Науковицям міняють імена на чоловічі та "забувають" номінувати на премію 👩‍🔬 ЕФЕКТ МАТИЛЬДИ

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ค. 2024
  • Чи цікавилися ви колись тим, скільки жінок працювали над розвитком науки? А скільки з них отримали визнання за свої відкриття?
    У цьому відео хочемо поділится історіями науковиць, яких старанно та наполегливо викреслювали з історії науки. Було всяке: й імена міняли на чоловічі, й не вносили в списки лауреатів, й ледь не крали відкриття. А також розкажемо, звідки виник термін "ефект Матильди", яким зараз позначають систематичне викреслення жінок з науки.
    Зміст:
    0:00 Трішки статистики
    1:00 Що за "ефект Матильди"?
    2:25 Теано - дружина Піфагора чи науковиця?
    2:52 Замінили ім'я на чоловіче
    3:40 Ядерний поділ? Класно, але на "нобеля" не тягне
    5:10 Нам навіть не вдалося нагуглити фото цієї науковиці
    6:17 Експеримент Ву: спробуй отримати Нобелівську премію разом з чоловіками
    7:11 Майже знайшла позаземні цивілізації. Але цього було недостатньо
    8:34 Вона вам не "Роззі"
    10:44 А що ж відбувається зараз?
    Джерела:
    "Гендерна політика у сфері академічної науки" Ольга Зернецька, Олена Мирончук
    ГЕНДЕРНИЙ ПАРИТЕТ У НАУЦІ: ТЕНДЕНЦІЇ В СВІТІ ТА В УКРАЇНІ
    "The Matthew Matilda Effect in Science" Margaret W. Rossiter
    "Ефект Матильди" Центр гендерної культури
    Жива лекція Олександри Яковлєвої
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 19

  • @anastasiialavrova9323
    @anastasiialavrova9323 ปีที่แล้ว +1

    Дуже цікаво, чекаю на продовження!

  • @user-hx2ph1fu4z
    @user-hx2ph1fu4z ปีที่แล้ว +2

    Коли дивилась це відео, згадала фільм "Папесса Іоанна" . Жінка, яка стала папою римським, що на той час і зараз було і є неприпустимим. Вона була дуже освідченою, знала декілька мов, могла лікувати хвороби, які на той час вважали невиліковними

  • @tetipalam3662
    @tetipalam3662 ปีที่แล้ว +1

    Дуже цікаво! Дякую за такий якісний матеріал 👍

  • @user-xm7ip9wc4c
    @user-xm7ip9wc4c ปีที่แล้ว +1

    Крутяк 👍

  • @yulia2464
    @yulia2464 ปีที่แล้ว

    Дякую!!!

  • @RestfulRoom
    @RestfulRoom ปีที่แล้ว

    Дякую за відео! Підписалась на канал~

  • @Scriptadiaboly
    @Scriptadiaboly ปีที่แล้ว +1

    Одразу згадується "дружина Ейнштейна", Мілева Марич.
    Дякую за відео!

  • @GoElectric
    @GoElectric 10 หลายเดือนก่อน +1

    От клятi чоловіки!!1!
    Вже і в науковій царині нacpaли жiнкам в штани(((!11!!

  • @masia6255
    @masia6255 ปีที่แล้ว

    Чи коректно називати людей двох статей, які займаються наукою, "науковцями", тобто використовувати множину іменника чоловічого роду (науковець)?

    • @RestfulRoom
      @RestfulRoom ปีที่แล้ว

      Завжди так роблять, в усіх мовах і незалежно від професій. Змішана компанія - за чоловічим родом.

    • @masia6255
      @masia6255 ปีที่แล้ว

      @@RestfulRoom не всі мови гендерно-чутливі, тому дивно казати, що у всіх мовах це роблять. Ймовірно за правилами української мови це правильно, але сам підхід такої граматики не є гендерно-інклюзивним, тобто є дискримінуючим

    • @femworkshop
      @femworkshop  ปีที่แล้ว +2

      Дійсно, більш чутливо використовувати форми "науковці та науковиці", "наукова спільнота" або створити загальне слово по типу "студентство" тільки для науки 😌

    • @user-gr7hu3nl6z
      @user-gr7hu3nl6z ปีที่แล้ว +1

      @@masia6255 цілком згодна з Вами! Даний підхід дуже не інклюзивний, бо, на жаль, навіть в іспанській мові, яка є другою мовою за поширенням, це теж прослідковуються. Якщо компанія жінок, то в ісп. мові на граматиці "ellAs", тобто "вони", жін.рід. А якщо хоча би принаймі 1 (задумайтеся як МІНІМУМ ОДНА особа чол.роду), то вживаємо - "ellOs" на позначення "вони", чол.рід. Можуть бути тисячі-тисячі дівчат, але буде серед них ХОЧА Б ОДИН ХЛОПЕЦЬ - вживаємо ellos! Як не справедливо! Мені здається, що на часі змінити цю схожість до всіх мов, які прагнуть інклюзивності!

    • @masia6255
      @masia6255 ปีที่แล้ว

      @@user-gr7hu3nl6z ага, я зараз в Іспанії, на жаль, мій рівень мови дуже низький, але помітила, що вживають "chicos" до групи і чоловіків і жінок - не впевнена чи це правильно з точки зору граматики, але мені це не подобається. Так само "guys" в англійській мові вживають до гендерно-змішаної групи, хоча "guy" - це хлопець, чоловік і групу жінок не назвуть "guys"

  • @user-ws4xu3xg3p
    @user-ws4xu3xg3p ปีที่แล้ว

    Цікаво))

  • @TwilightSun32
    @TwilightSun32 ปีที่แล้ว

    навіть з точки зору суто чоловічої такої маскулінної логіки краще дати місце (професора, або на шоу або ще де) жінці при інших рівних умовах. Бо так буде у тебе перед очима не лише професор але й гарна жінка заодно. Я звісно не впевнений що всі ці випадки щось доводять (бо так наука не працює), але статистика явно показує що жінок в науці дискримінують різними способами. Оскільки я не бачу причин чому б без дискримінації в різних формах мав бути такий перекос. Наука це не шпали тягати - там немає якихось вимог які статистично сильно корелюють зі статтю (я сам у студентстві співавтор пари статей з матстатистики, тож трішки бачив).
    Але це все досить очевидні речі. На цей рахунок є багато досліджень.
    А от з іншого боку відео наштовхнуло на наступне питання - чемпіонати зі Starcraft II (навіть якщо взяти ті де нема корейців, у тих видно суперсила якась) - там чому одні хлопці? Стать якось впливає на швидкість реакції чи це щось інше? Чи просто дівчата достатньо розумні щоб цим не займатись? Є якісь дослідження?
    Вибачте за довгий коментар. Ведуча просто надихнула на подумати.

    • @some.nastia
      @some.nastia ปีที่แล้ว +2

      Щодо науковиць в телешоу, то, як на мене, тут "патріархальна логіка" якраз працює. Люди, які роблять ці шоу, не розглядають науковиць як експерток. І їм стереотипно здається, що науковці-чоловіки викликають у людей більше довіри як експерти. А "гарних жінок" на телебачення кличуть якраз не для експертності🙃 Науковиць радше покличуть розказати про те, як їй вдається поєднувати науку і сім'ю, аніж розказати про свою наукову роботу.
      Історії з цього відео цілком показують, як жінки залишаються в тіні. Бо більшість героїнь цього ролика робили значний вклад в ті теми, за які потім нагороди та визнання отримували чоловіки. Одній з героїнь ім'я поміняли на чоловіче, бо поставилися до жінок в науці упереджено.
      У кіберспорті теж є гендерний дисбаланс. Незважаючи на те, що сфера відносно нова, там традиційно на високому рівні представлені чоловіки, жінки ж, які грають в ігри, у меншій мірі можуть розраховувати на професійну кар'єру і стикаються з упередженнями. Жіночий геймінг сприймається менш серйозно, бо геймінг вважається "чоловічим" хобі. Є умовний поділ на "чоловічі" та "жіночі" ігри. Жінок, які грають в "чоловічі" ігри можуть вважати "позерками" чи звинувачувати у бажанні бути "не такими, як інші жінки" = чужими в цій сфері. У сфері більше орієнтуються на те, що чоловіки будуть грати в екшен-ігри типу Counter-Strike чи League of Legends, які більш комерційно вигідні та краще адаптовані для професійного заробітку, тоді як для жінок залишається The Sims 4. Ну і різниця між заробітками та престижем кіберспортсмен_ок та стрімер_ок в League of Legends та The Sims 4 очевидні. Коли ж компанії намагаються робити "чоловічі" ігри більш дружніми до жінок та менш сексистськими за наповненням, починається черговий скандал про те, що "феміністки добралися до ЇХНІХ ігор". Проблем в цій сфері купа.

    • @TwilightSun32
      @TwilightSun32 ปีที่แล้ว

      @@some.nastia воно звісно так працює але як на мене, то це досить короткозора логіка навіть з помірно патріархальної точки зору. З іншого боку стереотипи і не повинні бути дуже розумними, вони ж для спрощення мислення.
      Так, в якості ілюстрації приклади гарні. Я особисто просто давно свідомо акцентую свою увагу що поодинокі приклади нічого не доводять, а потрібна статистика, тому статистичного підґрунтя трішки не вистачило (впевнений воно є, просто в відео не потрапило). Але більшість глядачів звісно не такі зануди, їм норм.
      От про геймінг цікаво. Звісно все описане про поділ хобі на чоловічі/жіночі я розумію, але тут же яка штука, геймінг це в принципі "несерйозна" штука в уявленні багатьох. За Counter-Strike чи League of Legends нічого не скажу, не слідкую, але в тому ж Starcraft II (візуально там нічого сексистського нема, і це не екшн, стратегія) дисбаланс набагато більший ніж слід було чекати якби причиною були тільки процеси в ігровій спільноті. Як на мене це швидше щось глибоко суспільне, ті самі фактори які впливають на гендерний баланс в шахах, де, наскільки мені відомо, жіночі турніри проводять окремо.
      Щодо стрімерок - тут складно сказати, статистики в мене нема, є інтуїтивне враження, що стримерки в "чоловічих" іграх наразі краще представлені ніж кіберспортсменки в турнірах.
      До речі ті хобі якими я займаюсь теж сильно розбалансовані. Скайдайв - там жінок сильно менше але вони представлені в цілому непогано. І там дисбаланс може бути викликаний в тому числі і чисто фінансовими причинами. А от радіокеровані вертольоти - там щоб знайти бодай би одну дівчину - треба довго шукати по форумам і мабуть по іноземним.
      Знову шмат тексту вийшов великий : )