PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe - Obrona Caro-Kann #2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ค. 2024
  • Chcesz poznać prostą i skuteczną odpowiedź, na ruch e4, który jest najczęstszym szachowym debiutem?
    Nazywam się Antoni Kozak, posiadam tytuł Mistrza Krajowego w szachach oraz ranking FIDE 2458.
    Moim wyborem przeciwko posunięciu e4 przez praktycznie całą moją karierę była obrona Caro-kann. Nie jestem wyjątkiem, gdyż wielu świetnych szachistów, takich jak Magnus Carlsen, Anatolij Karpov czy Jan-Krzystof Duda mieli lub nadal mają to otwarcie w swoim repertuarze debiutowym.
    Jest to debiut solidny, prosty do nauki oraz co najważniejsze skuteczny. Tym, czym się wyróżnia na tle np. obrony sycylijskiej, partii włoskiej czy partii hiszpańskiej to mała ilość wariantów, koniecznych do zapamiętania.
    Wystarczy podstawowa wiedza i możesz go grać na dobrym poziomie.
    A więc jesteś gotowy na naukę? Zapraszam do oglądania!
    CARO-KANN CZĘŚĆ 1 • PROSTE i SKUTECZNE deb...
    Co chciałbyś w przyszłości zobaczyć na kanale? - Podziel się uwagami w komentarzu!
    Zasubskrybuj mój kanał, bo pomoże mi to w rozwoju! - / @antonchess
    Cała playlista z serii PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe - • PROSTE i SKUTECZNE deb...
    0:00 Wstęp
    1:27 Wariant Advanced
    14:29 Wariant Fantasy
    18:21 Wariant 2 skoczków
    22:24 Podsumowanie
    Szachowe debiuty potrafią niejednemu amatorowi królewskiej gry, spędzać sen z oczu.
    Które otwarcie jest najlepsze? Do którego posunięcia MUSZĘ znać debiut? Czy jak rywal mnie zaskoczy to już mam po partii? Te i wiele innych pytań zadają sobie gracze z każdego szczebla rozgrywek.
    Moje podejście do kwestii debiutowej jest jednak odmienne od większości. Mianowicie uważam, że owszem debiut jest istotny, ale szczegółową naukę otwarć lepiej pozostawić arcymistrzom. Dopóki nie jesteśmy na takim poziomie, to jest wiele innych obszarów treningu, takich jak: strategia, taktyka czy schemat myślenia, których nauka może przynieść nam więcej korzyści od nauki debiutów szachowych.
    Tak więc powstała seria: PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe. Pokazuje w niej jedne z najprostszych schematów, jakie można grać i dostawać dobre pozycje do dalszej gry. Tłumaczę plany i idee, które nawet w przypadku zaskoczenia, pozwolą wybrać Ci dobry ruch. Staram się wytłumaczyć każdy ruch, co pozwoli Ci je lepiej zrozumieć i zapamiętać.
    Nie jest to coś na zasadzie: Magiczny debiut, który pozwoli Ci wygrać partie szachów w 6 ruchów, bo takie coś niestety [albo stety :) ] nie istnieje.
    Po prostu w każdej partii nie będziesz musiał się zbytnio obawiać o tony teorii debiutowej, której trzeba się nauczyć, tylko dostaniesz po otwarciu normalną pozycję i będziesz mógł grać w prawdziwe szachy, a nie w grę „kto dalej zapamiętał wariant” :)
    A więc zapraszam Cię serdecznie!

ความคิดเห็น • 28

  • @michaszczepanski4763
    @michaszczepanski4763 2 ปีที่แล้ว +12

    Chętnie bym zobaczył co grasz na d4 lub c4. Odcinki o caro-kann to czyste złoto 👍

  • @ciemnogrodzianin
    @ciemnogrodzianin 2 ปีที่แล้ว

    Dobra seria. Nie jestem pewien, czy trafiłem na bardziej przystępny materiał do nauki debiutów.

  • @andrzej731731
    @andrzej731731 2 ปีที่แล้ว +2

    Super tłumaczysz krutko zwiezle i na temat !!!!

  • @aaaa1981aaaa
    @aaaa1981aaaa 6 หลายเดือนก่อน

    Gram troszkę już w szaszki, ale bardziej na logikę niz na debiuty, choć troszkę wiem i o nich. Ale caro chyba dzis pierwszy raz zagralem, po szybkim kursie u Ciebie :) Jeden cały filmik, a drugi z 3 minuty. No i sobie rozegralem z 3 partie. Kurdę robi robote i zaskakuje przeciwników. Wszystkie 3 wygrane miałem i jedna z nich na 91 ponad procentach z pięknym matem. Musze prześzlifować te debiuty trochę u Ciebie :) Wrzucaj, wrzucaj w wolnej chwili coś tam z nauki, bo robote robi :). Wcześniej ogladałem już Twoje filmiki i fajnie tez tłumaczysz o co chodzi w debiutach. własnie z tym na you tube jeszcze się nie spotkałem bardziej chyba niź u Ciebie.... Analizują, mówią co i jak, ale brakuję tam tego czegoś, choć też oglądam. Pozdrawiam serdecznie. Jedna tylko prośba na przyszłość :) Jak możesz, to wolniej mów, bo lecisz jak w szachach na 3 minuty hihi ;) Na początku nie mogłem ogarnąć, bo mój mózg tak szybko nie był w stanie przetworzyć tylu informacji o których tak szybko tłumaczysz. A dla amatora, to trzeba wiesz wolniej trochę hehehe Strzałeczka. I dobrego, nowego gdybym już nie skomentował czegoś, bo ogladac zapewne będę.

  • @sebastiankowalski6935
    @sebastiankowalski6935 2 ปีที่แล้ว +3

    Chetnie bym zobaczyl w Twoim wykonaniu obrone slowianska. pozdrawiam.

  • @piotrc254
    @piotrc254 2 ปีที่แล้ว +2

    Ten odcinek i poprzedni pomogły jak zagrać by nie zakopać się na początku partii. Drugi debiut to obrona przeciw d4 białych. Rzadziej ale też go dostaję.

    • @antonchess
      @antonchess  2 ปีที่แล้ว +1

      Na pewno taki odcinek się pojawi :)

  • @sebastiankowalski6935
    @sebastiankowalski6935 2 ปีที่แล้ว

    Super :)

  • @furian7840
    @furian7840 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo chciałbym zobaczyć jeszcze więcej odcinków poświęcając właśnie dla jednego debiutu, aby był on opracowany w 100% przez nas i nigdy żaden wariant nas nie zaskoczył

    • @antonchess
      @antonchess  2 ปีที่แล้ว

      Muszę Cię zasmucić, lecz nie jest możliwe przygotowanie debiutu w 100%, tak aby nikt nas nie zaskoczył. Jest na świecie bardzo dobry szachista Maxime Vachier-Lagrave, który całe życie gra ten sam repertuar i niby poświęcił na niego kilkanaście lat, a nadal jest zaskakiwany (i to niezwykle często, właśnie przez to że gra jeden debiut). Właśnie dlatego warto ćwiczyć inne umiejętności szachowe poza debiutami, by w razie zaskoczenia po prostu zacząć grać normalną partie szachów: ocenić pozycje, wybrać plan, policzyć warianty i zrobić ruch.
      Podsumowując - próbując nauczyć się wariantu do perfekcji stracimy mnóstwo czasu (a i tak nie jest pewne czy się go nauczymy), lepiej więc nauczyć się jedynie krytycznych możliwości i pułapek (by nie dostawać bardzo złych pozycji) i potem w przypadku zaskoczenia po prostu grać w normalne szachy :)

    • @furian7840
      @furian7840 2 ปีที่แล้ว

      @@antonchess w sumie racja bardzo dobrze mówisz, a tak z ciekawości Myślisz że poziom 2000 Elo na chess comie w szybkich to już spoko ranking? Taki właśnie posiadam + nie mogę zrobić progresu już od dłuższego czasu. Jestem samoukiem, jakbyś miał jakąś radę jak dalej się rozwijać chętnie posłucham

  • @sullivangmail
    @sullivangmail 2 ปีที่แล้ว

    Co myślisz o linii botwinnik-Carls w wariancie advance? Zauważyłem że wywołuje spore zdziwienie u przeciwników i tak spokojnie do 3 kategorii białe nie ogarniają jak pobronić centralne piony, które spadają jeden po drugim. Jest to też fajne uproszczenie wersji advance gdzie w aszystko się mocno zamyka i łatwo zostać zamkniętym przez białe jeśli się nie będzie uważny. Mógłbyś trochę omówić ten wariant? Czy myślisz że na wyższym poziomie nie ma on sensu?

  • @wlochacz
    @wlochacz 2 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek jak zawsze! A i kiedy wyniki konkursu?

  • @piotrmaniawski930
    @piotrmaniawski930 2 ปีที่แล้ว

    Trafiłem na Twój kanał wczoraj. Świetny jest. Co myślisz o tzw. wariancie Petrosjana-Smysłowa czy ostatnio nazywanym wariantem Karpowa czyli 1.e4 c6 2. d4 d5 3.Sc3 de4 4.S:e4 Sd7?

    • @antonchess
      @antonchess  2 ปีที่แล้ว

      W wariantach omówionych w filmiku skupiałem się na tym by szybko wyprowadzić gońca z c8 (sam zresztą grałem w ten sposób), stąd wybór ruchu 4... Gf5. Wariant z Sd7 jest jak najbardziej możliwy do gry, lecz często goniec zostaję na c8, co wymaga od czarnych znajomości większej ilości konkretnych wariantów, bo ryzykują dostanie po prostu gorszej pozycji.
      Tak więc myślę że odpowiedzi 4... Gf5 i 4... Sf6 są dużo bardziej praktyczne i nie bez powodu są grane dużo częściej

    • @piotrmaniawski930
      @piotrmaniawski930 2 ปีที่แล้ว

      @@antonchess Prawda. System Sd7 jest dość trudny. Karpowowi szło z nim dobrze ale on manewrował znakomicie. No i obrył ten wariant. Ale obecnie raczej grają Gf5.

    • @piotrmaniawski930
      @piotrmaniawski930 2 ปีที่แล้ว

      @@antonchess Ale ten jak go nazwałeś ,wariant Shorta" uważam za bardzo bogaty w grę😊 To manewrowanie czarnymi w okolicach linii f,g i h jest dość karlołomne. Jak wyjdzie to super😉

  • @piotrmaniawski930
    @piotrmaniawski930 2 ปีที่แล้ว

    Ja chętnie posłuchałbym o Debiucie Nimzowitscha 1.e4 Sc6. Jest chyba niepełnowartościowy ale wydaje się elastyczny. I czy struktury indyjskie (d6, g6) wynikające z niego są gorsze niż te klasyczne?

    • @antonchess
      @antonchess  2 ปีที่แล้ว

      Ten debiut nie ma do końca najlepszej reputacji, gdyż skoczek z pola c6 często po 2.d4 ze strony białych, będzie podchodził pod tempa i czarne będą tracić ruchy. Moim zdaniem lepiej przechodzić do struktur indyjskich z obrony nowoczesnej czy z obrony Pirca, ale może przyjrzę się jeszcze debiutowi Nimzowitcha :)

    • @piotrmaniawski930
      @piotrmaniawski930 2 ปีที่แล้ว

      @@antonchess Tam jest o tyle ciekawie że można iść także w kierunku skandynawskiej lub francuskiej. Z tym że skandynawska jest nienajlepsza a francuska wychodzi w pasywnej wersji. Dlatego raczej się tego nie gra. Trochę to grałem w korespondencji jako odmianę od Caro-Kanna ale przyznaję że to trudne do grania.

  • @sebastiankowalski6935
    @sebastiankowalski6935 2 ปีที่แล้ว

    Caro-Kann

  • @walterhorodko
    @walterhorodko 2 ปีที่แล้ว

    Pozdr z Vaals****

    • @antonchess
      @antonchess  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pozdrowienia!