dzięki, "łajzy" już mi się kończą, potem polecą HPki i jedno Fujitsu. wyniki testów zbieram na bieżąco, więc powinno pójść szybko, w każdym razie postaram się :)
Bardzo ciekawy i wartościowy kontent dla osoby, która szuka wiedzy i chce się pouczyć. Również społeczność, która udziela się w komentarzach jest mega - wielkie dzięki :)
Mam 5060 pracujące jako printserwer plus zbieranie danych z czujników środowiskowych do influksa i dalej na grafanę. Problemów w lecie żadnych. 1. Pamięć jest przykryta ekranem ze względu na możliwość pracy w środowiskach "zanieczyszczonych" jeśli chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne (duże biura, hale produkcyjne itp) bądź ze względu na spełnienie norm np CE. 2. Rolback to może być funkcja przywracania ostatniej działającej wersji BIOSu. W razie jakiegoś problemu przy flashowaniu nowego albo złym pliku.
Ja na moim 5060 mam zainstalowany LibreELEC z Dockerem. Dzięki temu używam go jako media player (Kodi) i dodatkowo jako NAS, torrent, PiHole, tailscale etc.
@@easypepper +1. Ja na swoim wyse z90d7 mam niemal identyczny zestaw :). Zamiast kodi śmiga jellyfin, bo nie potrzebuje GUI do działania (debian bez X).
Używam Wyse 5060 ponad pół roku. U mnie chodzi na Ubuntu. Mam na nim odpalonego 24/7 OpenWebRX z ciągłym dekodowaniem transmisji FT-8. W trakcie ostatnich upałów terminal wieszał się kilka razy na dzień. Zszedłem z ilością równolegle odpalonych dekoderów FT-8 z 4 do 1 i wygląda, że powinno być OK. Natomiast przy okazji tego zabiegu ustały też upały, więc będę mógł coś więcej powiedzieć jak wrócą. Co do blaszki od ramu - ja swoją przyciąłem. Doszedłem do wniosku, że skoro producent ją wstawił to ma pewnie swoje zadanie. Co do przegrzewania - naszedł mnie pomysł, aby ściągnąć chłodzenie i wymienić pasty termoprzewodzące oraz przykleić więcej termopoadów między radiator a obudowę (u mnie w przeciwieństwie do Ciebie był tylko jeden, mały).
dzięki z informację. taka ciekawostka, ale HP stosuje też termopady pod kości RAM, Wyse nie. Jeśli masz dwie kości ramu to warto by było termopad pod tę dolną kość wcisnąć, wtedy ciepło z pamięci byłoby przenoszone na płytę główną - a to powinno pomóc.
Ok, wygląda, że wymiana pasty termoprzewodzącej rozwiązuje problem. Przez weekend temp na zew przekraczały codziennie 30 stopni. Dzisiaj w pokoju, gdzie pracuje wyse 5060 było ponad 28 stopni. Od piątku, od wymiany pasty terminal ani razu się nie zawiesił. W najgorszym momencie dziś temp oscylowała w okolicach 77 stopni. Większej wartości nie zanotowałem. Wcześnie zdarzało się ponad 80 stopni - nie wiem przy jakiej dokładnie temp maszyna się zawieszała.
Kupiłem i dopiero obejrzałem. Będę miał problem z dyskiem, bo potrzebna będzie przedłużka a ta dojdzie dopiero, nie sądziłem że takie rozwiązanie jest tu z mocowaniem dysku. Ale materiał pierwsza klasa. Wszystko co istotne i potrzebne w 100% niemal przekazane. Ciekawe jaki moduł WiFi by tu dało się zastosować, żeby mieć komplet.. Dla takich autorów subskrybcja i dzwoneczek to obowiązek :)
Urządzenie wylaczało się po kilku godzinach z powodu przegrzania. Usunąłem aluminiową blaszkę, pod dolną kartę pamięci włożyłem dość szeroki termpad, tak aby zachodził jeszcze na metalowy element przedniego panelu i umiesciłem drugi termopad na radiatorze procesora (styka się blaszanym elementem obudowy). Jak dotąd, problem zniknął.
Nad temperaturami można zapanować, mam Wyse 5060 z podstawką w której umieściłem 3 wentylatorki z raspberry takie 30x30mm na 5V i temperatury przy obciążeniu grami to 45*C a w Cinebench dobiło do 52*C, temperatury sprawdzałem MSI Afterburner i HWiNFO
Aktualnie chyba najlepszą propozycją na NAS będzie Fujitsu Futro S920/S940. Mam w bliskich planach nagranie filmu o tym jak robię NAS z Fujitsu S940 :)
Witam. Czy taki Wyse 5060 nada się jako ,,tani mini PC”? Chciałbym takie coś zamontować za telewizorem i wykorzystywać to urządzenie jako sprzęt do starszych gier typu Need for speed most wanted oraz do przeglądania internetu. Oczywiście domontowałbym wentylator by unikać przegrzewania
@@tatageek Jak się wpisze "Wyse D10D 2nd SATA Port" to jest artykuł jak to zrobić. Uznałem, że co mi szkodzi sprawdzić czy i w tym modelu wystarczy analogiczna modyfikacja i okazało się, że tak. Trzeba tylko podążać za ścieżkami od gniazda i znaleźć przerwy, które są przygotowane na wlutowanie kondensatorków, jeszcze były dwa miejsca, do połączenia (kondensatorem albo rezystorem, no już nie wiem) do masy, ale pozostawiłem je wolne, ale i tak działa. Wziąłem starą płytę główną i wylutowałem z niej złącze oraz 4 kondensatory które były tuż obok niego.
Obstawiam, że nie przeszedł testów EMC i zamiast przesuwać RAM, co kosztowałoby miliony monet (cała płyta główna do zmiany) to po prostu dodali 3 otwory i blaszkę. Być może w czasie testów gdzieś w zakładach produkcyjnych objawiła się podatność na zakłócenia od silników czy całych maszyn.
ma to sens, za bardzo skupiłem się na tym że bawię się tymi zabawkami w domu, a przecież na hali produkcyjnej przy różnego rodzaju robotach przemysłowych to faktycznie włosy potrafią dęba stanąć ;)
@@tatageek To jest sprzęt do użytku domowego/biurowego. Producent musi spełnić wymogi EMC dla własnego wyrobu, zakłócenia pochodzące z zewnątrz "guzik" go obchodzą.
📈😏👍👍🖐 To się kanał szybko rozwija! Trzymam kciuki, by ten film też stał się przebojem! Może i ja pójdę kiedyś w taki dużo młodszy retro sprzęcik, jak u Ciebie... Strzała!
Jak dla mnie takie terminale są idealne do podłączenia się do VM-ki. Można choćby na na hyper-v postawić akcelerowane VM-ki ( podzielić między nie moc gpu serwera), i tylko jakimś zdalnym pulpitem się łączyć, i wydajność bez porównania, a opóźnienia rzędu 10ms ( parsec )....
Co do wymagań systemu Windows 11 i modułów TPM: można łatwo oszukać komputer, tworząc systemowy pendrive za pomocą programu Rufus (ostatnia wersja: v3.20.1929). Polecam, działa to na moim leciwym sprzęcie z Intel i-7 6700 na pokładzie. Nie ma problemów w Menadżerze Urządzeń, ani z aktualizacjami systemu.
Możesz też w locie, podczas instalacji dopisać do rejestru 3 wpisy. Działa bez problemu. Najniżej instalowałem na trzeciej generacji procesorów, W11 śmiga, aktualizuje się. Kwestia czy za jakiś czas nie przestanie, to inna sprawa.
@blackwaterpark - dzięki za informację, @Jack Daniels - te wpisy przy upgrade z win10 do win11 ? bo podczas instalacji na czysto nie ma jak tego chyba zrobić ?
@@tatageek na czysto da się :) bez przerabiania instalki, wywołujesz sobie regedita i dopisujesz. Polecam kanał Britec09, jest tam kilka filmów jak to zrobić na różne sposoby. Tak samo można zainstalować W11 Home bez konta Microsoft 😀 Shift + F10 otwiera command prompt - podczas instalacji W11
@@tatageek : Szczerze? Podziwiam ludzi, którzy decydują się robić systemową nakładkę: nowy system nadinstalują na stary. Ileż tam śmieci musi zalegać - boję się pomyśleć. Wszędzie powinno się promować jedyne słuszne rozwiązanie: instalacja ''na czysto'', z pendrive (i to nawet raz do roku - wtedy wszystko śmiga bez problemów)
Zakupiłem ostatnio kilka sztuk, pojawiły się w wersji 4GB/32GB MLC SSD z Windowsem (i licencją) IoT. Terminale są z marca 2018, posiadają BIOS'y w wersji H i jest opcja TPM. Win11 instaluje się bez kombinowania. Co zauważyłem, na kilku z nich nie moża było zainstalować Linuxa. Nie pomagało kombinowanie z ustawieniami w BIOS. Windowsy od IoT do 11 instalowały się bez problemu. W takim przypadku pomaga przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowne ustawnie opcji. Więc jeśli ktoś ma taki problem, to takie jest rozwiązanie. Nie pamiętam, czy w materiale było: terminal posiada wbudowane testy hardware'u, więc po zakupie można go sobie gruntownie przetestować.
Wygląda na to, że Microsoft nie jest wcale tak restrykcyjny, jeśli chodzi o TPM 2.0 i odpowiednią generację procesora. Jak ominąć wymagania dotyczące TPM 2.0 i procesora, by móc zainstalować Windows 11?. Wystarczy jeden prosty trick w rejestrze. Co ciekawe, ten sposób wyłożył sam Microsoft!
dobrze wiedzieć, fajnie jak zadziała od strzału, chociaż teraz to myślę że z tym TPM i windowsem 11 to nieporzebnie temat podnosiłem, faktycznie da się to łatwo ominąć.
@@tatageek Tylko jak zwykle omijanie jest do czasu. Po czasie koncern przykręci użytkownikom śrubę wraz z kolejną aktualizacją i poomijane. Także dobrze że wraz z aktualizacją Biosu pojawia się obsługa TPM2. Czy nie??
Cześć. Mam takiego Della jako Smart box do tv. od 2 miesięcy mam na nim Windowsa 10 i nie ma problemu z oglądaniem filmów na YT Disney+, Netflix. Jedynie odpalając Eleven sport czuć że naprawdę gorący się robi.
Mam pytanie , mam wersje d90d7 , mam bios 3.0E ( byl problem z nimi , a nie moge zainstalowac 3.0U - w ktorym rozwiazano problem z trybem EFI) , nie mam mozliwosci wybrania UEFI/EFI , instalacja linuxa wywala blad pod koniec instalowania . Zainstalowalem windows 7 wersje LITE ,chodzi plynnie ale YT tnie sie na maxa , Tiny10 ( okrojona wersja windows 10 ) to samo . Ram 4GB , dysk 32 GB SSD , ale caly czas mam procesor na 100% przy ogladaniu YT , moza cos z tym zrobic? Jest tam procesor : AMD G-Series T48E 1.4 GHz x2 LICZE NA POMOC , chcialem go podpiac po TV wlasnie do filmow. Ktos ma ten terminal z windows 7/10 i dziala to plynnie?
czy jest sens - to zależy od zastosowania - terminale mają procesory x86 (w przeciwieństwie do ARM w malinkach), to daje trochę większą kompatybilność. na pewno terminale mają większe możliwości rozbudowy - chociażby o dysk M.2 SATA, podczas gdy Pi można używać tylko z kartami microSD i dyskami USB. jeśli chodzi o wydajność - to zapraszam do filmu z porównaniem, są tam testy tych terminali oraz kilku wersji Raspberry Pi -> th-cam.com/video/DLRplLPdd3Q/w-d-xo.html HP T520 i T620 wydajnością Pi4 raczej nie przebiją.
@@tatageek Dziekuje za wiadomość, eksperymentuje dopiero się uczę Linuxa, mam 2 x Rpi4, W zero, Pico WH wiec brakuje mi tylko t620 na początek, chce spróbować Promoxa. Polecasz cos innego ? Do Linuxa, Node Red,czy wystarczy mi dysk 16GB ?
@@pawelkocur8044 Do Linuxa i prostych zabaw 16gb _powinno_ wystarczyć. Ale jeśli celujesz w proxmoxa to dyski m.2 sata 128gb chodzą po ~60zl a terminal z minimum 4rdzeniowym procesorem. Szczerze polecam Fujitsu Futro S940.
07:50 czy to ja? :D Coś wspominałem o Ventoyu :) Polecam Ventyoya z całego serca, genialne narzędzie, już nigdy nie musicie bawić się w specjalne przygotowywanie pendrive, tylko wrzucacie obraz na pena i działa! :)
tak, to Ty, przypomniałeś mi o tym. super narzędzie, bo kupę czasu oszczędza no i dba o trwałość pendriveów bo nie zapisuje się X gigabajtów tylko po to żeby raz instalkę puścić.
Jedyne czego brakuje to opcje dodatkowe jakie oferuje rufus, zeby mozna bylo Win11 zainstalowac na sprzecie bez TPM, SecureBoot, "starym" CPU i offline. P.S. no tak... juz ktos o tym wspomnial kilka komentarzy dalej 😁
Ja swojego Dx0D po 3 latach braku pomysłu zaadoptowałem jako printserver do drukarki Ricoh MP 2001L, która niby ma interfejs sieciowy, ale wspiera tylko GDI. Na WYSE mam Debiana bez GUI i serwer CUPS dzięki któremu mogę drukować dodatkowo z telefonu i MacBooka. Również z możliwością wyboru druku na A3 z tacy ręcznej
Pytanie czy z PWM i czy w ogóle to obsługuje jakkolwiek. Na pewno nawet mały wiatrak mega pomoże, ale sprawi też że stracisz ciszę. Ja najczęściej dodaję te z podstawek chłodzących na usb, zawsze jest gdzie podłączyć (przelotka usb) i są bardzo ciche i tanie.
Mam głupie pytanie, dość długo już nie jestem /"nie siedzę " w temacie komputerów - uda się na tym terminalu postawić win7 + dwa monitory. ? Po za tym świetnie się Ciebie ogląda, ciekawy kanał na TH-cam.
Co prawda nie sprawdzałem osobiście Windowsa 7, ale powinno się dać ustawiając opcję bootowania na "both" w BIOSie (nie Legacy i nie UEFI). Ten konkretny terminal ma dwa złączą Display Port, zatem podłączanie dwóch monitorów będzie możliwe.
Faktycznie robi się ciepły pod czas pracy. Mam go podłączonego do monitora 4K i działa poprawnie. Docelowo chce go zastosować jako domoticz, ale jeszcze do tego nie siadłem na poważnie.
do Domoticza Wyse 5060 spokojnie się nada, a nawet jest przestrzelony - i można jeszcze jakieś inne usługi tam dorzucić. sam mam od kilku lat Domoticza na RPi 3B+, a w ramach małego projektu wideo, mam też drugą instalację na RPi Zero W - i też daję radę :)
@@tatageek da radę, ale w rok zje w prądzie spokojnie różnicę wobec lepszych i szybszych jednostek, do których od razu możemy skoczyć :) wydajność vs zużycie (tak idle jak i w obciążeniu) przy pracy 24h to najważniejsza kwestia przy serwerach, no chyba że masz fotowoltaikę i nadwyżkę :)
Mam tego malucha, gdy chcialem odlaczyc glosniczke to sie wyrwalo gniazdo z płyty, ale olać bo i tak nie używam. Służmy i jako serwer WWW oraz dockerów. Działa elegancko. Nie grzeje sie nic a nic. Pod WWW itp jest idealny. Mi się na Ubuntu ścinał Firefox przy jakichś filmikach na YT gdy testowałem. Mam dysk w SSD na kabelku, sugerujesz schować go do folii? Bo obudowę ma bodajże z aluminum. Ja płytkę na ram zostawiłem. Fakt, jak go dostałem to przepinałem RAM na dolny slot i jak się zdziwiłem ile musiałem się nakombinować, by to zrobić, już myślałem, że całą płytę będę wyciągać, ale patent z odchyleniem przedniego panelu pomógł, sam do tego doszedłem. Ja go generalnie używam jako serwer, mam szyfrowany dysk a na nim Webmina do stron internetowych, oraz Portainera do zarządzania dockerami. Na razie dużo na nim nie mam, bo jeszcze się "przenoszę" na niego z OVH. Leży sobie cichutko pracuje, nie grzeje się jakoś kosmicznie, gdy go dotykam to ledwo czuć by był ciepły. NAS'a z niego nie będę robić, bo mam NASa oryginalnego od Synology. On ma mi służyć za mały serwer web. Mam też na nim TeamSpeak'a.
ten głośniczek to naprawdę zawsze zaskakuje, nawet pomimo tego że przy okazji nagrywania moich filmów naprawdę często składam i rozkładam obudowy tych terminali... do odtwarzania filmów na YT polecam wtyczkę h264ify, która wymusza kodek h264 zamiast vp8/vp9, do których procesor AMD nie ma sprzętowego dekodera. Wyse 5070 z Pentiumem radzi sobie z tym bez problemu. Dysku do folii bym nie dawał - może się nagrzewać niepotrzebnie. Z TeamSpeak'iem nie mam doświadczeń, ale z pozostałymi usługami jakie tam masz spokojnie sobie 5060 poradzi - dobry wybór :)
@@tatageek wiem, na spokojnie 2,4ghz 4 rdzeniowy powinien ogarnąć co mu tam wymyślę. Sam z parę lat wynajmowałem w OVH mały serwer x4 1.8GHz więc Dellik lepszy :)
Pytanko czy taki Dell Wyse 5060 Będzie w stanie utrzymać serwer minecraft tak na stabilne 20os (niezależnie od wersji)? Warto specjalnie kupować ten terminal pod serwer mc? Nie znam się na tych terminalach. Stąd te pytania ¯\_(ツ)_/¯
Pytanie nie ma łatwej odpowiedzi, bo sporo zależy od tego który będzie serwer MC stawiał. To jest tak że jeśli po prostu postawi się serwer, nawkłada modów i wpuści 20 osób które się rozbiegną po całym świecie - to i mocniejszego kompa przytkasz. Ale jeśli zrobisz to z głową - czyli lekki serwer typu paperMC, wygenerujesz wcześniej świat chunkmasterem i będzisz pilnował graczy żeby nie stawiali 1000 kurczaków na spawnie, to jak najbardziej taki Wyse 5070 nada się na serwer Mogę nawet zaproponować taki test - postawie świeży serwer MC, podam adres a ty poszukaj chętnych graczy do sprawdzenia jak to chodzi. Umówimy się na jakiś konkretny dzień i godzinę i np godzinkę pogramy. mogę nawet z tego live'a zrobić - o ile to ogarnę bo jeszcze nie robiłem live'ów. jakbyś był zainteresowany - pisz maila na adres z zakładki "informacje".
@@tatageek Silnik Papermc tylko pluginy (gracze renderujący teren) Fajnie by było jakbyś zrobił taki test choćby w pojedynkę np wygenerował jakiś teren, zaspamił serwer mobami, wysadził na raz np z 1000tnt, wygenerował jakąś wielką strukturę np world editem, I podczas tego wszystkiego pokazywał parametry podzespołów terminala. Interesuje mnie terminal Dell Wyse 5060. Stream z takiego testu również jest spoko opcją ale to już zależy od ciebie czy chcesz coś takiego zorganizować ;) A i nie zapomnij przypisać więcej ramu serwerowi minecraft podczas testów (Domyślnie jest 2GB) Test najlepiej przeprowadzić na 4-8GB.
@@tatageek Świetnie, dziękuję. Zauważyłem że podobnie jak w t620 jest szansa na wlutowanie się na nieobecne złącze sata. W dellu natomiast miejsca na kondensatory które należałoby dolutować są od spodu płyty głównej. Będę testował to w najbliższym czasie.
polecam stronę parkytowers - gościu stworzył naprawde solidne kompendium wiedzy na temat cieniasów - z czego też korzystam przy moich filmach. temat wlutowania gniazda na mSATA do t620 jest na tej stronie poruszony: www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t620/mods.shtml
pihole ma tak znikome wymagania że nawet Pi Zero W spokojnie to ciągnie (prywatnie mam dwie instancje PiHole na dwóch różnych RPiZeroW). a prawda jest taka że dosłownie wszystko co wyszło w ostatniej dekadzie jest mocniejsze niż Pi Zero ;) najważniejsze żeby ten sprzęt był sprawdzony i najlepiej z kartą sieciową na kablu - bo jednak awaria DNSów to upierdliwa sprawa. polecam film na ten temat jaki niedawno nagrałem: th-cam.com/video/3pJuAVTL2LA/w-d-xo.html
@@tatageek A jeszcze co do tego to polecasz Pi Hole' a instalowanie na Ubuntu czy na Debianie, a może na innym OS? PC będzie w szafie, a do tego zainstaluję jakiegoś remote desktop, aby dało się to kontrolować z poziomu zwykłego PC.
@Agrafka Agrafka Yhm, właśnie się tak zastanawiałem, czy może by nie zainstalować wersji serwerowej ubuntu bądź debiana, albo innej. Bo jak wspomniałeś wyżej RD się nie używa, więc GUI mi nie potrzebne, a tak można by jakiś mały projekcik również postawić na serwerze. Szczególnie, że PC będzie 24/7 podpięty do sieci.
Cześć, zwracam się z pytaniem, Posiadam omawiany na filmie terminal, na którym zainstalowałem Proxmoxa, na nim server ubuntu, wraz z Kodi. Niestety nie posiadam wystarczającej wiedzy, jak przekazać sygnał do podłaczonej do terminala przejściówki DispleyPort -> HDMI (TV) (w Proxmoxie ustawiłem opcję przekazywania sygnału jednak w dalszym ciągu lipa..) Czy ten terminal posiada w ogólę taką możliwość? Czy problem tkwi w konfiguracji Proxmoxa oraz VM'ki, która do tego celu została stworzona? Pozdrawiam!
nie przewidywałem cinebencha, zobaczę co da się zrobić. co do gier i emulatorów - to raczej konkretne modele można sprawdzać, bo większość tych które mam potrafi się na samym systemie operacyjnym przytkać, a co dopiero w grach ;)
Aktualizacja BIOSu w terminala DELLa to koszmar - nie mam pojęcia dlaczego tak to utrudnili. Ja swoich nie aktualizowałem, ale gdybym miał taki zamiar zacząłbym od informacji na ten temat które są na stronie: www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/5060/bios.shtml
@@tatageek Po 2 dniach walki mi sie udało. Sprzęt jaki zakupiłem mial czysty SSD wiec musialem zadzwonic do Della, zeby dowiedziec sie jaki system byl fabrycznie na nim zainstalowany. Gdy juz dostalem taka informacje to okazalo sie, ze Wyse nie chce mi wystartowac instalki z pendrive mimo, ze dobrze ustawilem wszystko w biosie, a pendrive byl na 100% bootowalny. Rozwiazanie tej zagadki bylo takie, ze wystarczylo zrobic pendrive ze starsza wersja ThinOS ( 8.5 jak pamietam). Ruszylo, zainstalowalem. I wtedy dopiero moglem zainstalowac najnowsza wersje ThinOs 8.6, ktora z automatu mi zaktualizowala bios.
Jeżeli dobrze pamiętam to była druga wersja sprzętowa wyposażona w gniazdo SFP zamiast RJ45. Na płycie widać miejsce oznaczone jako SFP a na dolnej stronie też brakuje scalaka. W drugiej wersji nie było wlutowanego układu SMD i gniazda RJ zamiast tego był koszyk na SFP i zamontowany drugi scalak. Nie mogły jednocześnie pracować gdyż korzystały z tego samego portu PCIe. Ech.. SFP od oRange i router mmm.. Tylko oRange nie ma takiego zamiaru nawet
tak, można było zamówić ten model z interfejsem SFP, ale to chyba mało popularna opcja była. nie wiem tylko w jakim standardzie - pewnie cały czas to był 1gbps.
Czy któryś z tych cieniasów nada się pod TrueNasa. Chciałbym coś energooszczędnego, ale wydajnego. Dyski bym podpiął w "kieszeni" od Qnapa po USB 3.0 lub szybszym. Kanał subskrybuję od dawna.
@Agrafka Agrafka mam już Qnapa, Asustora i 2 serwery Della z VMware i maszynami wirtualnymi, oraz serwer oparty na platformie Z590 i 11 generacji i7. Więc w ramach zabawy, chciałbym coś innego. Dlatego zadałem takie, a nie inne pytanie.
@Agrafka Agrafka Tak to mam już nawet produkcyjnie, u klienta. Śmiga od około 2 lat. Robi się tam jedna z kilku kopii zapasowych. VMware 6.7 i TN 12. Na Dell R530. Mam tam 4 maszyny wirtualne. Wszystko pracuje 24h/7.
@Agrafka Agrafka może ktoś ma takie cudo i się podzieli informacjami, dlatego zapytałem. Z cienkimi nie mam żadnych doświadczeń. Za to na HP EliteDesk 800 G3 DM wiem, że Esxi 7 całkiem dobrze działa. Dostał i7 i 64gb ramu, 2 dyski Ssd w środku się mieszczą. Esxi postawiony na dysku zewnętrznym po USB 3.0. Ale ten projekt już zamknąłem, bo mój kolega się uparł, że potrzebuje taki komputerek i poszło do ludzi. Teraz czas na coś bardziej budżetowego.
@Agrafka Agrafka VMWare dla Esixa 7 nie zaleca już pendrive. Szybko potrafią zginąć od zbyt wielu zapisów. Działa, ale może paść. Kieszeń za 30 zł i dysk ssd 120 gb z odzysku sprawdzają się świetnie. Pendrive Samsunga z jakiejś biznesowej serii 32GB za prawie 100 zł podziałał 2 miesiące i padł. Na wersji 6.7 pendrive, u klientów działa już od lat. Nie ma problemów.
Na ten moment najlepszy stosunek energooszczędność/wydajność/możliwości ma Dell Wyse 5070 o którym więcej w kolejnym odcinku już niedługo. W skrócie - Intel Pentium J5005 (4x2.8GHz), TDP 10W, 5xUSB 3.0.
Ja metalową obudowę ramu podcięłam by SSD weszło 128 Patriot bursy. Dysk good ramu 256 jest krótki ale szerszy do 1 cm na cała szerokość obudowy. Pewnie nie wejdzie na szerokość kiedyś sprawdzę. Dokupiłam wifi intela 86xx i kable i antenę koszt z wifi nie warto . W sumie wyszło około 75 z allegro. Działa jako zapasowy na razie komp z wind 10 z ranem 8. Ja też czekam na 5070 ma port c nie wiem który lepszy procesor 4000 czy 5005 . Do serwera nas brakuje uważam dwóch wejść SATA. Jeden na system jeden min na dane. Że wszystkich energooszczędnych najbardziej pasuje do tego t630 plus. Ale zabrakło za 199 zł za 300 za drogie. Jak na uzywane. .
dzięki za podzielenie się swoim case'm. tę blaszkę faktycznie dość łatwo dostosować do większych dysków - dwa cięcia i gotowe. co do 5070 - film już się montuje, ja mam wersję z Pentium J5005 - i do tej będę się odnosił. natomiast po analizie dokumentacji (polecam ark.intel.com) wynika ze przewaga Pentiuma J5005 nad Celeronem J4105 to tylko 300MHz w trybie turbo i trochę mocniejsza karta graficzna (wyższe taktowanie i więcej jednostek RoP i TMU) - czyli raczej niewiele. Tutaj mogę już zdradzić tajemnicę że 5070 z Pentiumem J5005 jest naprawdę ultra-mega-wydajny jak na sprzęt za 400 zł. Zdecydowanie lepszy od Wyse5060. A energii pobiera 2x mniej. HP T630 stoi pod biurkiem i czeka na swoją kolej, także na ten moment nic nie powiem bo nie wiem, ale docelowo film z opisem i testy wydajności pojawią się w osobnym filmie :)
Każda karta m.2 z interfejsem PCIe _powinna_ działać. Istotne będzie wyprowadzenie anten na zewnątrz, czyli poza karta potrzebne będą przewody z gwiazdami rpsma, lub podobnymi
czekam na jakiś terminal z dwoma portami eth i instalacją pfsense :) Takie terminale jak prezentujesz dobre są do małej firmy by postawić zabbixa i pihole'a na lubuntu (opcjonalnie ubuntu) do monitorowania do 30 urządzeń oraz pihole z 4,5 mln domen by blokować reklamy. to się sprawdza.
@@easypepper masz go zrobionego w sieci w instalacji domowej? Wszystko hula po 1 Gb? Jakiś switch za pfsense by zapiąć vlany?czy nietagowane wyjście do sw na jedną podsieć?
@Sebastian Koba - terminali z dwoma portami eth nie spotkałem, zdarzają się za to klasyczne kompy i komputery jednopłytkowe z dwoma sieciówkami. natomiast można do takiego HP T620+ / HP T730 wrzucić kartę sieciową na PCIe x4 z 1/2/4 portami. Wydajnościowo będzie to dawać radę - pokażę coś takiego za jakiś czas.
Zawsze tego typu rozwiązania budziły u mnie podziw ze konstruktorzy i inżynierowie biorą pod uwagę ze urządzenie nie będzie użytkowane na 100% obciążenia przez cały czas. Nie wiem jak otni to obliczają ale wiem jedno ze temperatura to kluczowy parametr na działanie sprzętu. Im wyższa temperatura tym sprzęt skrócą swoją żywotność - temperatury 70 stopni to szybkie proszenie się o zmianę sprzętu szczególnie dla pamięci. Z drugiej strony to tez nie może być za zimno - niektóre typy pamięci muszą działać w odpowiedniej wyższej temperaturze. Jednym słowem najgorsze są wąchania temperatury. Najważniejsze z tego wszystkiego to przepływ powietrza i efektywność/sprawność urządzenia.
Tylko zawsze przy tych bez wiatraków jest kompromis miedzy wydajnością i temperaturami. Dziś wiele więcej sensorów i możliwości zbicia temperatury tylko, ale temat jest ten sam i nikt nie nastawia się na 100% obciążenia w konsumenckim sprzęcie, serwery to inna sprawa, ale tam wiatraki głośnością mogą konkurować z odkurzaczem :)
to jest kwestia kompromisu jeśli chodzi o koszta. naprawdę rzadko (o ile w ogóle) zdarza się sytuacja stałego obciążenia w 100%, dlatego można przyoszczędzić trochę na mniejszych radiatorach czy braku aktywnego chłodzenia - najważniejsze żeby ten kompromis był zdroworozsądkowy. Przykład z życia wzięty - pracowałem w dość dużym zakładzie produkcyjnym gdzie używaliśmy mnóstwa terminali i one się generalnie nudziły. Największe dwie grupy zastosowań to 1. magazyny, gdzie odpalona była webowa aplikacja logistyczna 2. terminale z dwoma telewizorami podwieszone pod sufitem na linii które pokazywały stan produkcji. Obciążenie w obu przypadkach znikome. Paradoksalnie drugie życie tych używanych terminali daje im bardziej w kość, gdzie na takim terminalu stawia się proxmoxa ;)
@@tatageek proxmox to sposób żeby cienkie zasoby jeszcze pocienić ;) nowe tv mają już przeglądarki i api do zarządzania wszystkim, wiec terminale powoli beda coraz mniej potrzebne, no chyba że zaczną reklamy do tego pakować i ale wtedy jakieś chromecasty czy compute sticki :)
@@tatageek Zdrowy rozsądek czy kompromis to mozna sobie pominąć, najważniejszym parametrem przy praktycznie każdej elektronice to TEMPERATURA. Jęśli jakis komputer czy inne urządzenie elektroniczne się "nudzi" bo ma 0-1% obciążenia to tylko świadczy o tym ze żywotność będzie większa ale znam przypadki gdzie w szafie rakowej router czy serwer miał 0-2% obciążenia w skali roku ale w szafie panowała temperatura 50-55 stopni Celsiusa ( pomieszczenie bez klimatyzacji ) i nieco ponad roku urządzenia uległy awarii. Sam jakiś czas temu na 2 komputerach liczyłem SETI i przez 2 lata komputery były podkręcone - athlon 1700 i barton 2500 które działały 24/7 przez około 2 lata. Podobna sytuacja ma się w przypadku GPU które kopią krypto waluty - karta po pół roku góra 10 miesiącach jest nieopłacalna a po roku działania to złom.
@@tatageek I nie padł do dizś ;) ? Patrzylem na Goodramy ale jakies opinie o ich awaryjnosci (nie wiem czy konkretnie tego modelu, ale SSD) mnie odrzucily.
@@jakubmikos3180 mam w sumie chyba z 8 goodramów (2x cx400 i 5 czy 6 cl100, w rozmiarach 120gb i 500gb) i żaden nie padł. Dwa chodzą stale z Raspberry Pi jako serwer MC, dwa mam rozbebeszone do testów i cioram nimi okrutnie (W sensie dyndaja na kablach raz, macam je po ścieżkach palcami w czasie pracy, instaluje na nich linuxa/Windowsa kilkadziesiąt razy) i jest ok. Pozostałe siedzą normalnie użytkowane ale do żadnych krytycznych zastosowań. Kupione jako najtańsze ale z rozpoznawalną marką robią robotę. Do ważnych zastosowań mam Samsungi. Do mało krytycznych zastosowań bardzo polecam.
Jeśli patrzeć tylko na cenę to znaleźć kompletny zestaw w kwocie 50zł będzie ciężko, bo najczęściej nie ma w nich zasilaczy, czasami ramu. Natomiast w okolicach 100zł można już wybierać w modelach z dwurdzeniowym procesorem ~1.5GHz. Przy czym do konkretniejszej zabawy potrzebny będzie jeszcze jakiś dysk ssd - nowy 120GB to koszt ok 80 zł, używane, wiadomo taniej. W tej chwili sprawdziłem i za 99zł jest dostępny Wyse Z90DW (z zasilaczem i bez dysku) oraz za 115zł HP T610 (z zasilaczem i dyskiem 16GB - jeśli myślisz o linuxie bez środowiska graficznego to w sumie wystarczy do nauki/zabawy w serwery). Na takim terminalu możesz zainstalować linuxa i spokojnie postawisz NASa, jakiś serwer http, baze danych, czy co wymyślisz. Nie będzie to demonem szybkości ale pozwoli poznać środowisko, instalacje i zarządzanie. Natomiast jeśli patrzeć po wydajności i konkretnym zastosowaniu żeby to działało w miarę pewnie - to terminale typu opisywany 5060 (około 200zł) a jeszcze lepiej Wyse5070 (ok 400zł) lub HP T620Plus (ok 300zł). Oba będę pokazywał w filmach.
hej, nie bawiłem się tym, ale z tego co znalazłem na szybko to peerguardiana dało się kiedyś na RPi skompilować. próbowałeś i trafiłeś na jakiś problem ?
@@tatageek nie. Nie próbowałem ale znalazłem inny program iplist nie mniej jednak testowy plik instalacyjny nie chce się instalować (niby pakiet pod arm).
Czy w przyszłości #tata.geek. zrobi podobny filmik z ADguard home może jakieś porównanie. Interesują mnie też urzadzonka pobierające 5W takie jak dell wyse 3040 albo Wintel Pro W8. Jaki system operacyjny najlepiej używać do urzadzeń tego typu ?
filmu o AdGuard nie będzie. po pierwsze jest już film o PiHole a to prawie to samo po drugie to rosyjska myśl techniczna, a ja nigdy jej nie ufałem. a teraz to już w ogóle.... Wyse 3040 już do mnie jedzie - film i testy będą. co do systemu operacyjnego - nie ma jednej dobrej odpowiedzi. niektórym będzie pasował Windows, ale nie każdy terminal go uciągnie. Ja osobiście lubię linuxy - i jest to dobry wybór. To jaka konkretnie dystrybucja to już zależy od a) upodobań b) tego co się da a co nie zainstalować na terminalu, bo czasami błędy w UEFI nie pozwalają na instalację konkretnych dystrybucji.
Mam takie "techniczne" pytanie: Ten dysk Goodram CL100 - jaki to był dokładnie? Mam takiego samego "cieniasa", mam też Goodram CL100 i... nie mieści się, wchodzi mi aż na gniazdo audio. Mam tego CL100 trzeciej generacji - może wkładałeś jakąś inną?
mój też G3, dokładny model SSDPR-CL100-120-G3, wymiar płytki pcb to 40mm głębokość i 54mm szerokość. koliduje z tą metalową obudową, ale do płytki z portami gniazdem audio jest jeszcze parę mm luzu. masz 120GB czy większy ?
@@tatageek Teoretycznie ten sam model. Ale płytka ma zupłenie inny układ, nawet inny kolor laminatu - jest czarn, nie zielony jak u ciebie. I nieco inne rozmiary: 52mmx45mm. I tu jest pies pogrzebany niestety.
Mam w sumie 3 takie dyski i każdy wygląda tak samo, najwyraźniej to jakaś inna rewizja. Nie pozostaje nic innego jak użyć przedłużki sata - będzie działać :)
@@tatageek Wiem, że będzie - tak mam obecnie podłączony dysk. Ale to strasznie zapycha przestrzeń a przy pasywnym chłodzeniu fajnie by było tego uniknąć. Mogę jeszcze podłączyć przedłużkę do płytki, bez obudowy dysku w sumie, ale wtedy trzeba to jakoś zaizolować, żeby nie zrobić kuku elektronice. No nic, posprawdzam jakieś inne dyski, jeśli znajdę i może trafię na odpowieni.
@@andrkac z tymi CL100 to loteria, właśnie dziś rozebrałem swój. Mam granatowy laminat o wymiarach 66x43mm. Dysk z allegro oficjalnego sklep Goodram. Udało Ci się zamienić na jakiś inny, który pasuje?
Sprawdzi się idealnie. Polecam film Coleslava, gdzie potestował trzy dużo słabsze terminale jako maszynki do grania (th-cam.com/video/53R17AZPMqw/w-d-xo.html ) Aktualnie przy zerowej dostępności Raspberry Pi, to właśnie takie cienkie klienty są opcją z najlepszym stosunkiem cena/wydajność.
Sprawdzi się. Playstation, PSP, Dreamcast i wszystko co przed tym powinno działać bez problemu. Myślę, ze schody mogą zacząć się przy Nintendo 64 - przynajmniej niektóre gry, Saturnie oraz Gamecubie. PS2 raczej na pewno nie ruszy.
Czyli lepszy niż którykolwiek z tamtego linka do retro gier? Tam dochodzi też koszt zakupu dysku SSD lub pendrive Myślę nad zakupem czegoś takiego małego do Tv 55 cali aby pograć czasem w stare gierki ale sam nie wiem już po obejrzeniu tych wszystkich filmików z tymi komputerami co wybrać do tego celu..
złącza rozszerzeń mPCIe/M.2 służą docelowo do podłączenia kart rozszerzeń (wifi/lan/sata) ale ponieważ jest tam wyprowadzone PCIe, to w teorii dałoby radę podłączyć tam dysk NVMe - *ale* przez przejściówkę - bo dyski M.2 NVMe mają inny klucz złącza (B/M) niż karty rozszerzeń (A/E)
@@tatageek interfejs jest normalny, to prawda, tylko interfejsem steruje kontroler - i tu jest pies pogrzebany Od dwóch dni kopię w necie żeby znaleźć wiarygodne źródło które potwierdzi bądź zaprzeczy. Masz możliwość coś takiego sprawdzić?
To dobre pytanie jest. Nie wiem tego, ale sprawdzę - mam wykupiony Gerofce Now - i to mogę sprawdzić. Tak na oko powinno to chodzić dobrze, ale dam znać :)
generalnie to wymagań jakoś dużo takie OMV nie ma, to bardziej kwestia tego jak potem z wydajnością takiego NASa będzie. Wolne procki mogą przytykać transfery.
do gniazda M.2 nie podepniesz dysku bezpośrednio - tam jest klucz A/E (do kart rozszerzeń) a nie B/M. Natomiast możesz podłączyć dysk SATA przez kartę M.2 -> 2xSATA, sprawdziłem i działa to ok. Niestety nie da się wystartować systemu z tak podłączonego dysku.
@@tatageek kupiłem wczoraj za 270 zł z 4 GB ram. Super maszynka. Szybka praca "blutucz "jest wifi tak samo. Dobre temperatury pracy. W zestawie były stopki do postawienia w pionie i w poziomie. Szkoda że tylko jeden slot na ram i na dysk. Ale ogólnie to superancko.
@@tatageek hm. Wydawało mi się, że pytanie jest konkretne. Nie chodzi mi o omawiany sprzęt, tylko o dodatkowy dysk ssd z którego w zasadzie nie korzystam, a skubaniutki zużywa energię. No i nie chce mi się wsxystkiwgo wyciągać, żeby go odpiąć, dlatego pytam jak to zrobić przez W10 lub bios.
aa widzisz, ja się zafiksowałem na tym terminalu. w menedżerze urządzeń windowsa można wyłączyć dysk, ale w przypadku dysków SSD to chyba nie ma sensu. zasilanie dysk wciąż dostaje, nie ma zapisów/odczytów. nie wiem jaka to oszczędność może być. W przypadku talerzowych HDD, zapewne większa, bo wtedy dysk się nie kręci o ile dobrze pamiętam.
z małych PC mam pod ręką Della Optiplex 7040 i Lenovo M73 Tiny. Pomiędzy Dellem a Lenovo jest przepaść jeśli chodzi projekt wnętrza (na korzyść Della), dlatego HPka też chętnie bym pooglądał... tylko najpierw musiałbym go kupić, a następnie znaleźć czas na zrobienie materiału. a w kilku słowach - tak, tylko nie wiem jeszcze kiedy :)
Raspberry Pi OS dla procesorów x86 to praktycznie zwykły Debian z menedżerem okien i oprogramowaniem takiem jakie jest w RPi OS na malince. A więc wygląda tak samo ale to nie do końca to samo. Nie ma też wsparcia dla charakterystycznego dla rpi sprzętu takiego jak interfejs GPIO czy interfejsy CSI/DSI.
nie mam doświadczenia z TeamSpeak, bo nigdy nie instalowałem swojego (korzystamy z Discorda) ale serwer MC spokojnie na takiej maszynce pójdzie. Aktualnie mam dwa serwery MC (spigot i paper) postawione na Raspberry Pi 4B 4GB i Pi4 8GB - a to są maszynki słabsze od Wyse 5060 - także na pewno da radę. Przy czym - warto pamiętać że samo zarządzanie serwerem MC jest ważne żeby to działało dobrze - np na obu serwerach na Raspberry Pi mam sporą część świata wygenerowaną chunkmasterem, żeby nie przycinało w czasie gry. O tym jak postawić na własnym sprzęcie serwer MC nagram o tym film na pewno - zaglądaj częściej na kanał :)
@@tatageek To tak przykładowo dla śmieszków :) Mam TS'a na RPi4 i czasem się wysypie. A MC zacząłem grać z dziewczyną i chciałbym mieć go 24/7 nie stawiając na biednej malince bo mi szkoda kartę zarzynać. Dzięki!
mi to się w takich sytuacjach przypomina scena wesela z pierwszego Kogla-Mogla, tuż po tym jak Kasia uciekła... "nie było, nie ma, nie będzie.... chodź Stasiu, napijemy się" ;)
@@tatageek ''teatr i chór'' to bezpośrednie nawiązanie do nieśmiertelnego serialu S. Barei ''Alternatywy 4'' (jest na TVP VOD za darmo w wersji cyfrowo odrestaurowanej - każdy to powinien znać; polecam jak diabli).
Cześć. Czy ktoś próbował zainstalować M2 NICa LANowego? Kupiłem u chinczyka takiego samego Realteka (w konfiguracji A+E) jak na płycie ale nie idzie pacjenta wyłączyć - ciągle wstaje, jakby WoL go budził. Wyciągam kartę i wsio gra. Nie wiem czy takie samo zachowanie jest na innych kartach, np. intel. albo WLAN. Zrobiłem updejt biosa do 1.0K - nic to nie dało. Jak ktoś chce instrukcję jak to zrobić (a jest dłubanina) to dajcie znać.
@@tatageek Dajesz shutdown i od razu wstaje. Zawsze. Patrzyłem na win i linuxie. Jak masz cluster i chcesz update to robi się to trochę problematyczne bo trzeba wyciągać kabel zasilający. zaklejanie pinu do WoL też nic nie robi. Czytam, że to nie tylko mój problem ale drugi kolega też miał realteka 8111f
sprawdziłem, też mam kartę na realteku 8111, objawy niestety te same. próbowałem w biosie (1.0A) wyłączyć wszystkie wake-on-*, próbowałem wyłączyć interfejs i usunąć sterowniki... nic nie pomaga. znalazłem podobny problem - ale w laptopie dell'a, tam rozwiązaniem było wyłączenie "wake-on-remote" w biosie, ale terminal tej opcji nie ma. nie wiem czy w ogóle w jakiejś wersji biosu jest - nie robiłem upgrade'u biosu.
@@mykkail1727 obawiam się że to jest jakiś problem w biosie, którego najwyraźniej nie naprawili skoro w najnowszym dzieje się tak samo. być może karta z innym chipsetem nie powodowałby takich problemów, muszę poszukać czy jest szansa znaleźć coś np na intelu w rozsądnej cenie...
- Ciekawe, jak wyglądałaby wymiana pasty na CPU pod tym radiatorem? - Ta blaszka na kościach RAM kosztuje - a znając firmy produkujące sprzęt, nie pchaliby się z nią bez widocznej potrzeby. Nie zdejmowałbym jej. - Rozważałeś montaż jakiegoś ultra-slim wentylatora, powodującego nadmuch do wnętrza? PS. Fajny sprzęt! :)
1. radiator da się dość łatwo zdjąć - śruby są na wierzchu, nawet ponumerowane w jakiej kolejności odkręcać/przykręcać - pasta jak znam życie będzie w konsystencji kamienia ;) do testów jej nie wymieniam, trochę o tym myślałem, ale podjąłem decyzję że sprawdzę wariant pesymistyczny - bo nie każdy pastę zmienia. a jak zmieni - to będzie tylko lepiej ;) 2. ekran na ram chyba najlepiej przyciąć do dysku jeśli jest taka potrzeba, a jak się będzie przegrzewać to usunąć. jego zastosowanie najpewniej jest (tak jak pisał jeden z widzów w komentarzu) przewidziane pod warunki przemysłowe - przy jakichś zgrzewarkach czy transformatorach. w domu działa idealnie bez ekranu. 3. na razie jestem na etapie po prostu sprawdzania tych maszynek, bez docelowego zastosowania, ale tak, mały wentylator jest dobrą opcją - tym bardziej że może chłodzić też pamięć. są punkty z których można go zasilić, więc pomysł jest na tak :)
@@tatageekelegancko, 5070 to pierwszy rozsądny cieniak do nabycia, niewiele droższy, a wiele lepszy od 5060. Gdzieś jest ta granica, gdzie się już nie warto pchać, jak dla mnie leży pomiędzy tymi dwoma :)
zdecydowanie 5070 to jedna z najlepszych jak nie najlepsza propozycja, tylko cena 400zł przy innych modelach gdzie można za 100-200 przebierać wydaje się duża (ale tylko "wydaje" ;) )
@@tatageek cena to nie wszystko właśnie, to że da się kupić i wiele poważnych rzeczy zrobić na starszym cieniaku nie znaczy, że wszyscy je nagle kupią. Desktopy i tak każdy ma wiele lepsze już, na serwer za dużo prądu chce do mocy. Ale jak wspominałem jeśli ktoś ma zastosowanie takiego sprzętu to wciąż fajna opcja. Np na emulator 8-mio bitowców i nostalgiczne gierki z dosa to i tak nadto. Ot trzeba mieć pomysł, problem tylko w tym, że wszyscy dawno mają na półce i starego laptopa i pewnie pc, a problemem jest już miejsce i obsługa kolejnego urządzenia. Dlatego nie rzucamy się na te najtańsze kompy jak 5060.
aaaa, wiem... staram się ale wierz mi że pomimo tych prawie 50 filmów na koncie wciąż mam stresa jak nagrywam audio i czasami walę taki "ponglish" ;) będę się pilnował :)
@ata.geek. Bzdura, zainstaluje się Win11. Mało tego, nawet odpalisz na każdym jednym sprzęcie jaki 10 obsługuje, tak więc na giga upartego nawet NA c2d E7400 odpalisz - trzeba tylko wiedzieć jak.
być może da się zainstalować, ja w każdym razie nie wiem jak. instalka po uruchomieniu przyczepiła się braku TPM i koniec. jeśli da się pominąć brak TPM, to procek spokojnie poradzi sobie z win11.
@@tatageek No bo tak jest... To samo z prockiem - on tylko bodajże min. 9 czy tam 8. genkę chapie, tak więc jak weźmiesz np. 7. i bedziesz mieć TPM to wywali znowu że nie taki proc, no ale da się to ominąć i ludzie nawet jeszcze przed premierą znaleźli na to sposób. ;)
DP przenosi audio i działa to przejsciowkami na HDMI. Czasami, kiedy jest wiecej portow DP (np wyda 5070 ma ich 3) to wtedy na niektórych nie ma audio, ale na pierwszym porcie zawsze jest.
@@tatageek i tak kiedyś pewnie zostanie jedynie usb-c, bo ma nie tylko dane, ale też zasilanie jak i wszystko co chcesz, a jest małe i wygodne. Oby to nastąpiło najszybciej :)
@DMC w laptopach już od jakiegoś czasu USB-C pojawia się coraz częściej, w Wyse 5070 też już taki gadżet jest, także idzie nieunikniona zmiana (na lepsze). Tak mi się teraz przypomina z początków USB, jak to rozwijano skrót jako Useless Serial Bus, bo wszystko jeszcze na szeregowych i równoległych portach latało... ;)
Film pokazuje, że to w miarę mały, zgrabny i całkiem użyteczny komputerek. Pewnie trzeba mu zrobić więcej pamięci, dysk i wifi, co wyjdzie pewnie drugie tyle, no chyba że zostało nam z innych modernizacji. Ostatecznie trzeba mieć pomysł gdzie to zastosować. Na serwer tdp za duże, ale do okazyjnej obsługi jakiegoś starszego urządzenia to ma sens. Nie zawsze moc da się wykorzystać, więc jest istotna. I tak, ja tego bym nie kupił, a już na pewno jak trzeba zrobić chłodzenie, ale takie terminale obniżają próg cenowy wejścia w świat komputerów i to jest fajne :)
@Piotr Bbbb - podrzuć jakąś propozycję w tej półce cenowej, to kupię i dorzucę do zestawienia @DMC jest dokładnie tak jak mówisz - jeśli za niewielkie pieniądze trzeba gdzieś postawić jakiś lekki komputer - to ten model jest całkiem dobrą propozycją. chociaż... po pierwszym zachwycie, jednak zapał mi opadł do 5060 z powodu tego jak się grzeje. na pewno nie jest to sprzęt typu "wrzucić za szafę i zapomnieć". Po przetestowaniu wszystkich Wyse'ów które mam tytuł najlepszego otrzyma 5070 :) A po Wyse'ach lecę z HPkami.
@@tatageek Przegrzewanie dość łatwo i wykryć i poprawić, w tych czasach niestety nie potrafiły kompy zwolnić do odpowiednich zimniejszych nastawów, potem trzeba było robić na odwrót - tj. upewniać się, że dany sprzęt nie przycina mocy zbyt mocno. Ostatecznie tak jak pisałem każdy sprzęt ma swoje miejsce i zastosowanie (o ile jest pomysł i przestrzeń). Jeśli chcesz coś dodać do zestawienia to najlepiej by było wrzucić wyse 3040, bo to jedyna alternatywa, która jakkolwiek przypomina pi rozmiarem i właściwie wprost odpowiada temu co oferował atomic pi :) Oczywiście ani będzie szybszy, ani bardziej do rozbudowy, jednak ma swój urok w rozmiarze :)
@@tatageek W zbliżonych cenach można nabyć małe komputery (nie thin client) które niewiele droższe, oferują więcej (są czasem nawet i mniejsze od tego). Na tym opieram swoją opinię. Ciut za drogo to chodzi - tj w cenie 180zł, ale nie brak oszołomów krzyczących 400zł za ten sprzęt. Teraz jest po prostu bardzo tanio na rynku, więc te 180zł szału nie robi. Tu masz nawet pamięć na single channel.
@@piotrbbbb1264 to tez jest dość mały komputer, powinien być bezgłośny i mieć relatywnie niskie zużycie energii, owszem - ograniczone możliwości, ale zawsze im większe tym łatwiej i taniej o duże komponenty. Tanie, zwykłe pc będą głośne i wielkie, pewnie chętne na energie. Ja tam się cieszę że mamy czasy, w których w każdych pieniądzach coś jest do wyboru i fajnie się skaluje :) też 180 bym nie dał bo już nie chcę schodzić pod jakiś poziom, ale przy fajnym pomyśle to ma sens :) w filmie jest to pokazane :)
najwyraźniej moduł TPM był w opcji (lub dodawali go od jakiegoś momentu) - generalnie różne rzeczy pojawiały się (i gineły) przy nowszych rewizjach sprzętu :)
Dzięki twojemu materiałowi zakupiłem ten terminal. Pozdrawiam
cieszę się że mogłem pomóc :)
Świetnie się Ciebie słucha, i bardzo fajnie i dokładnie tłumaczysz:)
dzięki :)
Jak zwykle super filmik. Czekam niecierpliwie na zapowiedziane testy wydajnościowe wszystkich tych urządzeń.
dzięki, "łajzy" już mi się kończą, potem polecą HPki i jedno Fujitsu.
wyniki testów zbieram na bieżąco, więc powinno pójść szybko, w każdym razie postaram się :)
Bardzo ciekawy i wartościowy kontent dla osoby, która szuka wiedzy i chce się pouczyć. Również społeczność, która udziela się w komentarzach jest mega - wielkie dzięki :)
dzięki za miłe słowo i cieszę się że materiały okazują się przydatne :)
Mam 5060 pracujące jako printserwer plus zbieranie danych z czujników środowiskowych do influksa i dalej na grafanę. Problemów w lecie żadnych.
1. Pamięć jest przykryta ekranem ze względu na możliwość pracy w środowiskach "zanieczyszczonych" jeśli chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne (duże biura, hale produkcyjne itp) bądź ze względu na spełnienie norm np CE.
2. Rolback to może być funkcja przywracania ostatniej działającej wersji BIOSu. W razie jakiegoś problemu przy flashowaniu nowego albo złym pliku.
Ja na moim 5060 mam zainstalowany LibreELEC z Dockerem. Dzięki temu używam go jako media player (Kodi) i dodatkowo jako NAS, torrent, PiHole, tailscale etc.
dzięki panowie za informację - dobrze wiedzieć że w takich zastosowaniach temperatura nie jest problemem.
@@easypepper +1. Ja na swoim wyse z90d7 mam niemal identyczny zestaw :). Zamiast kodi śmiga jellyfin, bo nie potrzebuje GUI do działania (debian bez X).
Używam Wyse 5060 ponad pół roku. U mnie chodzi na Ubuntu. Mam na nim odpalonego 24/7 OpenWebRX z ciągłym dekodowaniem transmisji FT-8. W trakcie ostatnich upałów terminal wieszał się kilka razy na dzień. Zszedłem z ilością równolegle odpalonych dekoderów FT-8 z 4 do 1 i wygląda, że powinno być OK. Natomiast przy okazji tego zabiegu ustały też upały, więc będę mógł coś więcej powiedzieć jak wrócą. Co do blaszki od ramu - ja swoją przyciąłem. Doszedłem do wniosku, że skoro producent ją wstawił to ma pewnie swoje zadanie. Co do przegrzewania - naszedł mnie pomysł, aby ściągnąć chłodzenie i wymienić pasty termoprzewodzące oraz przykleić więcej termopoadów między radiator a obudowę (u mnie w przeciwieństwie do Ciebie był tylko jeden, mały).
dzięki z informację.
taka ciekawostka, ale HP stosuje też termopady pod kości RAM, Wyse nie.
Jeśli masz dwie kości ramu to warto by było termopad pod tę dolną kość wcisnąć, wtedy ciepło z pamięci byłoby przenoszone na płytę główną - a to powinno pomóc.
@@tatageek Dzisiaj wróciły upały i wyse 5060 znowu zaczął się wieszać. Przed chwilą wymieniłem pastę. Dam znać czy przyniosło to pożądane efekty.
Ok, wygląda, że wymiana pasty termoprzewodzącej rozwiązuje problem. Przez weekend temp na zew przekraczały codziennie 30 stopni. Dzisiaj w pokoju, gdzie pracuje wyse 5060 było ponad 28 stopni. Od piątku, od wymiany pasty terminal ani razu się nie zawiesił. W najgorszym momencie dziś temp oscylowała w okolicach 77 stopni. Większej wartości nie zanotowałem. Wcześnie zdarzało się ponad 80 stopni - nie wiem przy jakiej dokładnie temp maszyna się zawieszała.
Z tego co udało mi się znaleźć w Internetach to rollback służy do downgradu systemu Dell Wyse ThinOS. Film jak zawsze na najwyższym poziomie!
dzięki !
i dzięki :)
Kupiłem i dopiero obejrzałem. Będę miał problem z dyskiem, bo potrzebna będzie przedłużka a ta dojdzie dopiero, nie sądziłem że takie rozwiązanie jest tu z mocowaniem dysku.
Ale materiał pierwsza klasa. Wszystko co istotne i potrzebne w 100% niemal przekazane.
Ciekawe jaki moduł WiFi by tu dało się zastosować, żeby mieć komplet..
Dla takich autorów subskrybcja i dzwoneczek to obowiązek :)
Urządzenie wylaczało się po kilku godzinach z powodu przegrzania. Usunąłem aluminiową blaszkę, pod dolną kartę pamięci włożyłem dość szeroki termpad, tak aby zachodził jeszcze na metalowy element przedniego panelu i umiesciłem drugi termopad na radiatorze procesora (styka się blaszanym elementem obudowy). Jak dotąd, problem zniknął.
Nad temperaturami można zapanować, mam Wyse 5060 z podstawką w której umieściłem 3 wentylatorki z raspberry takie 30x30mm na 5V i temperatury przy obciążeniu grami to 45*C a w Cinebench dobiło do 52*C, temperatury sprawdzałem MSI Afterburner i HWiNFO
dobre rozwiązanie :)
Szukałem terminala na NAS i bardzo dobrze że trafiłem na twój kanał
Aktualnie chyba najlepszą propozycją na NAS będzie Fujitsu Futro S920/S940.
Mam w bliskich planach nagranie filmu o tym jak robię NAS z Fujitsu S940 :)
@@tatageek tylko tych sata zawsze malo... Chyba kartę rozszerzeń jakąś zgrabna pod pcie ze złączami sata trzebaby było wykombinować
Witam. Czy taki Wyse 5060 nada się jako ,,tani mini PC”? Chciałbym takie coś zamontować za telewizorem i wykorzystywać to urządzenie jako sprzęt do starszych gier typu Need for speed most wanted oraz do przeglądania internetu. Oczywiście domontowałbym wentylator by unikać przegrzewania
Super Odcinek! Leci sub!
dzięki :)
4:43 Można wlutować tam złącze oraz 4 kondensatorki 10nF w linie danych (z drugiej strony laminatu) i mamy drugie działające SATA :)
Znasz może jakieś wideo albo artykuł z takiej modyfikacji?
@@tatageek Jak się wpisze "Wyse D10D 2nd SATA Port" to jest artykuł jak to zrobić. Uznałem, że co mi szkodzi sprawdzić czy i w tym modelu wystarczy analogiczna modyfikacja i okazało się, że tak. Trzeba tylko podążać za ścieżkami od gniazda i znaleźć przerwy, które są przygotowane na wlutowanie kondensatorków, jeszcze były dwa miejsca, do połączenia (kondensatorem albo rezystorem, no już nie wiem) do masy, ale pozostawiłem je wolne, ale i tak działa.
Wziąłem starą płytę główną i wylutowałem z niej złącze oraz 4 kondensatory które były tuż obok niego.
Obstawiam, że nie przeszedł testów EMC i zamiast przesuwać RAM, co kosztowałoby miliony monet (cała płyta główna do zmiany) to po prostu dodali 3 otwory i blaszkę.
Być może w czasie testów gdzieś w zakładach produkcyjnych objawiła się podatność na zakłócenia od silników czy całych maszyn.
ma to sens, za bardzo skupiłem się na tym że bawię się tymi zabawkami w domu, a przecież na hali produkcyjnej przy różnego rodzaju robotach przemysłowych to faktycznie włosy potrafią dęba stanąć ;)
@@tatageek To jest sprzęt do użytku domowego/biurowego. Producent musi spełnić wymogi EMC dla własnego wyrobu, zakłócenia pochodzące z zewnątrz "guzik" go obchodzą.
Super , czekam na testy użytkowe.
dzięki, zbieram wyniki na bieżąco w trakcie przygotowywania tych filmów, także powinno pójść dość szybko :)
Spoko film, fajnie że testujrsz dodatkowe sprzęty a nie tylko malinke
dzięki :)
patrząc na to jak dostępne jest Raspberry Pi - nie mam innego wyjścia.
ważne że jest jakaś (no niestety niepełna) alternatywa :)
Mega! Uwielbiam takie odcinki
dzięki, cieszę się że się podoba, bo w kolejce kolejne terminale stoją do obgadania :)
📈😏👍👍🖐 To się kanał szybko rozwija! Trzymam kciuki, by ten film też stał się przebojem! Może i ja pójdę kiedyś w taki dużo młodszy retro sprzęcik, jak u Ciebie... Strzała!
''Pięć tysięcy'' subskrybentów już stoi u bram. :) Trzymam kciuki za Tatę, bo ma świetny materiał, na którym można się elegancko szkolić.
@@blackIwaterIpark ⏰ Również odliczam czas do pięciu tysięcy... ⏰
@@Informatykwakcji
Kiedy znowu w akcji Wielki Informatyku? Szykujesz jakąś fajną i ciekawą akcję?
@@Ktos1 Mówisz o nowym filmie? Po wakacjach. Szczerze mówiąc niesamowicie mały ruch w okresie letnim trochę mnie zniechęca. Ale może powoli...
@@Informatykwakcji
Dokładnie mówię o nowym filmie.
Czekam na nowe akcje.
Pozdrawiam 💾
Jak dla mnie takie terminale są idealne do podłączenia się do VM-ki. Można choćby na na hyper-v postawić akcelerowane VM-ki ( podzielić między nie moc gpu serwera), i tylko jakimś zdalnym pulpitem się łączyć, i wydajność bez porównania, a opóźnienia rzędu 10ms ( parsec )....
no w sumie taka była ich pierwotna rola ;)
Co do wymagań systemu Windows 11 i modułów TPM: można łatwo oszukać komputer, tworząc systemowy pendrive za pomocą programu Rufus (ostatnia wersja: v3.20.1929). Polecam, działa to na moim leciwym sprzęcie z Intel i-7 6700 na pokładzie. Nie ma problemów w Menadżerze Urządzeń, ani z aktualizacjami systemu.
Możesz też w locie, podczas instalacji dopisać do rejestru 3 wpisy. Działa bez problemu. Najniżej instalowałem na trzeciej generacji procesorów, W11 śmiga, aktualizuje się. Kwestia czy za jakiś czas nie przestanie, to inna sprawa.
@blackwaterpark - dzięki za informację,
@Jack Daniels - te wpisy przy upgrade z win10 do win11 ? bo podczas instalacji na czysto nie ma jak tego chyba zrobić ?
@@tatageek na czysto da się :) bez przerabiania instalki, wywołujesz sobie regedita i dopisujesz. Polecam kanał Britec09, jest tam kilka filmów jak to zrobić na różne sposoby. Tak samo można zainstalować W11 Home bez konta Microsoft 😀
Shift + F10 otwiera command prompt - podczas instalacji W11
@@tatageek : Szczerze? Podziwiam ludzi, którzy decydują się robić systemową nakładkę: nowy system nadinstalują na stary. Ileż tam śmieci musi zalegać - boję się pomyśleć.
Wszędzie powinno się promować jedyne słuszne rozwiązanie: instalacja ''na czysto'', z pendrive (i to nawet raz do roku - wtedy wszystko śmiga bez problemów)
@Jack Daniels - dzięki, sprawdzę kanał !
@blackwaterpark - ja też jestem zwolennikiem czystego stawiania systemu, i to cyklicznie co 3 lata :)
Zakupiłem ostatnio kilka sztuk, pojawiły się w wersji 4GB/32GB MLC SSD z Windowsem (i licencją) IoT.
Terminale są z marca 2018, posiadają BIOS'y w wersji H i jest opcja TPM. Win11 instaluje się bez kombinowania.
Co zauważyłem, na kilku z nich nie moża było zainstalować Linuxa. Nie pomagało kombinowanie z ustawieniami w BIOS. Windowsy od IoT do 11 instalowały się bez problemu.
W takim przypadku pomaga przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowne ustawnie opcji. Więc jeśli ktoś ma taki problem, to takie jest rozwiązanie.
Nie pamiętam, czy w materiale było: terminal posiada wbudowane testy hardware'u, więc po zakupie można go sobie gruntownie przetestować.
dobrze że piszesz.
o wbudowanym teście nie mówiłem, a faktycznie fajna opcja to jest.
Ooo. tym razem ten model który ja zakupiłem ;). Mi się sprawuje bardzo dobrze jako serwer pod PiHole i HomeAssistanta.
jakieś historie z temperaturą miały miejsce latem ?
obstawiam że z PiHole + HA to ten terminal raczej się nudzi, powinno być ok ;)
@@tatageek No właśnie za mało usług mam na razie żeby coś powiedzieć. Obciązenie proca nie przekracza 10 - 15% więc i z temperaturą problemów nie ma.
Parę dni temu kupiłem Wyse 5060 z biosem 1.0H (06/07/2018) i jest już obsługa TPM 2.0. Windows 11 zainstalował się bez cudowania.
Wygląda na to, że Microsoft nie jest wcale tak restrykcyjny, jeśli chodzi o TPM 2.0 i odpowiednią generację procesora. Jak ominąć wymagania dotyczące TPM 2.0 i procesora, by móc zainstalować Windows 11?. Wystarczy jeden prosty trick w rejestrze. Co ciekawe, ten sposób wyłożył sam Microsoft!
dobrze wiedzieć, fajnie jak zadziała od strzału,
chociaż teraz to myślę że z tym TPM i windowsem 11 to nieporzebnie temat podnosiłem, faktycznie da się to łatwo ominąć.
@@tatageek Tylko jak zwykle omijanie jest do czasu. Po czasie koncern przykręci użytkownikom śrubę wraz z kolejną aktualizacją i poomijane. Także dobrze że wraz z aktualizacją Biosu pojawia się obsługa TPM2. Czy nie??
Cześć. Mam takiego Della jako Smart box do tv. od 2 miesięcy mam na nim Windowsa 10 i nie ma problemu z oglądaniem filmów na YT Disney+, Netflix. Jedynie odpalając Eleven sport czuć że naprawdę gorący się robi.
dzięki za informację - przyda się na pewno widzom :)
Mam pytanie , mam wersje d90d7 , mam bios 3.0E ( byl problem z nimi , a nie moge zainstalowac 3.0U - w ktorym rozwiazano problem z trybem EFI) , nie mam mozliwosci wybrania UEFI/EFI , instalacja linuxa wywala blad pod koniec instalowania . Zainstalowalem windows 7 wersje LITE ,chodzi plynnie ale YT tnie sie na maxa , Tiny10 ( okrojona wersja windows 10 ) to samo . Ram 4GB , dysk 32 GB SSD , ale caly czas mam procesor na 100% przy ogladaniu YT , moza cos z tym zrobic? Jest tam procesor :
AMD G-Series T48E 1.4 GHz x2
LICZE NA POMOC , chcialem go podpiac po TV wlasnie do filmow.
Ktos ma ten terminal z windows 7/10 i dziala to plynnie?
Witam, super materiał,
Jeśli na codzień bawię się RPI 4 czy jest sens kupować t520 lub t620 ? Co jest lepsze mocniejsze ?
czy jest sens - to zależy od zastosowania - terminale mają procesory x86 (w przeciwieństwie do ARM w malinkach), to daje trochę większą kompatybilność.
na pewno terminale mają większe możliwości rozbudowy - chociażby o dysk M.2 SATA, podczas gdy Pi można używać tylko z kartami microSD i dyskami USB.
jeśli chodzi o wydajność - to zapraszam do filmu z porównaniem, są tam testy tych terminali oraz kilku wersji Raspberry Pi -> th-cam.com/video/DLRplLPdd3Q/w-d-xo.html
HP T520 i T620 wydajnością Pi4 raczej nie przebiją.
@@tatageek Dziekuje za wiadomość, eksperymentuje dopiero się uczę Linuxa, mam 2 x Rpi4, W zero, Pico WH wiec brakuje mi tylko t620 na początek, chce spróbować Promoxa. Polecasz cos innego ? Do Linuxa, Node Red,czy wystarczy mi dysk 16GB ?
@@pawelkocur8044 Do Linuxa i prostych zabaw 16gb _powinno_ wystarczyć.
Ale jeśli celujesz w proxmoxa to dyski m.2 sata 128gb chodzą po ~60zl a terminal z minimum 4rdzeniowym procesorem.
Szczerze polecam Fujitsu Futro S940.
Świetny film. Dzięki! ;-)
dzięki za miłe słowo :)
super filmik chyba czastotliwosc się zwiększyła za co bardzo dziękuję
dzięki :)
filmy puszczam trochę częściej, ale wciąż za wolno, chciałbym jeszcze szybciej ;)
Mam pytanie. Jaki dokładnie sterownik graficzny zainstalował Pan na tym terminalu? Niestety nigdzie takowego nie mogę znaleźć.
zarówno w linuxach jak i w win10 sterownik sam się instalował razem z systemem - nie musiałem nic sam instalować.
07:50 czy to ja? :D Coś wspominałem o Ventoyu :)
Polecam Ventyoya z całego serca, genialne narzędzie, już nigdy nie musicie bawić się w specjalne przygotowywanie pendrive, tylko wrzucacie obraz na pena i działa! :)
tak, to Ty, przypomniałeś mi o tym.
super narzędzie, bo kupę czasu oszczędza no i dba o trwałość pendriveów bo nie zapisuje się X gigabajtów tylko po to żeby raz instalkę puścić.
Jedyne czego brakuje to opcje dodatkowe jakie oferuje rufus, zeby mozna bylo Win11 zainstalowac na sprzecie bez TPM, SecureBoot, "starym" CPU i offline.
P.S. no tak... juz ktos o tym wspomnial kilka komentarzy dalej 😁
Ja swojego Dx0D po 3 latach braku pomysłu zaadoptowałem jako printserver do drukarki Ricoh MP 2001L, która niby ma interfejs sieciowy, ale wspiera tylko GDI. Na WYSE mam Debiana bez GUI i serwer CUPS dzięki któremu mogę drukować dodatkowo z telefonu i MacBooka. Również z możliwością wyboru druku na A3 z tacy ręcznej
Bardzo dobry pomysł :)
Pod radiatorem CPU w okolicy pamięci ram są punkty lutownicze X4 pod wentylator 😁
to się może przydać - np przy transkodowaniu wideo czy podobnych akcjach :)
Pytanie czy z PWM i czy w ogóle to obsługuje jakkolwiek. Na pewno nawet mały wiatrak mega pomoże, ale sprawi też że stracisz ciszę. Ja najczęściej dodaję te z podstawek chłodzących na usb, zawsze jest gdzie podłączyć (przelotka usb) i są bardzo ciche i tanie.
Mam głupie pytanie, dość długo już nie jestem /"nie siedzę " w temacie komputerów - uda się na tym terminalu postawić win7 + dwa monitory. ?
Po za tym świetnie się Ciebie ogląda, ciekawy kanał na TH-cam.
Co prawda nie sprawdzałem osobiście Windowsa 7, ale powinno się dać ustawiając opcję bootowania na "both" w BIOSie (nie Legacy i nie UEFI).
Ten konkretny terminal ma dwa złączą Display Port, zatem podłączanie dwóch monitorów będzie możliwe.
Faktycznie robi się ciepły pod czas pracy. Mam go podłączonego do monitora 4K i działa poprawnie. Docelowo chce go zastosować jako domoticz, ale jeszcze do tego nie siadłem na poważnie.
do Domoticza Wyse 5060 spokojnie się nada, a nawet jest przestrzelony - i można jeszcze jakieś inne usługi tam dorzucić.
sam mam od kilku lat Domoticza na RPi 3B+, a w ramach małego projektu wideo, mam też drugą instalację na RPi Zero W - i też daję radę :)
@@tatageek da radę, ale w rok zje w prądzie spokojnie różnicę wobec lepszych i szybszych jednostek, do których od razu możemy skoczyć :) wydajność vs zużycie (tak idle jak i w obciążeniu) przy pracy 24h to najważniejsza kwestia przy serwerach, no chyba że masz fotowoltaikę i nadwyżkę :)
Wiesz może, której generacji był ten Goodram CL100, którego użyłeś? Niestety 120gb gen.3 się nie miesci :/
Mam tego malucha, gdy chcialem odlaczyc glosniczke to sie wyrwalo gniazdo z płyty, ale olać bo i tak nie używam. Służmy i jako serwer WWW oraz dockerów. Działa elegancko. Nie grzeje sie nic a nic. Pod WWW itp jest idealny. Mi się na Ubuntu ścinał Firefox przy jakichś filmikach na YT gdy testowałem. Mam dysk w SSD na kabelku, sugerujesz schować go do folii? Bo obudowę ma bodajże z aluminum. Ja płytkę na ram zostawiłem. Fakt, jak go dostałem to przepinałem RAM na dolny slot i jak się zdziwiłem ile musiałem się nakombinować, by to zrobić, już myślałem, że całą płytę będę wyciągać, ale patent z odchyleniem przedniego panelu pomógł, sam do tego doszedłem. Ja go generalnie używam jako serwer, mam szyfrowany dysk a na nim Webmina do stron internetowych, oraz Portainera do zarządzania dockerami. Na razie dużo na nim nie mam, bo jeszcze się "przenoszę" na niego z OVH. Leży sobie cichutko pracuje, nie grzeje się jakoś kosmicznie, gdy go dotykam to ledwo czuć by był ciepły. NAS'a z niego nie będę robić, bo mam NASa oryginalnego od Synology. On ma mi służyć za mały serwer web. Mam też na nim TeamSpeak'a.
ten głośniczek to naprawdę zawsze zaskakuje, nawet pomimo tego że przy okazji nagrywania moich filmów naprawdę często składam i rozkładam obudowy tych terminali...
do odtwarzania filmów na YT polecam wtyczkę h264ify, która wymusza kodek h264 zamiast vp8/vp9, do których procesor AMD nie ma sprzętowego dekodera.
Wyse 5070 z Pentiumem radzi sobie z tym bez problemu.
Dysku do folii bym nie dawał - może się nagrzewać niepotrzebnie.
Z TeamSpeak'iem nie mam doświadczeń, ale z pozostałymi usługami jakie tam masz spokojnie sobie 5060 poradzi - dobry wybór :)
@@tatageek wiem, na spokojnie 2,4ghz 4 rdzeniowy powinien ogarnąć co mu tam wymyślę. Sam z parę lat wynajmowałem w OVH mały serwer x4 1.8GHz więc Dellik lepszy :)
thanks a lot!!! so nice reverb
thanks :)
Pytanko czy taki Dell Wyse 5060 Będzie w stanie utrzymać serwer minecraft tak na stabilne 20os (niezależnie od wersji)? Warto specjalnie kupować ten terminal pod serwer mc? Nie znam się na tych terminalach. Stąd te pytania ¯\_(ツ)_/¯
Pytanie nie ma łatwej odpowiedzi, bo sporo zależy od tego który będzie serwer MC stawiał.
To jest tak że jeśli po prostu postawi się serwer, nawkłada modów i wpuści 20 osób które się rozbiegną po całym świecie - to i mocniejszego kompa przytkasz.
Ale jeśli zrobisz to z głową - czyli lekki serwer typu paperMC, wygenerujesz wcześniej świat chunkmasterem i będzisz pilnował graczy żeby nie stawiali 1000 kurczaków na spawnie, to jak najbardziej taki Wyse 5070 nada się na serwer
Mogę nawet zaproponować taki test - postawie świeży serwer MC, podam adres a ty poszukaj chętnych graczy do sprawdzenia jak to chodzi.
Umówimy się na jakiś konkretny dzień i godzinę i np godzinkę pogramy. mogę nawet z tego live'a zrobić - o ile to ogarnę bo jeszcze nie robiłem live'ów. jakbyś był zainteresowany - pisz maila na adres z zakładki "informacje".
@@tatageek Silnik Papermc tylko pluginy (gracze renderujący teren) Fajnie by było jakbyś zrobił taki test choćby w pojedynkę np wygenerował jakiś teren, zaspamił serwer mobami, wysadził na raz np z 1000tnt, wygenerował jakąś wielką strukturę np world editem, I podczas tego wszystkiego pokazywał parametry podzespołów terminala. Interesuje mnie terminal Dell Wyse 5060. Stream z takiego testu również jest spoko opcją ale to już zależy od ciebie czy chcesz coś takiego zorganizować ;) A i nie zapomnij przypisać więcej ramu serwerowi minecraft podczas testów (Domyślnie jest 2GB) Test najlepiej przeprowadzić na 4-8GB.
ok, przygotuje ci taki film, na początku września.
jak chcesz to mogę ten serwer też wystawić publicznie i sam zobaczysz jak to chodzi na żywo.
@@tatageek Okej dziękuję ;)
Czekałem na film. Czy jesteś w stanie sprawdzić czy ddr3 1.5v pójdą na tym terminalu?
Tak. Pójdą. Przetestowane z Kingstonem i Samsungiem.
@@easypepper dziękuję za informację
właśnie sprawdziłem - zarówno Wyse5060 jak i T620 poszły z kością Apacer PC3-10600, bios wykrył poprawnie, system się odpalił.
@@tatageek Świetnie, dziękuję.
Zauważyłem że podobnie jak w t620 jest szansa na wlutowanie się na nieobecne złącze sata. W dellu natomiast miejsca na kondensatory które należałoby dolutować są od spodu płyty głównej. Będę testował to w najbliższym czasie.
polecam stronę parkytowers - gościu stworzył naprawde solidne kompendium wiedzy na temat cieniasów - z czego też korzystam przy moich filmach.
temat wlutowania gniazda na mSATA do t620 jest na tej stronie poruszony: www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t620/mods.shtml
Panie, ranking wszystkich przetestowanych klientów Pan daj :)
Robi się, jest przy tym sporo roboty ;)
Witam, a co sądzisz o Terminalu Wyse Rx0L? Nada się do Pi Hole?
nie miałem go w rękach, ale patrząc na specyfikację pociągnie PiHole i nie tylko na raz.
spokojnie można jakieś openmediavault do tego dorzucić
@@tatageek Dzięki bardzo! Właśnie się zastanawiałem nad Prywatnym DNS' em, lecz malinek w rozsądnych cenach brak.
pihole ma tak znikome wymagania że nawet Pi Zero W spokojnie to ciągnie (prywatnie mam dwie instancje PiHole na dwóch różnych RPiZeroW).
a prawda jest taka że dosłownie wszystko co wyszło w ostatniej dekadzie jest mocniejsze niż Pi Zero ;)
najważniejsze żeby ten sprzęt był sprawdzony i najlepiej z kartą sieciową na kablu - bo jednak awaria DNSów to upierdliwa sprawa.
polecam film na ten temat jaki niedawno nagrałem: th-cam.com/video/3pJuAVTL2LA/w-d-xo.html
@@tatageek A jeszcze co do tego to polecasz Pi Hole' a instalowanie na Ubuntu czy na Debianie, a może na innym OS? PC będzie w szafie, a do tego zainstaluję jakiegoś remote desktop, aby dało się to kontrolować z poziomu zwykłego PC.
@Agrafka Agrafka Yhm, właśnie się tak zastanawiałem, czy może by nie zainstalować wersji serwerowej ubuntu bądź debiana, albo innej. Bo jak wspomniałeś wyżej RD się nie używa, więc GUI mi nie potrzebne, a tak można by jakiś mały projekcik również postawić na serwerze. Szczególnie, że PC będzie 24/7 podpięty do sieci.
Cześć, zwracam się z pytaniem, Posiadam omawiany na filmie terminal, na którym zainstalowałem Proxmoxa, na nim server ubuntu, wraz z Kodi. Niestety nie posiadam wystarczającej wiedzy, jak przekazać sygnał do podłaczonej do terminala przejściówki DispleyPort -> HDMI (TV) (w Proxmoxie ustawiłem opcję przekazywania sygnału jednak w dalszym ciągu lipa..) Czy ten terminal posiada w ogólę taką możliwość? Czy problem tkwi w konfiguracji Proxmoxa oraz VM'ki, która do tego celu została stworzona? Pozdrawiam!
Windows 11 działa po aktualizacjii biosu do wersji 1.0E
dzięki za informację :)
Czy dałoby radę napisać, jakie są wyniki w Cinebenchu R15 oraz R20? W ogóle gdyby tak sprawdzić więcej gier i emulatorów, to byłoby super :)
nie przewidywałem cinebencha, zobaczę co da się zrobić.
co do gier i emulatorów - to raczej konkretne modele można sprawdzać, bo większość tych które mam potrafi się na samym systemie operacyjnym przytkać, a co dopiero w grach ;)
Jak się zabrać za aktualizacje biosu na Tym ?? Masa problemów ..
Aktualizacja BIOSu w terminala DELLa to koszmar - nie mam pojęcia dlaczego tak to utrudnili. Ja swoich nie aktualizowałem, ale gdybym miał taki zamiar zacząłbym od informacji na ten temat które są na stronie: www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/5060/bios.shtml
@@tatageek Po 2 dniach walki mi sie udało. Sprzęt jaki zakupiłem mial czysty SSD wiec musialem zadzwonic do Della, zeby dowiedziec sie jaki system byl fabrycznie na nim zainstalowany. Gdy juz dostalem taka informacje to okazalo sie, ze Wyse nie chce mi wystartowac instalki z pendrive mimo, ze dobrze ustawilem wszystko w biosie, a pendrive byl na 100% bootowalny. Rozwiazanie tej zagadki bylo takie, ze wystarczylo zrobic pendrive ze starsza wersja ThinOS ( 8.5 jak pamietam). Ruszylo, zainstalowalem. I wtedy dopiero moglem zainstalowac najnowsza wersje ThinOs 8.6, ktora z automatu mi zaktualizowala bios.
Dało by rade odpaloc ten terminal z 12V ?
Jeżeli dobrze pamiętam to była druga wersja sprzętowa wyposażona w gniazdo SFP zamiast RJ45. Na płycie widać miejsce oznaczone jako SFP a na dolnej stronie też brakuje scalaka. W drugiej wersji nie było wlutowanego układu SMD i gniazda RJ zamiast tego był koszyk na SFP i zamontowany drugi scalak. Nie mogły jednocześnie pracować gdyż korzystały z tego samego portu PCIe.
Ech.. SFP od oRange i router mmm.. Tylko oRange nie ma takiego zamiaru nawet
tak, można było zamówić ten model z interfejsem SFP, ale to chyba mało popularna opcja była. nie wiem tylko w jakim standardzie - pewnie cały czas to był 1gbps.
@@tatageek na pewno 1gbps. Wtedy wtedy 2,5gbps to jeszcze strefa marzeń była, 10gbps nie poleci bo PCIe 2.0 x1 do procesora.
Czy któryś z tych cieniasów nada się pod TrueNasa. Chciałbym coś energooszczędnego, ale wydajnego. Dyski bym podpiął w "kieszeni" od Qnapa po USB 3.0 lub szybszym. Kanał subskrybuję od dawna.
@Agrafka Agrafka mam już Qnapa, Asustora i 2 serwery Della z VMware i maszynami wirtualnymi, oraz serwer oparty na platformie Z590 i 11 generacji i7. Więc w ramach zabawy, chciałbym coś innego. Dlatego zadałem takie, a nie inne pytanie.
@Agrafka Agrafka Tak to mam już nawet produkcyjnie, u klienta. Śmiga od około 2 lat. Robi się tam jedna z kilku kopii zapasowych. VMware 6.7 i TN 12. Na Dell R530. Mam tam 4 maszyny wirtualne. Wszystko pracuje 24h/7.
@Agrafka Agrafka może ktoś ma takie cudo i się podzieli informacjami, dlatego zapytałem. Z cienkimi nie mam żadnych doświadczeń. Za to na HP EliteDesk 800 G3 DM wiem, że Esxi 7 całkiem dobrze działa. Dostał i7 i 64gb ramu, 2 dyski Ssd w środku się mieszczą. Esxi postawiony na dysku zewnętrznym po USB 3.0. Ale ten projekt już zamknąłem, bo mój kolega się uparł, że potrzebuje taki komputerek i poszło do ludzi. Teraz czas na coś bardziej budżetowego.
@Agrafka Agrafka VMWare dla Esixa 7 nie zaleca już pendrive. Szybko potrafią zginąć od zbyt wielu zapisów. Działa, ale może paść. Kieszeń za 30 zł i dysk ssd 120 gb z odzysku sprawdzają się świetnie. Pendrive Samsunga z jakiejś biznesowej serii 32GB za prawie 100 zł podziałał 2 miesiące i padł. Na wersji 6.7 pendrive, u klientów działa już od lat. Nie ma problemów.
Na ten moment najlepszy stosunek energooszczędność/wydajność/możliwości ma Dell Wyse 5070 o którym więcej w kolejnym odcinku już niedługo.
W skrócie - Intel Pentium J5005 (4x2.8GHz), TDP 10W, 5xUSB 3.0.
Ja metalową obudowę ramu podcięłam by SSD weszło 128 Patriot bursy. Dysk good ramu 256 jest krótki ale szerszy do 1 cm na cała szerokość obudowy. Pewnie nie wejdzie na szerokość kiedyś sprawdzę. Dokupiłam wifi intela 86xx i kable i antenę koszt z wifi nie warto . W sumie wyszło około 75 z allegro. Działa jako zapasowy na razie komp z wind 10 z ranem 8. Ja też czekam na 5070 ma port c nie wiem który lepszy procesor 4000 czy 5005 . Do serwera nas brakuje uważam dwóch wejść SATA. Jeden na system jeden min na dane. Że wszystkich energooszczędnych najbardziej pasuje do tego t630 plus. Ale zabrakło za 199 zł za 300 za drogie. Jak na uzywane. .
dzięki za podzielenie się swoim case'm.
tę blaszkę faktycznie dość łatwo dostosować do większych dysków - dwa cięcia i gotowe.
co do 5070 - film już się montuje, ja mam wersję z Pentium J5005 - i do tej będę się odnosił. natomiast po analizie dokumentacji (polecam ark.intel.com) wynika ze przewaga Pentiuma J5005 nad Celeronem J4105 to tylko 300MHz w trybie turbo i trochę mocniejsza karta graficzna (wyższe taktowanie i więcej jednostek RoP i TMU) - czyli raczej niewiele. Tutaj mogę już zdradzić tajemnicę że 5070 z Pentiumem J5005 jest naprawdę ultra-mega-wydajny jak na sprzęt za 400 zł. Zdecydowanie lepszy od Wyse5060. A energii pobiera 2x mniej.
HP T630 stoi pod biurkiem i czeka na swoją kolej, także na ten moment nic nie powiem bo nie wiem, ale docelowo film z opisem i testy wydajności pojawią się w osobnym filmie :)
Jaka karte wifi mozna dokupic do tego terminala? Kazda na m2 bedzie dzialac czy jakas konkretna wersja potrzebna?
Każda karta m.2 z interfejsem PCIe _powinna_ działać. Istotne będzie wyprowadzenie anten na zewnątrz, czyli poza karta potrzebne będą przewody z gwiazdami rpsma, lub podobnymi
czekam na jakiś terminal z dwoma portami eth i instalacją pfsense :) Takie terminale jak prezentujesz dobre są do małej firmy by postawić zabbixa i pihole'a na lubuntu (opcjonalnie ubuntu) do monitorowania do 30 urządzeń oraz pihole z 4,5 mln domen by blokować reklamy. to się sprawdza.
Można zainstalować drugi eth do portu mini PCIE. pfsense śmiga aż miło już od pół roku w moim Wyse 5020
@@easypepper masz go zrobionego w sieci w instalacji domowej? Wszystko hula po 1 Gb? Jakiś switch za pfsense by zapiąć vlany?czy nietagowane wyjście do sw na jedną podsieć?
@@sebastiankoba4932 Tak, sieć domowa. Internet mam tylko 150Mbps. Pfsense podpięte to managed switch Cisco SG300. 4 vlany
@@easypepper dzięki za info.
@Sebastian Koba - terminali z dwoma portami eth nie spotkałem, zdarzają się za to klasyczne kompy i komputery jednopłytkowe z dwoma sieciówkami.
natomiast można do takiego HP T620+ / HP T730 wrzucić kartę sieciową na PCIe x4 z 1/2/4 portami. Wydajnościowo będzie to dawać radę - pokażę coś takiego za jakiś czas.
Zawsze tego typu rozwiązania budziły u mnie podziw ze konstruktorzy i inżynierowie biorą pod uwagę ze urządzenie nie będzie użytkowane na 100% obciążenia przez cały czas. Nie wiem jak otni to obliczają ale wiem jedno ze temperatura to kluczowy parametr na działanie sprzętu. Im wyższa temperatura tym sprzęt skrócą swoją żywotność - temperatury 70 stopni to szybkie proszenie się o zmianę sprzętu szczególnie dla pamięci. Z drugiej strony to tez nie może być za zimno - niektóre typy pamięci muszą działać w odpowiedniej wyższej temperaturze. Jednym słowem najgorsze są wąchania temperatury. Najważniejsze z tego wszystkiego to przepływ powietrza i efektywność/sprawność urządzenia.
Tylko zawsze przy tych bez wiatraków jest kompromis miedzy wydajnością i temperaturami. Dziś wiele więcej sensorów i możliwości zbicia temperatury tylko, ale temat jest ten sam i nikt nie nastawia się na 100% obciążenia w konsumenckim sprzęcie, serwery to inna sprawa, ale tam wiatraki głośnością mogą konkurować z odkurzaczem :)
to jest kwestia kompromisu jeśli chodzi o koszta.
naprawdę rzadko (o ile w ogóle) zdarza się sytuacja stałego obciążenia w 100%, dlatego można przyoszczędzić trochę na mniejszych radiatorach czy braku aktywnego chłodzenia - najważniejsze żeby ten kompromis był zdroworozsądkowy.
Przykład z życia wzięty - pracowałem w dość dużym zakładzie produkcyjnym gdzie używaliśmy mnóstwa terminali i one się generalnie nudziły.
Największe dwie grupy zastosowań to
1. magazyny, gdzie odpalona była webowa aplikacja logistyczna
2. terminale z dwoma telewizorami podwieszone pod sufitem na linii które pokazywały stan produkcji.
Obciążenie w obu przypadkach znikome.
Paradoksalnie drugie życie tych używanych terminali daje im bardziej w kość, gdzie na takim terminalu stawia się proxmoxa ;)
@@tatageek proxmox to sposób żeby cienkie zasoby jeszcze pocienić ;)
nowe tv mają już przeglądarki i api do zarządzania wszystkim, wiec terminale powoli beda coraz mniej potrzebne, no chyba że zaczną reklamy do tego pakować i ale wtedy jakieś chromecasty czy compute sticki :)
@@tatageek Zdrowy rozsądek czy kompromis to mozna sobie pominąć, najważniejszym parametrem przy praktycznie każdej elektronice to TEMPERATURA. Jęśli jakis komputer czy inne urządzenie elektroniczne się "nudzi" bo ma 0-1% obciążenia to tylko świadczy o tym ze żywotność będzie większa ale znam przypadki gdzie w szafie rakowej router czy serwer miał 0-2% obciążenia w skali roku ale w szafie panowała temperatura 50-55 stopni Celsiusa ( pomieszczenie bez klimatyzacji ) i nieco ponad roku urządzenia uległy awarii. Sam jakiś czas temu na 2 komputerach liczyłem SETI i przez 2 lata komputery były podkręcone - athlon 1700 i barton 2500 które działały 24/7 przez około 2 lata. Podobna sytuacja ma się w przypadku GPU które kopią krypto waluty - karta po pół roku góra 10 miesiącach jest nieopłacalna a po roku działania to złom.
Tak, temperatura jest krytyczna, ale 50stopni C w serwerowni to jest powód do zwolnienia admina ;)
Jaki Goodram byl uzyty do tesów? Kubilem Kingstona ale sie nie mieści.
CL100 gen.3 120gb.
W filmie o terminalu Wyse ZxO jest wpis w komentarzach gdzie widzowie wpisują które dyski wewnątrz są małe.
@@tatageek I nie padł do dizś ;) ? Patrzylem na Goodramy ale jakies opinie o ich awaryjnosci (nie wiem czy konkretnie tego modelu, ale SSD) mnie odrzucily.
@@jakubmikos3180 mam w sumie chyba z 8 goodramów (2x cx400 i 5 czy 6 cl100, w rozmiarach 120gb i 500gb) i żaden nie padł.
Dwa chodzą stale z Raspberry Pi jako serwer MC, dwa mam rozbebeszone do testów i cioram nimi okrutnie (W sensie dyndaja na kablach raz, macam je po ścieżkach palcami w czasie pracy, instaluje na nich linuxa/Windowsa kilkadziesiąt razy) i jest ok.
Pozostałe siedzą normalnie użytkowane ale do żadnych krytycznych zastosowań.
Kupione jako najtańsze ale z rozpoznawalną marką robią robotę.
Do ważnych zastosowań mam Samsungi.
Do mało krytycznych zastosowań bardzo polecam.
Dzień dobry, zainteresowałem się terminalami i mam pytanie czy mógłby pan polecic kompletny terminal do kwoty 50 zł i 100zl
@Agrafka Agrafka planuje zrobić jakiś android tv na tym lub używać tego jako serwer
@Agrafka Agrafka a okej
Jeśli patrzeć tylko na cenę to znaleźć kompletny zestaw w kwocie 50zł będzie ciężko, bo najczęściej nie ma w nich zasilaczy, czasami ramu.
Natomiast w okolicach 100zł można już wybierać w modelach z dwurdzeniowym procesorem ~1.5GHz.
Przy czym do konkretniejszej zabawy potrzebny będzie jeszcze jakiś dysk ssd - nowy 120GB to koszt ok 80 zł, używane, wiadomo taniej.
W tej chwili sprawdziłem i za 99zł jest dostępny Wyse Z90DW (z zasilaczem i bez dysku) oraz za 115zł HP T610 (z zasilaczem i dyskiem 16GB - jeśli myślisz o linuxie bez środowiska graficznego to w sumie wystarczy do nauki/zabawy w serwery).
Na takim terminalu możesz zainstalować linuxa i spokojnie postawisz NASa, jakiś serwer http, baze danych, czy co wymyślisz.
Nie będzie to demonem szybkości ale pozwoli poznać środowisko, instalacje i zarządzanie.
Natomiast jeśli patrzeć po wydajności i konkretnym zastosowaniu żeby to działało w miarę pewnie - to terminale typu opisywany 5060 (około 200zł) a jeszcze lepiej Wyse5070 (ok 400zł) lub HP T620Plus (ok 300zł). Oba będę pokazywał w filmach.
@@tatageek dziękuję za pomoc
Cześć! Szukam informacji jak uruchomić peerblock/peerguardian na rpi. Można ze źródeł to jakoś skompilować? Żeby działało jak pod windows?
hej,
nie bawiłem się tym, ale z tego co znalazłem na szybko to peerguardiana dało się kiedyś na RPi skompilować.
próbowałeś i trafiłeś na jakiś problem ?
@@tatageek nie. Nie próbowałem ale znalazłem inny program iplist nie mniej jednak testowy plik instalacyjny nie chce się instalować (niby pakiet pod arm).
zapisze sobie temat na liście do sprawdzenia, i rzucę okiem w pierwszej wolnej chwili
Czy w przyszłości #tata.geek. zrobi podobny filmik z ADguard home może jakieś porównanie. Interesują mnie też urzadzonka pobierające 5W takie jak dell wyse 3040 albo Wintel Pro W8. Jaki system operacyjny najlepiej używać do urzadzeń tego typu ?
filmu o AdGuard nie będzie.
po pierwsze jest już film o PiHole a to prawie to samo
po drugie to rosyjska myśl techniczna, a ja nigdy jej nie ufałem. a teraz to już w ogóle....
Wyse 3040 już do mnie jedzie - film i testy będą.
co do systemu operacyjnego - nie ma jednej dobrej odpowiedzi. niektórym będzie pasował Windows, ale nie każdy terminal go uciągnie.
Ja osobiście lubię linuxy - i jest to dobry wybór. To jaka konkretnie dystrybucja to już zależy od a) upodobań b) tego co się da a co nie zainstalować na terminalu, bo czasami błędy w UEFI nie pozwalają na instalację konkretnych dystrybucji.
a co Pan sądzi o tym sprzęcie ? Dell Optiplex 7040 Tiny ?
Della Optiplex 7040 mam, jest super i będę go pokazywał.
Wewnątrz lepiej zaprojektowany i przemyślany niż Lenovo M73 Tiny
Mam takie "techniczne" pytanie: Ten dysk Goodram CL100 - jaki to był dokładnie? Mam takiego samego "cieniasa", mam też Goodram CL100 i... nie mieści się, wchodzi mi aż na gniazdo audio.
Mam tego CL100 trzeciej generacji - może wkładałeś jakąś inną?
mój też G3, dokładny model SSDPR-CL100-120-G3, wymiar płytki pcb to 40mm głębokość i 54mm szerokość.
koliduje z tą metalową obudową, ale do płytki z portami gniazdem audio jest jeszcze parę mm luzu.
masz 120GB czy większy ?
@@tatageek Teoretycznie ten sam model. Ale płytka ma zupłenie inny układ, nawet inny kolor laminatu - jest czarn, nie zielony jak u ciebie. I nieco inne rozmiary: 52mmx45mm. I tu jest pies pogrzebany niestety.
Mam w sumie 3 takie dyski i każdy wygląda tak samo, najwyraźniej to jakaś inna rewizja.
Nie pozostaje nic innego jak użyć przedłużki sata - będzie działać :)
@@tatageek Wiem, że będzie - tak mam obecnie podłączony dysk. Ale to strasznie zapycha przestrzeń a przy pasywnym chłodzeniu fajnie by było tego uniknąć. Mogę jeszcze podłączyć przedłużkę do płytki, bez obudowy dysku w sumie, ale wtedy trzeba to jakoś zaizolować, żeby nie zrobić kuku elektronice.
No nic, posprawdzam jakieś inne dyski, jeśli znajdę i może trafię na odpowieni.
@@andrkac z tymi CL100 to loteria, właśnie dziś rozebrałem swój. Mam granatowy laminat o wymiarach 66x43mm. Dysk z allegro oficjalnego sklep Goodram. Udało Ci się zamienić na jakiś inny, który pasuje?
Ja jestem ciekaw jak taki terminal sprawdza się jako retro konsola np. z Batocerą?
Sprawdzi się idealnie.
Polecam film Coleslava, gdzie potestował trzy dużo słabsze terminale jako maszynki do grania (th-cam.com/video/53R17AZPMqw/w-d-xo.html )
Aktualnie przy zerowej dostępności Raspberry Pi, to właśnie takie cienkie klienty są opcją z najlepszym stosunkiem cena/wydajność.
Sprawdzi się. Playstation, PSP, Dreamcast i wszystko co przed tym powinno działać bez problemu. Myślę, ze schody mogą zacząć się przy Nintendo 64 - przynajmniej niektóre gry, Saturnie oraz Gamecubie. PS2 raczej na pewno nie ruszy.
Czyli lepszy niż którykolwiek z tamtego linka do retro gier?
Tam dochodzi też koszt zakupu dysku SSD lub pendrive
Myślę nad zakupem czegoś takiego małego do Tv 55 cali aby pograć czasem w stare gierki ale sam nie wiem już po obejrzeniu tych wszystkich filmików z tymi komputerami co wybrać do tego celu..
Fajnie wykonany film. Mam jedynie pytanie co do złącza m.2. Jest ono wyłącznie pod karty WiFi/ LAN czy może ktoś próbował podłączać tam dysk ?
złącza rozszerzeń mPCIe/M.2 służą docelowo do podłączenia kart rozszerzeń (wifi/lan/sata) ale ponieważ jest tam wyprowadzone PCIe, to w teorii dałoby radę podłączyć tam dysk NVMe - *ale* przez przejściówkę - bo dyski M.2 NVMe mają inny klucz złącza (B/M) niż karty rozszerzeń (A/E)
@tata.geek.
Witam,
Jaki maksymalnej pojemności dysk na tym pójdzie?
pozdrawiam
to jest normalny interfejs SATA, powinno pójść wszystko, bez ograniczeń rozmiaru.
@@tatageek interfejs jest normalny, to prawda,
tylko interfejsem steruje kontroler - i tu jest pies pogrzebany
Od dwóch dni kopię w necie żeby znaleźć wiarygodne źródło które potwierdzi bądź zaprzeczy.
Masz możliwość coś takiego sprawdzić?
@@Tomasz_Jan_Maria_Gasiennica mam pod ręką dysk 512MB 2.5" - wieczorem sprawdzę i dam znać.
@@tatageek Problem może wystąpić z dyskami powyżej 2 TB
@@Tomasz_Jan_Maria_Gasiennica takiego dużego dysku niestety nie mam :(
czyli takie urządzonko pod telewizor chyba najbardziej do Chrome OS. A czy da się na tym np streamować gry z popularnych serwisów ??
To dobre pytanie jest. Nie wiem tego, ale sprawdzę - mam wykupiony Gerofce Now - i to mogę sprawdzić.
Tak na oko powinno to chodzić dobrze, ale dam znać :)
OpenMediaVault na takim pójdzie?
Spokojnie.
@@tatageek A na trochę jakimś słabszym też by poszedł?
generalnie to wymagań jakoś dużo takie OMV nie ma, to bardziej kwestia tego jak potem z wydajnością takiego NASa będzie.
Wolne procki mogą przytykać transfery.
cześć, mam podobnego i mam problemy z zainstalowaniem Linuxa. Chciałbym mieć zwykłego Linuxa ze środowiskiem graficznym. Pomożesz, doradzisz?
jaki problem ?
HP ProDesk 600 G3 mini świetna maszaynka :-)
o mini PCtach USFF też trochę powiem - dobra alternatywa dla cieniasów :)
W m2 podziała ssd?
do gniazda M.2 nie podepniesz dysku bezpośrednio - tam jest klucz A/E (do kart rozszerzeń) a nie B/M.
Natomiast możesz podłączyć dysk SATA przez kartę M.2 -> 2xSATA, sprawdziłem i działa to ok. Niestety nie da się wystartować systemu z tak podłączonego dysku.
Za pomocą Rufusa bez problemu postawisz Win11 na systemach bez TPM, bez problemu instalowałem na Core i 1 oraz 6 generacji :)
dzięki za informację !
Lepszy jest fujitsu futro s740. Ma niższe tdp i Celeron j4105.
jak trafie na dobrą ofertę, to dołoże do zestawienia, tego procka jeszcze nie mam :)
@@tatageek kupiłem wczoraj za 270 zł z 4 GB ram. Super maszynka. Szybka praca "blutucz "jest wifi tak samo. Dobre temperatury pracy. W zestawie były stopki do postawienia w pionie i w poziomie. Szkoda że tylko jeden slot na ram i na dysk. Ale ogólnie to superancko.
Czy mogę wyłączyć jeden z dysków ssd w W10 albo BIOS?
nie bardzo rozumiem pytanie, w 5060 możesz podpiąć przez SATA tylko jeden dysk.
@@tatageek hm. Wydawało mi się, że pytanie jest konkretne. Nie chodzi mi o omawiany sprzęt, tylko o dodatkowy dysk ssd z którego w zasadzie nie korzystam, a skubaniutki zużywa energię. No i nie chce mi się wsxystkiwgo wyciągać, żeby go odpiąć, dlatego pytam jak to zrobić przez W10 lub bios.
aa widzisz, ja się zafiksowałem na tym terminalu.
w menedżerze urządzeń windowsa można wyłączyć dysk, ale w przypadku dysków SSD to chyba nie ma sensu.
zasilanie dysk wciąż dostaje, nie ma zapisów/odczytów. nie wiem jaka to oszczędność może być.
W przypadku talerzowych HDD, zapewne większa, bo wtedy dysk się nie kręci o ile dobrze pamiętam.
@@tatageek dzięki za odpowiedź. Chyba rzeczywiście nie ma sensu cudować. Wierzę że jak nic z nim nie robię, to zużywa minimum energii.
Jest ktos w stanie czy na tym urzadzeniu jest możliwosc uruchominia geforce now ?
też to widziałem, ciekawa modyfikacja, niestety nie mam umiejętności i sprzętu żeby to sprawdzić samodzielnie :(
jak na tym smiga cs source pod windows? :D 30/40 60fps ?
z małych PC mam pod ręką Della Optiplex 7040 i Lenovo M73 Tiny.
Pomiędzy Dellem a Lenovo jest przepaść jeśli chodzi projekt wnętrza (na korzyść Della), dlatego HPka też chętnie bym pooglądał... tylko najpierw musiałbym go kupić, a następnie znaleźć czas na zrobienie materiału.
a w kilku słowach - tak, tylko nie wiem jeszcze kiedy :)
osobiście polecam model niskonapięciowy Lenovo V330 Tower z procesorem Pentium j5005
pentium j5005 jest w Wyse 5070 - będzie o nim następny film. bardzo fajnie to chodzi.
Czy da się na tym zainstalować rasberry pie os?
Raspberry Pi OS dla procesorów x86 to praktycznie zwykły Debian z menedżerem okien i oprogramowaniem takiem jakie jest w RPi OS na malince.
A więc wygląda tak samo ale to nie do końca to samo.
Nie ma też wsparcia dla charakterystycznego dla rpi sprzętu takiego jak interfejs GPIO czy interfejsy CSI/DSI.
Czyli, że server Minecraft 24/7 i TeamSpeak pójdzie bez problemu? :D
nie mam doświadczenia z TeamSpeak, bo nigdy nie instalowałem swojego (korzystamy z Discorda) ale serwer MC spokojnie na takiej maszynce pójdzie.
Aktualnie mam dwa serwery MC (spigot i paper) postawione na Raspberry Pi 4B 4GB i Pi4 8GB - a to są maszynki słabsze od Wyse 5060 - także na pewno da radę.
Przy czym - warto pamiętać że samo zarządzanie serwerem MC jest ważne żeby to działało dobrze - np na obu serwerach na Raspberry Pi mam sporą część świata wygenerowaną chunkmasterem, żeby nie przycinało w czasie gry.
O tym jak postawić na własnym sprzęcie serwer MC nagram o tym film na pewno - zaglądaj częściej na kanał :)
@@tatageek To tak przykładowo dla śmieszków :) Mam TS'a na RPi4 i czasem się wysypie. A MC zacząłem grać z dziewczyną i chciałbym mieć go 24/7 nie stawiając na biednej malince bo mi szkoda kartę zarzynać. Dzięki!
Jak to bywało wcześniej: ''Nie będzie teatru, będzie chór!'' (vide: nie ma Malinek, będzie terminal).
mi to się w takich sytuacjach przypomina scena wesela z pierwszego Kogla-Mogla, tuż po tym jak Kasia uciekła...
"nie było, nie ma, nie będzie.... chodź Stasiu, napijemy się" ;)
@@tatageek ''teatr i chór'' to bezpośrednie nawiązanie do nieśmiertelnego serialu S. Barei ''Alternatywy 4'' (jest na TVP VOD za darmo w wersji cyfrowo odrestaurowanej - każdy to powinien znać; polecam jak diabli).
no patrz, a ja nie pokojarzyłem... tym bardziej wstyd bo fanem Barei jestem od dawna.
twój cytat zdecydowanie jest bardziej adekwatny do sytuacji ;)
Cześć. Czy ktoś próbował zainstalować M2 NICa LANowego? Kupiłem u chinczyka takiego samego Realteka (w konfiguracji A+E) jak na płycie ale nie idzie pacjenta wyłączyć - ciągle wstaje, jakby WoL go budził. Wyciągam kartę i wsio gra. Nie wiem czy takie samo zachowanie jest na innych kartach, np. intel. albo WLAN. Zrobiłem updejt biosa do 1.0K - nic to nie dało. Jak ktoś chce instrukcję jak to zrobić (a jest dłubanina) to dajcie znać.
Sprawdzę to. Napisz tylko jak to wygląda - włącza się od razu po wyłączeniu czy co jakiś losowy czas ?
@@tatageek Dajesz shutdown i od razu wstaje. Zawsze. Patrzyłem na win i linuxie. Jak masz cluster i chcesz update to robi się to trochę problematyczne bo trzeba wyciągać kabel zasilający. zaklejanie pinu do WoL też nic nie robi. Czytam, że to nie tylko mój problem ale drugi kolega też miał realteka 8111f
sprawdziłem, też mam kartę na realteku 8111, objawy niestety te same.
próbowałem w biosie (1.0A) wyłączyć wszystkie wake-on-*, próbowałem wyłączyć interfejs i usunąć sterowniki... nic nie pomaga.
znalazłem podobny problem - ale w laptopie dell'a, tam rozwiązaniem było wyłączenie "wake-on-remote" w biosie, ale terminal tej opcji nie ma. nie wiem czy w ogóle w jakiejś wersji biosu jest - nie robiłem upgrade'u biosu.
@@tatageek sprawdze ponownie ale raczej nic takiego nie widzialem a mam najnowszy bios. zaklejalem nawet pin od WoL tasma kaptonową i nic
@@mykkail1727 obawiam się że to jest jakiś problem w biosie, którego najwyraźniej nie naprawili skoro w najnowszym dzieje się tak samo.
być może karta z innym chipsetem nie powodowałby takich problemów, muszę poszukać czy jest szansa znaleźć coś np na intelu w rozsądnej cenie...
- Ciekawe, jak wyglądałaby wymiana pasty na CPU pod tym radiatorem?
- Ta blaszka na kościach RAM kosztuje - a znając firmy produkujące sprzęt, nie pchaliby się z nią bez widocznej potrzeby. Nie zdejmowałbym jej.
- Rozważałeś montaż jakiegoś ultra-slim wentylatora, powodującego nadmuch do wnętrza?
PS. Fajny sprzęt! :)
1. radiator da się dość łatwo zdjąć - śruby są na wierzchu, nawet ponumerowane w jakiej kolejności odkręcać/przykręcać - pasta jak znam życie będzie w konsystencji kamienia ;)
do testów jej nie wymieniam, trochę o tym myślałem, ale podjąłem decyzję że sprawdzę wariant pesymistyczny - bo nie każdy pastę zmienia. a jak zmieni - to będzie tylko lepiej ;)
2. ekran na ram chyba najlepiej przyciąć do dysku jeśli jest taka potrzeba, a jak się będzie przegrzewać to usunąć. jego zastosowanie najpewniej jest (tak jak pisał jeden z widzów w komentarzu) przewidziane pod warunki przemysłowe - przy jakichś zgrzewarkach czy transformatorach. w domu działa idealnie bez ekranu.
3. na razie jestem na etapie po prostu sprawdzania tych maszynek, bez docelowego zastosowania, ale tak, mały wentylator jest dobrą opcją - tym bardziej że może chłodzić też pamięć. są punkty z których można go zasilić, więc pomysł jest na tak :)
Ja w przypadku m 5 laptopów gdy z któryś się uszkodzi
dobry backup to podstawa ;)
@@tatageek Kiedyś w 2020 zepsuła się nvidia w laptopie mogę podać model hp paviviot dv6000
👍👍
:]
Дякую Вам
Чекаю на огляд Dell 5070
На черзі Dell 5070, відео вийде за кілька днів
@@tatageekelegancko, 5070 to pierwszy rozsądny cieniak do nabycia, niewiele droższy, a wiele lepszy od 5060. Gdzieś jest ta granica, gdzie się już nie warto pchać, jak dla mnie leży pomiędzy tymi dwoma :)
zdecydowanie 5070 to jedna z najlepszych jak nie najlepsza propozycja, tylko cena 400zł przy innych modelach gdzie można za 100-200 przebierać wydaje się duża (ale tylko "wydaje" ;) )
@@tatageek cena to nie wszystko właśnie, to że da się kupić i wiele poważnych rzeczy zrobić na starszym cieniaku nie znaczy, że wszyscy je nagle kupią. Desktopy i tak każdy ma wiele lepsze już, na serwer za dużo prądu chce do mocy. Ale jak wspominałem jeśli ktoś ma zastosowanie takiego sprzętu to wciąż fajna opcja. Np na emulator 8-mio bitowców i nostalgiczne gierki z dosa to i tak nadto. Ot trzeba mieć pomysł, problem tylko w tym, że wszyscy dawno mają na półce i starego laptopa i pewnie pc, a problemem jest już miejsce i obsługa kolejnego urządzenia. Dlatego nie rzucamy się na te najtańsze kompy jak 5060.
Rollback to pewnie opcja umożliwiająca flasowanie starszej wersji UEFI ;)
wygląda na to że masz racje :)
Fajny kanał gratuluję nerdy razem 😀
dzięki :)
A może blaszka na RAMie jest po to, żeby producent miał pretekst do nieprzyjęcia reklamacji po uszkodzeniu xd
nie, to nie to, bardziej w kierunku zakłóceń EM w miejscach typu hale montażowe/fabryki - jak to napisał w jednym z komentarzy jeden z widzów.
Dilit! dilit! nie dilejt. a filmik spoko. sam chyba nabede takie ustrojstwo :)
aaaa, wiem... staram się ale wierz mi że pomimo tych prawie 50 filmów na koncie wciąż mam stresa jak nagrywam audio i czasami walę taki "ponglish" ;)
będę się pilnował :)
@ata.geek. Bzdura, zainstaluje się Win11. Mało tego, nawet odpalisz na każdym jednym sprzęcie jaki 10 obsługuje, tak więc na giga upartego nawet NA c2d E7400 odpalisz - trzeba tylko wiedzieć jak.
być może da się zainstalować, ja w każdym razie nie wiem jak.
instalka po uruchomieniu przyczepiła się braku TPM i koniec.
jeśli da się pominąć brak TPM, to procek spokojnie poradzi sobie z win11.
@@tatageek No bo tak jest... To samo z prockiem - on tylko bodajże min. 9 czy tam 8. genkę chapie, tak więc jak weźmiesz np. 7. i bedziesz mieć TPM to wywali znowu że nie taki proc, no ale da się to ominąć i ludzie nawet jeszcze przed premierą znaleźli na to sposób. ;)
Miał by ten terminal HDMI, to by ceny mu nie było.
display port rozpycha się na rynku coraz bardziej - na szczęście przejściówki z DP na HDMI nie kosztują zbyt wiele :)
@@tatageek tak, ale przez DP dźwięk nie idzie.
DP przenosi audio i działa to przejsciowkami na HDMI.
Czasami, kiedy jest wiecej portow DP (np wyda 5070 ma ich 3) to wtedy na niektórych nie ma audio, ale na pierwszym porcie zawsze jest.
@@tatageek i tak kiedyś pewnie zostanie jedynie usb-c, bo ma nie tylko dane, ale też zasilanie jak i wszystko co chcesz, a jest małe i wygodne. Oby to nastąpiło najszybciej :)
@DMC w laptopach już od jakiegoś czasu USB-C pojawia się coraz częściej, w Wyse 5070 też już taki gadżet jest, także idzie nieunikniona zmiana (na lepsze).
Tak mi się teraz przypomina z początków USB, jak to rozwijano skrót jako Useless Serial Bus, bo wszystko jeszcze na szeregowych i równoległych portach latało... ;)
EKRAN = EMI PROTECTION. Basics electronic.
:)
Crysis to nie gra. To wirus do palenia sprzętu.
oj tak :)
za 180zł ledwie się to kalkuluje.
Film pokazuje, że to w miarę mały, zgrabny i całkiem użyteczny komputerek. Pewnie trzeba mu zrobić więcej pamięci, dysk i wifi, co wyjdzie pewnie drugie tyle, no chyba że zostało nam z innych modernizacji. Ostatecznie trzeba mieć pomysł gdzie to zastosować. Na serwer tdp za duże, ale do okazyjnej obsługi jakiegoś starszego urządzenia to ma sens. Nie zawsze moc da się wykorzystać, więc jest istotna. I tak, ja tego bym nie kupił, a już na pewno jak trzeba zrobić chłodzenie, ale takie terminale obniżają próg cenowy wejścia w świat komputerów i to jest fajne :)
@Piotr Bbbb - podrzuć jakąś propozycję w tej półce cenowej, to kupię i dorzucę do zestawienia
@DMC jest dokładnie tak jak mówisz - jeśli za niewielkie pieniądze trzeba gdzieś postawić jakiś lekki komputer - to ten model jest całkiem dobrą propozycją.
chociaż... po pierwszym zachwycie, jednak zapał mi opadł do 5060 z powodu tego jak się grzeje.
na pewno nie jest to sprzęt typu "wrzucić za szafę i zapomnieć".
Po przetestowaniu wszystkich Wyse'ów które mam tytuł najlepszego otrzyma 5070 :) A po Wyse'ach lecę z HPkami.
@@tatageek Przegrzewanie dość łatwo i wykryć i poprawić, w tych czasach niestety nie potrafiły kompy zwolnić do odpowiednich zimniejszych nastawów, potem trzeba było robić na odwrót - tj. upewniać się, że dany sprzęt nie przycina mocy zbyt mocno. Ostatecznie tak jak pisałem każdy sprzęt ma swoje miejsce i zastosowanie (o ile jest pomysł i przestrzeń).
Jeśli chcesz coś dodać do zestawienia to najlepiej by było wrzucić wyse 3040, bo to jedyna alternatywa, która jakkolwiek przypomina pi rozmiarem i właściwie wprost odpowiada temu co oferował atomic pi :) Oczywiście ani będzie szybszy, ani bardziej do rozbudowy, jednak ma swój urok w rozmiarze :)
@@tatageek W zbliżonych cenach można nabyć małe komputery (nie thin client) które niewiele droższe, oferują więcej (są czasem nawet i mniejsze od tego). Na tym opieram swoją opinię. Ciut za drogo to chodzi - tj w cenie 180zł, ale nie brak oszołomów krzyczących 400zł za ten sprzęt. Teraz jest po prostu bardzo tanio na rynku, więc te 180zł szału nie robi. Tu masz nawet pamięć na single channel.
@@piotrbbbb1264 to tez jest dość mały komputer, powinien być bezgłośny i mieć relatywnie niskie zużycie energii, owszem - ograniczone możliwości, ale zawsze im większe tym łatwiej i taniej o duże komponenty. Tanie, zwykłe pc będą głośne i wielkie, pewnie chętne na energie. Ja tam się cieszę że mamy czasy, w których w każdych pieniądzach coś jest do wyboru i fajnie się skaluje :) też 180 bym nie dał bo już nie chcę schodzić pod jakiś poziom, ale przy fajnym pomyśle to ma sens :) w filmie jest to pokazane :)
Ciekawostka (wiem, film już trochę ma): kupiłem 5060, z biosem 1.0E i tam już TPM normalnie jest, sprawdź @tatageek
najwyraźniej moduł TPM był w opcji (lub dodawali go od jakiegoś momentu) - generalnie różne rzeczy pojawiały się (i gineły) przy nowszych rewizjach sprzętu :)
@@tatageek data produkcji mojego egzemplarza to grudzień 2017, w ciągu "PROD ID" mam wpisany TPM, na tej wstawce znamionowej