  • @theGemmiG
    @theGemmiG 3 ปีที่แล้ว +4

    Hej! Super gdyby pojawił się odcinek omawiający wszelkie formalności związane z założeniem jednoosobowego warsztatu stolarskiego.
    Chodzi mi tutaj głównie o sposób użytkowania budynku, warunki techniczne budynku, kwestie MPZP, elektrownię, gospodarowanie odpadami, uciążliwość dla sąsiadów, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, itp. :)

  • @jakublekan6462
    @jakublekan6462 3 ปีที่แล้ว +2

    Michał nagraj taki film! bardzo wielu ludziom pomoże

  • @kamiljez6580
    @kamiljez6580 3 ปีที่แล้ว

    Michał, dziękuję bardzo za tak obszerną odpowiedź!!
    Wyjaśniłeś temat w 100%. Cieszy mnie to że można w tym pełnym hejtu świecie otrzymać odpowiedź na wysokim poziomie! Dziękuję jeszcze raz! :)

  • @gizmogaraz2023
    @gizmogaraz2023 3 ปีที่แล้ว +2

    dębina jest piękna ale fakt zawsze trzeba liczyć tarcice razy 2 względem produktu, 50% idzie na odpad, chyba z żadnego innego gatunku tyle nie odchodzi no chyba że z orzecha jeśli ktoś nie chce bieli

  • @piotrekzabrzewski622
    @piotrekzabrzewski622 2 ปีที่แล้ว

    Dziękujemy

  • @ukaszzarebski5688
    @ukaszzarebski5688 3 ปีที่แล้ว +2

    Film o działalności to świetny pomysł.
    A co byś powiedział o nagraniu zakupu tarcicy? Czyli jak wybierasz drewno, mierzysz wilgotność, plisy i minusy konkretnej deski. Wiem, że sporo zależy od projektu ale z chęcią bym zobaczył jak to robi profesjonalista. Gdybym ja kupował to bym wszedł i powiedział poproszę kilo desek dębowych ;) Pozdrawiam

  • @phar592
    @phar592 3 ปีที่แล้ว

    Jest inna metoda zapotrzebowania materiału : bierzesz miarkę i patrzysz na ile z dechy dać się wyciąć użytku oczywiście trzeba dodać naddatek ok 2 cm na lamelę na rozpiłowanie i wyrówniarkę. Kiedyś robiłem takie chesty z drewna czereśni i wierzch i filongi były z klejonki i nie było tyle surowca aby dawać 1.5 współczynnik zużycia. Trzeba jeszcze uwzględnić że na pile taśmowej rozpiłowanie zabiera jednak mniej niż na tarczówce. I to przy wielu sztukach są niebagatelne ilości które są na tarczówce bo idą w trociny. No i jeszcze przy klejonce iglastej co to zasadniczo się robi z fryzów 7 cm gdzie straty są znikome bo się równa i struga na 6 czy 6.5 cm i tnie lamele z naddatkiem 3 góra 4 mm. I jeszcze . Przy dębinie z jakichś krzywasów i popękańców kupowanie towaru na 1 wyrób to bankructwo. Nawet widziałem filmik tego pana pszczelarza gdzie robił blat z brzozy i się przeliczył i musiał dawać na spód lamele z niewystruganą obliną i jeszcze mu zbrakło do planowanej szerokości.

  • @pandamorska1701
    @pandamorska1701 3 ปีที่แล้ว

    Tak poprosze. Dodaj ocinek jak sie rozliczac. Dziekuje

  • @dariuszkubiak2573
    @dariuszkubiak2573 3 ปีที่แล้ว +3

    Wszyscy mówią o prowadzeniu działalności, a ja chciałbym żebyś wrócił trochę do podstaw i opowiedział/pokazał nam trochę o robieniu klejonki z innych rodzajów drewna niż dębina (jesion, grochodrzew, drewno owocowe, sosna, etc.)

  • @tomasztomasz1266
    @tomasztomasz1266 3 ปีที่แล้ว +1

    Full wypas to byłby jakiś konkretny przykład, z najczęstszymi kosztami i przykładowymi usługami, na których można wygenerować zysk.

  • @wasrados
    @wasrados 3 ปีที่แล้ว

    pozdrawiam!!!!

  • @rafaplewa8215
    @rafaplewa8215 3 ปีที่แล้ว +2

    Super temat. Dzięki. Przy okazji pytanie. Kupując tarcicę mierzysz jej wilgotność, czy ufasz sprzedawcy. Ogólnie jaka wilgotność najlepsza do obróbki?

  • @szymi_fun
    @szymi_fun 3 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie na nastepny odcinek a mianowicie co myślisz na temat wykonywania blatów z użyciem żywicy epoksydowej? Masz zamiar wykonać jakiś projekt w przyszłości? 🙂

  • @StolarstwoZarnowiec
    @StolarstwoZarnowiec 3 ปีที่แล้ว

    Witaj, Michał możesz udzielić informacji gdzie kupujesz prowadnicę do stołu rozkładanego? Chodzi o dokładnie takie same które montowanej do stołu jesionowego. Dziękuję i pozdrawiam

  • @sadam844
    @sadam844 3 ปีที่แล้ว

    Cześć 👋🏻 🤣Jutro jadę po tarcicę dębową na stół ale miałeś wyczucie z tym odcinkiem. 😉

  • @lecawiury5546
    @lecawiury5546 3 ปีที่แล้ว

    cześć zrób ten film na temat jak rospocząć działalność gospodarczą

  • @dariuszwitkowski4981
    @dariuszwitkowski4981 3 ปีที่แล้ว

    Jak się robi w schodach cały czas, ma pracowników i uczniów to robienie klejonki ma sens. Jest też czym opalać warsztat zimą. Jak się pracuje samemu i na małe zlecenia lepiej kupować klejonkę. Oszczedza się czas i najcięższą pracę. Kupowanie tarcicy to też loteria. Bez wilgotnościomierza nie ma się co ruszać na tartak chyba że jakiś zaufany. Wielokrotnie traci się cały dzień na szukaniu odpowiedniego towaru. Przez telefon gość obiecuje, że ma piękną tarcicę a na miejscu okazuje się że próbuje 3 klasę sprzedać jako 1 i do tego 16-18% wilgotności, albo takiej długości że zostaje na np. 70cm odpad. Finalnie po porównaniu kosztów klejonki do robienia samemu to okazuje się, że wychodzi się na zero. Profesjonalne klejonki, przynajmniej tam gdzie ja kupowałem, były sezonowane i suszone we fryzach dzięki temu były dobrze wysuszone. Nie miałem stresu czy zapracuje czy nie. Do tego były szlifowane na szlifierce szerokotaśmowej. Tam gdzie zamawiałem formaty były 62cm szerokość to zazwyczaj wystarczało na 2 stopnie nawet zabiegowe.

    • @phar592
      @phar592 3 ปีที่แล้ว

      Robienie klejonki to żadna skomplikowana technologia. I nawet nie potrzeba do tego koniecznie wypasionych maszyn . Robię tylko w litym , bo na tzw. płytę meblową nie mogę patrzeć bez zbierania mi się na "wycieczkę do Rygi". Nie no korpusy szafek kuchennych się robi z "płyty meblowej" choć są sposoby na zastąpienie tego ramami drewnianymi. Natomiast ma pan rację że tarcica na składach to chłam ( być może Michał w Krakowie akurat nie ma takiego problemu). W tartakach tylko zaufanych można coś dobrego dostać ale wcale nie tanio . Ale polecam zakup traka taśmowego choćby najtańszego i będzie szok jak się samemu wyprodukuje tarcicę i jak większość składów rżnie ludzi na cenie i jakości, moim zdaniem oczywiście. Bo w kupnych deskach ładnego jest tyle co w zrobionych samemu jest badziewia. I samemu się wie ile to schło i ile się dosuszało. Być może jak ma się zlecenia na od 15.000 zł wzwyż to cena materiału bo nie jest jakaś super ważna i można kupować same gotowce.

    • @dariuszwitkowski4981
      @dariuszwitkowski4981 3 ปีที่แล้ว

      @@phar592 Oczywiście że robienie klejonki to nic skąplikowanego ale ciężka robota. Jak jeździłem na tartak to nie wszędzie mogłem wybierać deski a jak gdzieś pozwalali to samemu przerzucanie dech dębowe to nie taki proste. Załadunek, rozładunek itd to też ciężka robota. Z tym trakiem to dobry pomysł ale trzeba mieć miejsce na niego i na składowanie drewna. Nawet nie trzeba kupować traka są firmy, które przyjeżdżają na miejsce i przecierają. Problem jest z suszeniem. Samo suszenie na dworze, pod wiatą itp. to za mało. Potrzebna jest suszarnia i tu się zaczynają "schody" 😄 Jaka duża, jaki piec, nawilżanie. Później metody prób i błędów aż w końcu zacznie wychodzić. Ja kiedyś myślałem o czymś takim nawet do dosuszanie tego niby suchego towaru z tartaku. www.logosol.com.au/logosol-sauno-wood-drying-kiln-how-to-build-and-set-up/
      pl.logosol.com/store/logosol-wdk-pakiet-suszarni-wraz-z-agregatem.html

  • @pawelpokucinski
    @pawelpokucinski 3 ปีที่แล้ว

    Jak najbardziej jestem zainteresowany taką tematyką. Czy aby założyć jdg i produkować jakieś małe rzeczy drewna trzeba mieć jakieś pozwolenia, czy ktoś kontroluje jak wygląda warsztat?

  • @wasrados
    @wasrados 3 ปีที่แล้ว

    nie będzie fimu??!!!to niedopuszczale!!!!trzymam kciuki!!!pozdrawiam

  • @dominikcygan8817
    @dominikcygan8817 3 ปีที่แล้ว

    Cześć. Przydałby się taki film. Pozdrawiam. :)

  • @stodomro8708
    @stodomro8708 3 ปีที่แล้ว

    Jestem za !

  • @dominikaugustynski5614
    @dominikaugustynski5614 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo by się przydał odcinek jak założyć działalność gospodarczą 😃

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 3 ปีที่แล้ว

    Ryczałt czy VAT:)) Dzieki za ten materiał, a ja mam kolejne pytanie: Po jakim czasie od odebrania tarcicy z suszarni trzeba go wykorzystać, czy taki material przechowywany w temperaturze i typowej wilgotności " pokojowej" może dlugo leżeć przed klejonką itp ?? Dzieki i pozdrawiam

  • @WoodFlow
    @WoodFlow 3 ปีที่แล้ว +5

    Nagrywaj o firmie :)

  • @piotrjasiulewicz7984
    @piotrjasiulewicz7984 3 ปีที่แล้ว

    Z aspektu firmowego ciekawe jest w zasadzie to, co trzeba, aby zalozyc zaklad stolarski. Co ze smieciami? Co z elektrycznoscia, halasem, planem zagospodarowania, sasiadami. Samo "zalozenie firmy" to raczej banal przy okienku, u Pani, ktora wszystko podpowiada ;-)

  • @002six
    @002six 3 ปีที่แล้ว

    👍

  • @miosz862
    @miosz862 3 ปีที่แล้ว

    2:08 tak tak tak tak tak!!!!!!!!!!!!

  • @p.g.9286
    @p.g.9286 3 ปีที่แล้ว +1

    odpad to mniej niż grubościówka zeżre :)

  • @tomekporebski6218
    @tomekporebski6218 3 ปีที่แล้ว

    ZDECYDOWANIE ZRÓB MICHAŁ ODCINEK Z TEMETEM VAT CZY RYCZAŁT ITP....;)

  • @lysywoodwork
    @lysywoodwork 3 ปีที่แล้ว

    750zl za materiał, not bad

  • @krzysztofgodek3126
    @krzysztofgodek3126 3 ปีที่แล้ว +5

    Stolarstwo od podatków są ksiegowe